VANGE SALTS DE AANVALLEN OP ROOSEVELT LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Februari 1939 Derde Blad No. 24209 pbuitenl. weekoverzichi BELASTING MOEILIJKHEDEN? Zwendelaars slaan hun slag.. 79ste Jaargang Waarom is Amerika pessimistisch Chamberlain: ,,k moet zorgen, dat de mijne opgerold kan blijven". VRAGENRUBRIEK KOOGSTRATEN's Boekhoudbureau Speculatie op goedgeloovigheid Inspecteur Dijkstra vertelt U LIJDT AAN RHEUMATISCHE PIJNEN OMDAT UW ORGANISME TE VEEL ZUUR BEVAT Voor de zooveelste maal zien we weer tou een vreemde wisselwerking over de «tield gaan- Terwijl wij, hier in Europa, onJ verheugen, dat merkbare ontspannin gen tieh baan breken, klinken van over den Loten haringvijver en van Amerikanen in ons werelddeel geruchten, die weinig goeds oorspellen. Zien wij dus verbetering, in Amerika stelt men het voor alsof ieder oogenblik het ergste los kan barsten. Waarop die slechte voorspellingen ech ter zijn gebaseerd, blijft verborgen Steeds krachtiger hoort men thans de stem van Engeland weer. Niet agressief natuur lijk doch beslist. Sinds September is er dus wel zoo het een en ander veranderd Vrede door kracht is de leus, die men uit Londen momenteel in diverse toonaarden te beluisteren krijgt en dan in de meest nauwe samenwerking met Frankrijk, daar aan is de laatste twijfel nu toch zeker wel weggenomen. Voor de totalitaire landen is dat in ze- Ser opzicht een tegenvaller en in de pers ls dat ook meer of minder duidelijk waar neembaar, doch aan den anderen kant is jièt toch ook een verheugend verschijnsel, want juist door de groote duidelijkheid der situatie wordt, de kans op gevaarlijke ver gissingen in de machtsverhoudingen gerin ger. Niemand zal nu nog kunnen volhou- jen. dat het vraagteeken van 1914 om trent Engeland's positie-kiezen een schijn tan bestaanbaarheid heeft. De totalitaire staten weten te staan te genover de belde Westersche groote demo- eratieën! Het spel rondom Spanje duurt echter rog voort, al behoeft over de erkenning van franco niet langer te worden getwijfeld. De laatste pogingen van de democratieën cm van Franco nog eenige toezeggingen ioe te krijgen hebben gefaald, zoodat men nu weldra een erkenning de jure zonder eenige reserve mag verwachten, maar daar mede is niets beslist omtrent Spanje's Were keuze. Waarom zou Franco beide Hangijzers voorloopig niet in 't vuur laten? Het kan er slechts wel bij varen De Fransche bijzondere gezant Berard Tertoeft nog in Spanje tot het voeren van averse besprekingen. Hard opschieten doen cere blijkbaar niet, maar toch is dit nog geen reden voor Frankrijk zich ongerust te maken, daar het niet meer gaat om de er kenning op zidh zelf, doch om andere din gen Weldra zullen de Duitsch-Engeische han delsbesprekingen een aanvang nemen, fei telijk zou men deze al ais begonnen kun nen noemen, waar Gwatkin reeds te Berlijn den weg tracht te effenen. Graaf Ciano !s te Warschau om met Polen tot overeen stemming te komen. Op den Balkan zwer ven diverse handelsdelegaties rond. Ware er niet de altijd nog sluimerende Fransch-Italiaansche controverse, waarvan lie omvang nog steeds niet te peilen is, we louden kunnen spreken over een algeheele ontspanning, te meer, waar langzamerhand neer en meer naar voren treedt, dat via economische regelingen en daartoe be hoort in wezen ook het koloniale vraag- stuk de werkelijke oplossing te verwach ten is, zoo het daartoe komen kan. Die Fransch-Italiaansche dreiging komt telkens om den hoek kijken tengevolge van allerlei maatregelen, die niet verborgen kunnen blijven. Italië heeft momenteel zijn legermacht in Afrika opgevoerd tot een 70.000 man, terwijl ook Frankrijk diverse versterlungen heeft gezonden. Het zijn aanwijzingen, dat men van weerszijden op alles voorbereid wil zijn Moet daarin de reden worden gezooht voor het pessimisme in Amerika? Het klinkt wat onwaarschijnlijk, als men na- saat, dat in Amerika de stemming zich blijft richten tegen Duitsehland. Feller en feller wordt de tegenkanting tegen het Derde Rijk en heusch niet alleen in het ip van Roosevelt. Ook al dient aan het geen door de officieele personen wordt ge legd uiteraard de meeste waarde te wor den toegekend. C. W. L. te L. Wendt U tot de school zelf. F. J. S. te L. Leiden. Alphen. Bodegraven, Utrecht. Zeist. 63 K.M. Ongeveer 314 4 4 uur. Abonné te K. Het bureau voor Militaire Zaken te Den Haag is gevestigd Kerkplein 3. B. te L. Zonder nadere gegevens kunnen wij Uw vraag niet beantwoorden. PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) Berard. Wat te zeggen b.v. van volgende uitla den van den Amerikaanschen gezant uuitt te Parijs aan het jaarlijksch diner «er American Club: "Wij Amerikanen hier (in Frankrijk) be- dat Frankrijk de spits zal moeten 'bijten bij de eerste verdediging tegen den «nval, waartegen Amerika zich gereed FJ«t. Daarom bghooren wij Frankrijk het 2™; militaire materiaal te geven, dat bezitten. Er komt een oogenblik, dat de menschen turn lr mosten voorbereiden, niet alleen t 'e verdedigen, maar de leerstel- T"8en van geloof en menschelijkheid, tan? ^un kerken, hun regeeringen en hun beschaving zijn gebouwd. De ver- - -s van godsdienst, van democratie en '«ae trouw tusschen de naties is allemaal dezelfde strijd. Om het een te beschermen moeten wij er ons op voorbereiden alle te beschermen. Wij voelen, wat ons in de Ver. Staten gebeuren zou, als de nieuwe leer stellingen van geweld de andere continen ten zouden gaan omvatten en bij ons zou den binnendringen. Wij kunnen evenmin als andere naties toelaten, dat wij omringd worden door de vijanden van ons geloof en onze humaniteit." Is het wonder, dat van de zijde der Nazis op dit oogenblik Amerika als de „oorlogs hitser" bij uitnemendheid wordt uitge kreten? In België is na persoonlijk ingrijpen van den premier een kabinet Pierlot geboren, in hoofdzaak bestaande uit de twee par tijen del' R.-K. en socialisten, aangevuld echter met een paar „vak-ministers". Of dit echter een blijvertje mag heeten, is te bezien, want zelfs de twee genoemde par tijen heeft het niet veilig achter zich. De zaak Martens is toch sluimerend en in dit opzichi loopt feitelijk door beide partijen een scheidingslijn. Dat in tijden van nood het uiterst gevaarlijk moet worden geacht om de taai-splijtzwam aan te wakkeren, schijnt nog maar matig te worden inge zien (Van een bijzonderen medewerker). Het is heusch geen wonder, dat de be woners van het Amsterdamsche hoofd bureau van politie verlangend uitzien naaf- het gereedkomen van het nieuwe, moderne gebouw. De centrale zetel van de hoofdste delijke Heilige Hermandad het zij overi gens met alle respect opgemerkt is on dergebracht in een somber, oud gebouw aan den O.Z. Achterburgwal, met veel dwaas-smalle trappen en veel tochtdeuren. De laatste zijn stellig niet overbodig! In dit gebouw is. op de derde verdieping, een afdeeling ondergebracht, welke geen officieelen naam heeft. Hier zwaait, sinds het jaar 1932, inspecteur H. Dijkstra den scepter, zetelt de man. die zich met reden den „schrik der zwendelaars" mag noemen. Vroeger hield zijn afdeeling zich speciaal bezig met het edele gilde der flesschentrek- kers, wier activiteit echter, na 1928, bedui dend afnam, omdat toen de flesschentrek- kerij bij de wet strafbaar gesteld werd. Het bleek in 1932 noodig de „flesschentrekkers- afdeeling" nieuw leven in te blazen, waar mede inspecteur Dijkstra werd belast. Het was juist in den tijd. dat Nederland zich I bewust werd van het bestaan van zwende laars, handige, spraakzame, zoo op het eer ste gezicht uiterst betrouwbare lieden, die speculeeren op de goedgeloovigheid van de menschen en die er steeds weer in slagen hen geld uit de zakken te kloppen, zonder daarvoor tot een behoorlijke tegenprestatie te komen. Zwendel is in Nederland niet strafbaar, tenzij den bedrijvers een samenweefsel van verdichtsels ten laste kan worden gelegd. Inspecteur Dijkstra is daarom een andere richting ingeslagen. Onder het motto „Voorkomen is beter dan genezen", heeft hij de publiciteit als machtig hulpmiddel inge schakeld om preventief te kunnen optre den. Sinds 1932 verschijnen er in de Neder- landsche dagbladen dan ook regelmatig waarschuwingen, waarin ontraden wordt met bepaalde personen of een zekere firma in relatie te treden, dan wel eerst inlichtin gen ter bevoegder plaatse in te winnen. En daarmede zit de heer Dijkstra meteen op zijn praatstoel, want de man die nu al weer 7 jaar lang den strijd tegen den zwen del voert, is n i e t tevreden over het resul taat der waarschuwingen, omdat steeds weer blijkt, dat er nog velen zijn, die der gelijke waarschuwingen óf in het geheel niet lezen, óf er nauwelijks geloof aan kun nen schenken. Nog maar al te vaak komt het voor, dat ons verzoeken om inlichtingen bereiken over iemand, tegen wien wijin een recente publicatie, juist gewaarschuwd hebben. Het gaat hier hoofdzakelijk om menschen. die er afwijkende handelspractijken op na houden. Zij zijn meestal niet strafrechter lijk te achterhalen, vooral niet, wanneer zij zich op premie-obligaties (de grootste ea- |tegorie) werpen. Het is wetenschappelijk bewezen, dat vol maakte gezondheid slechts dan mogelijk ls, wanneer bloed en weefsels licht alkalisch zijn. Wanneer U eenmaal begrepen hebt. dat rheumatiek slechts in een te zuur orga nisme kan optreden, dan weet U tevens wat U te doen staat. Verwijder de zuren door deze te neutraliseeren en Uw rheuma- tische pijnen zullen verdwijnen. Het beste middel hiervoor is het krachtig zuur-ver- drijvende en bloedzuiverende middel Vange Salts, het nieuwe alkalische zout, dat zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan azijn kan neutraliseeren. Vange Salts heeft bovendien een dubbele werking, want het neemt niet alleen het teveel aan zuur weg, het zal er tevens voor zorgen, door krachtige aansporing van lever, nieren en ingewanden, dat opgehoopte schadelijke stoffen als urinezuur, die mede oorzaak Uwer rheumatische pijnen zijn, radicaal uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar dat rheumatische pijnen door dit nieuwe, uiterst krachtige middel met „dubbele wer king" binnen korten tijd voor altijd ver dwenen zullen zijn, terwijl tevens Uw ge- heele gezondheidstoestand bij regelmatig gebruik van dit bloedzuiverende Vange Salts enorm zal verbeteren. Begin nog heden Uw kuur! De prijs kan nimimer een beletsel zijn: f. 0.85, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 23 (Ingez. Med.) Een millioen voor f. 2.50! Inspecteur Dijkstra is niet alleen een man van woorden, neen, hij houdt er van om deze ook te bewijzen. Daarom deponeert hij voor den bezoeker een tweetal fotografi sche afdrukken van een stuk, behoorende tot de premie-obligatieleening 1919 van het Crédit National, benevens een uitgeknipte advertentie, waarin te lezen staat, dat men met één rijksdaalder een millioen kan win nen. De premie-obligatie-leening is, evenals die van 1920, uitgegeven door een particu liere maatschappij in Frankrijk en de op brengst is bestemd om het herstel van de in den wereldoorlog verwoeste gebieden te financieren. De Fransche Staat heeft de aflossing en de rentebetaling gegarandeerd, zoodat het semi-officieele leeningen zijn, welke ook aan de Amsterdamsche beurs ge noteerd worden. De beurswaarde der obliga ties is ongeveer f. 27.Elke leening trekt 4 keer per jaar, die van 1919 op 1 Maart. 1 Juni, 1 September en 1 December, terwijl bij elke trekking de volgende premies te winnen zijn- één van 1.000.000 francs één van 500.000 francs vijf van 100.000 francs tien van 50.000 francs. In totaal zijn er 8 millioen obligaties en.... 17 hooge premies, benevens een jaarlijks stijgend aantal ..eigen geldjes". Nu zijn er in ons land ettelijke ondernemingen, die hiermede op de groote trom slaan. Zij bie den de stukken aan tegen f. 2.50 of f. 3. per stuk. waarbij dan de kans geboden wordt om 1 millioen te winnen. De specu latie is. dat de koopers het stuk niet zullen doorlezen en er dus ook niet op zullen let ten, dat onder het nummer in kleine blauwe letters vermeld is: „In Uw debet f.36. Aan de achterzijde staan de voorwaarden vermeld. Wat er staat? Hier volgt de bijna letterlijk overgenomen tekst „De kooper is eigenaar van het aan ommezijde vermelde stuk en heeft daar over de beschikking tot en met 9 Maart 1939. Bij aflevering dient het restant van het bedrag te worden voldaan. Het stuk blijft zijn eigendom, indien hij vóór of op 9 Maart schriftelijk kennis geeft, dat hij het restant van de koop som in 3 opeenvolgende maandelijk- sche termijnen van elk f. 11.zal vol doen. Opzending van den tweeden ter mijn moet per giro of per postwissel gebeuren vóór of op 9 Maart 1939 en zoo vervolgens vóór den llden van iedere maand, in welk geval het stuk na betaling van den laatsten termijn aan den kooper zal worden afgeleverd. De eigenaar heeft recht op den vollen priis. welke op het aan ommezijde ver- meld»3 nummer valt. Mocht de kooper aan één der bovengenoemde beDalingen niet voldoen, dan is hij in wettig ver zuim. waardoor ziin eigendomsrecht is vervallen, zonder dat hij eenige rechten op verdere aanspraak kan doen gelden." „In winkels," aldus inspecteur Dijkstra, waar de eenvoudige man komt. worden deze stukken verkocht. Och. die is er meestal wel voor te vinden om één rijksdaalder te wagen als daarmede de kans om één mil lioen te winnen binnen zijn bereik komt. Hij weet evenmin als de winkelier, dat er in totaal slechts 17 premies op 8 millioen obligaties zijn. Hij leest het stuk niet eens door. zooals dit in 9 van de 10 gevallen niet gedaan wordt. En laat hem nu eens een migen geldie" tmr*kan? Dan mag hïi eerst het. stuk ^'olsfo**ten om daarn-"1 60O frenrts fpl.m. f**n.in handen te krijgen. Dit is zwendel. Want, men doet ei^enliik niets anders dan voor één rijksdaalder of drie gulden de win kans par trekking, die toch al zoo klein is, te verkoopen. En men maakt propaganda met de leuze: „Een mil lioen voor een rijksdaalder." Enfin, er ziin ank ondernemingen, dm niat eens tevreden ziin met, f. ?<6.ner stuk. Neen, din v*rkoo- r)0n de winkans ner tracking voor f. a. netton dan r»ndm- rmmwm; tTttt f.50.d. w. z.. dat de koormv lnt°r nog eens f.47.— mag biistnrten. als hü zijn rechten op het stuk wil behouden (Nadruk verboden)'.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9