Voorstellen aan den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 14 Maar) 1939 Luchtaanvallen! mm - m>T, Omscholing van arbeiders Berichten vorige oplage Buitenlandsche zending in China bedreigd Voor de textiel-indusirie. In verband met een vergrooting van haai afzetgebied heeft de N.V. Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon behoefte aan een belangrijke personeelsuitbreiding. Vermits het aantal benoodigde arbeidskrach ten niet kan worden gevonden onder de ge steunde werklooze textielarbeiders, is met de regeering overleg gepleegd ln zake het doen op leiden van werklooze niet-texticlarbeiders tot wollendekenwever bij genoemde N.V. Dit overleg heeft tot resultaat gehad, dat de minister van sociale zaken zich heeft ver- eenigd met de volgende regeling: 1. Aan de arbeiders zullen gedurende een leer tijd van twee maanden de volgende loonen worden uitgekeerd: a. bij een leeftijd van 19 jaar f. 10 p. w.; b. ld. 20 Jaar f. 11 p. w.; c. id. 21 Jaar f. 12 p. w.; d. id. 22 jaar f. 13 p. w.; e. id. 23 jaar f. 14 p. w.; f. id. 24 jaar en ouder f. 15 p w. Aan gehuwden en kostwinners zal boven dit loon een toeslag van f. 1.50 en een kinder toeslag van f. 0.50 per kind per week worden betaald. Het onder a. tot en met f. genoemde loon. eventueel vermeerderd met den gehuwden-, kostwinners- en kindertoeslag, zal per week tenminste f. 2 meer bedragen, dan het steun bedrag, waarvoor de betrokkene in aanmerking zou komen, ware hij niet in deze opleiding op genomen. 2. Na bovengenoemden leertijd van twee maanden zulen de arbeiders, die in afdeelingen werken waar tarief loon wordt berekend, de eerste twee maanden 70%, de twee daarop vol gende maanden 80%, de twee daaropvolgende I maanden 90% van het gewone tarief loon voor volwassen arbeiders ontvangen en daarna het gewone tariefloon der volwassen arbeiders. 3. Na de eerste twee proefmaanden wordt aan de onder 2. bedoelde in tariefloon werkende arbeiders boven de door hen naar hun pro ductie berekende loonen een trainingstoeslag verstrekt. 4. Arbeiders, die binnen den onder 2. ge noemden termijn ongeveer een normale pro ductie maken voor wat betreft hoeveelheid en kwaliteit, ontvangen het gewone tariefloon, dat geldt voor de gewone arbeiders in de betrokken onderneming. 5. Voor arbeiders, die niet in afdeelingen. waar in tariefloon wordt gewerkt, opgfieid worden, wordt, na den opleidingstermijn der eersce twee maanden, bedoeld onder 1 een zoodanige regeling voor periodieke verhooging getroffen, dat zij na 8 maanden na de tewerk stelling het volle loon ontvangen, dat nor maal voer het werk in de afdeeling. vaar de be trokkene werkzaam is. wordt betaald. 6. Bfj eventueele onvoorziene inkrimping van het bedrijf, worden de arbeiders, die het laatst werden aangenomen, het eerst ontslagen. 7. In de kosten van de opleiding volgens deze regeling wordt per persoon door het rijk en de gemeente een bijdrage verleend van ten hoogste f. 230 per man. Uit dit bedrag moet worden be taald: 50% van het loon gedurende den leer tijd. 50% van het loon gedurende de eerste twee maanden na den leertijd. 40% van het loon gedurende de tweede twee maanden na den leertijd. 30% van het loon gedurende de derde twee maanden na den leertijd, 20% van het loon gedurende de vierde twee maanden na den leertijd, 50% van gehuwden-, kostwin ners- of kindertoeslagen gedurende den leertijd en tenslotte de onder 3. genoemde trainings toeslag. Van het hierboven genoemde bedrag van f. 230 per persoon komt voor rekening van het rijk een zelfde percentage, als de gemeente ontvangt in haar uitgaven voor st-eunverlce- ning enz. uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Het aantal in opleiding te nemen arbeids krachten kan thans nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Het is niet onmogelijk, dat dit aantal pl.m. honderd zal blijken te kunnen bedragen. De op te leiden arbeidskrachten moe ten zooveel mogelijk worden gerecruteerd uit de werklooze arbeiders, welke onder de steun regeling voor valide werkloozen vallen. Het ligt evenwel in het voornemen pogingen in het werk te stellen, om ook door de Gem. Commis sie voor Maatsch. Hulpbetoon ondersteunden in de regeling te betrekken. Het college van B. en W. meent, dat er alle aanleiding voor de gemeente is, om aan deze omscholing mede te werken, omdat daardoor aan een belangrijke groep de kans geboden wordt wellicht blijvend emplooi te vinden en weer zelf in het onderhoud van zich zelf en van hun gezinnen te voorzien. BENOEMING. B. en W. stellen voor den keuringsveearts bij het Openbaar Slachthuis en den keuringsdienst van vee en vleesch.' ln het bijzonder voor de buitengemeenten, L. P. de Vries, thans in tij - delijken dienst, met ingang van 15 Maart 1939 als zoodanig in vasten dienst aan te stellen, met gelijktijdige toekenning van één periodieke verhooging van wedde bij vervroeging. VERHUUR. Ingevolge besluit van 18 Juni 1934 is het winkelwoonhuis aan de Aalmarkt No. 12 tot 1 Mei a.s. voor f. 750 per jaar verhuurd aan mevr. de wed. M. H. van Berge Henegouwen- Jansen. Zij heeft verzocht dit pand op den bestaanden voet van jaar tot jaar te mogen blijven huren. VERKOOP VAN GROND. Van den heer E. A. Freyser, alhier q.q., Is een aanvraag ingekomen om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein aan het verlengde van de Da Costastraat. groot pl.m. 722 vlerk, meter. Hij gaat accoord met den gevraagden prijs van f. 9 per vlerk, meter, alsmede met de aan den grondverkoop te ver binden voorwaarden. Van den heer D. Kaay, alhier, q.q. is een ver bek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein aan den Rijn- zichtweg te Oegstgeest, groot pl.m. 960 vierk. meter. Met adressant is overeenstemming bereikt over den prijs van f. 8.60 per vierk. meter en over de aan den verkoop te verbinden voor waarden. AANKOOP VAN GROND. De heer A. H. Volleberg heeft aan de ge meente te koop aangeboden zijn perceel aan de le Gortestraat No. 43, welke woning betrok ken is bij het in voorbereiding zijnde sanee- hngsplan Geeregracht-Kraaierstraat. Voorts is j)U bereid de rechten, die hij mocht hebben op bot plaatsje achter deze woning mede over te dragen aan de gemeente. De prijs van f. 300 dien hij voor het pand vraagt, is aannemelijk te achten. VERBETERING LE1DSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. ®ij adres verzoekt de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij de vereischte vergunning voor den bouw van een relnwaterkelder met machineruimte op een terrein, gelegen in het talud van het laagreservoir nabij den water toren te Katwijk. SCHOOLSUBSIDIES. B. en W. stellen voor: I. hel gemiddeld bedrag, dat in 1938 per leer ling van de openbare scholen onderscheiden lijk voor gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs werd uitgegeven aan belooning van vakonderwijzers, vast te stellen op respec tievelijk f 2.46 en f. 10.91; II. het voorschot aan het bijz. onderwijs op de vergoeding, bedoeld bij de artikelen 101 en 101 bis der Lager Onderwijswet 1920 over 1939, vast.te stellen in totaal op f. 139,317. VERWEER TEGEN AANKLACHT. De Dorr Company te New York heeft tegen onze gemeente bij de Arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage een rechtsvordering ingesteld betreffende een beweerden inbreuk op haar patentrecht bü den bouw van de rioolwater- zuiveringsinrichting aan de Stinksloot. Het betreft hier een onderdeel van een in stallatie, die ten behoeve van deze Inrichting werd geleverd door het Ingenieursbureau F. W. Helmers en Co. te Wassenaar. Ingevolge par. 10 van het op dit werk betrekking hebbende bestek heeft dit bureau verklaard de gemeente te vrij- y/aren tegen alle aanspraken ten aanzien van op de geleverde installatie ev. rustende paten ten of patentrechten. DE LAKENHAL. Bij schrijven verzoekt de commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te bevorde ren, dat de verordening regelende de voor waarden voor het bezoek vsn het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" op een drietal punten wordt gewijzigd. In de eerste plaats wenscht de commissie, dat ln de verordening wordt bepaald, dat het museum op den dag, waarop Leidens Ontzet wordt gevierd, voor bezichtiging wordt open gesteld des voormiddags van 10 tot 12 uur, in de tweede plaats, dat het museum op Goeden Vrfjdag wordt opengesteld van des namiddags 1 uur tot het sluitingsuur voor werkdagen en in de derde plaats, dat het museum op Nieuw jaarsdag gesloten is. De commissie wenscht verder in de heffings verordening nog een bepaling opgenomen te zien. volgens welke aan personen, die zich ten opzichte van het museum op eenigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt, kosteloos een bewijs van toegang kan worden verstrekt. Ook tegen deze wijziging hebben B. en W. geen be denking. Slechts zijn zij van meening, dat de bevoegdheid tot het verstrekken van de bewijzen niet, gelijk de commissie voorstelt, aan den directeur dient te worden verleend, doch aan de commissie, na vooraf den directeur te heb ben gehoord. KERK-RESTAURATIE. 24 October 1938 werden om praeadvlV in handen van B. en W. gesteld de belde verzoe ken van de gemeente-commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap tot toekenning van een subsidie van 10% in de kosten van de eind- restauratie van de Pieterskerk en in de kosten van de restauratie van de Marekerk. Ten aan2ien van de Pieterskerk werd bij raadsbesluit van 30 Mei 1938 ten behoeve van de afwerking van het toen ln uitvoering zijnde 10-jarig restauratie-werkplan, een subsidie ver leend van 10%tot een maximum van f. 2730. over de in 1938 te verwerken som. Daarbij werd er echter reeds de aandacht j op gevestigd, dat na het gereedkomen van dit 10-jarig plan nog verdere werken noodig zou- den zijn ter algeheele voltooiing van de res tauratie. Met het oog daarop werd, in afwachting van de t.z.t. te nemen beslissing, ook weer op de gemeentebegrooting voor 1939 een subsidie van f. 2700 uitgetrokken. De door de gemeente-commissie opgemaakte begrqoting van de laatste etappe der restauratie werd. na eenige wijzigingen, door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen goed gekeurd tot een totaal bedrag van f. 157.640 waarvan dan, naar de verhouding, gelijk die tot nog toe gold, zou komen voor rekening van het Rijk 57van de Provincie 18%, van de gemeente 10en van het kerkgenootschap ca. 15%. Aangezien de werkzaamheden over een periode van zeven jaren, aanvangende met het jaar 1939. worden verdeeld, kunnen de bijdragen van de verschillende lichamen dienovereen komstig in zeven jaartermijnen worden ge splitst. Het Rijk heeft de toekenning van een sub sidie tot het genoemde percentage inmiddels toegezegd, terwijl van de Provincie nog een gunstige beslissing wordt tegemoet gezien. De aan de gemeente gevraagde bijdrage van 10% bedraagt in totaal 10% van f. 157.640 is f. 15.764. of verdeeld over zeven jaren f. 2252 per jaar. Wat de restauratie van de Marekerk betreft, deze is noodzakelijk, doordat dit monument op verschillende plaatsen sporen van ernstige slijtage vertoont, die op korten termijn voor ziening vereischt. Ook ten behoeve van deze restauratie heeft het kerkgenootschap zich, behalve to de ge meente, tot het Rijk en de Provincie om subsidie gewend. Het werk zal over een tijdvak van drie jaren worden verdeeld, terwijl de kosten, vol gens de overgelegde begrooting, óp f. 108.060 worden geraamd. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft zich bereids met de raming ver- eenigd en een subsidie toegezegd van 50% tot een maximum-bedrag van f. 55.000. in totaal (derhalve naar een naar boven afgeronde be grooting van f. 110.000). Aan de Provincie is een subsidie van 20% ge vraagd. Aangezien het kerkgenootschap zich voorstelt eveneens 20% voor zijn rekening te nemen, verzoekt het aan de gemeente de res terende 10% bij te dragen, welk percentage derhalve overeenstemt met dat betreffende de Pieterskerk. Met betrekking tot de Marekerk komt. mitsdien, op de basis van de begrooting, in totaal f. 10.806, of. verdeeld over drie jaren, f. 3602 per jaar ten laste van de gemeente. DE WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. Het tweede proefjaar, gedurende hetwelk de werkinrichting voor blinden in werking is ein digt met ingang van 15 Maart a.s. Uit de door de commissie van beheer ver- strekte gegevens blijkt, dat de inrichting zich 1 gunstig blijft ontwikkelen. De omzet neemt ge leidelijk toe, terwijl ook de loonen der te werk gestelden eenige verhooging ondergingen. Het aantal in de inrichting te werk gesteldcn be droeg elf. De overgelegde balans per 31 Decern!— ^938 doet zien, dat van het voor het tijdvak lb Maart 1938 tot 31 December 193$ beschikbare sub sidie ad f. 2691,67 (9H/12 gedeelte van het voor het tijdvak 15 Maart 1938 tot 15 Maart 1939 toe gestane subsidie van ten hoogste f. 3400). slechts f. 2064,05 noodig was om de exploitatie over dat tijdvak sluitend te maken. Zouden B. en W. dan ook op grond van de exploitatie-uitkomsten wel vrijheid hebben kun nen vinden, om voor te stellen, tot definitieve voorloopig -nog aan de werkinrichting verbon den moet blijven, met ingang van dien datum geheel ten laste van de exploitatie zal komen, meenen B. en W.. dat het aanbeveling -verdient de inrichting gedurende het resteerende ge deelte van het jaar 1939. d.i. derhalve van 15 Maart a.s. tot en met 31 December a.s. nog voorloopig voort te zetten. Aldus wordt ook voldaan aan den wensch der commissie om het boekjaar voortaan te doen samenvallen met het kalenderjaar. Het subsidie voor genoemd tijd vak zal dan ten hoogste 9^/12 x f. 3400, dus maximaal rond f. 2690 mogen bedragen. Blijven de resultaten van de inrichting gun stig en wordt de verwachting verwezenlijkt, dat de hoogere uitgaven aan salarissen enz. worden gecompenseerd door hoogere ontvangsten ten gevolge van verdere vergrooting van den om zet, dan kan tegen het einde van het jaar tot definitieve voortzetting worden besloten. REGELING ZIEKENFONDSEN. In de zitting van 26 September j.l. besloot de raad de met de ziekenfondsen en de daaraan verbonden medewerkers getroffen regeling, In zake het verleenen van reductie op de zieken fondspremie aan gesteunden. van 1 October 1938 to en met 31 Maart 1939 voort te zetten op dezen voet, dat de reductie op de zieken fondspremie (ad 24 ct.) 15 ct. per bij het fonds ingeschreven lid per week zou bedragen, het aandeel in de kosten van de reductie voor de medewerkers, waaronder begrepen de oog artsen, 6% van hun honorarium uit de fonds- practijk, voor de fondsen 2% van de bruto- premie-ontvangst en voor de geméente de rest. B. en W. zegden toe vóór afloop van dien termijn nadere voorstellen in zake den verderen gang van zaken te doen. Gelijk reeds werd medegedeeld, gaven de ziekenfondsen bij het ten aanzien van de voort zetting van de regeling na 1 October j.l. ge pleegde overleg te kennen, dat zij de reductie- regeling met het oog op de exploitatieuitkom sten van de fondsen wenschten te liquideeren. Ook bij de onderhandelingen aangaande de voortzetting van de regeling né. 31 Maart a.s. namen zij dit standpunt in: de liquidatie zou weliswaar geleidelijk, doch in een betrekkelijk snel tempo moeten plaats vinden. Van de zijde der medewerkers werd eveneens aangedrongen op beëindiging van de regeling. Het college van B. en W., eenerzyds inziende de moeilijkheden voor de fondsen, om hun aandeel in de kosten van de reductieregeling te handhaven op den voet van de regeling gel dende van 1 October 1938—31 Maart 1939, doch anderzijds van oordeel, dat het van belang is, dat voor de gesteunden de mogelijkheid blijft bestaan, om bij hun fondsen aangesloten te blijven, heeft daarop gemeend aan de fondsen en via de fondsen mede aan de medewerkers, een voorstel te moeten doen inzake de voortzet ting van de regeling; volgens dit voorstel zou, indien alle partijen zich er mede vereenigden, aan de bezwaren van de fondsen groot-endeels tegemoet worden gekomen, terwijl de reductie voor de gesteunden, hoewel deze een vermin dering zou moeten ondergaan, toch nog het grootste gedeelte van de ziekenfondspremie zou blijven uitmaken. Dit voorstel was gebaseerd op de ten tijde van het voeren van de onderhandelingen be kende gegevens met betrekking tot de kosten van de regeling voor de fondsen, de medewer kers en de gemeente. Volgens die gegevens zou over 1938 het aan deel voor de fondsen bedragen pl.m. f. 9800, voor de medewerkers pl.m. f. 16.000 en voor de gemeente (gemeente en Maatsch. Hulpbetoon) pijn. f. 32.000. Een verlaging van de reductie op de zieken fondspremie. welke reductie thans 15 cent be draagt, met 2 cent per lid per week, zou de kosten van de regeling volgens voormelde ge gevens met pl.m. f. 8000 per Jaar doen dalen, zoodat, indien die verlaging aan de fondsen ten goede werd gebracht, de fondsen nog slechts pl.m. f. 1800 over een jaar zouden hebben bij te dragen, een bijdrage welke niet onoverkomenlijk moest worden geacht. De bijdrage der fondsen zou op dat bedrag gefixeerd worden. De verlaging van de reductie met 2 cent per lid per week. werd door B. en W. niet al te be zwaarlijk voor betrokkenen geoordeeld. Boven dien werd voorgesteld, die verlaging in twee étappes, n.l. één cent met ingang van 1 April a.s. en 1 cent met ingang van 1 October a.s., to doen plaats hebben. In een verlaging van de bijdrage van de medewerkers meenden B. en W. niet te kunnen treden. Wel achtten B. en W. termen aanwezig voor te stellen, dat. indien de kosten voor de gemeente zouden terugloopen tot beneden f. 32,000,—. het verschil ten goede zou komen aan de medewerkers en de gemeente elk voor de helft. Dit voorstel is èn door de fondsen èn door de medewerkers aanvaard. De regeling zou worden aangegaan voor den duur van een jaar, met dien verstande, dat zij na het eerste jaar nog een jaar op denzelfden voet wordt verlengd, indien zij niet uiterlijk drie maanden vóór den afloop van het eerste jaar schriftelijk door een der partijen is opge zegd. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt „Christine" IJm. 2: 50 m. schelvisch, 100 m. piepers, 100 m. wijting en radio; 50 m. gul en platvisch; 50 m. varia. Totaal 350 m., 100 stuks stijve kabeljauw en 30 lengen. ..Haarlem" IJm. 9: 35 m. schelvisch, 100 m, piepers, 110 m. wijting, 30 m. varia, 20 m. radio, 50 m. gul en bl. koolvisch, 350 m. koolvisch, 9 m. hake, 20 m. haai. 50 m. dichte makreel. 60 m. paling, 95 m. haring. Totaal 929 m. en 115 stijve kabeljauwen. ..Jacqueline Clasine", IJm. 10: 20 m. schel visch, 45 m. piepers, 55 m. radio en wijting, 140 m. kabeljauw en koolvisch, 35 m. platvisch. 40 m. varia. Totaal 335 m. en 300 stijve kabel jauwen. „Claasje" RO. 46: 850 m. haring. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 14 Maart, Tarbot 90—64 ct. per K.G.; Tong f. 1.06—0.65 per KG.; Heilbot f. 1.00—0.82 per KG.; Griet f.25—15 per 50 KG.; Groote schol f. 14—11.50 Idem; Middelschol f. 17—16 Idem; Zetschol f.22 —18.50 idem: Kleinschol f.20—8.50 Idem; Bot f. 7.50—5.10 idem; Schar f. 8.50—6.10 idem; Poontjes f.5.30—4.30 idem; Groote schelvisch f.2416 idem; Middel schelvisch f. 1914 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 15.5011 idem; Kleine Onderstaande berichten werden reeds ln eei> deel van onze vorige oplaag geplaatst Volgens de Japansche bladen zal tegen het einde van deze maand in Nanking een gemeenschappelijke vergadering gehouden worden van de voorloopige regeering van Peking en de regeering van Oentraal- China. waar het volgende zal worden be sloten: Aangezien buitenlandsche missiona rissen en zendelingen, onder den dek mantel der geloofsprediking. zich her haaldelijk met politieke en militaire zaken bemoeid hebben, zullen zij in de toekomst door Chineezen moeten wor den vervangen en zal een termijn ge steld worden aan het verblijf van de op dit gebied werkzame vreemdelingen" Hieronder zouden alle buitenlandsche missionarissen en zendelingen vallen, die in het onder Japansch beheer staande deel van China arbeiden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. schelvisch f. 14—7.10 Idem; Groote gul f.10—9 Idem; Kleine gul f. 14—7 idem; Wytlng f.650 —4.30 Idem; Makreel f.7506 Idem; Versche haring 1.5.10—4.05 idem; Kabeljauw f.37—13.50 per 125 KG.: Vleet f. 2.13—1 per stuk; Leng f.1 —0.26 per stuk. Besomming trawlers: Maria IJm. 95 f.2230; Schoorl, IJm. 39 f.2170: Gloria. LJm. 37 f.2980; Mary IJm. 189. f.2320; Zeeleeuw IJm. 29 f.1830; Aneta. IJm. 82 f.2370; Dirkje. B.O.. 53 f.4290. Loggers; KW. 124 f.99; KW. 112 f.210. K.W. 124 HEEFT MOTORSCHADE. De K.W. 124. die Vrijdag naar zee was ver trokken, ls vanmorgen wegens motorschade te IJmulden teruggekeerd. CopTrfflW P.<. 6. 00* f> Copsnhogin „Nu, dat zal ik heusoh niet afslaan", zei de soldaat. „Zie Je II een boom, op zij van den weg. „Die ls tieelemaal hol. Je moet dan daar diem grooten boom?" vroeg de heks en zij wees naar tot den top klimmen. Daar is een gat, waar Je Je in kunt laten ooglijden, tot je onder in den boom bent. Ik zal een touw om je lijf binden om je weer op te hijschen, als je mij roept". „Jajnaar wat moet ik onder in dien boom eigenlijk doen?" vroeg de soldaat. „Geld halen", was het ant- Si. i I m - t i1 woord. „Ails Je heelemaal beneden bent, dan sta Je in een lange en breede gang. Daarin is het heel licht, want er branden wel meer dan honderd lampen. voortzetting van de Inrichting te besluiten, nu jn gang bevinden zioh drie deuren achter elkaar, welke Je blijkens het verslag van de commissie van I A beheer het loon van den werkmeester, die tot open kunt doen, want de sleutel zit er in. Als je de eerste deur de'fnrichtlng SS wT JSSfdSÏÏÏ £2 open doet, kom je in een kamer, waar midden op den vloer dien datum, volgens het oordeel der commissie een groote kist staat. Op die kist zit een hond met oogen, zoo groot als theekopjes. Maar daar behoef je je niets van aan te trekken. 3—3 i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11