Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken LEIDSCH D^CjMD - Tweede Blad in:dag 14 hiaari 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Fel uitslaande brand te Alphen LUCHTVAART Dagbladreclame niet te vervangen WilKI BCWCHTIN^W Onze telefoonnummers ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Grietje Augustina Jacoba d. van Johannes Pieter van den Berg en Grietje van de Hoef; Johanna d. van Arle Pieter Groenen- berg en Jacoba Maria Zwaan; Maria Anna Elisabeth Cornelia van Egmond. Elisbeth Cornelia van Egmond. Overleden: Clasina Kampers. 70 jaar. weduwe van Jacobus Nicolaas Petersen. Loop der bevolking. Gevestigd: Neeltjc J. M. Kemp. Raadhuisstr. 236 rood; Jan Kikkert en gezin, schipper aan boord; Leonardus van den Heuvel. Pr. Fredrik- straat 69; Anna M. Wouters. Machineweg 14; Nicolaas J. F. Tlmmers. N. Nassaustraafc 19. Vertrokken naar: Wilhelmshof en. Dl.. Hilde- gard Hasbergen. De opbrengst, van den bazar in het ge bouw „Rehoboth" aan de Hooftstraat ten bate en instandhouding van dit gebouw bedraagt f.468. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Lbo Willem Jozef z. van L. Olijer- hoek en J. M. de Jong; Maartje d. van J. Staal en M. Staring; Jozef Ludwig Anna z. van C. j. J. Stockmann en M. P. A. van der Kamp; Wilhelmina Theodora d. van J. E. Spierenburg en J. C. Huigsloot. Overleden: Kornelia Hoogenboom. 77 jaar wed. van J. van Beek; Wilhelmus Antonius Johannes Schouten 5 dagen; Cornelia Hoogen boom. 68 Jaar. echtgen. van J. van der Meer. TER AAR. DE CONSUMPTIE MELK CENTRALE VERGADERT. De T.B.C. onder het rundvee in Zuid-Holland. De Consumptie Melk Centrale belegde onder auspiciën van de drie standorgani saties een bijeenkomst van veehouders in café Het Centrum. De zaal was geheel ge vuld toen de vice-voorzitter. de heer Goed hart van Hazerswoude, opende en zijn vreugde uitsprak oyer deze groote belang stelling. Onmiddellijk hierna gaf hij het woord aan den heer Kwaak, hoofd-admi- nistrateur van de C.M.C., die het ontstaan van dit lichaam releveerde. Na een aan vankelijke gunstige ontwikkeling zijn de landbouwbedrijven in crisistijd zeer kwets baar gebleken. Ordening door middel van prijs- of productieafspraken, door contin- genteering of anderzins konden hier geen uitkomst brengen. Men is voor de zuivel producten nu eenmaal te weel aangewezen op uitvoer. De aanvankelijk als tijdelijk be doelde steunmaatregelen waren niet in stand te houden, gezien het permanente karakter van de crisis. D.aarom is het vo rige jaar in den vorm van een geheel nieuw systeem de uitvoering in handen gelegd van de organisaties. Spr. schetste hierop de wijze van berekening der consumptiemelk bii de C.M.C. Als aangeslotene bij de CM.C kan de boer er zeker van zijn, dat hij zijn melk kan afzetten en de prijs ont vangt door e'- C.M.C. vastgesteld. Via haar organisaties kunnen de 11500 aangeslote nen bij de C.M.C. invloed uitoefenen. Het bestuur bestaat uit boeren, als vertrou wensmannen van hun stand gekozen. Sprekende over de eigenlijke berekening der melkprijzen deelde sor mede, dat win- terlevering zooveel mogelijk zal worden be vorderd. door toeslagen te geven over het geheele jaar. Er moet in dit district wekc- lijksch gemiddeld 8.500.000 liter melk wor den geleverd en ook in den winter moet in de behoefte kunnen worden voorzien. Er kende consumptiemelkers ontvangen een extra toeslag op hun melk. welke nog ver hoogd wordt als hun vee t.b.c.-vrij is be vonden Op een vraag van den heer van der Bijl te Zevenhoven, antwoordde spr. dat van een erkenden consumptiemelker wordt verwacht, dat hij een goed product levert. Er zijn thans 1200 a 1300 veehouders die aan de gestelde eischen voldoen en het praedicaat „erkend consumDtiemelker" hebben gekregen. Den heer Splinter werd op een daartoe strekkende vraag geant woord. dat de gemiddelde winterlevering '36/'37 en '38/'39 als grondslag genomen wordt voor de berekening van de uitkee- nng winterlevering '39/'41. Dit geschiedt in verband met het mond- en klauwzeer in den afgeloopen winter. Na nog enkele vragers te hebben beant woord, besprak de heer Kwaak de nood zakelijkheid van TB.C. bestrijding onder bet vee. Naast enthousiaste voorstanders zijn er in Zuid-Holland nog velen die er weinig voor voelen, hoofdzakelijk door on bekendheid met deze gevaarlijke ziekte. Lij ders aan open T.B.C. onder het vee kunnen den geheelen stal bederven als de ziekte biet tijdig wordt onderkend en het vee tpgeruimd. Rundveetuberculose is boven dien besmettelijk voor den mensch om van de geldelijke schade voor den veehouder blaar niet te spreken. Het is een gewichtig belang der volks gezondheid en ook voor den export dat de TB.C.-bestrijding door alle boeren ernstig iet hand wordt genomen. Hiervoor ijvert °?k de C.M.C. en het streven der provin ciale vereeniging wordt bevorderd door subsidies te geven bij het opruimen van zi'ke dieren, althans als deze geslacht wor den, en het geven van premies bij het aan knopen van T.B.C.-vrije koeien. Het reac- 'iepercentage ligt in Zuid-Holland nog bo zen 30. In Drenthe is dit tot ongeveer 1 fedaald, in Groningen tot 2 en in Fries land tot omstreeks 3. Daar heeft men dit oelang' al eerder ingezien en Zuid-Holland, dat achteraan kwam, heeft veel ziek vee deze provincies opgenomen. Doch bij t'aieenschappclijk aanoakken moet heb. aldus spr., mogelijk zijn ook in Zuld-Hoi- 'and deze gevreesde vijand der boeren on- "dr de knie te krijgen en deze taak rust dl de schouders der veehouders. Na een dankwoord aan den spreker volgde slui- 'b?, nadat nog vele vragen waren be antwoord. GESTICHT DOOR TWEE JONGENS. Gistermiddag' omstreeks half twee ont stond een fel uitslaande brand in een ouden hooiberg te Alphen die tot berg plaats van groenten en fruit diende, In huur bij den grossier H. aan de Raadhuis straat. Weldra stond de berg in lichter laaie en vormde een gevaar voor de andere oude gebouwen, die met riet en stroo zijn gedekt en aan de gemeente Alphen toebc- booren. Eveneens liep de drukkerij van de Fa. van W. aan de Raadhuis- en Brede- rodestraat gevaar. Gelukkig wist de brand weer, die met 2 spuiten was uitgerukt erger te voorkomen en den brand tot dezen hooiberg te beperken. De berg zelf en de inhoud brandden geheel uit. Een auto van de gebr. G„ die daar werd gestald, kon nog bijtijds worden weggereden. Een aantal konijnen en kippen kwam in de vlammen om. De heer H. was verzekerd. De brand was gesticht door twee zoons van de familie M.. knapen van 11 en 9 jaar. uit louter baldadigheid. De oudste jongen heeft eenige lucifers welke zijn jongere broer tot dat doel van huis had meege nomen, in de bergplaats geworpen. De jon gens hebben tegenover de politie pen vol ledige bekentenis afgelegd WADDINXVEEN Raads agenda. De Raad komt Donderdag a.s. des nam. te drie uur bijeen. FebruS^l'tfg. Va" de V0rgadering van 17 2. Mededeclingen, ingekomen stukken enz., om daarop, zoo noodig. te besluiten. „Comité", voor bezichtiging van het gemeenteiijke uitbreidingsplan, waarbij toelichtingen worden verstrekt door een vertegenwoordiger van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland". !939 Begrot>ting,swijzi6inBen voor 1938 en 5. Opmerkingen van Gedeputeerde Sta ten over de gemeenterekening van 1937 6. Ontheffing van schoolgeld. 7. Aanvullende benoemingen van leden van stem bureaux wegens het niet aan nemen dei' benoeming door de heeren J. C. P. Janmaat en M. Kasteleyn. 8. Voorstel van de heeren T. A. van der Hee en G. Uitbeiierse tot restitutie van betaalde legesgelden. 9. Voorstel tot verbetering van den Kerkweg, hoek Oranjelaan. WOUBRUGGE. Raadsagenda. De Raad komt morgen des voormiddags ie 10 uur in spoedeischende openbare ver- dering bijeen. De agenda vermeldt: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3, Beroepschrift art. 7 Woningwet ten aanzien van de bouwver gunning K. den Brave 4. Vaststelling gewijzigd besluit artikelen 10 en 43 der Drankwet 5 Vaststelling kohier hon denbelasting 1939 6. Voorstel tot Inlos sing van aandeelen N.V. Maatschappij voor gemeentecrediet en tot deelname in de 3 pet. obiigatieleening van die maat schappij tot tweemaal de nominale waar de der aandeelen 7. Wijziging ambte narenreglement 8. Beroepsschrift art. 54 der wet op de inkomstenbelasting 1914 9. Rondvraag. Aanrijding. Op den Kerkweg werd mej. S. de B door een haar achteropkomende auto. bestuurd door den heer H. uit Alkemade. aangere den. Het meisje kreeg een hoofdwonde en een gekneusden voet. De bestuurder van de auto, die op den donkeren weg zonder straatverlichting m et de stadslampen reed bracht haar naar dr. Loth, die de eerste hulp verleende. Tegen den bestuur der werd proces-verbaal opgemaakt. In hotel Swama hield de ver. „De laatste eer" haar .iaarlijksche ledenverga dering. Uit de verslagen bleek, dat het af geloopen jaar een voordeelig saldo heeft gegeven van f. 67.03, dit maakt met de vorige saldi een bedrag van f. 622.04. Het bestuur had besloten om inplaats van twee. thans vier rentelooze aandeelen uit te loten. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Metselaar, J. Walraven en G. Kroes werden herkozen, waarna sluiting volgde De heer E. Stigter is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Aals meer. afd. Steunverleening. Voor deze werkzaamheden werd de heer Stigter opgeleid door den gemeente-secre taris, den heer Schamlnee alhier. HAARLEMMERMEER. Motorrijder slaat over den kop. Op den Sloterweg nabij Nieuw-Vemiep had een motor-ongeluk plaats, dat werd veroorzaakt door een boomtak. De motor rijder N. reed op den Sloterweg in de rich ting Nieuw-Vennep, toen plotseling een boomtak, die langs den kan' van den weg lag. voor den motor waaide Dit had tot ge volg dat de motorrijdc- met zijn motpr over den kop sloeg en enkele meters verder tegen het wegdek sloeg. N. bleek er goed te zijn afgekomen, hoewel hij later klaag de over hoofdpijn en andere inwendige pijnen. Het motorrijwiel werd ernstig be schadigd. N. heeft aangifte gedaan bij de politie Men is hier n.l. bezig met het rooien van boomen. die met de takken, alvorens zij worden weggesleept, aan den-wegkant wor den gelegd Uit het onderzoek zal moeten blijken in hoeverre den arbeiders, belast met dit boomenrooien schuld treft. Wederom schapen door honden verscheurd Des nachts hebben honden in de Haar lemmermeer wederom een slachting aan gericht onder de schapen. Deze keer kreeg de landbouwer Bontje aan den Hoofdweg nabij Hoofddorp, de bloeddorstige dieren op bezoek. Van de schapen, die op het weiland liepen, werden er twee door de honden zoo toegetakeld, dat zij aan de verwondingen zijn gestorven. Op het weiland was als be wiis van den striid een wollen vlokkenlaag achtergebleven. De politie stelt een onder zoek in naar den eigenaar der honden. Auto-botsing. Op den Kruisweg te Hoofddorp had na bij de woning van den dierenarts een aan rijding plaats tusschen twee personen auto's. De landbouwer, de heer K. uit Haarlemmermeer reed van den Kruisweg af achterwaarts een zijstraat in om te keeren. Tijdens deze manoeuvre naderde uit de richting Haarlem een andere auto, bestuurd door den chauffeur B Deze beweerde dat de auto van K. stilstond en op het moment dat hij wilde passeeren, wilde K. eveneens oversteken. Het was voor B toen onmoge lijk mee- een botsing te voorkomen, hoewel hij dit door een zwenking naar links nog trachtte te doen. Op dat oogenblik werd zijn auto aan de rechter achterzijde door de vooruitschietende auto gegrepen, waar door beide auto's dwars op den weg kwa men te staan. Materieel schade aan beide auto's was het eenige gevolg. De politie regelde het verkeer cn stelde een onder zoek in naar de schuldvraag. Met, ingang van 1 April a.s. is bii de Inspectie der Directe Belastingen te Haar lemmermeer benoemd de heer J. N. Waag- meester, adjunct-commies der Dir. Bei. te Den Haag. Op dien datum treedt de heer W J. van Son. adj. commies bii de Inspectie Haarlemmermeer ingelijke functie in dienst op het kantoor der Directe Belas tingen te Harderwijk. ZWAMMERDAM. De burgemeester met verlof. De burgemeester is voor een tweetal weken met. verlof naar het buitenland vertrokken. Wethouder J. A. Hoogendijk is thans loco-burgemeester. Vergadering R.K. Volksbond. Voor de plaatselijke afdeellng van den R.K. Volksbond, hield de heer W. Stein- metz, van Amsterdam, lid der Tweede Kamer, een lezing over „De wettelijke regeling van den kinderbijslag". Spr. be sprak de zware lasten welke op de groote gezinnen drukken, zooals de indirecte be lastingen, waardoor deze gezinnen on evenredig zijn belast. Daar moet iets tegen over staan en hoeveel er ook al, mede door de actie der R.K. organisaties is be reikt, één ding moet nog komen. n.l. de wettelijke regeling van den kinderbijslag. Minister Romme heeft daarvoor een wets ontwerp gereed en de bedoelingen daarvan worden door spr. nader uiteengezet. In dat fonds zal de werkgever 1 pet. van het per jaar uitbetaalde loon moeten storten, terwijl uit dat fonds dan de kinderbijsla gen aan de daarvoor in aanmerking komenden worden uitbetaald Dit geldt niet alleen voor normale arbeiders, maar ook voor hen, die in werk verschaffing zijn tewerk gesteld. Spr. KATWIJK AAN DEN RIJN. Van een steiger gevallen. De melkboer A. van B. zou eenige bouw vakarbeiders op een steiger van melk voor zien. doch kwam hierbij van een flinke hoogte te vallen, waardoor hij een dusda nige verwonding aan hoofd en mond op liep, dat hij zich direct onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Dr. Hue- ting verleende do eerste hulp. Bespreking over het Arbeidscontract. Kort geleden vermeldden wij dat een po ging vanwege de werknemersorganisatie in Land- en Tuinbouw om tot een arbeids contract te komen niet tot het gewenschte doel had geleid. De samenwerkende Land arbeidersbonden. de Ned. Chr. Landarbei- dersbond, de Ned. R.K. Landarbeidersbond cn de Ned. Arbeidersbond hadden een aan tal werkgevers opgeroepen om ter verga dering te komen in het gebouw der Jonge- lingsvereeniging aan de Voorstraat alhier, om alsnog over deze overeenkomst te spre ken. Een twintigtal werkgevers had aan deze uitnoodiging gehoor gegeven, en te vens ook afgevaardigden van den te Rijns burg pas opgeriehten Chr. Boeren- en Tuindersbond. Na een uitvoerige uiteenzet ting van het doel door een der hoofdbe stuursleden van de werknemersorganisatie was er gelegenheid om zijn meening ken baar te maken. Vooral van den kant der Rijnsburgsche werkgevers was er bezwaar tegen den werktijd op Zaterdagmiddag tot 4 uur. Dit voornamelijk vanwege de bloe- mentrekkerij. Er werden nog andere be zwaren opgesomd, o m. over den leeftijds grens. Ten slotte kwam er van het bestuur van den Chr. Bond afd. Rijnsburg het voor stel om het looncontract te stellen als volgt: personen van 20 jaar de 4 winter maanden f. 13.de overige maanden f. 14.personen van 21 Jaar 4 winter maanden f.15.—, de overige maanden f. 16.- en personen van 22 jaar en ouder de 4 wintermaanden f. 16.en de overige maan den f. 17.Het bestuur van den Chr. Bond en den R.K. L.T.B. zegde dezen norm in de afdeeling te willen verdedigen. De aanwezigen beloofden op deze basis het contract te zullen teckenen. Hierbij zij nog vermeld, dat het bloementrekken en peen wasschen hier niet onder vallen in de wintermaanden als de arbeidstijd is ge steld van dag tot donker. Hierna sloot de heer Stokman, lid van het hoofdbestuur, met dank voor de opkomst deze in oen goe den sfeer gehouden vergadering. WARMOND. De hulpverleening aan blinden. Onder zeer groote belangstelling gaf de Ver. „De Blindenpenning" uit Amsterdam een uitvoering in Hotel de Zon. ten bate van de hulpverleening aan blinden. De bijeenkomst werd met gebed gebed en een welkomstwoord geopend door ds. G. J. G. de Bel. In kernachtige woorden spoorde spr. de aanwezigen aan deze instelling te steu nen om het. lot der blinden te verzachten. Hiermede, aldus spr.. verricht men een mooi sociaal werk. een werk dat ieders medeleven en belangstelling verdient. Hier na werd overgegaan tot de afwerking van het programma, waar de dames A. Mosch. sopraan, mej. J. Beyer, alt mej. A. W. van Pelt, viool en de heer Piet Meyer, pianist, hun medewerking verleenden. De heer J. Varenhout droeg op uitstekende wijze eenige gedichten voor. De muziek stond op zeer hoog peil hetgeen vooral tot uiting kwam in de lang niet eenvoudige Dorpskinderendans'' van H. v. Tusschen- broek, een duet voor sopraan en alt. De heer Meyer bleek niet alleen als pianist een kundig solist en begeleider, doch ontpopte zich tevens als een knap compon'st. Twee der gezongen liederen waren door hem ge toonzet. Het publiek gaf door een hartelijk en langdurig applaus uiting aan zijn groote waardeering voor het genoiene. Na de pauze werd overgegaan tot vertooning van de film ..Werk brengt Licht". Deze film werd nader toegelicht door den heer J. Stelink. Men kreeg een duidelijk beeld van het leven en werk der blinden en heeft kunnen zien dat ook de blinden in het maatschappelijk leven nuttig en produc tief werk kunnen verichten. Voor de pl. afd. was deze propaganda-avond een groot succes, want verschillende aanwezigen ga ven zich op als donateur. Een der plaatse lijke leiders dankte voor de belangstelling en het medeleven met het lot der blinden, waarna de zeer geslaagde bijeenkomst met gebed werd gesloten. Het aantal kiezers voorkomende op de kiezerslijst voor de Provinciale Staten en len Gemeenteraal bedraagt voor het jaar 19391940 1475, hetgeen een vermeerde ring is van 59. DUITSCH VLIEGTUIG IN ITALIË VERONGELUKT. Vyf der inzittenden om het leven gekomen. Op 11 Maart j.l. Is een Duitsch vliegtuig 23 kilometer ten Zuidoosten van Ferrara in Italië omlaag gestort. Van de inzittenden kwamen er vijf o mhet leven, terwijl er twee ongedeerd bleven. Het onderzoek naar de oorzaak van het onge luk is nog niet beëindigd. IS WASSENAAR. Inbraak. Ingebroken werd bü den heer B. aan den Papeweg. waarbij men zich toegang had verschaft door verbreking van een ruit der openslaande deuren Alles werd overhoop gehaald. De buit bestond echter slechts uit vier radiolampen, een dameshorloge met armband en een lampje uit een fiets lantaarn. Vergadering Bellamy. In Den Ouden Deyl vergaderde de afd. Wassenaar derl Internationale Ver, Bella my met als spreker de heer H. Nollesover: Zijn wij rijp voor den Bellamystaat? Na een inleidend woord van den voorzitter, zette spr. aan de hand van de historie uit een. dat bii een komende verandering in de samenleving de mensch daarvoor nooit rijp was, doch dat de verandering zich voltrok ondanks den mensch. De vrijwording der lijfeigenen en der slaven geschiedde ongeacht den mensche- lijken wil. het fabriekswezen door de uit vindingen eveneens. Tegenover het Mar xisme, dat alleen de uiterlijkheden ver anderde stelde spreker de Bellamy-sa- menleving, welke de algeheel e oplossing kan brengen van het economische vraag stuk. waarbij het komen kan tot werkelijke vrede. Hij wees er ook op, dat de mensch evenmin nip is voor de huidige samenleving, doch slechts voortsukkelt in de bestaande om standigheden. Uitvoerig werden tenslotte een vijftal vragen door spr. beantwoord. |7tüH '4 „Neemt U s.v.p. die arm daar weg, der gelijke liefdesscenes dulden wij hier niet!" ZEVENHOVEN. Loop der bevolking;. Gevestigd: C. G. Zuijverveld uit Nieuwkoop; M. Lageveld en A. M. de Bruijn uit Den Helder. ZOETERWOUDE. MOTORVAARTUIG GEZONKEN. De opvarenden wisten zich zwemmende te redden. Des avonds te omstreeks 8 uur is in den Rijn alhier ter hoogte van de Weipoort- ;che Vliet een motorvaartuig, eigendom van de wed. Krogt alhier en geladen met pakken gedroogde pulp, varende in de richting Hazerswoude, gezonken. De twee opvarenden wisten zwemmen de den wal te bereiken. Het vaartuig ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Vanwege den Provincialen Waterstaat zijn waarschuwingsteekenen geplaatst. wekte op tot ernstige belangstelling voor deze zaken, al zal "net nog wel een jaar duren eer de regeling in werking zal treden. Verschillende vragen werden nog tot den spreker gericht, die daarop uitvoerig antwoordde. De verjaarbusjes dei Ned. Herv. Kerk alhier, hebben over de maand Februari ruim f. 17 opgebracht. Van der A„ wonende alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat zijn groote ijzeren roeiboot ont vreemd is. Bij het passeeren van een colonne rijdende artillerie in de Weipoort is dr. de B. met zijn auto door een der kanonnen aangereden. De auto werd ernstig be schadigd. De schade werd onderling geregeld. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. LEIDEN, 14 Maart. Vette Varkensmarkt Aanvoer 172 zware 48. 49, 49^4; 7 lichte. Handel matig. Afloop minder. LEIDEN, 13 Maart. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Roode kool 4.40—6.50; Sav. kool 4.90—7.10; Rapen 1.40—3.50; Prei 9.50—11.10; Kroten 0.70 —3.20; ld. gekookt 4—8; Uien 1—4; Peen 3.30— 9.20; Andijvie 23—28; Postelein 9—26; Spinazie 12—17, per 100 Kg.; Salade 5.40—12. per 100 st.; Pieterselie 6.70—11.30; Radijs 3.30—6.30; Sel derie 46; Raapstelen 11.70. BODEGRAVEN, 14 Maart. Aanvoer 57 part. Goudsche kaas, alle met R.M., totaal 4565 at., weg. 41.085 Kg. Ie srt. met R.M. 25—26; 2e srt. 2324. Handel flauw. BOSKOOP, 13 Maart. Coöp. Vereen. „De Bos- koopsche Veiling" Diversen: Rozen August Noach 4865; Butterfly 43; Cerasus Hisakura (kers) le srt. 1.90—3.20. 2e srt. 0.90—1.40; Sneeuwballen 5155: Azalea Mollustakken 1.60 —2.40; Rhododendronbloemen 4873; id. Pink Pearl 70; Seringenbloemen 5085; Narcissen 6; Prunus Trilobatakken 3240; Mahonlablad 8 12; Forsyhlatakken 1.10—1.30; Clematis Nelly Moser 22; Bloeiende Azalea's 51—66; Rhodo dendrons 5875; Gouden Regen 60. HAZERSWOUDE, 13 Maart Aanvoer 9705 eieren. Kippeneieren 2.953.40; Eendeneieren 2.25—2.55. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Maart. Groenten- veiling Roode kool 6—7.50; Gele kool 6.10— 7.40; Uien 44.50; Waspeen 1—1.95; Kroten 40—70. PURMEREND, 14 Maart. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 20 part., weg. 41.000 Kg. Handel stug. Hoogste pr. 20. KI. Boerenkaas 4—21.50. Volvette 1—24.50. Boter 1.30—1.41. Runderen Aanvoer 495 st. Vette koeien 60—68; Gelde koelen 100—160; Melkkoeien 180 —260; Stieren 4550; Paarden 90180; Vette kalveren 6040; Nucht. slachtkalveren 4—10; id. fokkalveren 1115; Vette slachtvarkens 45 —49; Mag. varkens 20—30; Biggen 0—17 Scha pen 1626; Bokken 311; Kippeneieren 33.30; Eendeneieren 2.60; Oude kippen en hanen 40— 42^; Konijnen 0.30—2.10; Eenden 20—50; Dui ven 40. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend GA. Aanvoer 100.000 eendeneieren 2.60—2.70; 90.000 Kippeneieren 65/66 Kg. 3.55—3.40. «3/64 Kg. 3.30—3.35 60''62 Kg. 3.20—3.30. 58/59 Kg. 3.15— 3.25, 56/57 Kg. 3.10—3.15, 53/55 Kg. 3.05—3.10, 50/52 Kg, 2.90—3.05. RIJNSBURG, 13 Maart. Aardappelen 60 70; Kroten 60—80; Waschpeen 1.20—1.75; Roode kool 5—6.50; Gele kool 5.50—7; Uien 2.50—3.75; Knolseldery A 12—15, B 7—11; Witlof 18—22. ROTTERDAM, 13 Maart. Binnenl. Granen Haver 66.65 (extra kwal. hooger); Chev. Gerst 7.758.15; Wintergerst 7.507.80; Rogge 7.507.85; KI. gr. erwten 910.45 (prima grove 10.75)Schokkererwten 10.5012 (Jumboka's hooger); Br. boonen 3035; Duivenboonen 11 —14; Ged. paardeboonen 8.15; Voerlijnzaad 8.25 —9.25; Karwijzaad 23.50—27 (incl.); BI. Maan zaad 2830.50 (incl.). AMSTERDAM. 14 Maart. Veemarkt Aan voer 198 paarden, 8 veulens, 973 mag. runderen, 785 vette runderen. 50 vette kalveren. 121 gras kalveren, 2485 nucht. kalveren, 295 schapen en lammeren, 11 varkens, 3 biggen. 62 bokken en geiten. Totaal 5003 stuks. Per Kg.: Vette koeien 70. 60. 36-46; Vette ossen 64. 58, 56—46; Stie ren 60, 54. 48; Vette kalveren 100, 90. 6070; Schapen 50. 43. 32; Lammeren 56. 47, 42; Gras kalveren 50. 40; Nucht. kalveren 29. 24, 19; Slachtpaarden 51, 42. 32. Per stuk: Schapen 25. 19. 17; Lammeren 22, 16. 12; Nucht. slachtkal veren 7, 6. 4; Nucht. fokkalveren 21, 17. 14; Slachtpaarden 225, 185, 110; Werkpaarden 340, 270. 130; Hitten 250, 190. 120; Stieren 265. 195, 145; Kalfkoeien 280. 215, 150; Melkkoeien 275, 205, 150; Varekoeien 195. 160. 140; Vaarzen 170, 150, 110; Pinken 130, 110, 90; Graskalveren 50, 35. 25: Bokken en geiten 11. 9, 5. Omschrijving: Vette koeien en ossen aanv. iets korter, h. tamelijk, pr. onveranderd; stieren, aanv. iets grooter. h. matig. pr. iets stijver; vette kalveren, aanv. als v. week. h. stroef, pr. als gisteren; nucht. slacht- en fok kalveren. aanv. groot, h. redelijk, pr. prijsh.; kalf- en melkkoeien, aanv. als v. week. h. slee- pend, pr. vooral niet hooger; varekoeien, aanv. iets grooter. h. flauw. pr. constant; vaarzen en pinken, aanv. gewoon, h. traag, pr. moeilijk te handhaven; graskalveren, aanv. iets ruimer, n. tamelijk, pr. iets hooger; varkens, aanv. als v. week. h. kalm, pr. onveranderd. ZOETERWOUDE. 13 Maart. Eierenvelling Aanvoer 3400 eieren. Kippeneieren 3.20—3 50; Eendeneieren 2.50—2.60; Kaas 29; Kippen 50; Konijnen 0.201.10. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7