OPENBARE SCHOOL w m L LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 4 Maart 1939 KERK- EK SCHOOLNIEUWS „BLEKDF' SlIllplGX rijwielen - veilig rijden - 465( Sd löt tam Si :¥S- ÜJ §1 X Officieele Crisispublicatie Uit de Omstreken STOFZUIGERS!! HANDELSONDERN. „TOKIO" Voorstraat 84a - Katwijk aan Zee Jv no^iden werden goedgekeurd. De se- «etaris de heer J. Haasnoot bracht het jaarverslag uit. Spr. wees er op dat men *Jjn tegenstanders niet moet overschatten. JJ.'Jhun aanval fel. zii staan eigenlijk zoo wak. Twee leden der klesvereenlging zul- NOG IS HET NIET TE LAAT!! Voor Schakers M, W. Twee kinderen met moeite gered HILLEGOM. Voor de Bloemenvelden. Het bestuur van V. V. V. heeft gecon fereerd met de besturen der plaa.selijke inlddenstandsvereenlelngen en wel met bet oog op plannen tegen den bloeitijd der bloembollen. Br zlln twee bijzondere com missies gevormd, een werkcommissie en een financieele comlmssie, elk met een eigen Uit het Politierapport. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ln de Van den Endelaan een gasmeter ge licht. Een jongen van 15 jaar uit Haarlem mermeer is als de dader aangehouden^ Het geld was versnoept in een automatiek. Aan de Weeresteinstraat is een heeren rijwiel ontvreemd. Na de aangifte kreeg de politie al gauw de mededeeling uit Leiden, dat de dader daar was aangehouden. De man. een zwerver, is aan de Justitie over gegeven. In de Burg. Pontstraat is een 4Vt-jarig meisje aangereden door een auto, waarvan de bestuurder het kind niet meer kon ont wijken. Een beentje bleek gebroken te zijn; op advies van den hulpverleenenden ge neesheer is het kind naar de Maria Stich ting te Haarlem gebracht. Voor de kinderen tusschen 1 en 12 jaar, die nog niet tegen diphterie zijn inge ënt, wordt gelegenheid tot kostelooze in enting opengesteld. Ouders moeten dit schriftelijk of mondeling aanvragen op het Raadhuis vóór 8 Maart a.s. onder opgaaf van naam, voornamen, geboortedatum en adres van het kind. Op de scholen is deze inenting reeds aangevangen. Gevonden: Wieldop, riem, portemon- naie met 35 ct„ sleutel, kous, wanten, Lips- sleutel. handschoenen. Inlichtingen aan het Bureau van politie tusschen 78 uur des avonds. De naam waarborgt de kwaliteit. „BLENDY' „JUNIOR" 28.50 „BLENDY" „DE LUXE"41.25 „BLENDY" „SUPERIEUR" 50.— „BLENDY" „POPULAIR" 50.— „BLENDY" „EMINENT" 56.25 „BLENDY" „ARISTOCRAAT" 58.50 „BLENDY" „ROYAL" 84.— Bij defect geraken binnen den garantietijd krijgt U alleen van merk „BLENDY" een HAGELNIEUWE terug. Demonstratie aan huls of 14 dagen op proef zonder eenige verplichting. 483 TELEF. 252329 KATWIJK AAN ZEE IP" VERSCHE VISCH Je adres voor tong, tarbot en fijne visch- soorten, voor diners en partijen bij: T. HOEK, Secr. Varkevisserstraat 76, Telef. 327, Katwijk aZee 484 A. Grondig Eindonderwijs, met een Cursus Engels in het 7e en 8e leerjaar en gele genheid tot het behalen van een Getuig schrift van Loffelijk Ontslag. B. Volledige Opleiding voor Gym nasium, U.L.O. en Ambachtsschool, met een cursus Frans na schooltijd. C. Degelijk Handwerkonderwijs, aangepast aan het leven. 411 AANGIFTE VAN LEERLINGEN Maandag 6 Maart - Dinsdag 7 Maart - Donderdag 9 Maart - des avonds van 79 u. aan de school. Ook in de hogere Leerjaren is nog gelegenheid tot plaatsing. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 5 MAART. Leiden Doopsgez. Gem.: voorm. halfelf ds. j ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. I Michelln Moreau, pasteur k la Haye. Evang. Luth. Gem.: voorm. halfelf, ds. H. C. Zwahler van Zeist. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)nam. 5 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: voorm. halfelf, prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): v.m. halfelf. ds. F. Kleijn van den Haag. Rozekruisergenootschap (Z.W. Singel 106)v.m. halfelf. de heer C. L. J. Damme. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19)voorm. halfelf. Gez. Mis. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Krijkamp van Sassenheim; nam. 5 uur de heer Lefeber. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. H. Ligtenberg. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur leeskerk. Aalsmeer Dorp: v.m. 10 uur ds. H. v. d. Linde (bidstond voor-het gewas); nam. 6 uur ds. Y. Alkema. Oost: v.m. 10 uur ds. Y. Alkema (bidstond yoor het gewas); nam. 6 uur ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur ds. J. Knoppersen. Doopsgezinde Kerk: v.m. 10 uur ds. R. C. de Lange (medew. Kerkkoor). Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. G. Ph. v. Beu- sekom. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven ds. Moolhulzen. .Viphen a. d. Rün N. H. Kerk Oudshoorn- scheweg: voorm. 10 uur dr. Cannegeiter. N. H. Kerk Julianastraat: voorm. halftien ds. Scheers; nam. halfzeven ds. Stehouwer. Kuplgebouw Gouwsluls: nam. halfzeven de heer Godthelp. Kinderkerk „Bethel": voorm. 10 uur de heer C. A. Bos. Gerei. Kerk Hooftstraaté v.m. 10 en nam. 6 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: voorm. 10 uur ds. Mulder; nam. 5 urn- ds. Bosch. De Ruijterstraat: voorm. 10 uur ds. Bosch; nam. 5 uur ds. Mulder. Martha-stichting: voorm. 10 uur ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk v. Reedestr.: v.m. halftien en nam. 6 uur prof. v. d. Meiden van Apeldoorn. Lokaal van Mandersloostraat; voorm. halftien en nam. 6 uur de heer Vijverberg van Rhenen. Hoogmade Ned. Herv. Krek: voorm. 10 uur ds. Jacobs van Boskoop. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6 uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. H. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Chr. Hist. Unie afd. Katwijk. jaarvergadering werd door den ™orzitter den heer L. v. d. Zwan geopend Jj«t schriftlezing en gebed. Deze heette juen welkom en gaf een overzicht over afgeloopen jaar. RtV°°rlCOmen °D de C- H' ^St de aS* atenverkiezing n.l. de heeren B. J. en E. de Jong. ilac- versla£ alsmede het financieele ver- ag. wegens ziekte van den penningmees- ook door den secretaris uitgebracht. r<| goedgekeurd. Als zevende bestuurslid Kekozen de heer H. P. Bloot, welke -Jr benoeming aannam. Na rondvraag heCr B' J' met dank- ^-Door de politie is een met paard be- «nnen wagen overgebracht naar het erf hn h D°Miebureau daar het gespan behx» J mor?ens den ?eheelen dag on- ran I? ^ad gestaan in de omgeving Oost- wa-Tramstraat. jjJT ^°°r de politie is een tweetal 14- ttaK 'on»ens aangehouden die graszoden *n aan den Cantineweg. Hillegom Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur (geen opgave); nam. 5 uur ds. J. de Jong van Scheveningen. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 uur ds. Hendrik- sen en nam. 5 uur leesdienst. Leiderdorp Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. Leidschendain Ned. Hev. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Bed. H. Doop. voorm. half 10 ds. E. Jongens. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. half 3 ds. Aalders. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: 9.30 voorm. ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: 10 uur voorm. ds. L. W. v. Wijn gaarden. Geref. Kerk: 9.30 uur voorm. leesdienst en 7 uur nam. ds. Mulder uit Alphen a. d. Rijn. Noordwyk Binnen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. W. W. Slddré; nam. 7 uur (jeugd dienst) de heer Streef land van Oegstgeest. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. H. B Visser. Ned. Prot. Bond (Lindenplein)voorm. 10.30 uur ds. Eldering van Oegstgeest. Noordwük a. Zee Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H. V.)voorm. 10 uur de heer A. v. Kampen; nam. 5 uur leesdienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. Doop) ds. van Noort. Rijnsburg Ned. Herv Kerk: voorm. 9.30 ds. van Niftrik; nam. 5 uur de heer de Hoop. Kerkzaal: voorm. 9.30 de heer de Hoop: nam. 5 uur ds. van Niftrfk. Ger. Kerk (Rapenburg)voorm. 9.30 ds. J. van Nieuwkoop van Anna Paulowna; nam. 6 u. ds. van der Loo. Ger. Kerk (Voorhouterweg)voorm. 9.30 ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. van Nieuwkoop. Chr. Ger. Kerk: 9.30 vjn. en 5 uur nam. lees dienst. RUnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 ds. Joh. Treffers uit Woerden. Chr. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. 6 uur leesdienst. Ter Aar Ned. Herv Kerk: voorm. half tien en nam. halfzeven ds. Hoeufft v. Velsen. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: voorm. tien uur en nam. vijf uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers, Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat) voorm. 10.05 ds. ten Kate; nam. 5.30 uur ds. Honders. Kievletkerlc: voorm. 10.05 uur dr. Honders. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder)v.m. halftien en nam. halfzeven leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te TerwispelTijnje, G. Oldeman te Hoogezand. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Nieuwpoort: I. de Bruine te Sas senheim en D. Henstra te Haarlem-N. PROF. DR. J. A. CRAMER. Vrijdag 10 Maart a.s. herdenkt prof. dr. J. A. Cramer, te Bilthoven, oud-hoog leeraar in de theologie aan xle Rijks universiteit te Utrecht, den dag. waarop hij voor 50 jaar het predikambt aan vaardde. Jan Antonie Cramer werd 8 April 1864 te Chariots geboren. £ijn vader, wijlen prof. dr. J. Cramer, was te Groningen en Utrecht eveneens hoogleeraar in de godgeleerdheid. Aan deze beide universiteiten studeerde de jubilaris, om aan die te Utrecht 29 Jan. 1889 cum laude te promoveeren op een dis sertatie getiteld „Abraham Heidanus en zijn Cartesianisme". Een jaar tevoren was hij candidaat ge worden voor het Prov. Kerkbestuur van Groningen en 10 Maart 1889 bevestigde zijn vader hem te Nederhemert in het predik ambt. In 1892 verwisselde de jubilaris deze standplaats met Alkmaar, om in 1896 te Den Haag als opvolger van wijlen ds. v. Hoog straten zijn intrede te doen. Zijn Alkmaar- sche collega, ds. J. Bouvin, bevestigde hem in de Residentie met Joh. 12 36a. waar na dr. Cramer 14 Oct. van dat jaar in deze groote stad den herdersstaf opnam met een predikatie over Ef. 3 1419. 25 jaar mocht de jubilaris te 's-Graven- hage werkzaam zijn. In zijn wijk ontwik kelde hij een groote activiteit, terwijl hij onderscheiden cursussen organiseerde. Mi nister ar. J. Th. de Visser benoemde hem in 1921 als opvolger van wijlen prof. dr. S. D. van Veen als hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, om de geschiedenis van het Christendom. Christ. Archaeologie en Geschiedenis der leerstellingen van den Christ. Godsdienst te doceeren. Dr. Cramer aanvaardde die benoeming en hield 19 Oct. 1921 zijn inaugureele oratie over: „Chris tendom en geschiedenis", om 30 Oct. te scheiden van de gemeente, die hij een kwarteeuw dienen mocht, met Openb. 7 12. Aan deze universiteit arbeidde prof. Cra mer tot 17 Sept. 1934. toen hem wegenshet bereiken van de leef tij dsgrens eervol ont slag werd verleend. Van de hand van den jubilaris zagen ver schillende geschriften het licht als: Geloof en Schriftgezag; Zekerheid, een boek over Jezus Chr»us! Bijbel en Kritiek f4 pree- ken», benevens tal van brochures. In het tijdschrift „Internationaal Christendom" en in de „Overdenkingen" verscheen menige bijdrage van zijn hand. Vooral in den Wereldbond der Kerken, van welks Ned. af deeling hij voorzitter is, is dr. Cramer een bekend figuur. Hij werd als zoodanig afgevaardigd naar Stockholm, Bern en Praag. De zending heeft eveneens de liefde van het hart van den jubilaris, die voorzitter Ls van de Utr. Zendingsver - eeniging. Dr. Cramer, die tot de ethische richting behoort, is een militant figuur, wiens ge schriften bij herhaling tot polemiek aan leiding gaven. De Regeering erkende de verdiensten van dr. Cramer door hem te benoemen tot rid der in de huisorde van Oranje-Nassau. De jubilaris zal op 10 Maart afwezig zijn. 416 (Ingez. Meel.) LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Het royement Zuidwijk opgeheven Bespreking; over het „Vaartplan". De raad vergaderde. De voorzitter her dacht het feit dat het raadslid Vink een dezer dagen zijn 60sten verjaardag had gevierd. Namens den raad wenschte spr. hem hiermede geluk, waarvoor de heer Vink dankte. De voorzitter van de R.K. raadsfractie de heer v. d. Bosch deelde mede, dat hij van de R.K. Staatspartij afd. Leidschen- dam een schrijven had ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat het royement van het raadslid Zuidwijk ls opgeheven, daar bij onderzoek gebleken, dat deze ten on rechte geroyeerd is, zoodat de heer Zuid wijk thans weer opgenomen is in de R.K. raadsfractie. De heer Zuidwijk was zeer erkentelijk voor dit besluit. Het voorstel tot toekenning van een ver goeding als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920 werd z.h.st. aangenomen, evenals het voorstel tot toekenning van een aanvullend subsidie voor het vervoer van kinderen naar een school voor bijzonder buitenge woon L.O. Het voorstel tot beschikbaarstelling van uitgaven ten behoeve van de voorbereiden de werkzaamheden van het z.g. „vaart plan" was aanleiding voor een langdurige discussie Het lid Kraneburg was van meening. dat het voorstel niet voldoende is toegelicht, om hierover een oordeel te vellen. Hij zou gaarne zien, dat het werd teruggenomen. Al wat hij er nu van weet, is niet officieel en dat is juist reden genoeg, om er niet op ln te gaan. Het lid Schrader vond de post die voor dit plan is uitgetrokken, te hoog. Hij wil gaarne aannemen dat de technische staf van de gemeente zelf geen gelegenheid heeft om dit werk te doen. maar meent, dat de kosten van dit werk, waar nu f. 790.voor uitgetrokken ls, tot de helft kunnen worden teruggebracht als het aan particulieren wordt opgedragen. Ook zou het gewenscht zijn als B. en W. met een goed gefundeerd plan kwamen, zoodat de raad tot oordeelen in staat is. De voorzitter drong er, in het belang zoowel van de werkloozen als van de tuin ders op aan, zich met het voorstel te ver eenigen, daar langer wachten voor de ge meente slechte gevolgen kan hebben. Maar daar hij de leden er niet van doordringen kan. dat er haast bij ls, zegt hij toe ineen geheime vergadering nadere mededeelingen te willen doen. welke er toe kunnen lelden om het voorstel van B. en W. aan te nemen Nadat het voorstel tot wijziging van het aantal stembureaux na discussie z. h. st. was aangenomen ging men in geheime ver gadering over. meenschap". Vele vereenigingen waren ver tegenwoordigd. Het woord werd gevoerd door den geestelijk adviseur, kapelaan van Ingen burgemeester van Rijckevorsel. den heer A. H. Schrama e.a. Een comité werd opgericht waarin zitting namen afgevaar digden der verschillende vereenigingen en enkele andere personen. Vergadering van Kleine Kweekers. In H.B.G. werd een samenkomst gehou den belegd door het pl comité tot steun aan Kleine Kweekers Er was een goede opkomst. Na een openingswoord van den voorzit ter weth. P. Warmerdam, sprak de Rij ks.uin- bouwconsulent, die het doel van deze avonden uiteenzette, n.l. om de Kleine Kweekers van voorlichting te dienen inzake het steeds meer en practisch toepassen van verschillende middelen in de bedrijven, op dat met meer succes geteeld zal kiunnen worden. Tevens kunnen vragen gesteld worden betreffende de steunverleening aan Kleine Tuinders. De heer P. G. Balkenende sprak over het onderwerp „Voorjaarsbemesting", waarna een gedachteniswisseling volgde. Aan het postkantoor alhier werd ge durende Februari ingelegd f. 14.932.72 en terugbetaald f. 1'1.775.09. LISSE. Naar de nieuwe Gemeenschap. In het gebouw van den Volksbond werd een drukbezochte vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een plaat selijk comité van .Naar de nieuwe Ge- VALKENBURG. Jaarvergadering Chr. Jeugdvereenigingen. De C.J.M.V. Efeze 6 10a en de Ohr. Meisjesvereeniging vierden haar 12'/:-jarig bestaan in „Het Wapen van Valkenburg". Ds. Veldkamp opende en heette burge meester de Wilde en de afgevaardigden van zustervereenigingen welkom. In de Jaarverslagen werd dank gebracht aan ds. en mevr. Veldkamp voor alles wat ze voor de jeugdbeweging hebben gedaan. Deze dank ging vergezeld van een mand bloemen. De Inkomsten der meisvereenlging waren f. 523.55, de uitgaven f 369.56 en het saldo f. 153.99. Die der C.J.M.V. resp. f. 154.75, f. 126.37 en f. 28.38. Een woord van dank werd vervolgens ge bracht aan mej. v. d. Zwart, die 12'/, jaar- geheel belangloos eiken Donderdagavond koffie schonk voor de C.J.V. Na de hoop uitgesproken te hebben dat de voorzitter de heer Joh. v. d. Zwart spoedig zou her stellen werd met waardeering gesproken over den heer Brussee, den oprichter der C. J. V. Afgevaardigden van zustervereenigingen brachten hun gelukwenschen over, waarna de avond verder gevuld werd met voor dracht en samenspraken. Tenslotte sprak burgemeester de Wilde een kort en ernstig woord, waarin hij de vereenlging veel goeds toewenschte. Een collecte ter bestrijding der kosten bracht f. 12.50 op. VOORHOUT. Jaarvergadering afd. H.B.G. De afd. van het Hollandsch Bloembollen Genootschap vergaderde in café Boerhaave De voorzitter de heer P. L. v. d. Hulst opende, waarna de secretaris de heer P. L. Warmerdam de notulen las, welke vastge steld werden. De voorzitter deelde mede, dat aan het comité der huisbroeitentoon- stelling „Ontwakende Lente" een prijs van f. 2.50 was geschonken Aan het verslag van den penningmeester den heer P. A. v. Werkhoven ontleenen wij. dat de inkomsten waren f. 121.96 (kassaldo van v. j. ad f. 84.67 inbegrepen)de uitgaven f. 46.50. batig saldo f. 75.46. De controle-commissie be staande uit de heeren A. v. d. Vlugt. Jac. Knopper K.J zn en G. J. v. Reenen be vonden de kas in de beste orde. Na het jaarverslag van den secretaris werd de voorzitter P. L. v. d. Hulst herkozen met 38 van de 40 stemmen. De voorzitter dankte de vegadering voor het in hem naar de Alg. Verg. werden gekozen de hee ren P. L. v. d. Hulst en P. A. v. Werk hoven met als plaatsvervangers de heeren P. L. Warmerdam en C. J. Zonneveld. Het voorstel Hagerkarspel—Langendijk om vermindering der lasten van f. 4 per Are voor late tulpen werd met alg. st. aangenomen. Als secretaris-penningmees ter-propagandist voor de Alg. Ver. werd ge kozen de heer D. v. Egmond van Hillegom. Na een zeer gevarieerde rondvraag volgde een verloting van een fraaie collectie bloe men en planten. voor de Geluksrace 1939. Stuur vandaag nog Uw gele kaart naar Utredht postbus 2004. Definitieve trekking 15 Maart. Slui ting der inzending Maandag 13 Maart a.s. Vraagt kosteloos toezending: Postbus 2004 Utrecht. 415 (Ingez. Med.) Oplossingen en mededeelingen. deze rubriek betreffende, te richten voor 13 Maart aan den schaakredacteur van het „Leidsch Dag blad". Probleem Drs. Th. C. L. KOK, Den Haag. Uit „Eindspelen en Problemen". Zwart ÉliP' abcdtfgh Wit Wit: Ka8. Dg3. Tc6, Rf8. Rg6, Pc5. Pd8, pie7, g7 <9 st.). Zwart: Kf6. Te2. Ra2. Rd6. Pb8. pic7 (6 st.). Wit geeft in twee zetten mat. TWEEZET SHERRARD. Oplossing. Wit: Kg2, Db3. Tg5. Rh7. Pf7, Pf5. pih3. Zwart: Ke4. Tf4. Ra8. Rf2. pib5, c2. e7 1. Tg6!dreigt 2. Te6 mat. 1Kf5f 2. Tc6 mat. 1Tg4t 2. Tg4: mat. 1Rd4 2. Pg3 mat. -Rd5 2. Dc2: mat. 1e5 2. P7d6 mat. 1Th4 2. Df3 mat. Een ideale sleutelzet als inleiding tot een fraai cros s-check, dat niet louter franje is, daar anders ook na Kf5: het mat met De6 kan volgen. Eenige keurige blokkeer ingen. in har monie met het zeer aantrekkelijke geheel. Oplossing probleem J. Baird. Wit: Kdl. Dg2, Pc2, Pc3, pic4. Zwart: Kc5. 1. Dg7!, tempozet. 1Kc6, 2. c5! enz. 1Kb <d)6 2. Pb5 enz. 1Kc4: 2. Dd4: enz. Driezet Drs. Th. C. L. Kok. Wit: Kg8. Da2, Rel, Rd3. pi b3. c4. d2. e2, e5. h4. (10 st.). Zwart: Kh6, Dgl. Rf2. pia6, c2, g3, h5 (7 at.). Mat in drie zetten. Oplossing tweezet Sherrard: Ph. J. van der Linden. H. C. de Nie. Leiden; H. Ober. Voor schoten; Jan Streefland, Bergen: J. P. Vis, Sassenheim. Twee- en driezet van: C. J. Hakemulder, Leiden. VOORSCHOTEN. Vergadering .Pluimveevereeniging". In hotel Deurloo heeft de Voorschoten- sche Pluimvee vereenlging haar jaarverga dering gehouden onder leiding van den heer W. T. Lekkerkerker, voorzitter. Deze gaf een kort overzicht van de pluimvee houderij en het veilingoverzlcht, waaruit bleék dat er noodzakelijk veaanderlng moet komen, daar anders de mogelijkheid be staat, dat de wekelijksche veiling verdwijnt. De secretaris, de heer W. Jansen bracht het 20ste jaarverslag uit. Het ledental be droeg 40 leden en 2 eereleden; gedurende 1938 werden geveld 55.399 kippeneieren, 2540 eendeneieren en 136 eieren van ander pluimvee. Dit aantal was ongeveer 14.000 stuks minder dan het vorige jaar. Nadat dit verslag was goedgekeurd, bracht de penningmeester, de heer A Anker, verslag uit over de financiën. De ontvangsten hadden bedragen f. 2193 83. de uitgaven i. 2223.36 zoodat dit jaar sloot met een nadeelig slot van f. 29.53. Het bezit der vereenlging liep hierdoor terug tot f. 60.92. De aftr. bestuursleden Breukink en Al- blas werden herkozen: tot leden van de commissie voor het nazien der boeken wer den benoemd de heeren A. van Rooijen en J. van Os. Na de rondvraag en een verloting volgde sluiting. De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door dr. H. J. Keegstra telef. 120 en dr. M. v. d. Stoel telef. 56. STEL' NVERG OEDING ERWTEN RN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedine voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 27 Februari t/m 4 Maart 1939, zal be dragen f 2 per 100 K G. voor groene erwten door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C en f. 1.50 per 100 KG voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f. 2 per 100 K.G. bedragen. 454 BIJ BRAND TE ALPHEN. Gistermiddag ontstond brand in de woning der familie S. ln de Hoofdstraat te Alphen tengevolge van het in brand raken van een zg. „petroleumvergasser". Deze stond in de badkamer op de boven verdieping en er ontwikkelde zich enorm veel rook. Hierdoor geraakten twee kleine kinderen van drie jaren en eenige maan den oud bedwelmd en spoedig in levens gevaar. De buren grepen aetief in en wisten, ondanks de groote hitte en den verstik- kenden rook de kinderen te redden, zij het niet dan na veel moeite. Een der kinderen werd hierbij door glasscherven licht ge wond, het andere, dat het bewustzijn ver loren had. kon echter met de hulp van een dokter weldra weer bijgebracht worden. Men slaagde er in onderling den brand te blusschen zoodat de reeds uitgerukte brandweer geen dienst behoefde te doen. ZEVENHOVEN. Jaarvergadering:. In de jaarvergadering der Ver. Chr. Nat. Onderwijs, bleek dat de toestand der school ongunstig was, daar het leerlingental terug loopt. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten bedroegne f. 5343.34. de uit gaven f. 5377.13. De vergadering werd ge opend door ds. C. A. van Harten en ge floten door den secretaris den heer C. v. Baren met dankzegging. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7