PEREZ SUPER SllÊ TRIUMPH AFGHAN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag fO Maart 1939 DE MAN VAN i ïÉfcA SMAAK ROOKT. 'N TRIOMF VAN SMAAK OFFICIEELE KENNISGEVING *s fnctnóZëft Gebr. van Ulden - Hooge Rijndijk 90 - Telefoon 2610 Redactie 1507. Directie en Administratie2500 1 GENT VIRGINIA Onze telefoonnummers: THEOSOFISCHE VEKEEMGING CENTRUM LEIDEN. Lezing van den heer G. A. Jansen. In het Feöeratiehuis hield gisteravond de heer G. A. Jansen van Rotterdam, een lezing over het onderwerp ..Het belang van en de vereischten voor den dienst aan de Witte Loge en aan de Menschiheid". In zijn inleiding wees spreker er op, dat er in occulte kringen vaak mysterieus wordt gesproken over de Witte Loge. terwijl naar sprekers meening hiermede niets anders wordt bedoeld dan wat in alle kerken heel gewoon is. omdat hieronder verstaan wordt groote eenvoud in het dagelyksche leven en het hooghouden van ae verspreiding van de eeuwige waarheid. Elke organisatie ter bevordering van de eeuwige werkelijk heid. elke kerk. ook de kleine sekten, heb ben dit tot doei. Daarom moet men geen critaek uitoefenen op anderen, maar deze hun eigen weg laten gaan. want verscheiden held is noodzakelijk. Iedere beweging is goed. mits zij geen booze doeleinden na streeft. Wij moeten respect hebben voor het goede streven van andere broeders en deze levenshouding moeten wij leeren aan te nemen om zelf beter te kunnen dienen. Volgens de occulte leeringen zijn er in de ontwikkeling van den mensch drie stadia nX: ie het uitgaan uit het Vaderhuis. 2e de evolutie, het opheffen uit de diepste stof en den weg terug naar het Vaderhuis, en 3e. de weg tot God. Het pad van leerling schap vindt men terug in alle godsdiensten, zij het dan onder andere benamingen, zoo als het pad van bevrijding, het pad van hei ligheid. de koninklijke weg. Zij. die het pad van leerlingschap betreden, hebben het niet gemakkelijk, want deze weg gaat door de smart en moeilijkheden. De tegenwoordige tijdsomstandigheden wijzen er op. dat een groot gedeelte der mensohheid rijp is om collectief het pad te bestijgen, vandaar de vele moeilijkheden, die de mensciiheid thans moet doormaken en de ongelooflijke dingen, welke in de wereld plaats vinden. Thans wordt meer doorgemaakt dan men anders misschien in tien levens zou ondervinden. Daarbij moet men leeren zich zelf te vergeten en eerst aan anderen te denken. Het drama, dat zich in verschillende deelen van de wereld voltrekt, moet in het kosmische plan lig gen. opdat daaruit weer andere vormen te voorschijn komen. Te midden van al deze moeilijkheden moeten wij trachten het leven zuiver af te stemmen en practisoh te biijven in de wereld. Wie gewoon doet wat zijn plicht is, zich zelf vergeet en de broederschap be tracht, zal het pad betreden om te komen aan de voeten van den Meester. Men hoede zich voor geestelijke gelukzoekers en zorge er voor niet geestelijk boven zijn stand te leven, want in het gewone, dagelijksche leven, in het eenvoudige ligt de weg om tot den Meester te komen. Indien ons per soonlijk onrecht wordt aangedaan, moeten wij dit moedig dragen en ons afvragenhoe kan ik mijn medemenschen het beste die nen, hoe kan ik bemiddelaar zijn tusschen de menschheid en de groote Witte Loge. Wie zoo het leven opvat, zal den dienst aan de Witte Loge en aan de broederschap der Menschheid naar zijn beste weten vervullen. Een vrij talrijk en aandachtig gehoor volgde met groote belangstelling deze voor dracht. bevordering is natuurlijk dé vraag in hoe verre de Indische export door deze poging om den import te doen dalen, in eeraar komt. Dat is een vraagstuk, dat door het Indische gouvernement met de grootste omzichtigheid tot een oplossing moet wor den gebracht. Naast deze nij verheidsbevordering heeft men nog enkele andere middelen ter be strijding van de werkloosheid aangevoerd en wel voornamelijk emigratie mtehslvee- ring van den landbouw, opvoering dey eigen consumptie en het kweeken van producten waarvan de teelt vroeger niet voldoende loonend was Hoewel deze middelen zeer zeker hebben meegeholpen den noodtoe stand iets te verlichten, zijn zij toch veel onbelangrijker dan de nijverheidsbevorde ring. Aan het eind van zijn lezing vertoonde prof. de Bussy een zeer fraaie kleurenfilm, door hem opgenomen in 's Lands Tlanten- tuin te Batavia. Een inleidend slotwoord werd gesproken door den voorzitter, den heer N. C. F. van Ginkel. OPENBARE SCHOOL HAVERSTRAAT. I 748 (Ingez. Med.) LIBERALE VROUWENGROEP. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Voordracht door prof. dr. L. P. de Bussy. Voor het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield prof. dr. L. P. de Bussy. directeur van de afdeeling Handelsmuseum van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, gisteravond een lezing, toegelicht met talrijke lan taarnplaatjes en enkele films over „Nijver heidsbevordering in Ned. Indië". Prof. de Bussy begon met te wijzen op het uitgesproken agrarische karakter van Indie. De Indische uitvoer, hoofdzakelijk bestaande uit landbouwproducten, die in 1920 2 milliard bedroeg, liep tengevolge van den crisis in zeer korten tijd sterk terug en oedroeg in 1935 nog slechts 444 mülioen. Tal van ondernemingen werden gesloten en het volksinkomen daalde hierdoor enorm. In enkele jaren liep b.v. het loon bedrag. dat de 180 suiker-ondernemingen op Java uitbetaalden, terug van 100 mil- lioen tot 7'/t millioen gulden. De werkloos heid was zeer groot en men is gaan zoeken naar bestrijdingsmiddelen. De ontwikkeling van de nijverheid werd zooveel mogelijk bevorderd en de resultaten stemmen tot gToote voldoening. Talrijke producten, die in de goede jaren uit het buitenland wer den ingevoerd en waarvan kleeding wel het voornaamste onderdeel vormde, worden thans of geheel of gedeeltelijk in Indië zelf vervaardigd En zoo is in enkele jaren in Indië een nijverheid gegroeid, die hoewel in vele gevallen zeer primitief, toch thans op Java aan ongeveer 1.685 000 inlanders werk verschaft. De productiewaarde van de Indische industrie is reeds gestegen tot f.260 millioen en heeft in sommige geval len reeds zoo'n vlucht genomen, dat uit gevoerd kan worden naar de Buiten-ge westen. Een moeilijke kwestie' bij de industrie Propaganda-bijeenkomst. Op uitnoodiging van het voorloopig be stuur der hier ter stede opgerichte Liberale Vrouwengroep heeft gistermiddag in een bovenzaal van café-restaurant ,.'t Schut tershof' de heer dr. K. Slmon Thomas uit Oegstgeest een inleiding gehouden in ver band met de a.s. Statenverkiezingen. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet heette na dat twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen waren, allen hartelijk welkom en schetste in het kort het doel eener Liberale Vrouwengroep, dat vierledig is n.l. concen tratie van alle liberale vrouwen rondom de liberale gedachte, het samenbrengen en het leggen van een band tusschen gelijkge stemde vrouwen, het vormen van een stu diekring en het voeren van propaganda voor de liberale beginselen en gedachte. Na erop te hebben gewezen, dat de Libe rale Staatsparty, hoewel zelf party zynde, door haar samenbindende doelstelling, bo ven den eigeniyken partystryd staat, be sloot mevr. Smits met een opwekking om zich aan te sluiten by de Liberale Vrou wengroep. De politiek, aldus spr., bemoeit zich zoo zeer met de vrouwen, dat geen vrouw lan ger mag verzuimen zich te bemoeien met de politiek. Nadat mej. Juiie Ardesch van Hamel, aan de piano begeleid door mevr. A. M. Sirks de Bock. eenige vaderlandsche liederen had gezongen en de heeren van Klaveren en Knuttel resp. namens de afd. Leiden der Liberale Staatsparty en den Bond van Jonge Liberalen gelukwenschen hadden uitgesproken met de totstandkoming der Vrouwengroep, was het woord aan dr. Simon Thomas, die achtereenvolgens sprak over de taak en beteekenis der Prov. Staten, hun samenstelling en de wyze van verkie zing en de liberale UJst voor 19 April a.s. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil by de Provinciale wet, ingediend ln 1850 door het eerste ministerie-Thorbecke; by de functie van de Gedeputeerde Staten, een college van 6 Staten-leden onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin en het terrein hunner werkzaamheden. De leden der Prov. Staten van Zuid-Hol land 82 ln aantal door de kiezers volgens het stelsel der evenredige verte genwoordiging gekozen, kiezen op hun beurt de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Spr. behandelde tenslotte de es- sentieele verschillen tusschen de burger lijke en de Socialistische partyen, waaraan hij een beschouwing vastknoopte over de liberale ïyst voor de a.s. Statenverkiezingen en opwekte te stemmen op en propaganda te maken voor de liberale candidaten. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, terwyl me). Ardesch van Hamel nog eenige liederen zong. LÜCHTBESCHERMINGS- GENEESKUNDIGE DIENST. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst deelt ons mede, dat de tweede cursus voor opleiding by den Luchtbe- schermings-geneeskundigen dienst (red dingsploegen) a.s. Dinsdag begint. De deel nemers zyn reeds opgeroepen; de cursus wordt gegeven door dr. A. J. B. Poortman. Voor den derden cursus kan men zich nog opgeven. De heer S. van de Water heeft zyn goud- en zilversmeedbedryf verplaatst van de Boommarkt naar het pand Haarlem merstraat 185. waar voorheen een sigaren winkel annex bibliotheek was gehuisvest. In verband met de gewyzigde bestemming werd het perceel inwendig overeenkomstig de nieuwe behoeften verbouwd en inge richt. Ouderavond. Gisteravond heette de heer Wilterdink, hoofd der school, een groot aantal ouders welkom op dezen ouderavond. In het by- ronder richtte spr. zich tot den heer Hai ling, voorzitter van den Centralen Ouder raad, mej. Pels, hoofd der Bewaarschool, Gortestraat en den heer Caro, van wien hy namens alle ouders harteiyk afscheid nam. in verband met zyn overplaatsing naar een andere school. Bij dit afscheid past een woord van welkom aan den heer Blaauw, als opvolger van den heer Caro Na eenige succesvolle nummers van een goochelaar, riepen meisjes on jongens uit de hoogste klasse op geestige wijze den ouders een hartelijk welkom toe, waarna zy nog enkele aardige zangnummertjes ten beste gaven. Ook de kleintjes mochten zich in een buitengewoon succes verheugen by de leuke liedjes, die zy deden hooren. In de pauze kregen de ouders de gelegen heid om de door de kinderen gekweekte bollen te bewonderen. Na eenige opewek- kende woorden van den heer Kruit, voor zitter der Oudercommissie en van mej. Pels, nam de heer Harting het woord. Spr. betreurde de vaak minderwaardige propa ganda, welke van sommige scholen uitgaat. (Ingez. Med.? De openbare school staat in niets by an dere scholen achter, óók niet in het hand-, werkonderwys. De uitgestalde ver-zameling prachtige werkstukjes leverde hiervan het. bewys. Na de pauze werd mevr. Kopde Wit met algemeene stemmen tot lid van de Ouder commissie gekozen, in de plaats van den heer Sloos, die door verhuizing moest af treden. Tot leden van de controle-commis sie werden benoemd de heeren v. d. Steen. Soest en Baveiaar. Vervolgens vermaakte de goochelaar de aanwezigen nog een half uurtje met zijn prachtige kunststukjes, waarna de voorzitter deze gezellige en zeer geslaagde vergadering sloot. COÖPERATIE „VOORUIT". Jaarverslag over 1938. Aan het in druk verschenen jaarverslag ovger 1938 van de Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniglng „Vooruit'' UA. is het volgende ontleend: De omzet van de bakkery verminderde van f. 278.258.70 in 1937 tot f. 272.837.89 in 1938; daarentegen steeg de winst van f. 27.935.38 tot f. 29.373 99. Uit het feit dat het aantal verbruikers toeneemt, kan hieruit worden geconclu deerd, dat per hoofd het verbruik in da lende ïyn gaat. Eensdeels kan dit zeker op rekening van de nog steeds slechte eco nomische en maatschappelyke toestanden worden geschreven; anderdeels komt hier naar onze meening ook de chaotische toe stand in het bakkerybedryf tot uiting. Dat we, ondanks dezen verminderden omzet. door een zuiniger exploitatie en een gunstiger inkoop van grondstoffen een overschot konden boeken dat nog f. 1430.61 méér bedraagt dan het vorige Jaar, stemt tot groote tevredenheid. Het bestuur be sloot dan ook. om naast de gagarandeerde korting, Th, in totaal dus 17»/. dividend uit te keeren. Ook de omzet der banketbakkerij liep Iets terug, terwijl de verliespost van f700 in 1937 werd omgezet ln een wlnstcyfer van f. 2311.32. Het bestuur stelt voor 8 dividend uit te keeren. De exploitatie der kruidenierswinkels was niet ongunstig. Na een reserveering van 3 en 4% ge garandeerde korting ad f. 15.249.16 en na afschrijving van f. 510.50 op den inven taris, ls er een netto overschot van f. 170.61. In verband hiermede en gezien den finan- cieelen toestand dezer afdeeling stelt het bestuur voor om over 1938 alleen te vol staan met de Th verplichte uitkeering. De omzet steeg van f. 243.238 tot f 244.617 Het ziekenfonds, dat steeg van 5865 tot 6001 leden, gaf een batig saldo van ruim f. 1000 tegen een nadeelig slot in 1937 van f800. Ook het Verplegingsfonds gaf een overschot van f. 1200 aan, waar 1937 een tekort van f. 1000 aanwees. Het ledental van dit fonds steeg van 7880 op 8151. Het ledental der Coöperatie bedroeg op 1 Januari jX 2957 en op 1 Januari 1938 2928. Het zuivere winstsaldo bedroeg op 31 December jX f. 19.421.23. BOND VAN JONG-LIBERALEN. Indische avond. Gisteravond werd door bovengenoemde vereeniging een „Indische avond" gehou den ln de Jacobazaai van den Burcht, waar als sprekers optraden de heeren prof. dr. G. Gonggrijp en C. J. van Warring, luitenant ter zee der le klasse. De voorzitter gaf in deze druk bezochte bijeenkomst allereerst het woord aan prof. dr. G. Gonggryp, die het onderwerp „Actueele economische vraagstukken in Nederlandsch-Indië" besprak. De spreker besprak de houding welke liberale Nederlanders behooren aan te ne men tegen over Indië en de tnlandsche be volking. Wy behoeven ons niet te schamen als liberalen voor de z.g. ethische politiek, maar we moeten dit niet verwanen met sentimenteele politiek. Ethische politiek beteekent alleen een deflnieering van een algemeene houding en zeker niet van concrete maatregelen. Een van de belangrijkste Indische kwesties is de overbevolking Een van de maatregelen om dat vraagstuk op te lossen is de emigratie, die echter niet alleen tot het gewenschte doel kon leiden. Het Indo- vraagstuk is zoowel als economisch, staat kundig en politiek vraagstuk van groot belang, dat groote offers vraagt. We die nen er voor te zotgen, dat de nyverheid afzetgebied vindt. niet. in de eerste plaats in Nederland, dat te ver verwyderd ls, doch in de omliggende landen. Een ander bran dend vraagstuk is dat der ontbossching van Java, waardoor de vruchtbaarheid van het land sterk lydt. Aan dezen roofbouw dient paal en perk te worden gesteld. Dit geldt niet alleen voor Java doch ook voor de Buitengewesten, waar een goed georga niseerd Boschwezen uitstekend werk zou kunnen verrichten. Wat de nyverheid be treft moeten we oppertuun zyn, d.wz. zoodra er zich een goede kans voordoet moeten we er van profiteeren. Doch wat er ook zal gebeuren: Indië ls en biyft een agrarisch land en daarom mogen wij nooit onder de leus van industrialisatie den land- (Ingez Med.) bouw verwaarloozen. Wat Indië noodig heeft is organisatie, een vast omiynd plan. Hier ligt, aldus spr. voor ons liberalen een groote taak. De liberale leus voor Indië moet zyn: activiteit en wel gecoörtneerde activiteit. Na de pauze sprak de luitenant ter zee le klasse C. J. van Waning, over: .Mari tieme problemen." Spreker gaf eerst een overzicht van de doelstellingen van veldleger en marine. Het eerste dient voor verdediging van het grondgebied in West-Europa, terwyl de marine de bescherming der Nederlandsche belangen in de geheele wereld tot taak heeft. Daar het doel van de weermacht is een oorlog te winnen, ls de Nederlandsche poli tiek een actieve zelfstandlgheldspolltiek ln tegenstelling met de neutraliteitspolitiek, welke vaak ten koste van de eer der natie passief ls. De verdediging van Nederland bestond tot 1906 uitsluitend uit het verdedigen van de waterlinie, doch na 1907 werd de waterli nie als basis gebruikt voor het veldleger, dat zich ook, indien noodig .buitenslands kon bewegen. Een blokkade van de Neder- Ontvangen vóór de verhooging der in voerrechten NIEUWE ZENDING tapijten, die wij etaleeren in al onze etalages 's- GRAVENHAG E, Noordeinde 140 c. Amsterdam - Rotterdam - Utrecht. 743 (Ingez. Med.) DISTRIBUTIE ERWTENSOEP IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden wederom erw tensoep in blik beschikbaar wordt gesteld aan werkloozen en armlastigen, die thans voor tomatensoep in blik in aanmerking komen. De erwtensoep ls verkrygbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en tegen betaling van 15 cent per blik. 813 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Krant*'ii sensatie £en vluchtheuvel voor den geest, die blasé is geworden van wereldgebeuren, van krantensensatie dag in dag uit, zóó kan onze woning zijn! Evenwicht hervinden, dat zoo gunstig is voor ons physiek en zoo dienstig aan den vrijen loop van onze fantasie, aan het maken van nieuwe plannen! Geven we dan onze woon kamer een stempel van onze Eersoonlijkheid met ge- loemd R&D behang 49938, of 49939, twee klassieke bloembehang6els uit de R&D Serie 49. Forsche damastdes sins en toch licht, beide van ongemeen decoratieve wer king. Zoekt U 'n modern, meer effenkleurig behang, ook dan biedt de nieuwe R D-colleetie Series 16 - 47 48-49-50-51 en 52 U een rijke keuze! Vraag ze Uw behanger ter inzage en let U op net lettermerk R&D op het omslag. Want alleen R&D-behangsels zijn in de mooie, transparante „Fixa- Color"-kleuren uitgevoerd. Behangeelpapierfabrieken van Rath Doodeheef ver Levering via Uto behanger. Toonkamert te Leiden, Hooigracht 36. 765 (Ingez. Med.) General Motora lanceert de SUPER SEX in de stel lige overtuiging, dat nog nooit een wagen van der gelijke kwaliteiten werd aangeboden tegen zulk een voordeeligen prijs. Alleen ook een uitgebreid en machtig concern als General Motots, dat 35% van de totale wereld-automobielproductie op zijn naam heeft staan, is in staat tot zulke uitzonderlijke prestaties. OPEL. 6-cyi. kopkieppenmotor. 2,5 L. Inlichtingen verstrekken gaarne 732 (Ingez. Med.) landsche kust kan niet door de kustverde diging, maar wel door de marine worden gebroken. We moeten deze parallel trekken. Het veldleger dient voor de verdediging van het Ryk in Europa, terwyi de offen sieve marine moet dienen voor de verdedi ging der „Rykseenheid". Daar de luchtverbinding nog niet voor massavervoer geschikt ls, is de zeeverbin ding tusschen Nederland en Indië het be langrijkst; is deze verbroken, dan is Neder land verloren. Omdat onze koloniën niet alleen door West-Europeesche, maar ook door Oost- Aziatische landen kunnen worden bedreigd, zou het een groote fout zyn, elk gebiedsdeel apart te verdedigen, want oorlog In één ge biedsdeel brengt ook de andere deelen in oorlog en dus moeten we de emplre-ge- dachte naar voren brengen. Eén mobiele, krachtige, zeegaande vloot Is noodig, omdat één Nederlandse!) slageskader de politieke verhoudingen in Oost-Azië volkomen kan veranderen. De minister van Defensie is verantwoorde- iyk voor de verdediging van Nederland, de minister van koloniën voor Indië, doch wie voor de verdediging van de Rykseenheid? In het parlement wordt de noodzakeiyk- heid van een vloot ter bescherming van de Rykseenheid te weinig ondersteund. De maritieme visie uit vroeger eeuwen herleve weer ter beveiliging van het „Empire". Daar in Nederland IV. milliard gulden onbelegd kapitaal ls. en er uit vele kringen reeds lang drang wordt uitgeoefend om tot aanzienlyke versterking der vloot te gera ken. moet dit ook in werkeiykheid kunnen worden omgezet, want onze Vader des Vaderlands had niet tot spreuk „je defen- drai" maar „je maintiendrai". DE AUTOMATISCHE VERKEERSREGE LING NABIJ DE GIJSELAARSBANK Hedenmorgen van 11 uur tot half een heeft de Installatie naby de Gljselaarsbank wederom proef gebrand. De inspecteur van het verkeer, de heer van der Wal. was over het resultaat alleszins tevreden. Al leen kwam het hem gewenscht voor den tyd, gedurende welken de gele lamp brandt, voor alle richtingen te verlengen van 5 tot 7 seconden, zoodat de voetgan gers iets langer tyd hebben om over U steken. Aldus zal derhalve met Ingang van a.s. Maandag geschieden. (op 2 lijnen) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ge neeskunde: de heer P. L. Eggink (Oegst geest); voor het propaedeutisch examen Theologie: de heer H. de Noo (Velsen), voor het artsexamen le gedeelte: mej X c. M. van Marle (Wassenaar), en de heeren L. N. J. Kamp (LeidenI D. J. N. Verboog (Lelden). F. J. Ankersmit, (Den Haag) en G. van Blanken (Delft). Bevorderd tot art» de heeren: G. J. Renes (Den Haag). JJ- C. Burger (Nw en St. Joosland), W. Fokke (Den Haag) en J. P. van der Hoeven (Leiden). Mej. A. H. Stein alhier slaagde Amsterdam voor het examen voor apow®* kers-assistent. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2