IAATSTE BERICHTEN De anti-Duitsche actie in Polen IfIDKH DAGBLAD - Eerüe Blad Maandag 27 Februari 1939 Stadsnieuwsalgemeen nederlandsch verbond. Binnenland Tariefherziening treedt 1 Maart in werking Uit Ned. Oost-Indië De beweging houdt nog aan Buitenland RECHTZAKEN De overwegingen inzake de „Arnoud" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MARKT RtRICHTIN^^J VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Zaterdag heeft de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Den Haag een groepsvergadering gehouden, waarop 12 afdeellngen vertegenwoordigd waren. Tot lid van het bestuur werden gekozen: dr. J. Gajentaan en mr. F. y/. van Ketwlch Verschuur, van wie de laatste zal optreden als secretaris ln plaats van den heer D. Roesslngh van Iterson die als bestuurslid is afgetreden. Besloten werd den volgenden groepsdag In den zomer in het Gooi te houden. r VOOR HET SPAANSCIIE KIND De in de kleine Stadszaal alhier gehou- óen bazaar ten bate van het Spaansche pnd beeft zich in een druk bezoek mogen verheugen, zoodat een bedrag van ruim 1 600— aan de Nederlandsche afdeeling nn het internationale comité kan worden afgedragen. De regeeringspersdienst meldt: Vrijdag is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Tariefwet 1934 en de wet op het Statistiekrecht (men zie elders in dit Blad) ingediend. De in dit wetsontwerp vervatte wijzigin gen der invoerrechten treden ingevolge een in de Staatscourant van heden op genomen, op de tariefmachtigingswet 1934 gegrond Koninklijk Besluit met 1 Maart as. voorloopig in werking. Laatstgenoemd besluit houdt ook voor zieningen ln omtrent teruggaaf van invoer recht voor goederen waar van de invoer rechten zijn verhoogd. Voor teruggaaf komen in beginsel alleen in aanmerking goederen waarvoor ten genoegen van den minister van financiën wordt aangetoond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds vóór 24 Februari 1939 gesloten overeenkomst van koop en verkoop, niet Of tiet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET SPANJE. Naar wij vernemen is met ingang van heden de heer Mario de Pinies opgetreden als zaakgelastigde ad Interim van de re- feering te Burgos. AANRIJDING MET DOODEL1JKEN AFLOOP. Vanmorgen om elf uur ls op den Nispen- schen weg te Roosendaal een gespan, waar op de 35-jarige landbouwer P. J Verbraak uit Nispen zat, door een met stalen puien ;éiaden trailer, aangereden. V. werd tegen b straat geslingerd en overleed na korten tijd. SPU1SLUIS TE IJMUIDEN AANBESTEED. De rijkswaterstaat te Haarlem heeft van morgen aanbesteed het bouwen van een spuisluls te IJmuiden. De laagste Insclirijf- ster was de Hollandsche Beton Maatschap- Pij te Amsterdam voor f. 1.751.000. SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. Brand aan boord van de „Ariadne". Vanmorgen te ruim elf uur is brand ult- febroken in de machinekamer van de Ariadne" van de K.N.S.M. Het schip ligt ter reparatie aan Verschure en Co's scheepswerf te Amsterdam. Met een straal op de motorspuit en twee stralen op de Jason", de drijvende motorspuit, was men het vuurtje binnen zeer korten tijd meester. FELLE BOERDERIJBRAND TE ARUM Vier paarden ln de vlammen omgekomen. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van Oen heer A. J. Heslinga te Arum (Friesland) Men vermoedt dat het vuur door kortslul- "ig of ln den schoorsteen is ontstaan. Binnen korten tijd laaiden de vlammen aangewakkerd door den krachtigen wind, iel op en slechts met groote moeite slaag oen de bewoners en eenlge buren er in het beslag vee tc redden. Vier paarden echter kwamen in de vlammen om. In de schuur Waren groote hoeveelheden hooi, graan en 'las opgeslagen, welke geheel door het hiur werden verteerd. Het huisraad kon 'oor het grootste deel ln veiligheid worden gesteld. De boerderij brandde tot den grond joa af. De motorspuit uit Witmarsum deed 'uur onafgebroken dienst Vanochtend was ®en nog met de nablussching bezig. Ver- aakeiing dekt de zeer aanzienlijke schade, «n partij vlas. welke verkocht was, doch °f in de schuur lag, was niet verzekerd „ORANJE NASSAU" EN „VESTA" VERKOCHT. JJ?" wii vernemen, heeft de Kon. Nederl. •opmbootmaatschappij het stoomschip hoanJe Nassau" verkocht aan een Griek- ne scheepvaart maatschappij te Athene. ,vracht-Passagiersschip meet 3701 br. 3. ton en is gebouwd ln 1911 en voer op uriname. Het schip ls reeds afgeleverd, rbi "achtschip „Vesta" van de K.N.S.M.. bomJS kf reg. ton meet en in 1907 ls ge- 's verkocht aan een scheepvaart- MiHH n Oran. Dit schip dat op de „,S,'andsche zee en de Levant voer. 'dt begin Maart afgeleverd. Zee ONGEVAL AAN BOORD VAN STOOMSCHIP ..BAARN". He opvarende W. Groen uit Egmond aan Sende aan de K N.S.M. is od zee in het m gevallen en od zijn hoofd terecht ™leri De Baarn" is direct naar Ant- r,'Pfn opgestoomd waar G. in een zie- tofg kk*S opgenomen- z'Jn toestand ls PERSBREIDEL OP JAPANSCH DAGBLAD. BUITENZORG, 27 Febr. (Aneta). Op het Japansche dagblad „Tohindo Nippo", te Batavia uitgegeven, ls, ln verband met twee artikelen, waarin uiting wordt gegeven aan anti-Westersche gevoelens, de eerste phase van den persbreidel toegepast. Het ls moge lijk dat tijdelijk de verschijning van dit blad verboden zal worden. VOEDSELVERGIFTIGING IN ZUID-DJOKJA Zeven dooden. DJOKJAKARTA. 27 Febr. iAneta). De leden van een inheemsch gezin, bestaande uit zeven personen, wonende in het district Djltis, ln Zuid-Djokja, zijn door het eten van vergiftigd cassavemeel overleden. DE KOLONIALE KWESTIE. Naar gemeld wordt hebben 240 Fransche hoogleeraren een manifest onderteekend ten gunste van het Fransche koloniale rijk. Zij verklaren o.a. dat de Itallaansche en Duitsche aanspraken niet kunnen steunen op juridische argumenten, noch op werke lijk econoinische aanspraken. Tenslotte protesteeren zij tegen de pogin gen tot chantage en intimidatie en tegen iedere strooming in het binnenland om in beginsel bereid te zijn tot onderhandelen. DE WEDUWE VAN LENIN OVERLEDEN. Vanochtend te kwart over zes is de weduwe ran LeninNadeja, Konstantlnova Kroepskaja, overleden. Zij was gisteren juist 70 jaar geworden en is toen nog officieel gefêteerd. 'Un het toomschiD Baarn" toebe- De overwegingen van den Hoogen Raad in zake de ..Arnoud" men zie Tweede Blad luiden als volgt: Overwegende omtrent het eerste middel: dat de rechtbank bij het bestreden vonnis heeft overwogen ,,dat verdachtes raadsman met een beroep op art. 40 van het Wetboek van Strafrecht heeft betoogd, dat verdach te niet strafbaar zou zijn daar hij, toen hij op 30 November 1937 het onderhavige feit pleegde, in een noodtoestand verkeerde, daar, indien hij op dien datum met één ploeg met een werkweek van 48 uren zou zijn gaan werken. Ie. groote schade voor zijn bedrijf zou ontstaan door het niet- tijdig kunnen produceeren en daardoor niet-tijdig kunnen afleveren van de op bedoelden datum reeds verkochte ongeveer 90 miilioen steenen en 2e. zijn bedrijf, dat na de ingevolge missive van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 23 December 1929 plaats gehad hebbende reorganisatie geheel voor het daarin doen werken met 2 ploegen met een werkweek van 48 uren per ploeg was ingericht waartoe kosten tot een bedrag van ruim f. 1,250.000 waren gemaakt, welke op het bedrijf blijven drukken bij den huidigen prijs van kalkzandsteen niet meer loonend met één ploeg met een werkweek van 48 uren zou kunnen werken, hetgeen uiteraard tot groote geldelijke verliezen en op den duur tot stopzetting van het bedrijf zou leiden". dat de rechtbank dat verweer heeft ver worpen, op grond, dat „voormelde omstan digheden niet zijn te beschouwen als een onmiddellijk dreigend gevaar voor ver dachte. zoodat deze. het onderhavige feit plegende, niet geacht kan worden gehan deld te hebben onder oogenblikkelijke psy- chischen drang, waaraan hij geen weer stand kon of behoefde te bieden", en tegen die verwerping het middel is gericht, dat het in deze gaat om overtreding van het verbond van art. 24, lid 2 der Arbeids wet 1919, luidende: dat in fabrieken of werkplaatsen een arbeider geen arbeid mag verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags, dat zooals in het arrest van den Hoo gen Raad van 27 Juni 1938 reeds werd overwogen art. 28 der wet dé moge lijkheid opent om vergunning tot afwij king van voormeld voorschrift te verkrij gen indien zich in een onderneming bij zondere omstandigheden voordoen, en de beslissing daaromtrent opdraagt aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspec tie en in hooger beroep aan den met de uitvoering der wet belasten minister, ter wijl voor gevallen waarin men zich niet door een vrijstelling van het verbod togen de gevolgen der wetsovertreding heeft kun nen dekken, doordat tijd of gelegenheid toe het verkrijgen daarvan bntbrak, of wel rich voordeed een geval, voor hetwelk de wet zoodanige vrijstelling niet kent. art. 83. lid 6 de strafbaarheid van het feit mits dsarvan onverwijld mededeeling geschiedt, als in het slot van het voorschrift vermeld opheft ingeval met de overtreding het algemeen of een gewichtig bijzonder be lang werd gediend; dat aldus de wet een speciale en volle- Zaterdagnacht zijn Poolsche studenten het Duitsche studentenhuis te Krakau bin nengedrongen. Zij mishandelden de Duit- schers en vernielden het interieur. De politie kon hen slechts met moeite ver drijven. Zaterdagmorgen hielden de studenten een betooging tegen minister Beek. Zij trachtten te betoogen voor het Duitsche consulaat, doch de politie verhinderde dit. In een protestvergadering van studenten te Wilna zijn moties aangenomen, gelijk luidend aan die te Warschau; na de bijeen komst hielden de studenten verscheidene uren lang de hoofdstraat der stad bezet, waarbij zij kreten uitten tegen de regee ring en tegen Beek, den minister van bui- te nlandsche zaken. Voor de Duitsche ambassade te Warschau stond een wacht van 25 politie-beambten geposteerd in verband met anti-Duitsche betoogingen. Vanwege het ministerie van buitenland- sche zaken zijn den Duitschen ambassa deur officieel verontschuldigingen aange boden. Demonstreerende studenten drongen, on danks de politiebewaking, door tot dicht bij de Duitsche ambassade. Er werd met stee nen naar het gebouw geworpen, doch er werd geen 3chade aangericht Wel werden verscheiden betoogers gearresteerd. In de polytechnische school te Warschau werd een groote betooging gehouden, waar een resolutie werd aangenomen door stu denten en professoren, waarin werd aan gedrongen op een boycot, van Duitsche goederen. Een der sprekers zeide; Danzig is een ge zwel aan het lichaaim van Polen en dit ge zwel moet geopend worden. De studenten riepen hierop; „maar Beck is een slechte chirurg". Ook te Posen is het tot een herhaling ge komen der betoogingen. De ruiten van twee Duitsche winkels werden vernield De reserve-officieren te Lowow hebben een motie aangenomen, waarin zij hun sympathie bekrachtigen met de Poolsche studenten te Danzig en verklaren, dat zij ..ln hun strijd om Polen aan den mond van den Welchsel te handhaven, zeker kunnen zijn van den steun der geheele natie". Eenlge honderden Duitsche studenten te Danzig hebben daarentegen het vereni gingsgebouw der Poolsche studenten stor menderhand genomen en daarbij geroe- oen: „Wij zullen het Poolsche gespuls uit Danzig wegvagen, zooals wii het Joodsche gesDuis hebben weggevaagd!"' Zes Poolsche studenten werden tijdens het gevecht gewond. De commissaris-generaal van Polen te Danzig heeft bij den senaat geprotesteerd. Te Gdynia zijn anti-Duitsche betoogin gen gehouden, waaraan door vijfduizend nersonen van alle maatschappelijke stan den werd deelgenomen. De betoogers poog den het Duitsche consulaat te bereiken onder het roepen van „wij zullen oprukken naar Danzig". Zii werden dcor de politie verstrooid. Gisteren hebben opnieuw 5000 studenten van de universiteit van Warschau een massa-bijeenkomst gehouden, waarin een resolutie werd aangenomen, die den eisch inhoudt, dat den Duitschen studenten voor een dag de toegang tot de Poolsche univer siteiten zou worden geweigerd, op welken dag dan een collecte zal worden gehouden voor het nationale Poolsche verdedigings fonds. Toen Ciano door de hoofdstraat van Warschau reed, schreeuwde een kleine groep studenten: „Lang leve Italië, lang leve Frankrijk, weg met Duitschland" De autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen om een herhaling te voorkomen. Terwijl officieele Ehiitsche kringen wei geren, zich over de Poolsche betoogingen uit te laten, wordt de indruk gegeven, dat de zaak met de Poolsche verontschul- dlngen thans als afgedaan wordt be schouwd. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Duitsche regeering tot de slotsom is geko men, dat op het oogenblik ieder krachtig optreden belemmerend zou werken op de Poolsch-Italiaansche besprekingen. dige voorziening geeft voor gevallen, waar bijzondere omstandigheden een overtre ding van bovenvermeld verbod rechtvaar digen. Dat, gelijk mede in bovengenoemd arrest reeds werd overwogen, de bijzondere om standigheden. op welke requirant zich ook bij zijn bovenaangehaald verweer weder beroept, het volge.n. van den bij art. 28 der wet aangewezen weg toelieten, die weg dan ook ls gevolgd, doch het in deze tot oordee- len bevoegd gezag de omstandigheden niet van dien aard heeft bevonden, dat deze to^ vrijstelling van het verbod behoorden te lelden. Dat daarna in deze voor een beroep op voormeld art. 83, lid 6 geen plaats meer was. doch evenmin 'vobr een beroep op overmacht, gegrond eveneens op dezelfde omstandigheden, en in het wezen der zaak wederom slechts neerkomende op een be twisting van de juistheid der weigering van de gevraagde vrijstelling. Dat om die reden de rechtbank, wat er moge zijn van de door haar gebezigde gronden, het bovenaangehaald beroep op overmacht terecht heeft verworpen, en het middel niet tot cassatie kan leiden. Overwegende ten aanzien van het tweede middel: dat in het bestreden vonnis voor komende de navolgende overwegingen: dat verdachte's raadsman met een beroep op art. 42 Wetboek van Strafrecht welis waar heeft betoogd, dat verdachte niet strafbaar zou zijn, daar hij het onderhavige feit zou hebben begaan ter uitvoering Van een wettelijk voorschrift, als hoedanig zou zijn aan te merken de door dien raadsman overgelegde missive van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid van 23 De cember 1929. no. 3306 afd. Arbeid, gericht aan het bestuur der Kalkzandsteenvereeni- ging te Hillegom. in verband met de in die missive vermelde beschikking van den zelfden minister van 23 December 1929. doch dit betoog faalt": „dat toch deze missive inhoudt, dat de minister voormeld op 23 December 1929 een beschikking heeft genomen, waarbij, gelijk uit de eveneens door den raadsman van verdachte overgelegde missive van den- zelfden minister van 30 December 1931 No. 3034, afd. Arbeid blijkt, aan de Kalkzand steenfabrieken werd vergund tot 1 Januari 1932 gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week te doen werken en voorts inhoudt een aansporing aan de Kalkzandsteenfabri- kanten om de reorganisatie van hun fa brieken ter hand te nemen, ten einde daar in volgens een 2 ploegen stelsel met een werkweek van 48 uren per pleeg te kunnen doen werken .doch geenszins het opleggen van een verplichting of het verleenen van een bevoegdheid aan die fabrikanten om bij voltooide reorganisatie hunner fabrieken daarin met 2 ploegen met een werkweek van 48 uren per ploeg te doen werken;" „dat de Rechtbank op grond van het vorenstaande dan ook van oordeel is, dat in meerbedoelde missive van 23 December 1929 niet is gelegen een ministerieele „be schikking", steunend op art. 28 lid 5 der Arbeidswet 1919 en derhalve niet is aan te merken als een ..wettelijk voorschrift" als bedoeld in art. 42 Wetboek van Strafrecht"; „dat voorts, ook al zou bedoelde mis sive wel als een „wettelijk voorschrift" zijn te beschouwen, het beroep op art. 42 Wet boek van Strafrecht toch niet opgaat, om dat, waar, gelijk boven overwogen, die mis sive niet inhoudt het opleggen van een ver plichting of het verleenen van een bevoegd heid aan de Kalkzandstecnfabrikanten om bij voltooide reorganisatie hunner fabrie ken daarin met 2 ploegen met een werk week van 48 uren per ploeg te doen werken verdachte, het onderhavige feit plegende, niet kan hebben gehandeld „ter uitvoe ring" van meerbedoelde missive;" „dat het beroeD od art. 42 Wetboek van Strafrecht mitsdien behoort te worden ver- worpen"; dat bl'ikens de?^ overwegingen de recht bank h°t gevoerd verweer zooals dat door haar ls oczevat en hierboven weergegeven, heeft onderzocht, dit verweer op juiste gronden is verworpen en de stell'ng van het middel, dat de rechtbank die beslissing zou hebben gegrond op feiten afwijkende van die welke vastgesteld waren bij boven genoemd vonnis van 7 April 1938 in den inhoud van dat vonnis geen steun vindt; dat dus dit middel niet kan slagen. Overwegende aangaande het derde middel: dat requirant door zich voor de recht bank tot staaving van zijn verweer te be- T03*:en op de in het middel genoemde stukken welke door zijn raadsman werden overgelegd blilk caf reeds toen den inhoud daarvan te kennen zoodat hij geenerlel redelijk belang heeft. (Wordt vervolgd) king uit heeft gemaakt, dat president Roosevelt niet van plan is een economische politiek te volgen, waardoor de regeering en het particu liere zakenleven wederom met elkaar in botsing komen. De middagbeurs. De voortgezette staging in Wallstreet had hier te lande een aangenamen indruk gemaakt, maar op de Amsterdamsche beurs werd daarvan heden niet veel profijt getrokken. De stemming was prijshoudend, maar gaf geen aanleiding tot een uitbreiding van den handel, Integendeel was de affaire van bescheiden afmetingen. Later op den middag kon eenige aarzeling worden waar genomen. en legden de koersen een kleine nei ging tot reageeren aan den dag. Naar het scheen, wenschte men de ontwikkeling van za ken tewillen afwachten, want de opdrachten der meeste commissiehuizen waren verre van omvangrijk. Over het algemeen verschilden de koersen niet veel bij die van Zaterdag, waarbij echter in aanmerking diende te worden geno men. dat men op den laatsten dag van de ge passeerde week op een aanhoudende stijging te New York was vooruitgeloopen. De Nederland sche gulden, die in de ochtenduren aanvankelijk gedrukt in de markt had gelegen, gaf reeds spoedig bewijzen nog over het noodige weer standsvermogen te beschikken en de wissel markt werd ten aanzien van de effectenbeurs dan ook grootendeels bulten beschouwing gela ten. De Amerikaansche afdeeling had een tame lijk rustig voorkomen. De Staalaandeelen en Anaconda's gaven echter nog flinke affaire te aanschouwen en ook diverse spoorwegshares I veroorzaakten eenige beweging. Van een koers- verbetering was nauwelijks sprake en naar verhouding van de rijzing in Wallstreet vorm den de noteeringen voor de houders der Ameri kaansche papieren eenige teleurstelling. Kleine liquidaties konden tamelijk vlot plaatsing vin den, doch onder beurstijd gaven de koersen toch lichte teekenen van verzwakking, waarbij echter slechts onbeteekenende fluctuaties wer den meegemaakt. Voor locale fondsen was de animo sterk be koeld. Koninklijke waren, vooral bij de opening vast gestemd en bewogen zich een paar procen ten boven de vorige topprijzen. maar later op den middag ging de koers een kleinigheid terug, waarbij tenslotte toch nog een voordeelig avan ce kon worden aangetoond De affaire in Rubberfondsen was sterk Inge krompen. Amsterdam Rubbers die op ongeveer het peil van de slotkoersen van Zaterdag wer den ingezet, zakten iets in. Voor de incourante soorten kwamen de noteeringen op onregelma tige wijze tot stand, waarbij over het geheel genomen een behoorlijke veerkracht werd ten toongespreid. De Tabaksafdeeling was stil en bijna onver anderd. Voor Industrieelen bestond geringe be langstelling. Van de beweging in Aku's was niet veel meer overgebleven. De stemming was overi gens prijshoudend. Unilevers zakten na prijs houdende opening iets in en hetzelfde kon wor den gezegd van de Philipsaandeelen. De Suikermarkt, was stil en vrijwel ongewij zigd. De affaire in Scheepvaartaandeelen was van geringe proporties: de bekende toonaan gevende aandeelen werden tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. De beleggingsafdeling had een kalm voorko men; van de Nederlandsche Staatspapieren wa ren de obligatiën uit de jongere emissies prijs houdend: de Oude Schuld daarentegen was aan den gedrukt en kant. terwijl de obligatiën Ned.-Indië zich ternauwernood geheel handha ven konden In Fransche fondsen was weinig te doen. De Duitsche markt was prijshoudend. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. GEBOREN: Jannetje, d. van G. A. Jasperse en A. B. Kliek; Anna. d. van H. v. Weizen en J. W. G. Bakker. ONDERTROUWD: G. Biesbroek, jm.. 27 jaar en J. Post. jd., 21 jaar; I. Arnoldus, jm., 28 jaar en P. W. Be\j, ld.. 26 jaar: G. Fasseur, jm.. 34 jaar en A. H. Zonderóp. jd.. 28 jaar: J. H. Onos, jm. 20 jaar en M. F. Kukler. jd.. 18 jaar. WISSELKOERSEN. Londen 8.84, Berlijn 75.55, Parijs 4.991/j, Brussel 31.69, Zwitserland 42.86. Kopen hagen 39.47'/2, Stockholm 45.52Vl>. Oslo 44.42'it, New York 1.88 3/8, Praag 6.45, Lire Bankpapier 5.75. Prolongatie Va pet., Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 30 3/4, Handels Sperr- marken 8, Reismarken 48V«, Bankpapier 22 3/4. H. J. v. H. te L - In de meeste gemeenten dient U een vergunning aan te vragen (wordt direct afgegeven) ten gemeentehuize. Een uniforme regeling bestaat echter niet. J. G. H. te L. - Leiden, Utrecht, Zeist, Doorn, Leersum, Amerongen. Eist, Rhenen, Wa^ geningen, Heelsum. Pl.m. 120 K.M. L. H. te L. - U moet lid zijn van „Het Mobilisatiekruis". Secretaris is de heer L. Questroo, Nieuwe Rijn 51, Leiden. AMSTERDAM. 27 Febr. Het Spaansche probleem begint zijn oplos sing te naderen en dit beteekent. indien zich tenminste geen plotselinge onvoorziene omstan digheden voordoen, een verdere ontspanning van de politieke situatie. Ten opzichte van de financieel-economische verhoudingen tusschen de mogendheden kan dit niet anders dan in gunstigen zin worden geïnterpreteerd vooral nu zooveel pogingen in het werk worden gesteld, om door handelsovereenkomsten het internatio nale ruilverkeer in kajmer banen te leiden. Voor de effectenbeurs begint een factor van onzeker heid aan kracht in te boeten De vaste stem ming, die zich op den laatsten dag van de achter ons liggende week te Amsterdam baan brak. sproot grootendeels voor uit de stijging, die Wallstreet Vrijdag te zien had gegeven. Zaterdag openbaarde zich te New-York opnieuw een vaste stemming en de vrees, dat de koers- verbetering slechts als een intermediaire be weging zou moeten worden beschouwd, is hier mede gedeeltelijk verdwenen. Voor Amsterdam is Amerika nog altijd de voornaamste gang maker en het spreekt dus vanzelf, dat al het gebeuren ln de Vereenigde Staten met de grootste aandacht wordt gevolgd. In beurskrin- gen hecht men veel waarde aan de mededeelin- gen van den president van de General Motors, dat het productie-schema voor het tweede kwartaal gTOOter zal zijn, dan voor het eerste kwartaal van dit jaar. Dit wijst erop. dat men in de kringen van automobielfabrikanten de toekomst niet ongunstig beoordeelt. Er zijn bovendien nog andere factoren, welke ten op zichte van de effectenbeurs voordeelig kunnen worden uitgelegd. Men verwacht een stijging van de bedrijvigheid in de Staalir'i':t \e en de gegevens, betrekking hebbende op het winkel bedrijf doen uitkomen, dat de omzitten gestadig aan het toenemen zijn. De verklaringen van regeeringszijde omtrent de belastlngpolitiek af gelegd. hebben blijkbaar bovendien een goede nawerking gehad, daar men er de gevolgtrek- AMSTERDAM, 27 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 391 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 6878, 2e kw. 5866, 3e kw. 50—56 ct. per K G 95 Melk- en Kalf- koeien f. 180260 per stuk; Vette kalveren: 2e kw. 46—56, 3e kw. 3644 ct. per K.G. levendge wicht; 47 schapen en Lammeren f. 1425 per stuk; 456 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 5758, Zware varkens 5657, Vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. NIEUWVEEN, 24 Febr. Kipeieren: Aanvoer 1776 stuks, prijs per 100 f. 2,853,20; Ganseieren aanvoer 12 stuks, prijs per stuk 46 ct; Kool rapen per stuk 56 cent. ROTTERDAM. 27 Febr. Aanvoer totaal 2441; Vette runderen 647: Vette kalveren 224; Nuch tere kalveren 39: Schapen en lammeren 600; Varkens 929; Bokken en geiten 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 36—46 ct: Vette ossen 66. 58. 36—46: Vette kal veren f. 1,00, 90. 6070 ct; Schapen 47. 41. 30 ct; Lammeren 52. 45. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. f. 23, 2e kw. f. 18. 3e kw f. 16; Lammeren f. 19, f. 15, f. 11. Vette koeien en ossen aanvoer ruim, handel luh prijzen le en 2e kw. weer hooger, overigens onveranderd. Prima koeien tot 74 ct.. prima ossen tot 68 ct; Vette kalveren aanvoer kleiner, handel leven- 1 diger, prijzen iets hooger. prima tot 110. le soort I lammeren iets hooger. overigens goed prijs- i houdend; Varkens aanvoer zeer groot handel I traag, prijzen door de groote aanvoer iets lager, I terwijl er voor hoogste noteering vrij veel var- j kens werden verkocht. Eenige partijen schapen I voor export verkocht. ROTTERDAM. 27 Febr. Graanmarkt. ttemming prijshoudend. Rogge. Bahia lanca 75 K.G. stoomend f 8.70. La Plata 73/74 K.G disp. f. 8.65. PooLsche (gedenatu reerde) 72/73 K.G. geladen gestoomd f 6.45. Zuid-Russische 76/77 K.G disp. f.8 70. Gerst La Plata 65/66 K.G. disp f. 158. stoo- mend f. 157.50. La Plata 68/69 K.G. stoo-- mend f-159.50. Amerik. No. 3 disp. f. 156. Roemeensche 62, 63 K.G. disp. f. 156. Pool sche 70/71 K.G. disp. f. 158. geladen ge stoomd f. 157. Zuid-Russische 65/66 K G. disp. f. 158 Idem 70 K.G. f. 162. Mais. Gele La Plata disp. f. 165, stoomend f. 164. La Plata cinquantino disp. f. 190. Amerik. gele No. 2 disp. f. 159.50, stoomend f 159 50, geladen gestoomd f. 159 Gele Braziel tiicp. f. 159. Donau G?lfox/Bes?ra?b aangeko men naar kwaliteit f. 153.50155. Gele Do- minlcaansche disp. f. 157. Boekweit (per 100 K.G.) Poolsche Herrschafts disp. f 7.S0, geladen gestoomd f 7.85. Manchoe'"ij.sche disp. f. 9J0. AmeriV" Canad. f. 8.65. Binnehlandsche granen 'per 100 KG.) Haver f. 5.75—6.50. Gerst Chevalier I. 7.50 8.10. Gerst Winter f. 7.50 7.80. Rogge f7.75 —8.00. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f. 9—10.40. Schokkers f. 10.60 —12.15.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3