STADSNIEUWS VRIJDAG 10 MAART 1939 No. 24220 De automatische verkeersregeling HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN*. Hoe het systeem functionneert Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht L EI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO Cts. pCT regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestlgtf fijn: per 3 maanden .Tl. ."r.f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per postf. 2.35 per 3 maanden -?• portokosten. (voor binnenland f.0.80 pet 3 mnd.t ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer C. J. Oudshoom. Vandaag herdacht de heer C. J. Ouds hoorn; hoofdcoupeur bij de Faam's Kle dingmagazijn, zijn 25-jarige werkzaamheid ln dit bedrijf. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn vrouw en beide zoons per auto van huis ge haald en nadat aan mevrouw Oudshoorn bloemen waren aangeboden achtereenvol gens toegesproken door de beide directeu ren, de heeren J. en G. Schlattmann. Bei den wezen op de voortreffelijke eigenschap pen van den jubilaris, zijn toewijding en accuratesse en wenschten hem nog een veeljarig dienstverband toe. Als stoffelijk blijk van hun waardeering schonken zij hem een fraaie tafel en een Perzisch schoorsteenkleed. Daarna voerden diverse vertegenwoordigers van het personeel het woord. Namens het heerenpersoneel bood de heer A. Raumann een zilveren bloem vaas aan; mej.M. Laken schonk namens het damespersoneel een pijp ln étui. terwijl de heer J. H. Keereweer namens de kleerma kers en thuiswerkers een bloemstuk bene vens een zilveren potlood overhandigde. Ook de dames schonken afzonderlijk nog een fraai bloemtsuk. De heer Oudshoom dankte allen voor de waardeerende woorden en geschenken, waarna deze ambitieuze werker gedurende den verderen dag van zelfsprekend ge dwongen rust genoot. FILMAVOND V.O.L.A. In den foyer van hotel „Den Burcht" waren de Oud-leerlingen der Ambachts school bijeen gekomen voor een filmavond, welke verzorgd werd door P.B.N.A. te Arn hem. Nadat de voorzitter de bijeenkomst geopend had, werd eerst de film vertoond van het Panamakanaal. Vervolgens hield de heer Maas, leider van P.B.N.A. een korte causerie over: de sociale beteekenis van het schriftelijk onderwijs in Nederland. Na de pauze werd de bedrijfsfilm van P.B.N.A. vertoond. De voorzitter dankte den heer Maas voor het gebodene. LEID SC HE CHR. BESTURENBOND. Sociale verzekering in Nederland. Teneinde een duidelijk inzicht te krijgen van het groote belang der sociale verze keringswetten voor ons land, had de Raad van Arbeid op verzoek van den Leidschen Chr. Besturenbond gisteravond in het ge bouw Prediker een filmavond belegd waar een geluidsfilm vertoond werd over de sociale verzekering. Voor deze samenkomst, die goed bezocht was, waren alle bestuursleden der afdee- lingem van den L.C.B. en van de Studie club uitgenoodigd. De vergadering welke bij ontstentenis van den voorzitter, den heer G. Hordijk onder leiding stond van den tweeden voor zitter. den heer H. van Cittert, werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna gele zen werd Gen. 7 14-22 en Hebr. 11:7 aan de hand waarvan de heer Van Cittert een inleidend woord sprak. Hierna nam de filmvertooning een aan vang. De film. die op verzoek van de Ver. van Raden van Arbeid door de Multifilm werd vervaardigd, ving aan met een inlei dende toespraak van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, voorzitter van de Ver. van Raden van Arbeid. In aansluiting hierop volgde een ver melding van de bestaande verzekerings wetten en van de bedragen der uitkeerin- gen, waaruit viel af te lelden, dat ieder jaar gemiddeld aan of ten behoeve van verzekerden en hun nagelaten betrekkingen ruim 90 millloen gulden wordt uitgekeerd. Na dit algemeen overzicht ving de eigen lijke speelfilm aan. Krachtig en imposant klinkt het lied van den arbeid. Arbeid in de verschillende vormen. Arbeid bij het heien, bouwen, glazenwasschen, leidekken, gieten van ijzer en vervaardigen van machines. Verder maken wij In deze film kennis met een werkgever, die een zaak begint en die Raad van Arbeid en Rijksverzeke ringsbank hiervan in kennis stelt. Bij een voorkomend ongeval, dat zich bij dezen werkgever voordoet, zien wij van welk een groote beteekenis de ongevallenverzeke ring ls. Ook op de uitvoering van de land- en tulnbouwongevallenwet wordt de aandacht gevestigd, waarbij de cineast ruimschoots gelegenheid vond alleraardigste natuur- tafreeltjes op de film vast te leggen. Bij het in beeld brengen van de ziektewet werd aangetoond, dat de arbeiders zich niet behoeven aan te melden; zij behoeven dit niet te doen. omdat zij werken in een onderneming en dus automatisch verzekerd zijn. Een zeer uitgebreide plaats is in deze film ook ingeruimd aan de werking der Invaliditeitswet, waarbij eveneens gewezen werd op het recht van weduwen- en wee- zenrente en 'voorts onder welke omstandig heden geneeskundige hulp of verpleging in een sanatorium of herstellingsoord kan worden verkregen. De film welke door de aantrekkelijke wijze waarop zij is samengesteld van begin tot eind bleef boeien, eindigde eveneens met een korte toespraak van baron Wittert van Hoogland. Na de filmvoorstelling was er gelegenheid tot het stellen van wagen over de sociale verzekering ln het algemeen. De heer G. Rietkerk van Lisse ambtenaar van den buitendienst bij den R. v. A. diende hierbij van antwoord. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: H. de Roode. Oude Singel 94. Leiden, Handel in brandstoffen. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1939 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam H. de Roode en Zoon. Vennooten: H. de Roode en J. de Roode, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: expeditiebedrijf; han del in petroleum. Brama, Stationsstraat 60, Zevenhoven, postbest. Nieuwveen. Fabriceeren en repa- reeren van alle soorten van trailers, aan hangwagens, rollend materiaal, machine rieën, enz. en handel daarin. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Naamlooze vennootschap Brama. 'Ned. Staatscrt. 2 Maart 1939, Bij voegsel Nr. 242). Directeur: J. Brandt, Ze venhoven. Maatsch. kap. f. 1500.waar van geplaatst en gestort f. 1400. De heer F. van Iterson, arts te dezer stede is door den Rotterdamschen gemeen teraad benoemd tot controleerend genees heer bij de Psychiatrische inrichting Maasoord aldaar. Maandag a.s. zal, gelijk gemeld, de automatische verkeersregeling op het kruispunt nabij de Gijselaarsbank in werking worden gesteld. Men is om verschillende redenen tot automatiseering van de regeling aldaar overgegaan. VOORDEELEN VAN AUTOMATISCHE REGELING. In de eerste plaats wordt daardoor een grootere duidelijkheid van en uniformiteit bereikt ln het geven van de teekens. Wan neer een agent het verkeer regelt, zullen de door hem gegeven teekens meermalen af hankelijk moeten zijn van de plaatselijke situatie, zoodat een automobilist, die ge wend is aan de teekens van een verkeers agent b.v. ln Amsterdam, meermalen op onjuiste wijze reageert op de teekens van den verkeersagent te Leiden. Uniformiteit in het geven van teekens is vooral voor het verkeer van groot belang. Deze uniformiteit wordt bij het gebruik der lichtsignalen be reikt. Ook moet als voordeel worden beschouwd bet geheel vrijkomen van het kruispunt ten gevolge van de afwezigheid van den ver- teersagent, waardoor het verkeer vlotter ban wegrijden. Door de automatiseering zal ten slotte personeel vrij komen, dat kan worden ge bruikt tot uitbreiding van het hoognoodige verkeerstoezicht op den weg. Leiden is de vierde stad in ons land. waar de P.T.T. dit systeem iSiemens) toepast: Amsterdam. Haarlem en Den Haag gaven het voorbeeld, terwijl Utrecht en Groningen thans aan de beurt zijn. HOE WERKT DE NIEUWE VERKEERSINSTALLATIE? Hel verkeer wordt geregeld door middel van lichtsignalen in groen, geel en rood. De beteekenis van het groene en roode "cht is algemeen bekend. Met de bedoeling 'an het gele licht is men blijkens ervaring minder op de hoogte, zoodat de aandacht v'an de weggebruikers hierop nog eens met Padruk wordt gevestigd. Dit gele licht, het welk onmiddellijk na het groene licht op treedt, is te beschouwen als een waarschu wing, dat het roode licht op komst is en bet kruispunt; zoo snoedig mogelijk moet. worden ontruimd. Dit houdt in. dat bii het optreden van het gele licht, het verkeer, dat reeds de stopstreep is gepasseerd, moet door rijden, terwijl het verkeer, dat de stop- "reep nadert, op het moment, dat het licht van groen op geel springt, moet stoppen, tenzij dit door de snelheid, waarmede men komt aangereden, niet meer mogelijk mocht zijn. De „groene" kleur wordt door de wegge bruikers zelf „aangevraagd". Daartoe zijn in de wegen, welke naar het kruispunt lei den (Breestraat. Kort Rapenburg, Rapen burg Oost en Noordeinde) op circa 2025 meter van de stopstreep z.g. „drempels" in het wegdek aangebracht, welke de voertui gen registreeren. Stond bij het passeeren van een drempel 'goed opletten, dat men deze raakt!) het licht op „rood", dan komt zooals men later zal zien, na een bepaalden tijd het licht op „groen". Het licht blijft op „groen" staan, zoolang zich in een der andere straten geen ver keer (via den drempel) gemeld heeft. Is dit wel het geval, dan blijft de lamp na de eerste bekrachtiging van den drem pel nog circa 12 seconden op groen staan en springt, indien gedurende dien tijd geen nieuw verkeer den drempel heeft gepas seerd, op geel en vervolgens op rood, waar door de aanvrager in de andere straat het „groene" licht krijgt. Indien echter gedurende de eerste 12 se conden opnieuw eén of meer voertuigen den drempel in de eerstbedoelde straat passee ren, wordt het groene licht tot een bepaald maximum, telkens met een zekeren tijd verlengd. Dit maximum bedraagt voor het verkeer van het Kort' Rapenburg in de Breestraat 30 seconden, van het Rapenburg Oostzijde 15 en van het Noordeinde 25 seconden. De duur van de signalen past zich dus zooveel mogelijk aan de behoeften van het verkeer aan. Dit verkeer nu is zoo geregeld, dat slechts uit één straat gelijktijdig mag worden op gereden. maar clan ook in alle richtingen, dus zoowel rechtuit als naar rechts en links. Hierbij dient in het oog te worden gehou den, dat het „inrijden'' op het Rapenburg- Oost verboden is en op het Rapenburg West niet in de richting van het kruispunt mag worden gereden. Voorts wordt gedurende den tijd, dat op het Rapenburg-Oost het gele licht brandt, aan personen, die met de fiets aan de hand het Rapenburg-West, afkomen, nog de ge- legenheid gegeven, zich in de door hen ge- wenschte richting te verwijderen. Hiertoe is op het, Rapenburg-West een lampen-ar- matuur aangebracht, voorzien van een groene en een roode lamp. Het groene licht brandt dus alleen gedurende den korten tijd. dat op het Rapenburg-Oost de gele lamp brandt. VERDERE BIJZONDERHEDEN. Voor degenen, die daarin belang stellen, kan voorts nog worden medegedeeld, dat speciale contacten zijn aangebracht voor de trams, welke voor haar dezelfde functie vervullen als de drempels voor het overige verkeer. De centrale apparatuur van dit uiterst ingenieus uitgedachte systeem is opgesteld op het Politiebureau, alwaar de signalen automatisch worden ingesteld en bestuurd en waar men den geheelen gang van zaken op het kruispunt kan aflezen. Op het kruispunt zelf is een z.g. schakel kast aangebracht voor het inschakelen van de signaallampen en voor het desgewenscht overgaan van automatische regeling op handregeling en omgekeerd. In deze kast is tevens een telefoontoestel aanwezig, rechtstreeks aangesloten op de centrale in het Hoofdbureau van Politie, zoodat in voorkomende gevallen door een het kruispunt passeerenden agent telefo nisch overleg kan worden gepleegd met den bedienenden persoon aan de centrale. Ook is de mogelijkheid aanwezig de drempelregeling tijdelijk buiten werking te stellen en de kleuren van de lampen in een vastgestelde regelmaat te laten ver springen. waarbij de „groen"-tijden voor de verschillende richtingen ook tot op zekere hoogte aan de behoeften van het verkeer kunnen worden aangepast. Hoewel het niet in de bedoeling ligt zich van deze regeling te bedienen, kunnen de omstandigheden ibijv. storing van het nor male systeem i zulks noodzakelijk maken. Volledigheidshalve vermelden wij dus nog even den duur. waarop het verkeer uit dè onderscheidene richtingen bij dit z.g.n. „starre" systeem wordt vrijgegeven. Deze bedraagt voor het verkeer van het Kort Rapenburg, Breestraat. Rapenburg en Noordeinde respectievelijk 30. 28, 18 en 24 seconden. Tenslotte zij nog vermeld, dat het in de bedoeling ligt om op de spitsuren, indien noodig. de lichtsignalen met de hand te be dienen. Dit zal dan speciaal geschieden om voetgangers ruim de gelegenheid te geven de rijbaan over te steken. Het is nog niet vastgesteld of de instal latie ook des nachts zal functionneeren. De halte van de trams, gaande in de richting néér de Breestraat. wordt in ver band met de aanwezigheid der verkeers drempel op het Kort Rapenburg, verplaatst van het Kort Rapenburg naar de Bostel- brug. BEROEP OP ALLER MEDE WERKING. Tenslotte moge een beroep worden gedaan op aller medewerking. Waar het gemeentebestuur gezorgd heeft voor den aanleg van deze prach tige installatie, daar -orger de weg gebruikers voor nalcv'ng der voor schriften. opdat allen er profijt van ondervinden, zoowel voor zichzelf als voor de gemeenschap. RESIDENTIE-ORKEST. Erica Morini (viool) Prof. Georg Szell (dirigent) BINNENLAND. Het verblijf der Koninklijke familie in Berncr Oberland. (Ie Blad). Te Rotterdam is, 58 jaar oud, overleden de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer voor de S. D. A. P. (Binnen land, 5e Blad), Ons parlementair overzicht. (5e Blad). De malversaties té Doornspijk; bekentenis van den gemeente-ontvanger; ook de gemeente-secretaris gearresteerd. (Ge mengd, 3e Blad). Nadere verklaring van de plaatsingsrege ling in de werkverschaffing. (Ie Blad). Erica Morini. Een avond met voor „elck wat wils", want zoowel de liefhebbers der klassieke, roman tische als moderne muziek konden hun hart volledig ophalen: vandaar, dat niemand te leurgesteld naar huis keerde. Temeer omdat de vertolkingen in het algemeen op hoog niveau stonden. Te dien opzichte willen wij echter voor Haydn's beroemde Oxford-Sym- phonie eenige reserve maken. Die hebben wij ongetwijfeld wel eens doorzichtiger, fijner en genuanceerder gehoord. Aan de uitvoering van symphonieën als deze, sinds lange jaren repertoire-stukken bij uitne mendheid, mogen en kunnen wij de zwaar ste eischen stellen en wanneer dan de klank bijwijlen te zwaar wordt aangezet, waardoor de verrukking der lichte zonnige gratie in het gedrang komt, dan kan dit onmogelijk in overeenstemming zijn. met hetgeen ons persoonlijk als ideaal voor oogen staat, of liever gezegd in de ooren klinkt. Dit neemt niet weg. dat bijv. de vreugdevolle finale rhythmisch uitermate geaccentueerd en luchtig-blij werd voorge dragen. Voor ons gevoel kwam echter de span ning en de ware interesse eerst bij de no viteit: de drie Ricercari voor orkest en twee klavieren, een zeldzaam knappe compositie van den Tsjech en Suk-Roussel-leerling Bohuslav Martinu. die blijk geeft het klas sieke Ricercar in korten vorm uitdruk king geven aan fugatisch en imitatorisch motievenspel volkomen te beheerschen. een kunst, die in de 16e eeuw voortkwam uit het canonische motet. Het is verwonderlijk, wat iemand als Martinu hierin met moderne visie weet te bereiken: de logische structuur maakt het onderkennen van dit motievenspel voor den theoretisch onderlegde niet moeilijk, doch daarnevens wordt hij. vooral in het melo dieus poëtische tweede deel getroffen door de sfeer, die getuigt van een verwonderlijke harmonie tusschen verstand en hart. On danks de betrekkelijk eenvoudige orkest bezetting weet Martinu als voortreffelijk kenner van het instrumentenmateriaal, sterk sprekende effecten te bereiken: voor al de trompetten zorgen in het polacca- achtige laatste deel voor de noodige verras singen. Zal het snelle eerste deel bevreem ding en onbegrip verwekt hebben, de droo- merige rust die daarop volgde, moet stellig door haar weldadige zuiverheid en melodi sche schoonheid zijn aangevoeld, terwijl de juichend-stralende slotclimax aan deze drie in juiste verhouding tot elkaar gecon cipieerde werkjes, een levendige afronding schonk. De toevoeging der vloeiend geschre ven pianopartijen verhoogde in niét ge ringe mate den brillanten indruk eener rijk- gevarieerde coloristiek. De compositie werd onder Szell's intelli gente leiding technisch, zoowel als muzikaal met groote kunde en inzicht vertolkt, waar bij speciaal de vertolkers der solistische passages eer toekomt; het applaus legde zoodoende niet slechts getuigenis af van een „succes d'estime". Erica Morini hét vioolconcert van Tsja- kowsky te hooren vertolken is: „een evene ment". Wij willen niet zeggen, dat zij an deren in een soms andere opvatting over troffen heeft. Doch haar temperamentvolle, adembenmende vaart, haar warme bezie ling, haar waarlijk fenomenaal virtuoos kunnen en haar gedifferentieerde toon uit een wonderbaarlijk schoon klinkend instru ment, laten niet na de impressie te geven van een groot kunstenares. Dit vioolconcert is op zichzelf reeds een meesterstuk, dat een auditorium tot laaiend enthousiasme ver voert wordt het dan daarenboven zóó door- gloeid van gevoel, in zulk een tempo en dan weer zóó subtiel doorwerkt weergegeven, als Erica Morini dat vermag te doen. dan spreekt het vanzelf, dat de toejuichingen na afloop niet van de lucht zijn! Men bracht zijn hulde gaarne en zonder eenige beden king, ook al had het orkest blijk gegeven BUITENLAND. Berichten over bespreking van ontwape ning. (Buitenland, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De begrooting voor Engeland's luchtmacht (Buitenland, le Blad). Het communistisch hoofdkwartier te Ma drid gaf zich over, (4e Blad). Morgen is het een jaar geleden, dat Oos tenrijk ophield te bestaan. (3e Blad). Waarschuwing van lord Halifax inzake een blokkade der Spaansche kunst. (3e BI.) Staatsgreep in Slowakije verijdeld. De re geering afgezet, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Zwakke tot matige, later in het Noorden wellicht toenemende Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Gedeel telijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets kouder. het tempo niet steeds te kunnen bijhouden, of waren enkele tutti-passages wat zwaar getrokken. De brillante violiste en innig-muzikale artiste werd met bloemstukken nog eens extra gehuldigd. Tenslotte nóg een meesterwerk en geluk kig van een Hollander: de Ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. Zoo wij ooit van een „inslaand", geïnspireerd ge schreven en door-en-door frisch gebleven orkestvoorspel mogen gewagen, doortrok ken van een bloeiende romantiek, dan is het wel deze als „aus einem Gusz" uit een waar muziekhart gevloeide schepping, waarin het gansche karakter van dezen Rostand-held forsch, warm-levend en moe dig is geteekend. Wat geeft het, wanneer wij hier herinnerd worden aan Wagner of een Richard Strausz: de groote persoonlijkheid van Wagenaar doet zich ruimschoots gel den en zijn enorme compositorische kunde zorgde voor de rest Wie door de natuur lijke. gezonde geestdrift, die hier van uit straalt. niet gegrepen wordt, dien slaat de Muze met verderf! Dat Szell en het orkest er zulk een emi nent verzorgde en enthousiast gestemde vertolking van gaven, bewijst de liefde, die allen dit échte Wagenaarwerk. tintelend van jeugdige vitaliteit en bruischend- laaiende kracht, 'net oprechte genegenheid toedragen! Het doet den Hollander go"d, zulk een componist en zulke vertolkers tot zijn landgenooten te mogen rekenen! Szell en de zijnen konden na afloop lang durig voor het enthousiaste huldebetoon danken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1