LAATSTE BERICHTEN Plaatsingsregeling in de werkverschaffing LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Maart 1939 De Koninklijke familie in het Berner Oberland. Staatsgreep in Slowakije verijdeld Een reportage uit Grindelwald en Hondrich. De regeering afgezet Laatste Berichten Binnenland Een pony voor Prinses Beatrix Nadere verklaring van den minister Goede slag voor de Katwijksche politie De opvolging van het Kamerlid Drop V00RL00PI6E WISSELKOERSEN Het A.N.P. meldt uit Bern: Het „Berner Tageblatt" bevat in zijn nummer van 9 Maart een speciale reportage uit Grindelwald en Hondrich over het ver blijf van H.M. de Koningin en het Prinse lijk gezin, waarin o.a. het volgende vermeld wordt. De geheele Nederlandsche Koninklijke familie vertoeft op het oogenblik in het Berner Oberland. Zij wil volop vacantie houden en daarom zal ook de verslaggever, die de Koninklijke gasten wil volgen, de noodige gereserveerd heid in acht moeten nemen. Een paar minuten van het station Grin delwald verwijderd, staat in de dorpstraat een créme-kieurige kinderwagen. Er staan eenige personen bij. die een oog werpen op de inzitende baby. De kleine, in haar blau we manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te scheppen in alles wat zij om zich heen ziet: uit haar helderblauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada'' en toont daarbij haar tot dusver twee eenige tandjes. Dat is Prinses Beatrix, ruim dertien maanden oud. Twee manne lijke personen houden zich bij den wagen op. Het zijn rechercheurs die de Prinses en Haar dochter op alle schreden moeten vol gen, De een ls een Nederlander, de ander een Zwitser, een specialist in het bewaken van vorstelijke personen. Thans wachten zij bij den kinderwagen op Prinses Juliana, die zonder gevolg de winkels binnengaat. Daar komt Zij uit een der zaken met een paar stukjes kantwerk in de hand. De stoet zet zich in beweging: Prinses Juliana en de hofdame rijden den kinderwagen en daarachter volgen de beide rechercheurs. In het hart der dorpe lingen neemt Prinses Juliana reeds een groote plaats in. Zij vragen elkaar: „heb je de Prinses al gezien?" en de menschen praten onder elkander over „onze Prinses", hoe zij is. hoe zij alleen haar inkoopen doet en hoe zij nooit vergeet de menschen vrien delijk terug te groeten Prinses Juliana houdt veel van den wintersport, maar in Grindelwald moet zij volledige rust nemen wegens de gegronde hoop, dat half Augus tus een blijde gebeurtenis te wachten staat, zooals een mededeellng van het hof heeft aangekondigd. Daarom vermaakt de Prin ses zich met wandelingen ln het dorp en zijn naaste omgeving. Vaak moet Inka dan hofdienstec verrichten en den kinderwagen op slede van de kleine Beatrix omhoog trekken. Inka is een der bekendste figu ren in het gletscherdorp. Hij is nj. de groote trouwe St. Bernhardshond die het waarschijnlijk nooit heeft durven droomen dat hy op zijn ouden dag nog een Prinses zou mogen voorttrekken De kleine Koningsdochter geeft hem af en toe een zacht tikje, maar Inka laat dat rustig toe. Hij kent manleren. En waar is de prins-gemaal Bernhard Om hem te zien moet men zich naar een skiterrein begeven, want de Prins is een enthousiast skiër, die dagelijks een paar tochten in het Scheidegg-gebied onder neemt. En naar het oordeel van de gestrenge kenners in Grindelwald ls de Prins zelfs een goed skiër, die voor geen moeilijkheden terugdeinst. Een dezer dagen heeft hij de bekende gletschertocht JungfraujochHol- landlahütteLoetschenlückeGoppenstein ondernomen, waarbij de Prins-gemaal in de Hollandlahütte heeft overnacht. Bruin ge brand door de zon schijnt de Prins den geheelen dag te lachen en te fotografeeren. Nooit ziet men hem zonder fototoestel De mooie streek van Grindelwald wil hij op de gevoelige plaat vastleggen en daarmede het familie-al'bum verrijken. De dorpelingen respecteeren den wensch van het Prinselijk gezin om niet gehinderd te worden: niemand zou het wagen zijn fotografietoestel op hen te richten en nie mand staart het Prinselijk paar aan En het Prinselijk Gezin voelt zich goed thuis in het gletscherdorp Voor het verblijf ls het geheele hotel „Adler" afgehuurd waar het uit 25 perso nen bestaande gezelschap uit Nederland logeert. Een rood-wit-blauwe vlag wappert in den wind en van het terras op de eerste verdieping, waar de prinselijke vertrekken zich bevinden, heeft men een heerlijk uit zicht op de Fischerhorn en het massief van de Eiger en de Wetterhorn Wij verlaten Grindelwald om in Splez de postauto naar Aeschl te nemen. Wie tot den chauffeur als doel van zijn reis op geeft Hondrich. wordt door zijn medepas sagiers aangekeken, als wilden zij zeggen: „die zal toch niet de rust van de Koningin willen gaan verstoren?" Koningin Wilhei- mina kiest gaarne afgelegén plaatsen uit om werkelijk rust te hebben Weldra zijn wij in Hondrich. De „Kirschen" is een lan delijk hotel van twee verdiepingen, geel geschilderd en met groene vensters. Aan den Ingang zijn blijkbaar ter eere van de hooge gast twee laurierboomen geplaatst. De Vorstin heeft hier in gezelschap van twaalf personen haar intrek genomen Zij heeft het geheele hotel voor drie weken gehuurd. In haar gevolg bevinden zich een hofdame, een vleugeladjudant, hooge offi cieren. een kamerdienaar, een kamenier en.... rechercheurs Hondrich is stil en eenzaam Op straat komt men soms geen mensoh tegen. Vanuit haar kamer op de eerste verdieping heeft de Koningin een prachtig uitzicht op het meer en het berg land. Stiroomend water is ln het hotel niet aanwezig, maar de Koningin houdt Juist van eenvoud en heeft haar tevredenheid betuigd. Hoewel zij vacantie heeft, staat dé Vorstin reeds om zeven uur 's morgens op. Om half acht gebruikt zij bet ontbijt, daarna maakt zij een wandc'ine naar Haslerwinde of naar Aeschl. of zij zit aan het open raam te schrijven of te schilderen. Des middags maakt zij gewoonlijk in een open auto een uitstapje, waarvan het doel dikwijls Grin delwald ls. Zoo brengt de Nederlandsche Konink lijke familie haar vacantie door ln het Berner Oberland, in een voorbeeldige een voud en in een evenzeer voorbeeldige ge reserveerdheid der bevolking. VERGADERING VAN DE N. S. B. Redevoeringen van de heeren Woudenberg en Hendriks. In de geheel bezette groote zaai van notel „den Burcht" heeft de N S.B. gister avond een openbare vergadering gehou den. waarin het woord ls gevoerd door de Aeeren H. J Woudenberg en H. Hendriks. De kringleider, de heer A. G. Bergers sprak een kort inleidend woord en gaf daarna het woord aan den heer Wouden- ter? Wij leven, aldus begon spr., in ernstige en belangrijke tijden. De leider der N S B. schreef onlangs ln „Volk en Vader- 'ana„Er botsen twee werelden tegen elkaar". De eene wereld is het verouderde en onmachtige stelsel, dat de vraagstuk ken van dezen tijd niet aan kan; daar tegenover staat de nieuwe beweging, die 'len allengs baan breekt. Deze evolutie is niet van dezen tijd; ook ln het oude Ro- ne en 'n 'let Frankrijk van 118' zagen wij soortgelijke verschijnselen, 'wrbij de oude stand moest wijken voor «et nieuwe. Sindsdien heeft het liberale burgerdom geneerscht, dat onder de leuze „vrijheid. E'llikheld en broederschap" zich voortdu- 'end heeft schuldig gemaakt aan uit- tulting der arbeidende klasse. Uit deze verdrukking groeide het socialisme, waar- san Marx politieke leiding gaf. De pio niers der sociaal-democraten uit de hehtlger en negentiger jaren gaven tien met groote toewijding en geestdrift a.a" hun idealistische roeping. Wat is daarvan overgebleven? De S.D.A.P is vastgeloopen in het kapi talistische stelsel. De N.S.B. heeft van die Pioniers de weggeworpen fakkels overge nomen en wil ze doen schijnen op den -'omberen achtergrond van veel arbeiders- "td. Het kapitalistische liberalisme heeft aak de parlementaire democratie ln het 'wen geroepen. Die democratie berust tltl bij de politieke partijen, dooh bij :roote internationale machten, te weten nft kapitalisme, het jodendom en de vrij- paaelarij. Deze machten vereeren slechts a,e' doode kapitalistische materieel en 'oren zich noch aan nationalistische ge- dd'ens, noch aan armoede en ellende van groote volksgroep. Zij vreezen slechts «n ding: een extreme, onafhankelijke 'oksbeweglng, die rechtstreeks uit het jd'k voorkomt. Dat is de reden, waarom natlonaal-soeialisme ln ons land zoo lehaat is. .Werkloozen, middenstand en boeren- "tvolking zuchten alle onder het stelsel huidige parlementaire democratie. B'J de benoeming van ambtenaren Jd'di ln de eerste plaats gelet op politieke 'Mting en confessie, In strijd met de v rond wet zijn de overhejdsambten geslo- voor leden der N.S.B. Is er grooter tntlllijkheld denkbaar? ■n dergelijke houding kan onze geest drift slechts aanvuren en wij zuilen dan ook niet rusten, voordat deze maatregel ongedaan is gemaakt. 1 applaus) Het volksleven moet worden ingericht op de basis van een harmonisch gezins leven en niet volgens een stelsel, waarin het recht van den sterkste leidend begin sel ls. Niet de doode materie bepaalt de volkskracht, doch de levende vaderlander, die voor zich en zijn nageslacht een toe komst wil scheppen. De democratische huichelaars, aldus spr., hebben den mond vol over naasten liefde. doch geven liever f. 50.000 aan de lijders aan besmettelijke ziekten ln Ohina dan aan de eigen volksgenooten ln Indië, die evenzeer steun behoeven. Het verbod van den voetbalwedstrijd Nederland-Duitschiand is volgens spr. ontstaan onder invloed van joodsche wraakgedachten jegens onze oosterburen. Wanneer Nederland, wat God verhoede, ln een oorlog zou worden gewikkeld, waar door onze onafhankelijkheid wordt be laagd. dan staan wij als één man gereed om het grondgebied te verdedigen, doch wanneer dit zou zijn ter wille van Inter nationale kapitalistische belangen, dan zeggen wij, zooals eens de S.D.A.P., „voor dat doel geen man en geen cent" (ap plaus; Spr. besprak vervolgens het bekende in cident in de Kamer en sprak zijn afkeu ring uit over het parlementair systeem. Wii moeten, aldus spr., terug naar het leiders beginsel, dat ln volkomen overeen stemming is met den Nederlandsohen volksaard. Een tweede voorwaarde voor betere toestanden is arbeid en ten slotte moet een einde komen aan de hopelooze verdeeldheid onder het Nederlandsche volk. Spr. besloot met een krachtige opwek king om zich zijn verantwoordelijkheid legens het Nederlandsche volk bewust te worden. Vervolgens sprak de heer H. Hendriks, die erop wees, dat breede lagen van ons volk leven ver beneden den rand der be staansmogelijkheid. Ons volk heeft den naam een rijke natie te zijn, maar in waarheid is het doodarm en verre van welvarend. Hoe anders zou dit kunnen zijn! De Nederlandsche bodem brengt rijke oogsten voort, meer dan genoeg om allen te spijzigen. De oorzaak van den huidigen nood ls gelegen ln het feit, dat wij een tijdperk van wedergeboorte door maken Ons parlementaire stelsel doet elke poging tot verbetering bij voorbaat tot mislukking doemen. ColTjn kon nooit „de sterke man" zijn, waarvoor men hem hield, omdat hij met handen en voeten gebonden is aan de politieke partijen. Het nationaal-socialisme is voor spr. in economisch opzicht de logische reactie op een actie, die tot den ondergang voerde en ln politiek opzicht een terugwijzen naar de oude cultureeie en moreele hooge waarden van ons volk. Het thans herwapende stelsel is zoo vastgeloopen. dat niemand er meer weg in weet. Niemand ziet kans net Neder landsche volk arbeid en brood, dus wel vaart te geven Een onnoemlijk aantal menschelijke beoalingen heeft de be staansmogelijkheid van duizenden volks genooten aan de uiterste grens gebracht. De algemeene toestand weerspiegelt zich in de toenemende ontkerstening van ons volk. Telde ons land ln 1900 slechts 12 000 personen, die niet tot eenig kerkgenoot schap behoorden, in 1930 was dit aantal verhonderdvoudigd! De Kerk heeft haar greep over het Nederlandsche volk verlo ren en dat ls niet de schuld van de Kerk zelve, doch van de zich noemende „chris- teliik"-Dolitieke partijen. De democratie heeft een strijd ontke tend van allen tegen allen, waar slechts eendrachtige samenwerking verbetering zou kunnen brengen. Er is maar één weg, aldus besloot spr., om uit den bitteren nood te komen en dat is wanneer het Nederlandsche volk in welbegrepen eigen belang elkander de hand reikt en den onderlingen strijd staakt. Eerst dan Is de tijd rijp om een aanvang te maken met den werkelijken opbouw van den nationaal-socialistischen staat (applaus). Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Behangers 14; Baggerlie- den 1; Bctonvlechters 34: Betonwerkers 60: Glazenmakers 1; Glazenwasschers 13; Graniet werkers 11: Grondwerkers 107; Metselaars 68; Opperlieden 89; Schilders 186; Sloopers 8: Steenhouwers 2. Straatmakers 9; Hulp-Straat makers 12; .Stucadoors. Witters 35; Timmer lieden 198; Uitvoerders 9; Voegers 20; Ongesch. Bouwvakarb. 14. Totaal 911. Fabrieksarbeiders Lompensorteerders 18; Bleekers 19: Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1: Steenfabr Arb 112; Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr. Arb. 65.-Totaal 221. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 70: Rei zigers. Colp. 37; Winkelbedienden 35; Etaleurs 2; Incasseerders 15: Musici 6: Onderwijzers 1; Verplegers 2: Overheidspersoneel 12. Totaal 180. Hotel-Café-Personeel Huispersoneel 13; Huis jongens 1; Kellners 54: Koks 7. Totaal 75. Houtbewerkers. Beddenmakers 4; Houtbe werkers 68. Kistenmakers 8: Kuipers 3: Lijstenmakers 4: Mandenmakers 1; Meubel stoffeerders 13; Meubelmakers 36: Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 37. Totaal 176. Kleermaksrs: Kleermakers 70; Kappers 7; Schoenmakers 12. Totaal 89. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 41; Landar beiders 48; Tuinlieden 34; Warmoezlers 9; Ongesch. Landarb. 7. Totaal 139. Metaalbewerkers: Bankwerkers 88: Blikbe- werkers 29; Burgersmeden 31; Electriciens 43: Gasfitters 17; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 1; Isoleerders 5; Kettingsmeden 16; Klinkers 8; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 10; Loodgieters 42; Machinisten 10; Metaalboorders 3; Metaal draaiers 4; Metaalsllipers 3; Metaalzagers 1; Modelmakers 1: Monteurs 20; Pianostemmers 3; Polijsters 3; Poneert 4; Rijwielherstellers 15; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Sto kers 23; Tegenhouders 11; Hulp-Verw. Mon teurs 14; Voorslaanders 8; Voorwarmcrs 3; Vuurwerkers 8: Wagenmakers 3; IJzerwerkers 44; Zandspuiters 44, Zandvormers 6; Zilversme den 1: Ongesch. Arbeiders 45. Totaal 543. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19; Sig. Strip pers 3. Totaal 22 Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 5: Inge nieurs 1: Teekenaars 11: Werkmeesters 9. Totaal 26. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Kantoendruk- kers 19: Kluwers e.a. 8; Luikers 10: Plaatsnij ders 11; Spoelers 2: Spinners 43; Sterkers 3: Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 8; Wevers 54; Wolbewerkers 34; Ongesch Textielarbeiders 73 Totaal 273. Transportarbeiders: Emballeurs 3; Chauf feurs 144. Exp Knechten 24: Koetsiers 11; Loopknechten 43; Magazijnknechten 66; Schip pers 96; Spoor- en Trampersoneel 18; Wakers 3; Transportarbeiders 65; Losse Arbeiders 463. Totaal 936. Typografen: Boekdrukkers 15; Boekbinders In den afgeloopen nacht heeft de cen trale regeering te Praag vernomen, dat radicale Slowaak-sche elementen een staatsgreep voorbereidden, met het doel een onafhankelijken Slowaaksc'nen staat te stichten en zich van Praag af te schei den. Onmiddellijk werden maatregelen geno men om de orde te handhaven, alle gar nizoenen werden versterkt en de belang rijke gebouwen en strategische punten werden gedurende den nacht bezet. De Slowaaksche stormtroepen, de Hlin- ka-garde, werden ontbonden, een deel van de leden werd naar Moraviê gezonden, eveneens onder militaire bewaking. De commandant van de Hlinka-garde en de leider van den Slowaakschen propaganda- dienst werden gearresteerd. De regeering van Slowakije was niet meer in staat de orde en rust te handha ven. Gisteren hebben zich in talrijke plaat sen van Slowakije antl-semletische onge regeldheden voorgedaan, waarbij talrijke Joodsche zaken werden geplunderd. Thans is de rust hersteld en zijn de autoriteiten meester van den toestand. Vannacht is de crisis geëindigd met het afzetten van de regeering van Slo wakije, terwijl de centrale regeering ongewijzigd blijft. De president der republiek heeft den minister-president Tisso, den minister van economische zaken Pruzinsky en den mi nister van verkeer en openbare werken, Duroansky, van hun functie ontheven. De vroegere vice-ministerpresident van Slowakije. Slvaj. is benoemd tot minister president; Teplansky, de minister van financiën, blijft op zijn poet, evenals Sidor, de vice-president van de centrale regeering. De nieuwe regeering omvat derhalve drie minister». In officieele kringen wordt er op ge wezen, dat deze maatregelen zijn ge nomen, omdat het noodzakelijk is de eenheid van Tsjecho-Slowakije te hand haven. De autonomie van Slowakije wordt er niet door aangetast, evenmin ais de overeenkomsten welke tusschen Tsjechen en Slowaken zijn gesloten. VAN DE RIJVEREENIG ING TE BAARN. Een heel jonge pony zal aan Prinses Beatrix als geschenk worden aange boden door de rijvereeniging te Baarn ter gelegenheid van een concours hip- pique, dat op 29 April a.s. in samenwer king met de plaatselijke oranjevereni gingen zal worden gehouden. Prinses Juliana deed reeds weten, dat Zij dit geschenk gaarne voor het Prinsesje zal aanvaarden. Aangezien het aan te bieden dier nog zeer Jong zal zijn kan het opgegroeid zijn tegen den tijd, dat het Prinsesje er plezier van zal kunnen hebben. 23; Fotografen 4; Hulp-Vakarbeiders 6; Letter zetters 28; Steendrukkers 1. Totaal 77. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 87; Ovenisten 3; Slagers 65; Suikerwerkers 19; Wfjnkoopers- knechten 13; Zuivelberelders 5; Ongesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 242. Vrouwen; Apothekersass. 1; Naaisters 10; Kooksters 1; Winkeljuffrouwen 11; Serveersters 2; Ass. bij Tandarts 1; Kantoorbedienden 24; Verpleegsters 3; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 2; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 2; Ass. en Huishoudsters 11; Dagmeisjes 11; Dienstboden 2; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 40; Fabr. Arbeidsters 5; A.V.O. 4. Totaal 134. Alg. totaal (w.o. 21 Werkverschaffing) 4044 10 Maart 1938 4507 11 Maart 1937 4907 Ben. 26 Ged. Werkloozen. De minister van Sociale Zaken heeft ter aanvulling en verduidelijking van zijn cir- clulalre van 3 Februari j.l„ handelende over ae nieuwe plaatsingsregeling in de werk verschaffing het volgende onder de aan dacht der gemeentebesturen gebracht. 1. Bij de vaststelling van den duur der plaatsing in een 3-maandelijksche periode, dient voor de tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid verzekerde arbeiders uit gegaan te worden van het steunbedrag (voor uitgetrokkenen, dubbel-uitgetrokke- nen of reglementair-nog-niet-rechthebben_ den), zooals dat zou zijn indien geen brandJ stoffen-bijslag toegekend werd, terwijl voor ae nlet-verzekerde arbeider® het steunbe drag zonder korting van 50 cent voor niet- verzekerden tot grondslag moet dienen. Overeenkomstig de wijze, waarop het steunbedrag dus voor de niet-verzekerde ar beiders wordt vastgesteld, dient voor de kleine zelfstandigen, voor zoover zij worden toegelaten, een theoretisch steunbedrag be rekend te worden. Gedeeltelijk werklooze arbeiders, voor zoover zij onder de werkloozenzorg vallen, kunnen geheel overeenkomstig hetgeen on der 2e van de circulaire van 3 Februari is aangegeven, geplaatst worden; daarbU zal vooral van toepassing kunnen zijn hetgeen onder 5e. 7e 8e en 9e der zooeven genoemde circuaire ls bepaald. Arbeiders, die woonachtig zijn in gemeen ten, waarvoor een loonnorm van 24 ct. of lager, van 25 t/m 30 ct of van 31 ct. of meer per uur is vastgesteld, en die in het vrije bedrijf geregeid een loon hebben ver diend, dat lager is dan resp. f7, f10 en f 12 per week. zullen voorloopig niet langer dan 8 weken in een driemaandelljksche pe riode geplaatst mogen worden. 2. Daar de gemeent-or.sturen een week voor den aanvang van elke 3-maandelijk- sche periode de sub 4 bedoelde lijsten I en II aan de inspecteurs voor de werkverschaf fing toezenden, zuilen zij het steunbedrag, waarvan voor een ieder de plaatslngsduur in die periode afhankelijk zal zijn, moeten berekenen uiterlijk ln de voorlaatste week der afloopende 3-maandeljksche periode. Het staat den gemeentebesturen vrij, dit steunbedrag over deze zelfde week of over de week, daaraan voorafgaande te bereke nen. Voor het eerst zullen die steunbedra gen dus uiterlijk in de week van 19 tot en met 25 Maart a.s. berekend moeten worden. Ik herinner er in dit verband aan, dat de lijsten l en 2 voor de eerste maal uiterlijk op 27 Maart a.s. aan de Inspecteurs gezon den moeten worden. 3. Uit hetgeen onder 7e der nieuwe plaat singsregeling is bepaald zou af te lelden zijn. dat de tewerkgsstelden voortaan alleen ontheven zouden zijn van de ver plichting, wijziging ln de gezinsinkomsten op te geven, doch dat zij bijvoorbeeld met het ook op de levensmiddelendistibutle, de z.g. spaarregeling, enz., wel wekelijks ïne- dedeeling zouden moeten doen van andere wijzigingen, zooals veranderingen van ge zinssamenstelling enz. Zulks is echter in den loop van een 3-maandelijksche periode niet noodig, behalve wanneer de betrok kene tegen het einde van een 3-maande lijksche periode een aanvrage indient voor plaatsing ln de eerst volgende periode. 4 Behoeft met ultkeerlngen uit een werkloozenkas. opgenomen door een te werkgestelde in de zg rustweken bU de vaststelling van de plaatsing ln een vol gende driemaandetijksche periode geen rekening te worden gehouden, wel dienen daarentegen bij de beoordeeling der her plaatsing en bij eventueele bepaling van een wachttijd uitkeerlngen. door een lid van het gezin, waartoe de tewerkgestelde behoort, ontvangen, in acht genomen te worden 5. Arbeiders, die niet In de rijkssteunrege ling opgenomen kunnen worden, bijvoor beeld omdat zij reeds verscheidene Jaren werkloos zijn, kunnen voor zoover door mij toestemming tot hun plaatsing ls verleend of alsnog verleend wordt, ook in den ver volge tot de werkverschaffing toegelaten worden. Uiteraard zal ook voor hen een theoretisch steunbedrag vastgesteld moeten worden. De in eenige gemeenten nog bij de werkverschaffing bestaande overgangstoe lage (huurbljslag) wordt met Ingang van 2 April as. afgeschaft. 24 RIJWIELEN IN BESLAG GENOMEN. Door de politie te Katwijk aan Zee werd in beslag genomen een damesrljwiel, dat bij A. v. d. K. te Katwijk a. d. Rijn te koop werd aangebeden vér beneden den prijs. Naar aanleiding hiervan werd door de recherche onder leiding van den inspec teur van politie mr. R. Warmoltz een na der onderzoek ingesteld met als gevolg dat werd aangehouden H. de G. uit Was senaar. die gestolen rijwielen te Katwijk invoerde en aan v. d. K. verkocht. Deze verkocht de rijwielen weer in Katwijk en ln de omgeving. In totaal zijn thans door de recherche reeds 24 gestolen heeren en damesrijwielen opgespoord en in beslag genomen Deze rijwielen zijn zeer waarschijnlijk allen in Den Haag ontvreemd. Verschillen de eigenaren uit Den Haag. hebben de rij wielen reeds herkend. Dit groote aantal rijwielen, dat sedert Januari in Katwijk werd verkocht betee- kende voor de plaatselijke rijwielhandela ren een groot nadeel. De gestolen fietsen werden gemiddeld voor f. 4.50 opgekocht en voor f. 10 verkocht. Een rijwiel, dat Maandagmiddag om 3 uur in Den Haag gestolen werd, ls den- zelfden avond ln Katwijk reeds verkocht nadat belangrijke wijzigingen waren aan gebracht. V. d. K. en H. de G. zijn op last van den hulpofficier van Justitie in verzekerde be waring gesteld op het politiebureau te Kat wijk aan Zee en zullen voorgeleid worden. De Haagsche recherche werkt voor het onderzoek samen met de Katwijksche. Dr. H. BRUGMANS LID DER TWEEDE KAMER. In de vacature, door het overlljdên van den heer W. Drop ontstaan ln de sociaal democratische Tweede Kamer-fractie, zal worden voorzien door de benoeming van dr. H. Brugmans, voorzitter van het Instituut oor Arbeidersontwikkeling te Amsterdam, die als opvolger op de lijst van Kamer- candidaten der S.D.A.P. staat en die, naar wij vernemen, deze benoeming zal aan nemen. Henk Brugmans, zoon van den bekenden Amsterdamschen hoogleeraar prof. dr. H. Brugmans, is 13 December 1906 te Amster dam geboren en derhalve 32 Jaar oud, zoo dat hij het jongste Kamerlid zal zljii Hij bezocht de gymnasium-afdeeling van het Amsterdamsche lyceum en studeerde aan de Amsterdamsche universiteit Fran- sche taal- en letterkunde. In 1932 werd hij benoemd tot leeraar ln de Fransche taal aan de H.B.S. te Ter- neuzen en in 1934 promoveerde hij aan de Amsterdamsche univerSltéit cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte In 1935 werd hij in het bestuur gekozen van het sociaal-democratische instituut voor arbeiders-ontwikkeling, waarvan hij weldra voorzitter werd en waaraan hij zijn geheele werkkracht gaf, zoodat hij zich weer te Amsterdam vestigde Naar wij vernemen zal dr. Brugmaizs ook als lid der Tdeede Kamer voorzitter van het Instituut voor arbeidersontwikke ling blijven. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursovenicht pag. 3 van het 2e Blad. Londen 8.83 1/8 (8.82 13/16); Berlijn I 75.52 1/4 (75 52V»); Parijs 4.99 1/4 (4.99 1/4); [Brussel 31.67 <3l.68"t>; Zwitserland 4280 (42.811; Kopenhagen 39.40 (39.42'/») Stockholm 45.45 (45 17'/»)Oslo 54.35 (44.37'/»)New York 1.88 1/4 (1.88 1/4); Praag 6.46 16 45Lire Bankpapier 5 95. Bij het ter perse gaan van dit Blad was het Beursoverzicht nog niet in ons bezit. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3