BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 Maart 1939 De strijd in het Verre Oosten Puf aan Voer verbod en maas wijdte van vischnetten KERK- EN SCHOOLNIEUWS ftlgemeene Toestand Het Spaansche vraagstuk Ciano's reis niet geslaagd Nog eens een opwekking De Palestijnsche conferentie Een nieuwe aanslag Richtlijnen van den Duce LUCHTVAART Algemeen belang gaat boven groepsbelang Na het aftreden van president Azana is, gelijk gemeld, volgens de grondwet de voorzitter van de Cortes, Martinez Barrio ad interim president van de republiek. Binnen acht dagen moet de ver kiezing van een nieuwen president uitge schreven worden en binnen een maand daarna moet de verkiezing worden gehou den. Men wacht thans op den terugkeer »an Bario naar Spanje. Martinez Barrio. Men bewaart het grootste stilzwijgen om trent de plaats, waar de ministerraad van' Negrln vergadert, welke thans permanent bijeen is. Franco's regeering is nog erkend door llthauen, Brazilië en Griekenland. In een interview met een vertegenwoor diger van Havas heeft don Nicolas Franco, broeder van den generalissimus verklaard, dat het oogenblik nog niet gekomen is om in de kwestie van het regime een besluit te nemen. Wij moeten, aldus Nicolas Fran co, eerst de fundamenteele vraagstukken ran de organisatie van den nieuwen staat oplossen. Op de vraag of de verschillende landen „voor den wederopbouw van Spanje" op voet van gelijkheid zullen worden behan deld, verklaarde Franco: het is onmoge lijk hierop te antwoorden. Dit zal ongetwij- feld afhangen van de onderscheidene pac ten en overeenkomsten, die gesloten zullen kunnen worden. Er zij echter op gewezen, dat dit onderwerp lang niet de draagwijdte heeft, die het door de wereldpers wordt toegeschreven. Ondanks de verliezen door den oorlog stellen de economische krach ten en de hulpbronnen van Spanje het in staat, dit probleem voor het grootste deel zelf ter hand te nemen. Tenslotte wees Nicolas Franco er op, hoe reer liet Spaansche volk het door Frankrijk verrichte humanitaire werk waardeert. Dit, reide hij, kan er aanzienliik toe bijdragen, de geschillen en kloven te overbruggen. Bovendien hebben de Fransche maatrege- letn tot verzekering van het wettfg bezit van goederen en bezittingen, die door den vijand gestolen zijn, in Spanje een zeer fnstigen indruk geschapen. In de Fransche Kamer-commissie voor bultenl. zaken heeft Bonnet den gang van aken geschetst. Hij zou zich verder zeer roldaan verklaard hebben over de verkla nken. door Chamberlain en Halifax af- Euegd ten aanzien van de Italiaansche eischen en daaraan hebben toegevoegd, dat de houding der Fransche regeering niet gewijzigd is: zij blijft bereid tot onderhan delingen in het kader der aanspraken, welke voldoening hadden gevonden door de overeenkomst van 1935. Met voldoening zou de minister melding hebben gemaakt van een verbetering van den toestand in Mid den- en Oost-Europa, waar het prestige van Frankrijk de laatste maanden aan zienlijk is gestegen, eenerzijds door facto ren van blnnenlandsche politiek, ander zijds door de herhaalde verzekeringen der Fransch-Britsche solidariteit. Hij zou ver meerdering van den Franschen Invloed in Nederland. Denemarken, Zuid-Slavië, Roe menië en Polen daarvoor karakteristiek ge noemd hebben. Bonnet zou verder te verstaan gegeven hebben, dat de Italiaansche regeerlng te leurgesteld is over de reis van Ciano naar Polen, daar Beek duidelijk te kennen had gegeven, dat Polen gehecht blijft aan zijn bondgenootschap met Frankrijk en trouw blijft aan zijn verplichtingen jegens Frank rijk bij een aanval. Op dit laatste wijst ook wel het zeer magere communiqué, dat bij Ciano's ver trek uit Polen is uitgegeven. Dit luidt: „In den loop van het bezoek van Ciano aan Polen en bij de verschillende bespre kingen, waartoe zijn bezoek aanleiding gaf, hebben de Italiaansche en Poolsche minis ters van buitenlandsche zaken'eens te meer geconstateerd, dat tusschen hun beide landen een geest van vriendschap en een volkomen hartelijkheid in de betrekkingen bestaat en dat positieve gevolgen daaruit voortvloeien. Zij hebben bevestigd, dat orde en recht vaardigheid het belangrijkste doel van de politiek van Italië en Polen zijn. Zij waren het er over eens, dat de vriendschappe lijke samenwerking tusschen hun landen moet worden voortgezet, een samenwer king. die berust op de verwantschap tus schen de Italiaansche en Poolsche be langen". m In een rede te Liverpool heeft lord Zet land onder meer gezegd: „Laten de regeeringen der totalitaire sta ten den moed hebben om den voet te zet ten op den weg. waarop Chamberlain haar reeds meer dan halverwege is tegemoet ge komen. Dan kunnen de volkeren der aarde weer een luisterrijken dageraad zien. Duitschland heeft het in zijn macht een einde aan den waanzinnigen wapenings wedloop te maken door zijn eigen koorts achtige concentratie op de herbewapening een halt toe te roepen. Het wil gelijkheid, dat wenschen wij ook. Het zal ons meer dan bereid vinden aan de conferentietafel alle aangelegenheden te bespreken, die van gemeenschappelijk belang voor onze lan den zijn. Het zal ons niet bereid vinden tot een samenkomst, waarbij onze handen op den rug gebonden zijn, terwijl Duitsch land een geladen pistool in de hand heeft. De toekomst Is niet volkomen donker: de zilveren randen aan de donkere wolken bo ven Europa ontbreken niet. Dat er in Duitschland en Italië geen haat tegen En geland bestaat, is bewezen door de ovaties, die het Duitsche en het Italiaansche volk Chamberlain gebracht hebben". ENGELAND, (.^!^ablsche tegenvoorstellen, welke gis- j™iddag aan de Brltsche delegatie zijn •«rgelegd, toonen, naar Reuter verneemt, "'"f,afwljking van de oorspronkelijke roorstellen. Met nadruk wordt het stopzet- J^rlangd van elke Joodsehe immigratie "Palestina en het onmiddellijk instellen itas66" Palastijnsche regeering. Na de in- ™ng van een dergelijke regeering zou schema voor de verkiezing van een fteW™1' "cbaam moeten worden opge zien meent, dat het Arabische voorstel er ws op wijst, dat er geen behoefte bestaat ®en Ronde Tafel-conferentie, pm het prooieem der minderheden te bespreken en Begt men, dat de kwestie der veilig- •iii„ n andere details kan worden geregeld mShuidige besprekingen. Een ander sbtl m Arabische voorstellen is, dat de rnrrf Vln den Hoogen Commissaris zal «IS,11 geregeld ten aanzien van diens Wcnten en positie. Vanochtend vroeg is het aquaduct dat C| piand Union Canal over den North Road. een van de voornaamste Noordwesten van Londen, door "ontploffing ernstig beschadigd, ruim ïï^bleffing was op een afstand van ran h nof? hooi en. In den muur Aw, j aiuaduct is een groot gat geslagen, irt,',.,® stalen bedding is vrijwel niet be- ,«igd. zoodat slechts een klein straaltje ontsnapt. Een ramp is derhalve r,»„ en' Niemand werd bij de ontplof- Bewond. veronderstelt, dat hier sprake is van n nieuwen aanslag in de reeks terroris me aanslagen. De begrooting voor luchtvaart. jjjïtooting voor luchtvaart bedraagt <u?®B? 205.951.000 pond sterling, meer i>ar Procent hoogev dan het vorige fi»? einde van 1939 moet het aantal buigen in eerste linie 1750 toestellen bedragen, terwijl men verwacht, dat het personeel zal worden uitgebreid tot 118.000 man, hetgeen een vermeerdering van 22.000 man beteekent. Het aantal vrijwillige pilo ten voor de reserve zal gebracht worden op ruim 2500. Dc overzeesche luchtmacht zal gedurende het kamende jaar versterkt wor den met drie escadrilles ln het Midden- Oosten. DUITSCHLAND. Geruchten rond Schuschnigg. Ten aanzien van geruchten, welke de ronde hebben gedaan over Schuschnigg, die naar het heet in vrijheid zou worden gesteld, geven de Duitsche autoriteiten te verstaan, dat het niet onmogelijk ls. dat de ex-bondskanselier Schuschnigg op een nader te bepalen datum van Hotel „Métro- pole". waar hij in verzekerde bewaring wordt gehouden, zal worden overgebracht naar een villa in Duitschland. Omtrent het regime, waaraan hij daar onderworpen zal worden, noch omtrent de plaats wordt iets gezegd. Het schijnt dat hij in dat geval een soort bewaakte vrijheid" zal genieten. LITHAUEN. Protestvergaderingen te Memel. Voor het eerst sedert de verkiezingen ln Memel hebben de Lithauers aldaar protest vergaderingen gehouden tegen het wille keurig optreden van de nationaal- socialisten. Gouverneur Bertuleit is een memoran dum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de toestand niet houdbaar ls en de stichting van een Lithausoh front wordt aangekondigd. POLEN. De anti-Poolsche incidenten te Danzig. Het bericht, dat de autoriteiten te Danzig besloten hebben, vijf Poolsche studenten van de colleges aan de polytechnische school uit te sluiten, is in Polen niet gepu bliceerd. doch de studenten te Danzig heb ben zich om bijstand tot de universiteit van Warschau gewend en tegen vanochtend is een massa-bijeenkomst van de studenten te Warschau georganiseerd. BELGIË. De regeeringscrisis Gisterochtend is Soudan begonnen met zijn besprekingen. Gistermiddag verklaarde hij goede hoop te hebben te zullen slagen. De Vlaamsche minister, van Cauwelaert, die een onderhoud heeft gehad met Soe dan. heeft gezegd, dat men een sterke, nationale regeerlng noodig heeft, welke de beide volken, welke het land vormen, eer biedigt. Hü noemde het bedroevend, dat de Vlaamsche eischen verkeerd worden uit gelegd. ,,Wij vragen geen wijziging van den con- stitutioneelen vorm van het land. Wij heb ben geen belang bij een politieke verdee ling. WH willen geen federalen staat, welke ik als een politieke belachelijkheid be schouw". zoo zelde van Cauwelaert. Gisteravond heeft Soudan den journalis ten medegedeeld, dat hij geloofde van avond of op zijn laatst morgenochtend te kunnen zeggen, of hij in zijn pogingen tot het vormen eener regeering geslaagd zal zijn. Hij is van meening dat de oplossing, die voor de kwestie-Martens gevonden zal worden, tegelijkertijd den liberalen en den Vlamingen voldoening zal schenken. Met Janssen heeft hij het financieele program ma reeds bestudeerd en Janssen zal deel van de regeerlng u tjnaken, indien d e uit vertegenwoordigers van de drie partijen zal bestaan. hebben geleverd voor het welzijn van het eiland Na een kösteioozen maaltijd hebben de menschen allen geschenken in geld en levensmiddelen ontvangen, waarna zij met verschillende treinen vervoerd werden naar plaatsen waar hun de noodige bijstand en werk zal worden gegeven ITALIË. Mussolini heeft het nieuwe directorium van de fascistische partij ontvangen, het orgaan, dat belast is met de interne be stuursaangelegenheden der partij. Hij gaf den bezoekers nieuwe richtlijnen aan op het gebied van het rijk, het ras en de autarkie. Hij droeg hun ook op de mili taire voorbereiding steeds intensiever te maken en de sociale rechtvaardigheid hoo- ger te stellen, het eerste om de verdediging van Italic te waarborgen tegen eventueele omsingelingsplannen van de antifascisti sche machten het tweede om de massa van het werkende volk steeds inniger te vereenzelvigen met den fascistlschen staat Terugkeer van Italianen. Aan boord van de ..Citta di Napoil" en van de .Citta di Llvorno" zijn te Livorno 800 Italianen uit Corsica aangekomen, die „wegens de vervolgingsmaatregelen van de zijde der Franschen genoodzaakt waren te repatrieeren", aldus het Italiaansche pers agentschap. Afgevaardigde Decicco. minister „voor de in het buitenland wonende Italianen, auto riteiten, vertegenwoordigers van fascisti sche organisaties ëh een groote menigte bereidden den 800 Italianen een hartelijke Ontvangst. De gerepatrieerde», aldus Stefanl, hebben mededeeling gedaap van „weerzinwekken de blijken van Franschen haatjegens hen. die door hun werk tgch steeds hun bijdrage VEREENIGDE STATEN. Het luchtwapen. Gisteren is in de desbetreffende commis sie van het congres medegedeeld, dat op het oogenblik in het geheel slechts 879 ge vechtstoestellen der eerste linie beschikbaar zijn en dat het drie jaar zal duren om de productie te verhoogen tot 1000 toestellen per maand. Ook werd onthuld, dat proeven worden genomen met een nieuwe ontplof bare stof en met de productie van vlieg tuigen uit buigzaam materiaal. Generaal-majoor Arnold, de leider van het vliegercorps, heeft cijfers genoemd van de tegenwoordige sterkte van de lucht macht. Hij ze.de, dat als de oefentoestel len, de verkenners- en transportvliegtuigen, die thans door de nationale garde worden gebruikt, worden medegerekend, het totaal aantal vliegtuigen zonder die, welke in be stelling 'zijn 1428 bedraagt. Arnold zeide, dat om over drie jaren een productie van 1000 vliegtuigen per maand te kunnen hebben, het aantal werktuig kundigen van 27.000 moet worden uitge breid tot 120.000. Hij voegde hieraan toe. dat de regeering voornemens is 400 eenmotorige jagers 125 bombardeurs, dertien interceptors", dertien viermotorige bommenwerpers (vliegende forten) en veertien vliegtuigen met foto inrichting aan te schaffen. „Gezien zekere omstandigheden", aldus Arnold, wordt de post voor den militairen inlichtingendienst met 25 verhoogd tot 125.000 dollars. Nieuwe gevechten. De Japansche troepen ln Midden-China zijn een groot offensief ten Westen van Hankau begonnen. ZIJ schijnen het te hebben gemunt op I Tsjang of Tsja SI, twee steden aan de Jang Tse. De Japanners rukten aanvankelijk op, doch konden er niet in slagen, de rivier over te steken, ondanks drie aanvallen, welke zij achtereenvolgens ondernamen. De Ohineezen gingen tenslotte tot een tegenaanval over en wonnen terrein. Volgens een mededeeling uit Chineesche kringen te Hwal Ylng, waar de provinciale regeering van Kiang Soe ls gevestigd, wordt in Noord-Kiang Soe nog steeds ver woed gestreden. Hwai Ying en Toeng Hai hebben hevige aanvallen te verduren van de Japanners, die in drie colonnes opmarcheeren, daarbij gesteund door vliegtuigen en tanks. Zij hebben, na drie dagen vechten. Tsau Tsi en Yong Ho bezet. De slag duurt intus- schen voort. De Japansche troepen zijn uit 't Tsjoeng Tiau-gebergte verdreven. In Oost-Honan doen de Chineesche troe pen felle aanvallen ln den driehoek tus schen Peiping, Hankau en de spoorwegen ten Zuid-Oosten van Tsjeng Tsjau. DE POSTVLUCHTEN. De ..Emoe" is gisteravond om 7 uur op Schip hol geland. DE „REIGER" NAAR INDIË. Hedenmorgen is het K.L.M.-toestel „Reiger" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich vyf passagiers en wel: één voor Napels, één voor Bangkok, één voor Medan en twee voor Sydney. Voor de tus- schèntrajecten hebben: één passagier Marseille —Karachi, één passagier NapelsBasra, twee passagiers Napels—Bangkok, één passagier Bag dad—Karachi, één passagier CalcuttaSydney, één pasagier Rangoon—Bangkok en drie pas sagiers BangkokSingapore geboekt. Medegenomen werd: 406 kg. briefpost, 15 kg. pakketpost en 247 kg. vracht. DE „ZILVERREIGER" NAAR NEDERLAND. BATAVIA. 2 Maart. (Aneta). De „Zilverrei ger" is vanmorgen van Tjililitan naar Neder - land vertrokken met medeneming van 328 kg. post. 16 kg. pakketpost en 148 kg. vracht. Een passagier vliegt mede tot Amsterdam, terwijl voor tusschentrajecten 21 passagiers werden ge- I boekt. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoorten, is het vol gende ontleend: Dat er drie categorieën zijn van personen, n.l. de kustvisschers, de eendenhouders en de vischmeelfabrikanten, voor wie de uit voering van het verdrag moeilijkheden kan opleveren, wordt toegegeven. Voor de kustvlsschervaartuigen vertegen woordigt de opbrengst van puf Inderdaad een groot direct belang. Wel dient echter in aanmerking te worden genomen, dat, nu tegenwoordig veel botters worden vervan gen door moderne schepen met sterker mo toren, waarmede de vsscherij op verder ge legen gronden, waar minder puf voorkomt kan worden uitgeoefend, de kustvisschers ln staat zullen zijn de voor hen nadeelige gevolgen van een pufaanveerverbod be langrijk te verminderen, zoo al niet te eli- mineeren. Voor de bemanning der motor- loggers van schippers-eigenaar, die de vol ledige opbrengst van de puf krijgt, zal een aanvoerverbod daar compensatie van de zijde der eigenaars wel niet kan worden verwacht aanvankelijk bezwaar opleve ren, Hiertegenover moet nadrukkelijk wor den gesteld, dat loonsvoorwaarden, waarbij de bemanning op de opbrengst van de puf steunt, wel is waar historisch verklaard kunnen worden, doch niet passen bij een goede bedrijfsuitoefening. Doch afgezien hiervan moet naar de meening der ministers van Economi sche Zaken, van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, deze materie ten op zichte van de kustvisschers aldus be zien worden, dat de bevordering van den visehstand, welke het verdrag be oogt, het visscherijbedrijf in al zijn ge ledingen ten goede zal komen en dus ook aan de opvarenden, die thans nog uit de puf inkomsten genieten. Het is daarom noodzakelijk niet eenzijdig den nadruk te leggen op de aanvankelijke nadoelen voor deze groep visschers, maar het oog richtend op dc toe komst de ongetwijfeld grootere be langen. welke ook en zelfs bij uitstek voor dc kustvisschers met een goeden visehstand gemoeid zijn, zwaarder te doen wegen. Met betrekking tot de gevolgen van een pufaanvoerverbod ten opzichte van de een denhouders wordt vooropgesteld, dat het hier gelijk terecht ln het voorloopig ver slag is opgemerkt een quaestie van pro ductiekosten en de verhouding daarvan tot de opbrengst der eendeneieren betreft. De eendenliouderij zal zich aan de gewij zigde omstandigheden moeten aanpassen. Voor het bedrijf zal een voedermengsel moeten worden gevonden, hetwelk aan de behoeften voldoet en tevens zoo goedkoop ls, dat een verhooging der productiekosten wordt vermeden, althans tot een minimum gereduceerd. Dat de vischmeelindustrie de puf als grondstof niet kan missen, mag naar de meening der ministers op zichzelf geen reden zijn om een pufaanvoerverbod te ver werpen. Men zal deze quaestie, welke de volle belangstelling heeft van den minister van Economische Zaken, ook weer aldus moeten bezien, dat hier het belang van den visehstand moet prevaleeren. doch dat overigens de nadeelen welke hieruit voor andere categorieën kunnen voortvloeien zoo veel mogelijk worden beperkt. Het zal op den duur in deze richting moe ten gaan, dat de vischmeelfabrieken haar grondstof meer gaan betrekken uit niet voor menschelijke consumptie geschikte en uit afval van marktwaardige visch. In zoo verre mag het ook voor de vischmeelin dustrie van belang worden geacht, dat de minister pogingen in het werk heeft gesteld de deelneming aan de zoogenaamde verre vlsscherij te bevorderen. Het nuttig effect van een aanvoer verbod zal gedeeltelijk mede afhanke lijk zijn van de door de visschers ten dezen in hun eigen belang te ver- ieenen medewerking. Deze medewer king waartoe zij overigens op grond van het eerste lid van artikel 8 van het verdrag verplicht kulinen worden, kan van hen gevergd worden, omdat het onmiddellijk in zee werpen van de puf redelijkerwijs gesproken niet met een practische en economische uitoefening van de visscherij in strijd is en het met name mogelijk is, zonder te zeer in den technischen gang van zaken in te grij pen, een kleine pauze te houden tus schen het binnenhalen en weder uit zetten van het net, in welke tijdsver loop de gevangen puf buiten boord kan worden gezet, waarmede tevens het be zwaar, de puf weer in het achteraan- sieepende nét te krijgen, is ondervan gen. Het nemen van maatregelen tegen de overbevissching van de Noordzee door af sluiting van bepaalde broedplaatsen, zooals wordt voorgesteld, wordt practisch onuit voerbaar geacht, wegens de te groote uit gestrektheid van deze broedplaatsen. Het Londensch verdrag is bereids goed gekeurd door Zweden. Denemarken, Noor wegen, Groot-Brittannie, Noord-Irrland IJsland en Polen, terwijl de Hooge Road voor de zeevlsscherij in België een doo. het bestuur van het Zeewezen voorgelegd ont werp Koninklijk besluit betreffende dé toe passing van het verdrag heeft goedgekeurd. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Ottcvanger van Leiden. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Nam. 7.30 uur, ds. Straatsma uit Den Haag VOOR VRIJDAG 3 MAART. Bodegraven Geref. Gemeente: Nam. 7 uur ds. M. Heikoop van Utrecht. Boskoop Geref. Gem.: Nam. half 8, ds. W. C. Lamaln van Rotterdam. Sassenhelm Gem. Gods: Nam. 8 uur, pas ter Perkins. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hagestein J C. Hooykaas te Dus- sen; te Wapenveld (toezj A. H. Labrie te Goe dereede. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Rotterdam-O. (als miss. pred. voor de zending onder de Chineezen op Midden-Java) A. F, J. Pieron, miss. pred. hier te lande. Dr. G. KEIZER. Dr G. Keizer, Geref. predikant te RhedenDe Steeg en bekend publicist, viert as. Dinsdag zijn 70sten verjaardag. Gerrit Keizer werd 7 Maart 1869 te Wol- vega geboren. Hij bezocht de gymnasia te Doetinchem en te Sneek en studeerde aan de Theol. School te Kampen. In 1895 candidaat geworden promoveerde hij in 1900 tot doctor in de theologie aan de Universiteit van Bezate Lausanne op een dissertatie getiteld: „Fransois Turzettinl a la formule de consentement (Formules concensus) uit versohillende beroepen werd in 1900 dat naar Tiel aangenomen en 24 jaar heeft dr. Keizer deze kerk gediend. 7 Dec. 1924 verbond hij zich aan zijn tegenwoor dige gemeente, wier eerste predikant hij ls. Dr. Keizer maakt sinds tal van jaren deel uit van de Gen. Synode der Geref. Kerken en sedert 1910 is hij lid geweest van het moderamen. ln schier alle gevallen als eerste scriba. Voor de Geref. Kerken maakte hij een reis naar Hongarije en naar Stockholm. Ds. P. J. CHRISPEELS t Te Laken bij Brussel is ln den ouder dom van 79 jaar overleden dr. J. P. Chrls- peels, em. predikant van de Belgisch Na tionale Kerk. De overledene werd 16 Aug. 1859 te Mo lenbeek geboren en was aanvankelijk werkzaam als evangelist-colporteur. I:i 1895 liet de Synodale Commissie van de Belg. Nat. Kerk hem tot de Evangeliebe diening toe en ln datzelfde jaar aanvaard de hij zijn ambt te Maria Horebeeke. In 1914 werd hij predikant te Laken, welke gemeente hij tot aan zijn emeritaat in 1930 heeft gediend. Daarbij was ds. Chris- peels vele jaren werkzaam als directeur van de Vlaamsche stads- en land-evange lisatie Silo. Zijn verdiensten vonden er kenning in zijn benoeming tot ridder in de Leopoldsorde. Zijn stoffelijk overschot is gistermiddag te Laken teraardebesteld. Tevoren vond in de Silokerk te Brussel een rouwdienst plaats. Ds. M. BAREND RECHT. A.s. Zondag viert ds. M. Barendrecht, Ned. Herv. predikant te Austerlitz. zijn 40- jarig ambtsjubileum. Maurits Barendrecht werd 25 April 1874 te Amsterdam, waar zijn vader arts was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en studeerde aan de Rijksuniver siteit aldaar theologie. In 1898 werd hij candidaat in Gelderland en 5 Maart 1899 aanvaardde hij het predikambt ln zijn tegenwoordige, eerste en eenige gemeente, sprekende over Joh. 19 30. na tevoren te zijn bevestigd door zijn schoonvader, wij len ds. H. D. Hogerzeil van Amsterdam. De jubilaris is lid van het classicaal be stuur van Amersfoort en sedert 1906 Prot. godsdenstleeraar aan het Rijksopvoedings gesticht voor meisjes te Zeist. De jubilaris heeft zich met name verdienstelijk ge maakt voor de jeugd en is sinds tal van jaren voorzitter van de vereeniging Kin- öerzorg in het prov. ressort Utrecht der Ned Herv. Kerk. alsook bestuurslid van den Ned. Kinderzorgbond. Van de bewaar school in zijn woonnlaats is ds Baren drecht penningmeester Tijdens zijn ver blijf te Austerlitz zag cle jubilaris de ge meente zeer uitgroeien. As. Zondagmiddag hoopt ds Baren drecht een gedachtenisrede uit te spreken. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11