BINNENLAND Speciale reizen voor lezers van het Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD Dinxdsg l Maart 1939 Derde Blad No. 24223 Natriumlicht op groote wegen tOsie Jaargang RECHTZAKEN N.V. v/h GEBRS. J. L. DEKKER - LEIDEN Terugreis van de Koningin Mr. H. F. de Boer overleden Met Paschen naar Italië of met Pinksteren naar Engeland f oor slechts resp. f. 152.— en f. 55.50 per persoon De Paaschreis naar Italië Het programma Dinsdag 4 April Woensdag 5 April Zaterdag 8 April Zond. 9 en Maand. 10 April Woensdag 12 April Donderdag 13 April Zaterdag 15 April De prijs honderd-twee-en-vijftig gulden Onze Pinksterreis naar Engeland De prijs ais souvenirs, e.d. Vijf-en-vijftig gulden 50 renls DESTIJDS hebben de besturen van A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M.V. en B.B.N. de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op de gevaarlijke situatie, welke na het vallen van de duisternis op den Rijksweg 's-GravenhageRotter dam ontstaat. Doordat er geen scheiding tusschen op- en afgaand verkeer op dezen weg is, ter wijl ook kruisend verkeer tusschen de beide parallelwegen plaats heeft, worden telkens gevaarlijke verkeerstoestanden geschapen, welke vooral bij duisternis dikwijls tot ongevallen aanleiding gaven. De voornoemde besturen verzochten den Minister een spoedige, moderne ver lichting van dit voor het verkeer in ons land zoo uiterst belangrijke traject te wil len bevorderen. Thans is van den Minister antwoord ontvangen, dat door en op kosten van het Rijk tot het aanbrengen van een natriumverlichting op genoemden weg zal worden overgegaan, voor zoover althans met de leveranciers van den electrischen stroom en de beheerders van eventueel bestaande gemeentelijke verlichtingen, overeenstem ming kan worden verkregen. Onder dezelfde voorwaarden zullen bovendien van een natriumverlichting wor den voorzien: Rijksweg no. 1, Diemen (Hartsvelderbrug)Eemnes, lang 26 K.M.; Rijksweg no. 5, AmsterdamHaarlem, lang 13 K.M. ithans in proef aanwezig); Rijkswegen nos. 4 en 8, 's-Gravenhage (filmstad)Haarlem, lang 38 K.M. Rijksweg no. 9, gedeelte HaarlemVelsen, lang 8 K.M. Rijkswegen nos. 23 en 25, UtrechtDe BiltZeist, lang 7 K.M. Rijksweg no. 35, HengeloEnschede, lang 7 K.M. Rijksweg no. 48. ArnhemVelp, lang 4 K.M. Rijkswegen nos. 27 en 63, BredaTilburg lang 19 K.M. Gedeelte Driesprong— Tetéringen, lang 1 K.M. Rijkswegen nos. 64 en 65, 's-Hertogenbosch—VughtTilburg, lang 19 K.M. Voorts komen de volgende punten van het rijkswegenplan in verband met hun bijzonderen en voor het verkeer gevaarlijken aard voor verlichting in aanmerking: Rijksweg no. 29. brug en opritten te Deventer; Rijksweg ho. 12, verkeersplein op de samenkomst van de wegen 2, 12 en 26 ten Zuidwesten van Utrecht; Rijksweg no. 4, brug over de Noordelijke ringvaart en viaduct over den Spaarn- wouderdwarsweg in den weg door den Haarlemmermeer. Tenslotte zal tevens tot verlichting van rijksweg EemnesSoestAmersfoort wor den overgegaan, indien de betrokken gemeentebesturen genegen zijn de helft van de exploitatiekosten voor hun rekening te nemen. NundiVictor KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onvoorzichtig gereden. Gistermorgen moest voor net Kantongerecht alhier terecht slaan een chauffeur uit Nieuw koop, omdat hij met zijn auto op de Haar lemmerstraat met 50 K.M. snelheid had gere den, terwijl het wegdek tengevolge van sneeuw val zeer glad was, waardoor hij op ernstige wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Ook had hij aan het rechterver- keer uit de Pelikaanstraat geen voorrang ver leend, waardoor een botsing gevolgd was. Ver dachte verklaarde slechts met 35 K.M. snelheid gereden te hebben. Het O. M. eischte f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Het venten van groenten. Reeds ecnigen tijd is een principieele kwestie hangende tusschen den Bond van Groenten- handelaren alhier en de gemeente Leiden om trent de toepassing van art. 51 der gemeente verordening. waarbij het venten van groenten verboden is voor degenen, die geen winkel hebben. Volgens den Bond van Groentenhande- laren is dit niet de bedoeling van art. 51 der verordening en zoo moest gistermorgen de groentenhandelaar H. S. alhier terecht staan, omdat hij, hoewel hij geen winkel heeft, met groente had gevent. De heer S. verklaarde, dat hij in overleg met bovengenoemden bond dit proces-verbaal heeft uitgelokt, om tot een be slissing te komen omtrent de toepassing van art. 51. Hfj erkende, hoewel hij geen winkel had, de groenten afgeleverd te hebben, maar alleen aan vaste klanten. Hij meende daarvoor geen ventvergunning noodig te hebben, daar de Mij. „De Automaat" toch ook olie laat bezorgen zonder dat de loopars een ventvergunning heb ben. Het O. M. wilde niet de pen op de neuzen van de betrokken groentenhandelaren zetten, daar de toepassing van art. 51 verwarring geeft. De Bond van Groentenhandelaren moet het maar met de gemeente Leiden in het reine brengen. Het O. M. achtte S. wel schuldig, doch wilde geen straf opleggen. De Kantonrechter kon zich met de opvat ting van het O. M. vereenigen en achtte S. schuldig, zonder toepassing van straf. Voor deze zaak bestond veel belangstelling. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. 6 - 8 en 10 cent IffllllllllH GROSSIERS VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: 677 (Inge2. Med.) f Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin hedenavond uit Spiesz naar Nederland vertrekken. Zij zal morgen ochtend te 's-Gravenhage aankomen. MARKANTE FIGUUR IN HET OPENBARE LEVEN. Te 'sGravenhage is gisteren geheel on verwachts overleden mr. H. F de Boer. ad ministrateur, hoofd der afdeeling domeinen aan het departement van financiën. Mr. de Boer. die den leeftijd van 63 iaar bereikte, was een markante figuur in het openbaar leven. Gedurende langen tijd was hij wethouder ran de gemeente Deventer. Als zoodanig nam hij in deze gemeente, speciaal door zijn groote werklust en zijn breed inzicht, een groote plaats in. Vele belangrijke ver beteringen. waaronder b.v. die op het gebied van de volkshuisvesting, kwamen onder zijn leiding tot stand. Dat zijn werk ge waardeerd werd bleek wel uit de omstan digheid. dat er te Deventer een straat naar hem werd genoemd. In 1923 trad de heer de Boer in dienst ran den staat en wel als bezuinigings- inspecteur. In deze functie bewees hij be langrijke diensten. In 1934 volgde de aanstelling tot admi nistrateur aan het departement van finan ciën, waar hij belast werd met de leiding der afdeeling domeinen Ook in deze functie van adviseur van den minister van finan ciën bleken reeds aanstonds de vele goede hoedanigheden van mr. de Boer. Doordat n.l. in de laatste jaren de be moeiingen van de administratie der do meinen belangrijk toenamen, zag de heer de Boer zich voor een zeeT zware taak ge plaatst. Gesteund door zijn groote ervaring ?P maatschappelijk en ambtelijk gebied en begiftigd met een groote dosis kennis en een helder verstand slaagde hij er in de noodzakelijk geworden reorganisaties van den domeinendienst binnen korten tijd voor te bereiden en tot uitvoering te doen brengen. 2ijn verdiensten werden erkend door zijn oenoeming tot officier in de orde van Oranie-Na^sau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw In den raad van het openbaar lichaam De Wieringer- ffleer" vertegenwoordigde hij ais lid den minister van financ'ën Voorts was hij nog van de commissie tot opheff'ng der tollen. DE TANDHEELKUNDIGE STUDIE. Een adres aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het door den mi- mster van onderwijs, kunsten en weten- •chappen bij de Staten-Generaal ingediende ontwerp van wet tot aanvulling van de hooger onderwijswet om de opleiding tot tandarts en de tandheelkundige examens meer in universitair verband te brengen, is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde een request gezonden aan de Tweede Kamer waarin het met aandrang verzoekt dit wetsontwerp niet aan te nemen, alvorens bekend zal zijn. op welke wijze de tandheelkundige opleiding zal worden geregeld en de tandheelkundige examens zuilen worden afgenomen. Ondanks zijn waardeering voor de be doeling van dit wetsontwerp „versterking van den medischen grondslag van het onderwijs voor de tandheelkundige studen ten". is adressant niet overtuigd, dat door de ontworpen regeling de opleiding tot tandarts op de best mogelijke wijze zal worden gereorganiseerd. Adressant brengt in herinnering, dat de minister op 15 December 1937 in de ver gadering van de Tweede Kamer heeft ver klaard. zich voorshands te moeten onthou den van een antwoord op de vTagen hem gesteld over het tandheelkundig onderwijs omdat de te treffen maatregelen toen nog in voorbereiding waren. Echter is ook thans aan de Tweede Kamer nog geen enkele inlichting verstrekt over de wijze waarop dc nog steeds bestaande, onbevredigende toestand zal worden verbeterd. Adressant acht zich gerechtigd er bii de Tweede Kamer op aan te dringen, dat deze in overleg met den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal bevorderen dat adressant alsnog de gelegenheid worde gegeven van de ontworpen regelingen kennis te nemen alvorens de Kamer inzake het ingediende ontwerp van wet een be slissing neemt. Leider van Zwart Front veroordeeld. Op 26 Januari 1937 heeft Arnold Meyer, leider van „Zwart Front", op een vergade ring van deze partij te Vaals zich beleedi- gend uitgelaten over den minister-presi dent, dr. H. Colijn. De Maastrichtsche rechtbank veroordeel de M. tot veertien dagen gevangenisstraf, een straf, welke ook het Bossche hof in hooger beroep, zij het dan op andere gron den. oplegde. In cassatie werd het arrest van dit hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerchtshof te 's-Gravenhage, welk college gisteren wederom een gevangenisstraf van veertien dagen oplegde. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Decentralisatie doorgevoerd. Naar aanleiding van het op den llden December 1938 te Utrecht genomen besluit; tot decentralisatie en het instellen van districten is voor het district Zuid-Hol land te Den Haag een vergadering gehou den. welke leidde tot het verkiezen van een districts-bestuur bestaande uit de heeren: H W. E. Struve, Boskoop, voorzitter; J. Lockhorst, Heerenstraat 65, Voorburg, se cretaris; dr. A. v. d. Bijl. Oude Wetering, penningmeester; C, van Gelderen, Rotter dam en Ph. J. van Veen. Rotterdam, com missarissen. Onder dit district ressorteeren de navol gende brigades: Alblasserdam, Alphen a. d. Rijn Boskoop, Delft. Dordrecht, Gouda, Den Haag, Hillegersberg. Schiebroek, Hil- legom, Hoek van Holland, Katwijk aan Zee, Leiden, Noordwijk aan Zee, Oude We tering. Reeuwijk, Rotterdam. Schiedam, Vlaardingen, Wassenaar, Woubrugge. De werkzaamheden van het district zul len buiten de administratieve functies o.a. met het hoofdbestuur, bestaan uit het be vorderen van oprichting van nieuwe bri gades, verbetering onderling contact, pro paganda voor het verleenen van medewer king aan de brigades bij het nastreven der bondsdoeleinden, n.l. de bestrijding van den verdrinkingsdood. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Bedreiging. De kok L. M. Doover uit Noordwijk, was in een Haagsch restaurant werkzaam. Op zekeren dag was in de keuken een stevige ruzie ontstaan tusschen den patroon en den chef-kok. De patroon greep in hoogst opgewonden toestand een hakbijl, en deze boven het hoofd zwaaiend, stormde hij op den kok af. Er waren echter geen ongelukken ge beurd, doch wegens bedreiging stond de patroon nu terecht en hij bekende. De getuige Doover deelde mede, dat de ruzie gold tusschen een zuster van den patroon en den chef-kok, en daarna was de patroon in de keuken gekomen. De Officier wilde met de omstandigheden rekening houden, en vorderde f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis, welke straf de Po litierechter oplegde. Door het konijnenhok. „Je kimt hier nooit iets onbeheerd laten liggen, of je moet het achter prikkeldraad stoppen," zoo constateerde de Officier, toen een werkman uit Voorschoten wegens dief stal terecht stond. Hij had van een bouwwerk een aantal planken gestolen, volgens mededeeling van den Officier om er een konijnenhok van te timmeren. De Officier vorderde f. 5 boete subs. 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk nog twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Verdachte vertelde, dat hij voornemens was den volgenden dag te gaan vragen wat de planken zouden kosten, maar de Politie rechter vond dat deze methode toch niet juist was, en handhaafde diefstal. Het vonnis werd conform den eisch van den Officier. Stelende dienstbode. Een dienstbode uit Oegstgeest stond te recht terzake verduistering in dienstbetrek king. Toen zij assisteerde aan een benzine pomp, had het meisje niet al het geld afge dragen; ze hield een gulden achter. Verder nam zij uit den keuken een hoeveelheid bo ter, griesmeel en aardappelmeel mee. Verdachte zei, dat uit armoede bij haar thuis een en ander was gestolen. De Officier deelde mede, dat met het ge zin, waaruit het meisje komt, al heel wat is afgetobd. Het psychiatrisch rapport con cludeerde tot verminderde toerekenvat baarheid. In verband hiermede vorderde de Officier f.20 boete subs. 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Steunfraude. Een betonwerker uit Alphen aan den Rijn was bij verstek veroordeeld tot zes weken levangenisstraf, omdat hij zijn inkomsten niet juist had opgegeven, toen hij steun ontving. Aan dit vonnis kwam hij Thans in ver zet, doch de Politierechter deelde mede, dat het ingewonnen rapport over verdachte weinig goeds bracht. Daar hij bovendien reeds eerder is veroordeeld, zag de Officier geen reden om dat nogeens te probeeren, zoodat hij bevestiging van het vonnis eischte. De Politierechter veroordeelde verdachte, met vernietiging van zijn vorig vonnis, tot een maand gevangenisstraf. Drie jaar geleden organiseerden wij voor het eerst ten gerieve van de lezers en leze ressen van ons Blad een buitenlandsche reis. Het welbekende American Express Reis bureau ontwierp toen op ons verzoek het plan voor een Pinksterreis naar Londen en de enthousiaste bijvalsbetuigingen, welke wij destijds zoowel tijdens als na afloop van dezen tocht van de zijde der deelnemers mochten ontvangen, deden ons toen reeds in principe besluiten om het bij deze eerste reis niet te laten. Edoch, een buitenlandsche reis is iets, wat niet iedereen zich elk jaar kan veroorloven en daarom meenden wij er goed aan te doen met ons volgend uitstapje eenige jaren te wachten. Hetzelfde reisbureau heeft thans op ons verzoek wederom een schema ont worpen voor een tweetal reizen, waar van de eerste zal plaats vinden van Dinsdag 4 tot en met Zaterdag 19 April, tijdens de Paaschvacantie derhalve, naar het zonnige Italië en de tweede, uitsluitend gedurende de Pinksterda gen, van Zaterdagavond 27 Mei tot Dinsdagmorgen 30 Mei naar Londen en naaste omgeving. zal onze abonné's in de gelegenheid stellen kennis te maken met de schoonste plekjes van dit onvolprezen schiereiland, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan de voornaamste steden: Milaan, Florence, Rome en Venetië. dat met de grootste zorg is samengesteld erl dat, zonder overdreven eischen te stellen aan de lichamelijke conditie der deelnemers, een maximum zal bieden aan bezienswaar digheden van dit zoo bij uitstek interessante land, omvat in groote trekken het volgende; Vertrek per nachttrein van Den Haag HA naar Bazel via België en Luxemburg. Ver trek Den Haag H. S. 20.55 uur; vertrek Leiden 20.19 uur. Aankomst Bazel S. B. B. 11.11 uur; ontbijt in den restauratiewagen. Vertrek Bazel S. B. B. 12 uur; aankomst .MILAAN Centr. 19.24 uur; lunch in den restauratie wagen; diner en logies in het hotel. Tlrtncl/apcl/vr» C flvvril Des voormiddags autotocht door de stad lJUnUclQUlj D /April met een bezoek aan de voornaamste be zienswaardigheden, o.a. de Kathedraal met de grafkelders, de Santa Maria della Grazie, het Kasteel Sforza en het Park. Lunch in het hotel. Na de lunch per trein van MILAAN naar FLORENCE. Vertrek Milaan Centr. 14 uur; aankomst Florence 19.08 uur. Diner en logies in het hotel. Vriirlrrn 7 finril Des morgens en des middags groote auto- IIJ U LI Lj /April tocht ter bezichtiging van de stad en haar bezienswaardigheden, zooals de Kerk van San Lorenzo, de bekende Medici-Kapel, de Kathedraal van Santa Maria della Fioro, Dante's Huis, Piazza della Signorina, het kleine Paleis, Piazzaie Michel Angelo, Piazza della Annunziata, Cascine Kerk, enz. Lunch, diner en logies in het hotel. Des voormiddags te FLORENCE, ter vrije beschikking. Lunch in het hotel. Na de lunch per trein van FLORENCE naar ROME. Vertrek Florence 13.55 uur; aan komst Rome Termini 17.50 uur. Diner en logies in het hotel. Te ROME, ter vrije beschikking. Lunch, diner en logies in het hotel. Uincc4rrn 11 finril Des voor" en namiddags groote autotocht) I^IHSQtltj IX /April door de stad met bezoek aan de voornaam ste bezienswaardigheden. Lunch, diner en logies in het hotel. Vertrek des v.m. per trein van ROME naar VENETIË via Bologna. Vertrek Rome Ter mini 10.05 uur; aankomst Venetië S. Lucia 18.26 uur. Lunch in de restauratie wagen. Diner en logies in het hotel. Des morgens wandeling door de stad, met bezoek aan het San-Marcoplein, de Kerk van San-Marco, het Dogen Paleis, de Brug der Zuchten en de Rialto. In den na middag tocht door de kanalen. Lunch, diner en logies in het hotel. \7v ii d rr rr 1 A firvril Vertrek des v.m. per trein van Venetië naar vrijaag 14 /April Bazel via Milaan, Chiasso en Luzern. Ver trek Venetië S. Lucia 8.40 uur; aankomst Milaan Centr. 11.45 uur; vertrek Milaan Centr. 12.25 uur; aankomst Bazel S. B. B. 20.08 uur. Lunch in den restauratie wagen. Afscheidsdiner in Bazel. 7.45 uur; aankomst Den Haag H. den restauratiewagen. Vertrek des v.m. per dagtrein van Bazel naar Den Haag. Vertrek Bazel S. B. B. S. 18.44; aankomst Leiden 19.09 uur. Lunch in per persoon bedraagt van Leiden tot Leiden slechts in welk bedrag is inbegrepen: het vervoer per trein derde klasse over het geheele traject; alle autotochten en entréegelden; logies en drie maaltijden per dag; op den dag van terugkeer ont bijt in Bazel en lunch in den restau ratiewagen; alle fooien aan chauffeurs, hotels en restauratiewagenpersoneel; overal diensten van een ervaren gids. zal in hoofdzaak een herhaling zijn van hel zoozeer geslaagde uitstapje van 1936, het geen de grootste waarborgen biedt, dat de toekomstige deelnemers na afloop even enthousiast zullen zijn als hun voorgangers van drie jaar her. Morgen zullen wij over deze reis eenige détails mededeelen. Alleen willen wij er nu reeds even op wijzen, dat de duur van dit reisje voor niemand, werkgever noch werk nemer een onoverkomelijk bezwaar behoeft te zijn: de reis vangt aan Zaterdagavond vóór Pinksteren omstreeks halfnegen en eindigt Dinsdagmorgen erna. aankomst in Leiden omstreeks kwart voor negen. Voor eigen rekening komen dus slechts de bedraagt uit en thuis slechts kosten van (desverlangde) dranken aan tafel en de strikt persoonlijke uitgaven, zoo- Aanmeldingen voor deze reis kunnen van Vrijdag 17 Maart af geschieden aan ons Bureau, Noordeindsplein 1. Men betaalt dan als inschrijfsom een bedrag van f. 10.—. Bij het afhalen van de reisbescheiden moet het resteerende be drag betaald worden. per persoon, in welk bespottelijk laag be drag practisch alle kosten zijn inbegrepen. Nadere bijzonderheden over deze laatste reis zullen wij morgen mededeelen; men kan nu reeds met het bovenstaande exceptio- neele aanbod rekening houden bij het ma ken van zijn of haar vacantieplannen!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9