ASPIRIN Uit de Omstreken IfIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 1 Maart 1939 Gemeenteraad van Lisse Offtcieele Crisispublicafie Zorg Aspirin in huis te hebben! AALSMEER. GEMEENTERAAD. Het Uitbreidingsplan - Verhuring van «meenteland - De Woningbouw - De plemping N.W.-zijde van den Uiterweg. De Raad vergaderde. De voorzitter deelde mede. dat door Gcd. Staten de gemeente- begroótlng 1938 was goedgekeurd; aan schaffing der nieuwe motorbrandspuit; aanvaarding borgstelling emigratie inge- naar Zuid-Afrika. De voorzitter deed hierop mededeel lngen betreffende extra werk- aamtieden in de bloemisterij-bedrijven met bijslag in het loon door de regeering tot ten hoogste f. 5000. B. en W. werden gemachtigd de noodige maatregelen te treffen. Als lid der commissie van toezicht op het L.O. werd herbenoemd de heer C. Olijhock. Goedgekeurd werd het voorstel tot conversie i'lo annuïteitsleening a pl.m. f 31.000 tot een percentage van 3'/j B en ff werden gemachtigd te besluiten, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de geheele gemeente (plan in hoofd- jaaki wordt voorbereid (voorkoming onge- wenschte bebouwing, o.m. langs de oevers). De heer v. d. Bergen wees B, en W. op de opslagplaats van vuilnis, welke de omge ving niet weinig ontsiert. De voorzitter deelde mee, dat ook hiertegen maatregelen in overweging zijn. Goedgekeurd werden de voorstellen van het college tot herziening der algemeene pachtvoorwaarden voor ge- meente-landerijen en tot vestiging van een zakelijk recht,, in verband met verkoop van bouwterrein aan de Kastanjelaan voor bouw transformatie-gebouwtje door het PEN. Toegestaan werd het verzoek om koop van gemeentewater, nabij „Stokken- land". n.l. aan de N.V. Handelskweekerij en Brandstoffenhandel J. Evcleens, J. C. Alderden Jz., en Adr. Maarse Jz., allen te Aalsmeer, tegen f. 0,10 p. c.A. De voorzitter bracht dan In behandeling het voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel gemeenteland ln den Stom meerpolder (toekomstig sportterreinaan de stichting tot aanleg en exploitatie van tennisbanen te Aalsmeer. De heer J. v. d. Bergen wilde in het huur contract vastgelegd zien, dat de banen op Zondagmorgen niet geopend mogen zijn, vat het competitieverband betrof. Hiervan maakte spr. een voorstel, dat ondersteund «rd door de heeren Kragtwljk en Baardse. De heer P. v. d, Meer zeide, in deze niet met den heer v. d. Bergen mee te kunnen gaan; spr.'s Zondag was niet een halve, doch de geheele dag. Toch zou hij vóór. doch de geheele dag. Het voorstel v. d. Ber gen werd na discussie met 64 st. ver- vorpen. waardoor het voorstel van B. en W. tot verhuur werd aangenomen De heer M. Alderden Cz. had een vraag Ingezonden, betreffende den bouw van zes voningen voor groote gezinnen, waarbij de plaatselijke bouwvereenigingen in de vorige vergadering in de gelegenheid waren ge steld. hiervoor ook ^plannen in te dienen. Volksbelang" verklaarde zich bereid tot bouw van zes woningen te Kudelstaart; ..Goed Wonen" gaf de voorkeur aan Plan Zuid. Uit de besprekingen bleek wel. dat Kudelstaart als meest gewenschte plaats verd verkoren. Besloten werd. dat B. en W. s» spoedig mogelijk de plannen van ..Volksbelang'' voor dezen bouw bij den raad zullen Indienen en ook, dat er met spoed gegevens zullen worden ver zameld omtrent de behoefte aan bouw voor Stoote gezinnen in Plan Zuid en Oosteinde. De heer Jongkind vroeg, wat de reden wh, dat de bovenbouw der brug in het nieuwe deel Van Cleeffkade nog niet was aanbesteed? Spoedig zal dit in orde komen. De heer M Aldersen Cz. vroeg inlichtin- ;en in verband met voorbereiding plemping N.W.-zijde Uiterweg. Hierover zal een con ferentie in Den Haag door het gemeente bestuur en den directeur van gemeentewer ken met verschillende ministers plaats heb ben.. In de volgende raadsvergadering ho pen B. en W. met voorbereidingsplannen te tomen Hierna besloten zitting. leven der bewoners van het Hemelsche rijk, het land van den stillen glimlach. De spreker, die daar als journalist gewerkt heeft, gaf eerst een vluchtig overzicht van ae geschiedenis en o.m. een verklaring van den naam China. Hij gaf zeer interessante kijkjes van de Chlneesche cultuur en het leven in de lagere en hooge kasten der bevolking. De lichtbeelden waren zeer in teressant en werden op boelende wijze toe gelicht. Na de pauze declameerde de heer Pilger, zper tot voldoening van de aanwezigen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ouderavond Geref. School. Alhier werd de jaarlljksche kijkdag en ouderavond gehouden der school voor Geref. L.O. Des en ook des avonds was er gelegenheid voor ouders en belangstel- geschiedt door den Commissaris der Ko- HET ONTEIGENINGSPLA N DE OPEN BEBOUWING UITBREIDINGSPLAN ZONDAGSHEILIGING De Raad van Lisse vergaderde onder voorzitterschap van den Burgemeester Alwezig met kennisgeving het lid Jac. Th. de Vroomcn. Bij de wijziging der Veldwachtersveror dening constateerde de heer Tibboel, dat tusschen het besluit van benoeming tot plaatsvervangend chef van Politie en de wijziging van deze verordening groote tijdsruimte is; hij vroeg naar de oorzaak hiervan. Voorts vroeg spr. tot wiens com petentie het behoort om een voordracht daartoe in te dienen en wie de persoon, die daarvoor benoemd wordt, uitkoos. De voorzitter verklaarde dze aangelegen heid in dit stadium te hebben gevonden bij zijn in functie treding. De benoeming DE BIOSCOOP-VERGUNNING IN HET EN DE lenden m de school het werk der leerlingen te bezichtigen. Hiervan werd door velen gebru k gemaakt. Met groote belangstelling werd van het werk kennis genomen. Bij zondere aandacht trokken de handwerken en he„ teekenwerk. Des avonds werd de ouderavond in de zaal achter de Gerei. Kerk gehouden. De zaal wa; met bloemen versierd en bood een gezelligen aanblik. De voorzitter der Sc hooi vereen; ging ds. H. Metering opende de samenkomst door te laten zingen Ps. 95 1 en 3 en gebed. Na het lezen van een gedeelte van Deut. 31 sprak hy een hartelijk woord van welkom iot de tairUke aanwezigen. In zUn ope ningswoord legde spr. er den nadruk op, dat de ouders hun kinderen hebben op te voeden in de vreeze des Heeren. Een voorrecht is het, dat daartoe een middel wordt geboden in de Chr. school. Het is goed elkander dat op een ouderavond te herinneren. Het onderwlis moet gedragen ningin op voordracht van den burgemees ter. Weth. Tromp deelde mede, dat burge meester van Wijnbergen deze zaak heeft voorbereid en tot dit stadium heeft ge bracht. De heer Kingma vroeg, waarom, indien er sprake is van promotie, niet een per soon is genomen met diploma voorzien van aanteekenlngen. De voorzitter ver klaarde, dat het hier een kwestie van anciënniteit betreft en achtte de benoe ming juist. De heer Knetsch wilde wijzi ging brengen in de salarissen der overige politiebeambten, welker bezoldiging hij minder goed noemde: doch dan de kin dertoeslag brengen op het peil van voor heen. B. en W. zullen dit nader over wegen. Ter tafel komt de onbewoonbaarverkla ring van het perceel Heereweg no. 185. De heer van Kesteren merkte op, dat veel woningen onbewoonbaar verklaard zijn, worden door het gebed. Met den wensch. doch niet afgebroken. De voorzitter ant- BENTHUIZEN. Bijeenkomst Staatkundig Ger. Partij. Voor de kiesver. der Staatk. Geref. Partij Md in het kerkgebouw der Geref. Gem. op ie heer Van Boekhoven, te Zeist. De voor- filter, de heer L. Gommertse. opende door laten zingen Ps. 81 1518 en gebed en las vervolgens I Koningen 21. HU sprak naar aanleiding van het voorgelezene een ope ningswoord, waarna de heer Boekhoven een overzicht gaf van het volk van Israël, dat beschreef als een gehoorzaam volk. een van liefde en saamhoorigheid. Be langrijk was, welke Koning er over gesteld ''as. Assa was een godvreezend koning en Jnier hem had het volk gezegende jaren. Maar onder den goddeloozen koning Achab, Nas het volk verdeeld en een ieder deed f®' Wed was in de oogen van den koning Daarom werd de profeet gezonden, om het ™fk het oordeel des Heeren aan te zeggen, iw r ^keerde het volk zich van zUn god- r™eaen weg, dan toonde de Heere ook een Y® te zUn van genade. Spr. besloot met J® wensch, dat een ieder moge terugkee- let de oude paden, die door de voor- ■aaeren bewandeld zUn. Ds. Stuüvenberg "rak het slotwoord, waarna met het zingen 'JJ Ps. 25 6 en dankgebed de avond ge- Noten werd. HILLEGOM. Bijeenkomst R.-K. Handels- en Kantoorbedienden. he afd. Hillegom van den Ned. R.-K. Hf van Handels- Kantoor- en Winkel- ™enben heeft een matig bezochte leden- j®?aóering gehouden. De voorzitter, de W' van Dam besprak de goed ge ragde Kerstgave-actie, waarvoor een on- «*end lid een belangrijk bedrag schonk. S Ki'ï A' de Graaff, bondspenningmees- t meid een inleiding over het onderwerp ke regeling van de werkloosheids- j. -.,ng". HU besloot met een krach- S £pwekWne tot verderen uitbouw van hond, waarop verschUlende vragen zUn Voor 't Nut over China. e vierde Nutsavond bestond uit een van den heer Gerard J. Pilger. heeft gedurende veie Jaren in China «orven en vertelde van het huiselüke dat ook op dezen avond de band tusschen huis en school weer zal worden versterkt, opende spr. de vergadering. Hierna werden door leerlingen der hoog ste klassen verzen gereciteerd hetgeen bU de ouders zeer ln den smaak viel. Een der onderwijzers, de heer J. de Kreek sprak over ..Zorgenkinderen". Vele k'.ndercn stellen de ouders en opvoeders voor moeilUke problemen Zij zijn de zor genkinderen, die van de opvoeders groote liefde vragen, zelfbeheersching en een vasten wil. Onder die zorgenkinderen nemen de minder-begaafden, de dommen, een groote plaats in. Na gewezen te heb ben op het feit, dat de minder begaafden, die hun best doen. zeker niet minderwaar die zijn, maar ook aan hun levensroeping kunnen beantwoorden, behandelde spr de schijndomheid en de echte domheid. Schljndomheid kan ontstaan door eenzij dige belangstelling, door onwetendheid, verlegenheid en gemakzucht en luiheid, hetgeen spr. met talrijke voorbeelden illu streerde. Het minder begaafde kind is zel den lui, maar kan de leerstof niet verwer ken. De geestelUke leeftijd is achter bU de natuurlijken. In dit verband behandelde spr ook het zitten blijven. Met groote belangstelling werd dit onder werp beluisterd Na een levendige gedachtenwisseling las mej. I. de Keijzer een opvoedkundig schetsje voor getiteld: Erg lief voor de kinderen", dat met stille aandacht gevolgd werd. De voorzitter dankte allen die tot het welslagen hadden meegewerkt. In het bij zonder den heer C. Zwaan, voor de ver siering van de zaal met bloemen. Nadat het hoofd der school, de heer W. van Veen enkele mededeelingen had ge daan en woorden van dank had gesproken, eindigde deze den geslaagden avond met dankgebed. KATWIJK AAN ZEE. JAARVERGADERING DER VEREENIGING „DE VERPLEGING". Herdenking van het derde Lustrum. Deze vergadering had in Hotel du Rhin plaats, onder leiding van den voorzitter den heer D. C. van Leeuwen, die een hartelük welkomstwoord sprak. wu mogen, aldus spr., met dankbaarheid terugzien op het afgeloopen vereenlglngs- Jaar. Onze verplichtingen worden steeds grooter; het aantal patiënten en 'het hooge cUfer verpleegdagen ln 1933 hebben veel van onze financiën gevergd. Gelukkig kon den wU aan onze verplichtingen voldoen en was er voor de hoofdafdeeling „verpleging" nog een aanmerkelijk overschot. Ons opera - tiefonds is sterker belast geworden, mede door het groot aantal afwijzingen in het Acad. Ziekenhuis, maar toch hebben wu voor dit fonds nog geen tekort. Alle ge zinshoofden ontvingen een klein boekje, waarin het werk der vereeniging in de af geloopen 15 jaren is beschreven. Men kan hieruit zien, wat uit een klein zaad groeien kan: een vereeniging bijna zoo groot aan ledental als de geheele burgerbevolking. Tevens ziet men wat gezamenlijke arbeid vermag. Spr bracht dan dank voor den veel omvatlenden arbeid van secretaris en penningmeester voor de toewijding der leden van de commissie van toezicht, als mede aan den administrateur voor de cor recte boekhouding, den chauffeur en de belde boden. Spr. bracht namens het bestuur een woord van dank en hooge waardeering voor het werk van dr. Hueting, die zich echter niet meer beschikbaar stelt voor lid der com missie van toezicht Spr merkt op. dat dr. Hueting in deze ruim 15-jarige periode ge heel belangloos zeer veel voor de vereeni ging heeft gedaan, ln het bijzonder bij de totstandkoming der vereeniging. De secretaris de lieer K. Dijkdrent las de notulen en bracht het Jaarverslag uit. Er werden in 1938 10 bestuurs- en 2 commissievergaderingen gehouden Met het ledental gaat het steeds vooruit; dit be droeg op 31 December 1938 15153; 36 gezin nen met 143 leden werden elders ingeschre ven. Bij de Federatie zijn 262 gemeenten aangesloten, bovendien de provinciën Gro ningen, Friesland en Drente met verschei dene plaatsen, te zamen met ongeveer één millioen leden. Er werden 148 leden van buiten inge schreven; 180 leden werden afgevoerd. Het woordde. dat spoedig de afbreking zal plaats hebben. De voorlooplge goedkeuring van het onteigeningsplan ten behoeve van de Volkshuisvesting volgde thans. De heer Boot vroeg hoeveel personen nu nog wei gerachtig zijn. De voorzitter antwoordde dat dit momenteel 6 personen zijn, omdat een persoon inmiddels het gedane aanbod der gemeente heeft geaccepteerd. Het voorstel werd tenslotte aangenomen Voorstel van B. en W. om van den heer F. M Verduyn, alhier een perceel grond aan te koopen van ongeveer 0.3500 H.A. tegen f. 5000.De voorzitter deelde mede, dat dit terrein bijzonder geschikt is in ver band met zijn ligging tot het stichten van een zuiveringsinstallatie van het rioolwa ter, wanneer het centraal rioieeringsplan werkelijkheid wordt Met hierop deze In stallatie te doen opstellen wordt het plan aanmerkelijk goedkooper. Na discussie werd tot den aankoop besloten. Z. h. st. werd besloten om voor de ver betering van den hoek Kanaalstraat-- Broekweg van de Coöp. Boerenleenbank te Amstelveen een strook grond te koopen ter totale grootte van ongeveer 558 M2 te gen f.2.per M2. Het verzoek van verschillende ingezete nen, om het gedeelte Heereweg vanaf de Akervoordenlaan tot de Derde Poellaan (buurtschap de Engel) voor open bebou wing ln het uitbreidingsplan op te nemen werd hierna aan de orde gesteld. De voor zitter antwoordde dat het Rijk iedere uit weg op den rijksweg weigert en deze uit wegen zelfs wil Inkrimpen. Na een uitvoe rige discussie wees de voorzitter erop dat verschillende aangelegenheden wachten op herziening van het uitbreidingsplan, wes halve hij voorstelde, om een commissie voor deze aangelegenheid te benoemen, waar toe hij voordroeg de heeren Weth. Tromp, L. Boot, P. Romijn en J. W. A. Lefeber. Weth. Warmerdam adviseerde de com missie grooten spoed te betrachten Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. De commissie werd gevormd over eenkomstig het voorstel van den voorzit ter. De heer Knetsch wenschtc geacht te worden tegen te hebben gestemd Hierop werd de beheersverordening voor de bedrijven vastgesteld. De voorzitter deelde o.a. mede dat de gemeente Lisse we derom in het gelijk gesteld is aangaande de gevoerde procedure betr den toeslag op de loonen met de Fa. Grullemans en N.V. M. Veldh. van Zanten. Voorts dat de brandbluschmlddelen eenige verbeteringen behoeven, welke t.z.t. zullen worden voor gesteld. De belasting op honden zal wor den herzien. Het personeel van openbare werken zal worden voorzien van uniform petten. Betreffende de werkverschaffing op den tuin „de Wolf" verklaarde Weth Warmerdam dat de werkverschaffing goed voldoet en dat de arbeiders die zich ge heel aan hun taak geven, een goed loon verdienen. Aangaande de bioscoopvergunning sprak de heer Segers tot den voorzitter zijn scherpe afkeuring uit over het eventueel houden van voorstellingen op Zondag. De heer Knetsch vroeg, waarop de be voegdheid van den burgemeester steunde om bioscoop-voorstellingen op Zondag te verbieden. De voorzitter zeide. dat hem in gevolge de Gemeentewet het recht ls ge geven deze voorstellingen al of niet toe te staan. Een ingekomen verzoek van de geheele Protestantsche geestelijkheid heeft hem doen besluiten geen bioscoopvoorstel ling op Zondag toe te laten. Aan zulk een collectief verzoek heeft hij gehoor gegeven voor de openbare voorstellingen. Wethouder Warmerdam verklaarde zich met het Col lege van B. en W. te hebben vereenigd met de genomen beslissing. Men moet rekening houden met een groote minderheid van ingezetenen en dit eerbiedigen. Dat aan de vereeniging, welke zich ten doel stelt om het bioscoopbezoek op Zondag uitslui tend te beperken tot R. K., bindende be palingen zijn gesteld voor de voorstellingen weet spr. Hij verklaarde, dat deze bepalin gen zullen en moeten worden nageleefd. In organisatorisch verband moet evenwel de gelegenheid gegeven worden om iets te doen op den Zondag. Spr. noemde voetbal, meetings en dergelijke. Hierop volgde sluiting. HIT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEF! 207 (Inges. Med.) AARDAPPELTEELTVERGUNNINGEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentraie maakt bekend, dat den telers, die voor 1 Maart 1939 een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan die. vallen de onder de Tuinbouw- en/of fabrieks aardappelregeling hebben ingediend, de aangevraagde oppervlakte wordt toegewe zen. De teeltvergunningen zullen zoo spoe dig mogelijk aan de belanghebbenden wor den uitgereikt. 219 Degenen, die aardappelen willen ver bouwen en nog geen aanvrage Indienden en zij die voornemens zijn meer te verbou wen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wenden tot de landbouw-crisis- organisatie, waartoe «ij behooren. Deze organisatie zal hun dan mededeelen of, en zoo ja in hoeverre, nog aan hun aanvrage kan worden voldaan. Telers, die door om standigheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroegen, kunnen tot 19 Maart 1939 nog vermindering van de aangevraagde oppervlakte verzoeken. WADDENZEEHARINGVISSCHERIJ 1939. De Nederlandsche Vlsscherijcentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot het aanvoeren of het verhandelen van Wad denzeeharing verkrijgbaar zijn bij de vol gende adressen: Nederlandsche Visscherijcentrale. Jul. v. Stolbergplein 34. 's-GravenhageDirec teuren van de vischafslagen te Den Helder, Den Oever. Makkum en Harlingen: Secre tarie der gemeente Urk, Het Bildt (St. Anna Parochie) en Barradeel (Sexbierumi; H. Brands. Havenstraat C. 73, Zoutkamp (Ulrum); C. Bakker, agent der Nederland sche Vlsscherijcentrale. Oudeschlld 308, Texel. 218 Voorts zijn aanvraagformulieren voor handelaren nog verkrijgbaar aan het Vischuitvoercertificatenbureau, Rijksvlsch- hal, IJmuiden. een nadeelig saldo sloot, het 2de halfjaar was even gunstiger, zoodat dit met een ba tig saldo gesloten kon worden, dank zij ook de contributieverhooging van 1 April af; 453 patiënten werden ln een der Leidsché ziekenhuizen verpleegd; 15 leden zijn in een ziekenhuis overleden Het operatiefonds had op 31 December 1938 14139 leden. Er werden in het afgeloo pen jaar 43 patiënten afgewezen in het Acad. Ziekenhuis. Het verslag brengt ten slotte warme hul de aan dr. Hueting en dank aan allen, die de belangen der vereeniging behartigden. De penningmeester de heer Jer. Varke- vlsser gaf een zeer gedetailleerd verslag van de afdeeling „verpleging". De winst- en verliesrekening over 1938 beliep f. 34026.68; batig saldo f. 1702.18. Operatiefonds sloot aan inkomsten op een bedrag van f. 3887.58; batig saldo f. 68.61. Namens de kascommissle bracht de heer B. v. d. Bent versdag uit; deze had alles punctueel in orde bevonden. De voorzitter dankte voor de verslagen. Tot leden der kascommissle voor dit jaar werden 'benoemd de heeren J. Volbeda, Jac. Verloop en D. Ketting. De heeren Just Vooys en G. Koelewijn werden met nagenoeg alg. st. herkozen. In de plaats van dr. J. Hueting, die zich niet weer herkiesbaar stelde, werd met bijna alg. st. gekozen dr. W. E. Hueting. Langdurig werd gediscussieerd over het voorstel van het bestuur tot het benoemen van een controleerend geneesheer resp. medisch adviseur. Met op één na alg. st. werd besloten het als proef voorloopig één jaar voort te zetten met algeheele controle. Het voorstel om de ziekenauto bij poli klinische hulp voor de leden beschikbaar te stellen tegen betaling van één gulden werd aangenomen. Het bestuurslid de heer L. v. d. Zwan gaf een uitvoerig overzicht van het ontstaan en den groei der vereeniging in het afgeloopen 15-jarlg tijdperk. Verschillende personen brachten hun ge- lukwenschen over aan 'het bestuur; de heer G. Koelewijn deed zulks in dichtvorm. Na een drukke rondvraag volgde sluiting. Door de politie is aangehouden de woonwagenbewoner W. S„ die hier vertoef de Bij onderzoek bleek, dat hij nog f. 22 boete schuldig was. Hij zal door de politie op transport naar Almelo gesteld worden. NOORDWIJK AAN ZEE. De Noordwijksche Reddingsbrigade. Na afloop van den cursus voor E.H.B.O. had een examen plaats onder leiding van dr. Hermanides in hotel „Passage". Van de 13 leerlingen slaagden er 11, n.l. de dames Lija van Kan; Annemarie Veenstra: mevr. Zwitserv. Beveren: J. Chouffour Jd.; J Chouffour Wd.. en de heeren W. Smit, N. Sanders, W. v. Kan. J. Maurits en A. R. van Rhijn. OEGSTGEEST. Vergadering der C. H. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer B. J. v. d. Meene, vergaderde de C. H Kies vereeniging in „Irene". De voorzitter las een gedeelte uit Joh. 15 in de vertaling van prof. Obbink Na gebed, verwelkomde spr speciaal den spreker mr. dr. P H G. W. v. d. Helm, burgemeester van Pynacker Deze besprak eerst de positie der Eerste Kamer, een kwart eeuw geleden. Zij werd toen beschouwd, als zijnde uit den ouden tijd. Men beschouwde de Tweede Kamer als een vooruitstrevend college, dat den pols slag des tijds deed versnellen. Spr. bepaalde zijn gehoor dan bij den tyd vlak na de oorlogsjaren. Men dacht een tijdperk van bloei te verkrijgen en wilde dienovereen komstig de wereld herbouwen volgens ge weldig vooruitstrevende beginselen. Men zaz een enormen opbloei, maar de maat schappelijke ziekte, veroorzaakt door dien oorlog, wa? veel erger dan gedacht werd. Reeds spoedig kon men wederom een in zinking constateeren. Vervolgens kwam weer een kort tijdperk van z.gm. „hoog conjunctuur"; tenslotte geraakte men in een crisis waarvan wij nog steeds de ge volgen ondervinden. Deze crisisjaren ken merken zich door veel schijn en weinig werkelijkheid. Ook op staatkundig terrein kon men buitengewone verhoudingen waar nemen. Echter, ondanks alles, bleven de C. H. beginselen onverflauwd gehandhaafd, aldus spr. In dien tijd steeg de waarde der Eerste Kamer, evenais de persoonlijke waarde der leden steeg. Niet het minst hiertoe droeg de „Belgische kwestie" bij. waarin de Eer ste Kamer zich deed gelden. In dit ver band schetste spr. de verdiensten van dr. Savornin Lobman in de Tweede Kamer. Hierna zette spr. de meerderheidsge dachte uiteen, die vroeger overheersehend was. In het algemeen werd meer gelet op kwantiteit dan op kwaliteit. Die meerder heidsverheerlijking is in den moeilijken tijd die volgde langzaam gezakt; de per soonlijkheid kwam meer naar voren. De regeeringsposltie werd daardoor ster ker. Aanvankelijk was de verhouding op staatkundig terrein ongeveer dezelfde als in Frankrijk voor het kabinet Daladier. Men zag nog al eens een wisseling der ministe ries. Met de stijging van den nood, steeg ook de waarde der regeering. Vroeger was men ingesteld op geld uitgeven, thans ls het zaak. dit zoo goed mogelijk bij elkaar te houden Hierna besprak spr. het huidige parle mentaire stelsel en de taak der regeering ln verband met de politieke partijen. Spr. gaf tenslotte een bloeiende uiteenzetting over de beteekenis van het Oranle. Hierin is het huidige staatsbestel Hij besloot zijn boeiend betoog met een uiteenzetting over de beteekenis en verhouding van Prov. en Ged. Staten en opzichte van de gemeenten M I Van het personeel van de maatschappij eerste half jaar van 1938 was voor onze i „Zeebad", dat gratis deze cursussen volgen Na gedachtenwissel'n» sloot de heer v d vereeniging erg ongunstig, zoodat dit met mag, slaagde de heer A. de Jong. Meene met dankgebed Uilvoering der Chr. Zangver. „Debora". Onder leiding van den heer Aart Smink gaf de Chr. Zangver. „Debora" een uit voering ln de Pauluskerk. De voorzitter, de heer B. J. v. d Meene, opende, waarna hij voorging ln gebed. Het programma, geheel gewijd aan de lijdensweken, ving aan met het „Gott im Ungewitter" van Franz Schubert, een mooie inzet waarmede het koor van „De bora" reeds direct een goeden indruk maakte. Als bas-solist trad hierna op de heer Henri Welboren met „Petrus-Klage" van L. F. Brandts Buys gevolgd door „Gott, sei mir Gnadig" uit de .Paulus" van Fel. Men delssohn. Deze begaafde zanger heeft met een ge voelvolle vertolking van beide werken de talrijke aanwezigen bijzondei' weten te boeien. De begeleiding op het mooie kerk orgel was in goede handen bij den heer Care] Pleysier. In het a capella gezongen „Lied des Le vens" van Fr. Schubert mochten wij eerst- recht ervaren wat „Debora" met een waar lijk niet groot aantal leden (plm 40i kan presteeren. Wij zijn hierin niet teleurge steld en brengen den heer Smink hulde voor zijn bezielende leiding. In het eenvoudige „Süsze Stille" van G. F. Handel, beluisterden wij de volle en warme stem van de sopraan-soliste, mej. Corrie van Rijn. Het mooie „Largo" van G. F. Handel was voor „Debora" een zware opdracht. De orgelbegeleiding werd correct ver zorgd. Het belangrijkste deel van het pro gramma bevatte eenige gedeelten van het Oratorium „Der Messias" van G. F. Handel Hiervoor was de medewerking verkregen van het Chr. Gem. koor „De Lofstem" uit Voorschoten, van welk koor de heer Smink eveneens directeur is. Voor een goede uitvoering van een zoo danig werk is eigenlijk de begeleiding van een orkest een eerste verelschte. Wij zijn echber ook zonder een zoodanig accom pagnement niet teleurgesteld. De uitvoe ring heeft onze verwachtingen overtroffen. Reeds in den aanvang „Denn die Ehre des Hernn" trof ons de uitstekende samenwer king, welke enkele zwakkere momenten uitgezonderd, tot het einde bleef besten digd Inzonderheid noemen wij de deelen „O du, die Wonne verkündet in Zion", het „Ehre sei Gott" en het krachtige slotkoor „Halleluja", De recitatieven en de aria's werden ge zongen door mej. Van Rijn en den heer Welboren die met hun gevoelvolle vertol kingen de aanwezigen in stijgende mate wisten te boeien Aan het welslagen heeft de heer Carel Pleysier met zijn eminen te orgelbegeleiding in niet geringe mate medegewerkt. Ds T J. Jansen Schoonhoven bracht den directeur, de beide koren en de solis ten een welverdiende hulde. Mej. Corrie van Rijn ontving caarbij een bloemstuk Spr, sloot dezen welgeslaagden avond met dankgebed, waarop gemeenschappelijk werd gezongen Ps. 72 11, 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7