Tsjechie" stelt zich onder hoede van Duitschland 80ste Jaargang WOENSDAG 15 MAART 1939 No. 24224 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De Duitschers in „Tsjechie Nog gespannen toestand in de sub-Karpathische Oekraine Hacha bij Hitier Proclamatie van den Fuehrer De intocht der Duitschers Nieuw Hongaarsch ultimatum Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Onze Pinksterreis naar Engeland J LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.39 per 3 msd.) rji v i HACHA STELT ZIJN LAND ONDER BESCHERMING VAN HITLER. In het snelst denkbare tempo biyft de situatie in midden-Europa zich bewegen in de gisteren door ons aangegeven richting. Na de uitroeping van de autonomie voor Slowakye bleef den Tsjechen niets anders over dan zich te stellen „onder bescher ming van Hitier". President Hacha heeft den gang naar Canossa gedaan en „vol vertrouwen" het lot van zijn land in han den van den Fuehrer gelegd. Tsjechel, zooals de Duitschers het rompje noemen, zal in naam autonoom blijven, in wezen is het thans een Dultsche vazalstaat. Reeds z«n de Duitsche troepen binnenge rukt. het Tsjechische leger wordt ont wapend Het einde van het ryk van Masaryk en Benesj. Slowakije heeft Hitler dank gebracht voor zyn hulp! Onzeker is nog slechts de gang van zaken ln Roethenië. De Hongaren, gesteund door de Polen, willen blijkbaar de Poolsch-Hon- gaarsche grens thans trachten le bewerk stelligen. En onmogeiyk Is het niet, dat het tegen de verwachting in, thans lukt. Beriyn meldt toch: Het schynt practisch zeker te zyn. dat de Karpathische Oekraine onder bescherming van Hongarye zal ko men. op dezelfde wijze als Duitschland het z.g. Tjsechei controleert. Uit de commen taren der bladen valt op te maken, dat de actie van Hongarije geschiedt met de goedkeuring en wellicht zelfs met de toe stemming van Hitier. Doch de Roethenen hebben ook de hulp van Hitier ingeroepen. De Karpathische Oekraine beschouwt zich als een zelfstan dige staat en heeft Duitschland verzocht onmiddellijk in te grypen om zyn onaf hankelijkheid te doen eerbiedigen. Een Oekrainsch leger is gevormd uit de Oekrainsche soldaten van het Tsjechische leger, te samen met de Oekrainsche mili taire organisatie Sltch. En doof is Hitier niet gebleven. In antwoord op het telegram, dat mgr. Wolosjin aan Hitier heeft gezon den, 7.ijn Duitsche troepen naar de sub- Karpathische Oekraine gezonden. De minister-president van Slowaluje, mgr. Tisso, heeft den Slowaakschen autoriteiten opdracht gegeven den doortocht van de Duitsche troepen te vergemakkelyken. Vanochtend is een regiment gemo toriseerde Duitsche infanterie Zlina in het Noorden van Slowakye gepasseerd op weg naar Neutieschen-Presov, het grensstation van Slowakije op den weg naar de sub-Karpatische Oekraine. De Slowaaksche minister-president Tisso heeft overigens de mobilisatie gelast van vyf lichtingen van de reserve der Hlinka- garde, ter verzekering van de veiligheid der Slowaaksche grenzen Deze maatregel was noodig, aangezien de Hongaarsche troepen, die de sub-Karpathische Oekraine bezet ten, de grens van Slowakye by Sobrance hebben overschreden. Welke conclusie hieruit kan worden ge trokken? Het Westen houdt zich rustig. Naar aan leiding van een aantal vragen heeft mi nister-president. Chamberlain in het Lager huis de oppositie er aan herinnerd, dat „de lndertyd voorgestelde garantie bedoeld was als waarborg tegen een niet-uitgeiokten aanval op Tsjecho-Slowakye en dat een dergelijke aanval nog niet ondernomen is" Reuter verneemt verder, dat de moeilyk- heid is, dat er geen garantie inzake Tsje cho-Slowakye bestaat, aangezien Duitsch land en Italië een garantie niet wilden leekenen „omdat de grenzen nog niet vast stonden". Ook de Engelsche en Fransche pers houdt zich zeer rustig en schikt zich in het „onvermydelyke". De Engelsche bladen spreken weliswaar woorden van sterke afkeuring over de wijze, waarop Duitschland Tsjecho-Slowa- kije behandelt, doch wijzen er opnieuw op, dat de kwestie eener militaire interventie door de democratische landen niet aan de orde komt. zy dringen er op aan, dat de Westeiyke mogendheden zich als het r'iiige werkelijke middel ter beveiliging zoo sterk mogelijk maken. Dat in Polen en Roemenië een gevoel '»'an onbehagen heerscht, is begrypelyk. Zoo schrijft een der Poolsche bladen: ..De toeneming van den Duitschen in vloed aan onze Zuidelyke grenzen is geen aangenaam vooruitzicht voor Polen, te Heer daar er in Duitschland stroomingen djn. die beoogen het Oekrainsche separa tisme te bezoelen. Wy weten nu in het ge val Tsjecho-Slowakye, hoe handig de Duit schers gebruik maken van de separatisti sche politiek van kleine naties, om zyn huren te verzwakken. Er moet ook gewezen worden op de tac tiek. weike de Duitsche pers volgt by si tuaties van dezen aard. Zy valt eerst een land in West-Europa aan en brengt dan eenlge weken later zyn Oosterbuurman een Met Tsjechie is het thans volkomen uit! Na een bezoek van Hacha en Chvalkovsky aan Berlijn, heeft Hitier verklaard, dat Duitschland Tsjechie „onder zijn be scherming" neemt. Bevel is gegeven aan de Duitsche troepen om G uur Tsjechie binnen te rukken en precies op de minuut af is daaraan gevolg gegeven. In Roethenie is de situatie nog niet geheel duidelijk. Hongarije eischt dit gebied op, doch de regeering heeft een beroep om hulp tot Hitier gericht, die troepen zendt. Hacha en Chvalkovsky zijn op hun reis naar Berlijn vergezeld door den legatie- raad in het ministerie van buitenlanü- sche zaken, dr. Moravek, en dr. Kliment, den secretaris van de presidentieele kan selarij. Voorts heeft de dochter van Hacha haar vader vergezeld. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop gisteravond om half twaalf zijn Tsjechischen ambtgenoot Chvalkovski heeft ontvangen met wien hij een lang onderhoud had. Vervolgens heeft von Rib bentrop president Hacha in hotel Adlon een bezoek gebracht. Naar voorts gemeld wordt, zijn Hacha cn Chvalakovski in gezelschap van von Rib bentrop om tien minuten over eenen hedennacht in de nieuwe rijkskanselarij aangekomen, waar na inspectie der eere- wacht in de werkkamer van Hitier de be sprekingen begonnen. Hierbij waren, naar vernomen wordt, ook aanwezig Goering, von Ribbentrop en staatssecretaris Meiss- ner. Na afloop der besprekingen om even 4 uur zag Hacha er zeer ernstig uit en weigerde een verklaring af te leggen. Men gelooft, dat Duitschland op alle punten volledige voldoening heeft gekregen. De basis voor deze overeenkomst was bereikt voordat Hacha Praag verliet en de uitslag is dientengevolge nimmer ernstig in twijfel getrokken. Hacha. Later wordt nog gemeld: Tijdens de bijeenkomst is openhartig den toestand besproken, welke is geschapen door de jongste gebeurtenissen. Beide par tijen hebben de overtuiging uitgesproken, dat het doel van alle pogingen moest zijn het verzekeren van orde, rust en vrede in dit deel van centraal Europa. slag toe. Laten wij deze tactiek van de di plomatie van het Derde Rijk niet ver geten". Geruchten, dat ook Roemenen de grens van de sub-Karpatisce Oekraine hebben overschreden, zijn vooralsnog onjuist. Vele vluchtelingen bevinden zich aan de Roemeensche grens. Hacha heeft verklaard, dat hij, om dit doel te dienen en tot een defini tieve pacificatie te komen het lot van het Tsjechische volk en land in vol vertrouwen in de handen van den Fuehrer legt. De Fuhrer heeft deze verklaring aanvaard en heeft het besluit te ken nen gegeven het Tsjechische volk on der de bescherming van het Duitsche rijk te nemen. De autonome ontwikke ling, overeenkomstig het eigen ka rakter van het land, zal verzekerd worden". De Fuehrer heeft de volgende proclama tie uitgevaardigd: „Aan het Duitsche volk". Nadat eerst voor eenige maanden Duitschland gedwongen is geweest zijn, in aaneengesloten nederzettingen wonende volksgenooten in bescherming te nemen tegen de niet te dragen terreur van het regiem in Tsjecho-Slowakije, hebben zich in de laatste weken wederom dergelijke verschijnselen voorgedaan. Dit moest in een gebied, waar zooveel nationaliteiten naast elkander leven, tot ondragelijke toe standen leiden. Als reactie op deze nieuwe aanvallen op de vrijheid en het leven van volksgroepen, hebben zich deze van Praag losgemaakt. Hiermede heeft Tsjecho-Slowakije opge houden te bestaan. Er hebben zich op vele plaatsen woeste uitspattingen voorgedaan, waaraan wederom talrijke Duitschers ten offer vielen. Van uur tot uur neemt het ge roep om hulp van de vervolgden toe. Uit de volkrijke Duitsche taaleilanden, welke door de grootmoedigheid van Duitschland in den afgeloopen herfst bij Tsjecho-Slowakije zijn gebleven, komt we derom een stroom van vluchtelingen, die have en goed hebben achtergelaten, naar Duitschland. Een voortduren van dezen toestand moet leiden tot een verstoring van de laatste orde. welke nog in dit gebied, waarin Duitschland een levensbelang stelt en dat zelfs meer dan duizend jaar deel heeft uitgemaakt van' het Duitsche rijk, heerscht. Teneinde nu definitief een einde te ma ken aan deze bedreiging van den vrede en goede voorwaarden te scheppen voor de nieuwe orde in dit gebied, heb ik besloten vandaag Duitsche troepen te laten binnen rukken in Bohemen en Moravië. Zij zullen de terroristische benden en de Tsjechische strijdkrachten, welke hen beschermen ont wapenen, het leven van alle bedreigden be schermen en de grondslagen leggen voor het invoeren van een doeltreffende rege ling. welke recht zal doen aan de geschie denis van duizend jaar en de prac.tische nooden van het Duitsche en Tsjechische volk. Berlijn. 15 Maart 1939. w. g. ADOLF HITLER. Het opperbevel van het Duitsche leger heeft medegedeeld, dat de Duit sche troepen onder commando van den generaal der infanterie Blasko- witz en den generaal der infanterie List vanochtend vroeg de Duitsch- Tsjcchischc grens hebben overschre den en zich op marsch bevinden naar De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, heeft den mi nister-president van de sub- Karpathische Oekraine, mgr. Wolosjin, een ultimatum overhandigd, waarin wordt geëischt, dat zijn regeering de macht zal overgeven in de handen van de Hongaar sche legerleiding. Dit ulti matum loopt vanavond acht uur af. het voor heden gestelde doel in Bo hemen en Moravie. Reeds gisteravond hadden afdeelingen van het leger en van de „Leibstandarte Adolf Hitler" Maehrisch Ostrau en Wit- kowitz bezet. Escadrilles van de Duitsche luchtmacht onder leiding van de generaals der vlie gers Kesselring en Sperrle en luitenant- generaal Loehr, zijn tegelijkertijd de grens gepasseerd. Te zeven minuten over zes vanoch tend heeft minister Goebbels door middel van de radio bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnengerukt en hij spoorde de bevolking aan de vlag uit te steken. De bezetting geschiedde op de minuut, alles was nauwkeurig voorbereid en men wachtte slechts op het bevel van den Fuhrer. Thans wordt toegegeven, dat de bevelen reeds waren gegeven door Hacha te Berlijn was gekomen, hoewel dit eerst werd tegengesproken; terwijl Hacha nog met Hitier sprak, stonden de Duitsche troepen reeds 20 km. op Tsjechisch ge bied. Bohemen en Moravie zijn verboden land en niemand mag het door de Duit sche troepen bezette gebied binnengaan of het verlaten. Het geheele gebied ten Westen van de lijn Bratislava-Maehrisch- Ostrau is voor gevaarlijk gebied verklaard en alle vliegtuigen zijn gewaarschuwd. Vannacht te drie uur is een buitenge wone ministerraad te Praag bijeenge komen. De woordvoerder van de regeering verklaarde later met tranen in de oogen den correspondent van Reuter, dat de Duitsche troepen te zes uur in den ochtend het Tsjechisch gebied zou den binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen. Even later werd door middel van de Tsjechische radio een beroep gedaan op het leger geen tegenstand to bieden aan de Duitsche troepen en de wapens kalm over te geven. Deze oproep werd ieder kwartier herhaald. Met groote snelheid is de Duitsche op- marsch uitgevoerd trots het feit, dat de wegen glad waren. Bruenn. Melnik, Pilsen en Olmuetz zijn bezet en tegen 10 uur werd Praag bereikt, waarheen Hacha en Chvalkovski hedenmorgen terugkeerden. Diverse openbare gebouwen in de hoofdstad van Tsjechei zyn bezet. De telefoon is voor particulier gebruik uitgeschakeld. Geheel Bohemen en Moravië zijn thans practisch reeds in Duitsche han den. hoewel de bezettende troepen slechts gering in aantal zijn. Het contact tusschen de Duitsche troepen en het Tsjechische leger en de Tsjechische politie is beleefd cn correct. Hitler had trouwens in een proclamatie tot het leger nog gezegd: Ik verwacht van den Duitschen soldaat. I dat hij zich tegenover de bewoners van het te bezetten gebied niet als een vijand be- 1 schouwt, doch slechts als de drager van den wil der Duitsche rijksregeering. in dit zebied de orde te herstellen Waar aan den intocht tegenstand geboden zou worden, imoet echter terstond met alle middelen het I verzet gebroken worden Bedenk wel. dat ge I als vertegenwoordigers van groot-Duitsch- land den Tsjechischen bodem betreedt. BINNENLAND. De jaarbeurs te Utrecht geopend. (3e Blad) Het drama te Koedijk; tegen verdachte is levenslange gevangenisstraf geëischt. (4e Blad) Kasteel Bergh te 's-Heerenberg in vlam men. (Gemengd, 4e Blad). Het Belgische voetbalelftal samengesteld. (Sport, 3e Blad). Uitspraak in de „Van der Wyck"-zaak. (Oost-Indië), 4e Blad). Lessen in doofheid, (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel. Gedrukte markt. Algemeen iets lagere koersen. Ame rika ongeanimeerd. Beleggingen nauwelijks prijshoudend. BUITENLAND. Debat in het Britsche Lagerhuis over de defensie. (Buitenland, 3e Blad). De verkiezingscampagne in België. (Buiten land, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Afwisse lende bewolking, zonder neerslag van beteekenis. Krachtige tot ma tige Noordelijke wind. Iets kouder des nachts. Overdag weinig ver andering in temperatuur. NADERE BIJZONDER HEDEN. Op de eerste pagina van het 3de Blad vindt men na dere bijzonderheden om trent onze gisteren aange kondigde Pinksterreis naar Engeland. Hitler zelf heeft zich vanmorgen naar de bezettingstroepen begeven om later naar Weenen te gaan. Nergens zyn incidenten voorgevallen. De op zich zelf verraste bevolking houdt zich rustig. De Duitsche bevolking in Praag heeft de hakenkruisvlaggen uitgestoken en Duitsche studenten ontvingen de Duitsche troepen met gejubel. Op bevel van de Tsjechischen minister voor nationale verdediging Sirovy. moeten alle soldaten officieren en generaals in de kazernes blyven en daar verdere bevelen I afwachten De in Praag vertoevende Tsjechische zeneraals zyn verzameld in het gebouw van den generalen staf Voorloopie worden de Tsjechische militairen niet teruggetrokken. Met geregelde tusschenpoozen wordt door middel van de radio de bevolking aange spoord kalm te blyven en af te wachten, aan het werk te gaan er de kinderen naar school te zenden. De Duitschers moeten goed ontvangen wo-den de troeven moeten 'onder tegenstand hun wa ~"c 'feeven. Tot herstel der vr'end^chacpclyke be trekkingen tusschen het Tsjechische volk en het Duitsche leger zal binnen zeer kor-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1