Boeiende voetbalkamp te Rotterdam Sportieve revanche van de Oranjeploeg Spelverloop te Rotterdam Vreugde in het Hollandsche kamp LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Februari 1939 Derde Blad No. 242IQ 79ste Jaargang Een verdiende 3—2 overwinning Uitblinkers: Caldenhove, Smit en Drager. Rust kwam met 1—1 Vente (2) en De Harder scoorden de doelpunten. AnderiesenIk teeken weer voor een jaar bij SmitHet ging weer net als vroeger X (Van onzen redacteur). Men moet ver teruggrijpen in de bondsgeschiedenis om een wedstrijd te vinden, waarvoor de belangstelling zóó gering was als voor den kamp van gis teren tegen de Hongaren. Ondanks den roep, welke aan de komst der gasten was voorafgegaan, bleven de tribunes troosteloos leeg omdat men geen ver trouwen stelde in het Nederlandsch elftal en men algemeen een stevige nederlaag meende te moeten ver wachten. Misschien is dat juist, de goede stem ming geweest om onze ploeg te prik kelen. Er zijn meer feiten te noemen in de voetbalhistorie, waarbij het Oranje-team zeer opmerkelijke triomfen oogstte op dagen dat de zwartkijkers den boventoon voerden! De elf Neder- landsche spelers voelden zich tekort ge daan in hun kwaliteiten, zijn geprik keld geworden door de dikwijls afbre kende critiek en de gapende leegte van het trotsche Feyenoordstadion en heb ben zich, stuk voor stuk, in den strijd geworpen met meer dan gewone energie en met een verbeten wilskracht, welke wij in dit team nauwelijks hadden ge zocht! En de Hollandsche ploeg kreeg de revanche, waarvoor zij vocht. Deze geestdrift, gepaard aan uitstekende technische en tactische kwaliteiten, stelde Oranje niet alleen in staat de Hongaarsche meesterschap te weer staan, maar zij speelde na de rust het mooie, doch niet productieve snort- passing der gasten totaal aan flarden en behaalde een zege, die volkomen verdiend is en die, met iets meer veine, nog beduidend grooter had kunnen zijn ONVERZETTELIJK EN VOORTVAREND. Men mag dit Hollandsche succes niet te laag aanslaan. Stond er niet een tegen stander in het veld. die finalist is geweest in het tournooi om het wereldkampioen schap en had deze niet zijn grootste ka nonnen in stelling gebracht om de Neder- landsche verdediging murw te beuken en uiteindelijk te overmeesteren door zijn hoo- gere voetbalkunst, en veelgeroemde tech nische vaardigheid9 Behooren spelers als Szabo, Lazar. Sarosi, Cseh en Zsengeller niet tot de schitterendste sterren aan het voetbalfirmament van het vasteland en zal niet gansch Europa, voor zoover het zich voor de sport interesseert, met verbazing kennis nemen van wat Hollandsche onver zettelijkheid en Hollandsche voortvarend heid gisteren te Rotterdam hebben gepres teerd? Onverzettelijkheid en voorvarend- heid, ja! Onverzettelijk was onze verdediging, die tweemaal drie kwartier door de handige Hongaren voor steeds nieuwe problemen geplaatst werd, maar geen seconde den moed opgaf en op schit terende wijze (met den tacticus Cal denhove aan het hoofd!) het korte, maar zuivere en snelle samenspel der roodhemden heeft weten te bedwingen totdat zelfs een Sarosi er bijkans wan hopig onder werd. En „onvervaard" was de zoo scherp becritiseerde voorhoede van ons Oranje-team. die na een wat aarzelend begin al beter en beter op dreef is gekomen en speciaal in de tweede helft een verrassend goed com binatiespel ontwikkelde in een hoog tempo en van een zóó flitsend karakter dat de Magyaren herhaaldelijk volko men uit positie werden gespeeld. Hoewel er ook in den aanvang reeds beter wercf standgehouden dan in breeden (Van onzen redacteur) Er zullen weinig meer dan 25.000 toeschou wers in het Feyenoord-stadion met zijn 65.000 Plaatsen zijn als te halfdrie wordt begonnen op e?u uiterlijk goed. doch in werkelijkheid moei- te bespelen terrein. Onmiddellijk moeten keepers in actie komen: eerst Van Male bij «n vrijen schop tegen Anderiesen, en dan rot tweemaal toe Szabo, als De Harder het Hongaarsche doel in gevaar brengt en de keeper slechts door snel uitloopen den bal voor ge voeten van onzen linksbuiten wegtrappen *®n. Ons elftal overtreft de verwachtingen en 5)n goede spel veroorzaakt eenigen druk op oe verdediging der gasten, die vrij onzeker te *erk gaat. EEN OFFSIDE-DOELPUNT. Plotseling trekt Hongarije echter ten aanval van links gaat de bal met een mooie pass onze wat opgedrongen backs naar rechts- y™®0 Zsengeller. die ln zuivere buitenspel- Wsltle den bal ziet komen, zich vlug omdraait «r na zijn onhoudbaar schot door de gansche figarenploeg wordt omhelsd. Het publiek wyit even stil. maar als het ziet, dat de bal gjar het midden getransporteerd wordt, zet d? fl.uitconcert in. dan nog voortduurt als *®dstrud reeds lang hervat is. De kamp dan gelijk op en in de zestiende minuut Inuhi al den SelÜkmaker als Drager fraai r^alet. Szabo weet den bal evenwel nog juist t. ..l. n buitenkant van den paal tot corner likken! dinta?*t'Jes van uitstekend samenspel zien wij ksü. onze voorhoede. Weer krijgen we een 22 als 06 Harder inkogelt. doch het leer komt tegen het hoofd van den vallenden ttlifr d*e aldus een soal voorkomt, doch lich- ondp »Van de kook raakt en door den verzorger hanriH uden moefc worden genomen. Er komen flisch aan t€ ^)as' een sp<?ns en een ST?°te en dat alles is voldoende om den Hon- O. kf »uiuwiiuc ui ii utii nun - van D1,lnen enkele oogenblikken van zijn staat verdcoving te bevrijden DE GELIJKMAKER (1—1) To^.n tijdelijk overwicht van Holland wordt ge- Hono r een aantal gevaarlijke attaques der foSL i?n' waarbij Van Male een schot van over h i te stoppen krijgt en Beki rakelings de md? schiet. Dan acht minuten voor Heus? onderneemt de Hollandsche rechter- din in maSnhieken aanval. Drager plaatst oai in een kluwen van spelers, vlak voor tear h l' u«n t€rw^1 drie Hongaren tevergeefs ^entetop - ^Un- leder zoeken, stormt f-ulmii °e keurig ïtuimi,T7,om onhoudbaar te scoren. 11. On- keuHiT i JA Holland attaqueeren Wij zien Van iL i^tten van De Harder en een kogel Hae n spelertegen den paal! Als PlaatT^11*^1 0Pnieuw Inschiet is Szabo op zijn blijft den 1301 °P te vangen. Tot de rust Pttiierrti Ploeg sterker, behoudens een enkel 1 als De Harder wegens kramp even uit het veld is gegaan. De Hongaren probeeren die gelegenheid direct- uit te buiten door fel aan te vallen, maar dan komt Caldenhove in actie en er is geen Hongaar, die aan zijn vorm kan tippen EEN VERRASSING (2—1) Op sensationeele wijze begint de tweede helft. Van den aftrap komt een verre pass van Drager bij Vente. diemis trapt. „Jammer" zegt iemand op de perstribune, ..daar zat een kans in", maar hij is nog niet uitgesproken of Vente heeft zich omgedraaid, en hij knalt den bal van grooten afstand zóó ontzaglijk hard in de touwen, dat Szabo volkomen geslagen is. 21. Mooier aansporing had Oranje niet kun nen krijgen en aangevuurd door de enthousiaste toeschouwers, ontwikkelt onze ploeg een spel letje, dat beduidend gevaarlijker is dan dat der Hongaren, wier combinatie een oogenblik lich telijk ontredderd kan worden genoemd. Een kogel van Smit scheert de lat. een lage kopbal van denzelfden speler gaat rakeling naast En dan mist De Harder de kans van den dag als hij alleen voor Szabo verschijnt en nog geen mogelijkheid ziet den keeper te passeeren! Stampvoetend van teleurstelling gaat de V.U.C.'er naar zijn plaats terug en dat- is be grijpelijk, want een doelpunt in dat oogenblik had beslissend kunnen zijn voor het verdere verloop Met het verstrijken van den tijd trekt Smit zich meer en meer op de halflinie terug en hoewel De Harder daarna actief blijft, dreigt vervolgens toch het meeste gevaar voor de Hongaren van onzen rechtervleugel, waar vooral Drager zich telkens prachtig vrij speelt en met zijn voorzetten verwarring sticht in de defensie der tegenstanders. Helaas gaan eenige mooie kansen verloren als de arbiter op aanwijzing van den grensrechter fluit voor offside hoewel de man met eigen oogen had kunnen consta- teeren. dat een deel der verdediging over het hoofd was gezien en van buitenspel geen sprake zijn kon. TWEE DOELPUNTEN IN TWEE MINUTEN. In de 27ste minuut krijgen de Hongaren plot seling een bevlieging, welke leidt tot een vin nige bestorming van ons doel. Zij houden het spel nu veel meer open en geven Van Male handen vol werk, zonder hem echter te kunnen passeeren. Maar als Holland dan weer even in den aanval is geweest, komt onverwachts toch de gelijkmaker van den voet van den links buiten uit een keurigen voorzet van rechts, 22. Wij, op de tribunes, krijgen nauwelijks tijd ons de situatie te realiseeren. want niet zoodra is er weer afgetrapt of Drager (wat kreeg hij die ballen telkens schitterend aangegeven van Smit!) passeert een tegenstander om den bal vervolgens met een boogje voor de voeten te leggen van den naar binnen gekomen De Har der. die Holland onder een orkaan van toejui chingen weer de leiding geeft, 3—2. Vente maakt hierna nog een doelpunt, dat wcens buitenspel niet wordt toegekend <hii opteerde backs en keeper incluis) en in de laatste oogenblikken doorstaat het publiek nog eenigen angst als ons doel door de vinnig aan stormende Hongaren inderdaad nog even gp- ducht- in gevaar wordt gebracht, doch als de heer Dale voor de laatste maal fluit heeft Hol land een welverdiende zege behaald. kring was voorzien, leek toen de eenheid der voorhoede nog niet zoo groot als dat later geleidelijk het geval worden zou. Spe ciaal rechts haperde het in die oogenblik ken nog al eens doordat Van der Veen ge- ruimen tijd noodig had om op gang te komen en zich aan te passen bij den snel len Drager, die met enkele voorzetten ieeds goede kansen geschapen had voor het Hon gaarsche doel. Met een opvallende wils kracht bleef onze ploeg echter attaqueeren en toen ook Van der Veen zich inschakel de in de Nederlandsche stormlinie, zag men aanvallen van een dermate pittig en drei gend karakter, dat men op de tribunes be gon te mompelen: „Wat valt me dat mee. Het gaat goed en wij hebben een kans om tenminste tot de rust stand te houden..!" OVERTROFFEN VERWACHTINGEN Welnu: Holland hield stand. Zij liet zich niet ontmoedigen door een arbiter, die aan Hongarije een doelpunt toekende, zóó ver buitenspel, dat wij, op de perstribune (die recht tegenover het bewuste doelgebied lag) ons afvroegen of er iets anders ge beurd kon zijn dat den Engelschen scheids rechter bewoog voor dit offside-geval niet te fluiten. Zij' werd evenmin gedeprimeerd door een tijdelijk gevaarlijk overwicht der gasten en toen zij er in slaagde door Drager en Vente den gelijkmaker te scoren, was daarmede de stimulans ge vonden, welke het Nederlandsche spel heeft opgestuwd tot een peil. dat aanzien lijk hooger lag dan tevoren door talloozen (en misschien ook zelfs door de keuze commissie!) voor mogelijk was gehouden! Wij begonnen tegen de rust te spreken van een „Hollandsch kwartiertje" (U weet wel: uit den roemruchten tijd der Bak- huys- voorhoede)), we dachten na de her vatting aan een tweede kwartiertje toen van den aftrap af het tweede doelpunt werd gemaakt, op een moment dat wellicht de helft der toeschouwers, die nog aan het zoeken was naar haar plaatsen, nog niet eens in staat was het spel te volgen, en wij begrepen daarna pas geleidelijk dat hier geen sprake was van kwartiertjes,doch dat het Nederl. elftal streefde naar een sportieve revanche ten opzichte van de af wijzende houding van het thuisgebleven publiek en op weg was zich op dezen zon- nigen voorjaarsdag met triomfen te over laden..,. HET KANON ONTBRAK NOG. Ook Hongarije heeft na de rust en kele periodes gekend van overwicht, maar zij waren altijd kort. Onze ver dediging had er prachtig het oog in, terwijl de halflinie haar voortreffelijk steunde, en met Smit als schakel werd telkens het terrein van den slag ver plaatst naar de overzijde, waar onze voorhoede den Hongaren herhaaldelijk haar wil oplegde en voer een groote overwinning gezorgd zou hebben in dien zij slechts één schutter geteld had van het kaliber Bakhuys of Dumortier! De tweede Hongaarsche goal, veertien min. voor het einde gescoord, bracht intusschen geen moment van ont reddering in onze gelederen. Het moreel kon blijkbaar een klap verdragen en de klok der Maastribune wees nog geen minuut verder toen De Harder, na zoo veel mislukte pogingen dan eindelijk zijn kans had schoongezien en Holland (en daarmede voorgoed) opnieuw de leiding verschafte. Geen uitverkocht stadion had luider den jubel over Fëyénoord kunnen doen dreunen dan de wild-enthousiaste scharen op de lang niet voor de helft bezette tri bunes EEN UITSTEKEND ELFTAL, MAAR GEEN WONDER TE AM'. Men overdrijve inmiddels ook niet naar den optimistischen kant! Met dit elftal zal Holland niet in korten tijd haar faam kunnen herwinnen, want hier is geens zins een „wonderteam" uit het niet ver rezen. Het feit moet slechts geconstateerd worden dat het ongewoon goed lukte en dat sommige spelers, die in oefenwedstrij den maar zelden excelleerden en daarom nauwelijks capabel geacht werden om de opengevallen plaatsen van een Weber, een van Heel; een Paauwe en een Wels in te nemen, in internationaal verband aanzien lijk boven hun normale prestaties zijn uit gekomen waardoor zij tegader een homo geniteit wisten te scheppen, welke veels zins verwondering mocht wekken. Deze voorhoede was inderdaad een uitstekend geheel: men verstond elkaar, met plaatste bhoorlijk en maakte zooveel openingen in de soms volkomen overspeelde roode de fensie dat Hongarije met de 32 neder laag feitelijk nog heel blij mag zijn. Want bij al die scoringkansen. die watervlugge doorbraken en magnifieke throughpasses mocht het bijna een wonder heeten dat het bij drie Hollandsche doelpunten ge bleven is. De grootste tekortkoming onzer storm linie is daarmede echter tevens geteekend! Reeds in de eerste helft zijn er tal van mooie kansen geweest, maar niemand in onzen aanval, zag kans die attaques de af werking te geven, welke zij verdienden. Vente scoorde in die drie kwartier éénmaal, na magnifiek doorzetten van Drager, maar dat was meer een gevolg van een bliksem snel reageeren bij fouten der tegenpartij (een voortreffelijke eigenschap overigens!) dan van groote schotvaardigheid. Het leek In de Hollandsche kleedkamers. In de kleedkamer der Nederlandsche spelers heerschte na afloop van den wedstrijd tegen de Hongaren een tevreden stemming. Allen zijn het er over eens, dat het een goede wedstrijd is geweest en dat de overwinning b(j dat team is gekomen, hetwelk de zege verdiend heeft. Officials komen de spelers gelukwenschen met hun spel en hun fraaie zege op dat sterke Hon gaarsche elftal, dat immers onoverwinnelijk voor het Oranje-team scheen te zijn. De meesten zijn echter te moe om te spreken. Het zware veld heeft zijn werk gedaan en voor al het hooge tempo, waarin gedurende twee maal drie kwartier is gespeeld, heeft zijn spo ren achter gelaten. Aanvoerder Anderiesen. die gedebuteerd heeft als captain, de speler, die er reeds twee jaar geleden mee had willen uitscheiden, en thans 36 jaar oud is, is volkomen tevreden over de verrichtingen van zijn ploeg. En ik denk zelf, aldus de Ajaxied, dat ik er maar voor een jaar weer bij teeken. Hij vond het een zeer fairen wedstrijd en vooral aan Hongaarsche zijde is buitengewoon correct gespeeld. Door de Oranje- ploeg is er frisch aangepakt. Zeker, het ging niet alles even fijn. maar de wil om te winnen was er en dat je tenslotte je eersten wedstrijd als aanvoerder wint, is toch ook leuk. Smit constateert met voldoening, dat het weer als van ouds ging. Hij had gaarne een doelpunt gemaakt, maar zoo is het toch ook goed. Ner gens heeft hij last van gehad en het spel van de Hongaren inspireerde hem tot een gave partij voetbal. Overal heerscht een prettige stemming, niet het minst bij de debutanten, die zich al zeer snel in de voor hen vreemde omgeving hebben weten aan te passen. Herberts en De Vries zeer tevreden. De voorzitter van de keuzecommissie, de heer Herberts, was zeer tevreden over de Nederland sche ploeg. Men moet niet vergeten, dat vier debutanten waren opgenomen en men was toch eigenlijk van het spel van Smit na de operatie aan zijn knie nog lang niet zeker. Maar zooals hij gistermiddag speelde, was het ook voor ons, aldus de heer Herberts, een openbaring. Mijns inziens is het eerste doelpunt der Hon garen beslist in buitenspelpositie gescoord. Uitvoerig ging de heer Herberts in op de tac tiek van het elftal, waarbij de geroutineerde spe lers zoo'n belangrijke rol te vervullen hadden. Vooral Vente heeft zich van zijn opdracht uit nemend gekweten. Hij had de bijzondere taak gekregen in de eerste helft door bewegelijk spel zooveel moge lijk de achterhoede der Hongaren uit elkaar te trekken, iets, wat hem voor een belangrijk deel gelukt is. Vente werd gebruikt als onruststo ker. In de pauze kreeg hij van de keuzecommis sie den wenk nu ook zelf te trachten doelpunten te maken en ook dat is gebeurd, getuige het tweede, bijzonder fraaie en onverwachte doel punt, direct na de hervatting gescoord. Verdere uitblinkers? Drager, Smit, Anderiesen en na tien minuten Caldenhove. maar voor ons hebben de andere spelers niet minder voldaan. De heer De Vries, voorzitter van de techni sche commissie, was van oordeel, dat men ge lukkig mocht zijn met den terugkeer van Kicx Smit. Het was Kick van vroeger, aldus drukte de heer De Vries zich uit. Wij hebben weer een elftal om op te bouwen, al zal er nog veel ge schaafd moeten worden. Wat vooral te prijzen viel was de wil om te winnen; er zat vaart in de ploeg, er zat tempo in, en dat is toch ook voor een belangrijk deel te danken aan het frissche bloed. Over de leiding van Anderiesen in dit elftal ben ik zeer tevreden. Men moet niet vergeten, dat het Nederlandsch elftal stond voor een tegenstander, die physiek toch nog beter getraind is. Uitblinkers vond de heer Vries An deriesen. Smit en Vente. terwijl Drager hem buitengewoon was meegevallen. B(j de Hongaren. In de kleedkamer der Hongaren heerschte een kalme stemming, hetgeen niet anders dan na tuurlijk was. Wij hebben daar dr. Dietz naar zijn meening gevraagd. ..Holland heeft uitstekend gespeeld," zeide hij, ..bovenal snel en practisch. De Nederlanders weten, hoe zij kansen moeten scheppen en doel punten maken. Zij spelen een goed open spel, dat verrassingen brengt." Dr. Dietz schreef de nederlaag van zijn ploeg hoofdzakelijk toe aan het feit. dat zijn spelers nog niet voldoende getraind zijn, doordat deze internationale wedstrijd vroeg in het seizoen gespeeld werd. Toch had hij een nederlaag niet verwacht. Hij was niet optimistisch geweest, maar een gelijk spel had hij waarschijnlijk ge acht. Dr. Dietz prees het spel van Caldenhove. An deriesen en Drager. Hij was van oordeel, dat de Hongaren de buitenspelers niet genoeg in het spel betrokken hebben. Het eerste Hongaarsche doelpunt achtte hij volkomen regelmatig. Scheidsrechter Dale verklaarde aan een mede werker van „De Telegraaf": „Ik heb de grootste verrassing uit mijn spor tieve loopbaan medegemaakt. Ik heb voetbal gezien, zooals het in Engeland niet beter wordt gespeeld. Wolverhampton Wanderers, de club, die ik het meest zie spelen, is pertinent niet beter dan het Nederlandsche elftal. En welk een krachten voor de toekomst. Natuurlijk heb ik gesmuld van het spel van Smit, maar de beste speler is Drager. Zulk een buitenman zou in Engeland de afgod van het publiek zijn. En hoe keurig begreep hij den centervoor. die snel is. zooals ik nog nimmer iemand op deze plaats heb gezien, maar die met dit spel toch zoo af hangt van den steun van de medespelers. Laat ik dit zeggen." aldus besloot scheids rechter Dale. ,,Ik heb een geweldig genoeglijken middag gehad en ik heb bewondering voor het spel. d^Lt ik dezqn middag op het continent heb gezien. Verdiend heeft Nederland gewonnen en uitblinkers? Wel, in de eerste plaats de rechts buiten en dan in één roep de midhalf, de links binnen en de centervoor. Het is eigenlijk ver keerd namen te noemen, want de combinatie blonk eigenlijk uit. En dit zeg ik. omdat ik ge dacht had. een kick-and-rush-wedstrijd te moeten fluiten." er immers op dat drie Hongaren beduusd naar den door onzen rechtsbuiten op een kluwen van spelers ingeschoten bal liepen te zoeken en dat Vente toen handig de si tuatie uitbuitte en het leder van korten af stand langs Szabo in de touwen joeg. Vente heeft ook het tweede doelpunt voor zijn rekening genomen met een ver schot, dat den keeper geheel verraste, doch een schut ter van groote allure was hij gisteren des ondanks niet. Wel deed hij prachtig werk als doorzetter, als wig, die de roode ach terhoede voortdurend uiteen spleet en door zijn energie, onvermoeiden ijver en handig dribbelen een voortdurend gevaar is ge weest. Ook als spelverdeeler was hij nut tig, maar in dat opzicht was niet hij, doch Smit eigenlijk de groote man. Smit is bijna altijd achter de voorhoede gebleven, maar hij zwoegde als in zijn beste dagen. Hij was letterlijk overal, brak ontelbare Hon gaarsche aanvallen, zwoegde en sjouwde dat het een lust was, hield het spel uit stekend open en plaatste den bal telkens zóó fraai in de open ruimte voor de vleu gelspelers, dat Drager en De Harder keer op keer op het Hongaarsche doel storm konden loopen. En wat waren die beide Hollandsche vleugelspelers daarbij snel en handig en tactisch! Drager's arsenaal van trucs Week nog ruimer vorzien dan dat van den Hagenaar, en het was een hopelooze taak voor den Hongaarschen linkshalf en den dito linksback om te trachten den Amsterdammer in zijn vaart te stuiten. Dudas en Biro. hoe goede voetballers ook, waren ais lucht voor den nieuwen inter nationaal en altijd weer bracht hij den bal voor het doel. daarbij in het begin alleen vergetende dat zijn voorzetten dikwijls iets te laag waren gericht en dientengevolge nog al eens gemakkelijk konden worden onderschept. Waarschijnlijk heeft men hem gedurende de pauze te dien aanzien de noo- dige instructies gegeven, want na de her vatting was er reeds veel verbetering en onder meer was toen het laatste doelpunt daar het rechtstreetasche gevolg van. Hoog zette DrSgef to&n voor en over het hoofd van den rechtsback kwam het leder bij De Harder, die onhoudbaar scoorde! De zwakste in de voorhoede was aanvan kelijk de HeracléS-mah Van der Veen, doch ook hij heeft na de pauze een werkzaam aandeel in den strijd gehad en zijn samen werking met Drager viel toen in menig opzicht te prijzen. Met den wedstrijd Bel giëNederland «oo dicht in het vooruit zicht ZUU het ons niet verwonderen in dien déZé Voorhoede ongewiizieö werd op gesteld voor c(en kamp te Antwerpen. En die verwachting geldt dan niet alleen den aanval, want ook halflinie en verde diging waren feitelijk zonder zwakke pun ten. Zij allen hebben het in dezen snellen wedstrijd heel zwaar gehad tegen de vlugge Hongaren, maar gefaald heeft er niemand. Schubert, de rustige Ajaxied, die altijd met den bal wat goeds deed, overtrof zekei Van Heel zooals die den laatsten tijd in vorm was, en Stam deed vele nuttige dincen, al gelooven wij dat Paauwe, mits van zijn ver wondingen hersteld, daar nog altijd meer op den voorgrond treden zou. Schubert zoowel als Stam beleefde overigens een de buut en het is, bij een dergelijke tegen partij, een bijzondere prestatie om dan zulk goed werk te leveren. Aanvoerder An- deriessen speelde als vanouds een sterke tactische spilpartij. Wel verloor deze op het zwaar te bespelen veld tegen het laatst door vermoeidheid aan kwaliteit, maar Smit sprong toen op de bres en voorkwam dat er gaten in onze verdediging geschoten werden, daarbij tegelijkertijd zorgende dat onze voorhoede onafgebroken ten aanval trekken kon! Van onze backs was Calden hove in grootschen vorm, doch Blomvliet. met zijn soepelen stijl, paste zich keurig bij hem aan, terwijl achter hen Van Male keepte als in zijn beste dagen! FRAAI, MAAR ZONDER BEZIELING Het Hongaarsche spel voldeed gedeelte lijk aan dè verwachtingen. Technisch was het buitengewoon fraai en de roodhemden leverden soms verbijsterende staaltjes van voetbalkunst. Hoe magnifiek werd de bal voortdurend over den grond aangegeven, hoe strak en afgemeten waren die passes, hoe sluitend het driehoeksspel Er was één groote fout: het spel werd te veel in de breedte gehouden! Het kon, bij uitzondering, vlijmscherp door onze ver dediging snijden, zooaLs tegen het slot van den wedstrijd toen de Hongaren inzagen dat alleen open spel nog een kans op een draw zou kunnen geven en er waarlijk angstige situaties voor onze veste ontston den, doch meestal vorderde het ver doorge voerd combineeren te veel tijd om tegen een zoo sterke defensie als de Hollandsche tot succes te kunnen voeren, terwijl er bo vendien te weinig werd geschoten! En het had ook een ernstige tekortko ming, te weten een gemis aan voldoende geestdrift! O, het was verbluffend dikwijls van techniek en het was kwalitatief hoog staander dan het spel van Oranje, maar wat zou een dosis enthousiasme aan dat te mathematische samenspel een bezieling, een gloed en een dreiging hebben kunnen geven, terwijl wij die thans feitelijk meer vonden aan Hollandschen dan aan Hon gaarschen kant! De Hongaren hebben thans voor deze nederlaag geen enkel excuus. Zij hebben gestreden met hun scherpste techni sche wapens en zijn door een, op dezen dag, beter geharnasten tegenstander op volmaakt normale wijze verdiend ge slagen. Zij zouden met nog grooter cij fers verloren hebben indien de arbiter wat meer zelfstandig gefloten had en de beslissing inzake buitenspel niet bijna voortdurend aan de grensrech ters (twee Hollanders) had overgelaten De zonderlingste beslissingen deden zich nu voor, soms in ons nadeel, soms in ons voordeel, maar wij gelooven dat er na de pauze zooveel kansen onzer voorhoede absoluut ten onrechte on derbroken zijn voor vermeend offside dat de afweging onherroepelijk met een voor Nederland nadeelig saldo eindigen moet. De heer Dale was voor het overige geen onverdienstelijk scheidsrechter, maar hij heeft het in dezen vriendschappelijken wedstrijd wfufcgjjjfc ook niet moeilijk gehad.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9