Uit de Omstreken Belangrijke inkrimping van het Spoorwegnet? Uit de Rijnstreek LESDSCH DA&BIAD - Tweede Blad Dinsdag 7 Maart 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenland T eraardebestelling mr. F. F. baron de Smeth Buitenland |KIN/T IN liTTIREN^j Concurrentie der „wilde' bussen is te groot Ue bezichtiging van het "tumd door J. J. v. D. alhier, zonder te- Raadhuis Op de begraafplaats te Colmschate, Oos telijk van Deventer, is hedenmiddag het stoffelijk overschot van mr. F. F. baron de Smeth, ln leven kamerheer en hofmaar schalk van H. M. de Koningin, bijgezet. Om halfnegen vertrok de rouwstoet, be staande uit enkele auto's, van de residentie naar Deventer en -tegen één uur reed de stoet de begraafplaats te Colmschate binnen. In de volgauto's hadden met de naaste bloedverwanten plaats genomen o.a. F. C. A. baron van Pallandt en mr. C. Droog- leever Fortuyn. In de rouwa/uto werden meegevoerd een krans van H. M. de Koningin en eenige bloemstukken van familieleden. Jhr. V. E, A Boreel van Oldenaller, op perhofmaarschalk, die H. M, de Koningin bij deze begrafenis vertegenwoordigde, was per hofauto naar Colmschate gegaan. Het offioiantenpersoneel en verscheidene an dere leden van het personeel der hofhou ding hadden zich in enkele auto's van de residentie naar Colmschate begeven. Omstreeks één uur arriveerde de stoet bij de begraafplaats bij de Ned. Herv. Kerk te Colmschate. De kist met het stoffelijk omhulsel werd grafwaarts gedragen door tien officieren van Hr. Ms hofhouding. Generaal de Jonge van Ellemeet héoft aan de geopende groeve namens de hof houding. namens het personeel en als vriend enkele woorden gesproken. ROOSEVELTS NIEUWE SECRETARIS. President Roosevelt heeft kolonel Edwin M. Watsin benoemd tot zijn secretaris ter vervanging van zijn zoon James, die on langs deze functie heeft neergelegd. CUBA WEIGERT SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. Naar vernomen wordt zal de regeering van Cuba weigeren Spaansche vluchtelin gen op te nemen, hetgeen haar door de Fransche regeering is gevraagd. Als reden voor deze weigering wordt opgegeven, dat de werkloosheid zou toenemen door het opnemen van vluchtelingen. AMERIKA TEGEN DE DICTATUREN. Rede van Berle. De Amerikaansche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Berle, heeft ln een rede de democratie verdedigd en aan gedrongen op hulp van Amerika aan de democratische mogendheden. Hij wees op de noodzakelijkheid voor de Vereenigde Staten zich te wapenen. De landen, die ln hun programma de beheerschlng van de wereld hebben staan, verplichten de Vereenigde Staten afweer- maatregelen te nemen. De Vereenigde Sta ten hechten waarde aan het handhaven van den vrede op de wereld, hun belangen gaan parallel met die van de landen, die oen vrede beminnen en zij moeten met Jete landen samenwerken om dit doel te bereiken. Tenslotte verdedigde Berle het denkbeeld oer ontwapening, Indien alle landen bereid tijn hieraan mede te werken. REDE VAN ISMET INOENOE. De president der Turksche republiek, hmet Inoenoe heeft in een redevoering in Je universiteit te Istanboel verklaard, dat tegenover de mogelijkheid van onverwachte gebeurtenissen, die lederen dag in de inter- tatlonale politiek kunnen optreden, dje nirksche natie vol vertrouwen op haar een heid is. Met het oog op de Imperialistische poli- h ij der natles met groote bevolkingsdicht heid kunnen de landen met een minder Jichte bevolking zich in hoofdzaak slechts verlaten op hun eenheid en solidariteit. Van Jit standpunt gezien ls de positie van Tur- 'De zeer sterk. De president is vertrokken voor een tondrels naar Oost-Thractë. RUSSISCHE POGINGEN TOT AANKOOP VAN OORLOGSSCHEPEN. De Russische vlootcommisie, die naar Washington gezonden is om onderhande- "hgen te voeren over den aankoop van wrlogsschepen, komt te staan voor talrijke jwilljkheden in de Vereenigde Staten, deskundigen geven echter als hun meening je Rennen, dat het den Russen mogelijk ®jn blijken verscheidene „hoogst bruik- ™e", zij het ook niet volkomen moderne «hepen te koopen. Men gelooft, dat Rusland de onderhan- Mlingen weer openen wil, die twee jaar jj™en mislukt zijn over den aankoop van slagschepen, welke op Amerikaansche •erven zouden worden gebouwd. „HET RESIDENTIE-ORKEST". Het 4e Abonnements Concert. Men verzoekt ons te willen meedeelen, dat *P het Concert van a.s. Donderdag ln plaats de 8e Symphonie van Beethoven, de 1 **or(l Symphonic'' van Haydn zal uitgevoerd J/fden. Vermeldenswaardig van het werk van rnüT een in Paxils levenden Tsjechischen roponist is de afwijkende orkestbezetting. n.l. Stolen en celli zijn onderverdeeld in drie g/Tp80- Alten en contra-bassen zijn niet in opgenomen; verder één fluit, twee Veugeis. twee fagotten, twee trompetten en twee AALSMEER, Aalsmecrsche bloemen voor Egyptische Prinses. Naar het ..Hbld." verneemt, zal de vol gende week, wanneer de kroonprins van Iran zijn bruid, een zuster van koning Faroek van Egypte naar het altaar bege leidt, prinses Fawzia een bouquet van \v;tte lelies en lelietjes van dalen dragen, die ln de Aalsmeersche kassen tot bloei zijn gebracht. Ook de bru'dsmelsjes zullen met Aalsmeersche bloemen getoo'd zijn. evenals verscheidene cadeaux van hoog waardigheidsbekleders De versiering van tafels en Interieurs zal eveneens met Aals meersche bleomen geschieden. Behalve de lelies zijn het op deze bruiloft voomamelilk witte orchideeën witte serin gen en witte tulpen die Neerlands glorie aan de oevers van den N1JI zullen verkon digen. In eenige dagen zullen deze bloemen per vliegtu'g hun bestemming bereikt hebben. Tweetal Chr. Ger. Kerk. Op het tweetal voor de Chr. Ger. Kerk alhier zijn geplaatst ds. I. de Bruyne te Sassenheim en ds. M. W. Nieuwenhuyze te Franeker. HILLEGOM. DE AANSTELLING VAN EEN STREEK- PREDIKANT NED. PROT. BOND. De aid. Hillegom stemt vóór. De afd. Hillegom van den Ned. Protes tanten Bond vergaderde voor het volgende voorstel: „Het bestuur stelt voor, dat de vergadering thans definitief een besluit neme ten aanzien van de te vormen stich ting door de afdeelingen Zandvoort, HU- iegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijkten einde te komen tot het aanstellen van een streekpredikant, die werkzaam zal zijn voor deze vijf afdeelingen, in overleg met het hoofdbestuur van den bond. Hieraan was verbonden het voorstel om twee gevol machtigde leden te benoemen om zitting te nemen in een commissie, die de zaken zal voorbereiden. Na een zakelijke bespreking, waarin ver schillende vragen werden gesteld en be- PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 8 MAART. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewykstr. 19) Nam. 8 1/4 uur, dienst. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amersfoort (6e pred.pl. voor bijz. doeleinden) J. Nauta Azn.. geestelijk verzorger van „Zon en Séhild" aldaar; naar Ede (Ned. Prot. Bond) F. H. v. Aalst te Meeden. Beroepen te Nieuw-Amsterdam H. C. P. M. Wiebosch te Giessen-Oudekerk; te Jukwerd W. A. Nell te Jorwerd. Bedankt voor 's-Hertogenbosch D. Visser te Nieuw-Helvoet. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Wapenveld N. 'fc Hart te de Gllnd. Tweetal te Krommenie G. Hagens te Asperen en O. v. Noort te Schoonrewoerd. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Oosterbeek te Middelharnis en H. Visser te Bunschoten. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Grafhorst C. Kramp te, Enkhuizen en J. v. 't Hoog te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Vlaardingen P. Honkoop te den Haag en H. Rigtenberg te Lisse. Bedankt voor Klundert G. J. Zwoferink te Ederveen. antwoord werd met alg. st. besloten tot het deelnemen aan deze stichting. De hee- ren W. D. Oudolf voorzitter en C. de Wreede lid, werden benoemd tot leden der com missie, die de stichting verder zal voorbe reiden. De prijs van de melk is hier met één oent per liter verlaagd en bedraagt thans 12 cent per liter. LEIDSCHENDAM. Het Vaartplan. Na de geheime raadszitting heeft de raad zdi^t. het voorstel van B. en W. om f. 790 uit te trekken voor de voorbereiden de werkzaamheden van het Vaartplan, aanvaard. RIJNSBURG. De Ver. ..Veiling van Tuinbouwproducten". De rekenmg van de vereeniging Veiling van Tuinbouwproducten" over 1938 is als volgt samengesteld: Ontvangsten: Kas op 1 Januari 1938: f. 5.181.70: provisie f. 12.697 86; huur los plaats en weegbrug f. 30.25; terugontvangen telefoonkosten f 64 30; veilingboekjes f. 80.60: contributie f. 74.50; kistenhuur f. 3459.78: rente Coöp. Boerenleenbank f. 72.92; diversen f.7175 Totaal f. 21.733.70. Uitgaven: veilingmeester f. 2728.80: com missarissen en bode f. 2603.80: loonen f. 838 60; onkosten emballage f.600; aan koop kisten f. 1246.38; onderhoud f. 70.35; premiën huur. contributie belasting enz. f. 741.23; vrachten f.116 70: bureaubehoef ten f. 567.11; bouwkosten f. 4616.75: telefoon f. 119.24: brandstoffen enz. f. 68.26: diver sen f. 534.83: kas op 31 December 1938 f. 6831 65. Totaal f. 21.733.70. De balans per 31 December 1938 lu'dt als volgt: Kas f. 6831.65: gebouwen f. 6616.75: em ballage f.4000; meubilair f.400; Rijnlamd f. 1000. Totaal f. 18.848.40. Kapitaal f. 18.848.40. Opening nieuw Veilinggebouw. Het bestuur van de ver. „Veiling Tuin- bouw-producten"" is voornemens het nieuwe gebouw met eleetrisch afmijn toe stel 10 Maart a.s. in gebruik te nemen. De inhoud van de Zendingsbusjes der Geref. Kerken bedroeg over de maanden Januari en Februari f. 132 65. De netto opbrengst van den Bazar ten bate van het Orgelfonds der Ger. Kerken bedraagt f. 911. De maandelijksche extra collecte voor de Kerkvoogdij bedroeg ln de Ned. Herv. Kerk f. 45.91. Rede van prof. Goudriaan. In een bijeenkomst van de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel heeft prof dr. Goudriaan gesproken over „De toekomst der Nederlandsohe Spoorwegen, waarbij hij er op wees dat de bedrijfsresultaten der spoorwegen over de laatste jaren niet roos kleurig zijn. De verliezen over 1935, 1936 en 1937 beliepen resp. 28, 30 en 32 millioen. Over 1933 zal het verlies vermoedelijk on geveer 22.5 millioen zijn. Voor optimisme is daardoor echter geen enkele reden. De oogenschynlyke verbetering van het resul taat ls uitsluitend toe te schrijven aan de financieele reorganisatie, welke per 1 Ja nuari 1938 heeft plaats gevonden, en aan het wegvallen van enkele debetpasten, die met de reorganisatie samenhangen. Spr. gaf cijfers over de dalingen van het goederen- en personenverkeer en over de verplaatsing van een deel van het passa giersvervoer naar de bussen. Voor een zeer groot deel zijn beide bondgenooten. In de eerste plaats Ls de bus een krachtig hulp middel om het transversale verkeer lood recht op de spoorlijn tot ontwikkeling te brengen, maar ook evenwijdig met de spoorlijn heeft de bus een belangrijke taak. Het moderne verkeer eischt snelle en fre quente verbindingen en het is niet mo gelijk deze langs de rail tot stand te bren gen, Indien langs denzelfden rail ook stop treinen moeten worden vervoerd met hun veel geringere gemiddelde snelheid; waar bij nog komt. dat de kleine stations veelal op geruimen afstand liggen van de be bouwing. zoodat het belang van spoorweg bedrijf en publiek in dezelfde mate wordt gediend, wanneer men dit verkeer over draagt aan de bus. Het belangenconflict ontstaat eerst wan-- neer de bus, met de eerste twee taken niet hla. Jumtooi Ds. J. L. DE VRIES t In den ouderdom van 48 jaar te te De venter plotseling overleden ds. J. L. de Vries, predikant bij de Chr. Geref. Gem. aldaar en een vooraanstaand figuur ln de Chr. Geref. Kerk. Ds. de Vries werd 18 Mei 1890 te Utrecht geboren en was aanvankelijk werkzaam als irbedlende. HIJ studeerde aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk en werd in 1918 candidaat, om 27 Oct. van dat jaar te Rijnsburg het predikambt te aanvaar den. Vandaar vertrok hij ln 1928 naar Naarden-Bussum, welke gemeente hij in 1934 met die van Deventer verwisselde. Ds. de Vries heeft de Chr. Geref. Kerk ln tal van deputaatschappen gediend en zich met name als penningmeester van de kas voor emeriti-predikanten, weezen en we duwen verdienstelijk gemaakt. Voorts was hij bij herhaling vanwege de Part. Synode lid van de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk, ln welks moderamen hij meermalen als 2de scriba gekozen werd. Vanwege de Part. Synode van het Midden was de over ledene deputaat voor art. 49 K. O. De Chr. Geref. predlkantenvereenlging diende hij als penningmeester en van het orgaan der Chr. Geref. Zondagsselioolvereenigingen „De Zaaier" was hij hoofdredacteur. Tij dens zijn verblijf te Deventer, waar hij het Tweede Kamerlid, ds. C. v. d. Zaal opvolgde, moest het kerkgebouw worden vergroot. Ds de Vries was ook secundus-deputaat van wegen de Gen. Synode voor de buitenland sche zending Zijn verscheiden heeft in de gemeente van Deventer groote ontroering gewekt. Ds. I. K. WESSELS. t Na een kortstondige ongesteldheid is te Harlingen ln den ouderdom van 43 jaar overleden ds I. K. Wessels. predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Ds. Wessels werd 17 Jan. 1896 te Goes geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen waar hij ln 1919 candidaat werd om 31 Oct. 1920 te Veere zijn intrede te doen. Vandaar vertrok hij in 1926 naar Burum, welke standplaats in Juli 1931 met Harlingen verwisseld werd. Ds. Wessels ver vulde voor de classis Franeker, waarvan hij archivaris en kerkvisitp'nr was verschil lende deputaatschappen. SASSENHEIM. Teraardebestelling van wijlen den heer P. v. Reisen. Onder zeer groote deelneming had de begrafenis plaats van den, op zijn zaken reis in Amerika op noodlottige wijze om het leven gekomen heer P. v. Reisen. In de St. Pancratius-kerk, die tot de uiterste hoeken gevuld was, werd de plech tige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor Den Haan, met assistentie van de beide kapelaans. De stoet werd voorafgegaan door de leden van de Kath. Jonge Middenstands- Vereeniging, in welke vereeniging de thans overledene een bestuursfunctie bekleedde. Ook het talrijke personeel der firma was voltallig aanwezig. Ten huize van den heer B. aan de Teylingerlaan ontstond in een bovenkamer een begin van brand, die gelukkig in den aanvang gestuit kon worden. De schade was evenwel nogal belangrijk. tevreden, zich voor een kleiner of grooter deel tracht meester te maken van het ver keer tusschen de spoorwegstations, en dit gevaar wordt nog ernstiger wanneer de bus zich om de bediening der tusschenge- legen plaatsen in het geheel niet bekom mert, maar zich uitsluitend bezig houdt met het vervoer tusschen twee plaatsen, welke ook rechtstreeks door den spoorweg worden bediend. Het spoorwegverkeer heeft er geen be lang bij om via dochterondernemingen zelf het autovervoer van personen ter hand te nemen indien daar tegenover slechts de muurvaste en duurzame zekerheid bestond, dat het parasitaire deel van het busver voer radicaal werd onderdrukt. Mocht deze zekerheid niet kunnen worden verkregen aldus spr. dan vrees ik, dat de directie der Spoorwe gen in een tamelijk snel tempo voor stellen zal moeten indienen tot rigo- reuze inkrimping van. het spoorwegnet. Men mag het publiek niet in den waan laten dat het duurzaam mogelijk zal zijn beide middelen van vervoer in vrije concurrentie naast elkaar op een zelfde traject op economische wijze te exploiteeren. Het ingrijpen van den minister van justitie gedurende de periode van 5 tot 14 November 1933 heeft uiterst interessant feitenmateriaal geleverd over de derving aan inkomsten door de spoorwegen tenge volge van het wilde-bus-verkeer. Op het traject AmsterdamDen Haag v.v. steeg de verkoop van enkele reiskaarten en derde klasse met meer dan 100 pCt., het aantal retours met 18 pCt. Tusschen Amsterdam en Utrecht stegen de enkele reizen met ruim 35 pCt., retours met 18 pCt. Op grond van deze cijfers mag men veilig aanne men. dat de spoorwegontvangsten op de aangetaste trajecten over het geheele land zijn gedaald met minstens 25 pCt., of tus schen de 6 en 10 millioen gulden. VOORHOUT. De heer P. van Reisen Sr. overleden. Een onzer oudste en bekendste Ingeze tenen, de heer Petrus van Reisen Sr. is in den gezegenden ouderdom van bijna 88 Jaren overleden. De thans overledene maakte zich op maatschappelijk gebied zeer verdienstelijk, waardoor hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en met het Pauselijk Eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" werd begiftigd. Vele jaren was hij lid van den gemeen teraad van onze gemeente en gedurende 30 jaren nam hij zitting in het kerkbe stuur van de St. Pancratius-parochie te Sassenheim. Ook in het zakenleven nam hij een vooraanstaande plaats in. O.a. was hij oprichter van de destijds nog gecom bineerde afdeellng SassenheimVoorhout van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur. De melkslijters ln onze gemeente heb ben den melkprijs verlaagd en gebracht van 11 cent per Liter op 10 cent. In Februari werd in de Ned. Herv. Ge meente alhier aan collecten opgehaald voor de Kerk f. 37,90"! en voor de Diaconie f. 12.39"!. WASSENAAR. Aanrijding, Op den Rijksstraatweg is bij de Hout laan is een auto bestuurd door E. uit Den Haag achter op een vrachtauto gereden, bestuurd door S. uit Rijnsburg. E. die on der invloed van sterken drank verkeerde, liep een wonde aan het gelaat op, terwijl de 22-J. mej. S. die naast den chauffeur van de vrachtauto zat, met het hoofd tegen de voorruit sloeg en hierdoor geheel over stuur geraakte. Na overbrenging naar het politiebureau werd aan belden door dr. Hubbeling de eerste hulp verleend. De wagen, die zeer zwaar beschadigd werd. moest worden weggesleept. Tegen E. werd proces-verbaal opgemaakt. Diefostallen. Ten nadeele van mej. L. aan de Van Bommellaan, werd een gobelin ontvreemd ter waarde van f. 200. Ten nadeele yan G. de stijllooze oude gevel, die nog zoo ken nelijk herinnert aan het „Weeshuls" en waarachter zich nog de appartementen van den vader, de regentenkamer e.d. be vinden. In verband met de groote kosten heeft men die nog laten staan, al zijn de woorden „Diaconie-huis" nu verdwenen en is het thans „Rusthuis" geworden, wél eigendom van de Herv. Diaconie, maar openstaand voor iedereen, van welke Pro- testantsche gezindte ook. z Teneinde in breederen kring bekendheid te geven aan de radicale verbetering, zal, a.s. Donderdagmiddag het nieuwe gebouw officieel geopend worden, terwijl daarna voor het publiek gelegenheid zal bestaan het gebouw te bezichtigen. Aanrijding. Gistermiddag reed een hittenkar, be- vofen richting aan te geven, onverwacht uit de Wilhelmlnastraat de Spoorstraat in. Vlak achter de kar, waarop een paar kal veren vervoerd werden, reed een personen- auto, bestuurd door een dame. Deze kwam ln botsing met de kar en hoewel persoon lijke ongelukken niet voorkwamen, liep de auto toch behoorlijke materieele schade op. De politie nam de zaak in onderzoek. AARLANDERVEEN. Vergadering van den Land- en Tuinbouw Bond. In de zaal van den heer W. v. d. Berg vergaderde de Land- en- .Tuinbouw .Bond. De voorzitter, de haer C. J. Kempen, open de, waarna de secretaris, de heer G. Stigter de notulen las, welke onveranderd goed gekeurd werden. Daarna gaf de heer Th. van Egmond een leerzame uiteenzetting van de beste en goedkoopste Veevoeding. Na de rondvraag volgde sluiting door den voorzitter. ALPHEN. MORGEN VOOR HET PUBLIEK. Thans is definitief vastgesteld, dat het nieuwe Raadhuis morgen door volwassenen bezichtigd zal kunnen worden en wel van 's morgens 9 tot 'smiddags 12"! uur: als mede 's middags van 1"ï5 uur en 's avonds van 7—9 uur. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens slaagden voor typiste de dames F. v. Egmond. W. v. d. Helm, N. de Ruyter en den heer H. Ahles en voor kantoorste nograaf f130 lettergr. per minuut' de heer C. Trlmp te Boskoop, allen opgeleid aan de Erkende Pontschool Tot telefoniste voor de bediening der telefooncentrale aan het nieuwe Raadhuis is benoemd mej. M. Rogaar alhier. In de vergadering der afd. Alphen van den Ned. Chr. Graf. Bond werden met alg. st. herkozen de aftr. bestuursleden de heeren D. Arlman en A. Marbus. BODEGRAVEN. Restauratie van het Hervormd Rusthuis. Het „Weeshuls" der Ned. Hervormde Diaconie, dat reeds sinds omstreeks 1700 moet hebben bestaan, deed de laaste jaren als zoodanig eigenlijk geen dienst meer. maar was geworden „Rusthuis voor ouden van dagen". Voor dat doel voldeed echter het oude gebouw aan de Kerkstraat niet al te goed; het was ondoelmatig ingericht en nog te veel doordrongen van den ouden ,,Weeshuls"-stijl. De Herv. Kerkeraad voel de, dat het zoo niet kon blijven en heeft reeds in het voorgaande jaar aan den achtersten vleugel verschillende nieuwe en moderne kamers laten bouwen; thans is zulks gevolgd door een algeheele restaura tie van dezen geheelen vleugel. Dat is in derdaad een gToote verbetering! Er is daar een nieuwe zij-ingang gekomen, met een moderne hall, en een moderne trapopgang. conversatiezalen, prettige slaapkamers, alles eleetrisch verlicht en centraal verwarmd. Van de straat af kan men hiervan niets zien. Aan de straatzijde staat nog altijd alhier, werd aan de Waalsdorperlaan een partij hout ontvreemd en ten nadeele van G, aan de Raaphorstlaan een rijwiel. Een gevaariyk vrachtje! Aan de Wassenaarsche Slag liep een jon gen met een nog niet gesprongen granaat rond, hetgeen de heer L. alhier bemerkte. Deze nam het gevaarlyke projectiel onde: zyn hoede en waarschuwde de militaire politie, die het projectiel later heeft weg gehaald. BOSKOOP. Voordracht van dr. W. G. N. van der Sleen. Voor de ver. van oud-leerlingen en leer lingen der Rykstuinbouwschool „Arboricul- tura", trad in hotel „Klaassen" op dr. W. G. N. van der Sleen, die een voordracht hield over zyn reizen door Zweden en Lapland. Spr. wist zijn gehoor te boeien; door de prachtige kleurenfilm leefde men volkomen met zijn reis mede. Men kreeg dan ook een duidelyk beeld van beide landen, alsmede van het leven der bewoners van Lapland. De prachtige natuuropnamen waren even eens schitterend en oogstten een dankbaar applaus. De voorzitter dankte dr. Van der Sleen hartelijk voor zyn leerzame voordracht. De Pioenententoonstelling gaat niet door. Naar wij vernemen, gaat de Pioenenten toonstelling, uitgaande van den Bond van Nederlandsche Pioenenkweekers, die ln Juli alhier gehouden zou worden, niet door. Het bestuur is unaniem van oordeel, dat, mede wegens de geringe animo der kwee kers, het houden van een tentoonstelling een groot nadeel zal opleveren. Slachtoffers der Iepziekte. De iepziekte is oorzaak, dat de iepenboo- men in Reijerskoop van Zuidwyk af tot aan de Tuinstraat zullen moeten verdwy- nen. Zulks is, met het oog op het natuur schoon ter plaatse, byzonder jammer. Met het rooien der boomen is reeds een aan vang gemaakt. Het 8-jarig dochtertje van den kwee- ker Van S. had aan de Nieuwstraat het ongeluk te vallen en een armpje te breken. Dl Hamburger verleende de eerste hulp, terwül het kind voor verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. ZOETERMEER. De brandweer alhier werd gealar meerd voor een brand ln een schoorsteen van A. J. L. aan den Schenkelweg. Het bleek dat krachtig ingrijpen noodzakelijk was. daar het aangrenzende perceel, de boerdery van den heer J. K., kans liep ook vlam te vatten. Het gelukte de brandweer den brand U blusschen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7