Het a.s. Eeuwfeest van het Leidsche Studentencorps jfsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Februari 1939 Vierde Blad No. 24209 Defensie voert den boventoon Zullen handelsbesprekingen de politieks tegenstellingen overbruggen Grepen uit de geschiedenis Onzekerheid op alle gebied houdt aan. (Van onzen financleelen medewerker). Waarheen men het oog ook richt, het js oreral defensie wat de klok slaat. Dc huidige en komende generaties In wel haast alle landen der wereld zien zich lol het alleruiterste belast en het is slechts dc hoop, dat deze krankzinnige bewapeningswedloop een oorlog zal toorkomen, die dien last althans eenigs eins dragelijk maakt. De opleving, die de bewap:: ln.nsorders ten aanzien van sommige industrieën in het leven roe pen, weegt bij lange na niet op tegen de verarming, welke de alom sterk ver hoogde belastingen en de ontzaglijke toeneming der staatsschulden voor de bevolking der gehecle wereld meebren gen. Men verwijlt liever niet bij dit on derwerp, doch het is niet goed de oogen te sluiten voor de economische en fi- oancieele ellende, welke de internatio nale politiek onvermijdelijk over de wereld uitstort. De wereld heeft het tc aanvaarden, doch men beseffe wei, dat tegenover die noodzakelijke aanvaar ding de plicht staat, anderzijds die ver arming zooveel mogelijk door hard wer ken, door uitbreiding der productie, door verruiming van den internationa len handel te compenseeren. too zien wij dan ook op het oogenbiik alom pogingen, de scherpe politieke tegenstellin- («i door handelsbesprekingen te overbrug gen, Wij zien, hoe in het bijzonder Enge- tcdeen buitengewone bedrijvigheid in dit pzicht aan den dag legt. Binnenkort ver bekt een representatieve lndustrieele dele- |2tie naar Duit-schland, waar haar komst eeds door officieele vertegenwoordigers rerdt voorbereid. Het doel is o.m. ten aan- i:n van verschillende industrieele produc- prijs- en marktregelingen te treffen, fe wellicht later ook tot andere landen anen worden uitgebreid. Ook met Mos- t zal Engeland in onderhandeling tre in over de uitbreiding der handelsrelaties men verwacht veel van deze besprekin- in. Ja, het bloed kruipt gelukkig waar S niet gaan kanwij zien Italië en Duitsch- icd alles In het werk stellen, om hun handel met het door hen op politiek ge- iri zoo gehate Sovjet-Rusland op een lederen en stevigen grondslag te bren- ien. In het kader van deze alleszins ver heugende pogingen om de defect ge raakte machine van den wereldhan del weer op gang te brengen, valt ook de aangekondigde nieuwe vlucht van een K L.M.-vliegtuig naar Zuid- Afrika, ditmaal met het doel den schro melijk verwaarloosden handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika nieuw leven in te blazen. Ein delijk schijnt dan ook in Nederland de ondernemingsgeest te ontwaken; reeds herhaaldelijk is er In dit overzicht op gewezen, dat dc Nederlandsche indu strie, te gemakkelijk in den bureau stoel gezeten, in een afzetgebied als Zuid-Afrika zich de kaas van het brood laat eten. Laat ons hopen, dat met deze „business"-vlucht de Nederland sche oogen voor de belangrijkheid der Zuid-Afrikaansche markt zullen open gaan. Dat onze industrie internationaal werkelijk iéts presteeren kan, blijkt wel uit den prachtigen order voor uitbreiding der ha venwerken, haar door de haven van La Guaira in Venezuela, uit liefst tien mede dingers, toegekend. Een hoopvol teeken voor het ontwaken van Nederland's be langstelling zien wij ook in de markante vermeerdering van het aantal Nederland sche deelnemers aan de British Industries Fair: met 681 deelnemers tegen 500 het vorig jaar vormt Nederland het belang rijkste contingent. De markten. De gansche wereld hoopt, dat deze geest van handelsverbroedering de overwinning zal behalen over dien van bruut geweld. Zoover zijn wij helaas nog niet. De nage noeg volkomen stagnatie, die er op de we reldbeurzen en -markten heerscht, weer spiegelt duidelijk, dat die strijd tusschen rede en geweld nog niet is beslist. Noch belegger, noch handel, noch speculanten wagen het op 't oogenbiik, verplichtingen aan te gaan, waarvan zij de gevolgen niet kunnen overzien. Vandaar dat bijv. de kopermarkt, die toch een „oorlogsmarkt" bij uitnemendheid is en waarvan men theoretisch zou hebben verwacht, dat zij een aanhoudend vaste stemming aan den dag zou leggen, integendeel voortdurend onder sterken druk staat: de koperver- bruikende vredesindustrieën immers teren op haar voorraden en koopen slechts het hoognoodige. Men heeft dan ook de eerst sinds kort weer ingestelde restrictie per 1 Maart moeten verzwaren en wel door de uitvoerquota van 100% op 95% te verla gen. Zelfs deze maatregel heeft de markt geen steun kunnen bieden, omdat men een nog drastischer restrictieverzwaring had verwacht. Op de andere goederenmarkten is de situatie niet veel beter. Zoo verwacht men, dat op 2 Maart het Internationaal Thee Comité het uitvcerpercentage voor 1939/40 met 2'/!% tot 90% of wellicht zelfs tot 87'/, zal verlagen, terwijl ook de waarschijnlijkheid van een verscherping der tinrestrictie voor het tweede kwartaal onder het oog moet worden gezien. i Gulden en Belga. De politieke situatie blijft ook grooten- ueels verantwoordelijk voor den constan ten druk, die er op den gulden en de belga wordt uitgeoefend, doch speciaal, in ver band natuurlijk met de belangrijker plaats, die de gulden in de internationale geld en kapitaalmarkt bekleedt, op het Neder landsche ruilmiddel. Toch schijnt deze druk niet bijzonder sterk te zijn. Het Egalisa tiefonds immers, ofschoon de verdediging van den gulden maar halfslachtig is, blijkt die verdediging nog grootendeels uit eigen middelen hebben kunnen financieerende goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is nog niet aangetast, slechts de post Be leeningen is de laatste weken met c a. f. 15 millioen gedaald, waaruit men zou kunnen afleiden, dat het Egalisatiefonds tot dit bedrag leeningen op gqud heeft afgelost. De aandeelen der Nederlandsche Bank, die doorgaans een uiterst onbewogen aspect vertoonen, hebben kortgeleden een op het eerste gezicht ietwat vreemde golfbeweging aan den dag gelegd. In slechts enkele dagen tijd stegen zij van 133 op ruim 147, om weer even vlug op hun oude peil terug te vallen. Het was een zuiver speculatieve beweging, gegrond op de revaluatie van het goud der Bank van Engeland. In sommige kringen meende men namelijk, dat eerlang ook het Nederlandsch goud, dat nog steeds oj> basis van den ouden goudprijs van vóór 26 September 1936 in de baJans der Bank paraisseert, voor herwaardeering op basis der huidige marktwaarde in aanmerking zou komen, waardoor een bedrag van ca. f. 380 millioen als boekwinst zou kunnen worden „ver diend." Hoewel in Engeland de revaluatie winst niet aan de Bank van Engeland ten goede is gekomen, meent men, dat ten onzent de aandeelhouders der Bank recht hebben op een deel dier winst.: nu zij ook een deel van het pondenveriies van 1931 hebben moeten dragen. Dit moge wellicht waar zijn, er is echter niet de minste aan leiding om te verwachten, dat onze auto riteiten voorshands Engelands voorbeeld zullen volgen en toen het besef hiervan bij de aandeelhouders doordrong, kwam de hausse weer even spoedig tot haar eind als zij was ontstaan. Niettemin is het niet recht duidelijk, waarom de regeering zoo hardnekkig blijft vasthouden aan de oude goudwaarde, die (hieromtrent bestaat toch wel geen twijfel meer) thans volkomen fictief zal blijven. Onze banken. Alhoewel ons bankwezen door het kwij nen zijner, gewone inkomstenbronnen met voortdurende moeilijkheden heeft te kam pen, is het toch verheugend, te ontwaren, hoe elke individueele bank zich tot liet uiterste inspant, de eenerzijds dalende in komsten elders te compenseeren. De aan kondiging van een onveranderd dividend van 5'/s% van de Twentsche Bank is een zeer bemoedigend verschijnsel en wijst er op, dat het Nederlandsche bankwezen hecht gefundeerd is. Ook de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika heeft, niettegen staande een geringe conjunctuurdaling in het land waar de bank haar arbeidsterrein heeft, zeer bevredigende winsten kunnen boeken. 62 Ungez. Med.) Minder hoopgevend is het beeld, dat onze hypotheekbanken laten zien en het lijkt of verdere concentratie en eliminatie van zwakke broeders binnenkort aan de orde zullen moeten komen. Een onzer klei nere hypotheekbanken, de Noord-Neder- landsche, welker directie niet lid is van de Vereeniging van Directeuren van Hypo theekbanken en dus buiten de controle dier vereeniging staat, is in moeilijkheden geraakt, of liever haar moeilijkheden ko men thans eerst recht aan het licht. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft de zaak in handen genomen en de onder neming, waarvan commissarissen en direc teur inmiddels zijn afgetreden, moet thans de kaaroen op tafel leggen. Die kaarten zullen niet fraai zijn. Deze Groningsche onderneming, die voorheen vrij nauwe re laties onderhield met de befaamde „Veen- dammer". stond reeds lang in het klad boekje. Feitelijk was het bedrijf sinds eeni- gen tijd geen hypotheekbank in den waren zin des woords meer, doch een exploitatie maatschappij van onroerende goederen, die in de .:,stroppenmaatschappij" „Arion" waren ondergebracht. Op deze wijze kon de hypotheekbank haar slechte hypotheek- posten verdoezelen en kon zij bijv. in haar balans hypotheken en vorderingen opne men. waarvan een groot deel blijkbaar vol slagen oninbaar en waardeloos was. De „winst" per eind 1937. waaruit nota bene nog een dividend van 3% werd uitbetaald, was dan ook verre van verdiend. Ja, het zal bmnenkort wel blijken, dat de pand briefschuld per eind 1937 van c.a. f 2.378.000 bij lange niet gedekt is en dat een vorde ring tot bijstorting door aandeelhouders weinig positiefs zal opleveren. Geen won der, dat bijv. de 5"'« pandbrieven ca. 50 noteeren. Men mag de Vereeniging voor den Effectenhandel dank weten, dat zij in dit bedrijf heeft ingegrepen. Anderszijds meen ik, dat de pandbrieven van een „hy potheekbank", al zich opzettelijk buiten het controle-orgaan der Vereeniging van IJypotheekbankdirecteuren heeft geplaatst, alleen reeds uit hoofde van dit feit uit de noteering hadden moeten worden ge schrapt, althans dat deze houding der directie tot jen veel vroeger ingrijpen aan leiding had moeten geven. (Nadruk verboden). Griep, Kou, Pijn. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt» Mijnhardt's Poeders per stuk.^8 ct. Doos 45 er* Cachets, genaamd,,Mi)nhardtje&"2st.l Oct. Doos 50 cü 4 (Ingez. Med.; (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NOG EENS VERKEERSKWESTIE. Zeer geachte Redactie! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Opmerker" meen ik, dat er maar één radicale oplossing is. Zooals ..Opmerker'* het voorstelt, zal er toch nog gevaar bestaan voor ongelukken, wanneer bij het politiebureau een parkeerterrein blijft. Juist hier moet met het oog op snel uitrukken van de brandweer geen parkeerterrein komen. Vroeger is door een raadslid al eens gewezen op het terrein, waarop mijn oog ook gevallen is. Deze wou n.l. het fabrieksgebouw van Sanders en Co. met de daaraan gelegen woningen af breken en inrichten voor het doel waaraan zooveel behoefte is. We krijgen een rookenden schoorsteen in het centrim minder en gezonder atmosfeer. Thans heeft men in dit gedeelte overal auto's langs de trottoirs, wat zeer hin derlijk is voor het verkeer. Door tevens St. Jorissteeg-Watersteeg te verbreeden. krijgt men een prachtigen verkeers weg via Hooigracht dwars door de stad. Nu de raad toch het plan heeft krotwoningen op te ruimen, is er thans een mooie gelegen heid om dit ten uitvoer te brengen. Éèn niet te onderschatten voordeel voor weggebruikers is. het laten verdwijnen van den zoo gevaarlijken hoek Levendaal-Korevaarstraat. Het parkeerterrein aan de Steenstraat is voor het verkeer een succes geworden, hier is hetzelfde te bereiken. Een Abonné. „U moet eerst naar mijn vader gaan, voordat u me mag kussen!'' ..Waarom dat?" „Vader fs barbier, weet u!" '-1 herinnering aan het Lustrumspel „Alionora" aan den Zoeterwoudschen ®nsel (1910), „het schoonste, dat wellicht ooit in Nederland werd voorgesteld". V. (Slot) Alweer de groentijd! "aren de jaren 19001914 voor het ondanks de uiterlijke pracht en n'et de meest voorspoedige. Het ver- df°en t'en groentijd nam steeds felleren aan en groeide in 1911 tot een ernstig ™c' De aanleiding daartoe was een -'-•lelling van groenen tijdens dc Colle- *™r«eptie, welke een indcrd. ad ontce- are satyre op het laatste Utrechtschc Pu®" inhield. Het libretto met den ge- bna tekst kwam toevallig in handen oen Leidschen hoogleeraar De Groot, 6r°ot bestrijder van den groentijd ËibS v "cbeurde onmiddellijk ter ken- Jtacht van de pers, de regeering en de Vanzelfsprekend bemoeide ook de ach met het geval en het gevolg tót ae pers' ae IeSeenng en ae Bsnii't' YanzeIfsPrekend bemoeide ook de aat Zich mpf-. Viof croviQ 1 on hot. crovrvlcr wp het Collegium en de commissie van ftn wit e een openbare berisping kre- tëakt rï? aan de Academie werd aange- beti k in "Tweede Kamer werd de W ,Jbreedvoerig besproken, waarbij de Sen h e rodHister van Binnenlandschee h "'If heer Th. Heemskerk, oud-praeses feak Si van het L.S.C. verklaarde dc Zangrijk genoeg te achten om er eens met Senaat en Curatoren van ge dachten over te wisselen. Collegium en commissieleden werden bovendien ieder tot f. 50 boete veroordeeld. De houding van prof. De Groot werd in het Parlement ech ter hevig becritiseerdhij vertrok naar Berlijn. Ondanks deze felle aanvallen bleef de groentijd onveranderd bestaan; er werd alleen een commissie van bijstand be need. Andere minder prettige factoren in het Dorpsleven der voor-oorlogsche jaren waren voorts het steeds terugloopend ledental, het geweldig toenemend aantal niet-Corps- leden en onderlinge oneenigheden. De oorlogsjaren. De oorlogsjaren plaatsten het Corps voor groote moeilijkheden. Reeds den vierden Augustus van het jaar 1914 had zich een Leidsch Studenten Vrijwilligers Korps ge constitueerd. dat twee maanden later tot actieven, zij het gelukkig vreedzrmen dienst werd geroepen. De invasie der Bel gische vluchtelingen eischt plotseling een Duitengewone actie en velen togen naar de grenzen om vooral administratief onder leiding van professor Meyers of als trein- geleiders dienst te doen. Toen de toestan den zich begonnen te consolideeren, werd tffêt Korps slroVefëenièing van fiét L.S.C. <*ni een jaar later tiot een nieuw „Pro Patria" getransformeerd. De distributie-moeilijk heden plaatsten de leiding der Sociëteit voor geweldige problemen en maakten steeds krassere maatregelen noodzakelijk. In 1917 werd het sympathieke besluit genomen het Collation op 8 Februari wegens het algemeen heerschend ge brek onder de bevolking af te lasten én uit de maskerade-kas een bedrag van f. 1000 ter beschikking van den burge meester te stellen ten behoeve der ar men van de gemeente. In latere jaren, die nog slechts kort achter ons liggen, zou een dergelijke daad zich meerma len herhalen. Wij herinneren bijvoor beeld aan den steun, welke het L.S.C. aan het Leidsch Crisiscomité en aan het Fonds voor Bijzondere Nooden ver leende! Toen in 1919 de groentijd opnieuw hevige critiek uitlokte, werd deze gereorganiseerd en aan strenge reglementen onderworpen. Na 1923 valt in het Corps een sterke op leving waar te nemen, blijkende uit de oprichtig van een aantal nieuwe subver- eenigingen en een stijgend ledental. In 1925, ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan der Universiteit, wanneer H. M. de Koningin het eere-doctoraat wordt aangeboden, betrekt „Pro Patria" tweemaal een ecrewacht, op 9 Februari en op 2 Oc tober. Prins Hendrik was dat jaar de gast op de sociëteit Minerva". De lustrumvie ring bracht dat jaar een nieuwen vorm, het A-Z-spel van Alva en den Zwijger. Wij naderen nu zoo langzamerhand het terrein, waaraan de herinnering nog zoo zeer in het geheugen voortleeft, dat het niet noodig is er hier uitvoerig over uit te weiden De lustrumvieringen van 1930 en 1935 brachten achtereenvolgens de opvoering van het spel „De Vliegende Hollander" op de Kagermeren en den Intocht der Rederij kerskamers binnen Leiden in 1560. Verdere hoogtepunten in het Corpsleven der laatste jaren zijn nog: de eeuwfeesten van ..Arena", ..Sempre Crescendo" en „Frisia", het bezoek van de geheele Koninklijke Fa milie aan de Academie in 1934 ter gele- cenhe'd van de herdenking van den Stich ter d°r Universiteit, bij welke gelegenheid ..Pro Patria" wederom een eerewacht vorm de. evenals het vorige jaar te Amsterdam bij het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en het recente bezoek van Prins Bernhard aan de Sociëteit „Ml- r.erva". waar Hem het beschermheerschap van „Pro Patria" werd aangeboden. Wij willen dit overzicht besluiten met de vermelding van een daad, waarin opnieuw de in de geschiedenis van het Corps zoo vaak gebleken goede verhou ding tot de burgerij tot uiting komt, namelijk de aanbieding van de groote luidklok voor het nieuwe Stadhuis, de zgn. Bourdon. Moge de ook daaruit wederom blij kende goede verstandhouding tot in lengte van dagen bestendigd blijven! Foto's H. Jonker, Leiden. Het middelpunt van het Corpsleven, de Sociëteit ...Minerva" op een zomermiddag

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13