Onze verhouding tot België en Duitschland Dr. Goebbels vraagt: Oorlog in Nieuwe hulp voor jeugdige werkloozen LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Februari 1939 Zesde Blad No. 24209 KERK- EN SCH00LNIEUWS Fa. B. DE KLER 79sie Jaargang Buitenlandsche Zaken door Eerste Kamer goedgekeurd Economisch Hooger Onderwijs Duitschland wil den vrede Oprichting van verschillende kampen VRAGENRUBRIEK Minister Weiter bespreekt Indië in de Tweede Kamer. IVan onzen parlementairen medewerker). Minister Patijn had zijn rede in den Se naat laten vooratgaan door het belangrijke pers-bericht van den avond te voren: „Het bewind van generaal Franco is door Nederland erkend." Met zekere spanning zaten wij gisteren te luisteren, toen hij aan het woord was, lot hij aan dat punt van zijn rede. waar over verschillende afgevaardigden den vo- rigen dag hadden gesproken (n.l. het al of piet erkennen van Franco i gekomen zou jijn Maar Zijn Excellentie kwam er heele- maal niet aan; hij zei er namelijk geen voord over. Dacht hij: de Kamer heeft het vel gelezen? In ieder geval, in zijn repliek vroeg de heer Vorripk of het persbericht Igist was en hij wenschte nadere inlich tingen. En toen heeft Minister Patijn ge- gntwoord. dat het bericht (het was trou- »ens van den regeeringspersdienst) inder daad juist is, en dat de Regeering met de erkenning niet langer kon en wilde wach ten, En hij voegde er bij, dat van het oogenblik dezer erkenning af er in ons land geen plaats meer is voor den vroege- ren Êpaan.schen vertegenwoordiger, al zal er natuurlijk een overgangstoestand zijn. Voor een beperkende erkenning achtte de Regeering geen reden aanwezig. Na den val van Catalonië kon men aannemen, dat een overwinning der vorige Regeering onmo gelijk was geworden. En waar de Fresident van Spanje zelve uitweek, was er geen re den meer om langer te wachten met de eikenning. Te voren had de heer Lohman nog zijn voldoening uitgesproken over de erkenning op dit oogenblik. d.w.z. vóór de groote mogendheden hebben beslist. Inderdaad. Ook wij gelooven, dat het besluit onzer Regeering op een goed oogenblik is geko men, omdat men ons nu niet kan verwijten Engeland en Frankrijk na te volgen. Keeren wij thans tot de rede van den Minister terug. De Minister heeft toegestemd dat het ook van groot belang is voor ons land, dat België tot de z.g. aelfstandigheidspolitiek ia overgegaan. De verhouding met België ia goed, er vallen nog wel kwesties te rege len, maar de Minister sprak de verwach ting uit dat het parlement daar binnen niet te langen tijd over zal kunnen spreken. Wat den anderen buurman Duitschland - betreft verklaarde de Minister Dat de in het buitenland verspreide berichten omtrent aanvalsplannen van Duitschland op Nederland ook hem hebben bereikt, maar dat er geen en kele reden bestaat om daarvan ook maar iets te gelooven en om aan te ne men, dat de Duitsche Regeering zou willen afwijken van de volkomen cor recte houding jegens Nederland, die de rijkskanselier in zijn jongste rede heelt ontwikkeld. Ten aanzien van het ontslag door Ne- ócrlandsche agentschappen van Duitsche iirma's aan Joodsoh personeel verklaarde de Minister zich daaromtrent niet tot de Duitsche Regeering te kunnen wenden, want deze zou antwoorden: daar hebben tij niets mede te maken. Dat er bepaalde lolitieke vragen aan Duitsche dienstmeis- es in ons land door Duitsche consuls ge steld zouden zijn, is bij een onderzoek vol strekt ontkend; ware het juist, dan zou de Minister zich daarover wèl tot de Duit sche Regeering hebben gewend. De Minister verdedigde nogmaals het terbod van den wedstrijd Nederland Duitschland door den burgemeester van Botterdam en critiscerde de wijze, waarop be N.S.B -pers daartegen had gereageerd, .to van de gevaarlijkste artikelen, die ik ever dat geval in de Duitsche pers gelezen «b aldus de Minister was een ver- teling uit een N.S.B.-blad." Opnieuw heeft de Minister in den loop Jn zijn rede de Volkenbonds-politiek der Begeering behandeld en verdedigd: hij wees er op. dat zijn rede daarover in de •olkenbonds-vergadering destijds met in- tenming is ontvangen. Voor geheele •topping van art. 16 gevoelt de Minister "iet, want de tijd kan kamen waarop het "eer van kracht kan worden, maar op het (ogenblik acht ook onze Regeering zich er het door gebonden, en wij hebben al- Jee Zijn Excellentie volledig het recht T het Nederlandsche belang te laten wegen. De Minister heelt echter verklaard, dat. JJj Nederland zich niet voor zijn plezier weft losgemaakt van de zg. collectieve Jeiligheid. Dit losmaken door verschillende "tien heelt niet een bepaalden toestand veroorzaaktmaar was van dien toestand gevolg. In aansluiting hieraan heeft de JNnWer voor de zooveelste maal Neder- bnd» politiek van zelfstandigheid en on- wcugheid verdedigd; op het oogenblik «tóe hij komen deze begrippen op het- ™de neer. Dit beteekent echter niet een JEijdlgheid onder alle omstandighweden; JIJ te allen tijde vrij te veranderen, ■togens verklaarde de Minister zich te onthouden van beschouwingen over •fPclitlek van Chamberlain en over Mün- Hij erkende dat men in ons land het ujb' van critiek heeft ook op bepaalde "•Jjogieön, maar het gaat om de manier, bimmen n'et- beleedigen, en dat ge- Pwel eens, ook in de pers. ,"e Minister heeft terecht geconstateerd, jt?r °ver het algemeen instemming be- riet de groote lijnen van het buiten- ftjjjcb beleid, en hij verklaarde zioh vast "vrtuigd, dat dit beleid in overeenstem ming is met de groote tradities van ons volk. De Kamer heeft de begrooting van Bui- teniandsohe Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelde mede. dat. nu de Tweede Kamer de zaak-Oss niet meer voor Paschen zal afdoen, hij van oordeel was dat bij de behandeling der Justitie-begrooling die aangelegenheid niet moet worden besproken. Even tueel kan men dat later los van de be grooting doen, als de Tweede Kamer haar achter den rug heeft. Stilzwijgend werd dit goedgekeurd. Tweede Kamer. Minister Weiter heeft bij de beantwoor ding der sprekers over de betrokken af- deeling zijn onderwijs-beleid nader toege licht. Ronduit verklaarde hij, met verschillen de geuite wenschen volledig in te stem men. maar (eeuwig refrein!) er is geen geld. Afgeloopen. Intusschen waarschuwde hij ook hier tegen overdrijving: de ver houding van het aantal leerlingen tot de bevolking is verbeterd en allerlei franje is van het onderwijs afgeknipt, zoodat er met minder geld meer wordt bereikt. En de be- grooting van thans vraagt geld voor 200 nieuwe scholen, en deze bieden zooveel ruimte, dat we bezig zijn den achterstand in te halen. Dit betreft het gewone volks onderwijs. maar ook inzake spec:ale vor men en takken van onderwijs (landbouw, nijverheid! wordt het mogelijke gedaan en zijn de schoolgelden verlaagd. Dat de Mi nister leerplicht op dit oogenblik niet te verwezenlijken acht, is begrijpelijk. Curieus was zijn motief, waarom lichamelijke op voeding in Indië minder noodig is dan hier: De kinderen zitten er namelijk meer in de boomen aan op den grond. Gezellig I Ook in Indië vormt de werkloosheid on der jonge tatellectueelen een nijpend vraagstuk. De Minister hoopte er het beste van, al zullen ze zich vaak met werk op lager peil beschikbaar moeten stellen dan waartoe ze geschikt en bevoegd zijn. Wat de tegenstelling openbaar-bijzonder betreft, heeft de Minister betoogd, dat hij voor den cultureelen opbouw van Indië beide vormen van onderwijs noodig heeft, ook die van missie eh zending maar hij was van oordeel dat in Indië het bijzon der onderwijs het openbare volstrekt niet zal verdringen. Onderwijs werd goedgekeurd. Bij „Volksgezondheid" was het van het zelfde laken een pak: ook hier erkende de Minister dat er meer moest worden ge daan, maar: geen geld. Toch wordt ook hier met hot beschikbare gewoekerd. Als er één gebied is ,waar het „geen geld" triest klinkt, dan voorzeker op dat der volksgezondheid. Ook deze afdeeling is goedgekeurd. MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling en wijziging van de wet van 22 April 1937, tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet is het volgende ontleend: De minister is erkentelijk voor de alge- meene Instemming, die het ontwerp van wet tot nadere regeling van het econo misch hooger onderwijs als zoodanig heeft ontmoet. Inderdaad is, zooals in het voorloopig verslag wordt opgemerkt, de regeling ont worpen voor de faculteit aan een der rijks universiteiten. indien tot de stichting van zulk een faculteit zou worden overgegaan. De faculteit der economische wetenschap pen aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam eenerzij ds en de aangewezen bijzondere hoogescholen anderzijds kunnen zich naar deze regeling richten. In de practijk moest er bij de uitwerking van de regeling rekening mede gehouden worden, dat er reeds voor ieder der drie instellin gen van hooger onderwijs, die zich op dit terrein bewegen, t.w. de economisohe facul teit te Amsterdam, de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam en de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg, een regle ment bestond, terwijl het aanbeveling ver diende de regeling aldus te maken, dat zij eenerzijds paste in het kader van het aca demisch statuut, anderzijds, behoudens al- gemeene bepalingen, toch zooveel moge lijk vrijheid zou laten in datgene, waarin deze drie reglementen van elkander ver schillen. In dit licht moet ook het opne men van het bestuursexamen in de wet en in het statuut gezien worden. De minister is gaarne bereid te zijner tijd een meer stelselmatige herziening van de regeling van het hooger onderwijs na der in overweging te nemen. In elk geval meent hij, dat het wenschelijk is de re sultaten, welke de nu voorgestelde regeling van het economisch hooger onderwijs zal opleveren, af te wachten, teneinde ook hiermede rekening te kunnen houden. Als dan zal het mogelük zijn de verhouding van de economische faculteit tot de juri dische faculteit in ruimer verband nader onder de oogen te zien. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 26 FEBRUARI. Leiden Doopsgez. Gemeente: voorm. half- elf ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. J. Hay et, pasteur Arnhem. Evang. Luth. Gem.: voorm. halfelf, ds. Mak kink; in de consistorie dr. J. E. B. Blase van Gorinchem. GerefKerk in H. V. (Patrimonium)nam. 5 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: voorm. halfelf, ds. Mispel blom Beijer. Rozekruisers Genootsch. (Zoeterw. Singel 106): voorm. halfelf, de heer M. A. Verhoog. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): v.m. halfelf, dr. Boersema. Vr\je Kath. Kerk Vreewijkstr. 19)voorni. halfelf, Gez. Mis. Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10): nam. half een, dr. Boersema. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: v.m. 10 uur, ds. Y. Alkema en nam. 6 uur ds. H. v. „d. Linde. Oost: v.m. 10 uur ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur ds. Kui per (met verlof uit Indië). Onder het opschrift: „Oorlog in zicht?" publiceert rijksminister dr. Goebbels in den „Voelkischen Beobachter" een artikel, waarin hij zijn meening uiteenzet over de in zekere deelen van het buitenland tegen Duitschland gevoerde campagne. Wie in deze dagen, zoo schrijft hij, de buitenlandsche leugen- en opruiers- pers doorbladert, zou gemakkelijk op de gedachte komen, dat Europa aan den rand van een nieuwen wereldoor log staat. Wat willen de democratieën eigen lijk? Zij zijn niet ingegaan op de vredesaanbiedingen van Hitier, noch verwaardigen zij zich te discuteeren over de door hem gestelde bewape- ningseischen. De problemen, die opge lost moesten worden, zijn opgelost, omdat de innerlijke dynamiek der Europeesche situatie dat eischte. De democratieën verklaren dat haar volkeren ontzaglijke nationale offers op zich moeten nemen om haar bewapening in orde te brengen, opdat zij zich niet verder de inbreuken der autoritaire staten behoe ven te laten welgevallen. Men Is dus klaarblijkelijk besloten, de autoritaire staten op een geschikt lijkend oogenblik neer te slaan, wanneer die bewa peningen nog een beteekenis moeten heb ben. Wy willen de democratieën niet aanval len, wü willen ze niet tot het natlonaal- socialisme bekeeren. Goebbels verwyst dan naar een uitlating van de „News Chonicle" betreffende de nieuwsuitzendingen in het Dultsch door de Engelsche radio, waarin gezegd werd, dat bti voortzetting van deze uitzendingen het mogelijk is „een wig te drijven tusschen het Duitsche volk en zijn heerschers. die trach ten het In het dutster te houden". Dat is dus de bedoeling ep In die stout moedige hoop ontmoeten elkander de vijanden van het Duitsche volk in het bui tenland en de kleine kliek van tatellec- tueele en beroeps-neenzeggers in het land zelf. zy vormen te zamen de internationale van de vyandschap jegens het Duitsch» rijk. Zelfs het atheïstische, aan kerk en religie vyandige, bolsjewisme, zoo beweert Goeb bels verder, gaat broederlijk samen met de Katholieke Kerk, alleen omdat het in haar een vijand gelooft te kunnen zien van de autoritaire staten en het past dan ook vol komen ln dit beeld, wanneer Amerikaan- sche bladen weten te beweren, dat presi dent Roosevelt op 31 Januari 1939 voor de senaatscommissie voor legerzaken ver klaard heeft, dat in geval van oorlog de grenzen der Vereemigde Staten in Frankrijk liggen Dat is immens pp zichzelf niets nieuws, want de grenzen van Engeland liggen, zoo als men weet, aan den Ryn en de grenzen van Frankrijk, zooals bekend is, aan de Weichsel. Onze vestingwerken en de kwaliteit en de kracht van de Duitsche weermacht wor den by deze kinderachtige en dwaze grensbepalingen in het geheel niet in aan merking genomen. De democratieën zouden er goed aan doen, wanneer zy zich met zichzelf be moeiden. Goebbels somt dan een reeks buiten landsche berichten op, welker onwaarheid reeds door de gebeurtenissen is bewezen en schrijft, na er op gewezen te hebben, dat de bestaansrechten van het Duitsche volk natuuriyk ook betrekking hebben op de Duitsche koloniale eischen: „De achter deze opruiing zittende man nen zyn ons wel bekend. Zij moeten ge zocht worden in de kringen van het internationale jodendom, de internationale vrijmetselarij en het Internationale marxisme. Voor het Duitsche volk bestaat daar legenover slechts één leuze: Kijken naar den Führer en de leugens van onze tegen standers met souvereine minachting be straffen. wy hebben geen lust ons eeuwig te laten rekenen tot de bezitloozen. Overigens echter willen wy den vrede. Door de stichting .Nederlands Volkskracht" Met enkele woorden zijn dezer dagen reeds mededeelingen gedaan omtrent de oprichting van de stichting „Nederlands volkskracht", welke is ontstaan door een samenwerking tusschen de Amsterdamsche maatschappy voor jongemannen te Am sterdam en de volkshoogeschool „Allends- oog" te Bakkcveen, en welke beoogt in den strijd tegen de Jeugdwerkloosheid een zeer actieve rol te spelen, niet alleen door het verschaffen van arbeid en het geven van arbeidsscholing aan jonge werkloozen. doch bovendien door het wekken van een gezonden geest onder deze jongeren, die door de moeilyke economische omstandig heden moreel dreigen te verslappen. Het werkplan der stichting bevat in de eerste plaats het Inrichten van kampcentra voor jongeren van 16 tot 24 jaar. De werkzaamheid onder deze jongeren, die in aanmerking komen kampen te be zoeken, zal geconcentreerd worden in vier kampcentra, ieder ruimte biedend voor duizend jongeren, verdeeld over tien kamp eenheden van 100 man Deze kampcentra zullen geleidelijk worden opgebouwd. Zoo dra een centrum zyn vollen omvang be reikt zal hebben, zullen per jaar. by een kampduur van drie maanden, derhalve 4000 jongeren hierin ondergebracht kun nen worden, hetgeen beteekent, dat op den duur de 4 kampcentra samen aan 16.000 jongeren jaarlyks gelegenheid zullen bie den een kamp mee te maken. De stichting stelt zjch voor de centra te vestigen in Westerwolde. ZO. Friesland. Twente en op de Veluwe, dan wel in Noord- Brabant. Naast de 4 groote kampoentra zal een kampopleiding georganiseerd worden voor jongens, die zich tot de binnen-, kust- en Rijnvaart aangetrokken voelen. Deze oplei ding zal een half jaar duren. De deelnemers worden ondergebracht in een daartoe bij zonder geschikt gelegen huis aan den IJssel bij Zwolle. Zy bezoeken de ter plaatse be staande schippersschool. Het aantal deelnemers zal jaarlijks 100 bedragen. Voorts zullen vanwege de stichting plaat- selyke werkgemeenschappen voor meisjes van 14 en 15 jaar worden georganiseerd. Deze werkgemeenschappen zullen een mo derne opleiding vormen tot geeins- en huis- houdelijken arbeid. Eveneens bestaat het plan meisjeskam pen te organiseeren in opzet gelijkend op die der manlijke jonge werkloozen. Er zal in een daartoe beschikbaar gebouw te Doorn een proef worden genomen, of der gelijke kampen tot het gewenschte resul taat zouden kunnen leiden Tenslotte is gedacht aan de mogelijk heid van emigratie voor jeugdige werk- looze landarbeiders. Plannen daarom trent bevinden zich nog in een begin stadium en de vraag, of zij voor ver wezenlijking vatbaar zijn wordt op dit oogenblik door de betreffende instan ties serieus onder de oogen gezien. Men overweegt namelijk de vestiging van een landbouwcentra in Normandië in Frankrijk. Ten aanzien van de organisatie van dit plan is gedacht aan een vóórkamp in Nederland, een model landbouwbe drijf, dat zoo stelt men zich voor in Brabant zal worden gesticht. Kort na Paschen zal op het terrein der volksfhoogeschool te Bakkeveen een kamp gevestigd worden, waar de toekomstige lei ders van de jongens- en meisjeskampen opgeleid en geselecteerd zullen worden. De financiering. De (yenoodigde gronden worden door de regeering te beschikking gesteld, terwyl zij tevens den opbouw der kampen zal be kostigen. Bovendien zal de regeering 85 pet. van de jaarlijksche exploitatiekosten vergoeden. Als voorwaarden hiertegenover zyn ge steld: le goedkeuring van de plannen door den minister van Sociale Zaken; 2e goed keuring van de benoeming der kampleiders door den minister; 3e de ontbrekende 15 pet. der jaarlijksche onkosten moeten door de stichting bijeengebracht worden. Het eerste jaar zal de stichting ongeveer f. 50.000 noodig hebben. Het secretariaat der stichting is geves tigd te 's-Gravenhage, algemeen secretaris is mr. ir. B. W. Haveman, Suezkade 180 aldaar. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. M. W. Nleuwenhuyze van Franeker. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. G. Th. van Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halftien de heer Banga van Zeist; nam. halfzeven Leesdienst. Alphen a. d. Rün N. H. Kerk Oudshoorn- scheweg: v.m. 10 uur dr. Cannegleter. Evangelisatie Hooftstr.; v.m. halftien en n.m. halfzeven de heer Dekker. N. H. Kerk Julianastraat: v.m. halftien ds. Stehouwer (Bed. H. D.); nam. halfzeven ds. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: nam. halfzeven de heer Godthelp. Kinderkerk „Bethel": v.m. 10 uur de heer N. van Vliet. Geref Kerk Hooftstraat: v.m. 10 en nam. 6 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: v.m. 10 uur ds. Mulder; nam. 6 uur ds. Bosch. De Ruijterstraat: v.m. 10 uur ds. Bosch; n.m. 6 uur ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk v. Reedestr.: v.m. halftien en nam. 6 uur Leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: v.m. halftien en nam. 6 uur Leesdienst, ALS U VOOR TENMINSTE Fl. 2.50 KOOPT( ONTVANGT U HtT GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN Laat U dit kostelijke boekje niet ontgaan en koop nu een boek bij ons OUDE EN NIEUWE BOEKHANDEL NIEUWE RIIN 45 - TEL. 885 LEIDEN. 75 (Ingez. Med.) Voor den vrede is het nooit te laat. Men moet or slechts de fundeeringen voor leg den. niet met phrases, mar." met daden. Ook de volkeren willen den vrede. Het Duitsche volk wil bovendien neg iets meer. wat de andere volkeren reeds lang bezit ten: de beveiliging van zijn nationale leven en rechtvaardigheid". Hillegom Ned. Herv. Kerk v.m. 10 u.: geen opgaaf ontvangen; nam. 5 uur ds. J. de Jong van Scheveningen. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur leesdienst. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Ingwersen. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien ds. E. Jongens. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam half- drie ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Fortgene van Voorschoten (Bed. H. Doop); 5 uur nam. de heer Lefeber. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: 9.30 en 4 u. ds. H. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 2.30 uur. leeskerk. Ned. Prot, Bond: nam. halfzeven (Bed. H. D.) ds. W. Mackenzie van Amsterdam. Koordwyk Binnen Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. H. B. Visser. Noordwük a. Zee Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. N. J. Cupedo. Ger. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H. V.): voorm. 10 en nam. 5 uur de heer A. v. Kampen van Stompwjjk. Vrijz. Chr. Jeugddienst (..De Vonk". Buurt weg) v.m. 10 uur mej. Da. C. A. Elink Schuur man van Amersfoort. Oegstgeest Pauluskerk: voorm. 10 uur «ver beterde opgave): dr. K. J. Brouwer. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half tien leesdienst; nam. half drie, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds Heyn. Rijnsaterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. haltfien dB. Klüsener van Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 ds. K. Meima van Neede; nam. 5 uur ds. G. J. Hoytema van Smilde. Kerkzaal: voorm. 9.30 uur ds. Hoytema; nam. 5 uur ds. Meima. Ger. Kerk (Rapenburg)v.m. 9.30 uur de heer de Hóóp; nam. 6 uur ds. van Niftrik. Ger. Kerk Voorhouterwegvjn. 9.30 ds. J. de Jong van Scheveningen; n.m. 6 uur de heer de Hoop. Chr. Ger. Kerk: vju. 9.30 en nam. 5 uur lees dienst. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: vjn. tien uur: ds. Broejer van Katwijk aan Zee; nam. vijf uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. tien uur en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Ver. der Vrijz. Hervormden (Eigen Gebouw Leidscheweg)nam. zeven liur dr. Boersema van Leiden. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Kampen G de Vries te Heerde. GEREF. KERKEN. Beroepen te Bennebroek J. v. Wijngaarden, cand. en hulppred. te Ameide. C. C. te L. Wendt U tot Maatschappelijk Hulpbetoon. P. O. te L. Dc minister van Economische l: n. onder wicn Landbouw ressorteert ver leent ie ieren eersten en derden Donderdag van de maand audiëntie. Aanvragen ls niefT nood zakelijk. doch wel vereischt. Landbouw-crisisbureau Wilhelmina van Prui senstraat 53, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17