STADSNIEUWS MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 No. 24218 Vrijwillige hulpbrandweer oefent HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lerke verlaging invoerrecht sigarettenpapier Leidsche Studentencorps bestaat 100 jaar En dus de vlaggen uit Dankbetuiging van de Koningin Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Een nieuw sprookje van Andersen 1 DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fUn: per 3 maanden f. 3.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 pet 3 mndj Foto van Vliet. peen Leidenaar zal ons tegenspreken, rineer wij beweren, dat onze politie- andweer volkomen voor haar taak bere- bd is en dat zij zeer terecht hoog staat Ingeschreven. Op het eerste gezioht lijkt ft dan ook vreemd, dat zooals gemeld I eenigen tijd geleden een vrijwillig idweercorps Is opgericht, doch wanneer :n weet, dat de taak van dit corps een x bijzondere is bij gewone branden het nooit in actie komen, doch slechts buitengewone en met name bij branden ■oorzaakt' door een luchtaanval, dan kan n over de oprichting slechts verheugd korten tijd heeft de oprichtster van vrijwillige brandweer de afd. Leiden de Nederlandsche Vereenlging voor chtbescherming reeds veel werk ver- ht. 3e stad werd verdeeld in 11 districten, elk op hun beurt weer zijn onderver - :ld in meerdere wijken. !n elke wijk, een betrekkelijk klein ge- zal een standpijp met het benoodigde ngenmateraal worden geplaatst, terwijl de bediening van zoo'n klein wijk- mdweertje 6 vrijwilligers 3 man he ining en 3 reserves zullen worden agewezen. Iet spreekt natuurlijk van zelf dat èn iienlngsmanschappen èn reserves moe wonen in de wijk, waarin zij zijn inge- eld en wel zoo dicht mogelijk bij de ats. waar het materiaal is opgeborgen, idat men er van verzekerd is, dat tus- len het oogenblik van alarmeering en waarop water kan worden gegeven zoo Inig mogelijk tijd verloopt. 3p papier staat de geheele organisatie s op pooten en met de practische verwe- ïlijking Is men reeds begonnen. Vrijdagavond zijn n.l. de eerste 30 vrij willigers bijeengekomen met de heeren ir. Lindenbergh, den leider van de organisatie in zijn functie van bestuurslid van de pl. afd. der N.V.L. en Couzy, den directeur van de politiebrandweer, die zich bereid heeft verklaard zijn technische kennis ter be schikking van de organisatie te stellen en de vrijwilligers te instrueeren. Hij wordt daarin bijgestaan door een drietal hoofd agenten. In deze bijeenkomst werd de theorie besproken, terwijl Zaterdagmiddag zooals onze foto toontop het terrein van de brandweerkazerne de praktijk werd be oefend. Telkens werd door twee groepjes van drie personen een standpijp geplaatst, slangen uitgerold en aangekoppeld en water gegeven. Deze theoretische en practische oefenin gen zullen steeds op reep. Vrijdagavond en Zaterdagmiddag met een groep van 30 per sonen worden gehouden, net zoolang tot het vereischte aantal 560 a 600 een beurt heeft gehad. Dan zal een oefening in de verschillende wijken worden gehou den, terwijl tenslotte regelmatig herha lingsoefeningen op het programma staan. Zooals gezegd heeft men 560 a 600 man noodig, doch die zijn er nog niet; tot nu toe hebben zich 90 vrijwilligers opgegeven, een aantal dat gezien dc geringen bekendheid, die de organi satie thans nog geniet, geenszins on bevredigend is. Wij twijfelen er echter niet aan of binnenkort zal het aanbod grooter zijn dan de vraag. Men kan zich schriftelijk, mondeling of telefo nisch (no. 3434) opgeven bij den heer Lindenbergh, kantoor Leidsche Duin water Mij. Stationsweg 12. A. J. DEN HOLLANDER t ii den ouderdom van bijna 78 jaar is na slechts korte ongesteldheid overleden heer A. J. den Hollander, oud-loco- itmeester van het Hoogheemraadschap nland, welke functie hij van 19021935 vulde en gedurende ongeveer 40 jaar de ir nauwgezette en toegewijde penning- «ster der Ver. voor Vreemdelingenver- lr alhier, waarvan hij de financiën en boekhouding op uiterst lofwaardige te heeft beheerd. le begrafenis van het stoffelijk overschot a s Woensdagmiddag om halféén op de iraafplaats „Rhijnhof" plaats vinden. WIJZIGING DER REGELINGS VOORSCHRIFTEN. De Staatscourant van heden bevat en beschikking van den minister van 'inancien, waarbij met ingang van 1 feart as. de verplichte zegeling van igaret'enpapior is opgeheven en waar- n voorts voor de dekking van het ver eer en de nederlage van sigaretten- apier de gewone bepalingen van vroe- er worden hersteld. Voorts wordt ingevolge het K. B van Februari, dat op de tariefmachti- ingswet is gegrond, het invoerrecht P sigarettenpapier met ingang van 1 'aart a.s. verlaagd en wel in dien zin, 'at het invoerrecht per 1000 stuks van éO wordt verlaagd tot f. 0121 2 en het "voerrecht per M2. van f. 0.60 tot tO.05, EEUWFEEST L.S.C. Tegelijk met het geschenk, dat morgen middag om 12 uur in den tuin van Ami- cilia" namens de burgerij aan het jubilee- rende Leidsche Studentencorps zal worden aangeboden, zal ook het bestuur der 3 October Vereeniging een Cadeau aanbieden, bestaande uit een zestal pluimen voor de bespanning der officieele Collegium-rij tuigen. Bij de wielerwedstrijden op Donderdag a.s. zullen van 1012 uur voorm. Eerste- Hulpposten gevstigd zijn in het Nutsgebouw (E.H.B.O.-brigade), het voormalig Gymna sium (afd Leiden van het Ned. Roode Kruis) en in het gebouw van de Meisjes HBS. 'afd. Leiden van de Ned. Vereen, voor E H.B O.). Ook de Leidsche Reddingsbrigade zal met een ploeg op het Steensohuur aanwezig zijn. HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te dezer stede brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No 521. regelende het toezicht 00 de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtverblijf verschaft binnen 24 uur verplicht Is daar van kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente, in casu de Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldst-raat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur. en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f. 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé'.s enz. Ds. J. ZANDEE. Bevestiging en intrede te 's Heer Hendrikskinderen. Onze stadgenoot, de heer J. Zandee. is gisterenmorgen bevestigd tot Nederl. Her vormd predikant te 's Heer-Hendrikskinde ren bij Goes. De dienst stond ender leiding van dr. Riemens. predikant alhier, die voor deze gelegenheid als tekst had gekozen Romeinen 10 vers 15: „Hoe zullen zij predi ken, indien zij niet gezonden worden? Ge lijk geschreven is: Hoe liefelijk zijn de voe ten dergenen, die vrede verkondigen, der genen, die het goede verkondigen!" Na voorlezing van Jesaia 52 en 2 Timotheus 2 vers 115 volgde de prediking waarin ds. Riemens drie vragen beantwoordde: le. Wat is de inhoud van de prediking der Chr. Kerk? ..Wij prediken Christus, den gekrui sigde". Een blijde boodschap is het, die tot ons komt, gelijk Jes. 52 ons schildert; doch de weg tot het-heil voert door smaad en dood. Christus is een gekruisigde Christus 2e. Vanwaar heeft de predikant den moed en de kracht, deze boodschap te brengen? Uit de kracht Gods, die hem draagt. God kiest zich kleine en schuldige menschen tot Zijn dienaren: doch juist omdat Hij hen kiest kunnen zij den dienst volbrengen. 3e. Wat mogen wij dan verwachten als resul taat van de prediking? Veel verantwoorde lijkheid draagt hier de gemeente; doch ook bij een schijnbare mislukking blijft altijd de troost, dat tenslotte God het is, die Zijn woord niet ledig tot zich laat wjiderkeeren. Na voorlezing van het formulier en het beantwoorden der vragen volgde de hand oplegging. waardoor de jonge predikant werd bevestigd in het heilig ambt van her der en leeraar. Behalve dr. Riemens, nam hieraan ook de consulent, ds. Steins, deel. In den middagdienst verbond ds. Zandee zich aan zijn gemeente. Uit 1 Korinthen las hij voor hoofdstuk 1 vers 17 tot 2 vers 16, waarna een preek volgde over 1 Kor. vers 7: „Maar wij spreken de wijsheid Gods. die verborgen was, welke God tevoren veror dend heeft tot heerlijkheid van ons, eer de wereld was". De wijsheid Gods staat tegen over de dwaasheid der menschen, een dwaasheid, die zij zelf wijsheid hebben ge noemd. Doch zoolang de Joden teekenen vragen en de Grieken wijsheid zoeken, zul len zij het woord Gods niet verstaan; eerst zelfverloochening brengt tot het evangelie. Dat mag voor de wereld een dwaasheid zijn, doch de chr. kerk gelooft, dat het dwaze Gods wijzer is dan de menschen en het zwakke Gods sterker dan de menschen. Zoo prediken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods, In zijn toespraken richtte ds. Zandee zich tot consulent en tijdelijk consulent zijner gemeente, zijn bevestiger, dr. Riemens, de predikanten uit de ring Goes, den bur gemeester, kerkvoogden en notabelen, ver zorgers van den eeredienst. het schoolbe stuur. leden van het dispuut, waartoe hij in zijn studietijd heeft behoord, de Hervormde Jongeren Organis. te Leiden, kerkeraad en gemeente. Daarna voerde de voorzitter van het schoolbestuur het woord, de praeses van het collegium Theologicum c.s. „Jahoe Nissi" sprak een woord van dank en de con sulent heette den jongen predikant welkom in den ring Goes. De gemeente zong een zegenbede. Onder de vele belangstellenden merkten wij, behalve een groot aantal familieleden, vele studiegenooten en enkele leden der H.J.O. te Leiden op. Sedert zijn oprichting, nu honderd jaar geleden, heeft het Leidsche Studentencorps in de gemeenschap der Leid sche studenten steeds een vooraanstaande plaats inge nomen. Daarnaast zijn in de afge- loopen eeuw hechte vriend schapsbanden ontstaan tus- schen het Corps en de bur gerij, waarvan menig voor val uit de historie getuigt. Morgen, op den eersten dag van het herdenkings feest van het 100-jarig be staan van het L.S.C., zal de burgerij door het aanbieden van een geschenk en een fakkeloptocht uiting geven aan haar gevoelens jegens het Corps. Wij wekken onze stadgc- noóten op om aan die uiting meerdere kracht en luister bij te zetten, door in deze feestweek, doch in ieder ge val morgen en Zaterdag, den dag van den iutocht der reünisten, alg?meen de vlag uit te steken. Van officieele zijde meldt men het na volgende Waar het Hare Majesteit de Koningin niet mogelijk is voor de tallooze adres sen en brieven, welke Haar naar aan leiding van Haar op 27 Januari j.I. ge houden radiorede van allerwegen be reikten, zoowel uit het Moederland als uit Nederland onder dc keerkringen, elk afzonderlijk van Hare erkentelijkheid te doen blijken, wenscht Hare Ma jesteit daarvoor op deze wijze Haren dank te betuigen. Met belangstelling heeft Hare Ma jesteit kennis genomen van de gedach ten door zoovelen op schrift gesteld. Hare Majesteit verheugt zich over den weerklank, welken de denkbeelden in Hare radiorede neergelegd in wijden kring hebben gevonden en waardeert de bereidwilligheid tot verwezenlijking van de geestelijke en moreele herbe wapening, welke zich alom geopenbaard heeft. CHR, OPLEIDINGSSCHOOL H. MORSCHWEG. Ouderavond. De Christ. Opleidingschool aan den H. Morschweg heeft haar jaariijkschen ouder avond gehouden. Tegen 8 uur waren ongeveer 300 ouders te zamen gekomen, zoodat de Gymnastiek zaal meer dan vol was. Het hoofd der school opende den avond door te laten zingen Ps. 33 10. waarna hij voorging in gebed. Aan de hand van een Schrift gedeelte ontwikkelde hij enkele gedachten omtrent de Christelijke opvoeding in ver band met de huidige zware tijden. Mej. Becue, onderwijzeres van de school, gaf een bijbelles op het podium aan een gedeelte van haar klas; de ouders kregen hierdoor een indruk hoe het eiken dag in de school toegaat. Hierna begon een lang programma, dat vlot werd afgewerkt. Mej. van 't Hooft gaf met enkele kinde ren een speelliedje: Het schip vaart door de brug. Inzonderheid moeten we memo- reeren de Zingende Notenbalk, onder lei ding van den heer Niessen; dit nummer oogstte veel bijval. De leeraar lich. oef., de heer Xühler, toonde met een klas groote meisjes wat men met eenige oefening, maar onder goede leiding kan bereiken. Hij kreeg meteen gelegenheid een poëtisch pleidooi te houden voor zijn vak. Verscheidene kinderen toonden, dat zij recitators in den dop zijn; van zenuwen scheen het jonge volkje geen last te hebben. Tusschen de bedrijven door werd een kopje thee geserveerd. Het hoofd der school deed enkele mede- deelingen omtrent de interne zaken van de school; hij wekte de ouders op hun kinde ren toch vooral aan den Franschen cursus te doen deelnemen. Aan het eind van den avond sprak het bestuurslid de heer Bosch een pakkend slotwoord, waarna de Avondzang gezongen werd. Hierna kregen de ouders gelegenheid het werk van de leerlingen te zien. waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. BINNENLAND. Regeering: stelt verhooging van invoer rechten voor. (3e Blad). Stroocartonfabriek t« Sappemeer afge brand. (2e Blad). Twee jongens te Delft verongelukt. (Ge mengd. 3e Blad). De zaak van de „Arnoud" te Hillegom; het ingestelde cassatieberoep verworpen. (Rechtzaken, 2e en le Blad) j AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Prijshoudende markt later weifelend - Geringe mutaties - Amerika weinig veranderd - Beleg gingsafdeling kalm en verdeeld. BUITENLAND. Arana, nog niet afgetreden. Er schijnen onderhandelingen te worden gdcoerd. (Buitenland, le Blad). Ciano te Warschau. (Buitenland, le Blad). De anti-Duitsche demonstraties in Polen duren nog voort. (Buitenland, le BI.) Joodsch verzet ter Palestijnsche conferen tie. (Buitenland, le Blad). Lenin's weduwe overleden. (Laatste Be richten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Toenemen de bewolking met eenige regen. Later gedeeltelijk opklarend. Ma tige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. SELSKIP FRYSLaN. Gezellige buitengewone bijeenkomst. Het Selskip Fryslan kwam Zaterdagavond in 't Schuttershof in buitengewone verga dering bijeen. Men zegt over het algemeen, dat Friezen „niet gauw uit de plooi ko men". Zulk avonden leeren echter wel an ders! De voorzitter der afdeeling, de heer H. Nyholt, heette allen welkom en ver heugde zich over de groote opkomst. In het bijzonder richtte spr. zich tot den heer Plantinga, voorzitter der afd. Rotterdam en secretaris van den Bond van Friesche ge zelschappen. de hoop uitsprekend, dat deze met een goeden indruk zal terugkeeren. Die groote opkomst stemde hem ook hierom tot groote vreugde, daar hij hierin waardeering zag voor de leden van de tooneelclub. die zouden optreden. Na ook dank gebracht te hebben aan het dameskoortje, dat zou me dewerken, wees spr. er nog op. dat de tijd allang achter ons ligt. dat de Friesche taal door de Friezen buiten het „heitelan" werd veronachtzaamd en in dit verband huldigde spr. wijlen den heer Dijkstra, die niet moede was geworden in zijn journalistieken ar beid het pleit te voeren voor de Friesche taal. Ook wees de voorzitter er op, dat de Commissaris der Koningin in Friesland zien meermaien in het openbaar van de Frie sche taal bedient en hij wekte allen op zich nimmer te schamen voor het heitelan en de Friesche taal. Nadat het koortje op zeer verdienstelijke wijze eenige nummers ten beste had gegeven daarbij bereleid door me' Mvholt kwmen afgevaardigden van de Gelderszh-Overiise!- sche vereeniging. die hartelijk welkom wer den geheeten. Vervolgens voerde het echtpaar J. de Jeugdige lezers opgelet: Heden beginnen wij een 5 3 nieuw sprookje van Ander- 3 s sen, getiteld: „De Varkens- 1 3 hoeder". Grootmevr. De Groot-Hofman uit Oegst- geest te zamen met den heer W. Folkersma, een tooneelschets ..De verloren zoon" op, gevolgd door een blijspel in drie bedrijven van O. Veenstra „Beits", dat echter in groo- tere bezetting ten tooneele werd gevoerd. De voorzitter was de tolk der aanwezigen, toen hij allen medewerkenden hartelijk dank zegde voor hun goede spel. zich daar bij in het bijzonder richtend tot het echt paar De Groot. Ook betrok spr. den souf fleur in zijn dankwoord, waarna de heer Boersma de familie Nyholt huldigde voor de genoten gastvrijheid bij de vele repetities Men is hierna nog lang biieen gebleven on der gezelligen dans, waarbij de stemming voortdurend steeg. Zij nog vermeld, dat de heer Brons op uitmuntende wijze het muzikale gedeelte heeft verzorgd, en de tooneelkapper, de heer W. v. d. Pijl eer van zijn werk heeft gehad. Het bestuur kan weer terugzien op een geslaagden avond. Aan de fa. Bik en Breedeveld. aan nemersbedrijf aihiar is opgedragen, het bouwen van kantoren, garage, werkplaats, magazijn, woning en transformatorruimte alsook het maken van een gewapend be- toruschoeiing te Maassluis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1