regeering Miaja in linksch Spanje D K W BUITENLAND LEI05CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 Maart 1939 ANTWERPEN per ELTAX-BUS ViSSCHERIJ-BERICHTEN Blijkbaar wil men den vrede met Franco Op 19 Maart a.s. naar a 3.- per pers. Manifest van Casado Martenes Barrio achter Miaja Regeering Negrin naar Frankrijk gevlucht De Spaansche vloot voor Bizerte Zuinig - Snel Betrouwbaar! Algemeene Toestand Naar vrede in Spanje Reynaud over de resultaten van zijn politiek Miron Cristea overleden UITVOERING IN ENDEGEEST C.A. Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een uitvoe ring gegeven. Medewerkenden waren Er- nestino Menten isopraan), Irma Timmer man (piano) en Jan Prins (fluit). Zoowel de vocale als de instrumentale nummers oogstten een dankbaar applaus. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren Th. O. M. Dieben (Wassenaar). F. L. M. Steenwinkel (Sche- veningen). F. Rempt (Rotterdam) en D. de Heer (Rotterdam). AANGEHOUDEN. Hedenmorgen om halfzes is de 53-jarige J. S. op heeterdaad betrapt, toen hij een part!) ijzer van 300 KG.. afkomstig van het terrein der Kettingfabriek in de Waard per schuit vervoerde. Het bleek, dat S. dit ijzer gestolen had evenals een party van 750 KG.. welke hij gisteren had ontvreemd Alles is in beslag genomen en S. in verze kerde bewaring gesteld. De gisteren gesto len party had hem f.11.opgeleverd, zoo dat de opbrengst nauwehjks de moeite van het zware werk loonde Voorts is aangehouden de 23-jarige koks leerling M. S„ die in een restaurant te dezer stede ten nadeele van een collega een bedrag van circa f.4— had gestolen en zich reeds eerder aan dergelyke vergre pen had schuldig gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Februari. Gevonden zyn: atlas, armband, aete- tasch. armbandhorloges, brillen, bankbil jetten. broche, boodschappentasch (raffia), bossen stroo, baaltje veevoeder, cokes, (l mud), ceintuurs, damestasch, damespara- pluie. doosje, irih. rozenkrans, gymnastiek schoenen, gewicht, gummi kindercape, handschoenen, handwarmers, herdenkings speldje, halsband met riem. hoed. insigne, jongensjasje, kop van schijnwerper, kof fertje zonder inhoud, lint, mutsen, num merborden. notitieboekje, portemonnaies, plaat triplex, passerdoos, penhouder, pad- vindersriem. rolletje geld, rijwielbelasting- merken, regenkapje, R.K. kerkboekje, ro zenkrans. regenpijp, ringetje, sleutels, stormlantaarn, schoen, sjaal, schoenen (1 paar meisjes-tasch met schoolboeken, tasch voor fototoestel, vulpotlooden, vul penhouders, zilveren kettinkje, zak aard appelen. zakje van V. en D. inh. elastiek, zweep, zilveren kettinkje met medaillon. a Gevonden in de tram (stadslyn): porte- monnaie, handschoenen, paxapluies. 1 boek, 1 boodschappentasch, 1 vulpotlood, 1 schrift 1 H.B.S.-agenda. Gevonden in het postkantoor: 1 paar heerenhandschoenen, 1 tabakspijp, een ring met sleutels. Terug te bekomen en inlichtingen te ver- krygen eiken werkdag tusschen 1 en 3 uur namiddag, behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wyzigmgen: J. A. Voortman. v. d. Werfstraat 19, Lei den. Consumptie-ijsfabriek. Vestiging fi liaal: Secr. Varkevisserstraat 21/23, Kat wijk aan Zee. Het filiaal te Leiden, Haar lemmerstraat 24 is peT 1 Mrt. 1939 overge gaan aan A. Voortman. J. van der Plas, Jan Tooropstraat 40. Katwyk aan Zee. Timmer- en metselzaak. Bovengenoemde zaak is met ingang van 3 Maart 1939 ondergebracht in het bedrijf van de firma Van der Plas. Op Woensdag 15 Maart 1939, des na middags 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken, uitslui tend voor kinderen beneden de twee jaar. Plaatsbespreken by W. VAN BERGE HENE GOUWEN - Haarlemmerstraat no. 40. 571 (Ingez Medj VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: „Amstelstroora" IJm. 91. 108 m. div., 100 stij ve kabeljauwen en 60 ijskabeljauwen. ..Antje" RO. 15. 300 m. div. en 750 styve ka beljauwen ..Walrus" IJm. 24. 550 m. div. en 240 stijve kabeljauwen. ..Delft" IJm. 17. 650 m. div. en 120 stijve ka beljauwen. „Amsterdam" IJm. 58, 575 m. div., 190 stijve kabeljauwen en 50 lengen. „Ewald" IJm. 48 (Zaterdag vertrokken), 750 m. haring. „Martha" IJm. 165, 130 m. div. en 25 stijve kabeljauwen. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN. 7 Maart. Tarbot f. 0.80—0.72; Tong f. 1.25—0.74; Heilbot f0.940.82 per kg.; Griet f.3018; Groote schol f.17—12; Middel schol f. 18—17: Zetschol f. 27.50—24; Kleinschol f.26—6; Bot f. 4—3.20; Schar f. 124. Tongschar f.3225.50; Poontjes f.9—5.80; Groote schelvisch f.2012; Middel schelvisch f.16—14.50; Kleinmlddel schelvisch f.1613; Kleine schelvisch f.159.50; Groote gul f. 9.50—7; Kleine Gul f. 11.50—9; Wijting f.7 3.50; Makreel f.127; Versche haring f.f 3.60 per 50 kg.; Kabeljauw f. 42—17.50 per 125 kg.; Vleet f.3.90— 1; Leng f. 1.40—0.45; Kool- vlsch f. 1.100.18 per stuk; Rog f. 16.50 per koop Levende kabeljauw f. 3.60—1.30 per stuk. Besomming; trawlers: Vikingbank IJm. 183 f.2620; Poolzee IJm. 77 f.2530: Cornells IJm. 15 f.2320; Rotterdam IJm. 112 f.3400; Elie Chene- viere IJm. 161 f. 1970; Dirkje RO. 53 f. 3350. Kotters; E. 125 f.1170; 458 f.1320; E. 379 f1390. Loggers: RO. 9 f.1330. -□ De nieuwe verdedigingsraad heeft zich gehaast een regeering te vormen. Deze werd aldus samengesteld: Generaal Miaja. voorzitter. Julian Besteiro. buitenlandsche zaken. Kolonel Casado, landsverdediging. Wenceslao Carillo. btnnenlandsche zaken. Miguel San Andres, justitie en propa ganda. Eduardo Val, verkeer en openbare werken. Gonsalez Marian, financiën en economie. José del Rio, openbaar onderwijs en ge zondheid Generaal Miaja heeft een radio-rede ge houden waarin hij o.a. zeide: Wii hebben het lot van Spanje in han den genomen. Er was geen oppositie. Ik geloof niet. dat ik mij vergis, wanneer ik zeg, dat wij hebben gehandeld volgens de wenschen van het volk, dat zich sedert eenigen tyd bevond zonder een regeering. die het begreep. Miaja verklaarde verder, dat ..politieke hartstochten en de vrees om bloed te ver gieten het onmogeiyk hadden gemaakt eerder een nieuwe regeering te vormen. Miaja besloot: Wn willen vrede. Wij hopen, dat de Spanjaarden na den oorlog voorspoed zullen genieten en dat zü zich niet zullen laten meeslee- pen in twisten, waarby tenslotte bet vaderland verliest. Alle politieke partyen, benevens de militaire en civiele gouverneurs van het republikeinsche Spanje, behalve de communistische party, erkenden den raad. De communisten verklaarden trouw te zijn aan Negrin en Moskou en derhalve den verdedigingsraad niet te kunnen erkennen. De Madrileensche cellen der communis tische organisatie hebben bevel gekregen van de centrale leiding der party, om on- mlddeliyk een begin te maken met een z.g. agitatieweek. In Madrid is het op verschil lende plaatsen tot botsingen tusschen de vertegenwoordigers der openbare orde en de communisten gekomen. Verscheidene personen werden gewond. Door het republikeinsche hoofdkwartier is een nota uitgegeven, volgens welke de communistische agitatie terstond moet wor den onderdrukt In een manifest van Casado wordt nog gezegd: ..De teerling is geworpen. Het hangt al leen van ons af, om door onzen wil uit deze moeilyke impasse te geraken. Spanjaarden, kiest tusschen vrede ten gunste van Spanje of oorlog in dienst van imperialistischen waanzin. In onze zóne zyn geen vreemde lingen. Opdat de aard van onzen stryd kwaadwilligen lieden geen recht geeft twij fel te voeden, hebben wij zelfs een einde gemaakt aan de hulp, die eenige mannen uit verschillende landen ons hadden wil len brengen. Wy hebben de interventie ge weigerd van iederen staat, welken ook. Er zyn slechts Spanjaarden in ons leger. Ziet slechts het belang van ons vaderland, Spanje. Dat is het eenige. wat van belang is, het eenige streven, dat wy wettig kun nen hebben. Onze stryd zal niet eindigen, zoolang de onafhankelykheid van Spanje niet zal zyn verzekerd. Het Spaansche volk zal de wa pens slechts neerleggen, wanneer het een waarborg zal hebben voor een vrede zonder misdaden. Vestigt dien vrede. Niet ik alleen spreek tot u uit naam van een millloen mannen, die gemobiliseerd zyn, om oorlog te voeren zonder een stelling te hebben, waarop zy kunnen terugtrekken en die be reid zyn tot den dood te strijden, om een vrede te verkrijgen, die de onafhankelyk heid van Spanje zal verzekeren en zal ver- myden, dat ons land verdronken wordt in een zee van bloed, haat en vervolgingen, teneinde te bereiken, dat Spanje eindeiyk, ten voordeele van talrijke generaties, be- vryd worde van vreemde overheersching, gewelddadigheid en dwaling. Niet wy, maar gy hebt den vrede in handen, die noodig is, opdat Spanje weer zichzelf kan worden en opdat er een eind zal komen aan den bloedigen oorlog, die het bloedeloos maakt en die het in dienst zou stellen van den overweldiger. Kiest, maar weet, dat wan neer gy ons den vrede biedt, gij ons edel moedige Spaansche hart zult vinden maar dat, wanneer gy voortgaat den oorlog te voeren, gy ons helfdhaftig moreel van strij ders onverzoeniyk als het staal der bajo netten zult vinden. Of vrede voor Spanje of stryd tot den dood. wy hebben voor eik dezer keuzen een standpunt bepaald als vrye. onafhankelyke Spanjaarden, die ons geweten niet willen belasten met de verantwoordeiykheid voor de vernieling van ons vaderland. Span jaarden, leve de Spaansche republiek". De voorzitter van de Cortes, Martinez Barrio, die op het oogenblik te Parijs ver bluft, heeft een vertegenwoordiger van Havas medegedeeld, dat hy het volkomen eens is met den verdedigingsraad te Ma drid. Hy verheelde niet zyn voldoening over den terugkeer van Miaja te Ma drid en zeide: „dat is een man, die zich met Franco kan verstaan, om den vrede in Spanje te herstellen. Ik heb Azana dat verscheidene malen gezegd. Wat nu onze houding betreft je gens degenen, die in verzet zijn gekomen tegen de regeering-Negrin; ik moet zeg gen, dat wij den wensch naar beëindiging der vyandelykheden volkomen deelen. Ik kan nu wel vertellen, dat op 3 Maart de permanente deputatie der Cortes byeen- geloomen is en besloten heeft, Negrin een nota te zenden, waarin gezegd werd, dat ik het presidentschap slechts wilde aan vaarden in overeenstemming met de Cor tes en de deputatie. De deputatie heeft Negrin nog een tweede nota gezonden,' waarin zij verklaarde tot medewerking aan den politieken arbeid van den premier be reid te zy n, óp voorwaarde, dat het slechts dc bedoeling was, den bestaanden toestand in Spanje te liquideeren met zoo weinig mogelijk offers en schade. Onze houding is dus zeer duidelijk en het is mogeiyk, dat het bekend worden van deze nota te Ma drid heeft geleid tot een staatsgreep, die Spanje den vrede moet brengen. Hoewel wy op het oogenblik in het geheel geen contact met de junta te Madrid hebben, zyn wy het volkomen met haar eens". Negrin en Del Vayo zijn met hun par ticuliere secretarissen in een Spaansch luchtpostvliegtuig op het vliegveld Fran- cazal by Toulouse aangekomen, zy bega ven zioh per auto naar Toulouse, waar zij hun intrek namen in het Grand Hotel. Zij zijn heden naar Parys gegaan. Negrin zei de te zyner tyd te zullen spreken. Later volgde een tweede vliegtuig met nog andere leden van de vroegere regee ring-Negrin. Russen in Oran. Op het vliegveld La Senia by Oran in Fransoh Marokko is een verkeersvliegtuig uit Spanje aangekomen. Aoht passagiers stapten uit, de meesten hunner waren van Russische nationaliteit. Onder hen bevond zich een vrouw, die een merkwaardige ge- lykenis vertoonde met „La Paslonaïia." Deze personen, die geldige paspoorten by zioh hadden, begaven zich terstond naar Desad. Later kwamen nog twee vliegtuigen in de republikeinsche kleuren aan met vliegers officieren en eenige burgers, onder wie zich Alberti bevond, de onderstaatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, met zijn vrouw. Deze toestelien kwamen van Albacete. Elf eenheden van de linksche vloot zijn vanochtend omstreeks half negen voor Bizerte aangekomen, begeleid door een F ranse hen kruiser en torpedoboo ten. Men wacht thans op toestemming de haven binnen te vallen. Af deelingen Fransche politie en mariniers zijn aan boord van de Spaansche schepen ge gaan. Prachtmachinesl Belastingvrij ge wicht I Stoer van motor en con structie, luxueus afgemonteerd. In het berijden een wonder van een voud en comfort. Groote snelheid en uiterst laag verbruikI Vraagt de interessante brochure No. 10 met uitgebreide technische gegevens en afbeeldingen! Standaard-model L 245.- Luxe-model. f. 260.- Importeur». HART NIBBR1G EN GRIEVE N.V. ^arkitraat 91a TeleL 114078 D«n Haag. Overal agenten. 562 (Ingez. Med.) Langzamerhand komt er wat meer tee- kening in hetgeen zich in Spanje heeft af gespeeld. De regeering Negrin is verdreven om plaats te maken voor een nieuw bewind Miaja met de bedoeling te trachten met Franco tot oveereenstemming te komen. Blykbaar is men tot overgave bereid, mits Franco afziet van vervolging en voorts vaststaat, dat Spanje alleen voor de Span jaarden zal zyn! Waar Franco in dit laat ste opzicht reeds duidelyk genoeg heeft gesproken, mag men in dit opzicht geen bezwaren tegemoet zien. Blijft alleen nog het eerste over en hier is Franco minder duidelijk, gelyk bekend. Toch verwacht men algemeen, dat er wel een modus vivendi zal zyn te vinden. Ook Azana's opvolger, Martinez Barrio, staat achter de regeering Miaja, die de communisten geheel heeft weggedrongen uit alle leidende functies, blykbaar de op zet om met Franco gemakkelyker tot een oplossing te kunnen komen. De Fransche en Engelsche pers rekent op een spoedigen vrede van „verzoening, onafhankelykheid en vrijheid"! Negrin en de leden van zyn regeering zyn per vliegtuig naar Frankrijk gevlucht. De linksche vloot laat zich te Bizerta door de Franschen ontwapenen! Inmiddels zet Franco de voorbereidselen voor een nieuw offensief voort om op alles voorbereid te zyn, mocht het toch nog eens niet tot de verwachte overgave komen. Opvallend is, dat juist nu in Italië weer scherpe aanvallen tot Frankrijk worden gericht. In een te Ancone uitgesproken rede heeft Farinacci, lid van den grooten fascistischen raad, er op gewezen, dat „Frankryk steeds de vijand is geweest van de eenheid van Italië en van de Italiaansche belangen". Hy verklaarde: „Thans wordt het pro- vocatiewerk van Frankryk in Djiboeti voortgezet, waar het de uitgewekenen or ganiseert, waar het de rebellen bewapent of de Italianen exploiteert." Het onderdrukkingswerk wordt voortge zet in Tunis, waar Frankryk Bizerte be wapend heeft, onze rechten met voeten treedt en de Italianen met laffe wreedheid vervolgt. Maar de geschiedenis is op marsch en zal ons eerder recht schenken dan men wel denkt." GAFENCU HUISWAARTS. Gafencu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken heeft Warschau weer verlaten. Volgend communiqué is ge publiceerd Tijdens zijn bezoek aan Warschau heeft Gafencu met Beek besprekingen gevoerd, waarin, in een geest van groote hartelijk heid, alle vraagstukken, welke voortvloeien uit het PoolschRoemeensche verbond, als mede uit de geografische ligging van beide landen, zyn behandeld. De beide ministers hebben by deze ge legenheid hun gelykheid van inzicht ge constateerd en hebben hun actie in poli tieke en economische zaken, welke beide landen betreffen, gecoördineerd Minister-president Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck in de eerste week van April een bezoek aan Londen zal brengen en dat vraagstukken, die voor beide landen ran beteekenis zijn, besproken zullen worden. Beek zal dan tevens het Roemeensche standpunt kunnen vertolken! ENGELAND. Gandhi's hongerstaking geëindigd Na vier dagen heeft Gandhi zyn vasten beëindigd. Blykbaar tengevolge van tus- schenkomst van den onder-koning. HIJ was erg verzwakt. Het eerst gebruikte hij een glas sinaasappel-sap. Het conflict met Rayhot is bygelegd. Vonnissen tegen terroristen. De rechter te Belfast heeft gisteren vier jongens van zestien jaar tot zes maanden hechtenis veroordeeld, omdat zy betrapt waren bij het vervoeren van documenten, die instructies inhielden voor leden van het Iersche Republikeinsche Leger. De vier jongens hebben by hun verhoor ieder ant woord geweigerd, wat den rechter aanlei ding gaf te zeggen dat een organisatie, die kinderen met gevaarlyke opdrachten be lastte, reeds om dit feit alleen veroordeeld was, maar wanneer de leiders die kinderen rustig lieten veroordeeien, zonder in de bres te springen en hun schuld over te nemen, was het een organisatie van lafaards, waarmee het Iersche volk ten spoedigste zou afrekenen. FRANKRIJK. Reynaud, de minister van financiën, heeft in een bijeenkomst van het extra-parle mentair comité van den kleinhandel een gunstig beeld gegeven van het economisch herstel van Frankrijk. Ontegenzeggelijk, aldus Reyuaud, is Frankrijk nog ver ver- wyderd van een definitief herstel, doch „groote vorderingen zyn op den weg van het herstel gemaakt". De valuta is thans veilig, de goudvoorraad groeit lederen dag aan. Ik heb, zoo voegde de minister hier aan toe. besloten, niet langer de terug vloeiende hoeveelheden goud geheim te houden. Voortaan zal in Frankryk evenals in Engeland maandelijks een overzicht worden gegeven van de operaties van het stabilisatiefonds voor de wisselkoersen. Reynaud noemde verschillende cyfers om aan te toonen, dat de werkloosheid ver mindert. De koopkracht van alle Franschen is toegenomen. De industrieele productie stygt, „doch wy moeten een tydperk van bezuiniging openen, want er moet een sterke dyk worden aangelegd om de defi nitieve veiligheid van de staatsfinanciën te verzekeren. Deze dyk is de bestuursher- vormlng: de bestuursmachine moet niet langer een uitgeefmachine zyn. doch een bezuinigingsmachine worden". Het werkelijke oorlogsgevaar, aldus Reynaud, vond zijn oorzaak in dc on zekerheid. Na de woorden van Cham berlain en Daladier bestaat deze on zekerheid niet meer. Een aanval op Frankryk, op welk punt van zijn grond gebied ook, zou Europa onmiddellijk in een bloedbad dompelen. Wie zou een dergelijke verantwoordelijkheid op zich willen nemen? POLEN. Danzig geregeld. Van Danzigsche zijde wordt vernomen, dat de Poolsche commissaris-generaal den Danzigrchen senaat een nota heeft over handigd, betreffende de recente Poolsch- Dultsche Incidenten. Van Danzigsche zyde ziet men in deze nota een afkeuring van de bewoordingen der resolutie, die aangenomen werd door de Poolsche studenten in Danzig op 20 Februari. Na de overhandiging dezer nota beschouwen de Danzigsche autoriteiten het incident als geregeld. ZUID-SLAVIË. Stojadinowitsj uitgeschakeld. De parlementaire groep van de Zuid- Slavische radicale unie, die ook na den val van Stojadinowitsj regeeringspartij geble ven is, heeft zich opnieuw geconstitueerd. Tsjwetkowitsjde voorzitter van den minis terraad. drong op continuïteit in de partij aan. Daarop werd bij acclamatie het bureau gekozen. Noch Stojadinowitsj. noch een van degenen, die geacht werden hem trouw ge bleven te zijn. werd erin gekozen. Tot voor zitter is minister TsjwerkitsJ gekozen. ZWITSERLAND. 350 miliioen franc voor defensie. Voor de versterking van de weermacht is opnieuw een bedrag van 350 miilioen franc toegestaan. ROEMENIË. Te Cannes is de minister-president Miron Cristea tengevolge van een long ontsteking overleden. Wijlen Miron Cristea. Miron Cristea was in 1868 geboren. In 1909 werd hij benoemd tot bisschop van Caransebes. in 1919 tot metropolit-aanscn orthodox primaat van Roemenië, waarop in 1925 zijn benoeming tot patriarch van Roemenië volgde. Na den dood van koning Ferdinand I was hij in de Jaren 1927—1930 regent. Uit zijn kerkelijke loopbaan kan alsbe langrijkst feit vermeld worden, dat hij de preliminaire onderhandelingen voltooide betreffende een toenadering tusschen ae Anglicaansche kerk en de apostolische orthodoxe kerk door aanvaarding en goed keuring van de 79 kardinale punten van leergezag door de wettige lichamen der kerkprovincies van York en Canterbury Voorts is Miron Cristea werkzaam ge weest als auteur, als spreker, terwijl nu veel verricht heeft op het gebied van a organisatie der Roemeensche kerk en vai het kloosterleven. Na het mislukte 0l>t™drJ{ van de regeering-Goga deed koning cam een beroep op den patriarch om zich aju het hoofd te stellen van een nieuwe regee- ring. i Eind Februari was Miron Cristea om ru te zoeken voor de vermoeienissen der rege ring op zijn hoogen leeftijd In Cannes, aa de Fransche Riviera. De koning heeft Armand Caünwcu benoemd tot voorzitter van den mi terraad in opvolging van Miron C™ De nieuwe minister-president vice-minister-president. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2