BUITENLAND KINDER- LOEB een GENOT „van werven wagens b reestraat 161 tEIO'CH DP'J Eerste Blad Maandag 27 Februari 1939 WAGENS De strijd in het Verre Oosten Algemeene Toestand De Spaansche kwestie SPORT Ciano te Warschau voor elke moeder om er mede te rijdenU vindt bij Betaling f. 1.00 per week of f. 4.00 per maand ZONDER VOORUITBETALING De Palestijnsche conferentie De petroleum-velden Bonnet en Flandin aan het woord EERSTE LEIDSCHE EH.B.O.-BRIGADE. Als gevolg van gehouden verkiezingen heeft het bestuur van deze brigade wijzi ging ondergaan en ls thans als volgt sa mengesteld Eere-voorzltter dr. E. J. J. G. Renaud. Voorzitter G. H. Splinter Vice-voorzitter F. v. d. Mark. Eerste secretaris C. v. d. Kraan. Maredijk 89A. Tweede secretaris L. F. M. Groffie. Eerste penningmeester A. P. v. d. Voort. Tweede penningmeester H. Treur. Algemeen adjunct J. A. Verkuylen. Comm. materiaal mej. M. A. v. Ingen Schenau. Verbancjdepot mevr. J. C. v. Heel Zonderop. Tevens heeft de brigade hulpposten in gericht aan de navolgende adressen: Mej. M. A. v. Ingen Schenau „Oud- Hortuszicht". Mevr J. C. v. HeelZonderop, Jan van Houtkade 30. A. P. v d. Voort. Haagweg I. P A. de Haan. Oude Vest 99 P. M. Pielanen, v. Speykstraat 1. F. v. d. Mark. Julianastraat 4143, A. Verhoog, Haarlemmerstraat 57. F. H v. Remundt. Zijlsingel 3. W. F. Smit Jr.. Javastraat 1. D. P. Weyers. Mamixstraat 1 7. J. A. Verkuylen. De Sitterlaan IA. H. Treur, Heerensingel 51A. Op elk dezer posten is een verbandkoffer aanwezig. Het aantal leerlingen, dat door de christelijke lagere scholen in Leiden en omgeving aan een der hier ter stede ge vestigde huishoudscholen voor den half jaar - lijkschen cursus in de afgeloopen drie jaar werd afgeleverd, bedraagt niet, zooals wij Zaterdag publiceerden, negentien doch negentig. Tijdens afwezigheid van de bewoners die in een naburige straat een familie feestje bijwoonden, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken bij de fa milie de l'E. in de Oltmansstraat. waar uit enkele damestaschjes verschillende bedra gen tot een waarde van plm. f. 20 werden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermorgen omstreeks 10 uur is de 26-jarige bediende J. S.. die in de Stads gehoorzaal een bak met glaswerk de trap afdroeg, gestruikeld, doordat hij meende, dat hij gelijkvloers was aangeland, doch zich twee treden had verteld. Hij kneusde daar bij zijn rechtervoet zoodanig, dat de Eerste Hulpdienst zijn overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis gewenscht achtte. Van morgen tot en met Vrijdag wordt ln het Leidsche Volkshuis aan den Apothe- kersdijk een tentoonstelling ingericht „De moderne richting in het vrouwenhandwerk en haar toepassingen", waaraan o.a. de beide plaatselijke vakscholen haar mede werking verleenen. Uit de verschillende inzendingen zal dui delijk blijken hoe met eenvoudige middelen véél te bereiken is en kleur en fleur ge bracht kan worden in het interieur en bij de kleeding. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling de belangstelling van velen onzer lezeressen hebben. In de Stedelijke Werkinrichting zijn !n de afgeloopen week opgenomen: Maandag 20 Febr 57, Dinsdag 21 Febr. 58. Woensdag 22 Febr. 59. Donderdag 23 Febr. 59. Vrijdag 24 Febr. 59, Zaterdag 25 Febr. 59. totaal 351 personen. VOETBAL. LEIDSCHE POLITIE— UTRECHTSCHE POLITIE. Morgenmiddag 2 uur speelt L.P.S.V. op het terrein aan den Z.w. Singel een wedstryd tegen de Utrechtsche politie. In de afd. waarin de L.P.S.V. speelt, staat zy thans No. 1 op de ranglijst. HOCKEY. ZUID-HOLLANDSCHE HOCKEY-BOND. ZuidwyckTempo (dames). Zuidwyck heeft een zeer verdienstelijke pres tatie geleverd tegen de a.s. kampioensploeg. Het begin was een gelijkopgaande strijd, waarin de kansen voor Zuidwijck dikwijls ont stonden door goed opbrengen van de rechts buiten. mej. Van Noort. Aan de andere zijde waren beide backs goed ln vorm (ook haar opstellen en onderling be grijpen was nu goed verzorgd), terwijl de spil, mej. Freyser. het middenveld welhaast be- heerschte. In laatste instantie bracht mej. Lou- werse keurig redding, en voorkwam eenige ze ker schijnende doelpunten, Eén dezer keeren was het haar onmogelijk direct weg te werken, en de toestormende midvoor doelpuntte onhoud baar. Het slot der eerste helft gaf een sterk Zuid wijck-overzicht te zien. Het was jammer, dat mej. Perquin na een duel met de uitgeloopen keepster juist naast schoot. In de tweede helft Heten onze stadgenooten zich te veel insluiten, hoewel haar aanvallen ge vaarlek bleven. Het was dan ook nog een open strijd, tot de Leidsche keepster een gemakkelij- ken bal te nonchalant behandelde, waarmee het pleit beslecht was. Alle Zuidwijck-speelsters kunnen op een goe den wedstrijd terugzien; ook de drie invalsters vormden geen zwakke plekken. De vriendsch. heerenwedstrijd Zuidwijck II— H.DS. V is Zaterdag al spoedig wegens regen gestaakt. De stand was toen 10. DAMMEN. K ATIVIJKSCHE DAMCLUB „K.D.C." De uit-'?gen der in de zesde ronde voor de bczriting dér borden, gespeelde wedstrijden lulden. Eerste groep. J. Freken—A. Vooys 11 c. Korpershoek—c. v Rossum afgebr. F. Spierenburg—T. v. Beelen 7—0 p. SchippersR. Haasnoot 32 A. Schouten—W Böttcher 02 J SchoneveldC. v. Delft uitgest. Tweede groep. J. Stabit—C J. de Jong 0—2 A Ge'-rirblom -K. Veenendaal uitgest. J. Verbrek—A. v. Beek ult-est D Hartkamp—J Houwer 1—1 C. DurleuxH. Koelewefjn uitgest. W KoelewtJn—J v. Elk 1—1 Uitgestelde partij: E. HermansC. J. de Jong 20. Gisteravond te 22.20 heeft Azana. Spanje's president, in gezelschap van zijn zwager Rivas Cheriff en Para van zijn militair huis. Parijs verlaten. Vanochtend vroeg verliet het gezelschap te Bellegarde den trein. Bii het station was een aantal poli tiemannen samengetrokken, doch zij be hoefden geen dienst te doen. in twee auto's begaf het gezelschap zich naar Cóllenges sous Salève. waar men te 7.15 uur aan kwam. Daar heeft Azana een landhuis. Rivas Cheriff verklaarde aan de pers: indien de president reeds zou zijn afgetre den. zou ik het u zeggen. Neen. hij is nog niet afgetreden en gij kunt de geruchten, dat zijn ontslagbrief zou zijn overhandigd op de Spaansche ambassade te Parijs tegenspreken. Gij weet. dat de president zich od Fransch gebied onthoudt van alle politieke activiteit. Indien hij zou aftreden, dan zou dit eerst in Spanje bekend zijn en dit is wettelijk Misschien zal hij evenwel niet aftreden, wie weet er zijn andere veronderstellingen". Rivas voegde hieraan toe. dat de president eenige dagen wilde uitrusten te Collonges. De uitlating van Cheriff wettigt de ge ruchten. dat er besprekingen tot een rege ling worden gevoerd. Of generaal Miaja is afgetreden? Men zou het kunnen opmaken uit berichten uit Madrid, waarin van een nieuwe legerleiding wordt gesproken. De communisten willen nog altijd doorzetten! Od Trafalgar Square te Londen is door de arbeiderspartij een betooging gehouden om te protesteeren tegen het besluit der regeering Franco te erkennen. Als sprekers traden op Attlee en Herbert Morison, Er werd een resolutie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan schaamte en afschuw" over de politiek der regeerlng. Attlee en Morrison brachten de resolutie per taxi naar Downingstreet. Een groote menigte volgde te voet doch zij vond den toegang tot Downingstreet afgezet door bereden politie. Bérard is uit Burgos in Parijs terugge keerd, Hli ontweek alle vragen der jour nalisten en zeide alleen, alvorens in de auto te stappen die hem huiswaarts moest brengen: het belangrijkste is, wat Vrijdag j.l. in de kamer is gebeurd". (Bérard doelde hiermede op den steun welke de Kamer aan Daladier heeft ver leend in de a.s. erkenning van Franco, door het houden van interpellaties over deze kwesties te weigeren). Bérard's afscheid in Spanje na het tee kenen van eenige protocollen was hartelijk. Over den inhoud is echter nog niets mede gedeeld. Juist tijdens Ciano's bezoek aan Warschau waar hij zelf hartelijk ls ontvangen, ook door de demonstreerende studenten heb ben de antl-Duitsche betoogingen plaats! De studenten hebben zelfs een sympathie- betooging georganiseerd ter eere van graaf Ciano. toen deze zich in de Italiaansche ambassade bevond Od het geroep der stu denten begaf Ciano zich op het balkon, van waar hli den betoogers toeriep: .Leve Polen Beek en Ciano hadden een onderhoud van 2 uur. Voorts hadden de gebruikelijke fabrikaat „Van Werven" zijn plechtigheden plaats Aan het offlcieele diner zijn de bekende speeches gehouden, die zich geheel in de ruimte hielden. Natuurlijk wordt er heel wat commen taar geleverd op deze reis maar eenige houvast heeft men niet. Waar Beek vol gende maand Londen en Parijs zal bezoe ken. worden geen verrassingen verwacht. Ciano heeft aan minister-président Skladkowsky de versierselen overhandigd oflg de COmplete COlleCtie van het grootkruis der orde van St. Mau- ritius en St. Lazarus van Italië; aan maar schalk Smigly Rydz het Italiaansche oor- logskruis. Nog heeft Ciano een standbeeld onthuld voor den Italiaansche kolonel Nullo, die gestreden heeft voor de Italiaansche en de Poolsche vrijhe'd en die bij den Poolschen opstand in 1853 om het leven is gekomen. De Fransch-Italiaansche wrijving. Drie journalisten hebben bericht gekre gen. dat zij Italië moeten verlaten, te weten Paul Gentizon, sedert twaalf jaar Ro- meinsch correspondent van de Temps" en voorts van verscheiden Zwitsersche bladen. Hodel van de „Neue Zürcher Zeitung" en Pedrazzini, die eenige andere Zwitsersche bladen vertegenwoordigt. Zij moeten voor 6 Maart vertrokken zijn. De autoriteiten hebben bij deze uitzetting geen toelichting verstrekt. De Figaro acht het verontrustend dat de betrekkingen tusschen de volken, waarvan de pers een noodzakelijk Instrument ls. op deze wijze worden overgeleverd aan een zijdige willekeur, welke geen vrij onderzoek toestaat. Op het oogenblik spelen enkele mannen met het leven van millioenen en met een duizendjarige beschaving; waarvan zij de bewaarders zijn. Duitsehe waarschuwing. De Britsche bewapeningen en de rede voeringen hierover van Chamberlain ln het Lagerhuis worden nog steeds uitvoerig van commentaar voorzien in de Dullsche bla den, die terzelfdertijd zich blijven keeren tegen Roosevelt en de democratieën er van verdenken een „gevaarlijken weg" te vol gen. In een hoofdartikel onder het op schrift „politiek en kanonnen" schrijft de Frankfurter Zeitung, dat de Engelsche po litiek twee kanten heeft: aan den oenen kant een voorbereiding op oorlog, aan den anderen een vredespolitiek. Volgens dit blad hoopt de meerderheid der Engelschen: „den omvang der Duitsehe of Italiaansche eischen te kunnen verminderen door het gewicht der Engelsche en Fransche kanon nen. Maar dat, is een bedroevend misver stand. Geen enkel behoorlijk volk zal ooit afzien van een vitaal recht, hoogstens zal het den- datum uitstellen, waarop het het zal formuleeren" Het blad besluit: noch Duitschland, noch Italië zullen practisch onuitvoerbare eischen formuleeren. wan neer men er zich toe zet ze met goeden wil van dit standpunt te bestudeeren. Maar wanneer men „neen" zegt op alles en op het eerste gezicht, door bijziendheid of doordat men vertrouwen stelt in de ka nonnen. dan ls het nutteloos om te praten. Economische besprekingen zullen niet vol doende zijn". If 139 ENGELAND. Het plan der Britsche regeering inzake Palestina wordt heden aan de Arabische en Joodsche delegaties overhandigd. Men gelooft, dat het de eerste stap zal zijn op den weg naar de uiteindelijke stichting van een Falestijnschen staat met gelijke rech ten voor alle burgers, waarborgen voor de Joodsche minderheid en een defensief ver bond met Engeland. Als overgangsmaatregel zou een wetge vende vergadering worden ingesteld, be staande uit Arabische, Joodsche cn Brit sche leden. Joden en Arabieren zouden wor den uitgenoodigd deel te nemen aan de uitvoerende macht van het land. Het voornaamste punt der voorstellen zou zijn het denkbeeld, in het najaar een ronde-tafelconferentie te houden ln den geest van de ronde-tafelconferenties, welke aan de nieuwe grondwetten voor Indië en Egvpte vooraf zijn gegaan. Van Joodsche zijde komt reeds krachtig verzet. Vernomen wordt, dat de uitvoeiende raad van het Jewish Agency besloten heeft de categorische verwerping van de voor stellen der Britsche regeering inzake Pa lestina aan te bevelen. De berichten uit Londen over de ontwik keling van de conferentie hebben den Na- lionalen Joodschen Raad aanleiding gege ven tot publicatie van een verklaring, waarin o.a gezegd wordt, dat een voor stel tot beëindiging van het mandaat over Palestina en de vervanging ervan dooi een onafhankelliken staat onder controle van een Arabische meerderheid, de grondvesten van het Joodsch Nationaal Tehuis dreigt aan te tasten, en dat dit plan on den te- eenstand van de Joodsche bevolking van Palestina en van het geheele Joodsche volk zal stuiten. Dc Joodsche bevolking zal zich eens gezind verzetten tegen elke poging haar den status van en minder heid op te dringen, en haar groei en haar vriie ontwikkeling in haar vader land te belemmeren. Er zal in het land van Israël geen Joodsch ghetto zijn, al dus besluit de verklaring. DUITSCHLAND. Joden kunnen zich niet bekeeren. De kerkeraad van de evangelische kerk in Thuringen heeft een besluit afgekondigd waarin bepaald wordt, dat in den vervolge geen bekeerde Joden meer lid van deze kerk kunnen zijn. TSJECHO-SLOW AKI JE. Nieuwe Duitsehe leider? Gisteren is in het centrum van Praag een bom ontploft, tengevolge waarvan alle ruiten van een Joodsche zaak en van een vroegeren communistischen coöperatieven winkel werden verbrijzeld. Men denkt, dat deze bomaanslag gepleegd ls door fascisten, die ontstemd zijn over de weigering der regeering haar leider Gadja in de regeering op te nemen. De ministerraad heeft besloten tot ont binding van het gemeentebestuur van Praag en de benoeming van een uit vier leden bestaande regeeringscommissie onder leiding van Klapka. Zenkl, die tot nu toe eerste burgemeester van Praag is geweest, is een intiem vriend van Benesj. Het stadsbestuur werd daarom volgens het D.N.B. beschouwd als een bol werk der aanhangers van Benesj. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Duttschers ln Tsjecho-Slowakije vrij gesteld zullen worden van krijgsdienst. Naar verluidt zouden de Duitschers als nieuwe leider krijgen Richard Zeis'" Zeisig heeft verklaard nét alleen ln ver binding te staan met de Duitschers in Bo- hemen en Moravië. doch ook met d'e van Slowakije en de Karpatische Ooekraine. hetgeen strikt in overeenstemming is met de reglementen der nat'onalistische orga nisaties in het buitenland. Hij voegde h'er noz aan toe. dat de Duitschers in Tsjecho-Slowakije. onder be houd van hun betrekkingen met het moe HONGARIJE. De ontbinding der Hongaristische partij. Zeven-en-veertig leiders der Hongarlsten, de nationaal-socialistische beweging, welke Vrijdag werd verboden, zijn naar een con centratiekamp overgebracht. Tot hen be- hooren journalisten, een professor, eenige lagere regeeringsambtenaren en eenige re serve-officieren. die allen de kans loopen tot twee jaar gevangenisstraf te zullen worden veroordeeld De politie heeft in de provincie tweehon derd tot driehonderd arrestaties verricht. Een groot aantal dergenen, die Vrijdag te Boedapest zijn gearresteerd, is, na een waarschuwing te hebben ontvangen, weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft een hoeveelheid propa gandamateriaal en een zeer groot aantal documenten in beslag enomen. De foudsen van de organisatie zullen worden verbeurd verklaard en voor weldadige doeleinden worden aangewend. Te Sjanghai, Vanochtend zijn op de spijlen van htt hek rond de Westelijke voorsteden te Sjanghai, welke onder controle van de Ja panneezen staan, de afgeslagen hoofden van drie Chineezen gevonden. Van de drie hoofden zijn twee van vrou wen. De Chineesche vrijsoharen worden verantwoordelijk geacht. Het schijnt dat zij aan boeren hebben gezegd: „Het dood schieten van Japansche verraders ls heel goed, maar het volk vergeet het weer Nu hebben we drie verraders terechtgesteld en hun hoofden achtergelaten als waarschu wing aan anderen niet voor de Japannee- zen te werken". Nieuwe Japansch-Russisehe grensincidenten. Naar Domei meldt, hebben zich twee nieuwe grensincidenten voorgedaan tusschen Ja pansche grenswachten en Russische ruiters nabij Lioeplën aan de rivier Argoon. Rus sische bereden patrouilles zouden hebben geschoten op de Japansche mansohappen die het vuur beantwoordden. Het juiste' aantal slachtoffers ls niet bekend. ROEMENIE. Verzachting der maatregelen tegen de Joden. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Boekarest meldt, kan ln ge-, heel Roemenië een verzachting der maat regelen tegen de Joden worden waargeno men. Het gevolg daarvan is, dat honderden Joden het denkbeeld van emigratie heb ben laten varen. In een verklaring, zoo juist door de re geering gepubliceerd over het vraagstuk der emigratie, wordt alleen gesproken over Joden, die hun staatsburgerschap hebben verloren. Van een uitdrijving op groote schaal, een der belangrijkste punten van vroegere programma's wordt niet meer ge sproken. De herziening van het staatsbur gerschap verloopt op redelijke en verzoe nende wijze. Zelfs de Joden, die betrekke lijk kort geleden ln het land zijn gekomen en de Roemeensche nationaliteit niet be zitten, kunnen arbeidsvergunningen krij gen. Honderden Joodsche eigenaars van restaurants en koffiehuizen hebben hun vergunning tot den verkoop van wijn en sterken drank teruggekregen. Aan de be dreiging van sluiting der Joodsche café's is geen gevolg gegeven en de bepalingen, die den arbeid van Joodsche dokters, advoca ten en ingenieurs moesten bemoeilijken, zijn terzijde gesteld. De bladen der regeeringspartij bevatten geen anti-Joodsche propaganda, meer en Joden worden zonder bezwaar aangenomen als lid van het front der nationale weder geboorte, de regeeringsorganisatie. waarin in de partijen zijn opgenomen. In den raad dezer organisatie, die uit 150 leden bestaat, hebben slechts twee personen zitting, die bekend zijn om hun anti-Joodsche ge zindheid. MEXICO. Er verluidt, dat de vertegenwoordigers der olie-maatschappijen, wier bezittingen onteigend zijn, aan de Mexicaansche regee ring een nieuwe formule zullen voorleggen tot regeling van het geschil over de onteige ning Volgens een telegTam uit Mexico aan de „New-York Times" bieden de maat schappijen Mexico een bedrag van 150 mil- lioen dollar in baar of in credieten voor bet recht de onteigende bronnen te exploi teeren voor een periode van vijftig jaar, na afloop waarvan de eigendommen weder aan ttÊL [Mexico zouden komen. In een internatio- derland de wetten moeten eerbiedigen van naai verdrag zouden doeltreffende waar- het land waar zii castvriiheid genieten borgen moeten worden vastgelegd ten aan- Hun ls het strikt verboden zich te mengen zien van belastingen en arbeidsvoorwaar - in aangelegenheden d:e nét Du'tsch ziin den- Ik ben mij b°wus' van het buitengewone De Mexicaansche ambassadeur tc karakter van den toestand in T'jerho- Washington. Najera. heeft echter verklaard. S'owakile de natuurliike gevc-lgen overi- dat In beginsel geen sprake kan ziin van gens der laatste c^eurteni-sen het teruggeven van de onteigende petro- Ik geloof stellig er in te zullen slagen, leumvelden. Hij voegde hieraan toe, dat dit. toe zij door de Britsche regeering is uit- vriends-hauneliike betrekk'ngen te vestigen een zaak ls. welke Mexico en de particu- genoodigd, ln verband met de voorstellen tusschen Tsjechen en Duitschers". aldus Here belangen aangaat en geen internatio- van de Britsche regeering. I zeide Zeisig. nale kwestie is. FRANKRIJK. Minister Bonnet heeft te Jourdon ge. sproken voor de radicaal-socialisten. Hij verheugde zich over de toenadering tot Duitschland en zette uiteen waarom Frankrijk een vertegenwoordiger bij de na tionalistische regeering In Spanje moet hebben. Ten slotte heeft hij met nadruk de handhaving der souvereinlteit van het Fransche volk bepleit. Over dit laatste zeide hij nog: Frankrijk zal niet toestaan, dat men het Fransche rijk aantast, dat met Fransch bloed en Franschen arbeid is opgericht. Het zal dat gebied onaangetast handhaven, zooals het er zijn souvereinlteit zal ln stand houden. Niemand kan hieraan twijfelen, of er ver wonderd over zijn. De Fransche politiek neeft de vrlendscnappen van Frankrijk ln het buitenland versterkt. In het binnen land beantwoordt de politiek der regee ring aan het gezond verstand en den wil van het Fransche volk. Als het gaat om de vaststelling der politiek moet men zich tot het Fransche volk wenden. Aan het einde van zijn rede is op voor stel van Bonnet een telegram van hulde aan Daladier gezonden. Te Marseille sprak oud-minister Fcn- ain. Hij wees op de ideologische verschil len. die zoozeer de wereld dreigen met on dergang. Z.i. ls de kans om niet ten onder te gaan, een compromis te vinden tusschen de rivale Ideologieën, een compromis, dat het den tijd moet overlaten zijn vredes werk te voltooien. Wat willen de volkeren? In vrede leven. De voorwaarden voor dit leven in vrede moeten herzien worden. Zoolang dit niet is geschied, zal de vrede gevaar loopen. De geest van overheerschTng en de honger naar veroveringen scheppen die voorwaar den niet, maar evenmin doen dat de eco nomische oorlog en het flnancleeie impe rialisme. Zonder de handelsboycot en de finan- cieele isoleering van Duitschland, zou het antisemietisme van Hitier waarschijnlijk niet zulke betreurenswaardige excessen ge kend hebben Zonder de politiek der sanc ties tegen Italië, zou ook wellicht de strijd lust van Mussolini niet zoo sterk zijn aan gewakkerd. Laat ons Chamberlain de eer geven, dat hij sohljnt begrepen te hebben, dat heden ten dage de vrede slechts ge waarborgd kan worden door economische betrekkingen tusschen de volkeren te ves tigen. welke hun een bestaan verzekeren, waardig ae beschaving waar toe zij geraakt zijn. Den volkeren den winst weigeren uit de materieele voordeelen, welke zij dan ken aan hun intelligentie, hun moreele en physieke deugden, en hun technische be kwaamheid, zou ln zekeren zin bekekenen hen ertoe aanzetten om een vernielende kracht te gebruiken teneinde met gc-weld te bemachtigen, wat zij in vrije concurren tie langs den weg des vredes niet hebben kunnen verkrijgen. Indien ik mij aan een voorspelling zou durven wagen, zou ik wil len zeggen, dat de vrede In 1939 gecon solideerd wordt, op voorwaarde, dat over de ideologische politiek van racisme, fas cisme, antiracisme en antifascisme, een po litiek heerscht van handelsverdragen en internationale credieten. Men herstelt de wereld niet met leerstel lingen, maar met de ploeg, met machines en gereedschap. Men schept geen rijkdom n.et douanebeambten en de belastingont vangers, maar met boeren en arbeiders, die hun producten uitwisselen, zelfs tot over de grenzen, en zoo actief en vrij mogelijk." Naar vernomen wordt, zal de Joodsche lelegatie niet aanzitten aan de lunch, waar VEREENIGDE STATEN. Roosevelt voor vrede in Arbeidersbeweging- President Roosevelt heeft een schrijven gezonden aan William Green, den president van de Amerikaansche federatie van den arbeid en John Lewis, den voorzitter der commissie voor industrieele organisatie, waarin hij een beroep doet, een commissie te benoemen om te onderhandelen over vrede in de arbeidersbeweging Hij voegde hier aan toe, dat de arbeiders klasse tegenover een uitdaging geplaatst is. terwijl rij verdeeld Is in twee tegenover elkander staande kampen. Green heeft gunstig geantwoord op her voorste) van president Roosevelt C heeft er echter tevens op gewezen, ai Roosevelt's plan. volgens zijn meening, ai evenmin kans van slagen heeft als de be middelingspogingen van 1936. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2