VANGE SALTS Alphen's nieuwe Raadhuis voltooid LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Maarf 1939 Vierde Blad No. 24215 80ste Jaargang Een statig gebouw, der gemeente waardig Gelukkig resultaat van architect Blaauw GEMENGD NIEUWS Knap vervalschte paspoorten verkocht PAK DIE RHEUMATISCHE PIJNEN VAN BEIDE KANTEN AAN De raertige en plechtstatige raadszaal in Alphen's nieuwe Raadhuis. Vandaag wordt te Alphen het nieuwe Raadhuis geopend, waarvan de eerste steenlegging plaats vond op 19 Januari 1938. Ruim één jaar heeft men zich dus aan den bouw gewijd: het resultaat der schepping van ir. C. J. Blaauw, die ook het Leidsche Raadhuis ontwierp, staat thans voor ons en het maakt een voornamen, plechtstatigen indruk. Wij willen ons niet begeven in de vraag, die velen bezig hield, of een ander ontwerp wellicht méér bevrediging geschonken zou hebben: het nieuwe Raadhuis is gereed, vroeger verschil van meening doet thans niet meer ter zake en wij verheugen ons slechts over het fraaie gezicht, dat men van den Rijksweg LeidenUtrecht te Alphen heeft ter hoogte van de Lemzonlaan. Het is een kloek gebouw, een waarachtige schepping van den heer Blaauw, die ook ditmaal eigen visie niet geheel losmaakte van de hechte funda menten der traditie. Talrijke indrukken mochten wij tijdens een persbezoek op den dag, voorafgaand aan dien der officieele opening, van dit iraaie en monumentale bouwwerk met zijn oer-degelijke constructie, die de eeuwen kan trotseeren, opdoen. Vóór alles willen wij onze vreugde uitspre ken over het feit. dat thans een gemeente als Alphen aan den Rijn met een talrijk bevolkingsgetal een haar waardig centrum heeft verkregen. Waar men zich vroeger met verschillende behuizingen moest tevreden stellen, biedt thans dit grootsche, artistiek uitgevoerde en nuttig ingerichte bouwwerk volop ruimte voor de afwikkeling van de tegenwoordig zoo uiteenloopende zaken van gemeentelijk beheer. Vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat het geheel een som van rond 185.000 gulden vorderde zonder het architecten-honorarium hetgeen voor een Raadhuis van deze grootte betrekkelijk een niet groot bedrag is en wanneer men ziet, hoe met dit geld gewoekerd werd, om een summum aan gunstige effecten te be reiken, stijgt onze bewondering voor het alleszins gunstige resultaat! Gezien van het prachtig aangelegde plant een af, dat uitgestrekt ligt voor het breede kont van het stoere gebouw, voelt men on middellijk, dat het beantwoordt aan de woorden „Wijsheid, Beraad, Wet en Gezag", die ook een der fraai gekleurde glas-In-lood ramen sieren in de waarlijk imposante en ruime Raadszaal. Deze glazen, vervaardigd naar het ontwerp van den kunstschilder Dick Broos te Utrecht, trekken door het do- mineerend karakter onmiddellijk de aan dacht. Het was in deze zaal. dat architect Blaauw ons ontving en van daar uit voorging voor wn rondgang door de vele vertrekken en langen. Wij gaven indertijd reeds een uitvoerige beschrijving van de indeeling van het Raadhuis, zoodat wij eerst een oogenblik OiJ deze Raadszaal willen stilstaan. Zij bevindt zich in het midden van de eerste verdieping en men bereikt haar langs bet trappenhuis, dat met wit Italiaansch marmer (Callacata) is bekleed, afgezet met janden van zwart Belgisch marmer (Bleu je'ge). De trappen zijn voorzien van bruin ®armer, het z.g. Comblanchienne. Eenmaal over de breede trappen boven jekomen, bewondert men de op de eerste jerdieping gelegen royale hall waarover «raks meer en als vanzelf leidt de weg Jan .JJaar het belangrijkste deel van het Raadhuis: de Raadszaal, die uitmunt door nannonie van rustige kleuren en volkomen ^antwoordt aan eerbiedwaardige n toch eenvoudige cachet, dat van haar tont uit te gaan. rnïï stiilvolle betimmeringen, de royale raod mahoniehouten meubelen, w.o. de Wchtige Raadstafel en de imposante kro- ™n van Boheemsch kristal, de volkomen "itmonieerende wandbespanningen: het alle factoren, die den indruk van rust «hoogen. In zulk een omgeving is het voor '/roedschap slechts mogelijk na rijp en "uadipd overleg juiste beslissingen te ne- Hóóg rijst achter de voorzitterszetel wn ?oed gelijkend portret van H. M. de (tri?8'"' geschilderd door den kunstschil- Srhd Binsbergen. Aan de overzijde bevindt I. ?e Publieke tribune, die door een apar- '"gang bereikt wordt en waarbij ook iorsó pers op uitstekende wijze is ge- t-*ji speciaal woord willen wij wijden aan '«ale plafond: in het midden daarvan ten a- zicl> electrische verwarmingspla- JJ. die de Raadsleden, behalve door mid- 'an de centrale verwarming, beschermen zullen tegen de felle oostenwinden, die soms tegen den frontgevel aanblazen. Wij kunnen in deze beschouwing slechts enkele détails aanstippennoode namen wij afscheid van deze raadszaal, om spoedig daarop voortreffelijke indrukken te verkrij gen van de indeeling van het Raadhuis, waarin het nuttigheidseffect zeer hoog is opgevoerd. De inhoud van het gebouw be draagt 10.000 M3. en wat daarin is onder gebracht, dwingt bewondering af. Naast de Raadszaal bevinden zich ter rechterzijde de leeskamer voor de Raadsle den. met een oude antieke kast versierd waarop 't wapen van Oudshoorn, terwijl hier tevens de stoelen uit de vroegere Raadszaal zijn geplaatst, voorts een Commissiekamer en een kamer voor B. en W. met eikenhou ten betimmering en Avodiréplaten, alsmede een reserve-vertrek. Ter linkerzijde rijen zich aaneen een reservekamer, de kamer van den directeur van Gemeentewerken, het kadaster, de administratiekamer met lo ketten voor het publiek, alsmede de teeken zaal voor gemeentewerken. Gelijkvloers betreedt men aan den zui delijken linker-zijgevel den ingang, die voert naar de Secretarie, nadat wij eerst even een blik geworpen hebben op de bode kamer en die van den Inspecteur van Politie. Van de ruime secretarie begeeft men zich naar de brandvrije archiefkluis, die over groote oppervlakte ligt uitgestrekt en voor zien van de modernste beschermingsmid delen tegen brandgevaar. Men bevindt zich hier geheel onder den grond en in het bij zonder vallen op de roosters, die voor de luchttoevoer in het archief zorg dragen. Het vuur kan de hier verzamelde paperas sen niet verteren: daarvoor zorgen de ka toentjes, die, eenmaal in brand geraakt, de schoepen dicht doen vallen, wat de redding van het archief tot gevolg heeft. Wij gaan vervolgens naar de wachtzaal een hall met plantenbak en een beziens waardige klok, geschenk van het secretarie- personeel naar de wethouderskamer, die wederom met de parketvloeren en de eiken houten betimmeringen een uitstekenden in druk maakt. Het valt telkenmale op, hoe steeds weer de eikenhouten balken de om hulling vormen van de betonbalken, ele menten voor de versieringen. Voorts volgen de groote lijnen der betimmering de groote lijnen van den bouw. Ter linkerzijde van den hoof dinging, die slechts betreden mag worden door den burgemeester, de raadsleden of officieele personen, bevindt zich de kamer van den secretaris, ter rechterzijde die van den Burgemeester, waarin eveneens de van schoonheidszin getuigende ontwerpen van den heer Blaauw der meubelen en de Iraaie kleuren het verblijf veraangenamen. Ook hier leveren de artistieke Boheemsche kroontjes een aardig effect. Dan betreden wij de ruime Commissie kamer voor Openbare Werken, grenzend aan de kleurige en fleurige Trouwzaal, die aan den rechterzij vleugel door een apar- ten ingang te bereiken is. In deze zaal valt speciaal op het in roode, blauwe en gele kleuren gehouden zeer fraaie tapijt, dat door Alphensche meisjes naar het artistieke ontwerp van den heer Blaauw vervaardigd is. Deze gaf ons zijn bijzondere waardee ring voor de uitvoering hiervan te kennen. Speciaal zij medegedeeld, dat de Trouwzaal en de Commissiekamer met elkaar verbon den kunnen worden, zoodat men ook hier een royale ruimte voor groote ontvangsten ter beschikking heeft. Vervolgens betreden wij het „onderhuis", dat één groote betondoos. één massief fun- deeringsgeheel is. Links bevindt zich het stempelbureau: loketten geven hier het noodige contact met het bureau voor de steunverleening. Daartegenover ligt de af- deeling der politie met drie cellen voor hen, die voor een nachtverblijf ingerekend wor den. Een keuken, een donkere kamer, gar derobes, een ruimte voor het plaatsen der fietsen voor ambtenaren, een garage, een kamer voor de Burgerwacht, de bergplaats voor de Centrale verwarming, diverse berg- kamers en toiletten, de practisch aange bouwde conciërgewoning, liggen hier in juiste volgorde aan elkaar gerijd en nog zijn wij na deze opsomming overtuigd, een enkel onderdeel vergeten te hebben, zóóveel voor een hedendaagsch Raadhuis noodzake lijke elementen zijn overal ondergebracht. Met bewondering hebben wij dan ook ken nis genomen van het economische inzicht van den ontwerper, die iedere ruimte wist te benutten op de meest economische wijze. Talrijke aardige oplossingen zijn gevonden en wij zijn ervan overtuigd, dat een en an der de goedkeuring van den Burgemeester en de vele andere „bewoners", die hun ver trekken tijdens ons bezoek reeds met animo inrichtten of er hun werk verrichtten, zal wegdragen. Eén opmerking moet ons van het hart: de hoofdingang is voor ons gevoel niet royaal genoeg in verhouding tot het geheel, hetgeen niet wegneemt, dat de bijzonder fraaie marmeren bekleeding deze kleine te leurstelling spoedig doet vergeten. Aan de ruime hall wijdde wij reeds enkele woorden: de gangen ter weerszijden zijn bekleed met een lambrizeering van travertijn, die het frissche effect verhoogd: De hall op de eer ste verdieping is verrijkt met glas-in-lood ramen, die symbolisch uitbeelden ,,De Nij verheid" met de bijenkorf, een figuur die stapt over den van Noord naar Zuid loo penden Rijn. De Nijverheid, zoo uiterst belangrijk voor een gemeente als Alphen a. d, Rijn, wordt hier wel de noodige eer bewezen! Voorts is aandacht gewijd aan de Industrie en de Bouwnijverheid, terwijl de eindramen de wapens van Alphen, Oudshoorn en Aarlan- derveen (met het doodskopje) vertoonen. Ook het Rijkswapen, het Provinciale wapen en dat van Ajphen zijn vertegenwoordigd. De ontwerper, de heer Broos, heeft aan deze geschenken, ook met bezieling zijn kunst zinnige gaven gewijd. De schilderijen van de burgemeesters Visser en Lovink verle vendigen het aanzien'. Nog enkele détails willen wjj vluchtig be spreken. Het zijn de voor de Raadszaal aan den voorgevel oprijzende pul van Ettringer kerntuf. waarin het wapen van Alphen is afgebeeld, evenals de wapens van ons land en van de provincie. Een bijzonderen Indruk maakt ook het 31 M. hooge sierlijke torentje, dat boven de Raadszaal uitrijst en dat tot in verren omtrek zichtbaar is. Van de Raadszaal uit betreedt men het balcon, en van daar heeft men een prach tig uitzicht, gelijk uit de overige kamers, die zich op dezelfde hoogte bevinden. Opmer kelijk is voorts het vele licht, dat aan alle zijden het Raadhuis binnenvalt. Het Raadhuis is wél letterlijk op „zand" in casu op een plaatselijk voorkomende zandplaat gebouwd, doch figuurlijk niet: daartegen waakt de hechte betonconstruc tie o.a. van den onderbouw: een z.g. „beton- kuip" van 30 c.M. beton. Het geheele ge bouw is voorts afgedekt door een houten bekapping. Wij zouden hier nog vele merkwaardigheden van dit zoo practisch ingedeelde Raadhuis kunnen noemen, doch dit overzicht zij meer Tientallen vreemdelingen met behulp er van in ons land gekomen. UITGEBREID ONDERZOEK LEIDT TOT ARRESTATIES. Eenigen tijd geleden is de rijksrecher che te Amsterdam een onderzoek be gonnen naar een complot paspoortver- vaJschers, die in eenige plaatsen hier te lande en in België hun handlangers zouden hebben. Uit het onderzoek is, vernemen wij, gebleken, dat er tientallen vreemdelin gen ons land zijn binnengesmokkeld met behulp van vervalschte paspoor ten, welke echter zóó knap waren ver- valscht, dat zelfs de grens-autoriteiten er in vlogen. Te Amsterdam verbleven de vreemdelingen, onder valschen naam in verschillende pensions, zooveel mo gelijk hielden zij zich steeds buiten de politie-controle. Ten slotte kreeg de rijksrecherche bericht van de gepleeg de fraude en buiten de gemeente-po- litie om stelde zij toen een uitgebreid onderzoek in, zoowel te Amsterdam als in de grensplaatsen. Volgens de resul taten van dit onderzoek, zouden de „bevoorrechten" groote bedragen (tot plm. f.100 toe) voor de valsche pas poorten betaald hebben, leden van het complot haalden de klanten aan de grens af en brachten hen naar Am sterdam, waar een Duitscher als hoofd van de valschc-passencentrale optrad. Deze Duitscher is thans gearresteerd ep met hem zijn twee medeplichtigen in be waring gesteld, aanhoudingen, waarom trent de betrokken autoriteiten echter wei geren eenigerlei inlichting te verstrekken. Wel staat het vast, dat de rijksrecherche nog niet gereed is met haar onderzoek en dat men nog gisteravond in Amsterdam- Zuid gespeurd heeft naar een man, die eveneens bij de passenvervalsching betrok ken zou zijn. De verdachte bleek evenwel niet aan het opgegeven adres te wonen! (Hbld.) DUIZENDEN KILO S STROO VERBRAND. Vuurzee bij Venray. Gisteravond om zes uur is door het in brand vliegen van een motor een groote brand uitgebroken in de opslagplaats van den stroohandel en perserij van de firma Van Daal in het gehucht de Smakt bij Venray. Het gebouw, dat grootend eels van hout was opgetrokken en aan de zijkanten niet is afgesloten, was in korten tijd een vuur zee. De brandweer van Venray stond mach teloos. De opslagplaats is geheel uitgebrand. Vele duizenden kilo's stroo gingen verloren. De omliggende huizen liepen geen gevaar. Rheum&tisohe pijnen vinden eenerzijds haar oorzaak in een overzuring van het organisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en ingewanden het urinezuur radicaal zal verdrijven. Iajders aan rtieumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, dat door zijn dubbele werking ook déar zal helpen, waar andere middelen faalden. Wacht er niet mee, de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. eA pc. ixJlz zóó spreekt de Noorsche win kelier, wanneer hij zijn bewon dering uit over Linobèl, de ideole vloerbedekking. (Ingez. Med.t TRAM RIJDT IN VOLLE VAART OP VRACHTAUTO. Alleen materieele schade bij botsing te Amsterdam. Gistermorgen tegen 12 uur zijn te Am sterdam ter hoogte van de Roggestraat op de Noorder Amstellaan een vrachtauto van de firma Tieleman en Dros en een motor wagen van lijn 25 in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De chauffeur van den vrachtwagen, die uit de Reggestraat kwam en op het verkeer vóór hem lette, had daarbij niet voldoende acht geslagen op de uit de richting Waal straat naderende tram. De botsing was zoo hevig, dat de motor wagen van de trajn totaal werd ontzet. Het voorbalcon werd zwaar beschadigd, de zijpaneelen werden ingedrukt, de hand grepen werden afgerukt en de ruiten bra ken. Gelukkig bevonden zioh, zoo dicht bij het eindpunt, slechts weinig passagiers in de tram, die met den schrik vrij kwamen. Ook de wagenbestuurder had wonder boven wonder geen verwondingen opgeloopen. Het tramverkeer ondervond eenige stag natie. De volgende wagens van lijn 25 wer den tijdelijk via Rijnstraat en Ceintuur baan naar de Ferd. Bolstraat geleid. De vrachtauto werd aan de achterzijde beschadigd. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 26- jarige wielrijdster mej. H. M. B., wonende in de Joan Maetsuyckerstraat te Den Haag, vermoedelijk door weifelend rijden, aange reden door een vrachtauto uit Waddinx- veen. Het linkerbeen van mej. B. werd verbrij zeld. Zij is naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. 407 (Ingez. Med.) DOODELIJK ONGELUK OP ONBE- 1 WAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag omstreeks half vier is op den onbewaakten overweg achter de Hero- fabrieken onder de gemeente Teteringen bij Breda de 66-jarige gehuwde H. S. onder een uit de richting Tilburg komenden per sonentrein geraakt. De man was pp slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. AANTAL SLACHTOFFERS IN HIRAKATA. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ontploffing in Hlrakata in Japan 67 men- schen zijn gedood, 58 gewond, en dat 187 vermist worden. WRAK VAN DE „KARPFANGER" GEVONDEN. Het vrachtschip „Pampa", heeft ter hoogte van Bahia (Argentinië) het wrak aangetroffen van het Duitsche opleidtags- vaartuig „Karpfanger", dat voor eenige ■maanden met man en muis is vergaan. fraaie hall met het breede monumentale trappenhuis in het nieuwe Raadhuis te Alphen. bedoeld als een algemeene wegwijzer en bij een rondgang zullen de a.s. vele bezoekers wel zélf getroffen worden, door al hetgeen hier met liefde en inzicht gewrocht werd. Het is zeker, dat dit Raadhuis zoowel de ambtenaren als de inwoners van Alphen zal bevredigen, ook hen, wier ideaal wellicht in andere richting lag. Een woord van hulde aan den architect den heer Blaauw is hier zeker op zijn plaats, evenals aan den opzichter den heer Hutjes. Druk was men tijdens ons bezoek nog overal in de weer, om den genoodigden voor de officieele opening op heden een alleszins waardige ontvangst te bereiden Palmen werden geplaatst of weggezet, al naar het bij voortduring nauwlettend speu rend oog van den heer Blaauw zulks juist achtte en vandaag zal ongetwijfeld het ge bouw van top tot teen zoodanig zijn inge richt, dat de Commissaris der Koningin jhr. van Kamebeek. die de officieele ope ning vanmiddag verricht, er zijn tevreden heid over kan betuigen! Wij willen de gemeente Alphen tenslotte geluk wenschen met de totstandkoming van dit waardige Raadhuis, waaraan zoo talrijk velen hun beste krachten gewijd hebben! Het werd uitgevoerd als werkfondsobject onder leiding van den aannemer J. v. d. Bijl te Zeist. De interieurs, betimmeringen, meubelen, siersmeedwerken enz. werden vervaardigd naar ontwerpen van den architect, terwijl de uitvoering der glas-ln-loodramen ge schiedde in de werkplaatsen van de firma v. Kleef te Utrecht Het beeldhouwwerk is uitgevoerd naar schetsen van den archi tect, door den beeldhouwer J. G. Versteeg. De overige medewerkenden waren: cen trale verwarming, adviseur Bureau Nagtglas Versteeg, A'dam; aanleg: N.V. Frits Beukers Verwarmingsmij., Schiedam; aanleg elec- trisch lichtnet en bliksembeveiliging N.V. Mij. Heringa en Wuthrich, Haarlem; betim meringen: H. J. Tijsseling, Nijkerk. N.V. Fabrieken Waddinxveen v.h. A. Kempkes en Co., Waddinxveen en fa. Nusink, A'dam wandbespanningen Edmond de Cneudt, Soest; Parketvloeren N.V. Houtbedrijf, Doe- tinchem; Houtgranietvloeren D. Vrijenhoek en Co.. Den Haag; Linoleum, N.V. Hygiëni sche vloeren, A'dam; vloer- en wandtegels „Het Tegelhuis", Alphen; marmerwerken: de Rotterdamsche Marmerindustrie, Over- schie; siersmeedwerk Gebr. Brom. Utrecht en H. Botter en F. B. J. Rozestraten, Al phen: meubileering N.V. v.h. Kempkes te Waddinxveen, A. J. Marx en Zn. enWybenga en v. Ginhoven te Alphen; stalen meubilair N.V. N. Samsom te Alphen: stoffeering fa. P. J-Couvée en fa. A. Maasland te Alphen: archief en kluisinrichting wed. Ahrend en Zn. te A'dam. Alle uitvoerders, w.o. niet in de laatste plaats de werklieden, mogen met tevreden heid op hun arbeid terugzien: zij hebben Alphen een Raadhuis geschonken, waarop men met recht trotseh mag zijn! Stellig zal dit bij de opening wel in woor den en uitgesproken gedachten tot open baring komen!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13