PANOPTICUM EUROPA LEIDSCH DAGBLAD, Zaferdag 4 Maart 1939 Derde Blad No. 24215 80ste Jaargang Het Spaansche politieke steekspel HET NIEUWE BEELD KARSOTE Uilvinding van den oud-KalwijkeT Dr. Werther GEVEILDE PERCEELEN RECHTZAKEN i BUITENL. WEEKOVERZICHT Het Spaansche vraagstuk op zich zelt Joopt ten einde. Engeland en Frankrijk hebben den grooten stap gedaan en heb ben de regeering van Franco de jure er kend. Er was geen ontkomen meer aan voor Iedere regeering, die een realiteitspolitiek uil voeren. Het republikeinsche Spanje be schikt nog slechts over het kleine midden gedeelte van het Spaansche rijk met Ma drid, Valencia, Carthagena en Alicante als de voornaamste steden. Het leek er een eogenblik op, dat de republikeinen zelf het hopelooze van hun zaak inzagen; president Azana nam zijn ontslag en pogingen wer den in het werk gesteld om door bemidde- lang van Engeland en Frankrijk met Franco tot een regeling te komen. De partij van Negrln schijnt zich echter van den be ginne af aan verzet te hebben tegen de bemiddelingspogingen en toen het met Franco niet gunstig liep Franco hand haafde zijn standpunt van onvoorwaarde lijke onderwerping, al wilde hij toezeggen, slechts diegenen te zullen vervolgen, die misdaden op hun geweten hadden, wat echter een eenigszins rekbaar begrip is schijnt Negrin de overhand te hebben be haald. Tenminste lijkt het er momenteel ernstig op, dat Madrid nog zal doorvech ten, hoe gering de kansen dan ook mogen zijn. De broederstrijd dreigt dus nog te zul len worden verlengd ten koste van nieuwe offers aan goed en bloed. En dat zonder eenig uitzicht meer op succes voor de link- schen Zoowel in het Fransche als in het Brit- sche parlement Is door de regeering on omwonden uitgesproken, dat Franco ge wonnen spel had en dat derhalve de erken ning niets anders meer was dan een zich neerleggen bij den gang van zaken. Dat de oppositie dit nog niet zou aanvaarden, was tevoren bekend en zij heeft dan ook tegen gestemd, doch zij streed voor een verloren zaak. Merkwaardig is, dat speciaal van Ita- liaansche zijde thans gescholden wordt op de erkenning van Franco door de Wester- sche democatieën, terwijl voor de erken ning gescholden werd, dat daartoe niet werd overgegaan. Dit moet aldus worden uitgelegd, dat Italië eenigszins bevreesd is geworden voor de gevolgen dezer erken ning. Parijs doet letterlijk alles om den achterstand bij het Franco-bewind tenge volge van de late erkennig in te loopen. Het heeft Franco beloofd al het materiaal, dat door de llnkschen over de grens is gebracht terug te geven, handelt financieel zeer ge nereus en heeft als eersten gezant te Bur gos benoemd den uit den wereldoorlog zoo bekenden verdediger van Verdun, maar schalk Pétain, die Franco van nabij kent uit den gemeenschappelijken strijd ln Ma rokko. In zekeren zin zou men zelfs kunnen zeg gen, dat Franco een leerling is van Fetain. Italië is bang, dat tengevolge van een en ander men denke tevens aan het feit, dat als Spanje geld noodig heeft, dit van de democratieën zal moeten komen zijn voorsprong in Spanje verloren zal gaan Niet, dat Italië zich blijkbaar in het hoofd heeft gezet om in Spanje zelf vasten voet Maarschalk Pétain. te krijgen, het begrijpt, dat de Spaansche geest zich daartegen hardnekkig zou ver letten. maar duidelijk zit de bedoeling voor via Spanje druk te kunnen oefenen op Frankrijk inzake de Italiaansche eischen, tast men daaromtrent dan ook altijd "og in het duister. Wanneer Frankrijk im- tners de meer dan 600 K.M. lange grens hngs de Pyreneeën ook nog ernstig te ver- dedigen zou hebben tegen een dreiging van die zijde, zou het niet weinig verzwakt staan tegenover Italiaansche dreiging. Men ziet dus wel. hoezeer het diplomatieke spel rondom Spanje zonder onderbreking wordt voortgezet. Over den afloop kan men moeilijk nog iets zeggen, daar vele andere factoren daarbij ook nog een woordje meespreken. Zie b.v. Ciano's reis naar Warschau. De Italiaansche minister heeft ongetwijfeld getracht van Polen de toezegging te ver krijgen, dat Polen neutraal zou blijven bij >Vat den Spaansche republikeinen nog over is gebleven. een gewapende botsing in het Westen, doch. trots vele mooie woorden, is hij daarin niet geslaagd. Alle berichten daarover zijn eens luidend in dit opzicht. Polen heeft zich in geen enkel opzicht gebonden en de handen vrij gehouden. Zelfs schijnt Beek te heb ben laten doorschemeren dat het verbond met Frankrijk volledig geldend bleef. Ciano's Poolsche reis kwam in ander op zicht wel bijzonder gunstig, want juist tij dens zijn bezoek kwam het in Polen tot scherpe studenten-demonstraties tegen Duitschland ook tegen minister Beek wegens vervolging van Poolsche studenten in Danzig. Zou anders de Duitsche pers dit niet zoo lankmoedig hebben opgenomen, het verblijf van Duitschland's vriend in Polen noodzaakte tot gereserveerdheid en dientengevolge zijn de betrekkingen dooi de betoogingen niet zoozeer vertroebeld als anders waarschijnlijk het geval zou zijn geweest. Maar de vraag is, of het thans uit is. Weliswaar zijn de betoogingen voor het oogenblik geluwd, doch nu de gemoederen eenmaal warm zijn geloopen, is herhaling niet uitgesloten. Over het algemeen mag men echter con- stateeren, dat er voor Europa weer betere vooruitzichten bestaan, ook al is er abso luut nog geen reden om te juichen. Zoover is men nog lang niet. Men schijnt thans een poging te willen doen om de verwar ring in ons werelddeel te bestrijden door economische onderhandelingen, van oor deel, dat de economie momenteel de poli tiek grootendeels beheerscht. Engeland geeft hierbij weer den toon aan. De som bere klanken, die vorige week uit Amerika tot ons kwamen, zijn gelukkig door niets bevestigd. Spoediger dan verwacht werd, heeft het conclaaf van kardinalen een opvolger voor Paus Pius XI gekozen. Slechts één nacht hebben de kardinalen in hun cellen moe ten verblijven, bij de derde stemming was het pleit reeds beslist. De kardinaal-secre taris van den overleden Paus. kardinaal Pacelli, kwam toen ais Paus uit de stem bus en nam den naam aan van Pius XII. Griep en verkoudheid zullen onmiddellijk verdwljne; wanneer ge dadelijk deslniec-Ü^S-. teerende Karsote dampen liiha- leert. F 0.70 en F 1,— per flacon 408 (Ingez. Med.) Dit beteekent, dat de actie, die van het hoofd van de R.-K. Kerk uitgaat, onver anderd zal blijven. Had men gedacht, dat, gezien de omstandigheden in verschillende landen, een Paus de voorkeur zou erlan gen, die zich meer zou terugtrekken op zui ver religieus terrein, daarin is men bedro gen uitgekomen. Met ongekende eenstem migheid heeft de R.-K. Kerk zich door dit votum uitgesproken voor verdediging van al zijn rechten, niet alleen geestelijk, doch ook op ander gebied. De keus van den pau selijken secretaris waarborgt een voortzet ting van de totdusver gevoerde richting, misschien zelfs nog wel ietwat krachtiger aangezet. Dat beteekent een geestelijke steun voor de democratieën en als zoodanig wordt het ook in Duitschland wel gevoeld. Aan den anderen kant zal men echter goed doen om te bedenken, dat een Paus nim mer partij zich zal stellen in zuiver aard- sche politiek. België sukkelt nog steeds verder. Sou dan's mislukken staat vrijwel vast. Wie dan weer? Toch nog Spaak? Ten overslaan van notaris P. H. Roineün te Warmond: Het heerenhuis met voor- en achtertuin Mariënpoelstraat 13, in bod f. 4950. kooper de heer J, J. G. de Cler q.q, te Lelden voor f. 4950. DE IDEALE .DAGLICHTLAMP". Dr. Werther. Een vroegere inwoner van Katwijk, dr. Mattheus Hendrikus Werther heeft een lamp uitgevonden, die het naturlijke dag licht vrijwel nabijkomt. De uitvinder is de zoon van den oud-gemeente-ontvanger van Katwijk, den heer G. B. Werther Dr. Werther was leerling van de Mulo- school te Katwijk, hoofd indertijd de heer W. B. Hofman, daarna leerling der Chr. H B S. te Leiden en van instituut Wullings te Voorschoten en studeerde voorts aan de Leidsche Universiteit in de scheikunde. waar hü als doctor promoveerde. Hij werd een achttal jaren geleden benoemd als scheikunde-leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle. In zijn ouderlijk huis aan de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn hadden wij een onderhoud met dezen nog jeugdigen uitvin der. wiens naam in de wereld der schei kundigen door zijn uitvinding opgang heeft gemaakt. In de woonkamer van zijn ouderlijk huia is reeds een verlichtingsinstallatie afge bracht. Wij constateerden, dat de uitwer king hiervan verrassend was. Het licht kwam dat van het daglicht zeer nabij. De bezwaren, die bij electrisch licht en gaslicht optreden n.l. de overheerschende gele stralen, vervallen. Dr. Werther heeft verscheidene malen da Duitsche geleerden dr Fischer en ir. Teil- man bezocht, die een lamp hadden uitge vonden. waarvan het licht groote gelijkenis vertoonde met het daglicht. De heer Wer ther was echter van meening, dat deze lampen nog wel te verbeteren zouden zijn. Hii offerde toen zijn avonduren en dikwijls nog een gedeelte van den nacht op om in het laboratorium van zijn school te experi menteeren. Tenslotte werden zijn proef nemingen met een schitterend resultaat bekroond. Zijn uitvinding berust op dat gene wat ook bij de vervaardiging van neonbuizen gebruikt wordt. Deze zijn gevuld met een verdund gas. echter van zoodanige dichtheid, dat er een bepaalde electrische ontlading in kan plaats hebben. De gas ontlading in een dergelijke buis is een glimontlading, waarvan de positieve licht- zuil bijna de geheele lengte van de buis inneemt. Het hierdoor uitgestraalde licht veroorzaakt de fraaie lichtverschijnselen. Volgens den heer Werther berust het ge heim van de nieuwe lampen op de bewer king van de buizen. Het komt er op aan. de buis geheel schoon" te maken. Ook o.a. de samenstelling van het glas is van groot belang Hierin bevinden zich n.l. fluores- ceerende stoffen, die het spectrum, dat de vulling der buis geeft, aanvullen tot een zonnespectrum. Het teekenlokaal van het Chr Lyceum te Zwolle zal met de nieuwe vinding van den heer Werther ingericht worden. De kosten vallen bijzonder mee. Bij een lichtsterkte van 400 kaars is het gebruik aan stroom volgens dr. Werther niet duur der dan bij een normale 40 Watt lamp. De gemeente Katwijk neemt op verlich- tingsgebied wel een voorname plaats in. Zli was een der eerste plaatsen waar een natrium-straatverlichting werd ingevoerd. Thans is het geboortehuis van dr M. H. Werther. Kerkstraat 47 te Katwijk aan den Rtin. een der eerste woningen ter wereld, waar men de ..ideale" daglichtlamD kan ontsteken KANTONGERECHT ALPHEN. Gevolgen van den broodoorlog. De broodoorlog in Nieuwveen en omge ving heeft reeds thans een geval voor het kantongerecht gebracht. Een winkelier te Nieuwveen die voor een firma uit Amster dam het goedkoope brood in Nieuwveen uitvent, was verbaliseerd wegens het ver- koopen van brood uit zijn winkel, zonder daarvoor vergunning te hebben. Verdachte ontkende echter het ten laste gelegde en beweerde het brood wel te hebben verkocht doch op straat. Hij had een brood voor eigen gebruik uit de auto gehaald en liep daarmede door den winkel, terwijl een klant verzocht om een brood voor dertien cent. Verdachte had daarop geantwoord: „Kom maar mee naar buiten, dan zal ik je er een geven, wat dan ook geschied was. Hij was dus zi. niet in overtreding geweest daar het gebeurde cm kwart voor acht. dus niet na sluitingstijd en ook niet in den winkel. De ambtenaar wil deze zaak voor onbe- paalden tijd voor nader onderzoek aanhou den, waarmede de kantonrechter zich ver- eenigde.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9