Gemeenteraad van Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 Maarf 1939 ^KEJN/T IN lITÏtREN^j l\CEZ(S[E\ /TUKKIN De bestrating van de Bruggestraat De verbetering van den v. d. Valk Boumanweg LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN (Bulten verantwoordelijkheia dei Redactie) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET GEBOORTECIJFER IN NEDERLAND. Mijnheer de Redacteur. Onder bovenstaand opschrift geeft de heer M. Lu een richtlijn aan waardoor z. i. de geboorte- beperkinge enigszins zal worden tegengegaan. Uit de statistieken is hem geblken dat ..zelfs bij de Katholieken" het geboortecijfer dalende is. Juist, geachte heer Lu. zelfs de invloed van de Clerus is niet meer voldoende om het kwaad te beteugelen. Eenerzijds moet dit worden toege schreven aan het feit dat vele ouders de moeite e'n zorg van een groot gezin niet „willen" dra- De Raad van Leiderdorp vergaderde. Ter tafel kwamen de volgende ingekomen stukken: een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de gemeen schappelijke regeling tot onderlinge hulp verleening in geval van brand, twee brie ven van G S. houdende goedkeuring der kasgeldleeningen een brief van G. S. hou dende goedkeuring verkoop grond bij Span- jaarsbrug aan de provincie: brieven van verdaging en goedkeuring van de begroo- en zorg van een groot gezin met ,wmen ara- tin 1929 en begrooting grondbedrijf 1939. gen. anderzgds dat zy in de „onmogelijkheid Vonryitter deelde mede dat de fpn- verkeeren die „zegen" naar zich toe te halen voorzitter ceeide mede dat de ten- Over de eerste categorie wil ondergeteekende i nisbanen voor 4 jaai zijn veihuurd aan de het niet hebben. Ieder is vrij om te doen en j tennisclub, het jaar 1939 voor f. 575 en de laten wat hij wil. Maar de tweede groep ver- andere jaren voor f. 600 per tennisseizoen, dient aller belangstelling. Ook hier faalt het j komende het onderhoud van het clubge- goedbedoelde en opbeurende woord van de R.K. houwtje voor rekening van de teninsclub. iomrrtöi'lnl' nn^orttotootonHo TT. Hierna volgde het voorstel tot verkoop van een strookje grond. De Voorzitter zette Geestelijkheid jammerlijk. Ondergeteekende meent te weten dat velen tegenwoordig eenvou dig zeggen: „Hoe kan ik er kinderen op na hou- u t den als ik nauwelijks genoeg heb voor mezelf. uiteen, dat dit een strookje grond betreft, Van bidden alleen kan ik niet leven. O ja, ik zou dat tusschen de voormalige los- en laad- wel een gezin willen hebben maar wie verschaft j plaats en het trottoir gelegen, niet bij den me het geld daarvoor?" Hier helpt geen beroep verkoop van het terrein van de los- en op principe of gemeenschapszin want inderdaad laadplaats begrepen was. ofschoon dit wel de menschen hebben gelijk uit materialistisch de bedoeling was. B. en W. stelden voor. oogpunt bezien. De principieele zyde van de 1- kwestie kan onderget, in een neutraal blad als het uwe, M. de Redacteur, niet nader uiteen zetten. maar de „geldelijke" zijde is zoo nauw verbonden met ons economisch stelsel dat dit voor nadere belichting wel in aanmerking komt. Dc heer Lu meent dat een geboortepremie de oplossing zal blijken te zijn. Onderget. zou hem willen vragen of een kind na het vijfde of zesde levensjaar geen onder houd meer noodig heeft. Naarmate de kinderen ouder worden gaan ze meer kosten. Hoe komen de ouders na het 6e jaar dan aan geld voor -onderhoud? Neen, geachte heer Lu, geen ge- dit strookje alsnog te verkoopen aan den heer N. Mol. Aldus met alg. st. besloten. Daarna kwam in behandeling het voor stel tot wijziging van de alg. verkoopvoor waarden van gemeentelijke bouwtererinen, welke wijziging beoogt tegemoet te komen aan de wenschen van notarieele zijde ge uit, om bij de overdracht van vroegere ter reinen de oude voorwaarden te mogen ver vangen door de nieuwe bepalingen. Even eens met alg. st. goedgekeurd. De Voorzitter stlde voor de nieuwe ex- boortepremies s.v.p.! Een wetelijke regeling, j ploitatie-voorschriften voor bouwterreinen waardoor het mogelijk wordt, een gezin te on derhouden zonder dat dit met lichamelijke ont beringen van de ouders gepaard gaat! De groote gezinnen leveren het materiaal voor de verde diging van het Vaderland: de werkers met hand en hoofd enz., in een woord: het zijn de pijlen waarop heel de samenleving gebouwd is, Tot dank aan de ouders die meebouwden schenkt diezelfde samenleving hen: „de meeste belasting (indirect); vóór het geheele gezin het salaris of loon van een gehuwde zonder kinderen, of men verstrekt hen een kindertoelage zoo klein dat men aan het dubbele nog te kort zou komen; zij worden geweerd uit de meeste woningen om dat deze te veel lijden, waardoor de behuizing veelal te wenschen overlaat en de volksgezond heid groote schade lijdt. Waar zijn buiten de bouwvereenigingen goedkoope woningen voor groote gezinnen? Het is zelfs herhaaldelijk voor gekomen. dat jongemannen, uit den militairen dienst komende, hun werk kwijt waren en weer ten laste van de ouders kwamen. Steun werd niet verstrekt, want Pa werkte toch nog! Heel de hel. voor zoover die op moeder Aarde te be leven is door gebrek aan financiën, wordt door worsteld in de groote gezinnen. Sprekende staaltjes zou ondergeteekende kunnen aanhalen. Ziehier een beeld uit de praktijk van het leven waartegen mooie woorden niet bestand zijn. Men is dat gaan inzien, geachte heer Lu en daarom daalt het geboortecijfer! De gemeenschap zelf geeft de anti-kinderbonden de wapens in han den! Daarom voorspelt men thans al dat vele volkeren over 100 jaar zullen bestaan uit onge- huwden en grijsaards. Is dat dan de schuld der gehuwden? Neen en nogmaals neen! De oorzaak is te zoeken bij hen die het slijk der aarde" regeeren. Deze lieden propageeren ..loon naar verdienste en niet naar behoefte". Wat hebben zij met „gezinnen" te maken? Daar moet ieder zelf maar voor zorgen, terwijl die gezinnen juist de grootste consumenten zijn. Hier schuilt de fout. Geef de groote gezinnen een menschwaar- dig bestaan, gelijk aan dat van een gezin met een of twee kinderen, en het geboortecijfer stijgt! Laat de gemeenschap het onderhoud van een groot gezin betalen, het is toch voor de ge meenschap bestemd? Gelukkig komt de Neder- landsche Regeering met haar Katholieke Mi nisters, met een voorstel tot invoering van Wet telijke kinderbijslag. Het verzet is echter ook al in aantocht. Bovendien is het bij lange na niet voldoende. Men kan nu eenmaal van zoo'n be drag geen kind voortbrengen. En zullen er in het net geen mazen zijn waardoor de Vaders van groote gezinnen naar buiten gewerkt kunnen worden, omdat de ongehuwden en kinderloozen „goedkooper" zijn in het productieproces? Als stap in de goede richting is het voorstel echter te accepteeren. Er wordt een begin gemaakt aan een betere verdeeling der gezins- of gemeen- schapslasten. Buiten het financieele blijft er voor de ouders van de groote gezinnen toch nog genoeg aan de gemeenschap te offeren. Met dank voor de plaatsing, M. de R., ver blijft met de meeste hoogachting, K. W. P. KROM. Hooge Rijndijk F 54, Zoeterwoude. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Servire, den Haag: Groene Oevers, door E. P. ODonnell, roman, vertaald door C. J. Kelk. J. M. Meulenhoff, Amsterdam: Prediker in de Eenzaamheid, roman door Ha- rald Homborg, uit het Zweedsch vertaald door N. BasenauGoemans. Zuid-Holl. Uitgvers Mij., den Haag: Vrije Mannen, roman door Halldór Laxness, vertaald uit het Deensch door Dr. Annie Posthu mus. Nederl. Keurboekerij, Amsterdam: Hoe lang kan Hitier oorlog voeren? Het lot van Duitschland in de volgende oorlog, door Fritz Stemberg, vertaald door I. Carvalho, met een voorwoord van Prof. J. van Gelderen. Op de Bres voor Nederland's Onafhankelijk heid. door Mr. J. Kruis en H. Staring Jr., met een inleidend woord van Dr. H. Colijn, Minister van Algemeene Zaken en Voorzitter van den Raad van Ministers, en Dr. J. J. C. van Dijk, Minister van Defensie. Een zeer belangwekkend boek. vooral in een tijd als den onzen, waarin noodzakelijkerwijs de weermacht ook in ons land zoozeer in het mid delpunt der belangstelling staat. Bij een blik in den inhoud, krijgen wij dadelijk een indruk van den breeden opzet. Wij vinden in dit boek: een historisch overzicht, de verschillende wa pens. het leger zooals het thans in elkaar zit en functioneert, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, algemeene problemen betreffen de Nederland's positie, economische en in- dustrieele verdedigingsvoorbereiding, de dienst plichtwet, de soldaat, het Ned. Indische Leger. Een en ander is geïllustreerd met zeer fraai foto-materiaal. W. J. Thieme en Cie„ Zutphen: De Natuurkunde van het Vrije Veld. tweede bundel: Geluid. Warmte en Electriciteit, door dr. M. Minnaert. J. B. Wolters, Groningen: De Wettelijke „Neutraliteits"-bepalingen voor het Openbaar Lager Onderwijs, een geschied kundig Overzicht door G. Bolkestein. vetst te stellen overeenkomstig het concept besluit. De heer Snel wenschte dit punt aan te houden, opdat de leden het nader zouden kunnen bestuaeere:.. De Voorzitter achtte onmiddellijke behandeling gewenscht, in verband met mogelijke toeneming van het bouwbedrijf in de naaste toekomst, De heer Snel gaf niet toe en stelde aanhouding voor. De heer v. d. Wal steunde dit voor stel. dat met 43 st. werd verworpen. De Voorzitter gaf een nadere uiteenzet ting hiervan na uitvoerige behandeling werd het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Achtereenvolgens werden eveneens met alg. st. aangenomen: Het voorstel tot vaststelling van een nieuw ambtenaren-reglement en dat tot vaststelling van het reglement op den rechtstoestand van den gemeente-secreta ris en de ambtenaren van den Burgerlijken Stand; het voorstel tot vaststelling van de pensioensgrondslagen; het voorstel tot op heffing van de zekerheid van den geon.- ontvanger en het voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de vergoeding art. 101 L.O.-wet 1920 voor de Bijz. Scholen. Dan komt aan de orde het voorstel tot aanschaffing van nieuwe schoolbanken v. d. Openbare School. De Voorzitter zeide, dat de schoolbanken in de openbare school in dusdanigen staat verkeeren, dat zij niet meer te reparecren zijn, dan tegen hooge hooge kosten. In overleg met het hoofd der school hebben B. en W. besloten den Raad voor te stellen dit jaar over te gaan tot aanschaffing van 21 banken, bestemd voor een lokaal. Met alg. st. werd dit voor stel goedgekeurd. Vervolgens werd het voorstel behandeld tot vaststelling der verordening tot aanwij zing stemlokalen. De voorzitter zeide, dat de vermeerdering van het aantal kiezers bet noodzakelijk maakt, dat in stemdistrict I het aantal stemhokjes moet worden uit gebreid. Hierdoor wordt het stemlokaal in het Raadhuis te klein, Soodat B. en W. thans voorstellen een lokaal der Openbare School daarvoor aan te wijzen en de des betreffende verordening opnieuw vast te stellen. Zonder discussie met alg. st. alzoo besloten. Hierna werd vastgesteld het presentiegeld voor de leden van de stembureaux. Dit werd bepa dalop f. 4 per persoon. Vervolgens ging men over tot de benoe ming van de "leden van de stembureaux voor de verkiezing der leden voor de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad. Het volgend voorstel was: bestrating ge deelte Hoofdstraat en Bruggestraat. B. en W. stelden voor de Bruggestraat en de Hoofdstraat van de Bruggestraat af tot de Kalkbrug van een nieuw klinkerdek te voorzien. Er zal een trottoir aangelegd wor den. De kosten worden begroot op f. 2000. Eenige uitvoerders zullen worden uitgenoo- digd voor dit werk in te schrijven. Met alg. werd ook dit voorstel aangenomen; even eens het voorstel tot vernieuwing van de brug bij de boerderij „De Boomgaard" in Achthoven. Deze brug is gelegne in den tertialren weg. In de kosten van vernieu wing draagt de provincie bij. Met het reeds geraamde onderhoud voor den geheelen tertiairen weg zal deze vernieuwing van de gemeente voor het loopend dienstjaar een eentra uitgaaf vorderen wan f. 674.66. In verband met het voornemen om de bestrating in de Hoofdstraat te veranderen en aanleg van een trottoir aan beide zij nen, hebben B. en W., aldus de Voorzitter het wenschelijk geacht, een één-richting verkeer te verordenen voor het rijverkeer van den Hoogmadescheweg tot aan de Kalkbrug, in dier voege dat het verkeer naar Leiden wordt omgelegd over de Aca cialaan en Berkenkade, terwijl het verkeer van Leiden recht door gaat; ook het be staande parkeerverbod zal tot de Kalkbrug moeten worden uitgebreid. Van dit verbod kan door en W. ontheffing worden ver leend. Uitvoerig werd over dit Voorstel ge discussieerd en daarna met alg. st., volgens het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts werd benoemd tot geneesheer be last met de vaccinatie voor het jaar 1939 dr. J. J. Persant Snoep. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer J. Rijnsburger. In verband met den verkoop van het ter rein van de los- en laadplaats moet ook de verordening op de heffing hiervan worden ingetrokken. Aldus besloten. Een subsidie aan de Cha*. Gezondheids- en Vakantiekoloniën afd. Leiden groot f. 31.5C werd verleend. De heer De Haas vroeg inlichtingen over het verhuren van de voormalige woning van den hoofdonderwijzer. De heer Snel vroeg hoe het staat met de plannen voor verbetering van den Vander Valk Boumanweg. Omtrent deze urgente zaak deelde de voorzitter medt, dat een uit gewerkt plan is gezonden naar Ged. Sta ten. Deze zijn wel tot medewerken bereid indien de tol over de Leiderdorpsohe Brug wordt opgeheven. De voorzitter zeide, dat dit laatste punt een kwestie apart is voor de gemeente, die ook verband houdt met den nieuw aan te leggen Rijksweg. De voorzitter sprak de hoop uit, dat Ged. Sta ten de gemaakte planne zullen goedkeuren. Volgens deze plannen zullen de slooten langs de voortuinen moeten worden ge dempt. De rijweg zal Gs meter breed worden met aan weerszijden een rijwielpad van 1.75 en aan één zijde een wandelpad. Op een vraag van den heer Van der Wal inzake de gemeente woningen in Achthoven deelde de voorzitter mede, dat deze zaak de voortdurende aandacht heeft van B. en V/. Waarschijnlijk zullen zij spoedig dien aangaande een voorstel aan den Raad kun nen doen. Hierop volgde sluiting. GEBOREN: Kunnette, d. van A. J. Schouten en A. A. Anneeze; Petronella Hendrica. d. van P. A. Rijsbergen en P. v. d. Lans; Peter Edward, z. van P. H. Robijns en H. Koehler; Johannes, z. van G. H. Steenbergen en H. Th. Heijneman; Margaretha, d. van H. Ginjaar en M. M. van Bohemn; Andrea Geertruida. d. van A. Krom hout en G. Cornelisse; Christina Maria, d. van P. L. A. Wijsman en J. H. M. Hoppenbrouwer; Cornells Gijsbertus, z. van L. W. Turk en J. M. Koelewyn; Gerrit Johannes, z van W. v. Klave ren en J. Varkevisser; Alida Gerardina, d. van G. v. d. Boom en A. Valk; Jacob Johannes Cor nells, z. van A. Zoet en K. J. Koomen; Bar bara Catharina. d. van J. Molkenboer en C. M. Langelaan; Philippus Johan, z. van J. Spek en L. A. Kroes. GEHUWD: J. Ph. Krassenburg jm. en M. K. Andringa jd. OVERLEDEN: A. v. d. Tuin, wedn., 78 jaar; P. Geerlings, wedn. 89 jaar; F. Ph. Mieremet, man, 63 Jaar; H. Looyenstein, man, 79 Jaar; G. Genet, hsvr. van Th. H. Boode, 89 jaar; B. Huisman, d, 36 jaar; A. L. v. Eijk, d., 16 jaar; J. Sommeling, wedn. 84 jaar. GEVESTIGD: M. Th v. Amsterdam, dienstbode. Witte Sin gel 19; W. H. Baker, Rijnsb. Singel 9; C. M. Bogaerts, verkooper, Oude Vest 33a; J. Bol, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10; E. B. Bolman, verpleegster, Mariënpoelstraat 7; H. de Bruijn, linnen juffrouw, Rijnsb. weg 104; P. Bulthuis, winkelbediende. Botermarkt 23; W. Burge- meestre. controleur PT.T., R. en Schiekade 27; J. Burgersdijk, Groenhovenstraat 12; M. L. Bijen, hulp in de huish., Heerengracht 83; J. A. Opechowski-Choynacka, Boerhaavelaan 14: J. M. Stein-Deinmenie, Lange Mare 88; Wed. E. Snoeker-la Faille, Tollensstraat 7: E. F. v. d. Zwart-Gaudlitz. R. Visscherstraat 34a; P. A. de Graag, Nieuwsteeg 5; Th. Boeke-Grave. Lijster straat 24; S. H. den Haan, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10; H. J. v. Haasteren, strijkster, Levendaal 74; B. Hamer en fam., electr. N.Z.H. T.M., R Visscherstraat 48; A. J. Hilhorst en fam.. Verl. Bloemistenlaan 47; P. S. G. den Hollander en fam. metaalbewerker. Tollenstr. 7; H. A. Hoogslag, Gerecht 10; Wed. S. Hoef- smit-v. Hove. Hooigracht 38; L. Jacobs. J. v. Goyenkade 30: M. G. A. Jirris, apoth. ass., Boerhaavelaan 17; P. Kastelein, verpleegster, Rijnsb. weg 39; B. de Kier, timmerman. Leven daal 97; A. C. M. Locher, Stadhouderslaan 23 R. Visscherstraat 20a; A. M. C. Menzen, Mare- dijk 161; J. M. Muller, fabr. arb.. M. Moons straat 19; C. Nagtegaal en fam., controleur B.B. Groenhovenstraat 12; A. Siehot. marinier le kl„ Clarasteeg 34; G. Nijhoff, wachtmeester, Groen- hazengracht 12; A. v. d. Pluym, fabr. arb. Uiterstegracht 54 d; J. Potgieser, verpleegster, Residastraat 10; C. Provily en fam.. boekhouder, Stieltjesstraat 32; J. C. Rietbroek, dienstbode. Lorentzkade 24; H. A. C. R. Roesslngh, Witte Singel 28; P. J. Schmit, 1.1. verpleegster, Hee- erngracht 22; E. T. Sloot, Oosterstraat 64; H. Smit. kunstschilder, Hoogl. Kerkgracht 2a; J. C. Spierenburg en fam., handelsvert., De Sitter- laan 88; L. J. Spruyt, vrachtrijder, St. Aagten straat 18; W. F. Storm. arts. Rijnsb. weg 111; B. J. Tabak en fam., tapijtwever, Atjehstraat 89; C. Touw en fam., sigarenmaker, Bailstraat 77; H. J. G. A, v. d. Waal, 1.1. verpleegster, De Laat de Kanterstraat 2; J. Wlchers en fam., leeraar H.B.S., v. d. Brandelerkade 30; J. E. v. d. Wilk. dienstbode. Rapenburg 81; C. G. Williams, zendeling, Marislaan la; J. H. G. Wortman en fam., losarbeider, Waardgracht 14; N. P. Woudenberg, Merelstraat 40; E. v. d. Zeeuw, dienstbode. Groenoordstraat 36; J. E. v. d. Zwet, landarbeider, Waardgracht 14; M. C. Zwetsloot, dienstbode, Havenkade 17; B. Zwiers, Oude Singel 12. VERTROKKEN: C. Barton, n. Rotterdam, Goudsche Singel 11 bis; G. Bol. n. Wassenaar, Backershagenlaan 14; M. v. d. Blij, n. Goedereede. b/Dr. Jonge- breur; J. Bonte, n. Batavia (N.I.), Suramajar- weg 7; A. de Bruyn, n. Den Haag, Maartens dijklaan 16; P. J. Corver, n. Batavia; K. Doe- land, n. Alphen a. d. Rijn, Tolstraat 24; N. Dohmen, n. Brunssum, Veldstraat 55; A. W. v. Dongen, n. Roosendaal ca.. Spoorstraat 132; G. Grooten, n. Alkmaar. Julianastraat 16: H. Haquebord, n. Rijswijk. Beetslaan 110; C. A. Hartwijk, n. Noordwijk, Langeveld 29; G. A. Harteveld. n. Zeist, Utr. weg 84a; W. A. V. de Haze Winkelman, n. Makassar; K. H. Heeroma en fam., n. Oegstgeest, Toorenveltstraat 32; W. A. Hofland, n. Amsterdam. Peperstraat 41; C, A. Hopstaken en fam., n. Utrecht, v. Briel- straat 12; J. Jacobs en fam., n. Den Haag, W. de Zwijgerlaan 14; Th. Kramp en fam., n. Apeldoorn. Lavendellaan 26; J. Meijer en fam.. n. Leiderdorp. Groenendijkstraat 7; C. J. Mlil- ler. n. Den Haag. Beukstraat 83; H. Overweel, n. Middelharnis, 3e Weistraat B 147; J. Panne- koek. n. Den Haag, Helmerstraat 4; E. Rietkerk, n. Den Haag, Daendelstraat 26: Q. J. de Ruij- ter, n. Amsterdam, Nieuwend. dijk 443; Wed J. C. Buschgens-Schaerlaeckens. n. Haarlem, Hooffmanstraat lrd; H. M. Seijn, n. Pladjoe (N.I.); A. Soetekouw, n. Oegstgeest. Tooren veltstraat 32; S. Th. Tettero, n. Den Haag. Oranjelaan 31; M. H. Tielen. n. Den Haag, v. Zaeckstraat 39; W. J. de Tombe en fam., Oegstgeest, Warmonderweg 74; W. M. Ver- MESTEN MET KUNSTMEST. Een lezer J. H. te H. vraagt ons, hoe hij met kunstmest zijn tuin van voedsel kan voorzien. Vier jaar geleden is de tuin met stalmest gemest, verleden jaar met korrel- mest en aangezien er geen stalmest te krij gen is, wordt gevraagd hoe met kunstmest te mesten. Een en ander is voor ons aanleiding, hier over uitvoeriger te schrijven, vooral omdat uit de vraag valt af te leiden, dat bedoelde lezer met het gebruik niet op de hoogte is vermoedelijk velen met hem niet. En daar deze quaestie aan de orde van den dag is, wijzen we op het volgende. Kunstmest wordt ook wel hulpmest ge noemd, waaruit valt af te leiden dat kunst mest in hoofdzaak is bestemd om te hel pen, om aan te vullen. En dan is het hier de natuurmest, welke wordt aangevuld. Bij name bij het kweeken van groenten ge ven we de voorkeur aan natuurmest, dus naast stalmest ook aan baggeraarde, kom post, afval van slagerijen, vischafval,' enz. Deze organische mestsoorten brengen niet alleen plantenvoedsel in den grond, maar tevens humus. D. i. is een donkere, spons achtige stof, welke den bouwgrond dus don ker kleurt en welke humus veel water kan opnemen en lang vasthouden. Grond, welke voldoenden humus bevat, heeft in de boven ste lagen meestal altijd voldoende water, maar tevens voldoende lucht en warmte. Hoeveel stalmest of organischen mest moeten we hiervoor geven? Elk voorjaar bijv. per 10 vierk. Meter twee kruiwagens vol. Deze mest wordt dan ondergespit. Nu is niet overal stalmest te krijgen en bovendien is deze mest vrij duur. Vandaar dat menigeen omziet naar middelen, om het met minder natuurmest te doen en deze met kunstmest aan te vullen. In onzen moestuin doen wij dat reeds gedurende twintig jaar. Wij spit ten n.l. per 10 vierk. Meter 1 kruiwagen organischen mest onder en, wanneer deze is ondergewerkt, strooien we, eveneens per 10 vierk. Meter 4 a 5 ons kunstmest in kor relvorm, d. i. in geconcentreerden vorm. Er zijn zelfs kweekers, die verder gaan en uit sluitend kunstmest willen gebruiken. Vraag steller bovenbedoeld is daar een van. Nu is uit ons geschrijf af te leiden, dat dit alleen kan op een grond, welke vrij veel humus bevat, bijv. op een veengrond, maar dat op andere, dus op de meeste grondsoorten het humusgehalte bij uitsluitend kunstmestge- bruik in het gedrang komt. En speciaal bij het kweeken van groenten wreekt zich dat, omdat deze gewassen minder sterke wor tels hebben, vaak maar een deel van het jaar op het land staan en onder alle weers omstandigheden vlug moeten groeien. Stil stand in den groei bestaat niet: als de groei stilstaat gaat de plant achteruit, komt dan „in haar verdriet", zooals de praktische term luidt. m. a. w. de planten worden dan onmiddellijk bezocht door hun natuurlijke vijanden t. w. ziekten en ongedierte. Om een vergelijking te maken: vruchtboomen wortelen veel dieper, zijn in dit opzicht veel sterker, vandaar dat deze gewassen wel met uitsluitend kunstmest kunnen gemest. Reeds meermalen deelden we mee, dat wij dit reeds gedurende 18 jaren doen en de opbrengst was nog verleden jaar meer dan mooi. Wanneer men nu uitsluitend kunstmest wil mesten, komt de leek direct voor een moeilijkheid te staan, welke we hier trach ten te ontcijferen. Men moet bij het gebruik van hulpmest er n.l. op bedacht zijn, dat men volledig mest. Bij het mesten van een tuin gaat het er n.l. in hoofdzaak om. dat men vier hoofdvoedingsstoffen aanvoert, deze stoffen heeten stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Laat men één van deze vier weg. dan werken de andere drie maar zeer gebrekkig en krijgt men meestal een zeer onvolledig gewas. Er mogen n.l. gronden zijn, welke van nature één van genoemde vier stoffen bevatten, maar met zekerheid valt daar niet op te rekenen, althans niet op den langen duur. Kalk. Geven we bij voorkeur in het na jaar in den vorm van gebluschte kalk. We strooien per 10 vierk. Meter 3 kilo en spitten deze onder. Kan nu nog kalk aangewend? Ja, maar strooi het dan apart. Dus eerst den anderen mest onderspitten en daarna de kalk, welke wordt ingeëgd of geharkt daar na. Deze kalkbemesting behoeft op de meeste gronden om de drie jaar te worden toegepast. Stikstof kunnen we geven door het strooien o.a. van Chilisalpeter. We strooien als bijbemesting 2 k 3 ons per 10 vierk. M., bij alleen kunstmestgebruik 78 ons. We geven de helft vóór het spitten en de helft wanneer de gewassen op het land staan, Fosforzuur kunnen we aanwenden in den vorm van Ultra superfosfaat. Als bijmest strooien we 45 ons en spitten dit mee onder, als alleen kunstmestgebruik 1 kilo per 10 vierk. Meter. In het voorjaar onder spitten. Kali geven we bij voorkeur in den vorm van patentkali. welke in het voorjaar kan gestrooid omdat het nagenoeg chloorvrij is. Als bijvoegsel bij natuurmest 4 ons per 10 vierk. Meter, als alleenbemesting 12 ons. Deze kan gelijk met de chili en super, bo vengenoemd, ondergewerkt. Op de meeste gronden, welke voldoende water opgeven, kunnen we dan een bevredigend resultaat verwachten. Om nu te ontkomen aan het gevaar van éénzijdige, dus onvoldoende bemesting, raden wij liefhebbers (leeken) meestal aan gebruik te maken van den veel voorkomenden „korrelmest". Deze laatste wordt door ver schillende fabrieken geleverd, is dus geen speciaal product en is bij eiken handelaar verkrijgbaar. Het voordeel en gemak van dezen mest is hierin gelegen, dat hierin voor komen 3 van de vier hoofdvoedingstoffen, n 1. stikstof, fosforzuur en kali. In verschil lende samenstelling kan men ze bekomen; een van de meest gebruikte is de samen stelling 12 x 10 x 18. d.w.z. 100 kilo van deze mest bevat respectievelijk 12 kilo stik stof, 10 kilo fosforzuur en 18 kilo kali. Steeds wordt deze volgorde gebruikt. Bovendien stuift deze mest niet, wordt niet spoedig vochtig en men behoeft maar éénmaal te strooien. Maar uit bovenstaande is het den lezer duidelijk, dat ook met het gebruik van de genoemde enkelvoudige kunstmest stoffen zeer goed mogelijk is volledig te mesten, en daar gaat het om. NAGEKOMEN. Kon. Pakctv. Mg. NIEUW ZEELAND li ZEELAND. 13 Maart van Singapore te Ade laide RUYS. 12 Maart van Manilla naar Saigon ROGGEVEEN, arr. 12 Maart te Saigon RANTAURANDJANG. 9 Maart van Batavia n. Mauritius SAWAHLOENTO li Maart van Colombo n. Galle TEGELBERG 13 Maart van Durban te Kaapstad. Java—ChinaJapan Lijn TJISALAK 12 Maart van Batavia te Shanghae TJINE- GARA, 12 Maart van Manilla te ShanehaA TJIMANOEK. 12 Maart van Manilla te Yokohama. Kon. Ned. Stoomb. My. AJAX, 13 Maart van Amst. te Kopenhagen ACHILLES, 13 Mrt van Lissabon n. R'dam AURORA. 13 Mrt' van Genua naar Livorno BOSKOOP, uitr' 12 Maart te Callao BODEGRAVEN, i(j Maart van Corral te Antofagasta CRYNS- SEN, uitr., pass. 13 Mrt. de Azoren iris 13 Maart van Odense naar Gdynia IRENE naar Lissabon, pass. 13 Maart Ouessant PYGMALION. 13 Maart van R'dam te Genua TRITON. 13 Maart van Chanak Kalessi te Kimassi TIBERIUS, naar Alexandrië, pass 13 Maart Ouessant THESEUS, 14 Maart v Stettin te Amsterdam VULCANUS, 13 Mrt' van Tunis te Algiers MARS. naar'Piraeus' pass. 13 Mrt. Ouessant MEDEA. 12 Maart te New-York. Mij. Nederland SALEIER. 14 Maart v. Hoek van Holland naar Hamburg SOEMBA thuisr., 11 Maart van Sabang TARAKAN* uitr., 14 Maart van Londen, Rott. Lloyd BALOERAN, uitr., 14 Mrt te Singapore BLITAR, thuisr., 12 Maart te Belawan GAROET, thuisr., pass. 13 Mrt Perim KOTA BAROE. uitr., 14 Maart te Singapore KOTA NOPAN. uitr.. pass 13 Maart Perim KOTA PINANG, thuisr!, 17 Maart voorm. 7 uur te Genua verwacht DEMPO, 14 Maart van Batavia te R'dam. Silver-Java-Pacific Lgn BENGKALIS. 13 Maart van Madras naar Bombay MODJO- KERTO, 12 Maart van Batavia n. Pacifio Kust. MU. Oceaan ALCINOUS, 12 Maart v. Gdynia te Batavia. HollandAmerika Lyn DAMSTERDIJK, 12 Maart van Vancouver te Seattle DRECHT- DIJK. thuisr., 12 Maart te Los Angeles BOSCHDIJK, uitr., 13 Maart te Tampico BREEDIJK. uitr., pass. 13 Maart Lizard NIEUW AMSTERDAM, toeristenvaart 11 Mrt. van Montevideo SPAARNDAM, thuis reis, pass. 13 Maart Dungeness ZAAN DAM, 13 Maart van R'dam te New-York. Rotterdam—Z.-Amerika Lyn ALHENA, uit reis. 13 Maart te Montevideo ALWAKI thuisr., 13 Maart van Montevideo AL CYONE, 14 Maart 's nachts 12 uur van B. Aires te R'dam verw. ALUDRA, thuisr., pass. 13 Maart Ouessant SIRRAH, thuisr.. 13 Maart van Victoria. Holland—Australië Lyn GAASTERKERK, uitr., 13 Maart te Aberdeen (N. S. W. MEERKERK, uitr., 12 Maart v. Port Soudan. HollandBritsch-Indië Lün - HOOGKERK, 13 Maart van Rotterdam te Bremen. Holland—Afrika Lün RANDFONTEIN, 14 Maart voorm. 8 uur van Suez n. Aden. Holland—Oost-Azië Lün TJIKEMBANG, thuisr., 12 Maart te Manilla. Java—New-York Lijn SALABANGKA. 13 Maart van Dakar naar New-York KOTA 1NTEN, 13 Maart van Batavia naar New- York SOEKABOEMI, 13 Maart van Kaap stad naar Java KOTA TJANDI, 12 Mrt. van New-York te Philadelphia. Holland—West-Afrika Lgn MAASKERK. 13 Maart van Dakar naar Freetown LETO, 12 Maart van Takoradi naar Grand Bassam REGGESTROOM, 13 Maart van Havre n. Duinkerken. Ned.-Ind. Tankstoomboot My. MIRALDA, 13 Maart van Dakar n. Barbados SUNET- TA, 12 Maart van Bahrein te Suez PERNA 12 Maart van Trinidad te Belfast. Diverse Stoomvaartberichten STOLWIJK. 13 Maart van Pandemia BERKEL. n. Duin kerken, pass. 12 Maart Las Palmas BOE- KELO. naar Glasgow, pass. 14 Maart Oues sant DEN HAAG, 10 Maart van Baytown te Stettin EXPORT. 12 Maart v. Delf zijl te Londen AMSTELSTROOM, naar Fowey. pass. 13 Maart Prawlepoint ARY, n. Dublin, pass. 12 Mrt Lizard IJSTROOM, 13 Maart van Amst. te Leith HOOGLAND, 12 Maart van R'dam te Shields ITTER- SUM. 10 Maart van B. Aires naar Huil WINSUM. naar B Aires. pass. 13 Maart Ouessant WALENBURGH. 12 Maart van R'dam te Middlesbro VECHTSTROOM, 12 Maart van Amst. te Huil HOLLAND. 11 Maart van Durban n. Lorenzo Marques. Dc redenaar, die slapende toehoorders niet kon uitstaan! /RAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb in het najaar de Geraniums uit - berne, n. Den Haag, Valeriusstraat 79; H. G. B. den tuin in de kelder gebrr?ht. Hoe nu verder Ch. J. S. Locher. idem; M. v. d. Marei, verpl., Vermeer, n. Rotterdam, Kortenaerstraat 1; P. 1 te handelen om de planten vjr de perken te Rijnsb. weg 10; E. v. Rijs-Mark en fam.. Spie- i van Vliet, n. Oegstgeest. Emmalaan 53; M. Th. I gebruiken? ghelstraat 10; B. J. v. d. Meer en fam.. Noord- I A. Vreeburg, n. Den Haag. Statenlaan 75; D. I H. W. S. te B. einde 35; B. Meidam en fam., sigarenmaker, G. G. wynands, n. Culemborg, Lepelstraat 12.1 Antwoord: U moet nu de planten in versche aadre verpotten en daarna in het volle licht plaatsen. Het beste doet U dat in een broeibak, maar het kan ook in huis voor het raam. De planten moeten volop in de zon staan, geregeld worden gegoten, terwijl dagelijks goed dient ge licht. De planten krijgen dan stevige groene scheuten. Eind Mei kunt U ze buiten brengen, eerst beschut voor een muur of schutting, daarna op de blijvende plaats. Met den pot ln den grond graven. Vraag: Wat kan ik nog kweeken op de plaats waar ik aardappelen heb gerooid. Hoe ver de aardappelen uit elkaar poten? A. te B. Antwoord: U kunt hiervoor tot begin Augus tus boerenkool gebruiken. Eveneens andijvie, welke niet later moet geplant dan begin Aug. Wanneer in het voorjaar normaal is gemest, behoeft voor het tweede gewas weinig gemest, hoogstens een weinig dunne koemest. Afstand aardappels 45 cM. tusschen en op de rij. Vraag: Wat moet ik doen om het spruiten van de aardappels tegen te gaan? Ze liggen boven in een kist. H. S. te H. Antwoord: Het eenige middel is de aard appelen koel te bewarenU doet goed zg. naar benedn te halen, omdat de temperatuur op zolder altijd hooger is dan beneden. voorzichtig de spruiten af en leg alles in half donker of in het licht. Vragen op Tuinbouwgebied aanu Redactie onder motto „Tuinbouw 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12