BINNENLAND 80sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Maart 1939 Vijlde Biad No. 24220 logal/ PARLEMENTAIR OVERZICHT Luchtaanvallen! Eeuwfeest van het rijwiel Tweede Kamer-lid W. Drop overleden Ruime terreinen voor vluchtelingen Tariefverlaging bij de posterijen Mr. Kooien voorzitter der vliegveldcommissie De bevolking van Nederland De arbeid van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming .J De heer Joh. Speelman 70 jaar r Na een langdurige ziekte is heden morgen vroeg op 58-Jarigcn leertijd te Rotterdam overleden het S. D. A. P.-lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, de heer W. Drop. Wijlen den heer W. Drop. De heer Willem Drop werd op 22 Augus tus 1880 te Vlaardlngen geboren en was. na het doorloopen van de lagere school, aldaar vele jaren werkzaam als kuiper- haringpakker. De stakingsbeweging van 1903 bracht hem ln contact met de op komende vakvereenigingen, waarin hij weldra een rol van beteekenis vervulde. Hij was oa. redacteur van de zeeHeden- vereenlglng „Vrede en Recht" welke orga nisatie later samensmolt met de zeelie- denvereenlging ..De Volharding". Na de oprichting van den centralen bond van transportarbeiders werd de heer Drop secretaris van het hoofdbestuur. Ook be kleedde hij eenlgen tijd het voorzitter schap van dezen bond. In den oorlog was hij van 1916 tot 1917 controleur van het regeerlngsdlstrlbutiebureau voor den af zet van visscherijproduoten. Verscheidene jaren was hij verbonden aan het bureau voor arbeidsrecht. In 1921 werd hij be noemd tot penningmeester der S.DAR. Sedert 1925 had hij zitting ln de Tweede Kamer en als zoodanig maakte hij deel uit van de vlootcommissie In het bijzon der heeft de heer Drop geijverd voor een goede uitvoering der sociale verzekerings wetten. Ook de gemeenteraad van Rotter dam telde hem onder zijn leden en wel van 1918 tot 1921 en ten tweeden male van 1935 tot heden. Als lid van de arbeidsgemeenschap der woodbrookers. waarvoor hij vele cursussen gaf en enkele werkloozenintematen leid de, was hij ook een vooraanstaande figuur in de religieus socialistische beweging. - r WAAR HET CENTRALE KAMP TE ERMELO GEVESTIGD ZAL WORDEN. De plaats, waar het vluchtelingenkamp ln de gemeente Ermelo zal komen, ls thans precies bepaald. De keuze van den minister is gevallen op het randcomplex ter weerszijden van den weg Elspeet—üddel, t. w. tachtig H A rechts van dien weg en plus minus twintig HA. links van den weg. De ter reinen liggen tamelijk dicht bij Elspeet. B. en W. van Ermelo stellen zich op het standpunt, dat in de gegeven omstandig heden aan de regeering alle medewerking moet worden verleend om het uiterst moeilijke vluchtelingenvraagstuk, wat huisvesting en concentratie betreft, tot een oplossing te brengen. Het terrein voldoet volkomen aan de ge stelde eischen. Naast de noodlge ruimte van beweging bestaat hier ook gelegen heid tot nuttigen arbeid, b.v. grintgraven. werk in de bosschen enz. Vermoedelijk zullen 2600 tot 3000 personen een plaats in het kamp krijgen. B. en W. zien in de vestiging van het kamp bij Elspeet groote voordeelen. welke ruimschoots zullen opwegen tegen een eventueel minder vreemdelingenbezoek, hetgeen weer gecompenseerd wordt door de vestiging van velen, die van regeerings- wege hier hun werkkring zullen vinden. Het terrein wordt voorloopig in erf- pacht gegeven voor een tijdvak van tien jaar ingaande 15 Maart 1939. De Staat heeft echter het recht de overeenkomst tusschentijds te annuleeren, wanneer dit noodlg mocht zijn. Aan de gemeente zal per hectare een erfpachtcanon vergoed worden van tien gulden per jaar. Alle uitgaven, die met de beveiliging van het kamp, onderwijs enz. gepaard gaan, komen ten laste van het rijk. In een gisteravond te Rotterdam ge houden leping voor de Rotterdamsche graanstudieclub heeft dr. ir. Damme, de directeur der P.T.T., meegedeeld dat waarschijnlijk in den loop van de volgende week een nieuwe verlaging van een tarief zal worden afgekondigd. Thans kon spreker daar echter nog geen nadere inlichtingen over ver strekken. Naar wij vernemen, schap van de commissie, hebben advies over het centrale luchthaven uit opgedragen aan mr. dr. lid van den Raad van van den Raad voor de zal het voorzitter- welke tot taak zal vraagstuk van een te brengen, worden D. A. P. N. Kooien, State en voorzitter Luchtvaart. Tel. Gegevens uit de statistiek. GEBOORTE, HUWELIJK EN STERFTE. Dezer dagen verschijnt bij de rijksuit geverij te 's-Gravenhage de Jaargang 1937 van de statistiek van den loop der bevol king. De nieuwe uitgave wijkt in menig opzicht van de vorige af. Zij ls n.l. geheei nieuw opgebouwd en van een nieuwe we tenschappelijke Inleiding voorzier.. Deze in leiding bevat tal van samenvattende sta ten en een reeks grafische voorstellingen Het is onmogelijk het omvangrijke mate riaal hier beknopt te vermelden, enkele speciale punten worden daarom slechts naar voren gebracht. De netto-veTvanglngsfactor der Neder- landsche bevolking, weergevende ln hoe verre het aantal geborenen voldoende ls om de bevolking op den duur ln stand te houden, werd onder gebruikmaking van de nieuwe sterftetafels, opnieuw berekend. Hij bedroeg in de jaren 19351937 resp. 1.14, 1.14 en 1.12. In de paragraaf, gewijd aan de geboor ten, trekken o.a. de cijfers omtrent de meerlinggeboorten de aandacht. Per 1000 geboorten waren op 12.9 meerlinggeboor- ten. In de plattelandsgemeenten komen meerling-geboorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboorten komen zij het minst voor. bij de hoogere geboortenummers meer Opmerkelijk zijn de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het huwelijk. Binnen 6 maanden werd 19.2 pCt, der kinderen geboren, van 68 maanden 8.4 pCt.. 9 maanden 7.4 pCt., later 65 pCt. De huwelijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1.000 gehuwde vrouwen beneden 50 Jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen re gelmatig van de groep gemiddeld van 5.000 en minder inwoners tot de groep gemid deld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cijfer voor het rijk is 143, voor de groep 5.000 inwoners en minder be draagt dit aantal 181, voor de groepen 5.001—20.000 Inwoners. 20.00150.000 Inwo ners. 50 001—100.000 Inwoners en meer dan 100 000 inwoners resp. 167, 135. 141 en 100. De provincies Noord-Brabant en Lim burg staan aan de spits met 215 en 189. de provincie Zuid-Holland en Noord-Hol land hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1.000 ge huwde vrouwen beneden 50 Jaar. Naar de kerkelijke gezindheid der moeder gesplitst waren deze aantallen als volgt: roomsch- katholiek 206, protestant 129, Israëliet 77, geen kerkelijke gezindte 69. Wat de huwelijken betreft, stippen wü aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor voor het eerst gehuwde mannen 27.6 en voor het eerst gehuwde vrouwen 25.2 bedroeg. Op het platteland huwen de man nen later dan ln de steden. Wat de sterfte aangaat, de zuigelingen sterfte bedroeg ln 1937 3.9 pCt., n.l. 4.4 pCt. voor jongens en 3.4 pCt. voor meisjes. Zij is grooter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de roomsch-katholleken is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men ln de eerste maanden des jaars. Per 100 geltuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1.000 in woners zijn er 51 van woonplaats veran derd. UITTREKSEL RAPPORT COMMISSIE QUARLES VAN UFFORD. De Commssle Quarles van Ufford, welke door den minister van blnnenlandsche za ken werd Ingesteld, om een onderzoek ln te stellen op welke wijze de arbeid van de Ncderlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming het meeste nut voor de luchtbe scherming in het algemeen kan alwerpen, heeft haar conclusies ln een rapport aan den betrokken minister overhandigd. Alvorens de commissie in meer concrete beschouwingen treedt, stelt zij eenige alge- meene opmerkingen, waaraan wij het vol gende ontleenen: De Commissie acht het een aangelegen heid van eminent belang, dat bij het Neder- landsche volk het besef doordringt, dat de zelfbescherming, de bescherming van eigen huls en haard, een moreele plicht is van de geheele bevolking. E>en krachtige stimulans voor een dergelijk bewustworden dient uit te gaan van de burgemeesters, daarin bij gestaan maar onder supervisie van even- genoemde gezagsdragers door de Neder- landsohe Vereeniging voor de Luchtbe scherming. De Commissie ls zich bewust van de be langrijke taak. welke te dezen voor de Ne- derlandsehe Vereeniging voor Luchtbe scherming is weggelegd. In deze Vereeni ging dienen zich de belangstelling en da dendrang van de burgerij t.a.v. de zelfbe scherming te kanaliseeren. De Commissie acht verder naast een zoo scherp mogelijke afbakening aan de taak der N.V.L., een zoo groot mogelijke samen werking tusschen de N.VL en de Overheid noodzakelijk. Te dien einde wordt de vol gende aanvulling van de wettelijke voor schriften noodzakelijk geacht. Art. 2 v. h. K B. van 15 Augustus 1936, Staatsblad No. 347, onder I, hoofd „organi satie" met een nieuw lid g. aan te vullen, dat als volgt zou kunnen luiden: g. het ln vcreonigingsverband brengen van de burgerij uit de gemeente of de streek tot: 1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescherming; 2. het geven van voorlichting en instruc tie op het gebied der zelfbescherming: 3. het geven van medewerking bij het leggen van verband tusschen de werkzaam heden van de burgerij en de overheids diensten: in overeenstemming het hetgeen van de zijde van het bevoegde gezag noodlg of gewenscht wordt geacht. Volgende maand zal, naar het A. N. P. meldt, een rij- wlcltocht ln Schotland ge organiseerd worden ter her denking van den tocht van Kirkpatrick Macmillan op de houten velocipede, welke de vooriooper was van het moderne rijwiel. Aan dezen tocht zal worden deelgeno men door 26 bij den rijwiel handel betrokken personen. De uitvinder van het rij wiel was een jonge smid te Courthlll nabij Dumfries. Zijn houten model had een stuurinrichting aan het voorwiel, terwijl de aan drijving van het achterwiel geschiedde door hefboomen en cranks. Na nog drie Ja ren gewerkt te hebben aan de voltooiing van zijn model maakte hij op 6 Juni 1842 een rit van Dumfries naar Glasgow, een afstand van zestig kilometer, welken hij ln 2 dagen aflegde. Hierbij deed zich nog een incident voor, doordat een kind werd aangereden, dat voor het rijwiel ging loopen. Mac millan kreeg een boete van vijf shilling, omdat hij de voetgangers ln gevaar bracht. Op 21 April gaan de 25 deelnemers het traject, doch thans op hun moderne fiet sen, opnieuw afleggen. Het „ln verenigingsverband brengen" moet worden opgevat in drieërlei zin: plaat selijk, gewestelijk en landelijk. De Commissie meent, dat het aanbeve ling verdient, artikel 2 bovendien aan te vullen met een nieuw lid h: „h. het leggen van verband tusschen de werkzaamheden van de krachtens letter g ingestelde organisatie mits door het be voegde plaatselijke gezag bruikbaar bevon den en de maatregelen van overheids wege". Dit wat de wettelijke voorschriften be treft. De taak der N.VL. wordt als volgt gefor muleerd: „In overeenstemming met hetgeen van de zijde van de overheidsorganen op het ge bied van luchtbescherming noodig of ge wenscht wordt geacht: „1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescherming: 2. het geven van voorlichting en instruc tie op het gebied der zelfbescherming; 3. het geven van medewerking bij het leggen van verband tusschen de werkzaam heden van de burgerij en de overheidsdien sten; een en ander door middel van organisa tie van de burgerij ln alle geledingen en groepeeringen". De leden worden afdeellngsgewijze ver- eenlgd. welke afdeellngen weder territoriaal in een verband worden ondergebracht. Het ressort van zulk een verband wordt ln over leg met den betrokken Commissaris van de Koningin vastgesteld. De algemeene verga dering, welke gevormd wordt door de voor zitters en de secretarissen der respectieve lijk territoriale verbanden, kiest het hoofd bestuur. Het dagelijksch bestuur, hetwelk (even als de te benoemen Directeur van het Bureau) voor de daadwerkelijke aanvaar ding van haar functie het placet van den Minister van Blnnenlandsche Zaken be hoeft: 1. Is belast met leiding van de propagan da en instructie; 2. houdt toezicht op de besturen van af- deelingen en territoriale verbanden; 3. zorgt voor de Instandhouding van het bureau van de Vereeniging; 4. bezorgt de middelen voor individueele en massale propaganda en instructie; 5. beheert de geldmiddelen van de Veree niging en houdt controle op de geldmidde len van de afdeellngs- en territoriale ver banden; vertegenwoordigt de Vereeniging in den ruimsten zin. In deze conclusies komen verder diverse bepalingen voor welke verband houden met het bijwonen der Vergadering door autori teiten, alsmede met de samenstelling van een Raad van Advies. De Commissie besluit haar rapport met een hoofdstuk gewijd aan Financteele be schouwingen, waaraan een ontwerp-be- grootlng is toegevoegd. TOERISTISCHE PRUS VAN LUXEMBURG Nederlander onderscheiden. In het Casino te Luxemburg is gister avond een plechtige bijeenkomst gehouden, belegd op den 85sten verjaardag van den president der T. C. L„ den heer Victor Dondelinger. In deze bijeenkomst werd de Prix de Llttérature touristique-1938, een sinds enkele jaren door den Groothertoge- lijk-Luxemburgschen Toeristen Bond inge stelde letterkundige prijs, uitgereikt. In de afdeellsg binnenland viel deze prijs ditmaal ten deel aan dr. Carlo Hemmer, medewerker aan de Luxemburger Zeitung, in de af deeling buitenland werd bekroond de Nederlandsche publicist dr. S. S. Sme ding, te Middelburg. De heer Donderlinger werd door H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg benoemd in de orde van de Eikenkroon. GROOTERE OMZETTEN IN DE GROS- SIERDERIJ IN KOLONIALE WAREN- IN 1938. Blijkens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde omzetstatistiek van de grossierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen, heeft de verbete ring ln den omzet ln dezen tak van be drijf, welke gedurende de laatste jaren viel waar te nemen, zich in 1938 voortgezet. Naar de waarde gerekend waren de verkoo- pen in dit jaar 3.3 pCt. hooger dan in 1937. Deze ontwikkeling is in overeenstemming met die in den detailhandel in kruide nierswaren; hier was de omzet in 1938 2.2 pCt. hooger dan in het Jaar daarvoor. worden voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel Bij alle opoth. en drog. vanaf f. 0.80 p. flac. fexcI. 0.6 751 (ïngez. Med.) 100-JARIG JUBILEUM G. B. VAN GOOR EN ZONEN'S UITGEVERSMAATSCHAPPIJ. Bij gelegenheid van het 100-jarig jubi leum van G. B. van Goor en Zonen's uit geversmaatschappij is gistermiddag in. hotel de Wittebrug te Den Haag c-en receptie gehouden. Voor de eigenlijke receptie werd de directie gecomplimen teerd door de heeren dr. H. Jansonius, E. Vrieze en Leonard Roggeveen, die een' commissie vormden, samengesteld uit ruim 115 auteurs, wier werken in den loop der jaren bij Van Goor het licht hebben gezien. Ter receptie kwamen vele zakelijke relaties en vrienden van de directie. Wij zagen o.m. vertegenwoordigers van den Nederlandschen uitgeversbond, van de vereeniging tot behartiging van de be langen van den boekhandel, van de 's-Gravenhaagsche boekhandelvereen., van den bond van boekverkoopers en van den Nederlandschen darqbond Er waren zeer vele bloemen. DERTIG MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Het Handelsblad meldt, dat Duitschland deze maand op restantcontingenten, voor centrale levering aan de Reichs Eierstelle via onze Centrale, zal toelaten een extra- hoeveelheid van dertig millioen Nederland sche eieren ln koelhuisverpakking. Aange zien per wagon 100 kisten a 720 stuks wor den verladen, geldt het hier een quantum van ruim vierhonderd wagons of rond twee millioen kilo. IJSCOMAN RAADSLID AF. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Diemen der S.D.A.P. den heer J. Horstman niet meer waardig gekeurd om haar in den gemeenteraad te doen vertegenwoordigen. Voor de a.s. raadsverkiezing zal de heer Horstman althans geen candldaat meer worden gesteld. Met hem zal de nestor van den Diemensehen raad verdwijnen. Het oudste raadslid heeft den afgelooper. zo mer nog van zich doen spreken, toen hij als waarnemend burgemeester moest op treden en daartoe zijn ijskarretje ln den steek moest laten. Hbld. VICE-ADMIRAAL K. F. SLUYS OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 Jaar is gisteren te Den Haag overleden vlce-admiraal b.d. K. F. Sluys. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeerlng op boter, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 9 tot 16 Maart is vastgesteld op 60 cent per kg. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 81 ct. per K G. ONTVANGST TE BERLIJN TER EERE VAN MINISTER STEENBERGHE. Ter eere van den Nederlandschen minis ter van economische zaken, mr. Steenber- ghe, heeft de voorzitter van de Duitsch- Nederlandsche vereeniging, staatsraad Helf ferich, gisteren in hotel Bristol te Berlijn een receptie gegeven. Aanwezig waren o.a. de Nederlandsche gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, en de consul-generaal M. J. van Schreven en van Duitsche zijde vertegenwoordigers van verscheidene mi nisteries. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan C. G. van Gulden op zijn verzoek met Ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend aLs commis saris van politie te Rotterdam, met dank betuiging voor de door hem bij de politie bewezen diensten. 3ij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Hoorn (vac. J. Tillema). J. Kerkhoven, candidaat- notarls te Bloemen daal. SASSENHEIM: DE MOOISTE PLEK DER WERELD". De heer Joh. Speelman. Op 14 Maart hoopt de heer Joh. Speelman te Sassenheim zijn 70sten verjaardag te herdenken. De heer Speelman is een geboren en ge togen Sassenheimer. die zeer aan die ge meente gehecht is. Van hem is dan ook de uitdrukking dat Sassenheim „de mooiste plek der wereld" ls. Dit ls niet het gevolg van het feit, dat hij niet verder geweest zou zijn dan de plaats zijner Inwoning. In tegendeel: hij heeft, als zoovele inwoners van Sassenheim, héél wat van de wereld gezien. Daarom spreekt zijn gevleugeld woord wel van de liefde voor zijn geboor teplaats, die hij heeft zien groeien. Als lid van de firma C. J. Speelman en Zn., heeft hij medegewerkt een groot be drijf op te bouwen, dat aan velen werk en brood verschafte. Reeds vroeg ging hy op reis naar Amerika om daar de producten der bollenstreek te verkoopen. Dat hij daarin wist te slagen, blijkt uit den groei van zijn zaak. Natuurlijk was dit niet uit sluitend zijn werk: ook anderen hebben aan den opbouw meegewerkt. Toen hy op rijperen leeftijd het reizen opgaf, werd hy ln de vacature G. Knrijff gekozen tot lid van den Gemeenteraad van Sassenheim. Hy bekleedde die functie van 1912 tot September 1935 en heeft in die jaren veel voor de gemeente kunnen doen. Zoo heeft hij een werkzaam aandeel ge had in den aankoop van „Rusthoff", waar door Sassenheim het wandelpark verkreeg alsmede een uitgebreid grondbezit, waar door een uitbreiding der straten mogelijk was (Overplaats, Beukenlaan, Rusthof laan) en er gelegenheid was een sportter rein te stichten. Hy had voorts zitting ln verschillende commissies en was o.a. commissaris van het ESectriclteltsbedriJf Hlllegom-Lisse- 3assenheim. Ook als lid van het Crisis-comité heeft hij veel nuttig werk verricht. Toen hij zich uit de zaken terugtrok, had hij nog zooveel liefde voor zijn vak, dat hy nog een uitgebreide kweekerij aanhield en ondanks zijn hoogen leeftijd er niet tegen opzag zyn tuin te verbeteren door deze te doen „omspuiten", waarmede hij. ondanks de slechte tyden, toonde, dat zyn vertrouwen ln het bollenvak niet verloren gegaan was. In het vak-vereenlgingsleven trad de heer Speelman niet zoo op den voorgrond, al had uit den aard der zaak alles zijn belangstelling. Ook in het openbare leven trad hy, be halve door zijn Raadslidmaatschap in ver band met zijn drukke zaken niet zoo op den voorgrond, al deed men nooit tever geefs een beroep op hem. Hy is voorzitter van de afd. Sassenheim van de Ned. Ver eeniging van Dierenbescherming en be stuurslid der afd. Sassenheim van den Vrijz. Dem. Bond. Ook op watersportgebied is de heer Speelman geen onbekende.. Slechte zelden zal men hem in het seizoen met zijn mo torjacht op de Kagerplassen missen. Het zal den heer Speelman op 14 Maart zeker niet aan belangstelling ontbreken! (Van onzen parlementairen medewerker). KOLONIËN. Koloniën was in een vloek en een zucht af- geloopen. Bij wijze van spreken natuurhjk. We kregen alleen een kort speechje van den heer Heldring, in hoofdzaak een juich toon over de ontwikkeling van Curacao. Minister Weiter noemde die ln zyn ant woord zelfs fenomenaal; de eerste aanlei ding daartoe ligt in de nabye olie-velden van Venezuela, maar daarnaast moeten nu. met het oog op de toekomst, nieuwe wel vaartsbronnen worden aangeboord. Aangenomen. SOCIALE ZAKEN. Het liet zich aanzien dat Sociale Zaken iets langer zou ophouden. NatuurUjk stond ook hier, en ook nu weer, de bestrijding der werkloosheid in het middelpunt. Het moet mogeiyk zijn meende de heer Gelderman de werkloosheid voor een groot gedeelte op te heffen, en wel door middel van werkverschaffing en plaatsing van werkloozen in het bedrijfsleven, maar wel scheen de afgevaardigde die oplossing eerst „ln de verre toekomst" te zien. Over liet algemeen kon hij zich met de regee- ringspolitiek op dit punt wel vereenigen. Maar de heer van der Bilt vroeg om meer ingrij pende en meer forsche maatregelen, vooral om meer arbeids-objecten. en dan met spoed, want anders zoo betoogde hij vreet dit kwaad maar door in materieel en ideëel opzicht. Hy keurde het af. dat er bedryven zyn met een langere werkweek Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog t Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D, C. Kok, Rapenburg 9, Leiden, dan 48 uur en zou, in tegenstelling daar mee tot 40 uur willen komen. Ook bepleitte hy het bekende denkbeeld om aan de be drijf sraden verordenende bevoegdheid te geven. In het byzonder over den land- en tuin bouw sprak de heer Hiemstra; hier moet de arbeidsduur niet alleen voor vrouwen en kinderen, maar ook voor mannen worden geregeld. En prof. van Embden achtte vast stelling van minimum-loonen voor de land arbeiders urgent, evenals krachtiger be scherming van de Arbeidswet, terwyl hij een forsche verbetering van de volkshuis vesting een prachtig middel tot werkver schaffing noemde. Zoo blijft de bestrijding der werkloosheid toch maar „het" groote probleem. En hel lastige! Teekenen wij nog aan. dat de heer Gel derman een wettelyke vacantieregeling aSe" urgent acht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17