Zaterdag 25 Februari 1939 No. 52 Nie heeft de eerste reis om de wereld gemaakt 9ste Jaargang Het avontuur an Olivier van Noort ANEKDOTEN „Wie heeft de eerste reis om de wereld i<aafct?w Kijk, daar steken alle jongens en meisjes ii vinger op en roepen: F. Magelhaes in jaren 1519 tot 1522! Maar weten jullie )k welke Nederlander het was, die voor rt eerst den aardbol rondzeilde? Niemand? an zal ik het jullie vertellen Olivier van Noort heette die man, en zijn ■is was even avontuurlijk als die van den jroemden Portugees. Hij werd in 1559 te Utrecht geboren en racht er waarschijnlijk zijn eerste kinder- len door. Veel weten we daaromtrent niet. eeds als knaap van 12 jaren kwam hij als lieepsjongen op een vaartuig, dat naar razilië zeilde. Vervolgens maakte hij als at doos, stuurman en kapitein reizen naar merika, naar Zuid-Afrika en naar Indië, irbij hij gelegenheid had een schat van ennds op te doen en te toonen dat hij een ïkwaam gezagvoerder was. Maar schatten in goud brachten die ondernemingen hem iet op. Met het weinige dat hij bespaard vestigde hij zich in 1594 in Rotterdam, aa: hij een herberg, „De dubbele witte eutels", staande op het Marktveld, kocht. Ls kastelein leefde hij hier drie jaren rus- g en verdiende aardig wat geld. Maar in 197 herinnerden zich de Staten van Hol- irui den man, met de buitengewone zee- aartkundige bekwaamheid. Het Hooge Col- £e had toen namelijk besloten een vloot an vier schepen uit te rusten, om een reis m de wereld te maken. Het doel was niet >o zeer aardrijkskundige ontdekkingen te oen, dan veeleer kostbare specerijen, goud i edelsteenen te verzamelen. Olivier van Noort werd tot admiraal van vloot benoemd, die bemand was met 13 koppen. Onze held had aanvankelijk niet veel zin aan de roepstem gehoor te geven. Als kastelein van .JOe dubbele witte sleutels" leefde hij rustig en bracht zijn schaapjes zonder moeite op het droge, maar bij een reis om de wereld met haar ontberingen en gevaren was de kan6 groot, dat hij Rot terdam niet meer terug zag. Maar ten slotte behaalde de lust naar avonturen en de stem van het zeemanshart de overwinning op het nuchtere verstand en hij aan vaardde de benoeming. In Septemiber 1597 verlieten de vier sche pen het vaderland en zetten koscs naar de Westkust van Afrika. Ongunstige winden en windstilte vertraagden de reis, zoodat gebrek aan drinkwater den vlootvoogd noodzaakte het eiland Principe in de golf van Guinea aan te doen. Dit eiland was toen (en is ook heden nog) in het bezit der Portugeezen, met wie de Hollanders doorloopend op voet van oorlog leefden. Van Noort stuurde drie booten met de leege watertonnen aan wal. Tot teeken van hun vreedzame bedoeling heschen de booten de witte vlag. Ook de Portugeezen staken de witte vlag uit en noodigden de Hollanders uit aan den wal te komen. Vier officieren gaven aan de uitnoodiging gehoor, maar de overige officieren en manschappen bleven op veihgen afstand uit de kust. omdat ze de zaak niet vertrouwden. Hoe gerechtvaar digd dit wantrouwen was, bleek spoedig Nauwelijks waren de vier Hollanders aan wal gestapt, of zij werden door Portugee- sche soldaten overvallen, drie werden er vermoord en slechts één ontsnapte en sprong in zee, waar hij door zijn makkers opgevischt werd. Je kunt wel begrijpen, dat van Noort over deze trouweloosheid woe dend was. Nu spraken de Hollandsche ka nonnen een woordje mee. De kazerne en een paar pakhuizen werden in brand ge schoten en toen gingen onze Jantjes tot den aanval over. De Portugeezen namen de bee- nen en terwijl een gedeelte van de matro zen hen achtervolgde, namen de anderen rustig een voldoenden voorraad water in. Nu wendde van Noort- den steven naar het Westen, naar Brazilië en ging na een Ingezonden door Lydia Botermans. Kindermond. „Dank U wel voor dien mooien ballon, Oom.** „Maar jongen, dat is toch niet de moeite waard „Dat heb ik ook gezegd, maar Moeder vond, dat ik toch maar moest bedanken." Ingezonden door Dikkie de Man. 't Was zoo. Meester: „Pietje, wat is de verleden t^jdi van ontwaken?" Pietje: „Slapen, Meester*' Ingezonden door Jan de Graaff. Strand en golven. Elly: .Mammie, wat zijn toch eigenlijk d e kronkels in uw haar?" Moeder: Dat noemen ze golven schat". Elly keerde zich om en keek ernstig naar haar Vader. Toen wees ze op zijn kale hoofd en zei: ,.Mann:e heeft de golven en u het strand, hè Paps?" Ingezonden door Will!e van der Laken. Misverstand. Onderwijzeres: .De tafel van zes heb je zonder haperen opgezegd. Zou je me die van acht ook zoo goed op kunnen zeggen?" Marietje: Vannacht niet juffrouw- want dan slaap ik". Een verwoed gevecht tijdens den tocht van van Noort.. Ingezonden door Ans Nieuwenhuys. „Moeder zegt dat ze dat vleesch niet w.l hebben", bracht het me sje als boodschap bij den slager. Ze segt dat ze er haar schoenen wel mee zolen kan". De slager had het land en hij zei tegen het kind: .Waarom heeft zij dat dan niet gedaan?" „De spijkers wilden er niet dcor slager!" voorspoedige reis, voor Rio de Janeiro voor anker. Aangezien de Portugeezen hem ook hier vijandig gezind waren en voedsel en water weigerden, vervolgde hij zijn reis, thans in Zuidelijke richting, om de straat van Magelhaes te bereiken. In San Se bastian (op 24 graden Z. br.) kon hij pro viand voor de verdere reis opdoen. Het werd een lange, moeilijke tocht. Hevige stormen hielden de koene zeevaarders maanden lang op en teisterden de vaartuigen, zoodat reparaties dringend noodzakelijk werden. Daarbij kwam nog, dat ten gevolge van ge brek aan versch vleesch en versche groen ten de door alle zeelieden zoozeer gevreesde ziekte, de scheurbuik, onder de bemanning talrijke slachtoffers maakte. Eindelijk kon den de zwaar beproefde menschen bij het kleine, waterarme eiland Santa Clara voor anker gaan. Hier vonden zij een plant, de zee-peterselie, die een heilzame werking op de arme lijders uitoefende, zoodat de meesben weldra genazen. Ook werd de ge leden schade aan de schepen hersteld. De volgende week vertel ik je, hoe het avontuur van van Noort afliep.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 19