ft 9 ifw1 lm "AKKERTJE Het conclaaf bijeen LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Maart 1939 Derde Blad No. 24213 De installatie van Burgemeester mr. N. Vernède Luchtaanvallen! 80ste Jaargang Hartelijke begroeting te Zoetermeer GEMENGD NIEUWS Explosie te Wilsveen Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt! Wijlen dei heer P. Janzen te Alphen RECHTZAKEN Studentenr ellet j es te Arnhem Hedenmiddag: is de nieuwe burge meester van Zoetermeer, mr. N. Ver nède op hartelijke wijze als zoodanig in die gemeente geïnstalleerd. Burgemeester Mr. N. Vernède. Des middags te 2 uur werden burge meester Vernede en diens eohtgenoote bij het viaduct aan de Stationsstraat door het comité, dat zich voor dit doel had sa mengesteld, ontvangen. Bij monde van den voorzitter van het comité, den heer H. Nieuwenhuijsen werd de burgemeester toe gesproken en hartelijk welkom geheeten. Met eenige welgekozen woorden werd door burgemeester Vernède dank gebracht. Door een dochtertje van den loco-burge meester, den heer A. J. M. van Well wer den aan mevr. Vernède bloemen aange boden. Hierna stapte men in de gereed staande auto's en werd langs de Stations straat en door de Dorpsstraat, waar van verschillende huizen de driekleur wapperde gereden. Bij het schoolplein der O. L. school werd halt gehouden. Daar hadden zich de schoolkinderen opgesteld en zongen den heer en mevr. Vernède eenige coupletten van het Wilhelmus en een welkomstlied toe, gemaakt door een plaatsgenoote, Voor deze zanghui de werd den jeugdigen zan gers £n zangeressen dank gebracht, waar na de stoet zich weer in beweging zette en halt hield bij het Raadhuis, waar de in stallatie plaats vond. In het Raadhuis merkten wij op de beide predikanten, den pastoor, de docto ren. den dierenarts, verschillende burge meesters uit de omliggende gemeenten en vele anderen. Ten Raadhuize werd de bur gemeester naar de kamer van den secre taris geleid in afwachting van de instal latie. De Raadszitting. Omstreeks 3 uur werd de vergadering door den loco-burgemeester geopend waar na spr. den secretaris verzocht het Kon. Besluit voor te lezen van de benoeming van burgemeester Vernède als burgemees ter van Zoetermeer. Vervolgens verzocht de loco-burgemees ter aan de oudste raadsleden, de heeren Van Straalen en Roos den burgemeester binnen te leiden. Bij het betreden van de raadzaal verhie ven allen zich van hun zitplaatsen. Nadat burgemeester Vernède had plaats genomen, sprak de loco-burgemeester, de heer Van Well, hem als volgt toe: Rede van heer Van Well. Zooeven is door onzen secretaris voor lezing gedaan van het Kon Besluit van uwe benoeming tot burgemeester van Zoe termeer, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Rozenburg. Het is voor mij als wethouder een bij zonder voorrecht een der eersten te mo gen zijn, van degenen, die u vandaag zul len komen feliciteeren. Burgemeester Vernède, van harte bied ik u mijn felicitaties aan met deze benoeming die in vergelijking met uw vorige gemeen te ongetwijfeld een belangrijke promotie voor u beteekent. De heer A. J. M. van Well. U komt hier in een gemeente, waar het economisch aspect zich in een groote versoheidenheid presenteert. Naast grooten landbouw en veeteelt en tuinbouwbedrijven, welke beide eer ste ecu groot deel van het economisch leven van onze gemeente uitmaken, vindt u hier belangrijke industrieën, zeer beduidende handelszaken, alsmede expeditie en autobusondernemingen en tenslotte talrijke vooruitstrevende mid denstandszaken. Dit alles teekent Zoetermeer, als een der bedrijvigste plattelandsgemeenten uit deze gehecle omgeving en onze ge meente neemt als zoodanig een waar dige plaats, ja, ik mag zeggen een vooraanstaande plaats in, naast de omliggende gemeenten van gelijk in wonertal. Om deze gemeente te besturen, zijt gij benoemd. Moogt gij bij de uitoefening van dit bestuursambt een open oog en een warm hart hebben voor de belangen van al deze bedrijven en van de geheele be volking. Juist de groote verscheidenheid dezer bedrijven en mede het feit, dat Zoetermeer een echte handelsplaats is, zal u gelegenheid te over bieden, om uwe be kwaamheid te toonen en uwe krachten te ontplooien. De aard onzer bevolking is er nu juist niet naar, om direct met een nieuwen burgemeester „weg te loopen". Men is hier in het algemeen in den eersten tijd ietwat voorzichtig. Men wil hier, om het zoo eens te noemen altijd eerst „de kat uit den boom kijken". Maar als dat ge beurd is en de conclusie is gunstig, dan kunt u. als eerste burger in deze gemeente er stellig op rekenen, dat u voorgoed het pleit gewonnen heeft. Moge u daartoe met onverflauwde belangstelling kennis nemen van en maatregelen voorbereiden tot alles, wat de wievaart der gemeente bevorderen kan. De beide wethouders zullen u gaarne in alles hierbij met raad en daad terzijde staan. Sprak ik in het begin over een groote verscheidenheid van bedrijven in onze gemeente, ook in de samenstelling van den Gemeenteraad zult u niet te kla gen hebben over te weinig variatie. Niet minder dan 7 partijen zijn hier vertegenwoordigd en u zult dus op dit ge bied ais voorzitter van den Raad een pracht-gelegenheid hebben u steeds weer tc oefenen en te scherpen op twee voor name punten „tact en beleid". Ik ben er echter vast van overtuigd, dat de Raad u zal steunen bij élke poging en bij elk voorstel om het welzijn en den bloei van onze gemeente en van haar inwoners te bevorderen. Mogen voorts ook de ambte naren in u vinden een humaan chef, iemand, die met hen medeleeft en de juiste waardeering heeft voor hun be langen. Bij uw afscheid van den Raad. te Ro zenburg heeft u gezegd, dat u daar als burgemeester, vóór alles getracht heeft rechtvaardig te zijn en in een toespraak van wethouder Van Dam werd gezegd, dat ge u steeds boven de partijen wist te stel len en strikt onpartijdig waart. Dat is juist wat men hier van onzen nieuwen burgemeester op de eerste plaats (verwacht. Het hartelijk afscheid van onzen vori- gen zeer bekwamen burgemeester Middel- berg ligt ons allen nog versch in het ge houden. Moogt gij met Gods hulp en on- misbaren zegen een waardige plaats in nemen in de rij van burgemeesters, die onze gemeente in den loop der tijden heeft gehad. Van harte heet ik u en ook u, mevr. Vernède, welkom in onze gemeente. Moogt gij beiden er in slagen u spoedig ver trouwd te maken met uwe nieuwe omge ving. Moogt gij beiden er spoedig in sla gen, door rechtvaardigheid en door har telijkheid, de harten van uwe ingezetenen te winnen! Onder 'net gehucht WiLsveen aan den weg van Leldschendam naar Zoetermeer, bevindt zich even voorbij de Prot. Begraaf plaats een autokerkhof, toebehoorende aan den autoslooper J. van Haatten, welke op dit terrein ook woonachtig is. Gistermiddag was de man bezig met het sorteeren van ijzer en koper. Onder de partij bevond zich ook een aantal patro nen en andere militaire projectielen. Van een aantal dezer was van Haatten bezig het ijzer van het koper te scheiden. Blijkbaar heeft de man niet gezien dat verscheidene dezer projectielen nog intact waren want plotseling ontstond een hevige explosie, met het gevolg dat van Haatten ernstig aan zijn handen werd verwond, bovendien kreeg hij de lading in het gezicht, waardoor een zijner oogen zoo beschadigd is gewor den, dat het vrij zeker verloren is. Dr. Perquin, welke de eerste hulp ver leende, heeft den man ter opname naar het Acad. Ziekenhuis doen vervoeren. Nog meerdere explosies vreezende heeft men direct de hulp van de Genie ingeroe pen, waarna van de Hembrug direct een aantal manschappen ter plaatse kwam. Uit het daarop gevolgde onderzoek bleek, dat zich nog meerdere gevaarlijke spring stoffen onder de partij bevonden, waarvan er zelfs waren welke bij de minste aanra king tot ontploffing kwamen. Zoowel van militaire zijde ais van de zijde der rijkspolitie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de herkomst dezer gevaarlijke stoffen. Na deze rede hing de loco-burgemeester, burgemeester Vernède' den ambtsketen om. De burgemeester voerde hierop het woord, waarna verschillende Raadsleden him gelukwenschen overbrachten. Na afloop der installatie had een druk bezochte receptie plaats in hotel „De Gou den Leeuw", terwijl vanavond in hotel „De Jonge Pnns" den burgemeester een diner wordt aangeboden, waaraan vele ingeze tenen deelnemen. Op een en ander komen wij morgen nader terug. RIJWIELDIEF ONTVLUCHT EN GEPAKT. Gistermorgen vervoegde zich bij een mo tor- en rijwielhandelaar te Amersfoort een Duitscher, die een fiets te koop aanbood Het vreemde gedrag van den man was voor den handelaar aanleiding, de politie op te bellen. Inspecteur A C. van Gorkum ging daarop naar de rijwielzaak en spoedig bleek, dat het rijwiel Dinsdag in Hengelo was gestolen De inspecteur nam den man mee naar het politiebureau, maar nauwelijks was de Duitscher binnen, of hij zag kans, er van door te gaan. Hij verdween in het smalle straatje achter het politiebureau, doch de inspecteur ging den vluchteling ijlings ach terna en wist hem spoedig te grijpen. Woensdagmiddag is hij naar Hengelo over gebracht. 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers, Per doos van 2 stuks - 2 sjuivers. 271 (Ingez. Med.) DEN DOOD ONTSPRONGEN. OVERBRENGING STOFFELIJK OVER SCHOT NAAR MAASSLUIS. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den heer P. Janzen. in leven directeur van het Postkantoor te Alphen uit die ge meente overgebracht naar Maassluis, waar morgenmiddag op de Alg. Begraafplaats teraardebestelling zal plaats hebben. Bij het uitdragen uit de ambtswoning had tien de postbestellers zich voor de woning opgesteld, om een laatsten groet aan hun vroegeren humancn chef te brengen Ge durende de korte ambtsperiode te Alphen, heeft de overledene zich bij velen bemind gemaakt HAAGSCHE RECHTBANK. Bedreiging met het mes. Een 24-jarig chauffeur uit Leiderdorp Md den chauffeur G. W. Z. te Leiden met een mes te lijf willen gaan. Het was eohter gelukt hem het mes afhandig te maken, Joodat ernstige gevolgen nog uitbleven. De Olficier had aan den chauffeur echter Mging tot doodslag ten laste gelegd, het- pn hij echter liet vallen, om bedreiging Ie handhaven. *H bleek, dat verdachte was ontslagen een woordenwisseling was gevolgd, verdachte greep toen een mes, dat op een Mnk lag en liep in de richting van Z. Een getuige deelde echter mede, dat ver dachte geen stekende beweging heeft ge maakt. De Officier eisohte tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk ■met drie Jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. Verduistering van boeken. Terzake verduistering van studieboeken te Leiden heeft terecht gestaan een koop man uit Leiden. Hij had daar bij twee boekhandelaren boeken gehaald en deze vlak daarop weer verkocht. Tegen verdachte was door den Officier zes maanden gevangenisstraf ge- èischt. waarvan vier maanden voorwaar delijk. De Rechtbank heeft verdaohte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Fietsendiefstal. Terzake diefstal van een fiets heeft te recht gestaan de arbeider P. A. H. uit Leiden. Tegen verdachte was door den Officier acht maanden gevangenisstraf geëisCht. De Rechtbank heeft in deze zaak nog geen vonnis gewezen, doch teruggewezen naar den rechter-commlssaris tot het hooren van een nieuwen getuige. KANTONGERECHT TE DELFT. Na een doodelijk ongeval. In een fabriek voor vervaardigen van carrosserieën te Zoetermeer had eenigen tijd geleden een doodelijk ongeval plaats. Een arbeider kwam hierbij om het leven. Het onderzoek, dat de politie toen instelde, gaf aanleiding om de arbeidsinspectie te waarschuwen. De beveiliging van een slijpmachine bleek niet afdoende te zijn. Voor dit feit had de directeur der fa briek zich voor den Delftschen kanton rechter te verantwoorden doch het ver stek gaan. Een ambtenaar der arbeidsinspectie deelde mede. dat er al eerder klachten waren over niet voldoende beveiliging van enkele machines; echter waren nog geen bepaalde voorschriften aan verdachte ge geven. De ambtenaar van het O. M, deelde mede dat blijkens het onderzoek niet was komen vast te staan, dat de dood van den arbei der aan de schuld van verdaohte was to wijten, zoodat de officier op dit punt geen vervolging had ingesteld. Wel was de niet voldoende beveiliging van den slijpsteen aan'°)ding om aan spr. mededeeling te den Daar verdachte nalatig was geweest in het nemen van maatregelen, vorderde spr. f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis De kantonrechter veroordeelde verdachte conform dezen elsch. HUN OPTREDEN BUITENGEWOON ERGERLIJK, ALDUS DE AMBTENAAR VAN HET O. M. Op 17 November van het vorige jaar vonden te Arnhem ter gelegenheid van een vergadering van den Nieuw MalUiu- siaanschen Bond ongeregeldheden plaats, welke veroorzaakt werden door het optre den van een honderdtal R.K. studenten uit Nijmegen. Wageningen en Utrecht. Deze studenten hadden zich tevoren van kaarten voor deze bijeenkomst voorzien, doch de meesten werden niet ot de zaal toegelaten. Slechts aan vier studenten ge lukte het binnen te komen, die na afloop van een korte rede, uitgesproken door dr. Tuit, en tijdens de vertooning van een film, luide protestkreten uitten, doch die door de talrijk in de zaal aanwezige po litie, werden verwijderd. De andere studenten hielden intussohen een betooging in de binnenstad, waarbij pamfletten werden uitgedeeld, een winkel met rotte vruchten werd besmeurd en de etalageruit van een anderen winkel werd ingeworpen. Gistermiddag hebben in verband met deze ongeregeldheden de vier studenten, die in de zaal zijn geweest, voor den Arn- hemsctoen kantonrechter terecht gestaan. De ambtenaar van het O. M„ mr. dr. J C Maris, vond het optreden van deze jon gelui buitengewoon ergerlijk. De eenige verzachtende omstandigheid is, dat zij nog jong zijn. Zij lijden aan een zekere zelf overschatting van eigen denkbeelden, waardoor zij zioh nog niet de noodige zelf beperking weten op te leggen, welke zij tegenover hun medeburgers in acht moe ten nemen. Spr eischte de veroordeeling van ieder der vier verdachten tot f. 15 boete. subs, tien dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. G J. van Brakei. zal op 8 Maart as. schriftelijk vonnis wijzen. Wegens overtreding van het colportage- verbod. dat geldt voor de Arnhemsche binnenstad, hadden zioh vervolgens drie studenten te verantwoorden. De elsch luidde tegen twee hunner f. 5 boete of vijf dagen hechtenis; terwijl de vrijspraak van een derde werd geëisdht, omdat de plaats der verspreiding niet juist in de tenlastelegging was vermeld. D" Kantonrechter veroordeelde de beide eerst'"noemde verdachten tot f.5 boete of twee dagen hechtenis en sprak den derde vrij. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelllk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9. Leiden. Boomen van overweg stonden open. Gistermorgen te kwart over negen had te Oss een ongeluk op den bewaakten over weg aan de Ridderstraat plaats Toen de heer M. van Dinther zich per fiets van de fabriek naar huis begaf, reed hij over dezen bewaakten overweg, waarvan de boomen niet gesloten waren, alhoewel de D-trein van kwart over 9 in aantocht was. v. D. wist zich echter, aldus de „Gelderl.". voor over van zijn fiets te werpen en kwam zoodoende naast den trein te liggen, waar door hij ongedeerd bleef. Van de fiets bleef niets meer heel. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING IN EEN ARSENAAL. In het militair arsenaal te Hirakata in de prefectuur Osaka l Japan i is tengevolge van een ontploffing brand uitgebroken. Er zijn ongeveer tweehonderd personen ge wond en anderen naar men vreest, gedood. Ongeveer zeshonderd huizen zijn uitge brand, tengevolge waarvan omstreeks 5800 personen dakloos zijn. Nader wordt medegedeeld, dat bij den brand in het arsenaal van Hirakata 10 personen werden gedood. 32 zwaar gewond en 440 licht gewond. Nog 38 personen wor den vermist. 800 huizen zijn totaal plat gebrand en 100 werden ernstig beschadigd. 8000 inwoners van de plaats moesten geëvacueerd worden. De laatste semi-openbare plechtigheid ter voorbereiding van het conclaaf is gis teren in de Sixtijnsche kartel gehouden. Aan deze plechtigheid werd door 58 kardi nalen deelgenomen. Alleen Selvaggiani. Boggiani en Dolgi waren wegens gezond heidsredenen afwezig, terwijl O'Connell. de aartsbisschop van Boston, van zijn lange reis te vermoeid was. De kardinalen begaven zich gisteravond onder het zingen van „Veni Creator Spi ritus" naar de Sixtijnsche kapel om den eed af te leggen. Na deze plechtigheid gingen de wachten rond in de zone van het conclaaf, roepende „extra omnes" hetgeen wil zeggen, dat ieder zich moest verwijderen. De onvoorzichtige, die niet zou gehoor zamen. zou, volgens Roomsch Katholieke opvattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn. Aan het hoofd van den stoet liepen de zangers der kapel in paarse soutane en witte superpli op hen volgden de kardina len. zij gingen twee aan twee met kardinaal Belmonte aan het hoofd. Terwijl de kardinalen den eed aflegden in de Sixtijnsche kapel werden de concla- visten eveneens op het evangelie beëedigd in de Paulinische kapel. Zij moesten be loven het stilzwijgen te bewaren over alles, wat er in het conclaaf gebeurt. Mgr. Respighi, de ceremoniemeester, las de eeds formule voor. Na de eedsaflegging verlieten de kardinaen een voor een de kapel, terwijl de ceremoniemeester luide de namen riep. De kardinalen werden daarna door hun eerewachters naar de cellen begeleid. Het conclaaf is begonnen. De kardinalen zijn van de buitenwereld afgesloten tot een Paus gekozen zal zijn. Heden is de eerste stemming. Men ver wacht. dat voor Zondag de keus zal zijn gedaan. Ego Gard. Eligo in Summum Ponti&cem r*." D. cnautB 1). Gard. O Het stembiljet. Het stembiljet ziet er aldu- uit. Boven Onder schrijft hii zijn motto. meestal een zet de kiezende kardinaal zijn naam. Ego tekst uit den Bijbel He*" oacier wordt zoo beteekent ik. In het m'dden wordt inge- gevouwen, dat alleen de naam van den vuld de naam van dengene. op wien men gekozene te lezen is. Istemt. Er staat: kies tot Paus kardinaal....

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9