Het eeuwfeest van het L.S.C. WOENSDAG 1 MAART 1939 No. 24212 Handgemeen in de Tweede Kamer HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Twee N.S.B.'ers uit de zaal gezet Di! nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen geresflgd zl|n: per 3 maanden f.2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Een van "de aardigste groepen van den fakkeloptocht was het studentenkorps „Pro Patria", dat zich gestoken had in de uni form der Leidsche Jagers, die in 1830 ter Tiendaagsche veld tocht trokken. Men heeft in de laatste dagen her haaldelijk kunnen lezen over de goede verstandhouding welke er bestaat tus- schen de burgerij en het Leidsche Stu dentencorps. Deze goede verhouding weerspiegelde zich ook weer in de gisteravond gehou den taptoe, welke de burgerij aan het jubiieerende Corps aanbood. Want on danks bet minder gunstige weer, was de deelneming verrassend groot en het aardige was daarbij, dat zich in dezen bonten stoet zoovele vogels van diverse pluimage bevonden. DE TAPTOE. Er waren leden van gymnastiekvereni gingen, padvinders, de Oranje-Garde, Prin- ceylag, altemaal vereenigingen, welke ook bij vorige fakkeloptochten nimmer op het appèl ontbraken, maar er waren ook tal van andere deputaties, van een mannen- zangvereeniging tot een vischcollege toe, die Qiet of althans zeer weinig met het Corps in aanraking komen en wier ver tegenwoordiging dus zeer in het bijzonder moet worden gezien als een vriendelijk ge baar van de burgerij jegens het Corps. Om halfnegen verzamelden de deelne mers zich op het Kaasmarktterrein, alwaar onder de vertrouwde leiding van den heer Bern. de Koning de stoet werd geformeerd Aan den kop van den stoet, onmiddellijk achter de Postharmonie reden de rijtuigen van de Eeuwfeestcommissie, gevolgd door een eere-escorte van „Pro Patria". gesto- \n de uniform, waarmede in 1830 de ..Vrijwillige Jagers der Leydsche Hooge- jchool" ter Tiendaagsche Veldtocht trók- Jen Daarna volgden te paard de leden der leidsche Studenten Caroussel-Vereeniging, eveneens gekleed in costumes van 100 jaar geleden en daarachter de prachtige gou- jen koets, waarvan de inzittenden zich nadden uitgedost in de kleedij van den Pruikentijd. Daarachter volgde in bonte afwisseling een lange rij van burgervereenigingen met naar vaandels en vlaggen, waaronder 5 jnuziekkorpsen, In het bijzonder trokken niervan de aandacht de groep van de "neevlag, welke een levend Minerva-beeld meevoerde en een vischcollege, volledig jnegerust met de attributen, welke des n^ngelaars zijn. Helaas moesten wij ook nu weer consta teren. dat er verscheidene kleine kinderen meeliepen, die hun leeftijd in aanmerking genomen, eerder in bed dan op straat thuis ^hoorden. Te ruim 9 uur was de opstelling vol- JXHa en begon de stoet zijn rondgang door stad, waar velen de vlag hadden uitge- di h+n" 0vera* langs de route stond een mente haag van belangstellenden ge- Sf vooral Di de omgeving der socië- lanV va" was een drukte van be- Aan van kei ijk lag het in het voornemen m in het Van der Werffpark aan het ge- .""«bestuur een krans aan te bieden; verband met de minder gunstige weers- ijjfjandigheden al bleef het tijdens den "dgang gelukkig droog! werd de plaats van handeling echter verplaatst naar het Gemeentehuis aan het Rapenburg. Hier waren ter begroeting aanwezig de wethou ders mr. Tepe, Wilbrink en Verwey, zoo mede de secretaris, mr. dr. Van Strijen. Namens de Eeuwfeestcommissie werd het woord gevoerd door den heer E van der Velden, die zich gelukkig prees dat hem het voorrecht was gegeven om hier door het gemeentebestuur officieel te worden ontvangen. Hij is in de afgeloopen maan den met vele lagen der bevolking in aan raking gekomen en heeft daarbij ervaren, dat men algemeen het Leidsche studenten corps een goed hart toedraagt. Deze erva ring is voor spr. wellicht het hoogtepunt van zijn studententijd geweest en heeft hem de overtuiging geschonken dat Leiden een academiestad is als geen andere. On der aanbieding van een krans besloot spr. Een zeer ongewoon voorval heeft zich vanmiddag bij den aanvang der verga dering van de Tweede Kamer afge speeld. Het zal wel zeer lang geleden zijn, dat binnen de muren van 's lands vergaderzaal de gedachtenwisseling in een handgemeen is ontaard. Voor het eerst sinds veler heugenis is dit van daag gebeurd: de heer Rost van Ton ningen is bij een weigering om op last van den voorzitter de vergadering te verlaten, onder hevig verzet door de kamerboden uit de zaal gebracht, even als zijn partijgenoot de heer Wouden berg, die hem te hulp kwam. Onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik was aan de orde de be handeling van de interpellatie-aanvrage Rost van Tonningen met betrekking tot het spoedig weder doen opnemen van de gestaakte en andere strafver volgingen in de zaak van de gewezen brigade der Koninklijke marechaussee te Oss. De voorzitter zegt, dat de minister bij de interpelIarie-Drop reeds inlichtingen verstrekt Daarna verscheen de nota. welke mondeling zal worden behandeld. Er is dus thans eeen reden om de in terpellate toe te staan. Zij zou slechts een onvoorbereid debat veroorzaken en wanorde in de regeling van zaken te weegbrengen Hii stelt voor de inter pellatie n;et toe te staan. De heer Rost van Tonningen (NS B.i herinnert aan de mededeeling van den voorz tter der Eerste Kamer. De zede- looze toestanden in Oss kunnen niet langer worden geduld. De aangelegen heid is dringend. De jeugd in Oss kan n'et worden overgelaten aan geestelij ken die haar reeds 25 iaar hebben misbruikt. (De voorzitter roept den snreker tot de orde). Spreker zegt, dat het Nederlandsche volk gelegenheid moet hebben om zijn oordeel uit te spreken over de schen- ners van Oss (de voorzitter hamert- wederom), over hen. die de wetten schenden. De Kamer maakt zich, aldus spreker door niet in te grijpen medeplichtig aan hetgeen in Oss gebeurt. De voorzitter ontzegt den heer Rost van Tonningen hierna het recht, ver der aan de vergadering deel te nemen (geroep: eruit). Als de heer Rost van Tonningen wei gert de zaal te verlaten, wordt hij on der hevig verzet door de boden naar buiten gebracht, evenals zijn fractie genoot, den heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. De vergadering werd daarna voor een tiental minuten geschorst. De lezing van den heer Rost van Tonningen. De heer Rost van Tonningen heeft ons na afloop van het incident opge beld om ons zijn lezing van het voor gevallene te geven. Volgens den heer Rost van Tonnin gen heeft het katholieke kamerlid, de heer Ruyter. nadat de vergadering was geschorst en nadat de voorzitter had gelast, dat de heer Rost van Tonningen de zaal zou verlaten, in het toen ont stane tumult den heer Rost van Ton ningen toegevoegd ..landverrader". Daarop ontstak de heer Rost van Ton ningen in toom en riep: ..wat zegt u daar"? Een aantal Kamerleden drong zich toen tusschen de heeren Rost van Tonningen en Ruyter. doch de heer Rost van Tonnmgen drong door hen heen om den heer Ruyter rekenschap te vragen Hij verd daarop tegelijk mei den heer Woudenberg door kamerboden uit de zaal gebracht. De heer Rost van Tonningen deelde mede tegen den heer Ruyter een klacht bij de justitie te zullen indienen wegens bcleediging. Verschillende kamerleden zal hij daar bij als getuigen doen dagvaarden. Het A.N.P. meldt ons nader: Van andere zijde is ons bevestigd, dat de heer Ruyter de uitdrukking „lands verrader" heeft gebruikt. met het uitspreken van den wensch dat j deze verhouding steeds zoo zal mogen j blijven. Mr. Tepe sprak daarna als loco-burge meester en zooals hij zeide als loco-opvol ger van Van der Werff. Hij constateerde ook dat er een nauwe band van hartelijke samenwerking bestaat tusschen burgerij en het corps, al is die verhouding wel eens minder goed geweest. De burgerij heeft in den loop der jaren de mentaliteit van de studenten beter leeren begrijpen en daar door waardeeren. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat de verstandhouding in de tweede eeuw even goed moge blijven als in de laatste decennia het geval is geweest. Daarna trok de stoet verder. Bij het passeeren van Minerva" werden aan de commissie, welke deze taptoe organiseer de. kransen aangeboden, terwijl alle Corps leden zich op het bordes hadden opgesteld. Te circa holfel f werd de Kaasmarkt we derom bereikt, waar de stoet werd ontbon den. Vertegenwoordigers der deelnemende vereenigingen waren daarna de gasten van het Corps op „Minerva", waar tot diep in oen nacht een recht feestelijke stemming heerschte Burgerij en Corps hebben in voortreffelijke eensgezindheid feest gevierd! NOG EEN STEM UIT DE BURGERIJ. Aan het Collegium van het L.S.C. is on derstaand telegram gezonden: Het bestuur van de Chx. Jeugd-Ver. „N.O.M.A.T.E.G." te Leiden biedt U zijn hartelijke gelukwenschen aan bij de viering van Uw Eeuwfeest. Het voelt zich gedrongen de beste wenschcn uit te spreken voor de toe komst van het L.S.C. en hoopt dat de banden van U met de Leidsche bur gerij, vereenigingen en corporaties steeds hechter zullen mogen worden Ten slotte wenscht het bestuur van „N.O.M.A.T.E.G." U een zéér geslaagde feestviering toe! Met de meeste hoogachting, namens het Bestuur voorn., (w.g.) A. v. BREDA Jr.. Voorzitter, (w.g.) Mej. W. v. d. SMAN, le secr. AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Gistermiddag heeft het Collegium nog bezoeken ontvangen van het bestuur- der Chr. Georganiseerde Werkloozen, dat een dubbele vitrine voor het archief aanbood j en van het bestuur der V.V.S.L., dat het j Collegium een zilveren sigaren- en sigaret tendoos schonk. Gisteravond bood het Col legium aan verscheidene autoriteiten o.w. de burgemeester, het bestuur van den Aca- demischen Senaat, de garnizoenscom mandant en de vertegenwoordigers der Burgerij-commissie tot aanbieding vaneen geschenk een diner aan. CORPSVERGADERING IN DE ACADEMIE. In tegenwoordigheid van vele eereleden van het Collegium en alle Corpsleden heeft i hedenmiddag de praeses Collegii, de heer F. J. Vlielander Hein in het groot-audi torium der Universiteit een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend. BINNENLAND. Te Bandoeng is overleden de heer F. H. de Hoog, voorzitter van het Indo Euro- peesch Verbond (Uit Ned. Oost-Indië, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). Smitshuyzen Europeesch kampioen 500 M. schoolslag (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalm beursverloop - Prijshoudende stemming - Geringe koersveranderin gen - Amerika prijshoudend - Beleg gingen stil. BUITENLAND. Labour-motie tegen erkenning van Franco door het Britsche Lagerhuis verworpen (3e Blad). Na Azana's aftreden (Buitenland, 3e Blad). Werkzaamheden van het Amerikaansche congres (Buitenland, 3e Blad). Soudan in België kabinetsformateur (Bui tenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Aan vankelijk opklarend met kouden nacht. Morgen overdag weer toe nemende bewolking en iets zach ter dan vandaag. Geen regen van beteekenis. Meest matige Weste lijke tot Zuidelijken wind. Hedenmorgen werd geseind aan alle posten: .ATTENTIES EIN NEERHALEN". De praeses Collegii, de heer F. E. Vlielander Hein. Omhangen met den mantel der traditie is dit oogenblik, vervuld van plechtige her denking is dit uur. waarin de geschiedenis van honderd jaren her opnieuw beleefd wordl door diegenen, die de groote daad van Molewater continueerden. Op 1 Maart 1939 liep het schip van sta pel, dat sindsdien, met volle zeilen varend, de richting van de Corps vloot aangegeven heeft. Dit schip, gebouwd door Molewater. te water gelaten door Cobet, gedoopt met den schoonen naamCollegium Civitatis Acadsmicae Lugduno Batavae Supremum, het heeft op dezen dag den wind van honderd jaren in zijn zeilen opgevangen. Thans maken zij. die het bemanden zich op dit heuglijk feit te vieren met een feest, dat in 't scheepsjournaal een gulden blad zijde zal vormen. Het zijn de cftrilsdrn die --ie bemanning vormden, zij waren het die dit schip en daarmede de gansche vloot langs klippen van gevaar, door hooge zeeën en gelukkig ook door rustig water hebben gevoerd ge durende een eeuw, zij hebben gepeild en gemanoeuvreerd met het uitsluitend doel de Corpsvloot achter zich te voeren naar het gunstigste water. Laat ons daarom voor korten tijd voor anker gaan en ons vermeien in de lezing van dat roemrijke journaal, laat ons de pagina's waarin de afgeloopen eeuw be schreven is eerbiedig omslaan en de wis selvalligheden van den tocht opnieuw door leven. Eén woord heeft het ontstaan van het Collegium beheerscht, één leuze heeft ten slotte tot den eersten Maart geleid: Con cordia! Het Leidsch Studenten Corps dankt zijn ontstaan aan het volhardend streven naar eenheid en eensgezindheid, waar twist en tweedracht heerschten. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de geschiedenis van de oprichting en de ontwikkeling van het Corps, waarover wij reeds eerder schreven, zoodat wij dienaan gaande niet in herhalingen zullen ver vallen. Spr. herinnerde er daarbij aan. dat de drie groote problemen, waarvoor Corps en Collegium zich in de afgeloopen eeuw ge steld zagen, waren de faculteiten, de groentijd en het ledental en hy consta teerde met- groote voldoening, dat zij. zcoal niet tot volledige oplcssing gebracht, toch stellig op het woord ..problemen" niet meer aanspraak mogen maken. Ten aanzien van het gewijzigd karakter der studentengemeenschap en de plaats, welke het Corps daarin inneemt, zeide spr. o.a.: Zou coit het ademnemend waagstuk worden aangepakt het Corps de universa liteit van honderd 'aar geleden terug te geven, onmiddellijk zou de tegenwoordige constellatie zich door kliekvorming open baren. Wanneer men ooit discordia wil provoceeren dan moet deze weg worden in geslagen. Het Corps is. ontstaan als een groep van gelijksoortig n die tuin dageüjksnhen om gang tot elkander wiiRn beperV.n en zoo is het gebleven Mocht het ooit anders worden dan zou het Corps zijn huidig ka rakter moeten verliezen of reeds verloren

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1