IEIDSCH DAGE! AD - Tweede Blad Vrijdag 10 Maarf 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Redactie 150Z Directie en Administratie2500 Stadsnieuivs ,MIJNHARDJJES: Uit de Rijnstreek De diepste boring van Nederlandsch Indië Binnenland Haagsche juweelendieven aangehouden Uit Ned. Oost-Indië lllllllüllllllllllllllllllllllillllHIIIIIIHIIIIIII Onze telefoonnummers IIIIIIIIHttHIIIIIHIHIIIHIlIHHIIIHIIIIIIIIIIII BEURSOVERZICHT Buitenland NOORDWIJKERHOUT. Woning afgebrand In den nfgeloopen nacht is hier brand uitgebroken in de woning, bewoond door de lamilie van der Niet en eigendom van de Ned. Herv. Diaconie totaal afgebrand. De brandweer, die den brand, welke i n den schoorsteen was ontstaan, met twee slangen op de waterleiding poogde te blus- schen, slaagde hierin niet. Huis en inboe del werden een prooi der vlammen. Het aangrenzende huis, dat niet is bewoond, brandde gedeeltelijk af. De familie van der Niet was afwezig. Verzekering dekt de schade. Geslaagd aan de kweekschool „Maria Immuculata" te Mook voor het godsdienst examen mej. L. J. T. M. van Iersel alhier OEGSTGEEST. Loop der Bevolking. Gevestigd: I. M. van Booten, Juffermansstr. 54: L. Ziselsbergen geb. Posplschtl. L. v. Oud- Poclgeest 2; O. J. Swart, Wljttenbachw. 63: M. W. Wennekes, de Kempenaerstr. 64; M. de Jong Warmonderw. 88; M. L. Jacob, Rhijng.str.weg 11; L. Grlede, Deltzstraat 8; E. J. Fontein, Nas- saulaan 12; Th. Roesteen. Endegeest; El. van der Zeeuw, Endegeest; H. J. van Beugen. Emmal. 71; G. Vletter en gez., R^jnsburgerw 74, Vertrokken: O. Rhtjnsburger naqj- Den Haag, v. Zeggclenlaan 96: S. H. den Haan. naar Lel den. RIJnsburgerweg 10; W. H. Bakker naar Leiden, Rijnsburgersingel 9; N. Haasnoot naar R'dam. Vasteland 12b; C. Nagtegaal en gezin, n Leiden. Groenhovenstraat. 12; A. Goekoop. naar Wassenaar. St. v. 's-Gravesandeweg 70; J. E. van der Wiik. naar Leiden. Rapenburg 81; A. Augustijn naar Arnhem. Raapopschew. 52; A M. Versluis naar Den Haag. v. Diepenbrugstr. 80; J. C. E. Schmeltz en gezin, naar Leiden. Fagelstraat 43; C. Potharst. naar Batavia N.I.; B. A. van der Steen, naar Noordwijk. Pickestr. 56; B. Lecnstra, naar Leiden. Spieghelstraat 40a, A. Ruijgrok naar Wassenaar, Oostdorperweg 197; R. A. Blatt, naar Leiden, Lorentzkade 5. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Martinus z. van J. J. Driessen en M. J. Bredero; Paul Etlenne z. van W. Brlët en M. J. van Tricht; Antonius Hen- drikus Coenradus z. van C. P. A v. d. Zalm en E. Visser; Michael Maria Jozef Willlbrordus z. van J. Schoffelmeer en E. M. Som. Overleden: J. H. Rotscheid 75 Jaar: M. Hoo- gendoorn geb. van Rb 73 jaar. Gevonden Voorwerpen. Penhouder; een paar schoenen; bood- schappentaschhuissleutelkind erwantje halsdoek met strepen; rood-gerulte dames blouse; wit koralen halsketting; honden zweep; b^lastangmerk; autosleutel; linker kinderhandschoen; kettinkje; damesman tel; vat groene carbolineum; rechter handschoen; huissleutel; ledige oude por- temonnaie; rood lederen damestaschje met inhoud; wieldop van een Ford V-8; porte- Dionnaie met inhoud. Inlichtingen bij de politie. Op den Almonderweg had gisteren een aanrijding plaats tusschen een 4-wie- lige vrachtwagen, bestuurd door E. v. d. H. te Hillegom en een met een paard bespan nen wagen, bestuurd door J. H. C. J. te Rijnsburg. Auto en wagen werden beide beschadigd. De bestuurders kwamen er, evenals het paard, zonder letsel af. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. VOORSCHOTEN. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep vergaderde in het gebouw voor Chr. belangen. Na gemeenschappelijk zingen opende de voorzitter, de heer A. Fortgens met gebed en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker, den heer IJ. Tijm- stra, voorztter van de Chr. Hist. Unie afd. Leiden. Hierna sprak de heer Tijmstra over: „Het verschil tusschen Christelijk-Historisch en Anti-Revolutionnair". Na het ontstaan van de Chr. Hlst. Unie uiteengezet te hebben, noemde spr. eenige verschilpunten welke met voorbeelden toe gelicht werden. Vooral bij de discussies werd dieper op verschillende zaken inge gaan. De voorzitter dankte den spreker harte lijk voor zijn leerrijk en interessant betoog. Het buitenlandsch politiek overzicht werd verzorgd door den heer J. van Maanen, ter wijl eenige dames voor een aangename af wisseling zorgden. Met het zingen van Gez. 96 en dankgebed werd gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Hendrik, z. van H. van der Luit en C. Zwaan, Rijndijk 190. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. A. C. Konings, Rijndijk 242 H. Konings, Rijndijk 242 Mej. S. A. A. de Jong, Leidscheweg 96 G. Vermeer. Rijndijk 230 H. Dreijhus. Wijngaardenlaan 50 J. A. Schou ten, Haagweg 1 H. C. van Leeuwen, Rozen burgerlaan 2 Mej. C. H. Vader, Veurscheweg 3 A. W. de Groot. Burg. Treubstr. 45 Mej. J. C. van der Bijl, Leidscheweg 108 J. A. A. Knijnenburg, Voorstr. 56 Mej. P. H. Rotte veel. Leidscheweg 110 Mej. P. Rijling, School straat 10 J. Weerman. Donklaan 9 Mej. S. Stakkers, Donklaan 9 Mej. W. C. Kortekaas, Veurscheweg 3 Wed. van der Borden geb. den Dopper, Bijdorpstraat 48. Vertrokken: Mej. M. J. Keukenmeester, n. Voorburg. Damzichtstr. 80 H. J. Mens, n. Monster. Poeldijk. Voorstr. 24 Mej. W. Slot, n. Amsterdam <Z.>. P. Potterstraat 16 D. J. Leeuwrik. n. Enschede. Minkmaatstr. 235 P. H. Overdevest. n. Wassenaar. Papeweg 23 Mej. c. T. Alma. n. Baarle-Nassau, Ulicoten, C. 61. WASSENAAR. Vergadering „Concours Hippique". In hotel Den Ouden Deül hield boven genoemde vereeniging de jaarlijksche vrigadertng. Als voorzitter fungeerde dr. H. L. M. van Schalk In de plaats van den heer J. J. M. Wiegman, die ontslag had genomen. De secretaris bracht het Jaar- verslag uit en de penningmeester het fi nancieel verslag. De inkomsten hadden bedragen f. 3296,98, de uitgaven f. 3463,29. nadeelig slot f. 166,31. Dit bedrag is door het waarborgfonds gedekt. De balans sloot met, een totaal bedrag debet en credit van f. 1188.25 terwijl het nadeelig saldo bedraagt f 824,25 De burgemeester, dr. S. F A. C M ba ton van Wijnbergen werd tot eere-voor- Ütter benoemd. Herkozen werden de periodiek aftr. be stuursleden, de heeren dr. H. L. M. van JURIDISCHE KRING DER U. S. L. B. Lezing van prof. mr. M. P. Vrij over: „De schuld in het strafrecht". Voor den Juridischen Kring der U.S.L.B sprak gisteravond in het Academiegebouw prof. mr. M. P. Vrij uit Groningen over het onderwerp: De schuld in het Straf recht. Onder het gehoor bevonden zich o.m. prof. mr. M. J. van Bemmelen prof. mr. J. C. van Oven In het eerste deel van zijn lezing gaf spr. een uiteenzetting van de denkbeelden zoo als die door hem zijn ontwikkeld in zijn praeadvies voor de vergadering der Neder- iandsche Juristen Vereeniging in 1930 en in het Ju'oheumnummer van het Tijdschrift voor Strafrecht in 1936. Het strafbaar feit ontledend kwam prof. Vrij tot de onderscheiding van het physiek feitelijke element met de eigenschap van onrechtmatig te zijn en het psychisch fei telijk element, d. i de schuld. De schuld wordt onderverdeeld in le. opzet en culpa. 2e. toerekeningsvatbaarheid. Voor de straf baarheid van het feit is noodig opzet qf schuld, zoowel t. a. v. de gedraging, als t. a. v. de onrechtmatigheid daarvan. Met de beantwoording van de vraag naar dit dub bel opzet of deze dubbe'.e schuld valt al dadelijk voor tweederde de vraag van de toerekeningsvatbaarheid weg, zooals die door prof. van Hamel werd gesteld. Achten wil n.l. opzet of culpa aanwezig t.a.v. de gedraging en onrechtmatigheid, dan nemen wij daarmede impllcite aan, dat de dader de geschiktheid bezat om de feitelijke strekking en het maatschappelijk ongeoor loofde van zijn handeling in te zien. Met het stellen van bovengenoemde eischen t.a.v. het strafbaar feit kunnen wij echter niet volstaan. Vooral in Duitschland waar men een algemeene bepaling als ons art. 40 t.a.v. overmacht miste, was men gedwongen in de theorie een nader ver- eischte te stellen. Wij vinden dit verelschte in de verwijtbaarheid. Door het evenwel te formuleeren als het ontbreken van een schulduitsluitingsgrond is men in Duitsch land op het gebied van de onrechtmatig heid aangeland. Spreker toont aan, dat onrechtmatigheid en schuld niet altijd sa men behoeven te gaan: men gaat in Duitschland te ver. Iemand kan tegen zijn rechtsplicht, dus onrechtmatig, handelen zonder dat dit falen hem kan worden aan gerekend. Hoe voegen wij dan wel de verwijtbaar heid in de schuldleer in? Verwijtbaarheid büjikt te zijn de andere helft van de schuld- leer. Dengene die culpoos een feit begaat, verwijten wij. dat hij het ongeoorloofde van zijp daad had behooren te beseffen. Hij echter, die opzettelijk heeft gehandeld, hééft dit beseft en toch straffen wij hem vele malen zwaarder. Immers juist dat be sef had hem van zijn daad moeten weer houden. De schuld bevat als positief ele ment, dat het onrecht den dader verweten mag worden. Aldus kunnen wij het derde element van de toerekeningsvatbaarheid, de geschiktheid om den wil ta.v. het feit te bepalen, als zelfstandig vereischte laten vervallen, aangezien het blijkt op te gaan in de verwijtbaarheid. Het bovengenoemde psychisch feitelijke element kunnen wij dus aanvullen met de (ing-ea Med.) eigenschap, dat het den dader schuldig moet maken; daarvoor moeten wij twee schuldvragen beantwoorden: of opzet of culpa aanwez'g is en of den dader verwijt treft. Prof. Van Bemmelen sloot de bijeen komst met een woord van hartelljken dank aan den spreker. BODEGRAVEN. Hulpprediker voor de Ger. Kerk. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Geref. Kerk het voornemen binnen kort. wanneer de financieele zijde van deze zaak geregeld is, over te gaan tot de benoeming van een hulpprediker. DE KAAG. Afscheid kapelaan H. M. J. Brans. Kapelaan Brans heeft afsclVid geno men van zijn parochie. Na een welkomst woord van kapelaan Matthijse, van de parochie de Beek. sprak de heer Stokman, namens de parochianen van de Kaag. Hij memoreerde al hetgeen kapelaan Brans gedurende ruim 4 jaar voor de parochie de Kaag gedaan heeft. De parochianen be treuren dit vertrek ten zeerste. Als Senior der St. Josephgezellen sprak de heer Kor tekaas, die er op wees, dat kapelaan Brans deze vereeniging hier heeft opgericht. De Prefect der meisjes- en jongens-congrega tie en de heeren Koomen en Hoogkamer namens de Arbeiders Partij D. S. D. van de Kaag en Lisserdljk, voerden hierop het woord. Ook de Ver. Herwonnen Levens kracht was vertegenwoordigd. De voorzit ter van het zangkoor getuigde van al het geen kapelaan Brans voor dit Jonge koor gedaan heeft: het koor zong den kapelaan een mooi lied toe. Alle sprekers boden te vens namens hun vereeniging en stoffelijk blijk van waardeering aan. Koster Kop pers hield een geestig speechje, waarna ook nog de heer Akerboom sprak. Kapelaan Matthijse dankte allen voor hetgeen zij ka pelaan Brans hadden toegewenscht en vroeg namens kapelaan Brans den heer L. v. d. Hart Jr., den zanger van de Kaag. diens lievelingslied, het „Ave Maria" te wil len zingen. De pastoor der parochie de Beek dankte voor de prettige samenwerking, waarna kanelaen Brans een dankend slot woord snrak Hierna drukte velen kape laan Brans de hand ten afscheid. Schaik J. M. Kolff en H. Brouwer; ge kozen werd tot bestuurslid de heer G. W. le Heux. De voorzitter deelde mede dat aange vraagd is dit jaar het concours hippique te mogen houden op 19 en 20 Aug zulks in afwijking van de voorgaande jaren, omdat gebleken is dat er in Augustus meer belangstelling voor bestaat dan in andere maanden. Pügevo°cd zullen worden num mers voor landelijke ruiters en tuig- paarden. Aan het. bestuur werd ln overweging ge geven Z.K.H. Prins Bernhard tot een be zoek aan het concours uit te noodlgen. LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREENIGING ..DE NATUURVRIEND". Maandelijksche ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijltsche ledenvergadering in ge bouw Patrimonium. De voorzitter de heer W. Zwart opende deze vergadering met een woord van welkom in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer C. Kra mer. medewerker aan het Ned. tijdschrift Aqua-Terra, die een voordracht hield over zijn tochten in de tropen op zoek naar Aquarium-vlsschen en -planten. Op voor stel van het bestuur werden tot eere-leden benoemd prof. Baas Becking en dr. P. J. Koumans. waarna spr. het woord kreeg. Deze nam zijn gehoor mee naar Calcutta in Achter-Indië aan een zijtak van de ri vier de Ganges. Spr. vertelde over de be volking. haar zeden en gewoonten om ver volgens de fanna en flora ie bespreken. Een groote verscheidenhe d planten is hier te bewonderen zcoals Waterlelies met hun witte, roode en blauwe bloemen de Lit- menthemmm indlcum met hun hartvormige drijfbladeren. de Waternoot met zijn ruit vormige bladeren en witte bloemen; verder de Indische Waterpest het ondergedoken hoornblad en de Othelo allesmatoides. En tusschen al deze planten schieten de mooi ste aauariumvisschenschooltjes Danio- rerio's. Barbus Gelius. Colisia-lalius en fas- ciatus. in Amerika de koning der Goerami's genoemd en ook wel de baassoort Badis- badis Wanneer men deze moerassen 's mor gens vroeg bezoekt, voelt men zich in een sprookjeswereld geplaatst vooral in den tijd van de vuurvliegen Zieke visschen heeft spr. in de natuur alleen aangetroffen in verontreinigd water i blindheid) en in be dorven water. Verder besprak spr. zijn tochten op het schiereiland Malakka waar het hem is mogen gelukken de Rasbora Maculata te vangen, een zeer mooie visch, doch heel teer en zeer bevattelijk voor stipziekte. Aangaande het tegenwoordig veel besproken Ph was spr. van meening dat de aquariumhouders hieraan niets hebben, ook niet bij het kweeken. Spr. was wel van meening dat het aanbeveling verdient, bij het telen van visschen, waar aan moeilijkheden verbonden zijn. water te nemen, dat ongeveer hetzelfde is. als het water, waarin z!1 in de vrije natuur voor komen. Verder vertelde spr. over het aan passingsvermogen van onze visschen. dat zeer groot is, hoewel het toch kan gebeuren dat we de visschen moeten beoordeelen naar de omstand!gheid waarin gij in de natuur zijn geplaatst. Spr. nam visschen mee uit de buurt van heetwater bronnen, waarvan het water op 40 gr. C. gehouden moest worden, dpch dat zeer goed op 28 gr. C. kon worden gebracht. Het stekelbaarsje laat zich niet naar Indië overbrengen, de karper echter* wel. Van de Zuid-Amerlkaan- sche visschen besprak spr. de Millienisia- latipinax en de Zwaardregers, waarvan de laatste in de vrije natuur heel anders zl.in dan in onze aquaria. Het is niet mogelijk hier alles weer te geven wat spr. dezen avond voordroeg en hetgeen voor de aan wezigen buitengewoon leerrijk was. De voor zitter dankte hem tenslotte voor zijn in teressante voordracht en wenschte hem een voorspoedige rets toe naar de tropen. Hij hoopte den heer Kramer bij zijn be houden thuiskomst wederom bereid ie vin den voor de vereeniging op te treden. heeft de Haagsche politie nog verschillende arrestaties verricht. Onder de arrestanten is ook de tweede inbreker waarmede de En- gelschman gedurende zijn tweedaagsch ver blijf ln den Haag contact heeft gehad. Nog niet opgehelderd is of de eerste arrestant de dader of de heler is van de op hem gevon den voorwerpen. Ook de herkomst van deze voorwerpen Is nog niet vastgesteld. REEDS 315» M. IN DEN GROND. Bij boringen der Bataafsche Petroleum- Maatschappij te Ttitjnoe (West-Java i heeft men reeds een diepte bereikt van 3150 meter. Dit is de diepste boring, welke ooit in Indië is gedaan Niettemin gaat men nog eenige honderden meters verder den grond in teneinde de grootst mogelijke zekerheid te verkrijgen omtrent de samen stelling van de aardlagen en omtrent het al of niet voorkomen van olie. De diepste boring ter wereld is door Amerikanen geschied in Callfornië Daar heeft men een put van circa 4500 M. ge boord. GEMMENTE-ONTVANGER VAN DOORN SPIJK OP VRIJE VOETEN. GROOT SUCCES VOOR DE HAAGSCHE POLITIE. In verband met verschillende belangrijke inbraken in juweiierszaken, die de laatste maanden in Den Haag zijn gepleegd heeft de politie een naarstig onderzoek Ingesteld dat zich niet bepaalde tot den Haag en an dere gemeenten des lands maar zich ook uitstrekte tot diep in het buitenland. Zoo heeft de politie overleg gepleegd met de corpsen in steden als Londen, Brussel, Ant werpen en Parijs. Het onderzoek, dat aanvankelijk door eenige inspecteurs werd ingesteld, is later ter hand genomen door hoofdcommissaris Van der Mey zelf. die nieuwe methoden heeft Ingevoerd. Nu was half Januari in Den Haag een Engelschman geweest, op wien Scotland Yard de bijzondere aandacht had gevestigd. Men wist dat hij contact had gehad met twee bekende inbrekers. En toe vallig kwam een rechercheur een der twee inbrekers hedenmorgen in de Parkstraat tegen. De man was op de fiets en maakte een schichtigen indruk. De rechercheur meende, dat hij iets onder zijn Jas verborg en dat was voor hem aanleiding den man staande te houden. Deze bleek hier weinig voor te gevoelen en zou waarschijnlijk ont snapt zijnsware het niet dat een inspec teur toevallig naderde. Toen de aangehou dene trachtte te ontsnappen heeft de in specteur ter waarschuwing vier schoten in de lucht gelost. De inbreker, die de 35-jarige koopman J. D. bleek te zijn, liet zich na deze schoten aanhouden. Bij foullleering werd op den man gevon den: 1. 9 platina-armbandhorloges met bril- lanten ingezet; 2. 3 partijen brillanten: bestaande uit een partij brillanten van 140 karaat, een partij z.g.n. rozen-brillanten van 40 karaat, waaronder z.g.n. baguets en een partij eme- ralden. Alle brillanten waren afkomstig van ..uitgebroken goed". 3. eenige staven en plakken goud. we gende oneereer 4 kilogram, ter waarde van ongeveer f.4400.—; 4. een paar brillanten oorringen en een brillanten stuk afkomstig van een collier. Het onderzoek ln deze zaak is nog in vol len gang. In den loop van den ochtend Gemeente-secretaris ingesloten. De bevolking van Doornspijk heeft heden een nieuw vraagstuk te verwerken gekre gen. Na de opzienbarende gebeurtenissen van gisteravond, toen de gemeente-secre taris gearresteerd werd en de gemeente ontvanger bekende, dat er kas-tekorten waren en dat hii zich aan valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt. Is van daar de gemeente-ontvanger P. wederom op vrije voeten gesteld. De gemeente-secretaris, de V. Is, in af wachting van het nader eonderzoek. in gesloten in de marechaussee-kazerne te Wezep en is door het college van B. en W. geschorst. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in zijn boekhouding, die hü voor den ge meente-ontvanger voerde, belangrijke on regelmatigheden geslopen zijn. MINISTER STEENBERGHE BIJ VON RIBBENTROP. De Duitsche rijksminister van bulten- landsche zaken, von Rlbbentrop heeft van ochtend in tegenwoordigheid van den Nederlandschen gezant, Jhr. mr. van Haersma de With, den Nederlandschen minister van economische zaken, mr. Steenberghe, ontvangen. De gewone audiëntie van den minis ter van btnnenlandsche zaken, zal op Dinsdagen 14, 21 en 28 Maart niet plaats hebben. DE OPVOLGING VAN DEN SOESOEHOENAN. BATAVIA, 10 Maart (Aneta-A.N.P.) De gouverneur berichtte telegrafisch aan den gouverneur van Solo, dat Pangeran Hangabehi door de regeering is bestemd om den soesoehoenan op te volgen. In verband hiermede is de gouverneur gemachtigd om onderhandelingen te openen over een nieuw politiek contract. Verwacht kan worden dat de beginselen van het contract door den aanstaanden vorst, die den titel van zijne hoogheid zal dragen, zuilen worden onderschreven. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de installatie ongeveer in Mei zal geschieden, Pangeran Hangabehi is 53 jaar. Vorig Jaar bracht hij een bezoek aan Nederland als afgevaardigde van den soesoehoenan bij het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. ln Spanje niet lang zal uitblijven. Het einde van het Spaansche conflict zal -dan voor Groot-Brlttannlë dienen als voorwendsel om het vredeswerk in Europa voort te zetten en het wederzljdsch vertrouwen te herstellen. (Onnoodlg te zeggen, dat dit met groot voorbehoud moet worden opgevat!) ENGELAND'S FINANCIEELE STEUN AAN CHINA. De woordvoerder van het Japansche de partement van bultenlandsche zaken heeft ln verband met een leening, welke Enge land aan China zou willen verleenen, het volgende verklaard: Sedert het uitbreken der vijandelijkheden in China is het bultenlandsche tegoed van het bewind TsjangKai-Sjek geleidelijk ver minderd totdat het aan het einde van Juni 1938 ln totaal slechts 250 mlllloen Sjanghai dollars bedroeg. In de acht maanden, welke sindsdien ver- loopen zijn, moet dit restant wel bijna zUn uitgeput. De „Tapl" of Chineesche na tionale valuta, is thans tot den ondergang gedoemd, tenzij een wonder gebeurt. Elke financieele hulp om dit betaalmiddel te stablliseeren zou niets anders zijn dan een kamferinjectie aan een stervende. Zooals verklaard is door sir John Simon, is de stabilisatie van de z.g. Chineesche natio nale munt een vitale kwestie voor de Brit- sche economische politiek jegens China en tevens een groot voordeel voor de Britsche ondernemingen en den Britschen handel ln China. De Britsche regeering zou in dat geval haar politiek van steunverleening aan de oude Chineesche nationale valuta, de z.g. Tapl. moeten prijsgeven en in plaats daarvan de nieuwe munt steunen, teneinde er op deze wijze toe bit te dragen deze valuta te stabiliseeren. Indien Groot- Brittannië hiertoe zou besluiten, zou zij, dat gelooven wij stellig, den overzang van de oude naar de nieuwe valuta in het geheel niet moeilijk vinden. AMERIKAANSCH PROTEST. De consul-generaal der Vereenigde Sta ten te Hankau heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen consul-generaai om te protesteeren tegen het bombardeeren van het ziekenhuis van de zending der Amerikaansche episcopale kerk te Isjang. Op de gebouwen werden zeventien bommen geworpen, waardoor één gebouw geheel werd vernield en drie beschadigd. EEN AMERIKAANSCH SCHIP VAN 45.000 TON. De Europeesch editie van de New York Herald Tribune bericht uit New York, dat in welingelichte kringen gisteren werd ge zegd, dat heit departement van marine voornemens is een nieuw slagschip van 45 000 ton op stapel te zetten, welke „New York" genoemd zal worden. Het schip zal worden gebouwd op een werf te Brooklyn, waar men reeds met de voorbereidende maatregelen is begonnen Men verwacht, dat een creddet van 100 millioen dollar zal worden gevraagd. EEN CONFERENTIE DER GROOTE MOGENDHEDEN? In gewoonlijk goed ingelichte Britsche kringen werd gisteravond vernomen, dat minister-president Chamberlain voor het einde van het jaar zal pogen den viede in Europa te bevestigen. Hij zou van de hui dige ontspanning gebruik willen maken om een conferentie der groote mogendheden bijeen te roepen, welke tot voornaamste doel zou hebben de beperking van de bewape ning te bestudeeren. Binnenkort zullen de voornaamste hoofdsteden worden gepolst en wanneer het resultaat hiervan bekend zal zijn, zal de minister-president een beslissing nemen. In officieele kringen gaf men gisteravond te verstaan, dat het einde van den oorlog AMSTERDAM, 10 Maart. Hoewel de handel op de Amsterdamsche effecteubeurs heden, alles bijeen genomen, van beperkten omvang bleef, brachten diverse spe cialiteiten flink wat leven in de brouwerij en daardoor kreeg de markt een voorkomen van betrekkelijke activiteit. De stemming was aan den gedrukten kant. hetgeen voornamelijk moest worden toegeschreven aan het teleur stellende verloop van Wallstreet en aan de berichten omtrent de maatregelen van Chili met betrekking tot den koperexport. De Ameri kaansche fondsen werden algemeen op een lager peil afgedaan en daarby vonden vooral flinke omzetten plaats in de koperwaarden, meer in het bijzonder Anaconda's en Konne- cotts. Rekening houdende met de daling dezer beide aandeelen op de beurs te New-York, vielen de noteeringen te Amsterdam echter toch nog mede. In Staalaandeelen was niet veel te doen en de affaire beperkte zich in hoofdzaak tot Bethlehem Steels en U. S. Steels. Voorts werd nogal zaken gedaan in de Amerikaansche spoor- wegaandeelen. Vervolgens werd de belangstelling getrokken door de Braziliaansche waarden, die in esn grooten open hoek werden verhandeld en willig gestemd waren. De aanleidende oorzaak hier voor waren de berichten omtrent het tusschen de Ver. Staten en Brazilië bereikte accoord. vol gens hetwelk Brazilië o.a. de rentebetaling op haar in dollars luidende schulden zal hervatten. De attentie ging in verband hiermede in de eerste plaats uit naar de 6%%-dollar obligatiën Brazilië 1926, die belangrijk hooger werden af gedaan. Ook de in pondensterling luidende stuk ken. die ter beurze van Amsterdam verreweg in de meerderheid zijn, werden vrij druk ver handeld en waren eveneens vast gestemd. Voor Fransche fondsen bestond nauwelijks belang stelling. De Duitsche markt was stil. De Neder- landsche staats-obligatiën waren weinig veran derd. maar, voor zoover uiterlijk te beoordeelen viel, eerder aan den gedeprimeerden kant- Op de lokale markt vormden de Suikeraan- deelen een uitzondering, in zooverre zich voor deze fondsen een vaste stemming openbaarde. H.V.A.'s en Vorstenlanden gaven vrij aardige omzetten te zien en konden zich eenige pun ten verbeteren. Ook de incourante soorten werden op een hooger peil afgedaan. Een en ander hield verband met de berichten, volgens de welke de N.I.V.A.S. haar limites voor export suikers beoosten Suez opnieuw heeft verhoogd, zoodat verreweg het grootste gedeelte van de drastische verlaging, die onlangs plaatsvond, thans is achterhaald. Daarbii werd gemeld, dat de centrale verkoopsorganisatie voor consumptie en voor uitvoer samen een hoeveelheid van ruim 13.000 ton. heeft verkocht. Van de Industrieelen gaven Unilevers eenige affaire te aanschouwen, waarbii zich eenige vraa.tr openbaarde voor lokale rekening. Bii de openine werd Iets beneden het vorigp peil ge handeld. doch onder beurstiid trad een vril flinke verbetering ln. Aku's golden iets lager. Ook de Philipsaandeelen bewogen zich op een lichte lijk la eer niveau. De Tabaksafdeeling was stil en oneesnimeerd. Van de Rubberaandeelen kon hetzelfde wor den gezeed. Amsterdam Rubbers kwamen iets lager te ligeen. Ook de meeste incourante soor ten zagen zich iets van hun koers ontgaan. Scheepvaartpanieren waren verwaarloosd en w^nie verand°rd. ma^r hler en daar iets I0*"-"-. Do PetroleumafdeeürxT ftpd een stil verloop. Koninkliiken bewogen rich binnen nauwe gren zen en een kleinigheid beneden de vorige prijzen. WISSELKOERSEN. Londen 8.83 1/4 f8.8213'16). Berlijn 75.57'/; (72.52'/:), Parijs 4.99'/- (4.9914). Brussel 31.69 31.66'/:)Zwitserland 42.83 (42.81), Kcmenhasen 39.45 39.42Stock holm 45.50 (45 47"?). Oslo 44.40 (44.87'';). I New York 1.88 3/8 (188 1/4). Praag 6 45 cas). Lire Bankpapier 5 «n (5.75». Prolontoe Part. disc. 1/8 Dag- I -*e'd 1 /4. I Registermarken 31'/». Handels Sperr- marken 8 5/8, Reismarken 49':, Bank papier 24 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen vaa gisteren. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7