BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEZERS... OPGELET!! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 25 Februari 193} Uw Zenuwen NUGHT ZEEP Typhoon Geen Dubbeltjes van Opleiding tot Tandarts vóór 1926 meer Partijraad R.K. Staatspartij RECHTZAKEN Molen „De Walvisch" m brand gestoken (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal in April van dit jaar bij wijze van proef via de postkan toren een zuivering van de dubbeltjes wor den gehouden. Deze zuivering heeft ten doel de dubbeltjes, welke vóór 1926 aange- munt zijn, geleidelijk aan de circulatie te onttrekken. Op het oogenblik bestaat on geveer de helft van het in omloop zijnde aantal dubbeltjes uit muntstukken, welke vóór 1926 aangemunt zijn. Men is reeds eenigen tijd bezig deze in te nemen, doch thans wil men de postkan toren daarbij inschakelen. Het publiek zal hiermede weinig te ma ken hebben. De postkantoren zullen na melijk den geheelen voorraad ontvangen dubbeltjes bij de Rijksmunt inleveren en hiervoor nieuwe, na 1926 aangemunte te rugontvangen. De ingeleverde munten zul len dan bij de Rijksmunt gesorteerd wor den. Na April zal worden uitgemaakt in hoe verre deze proef geslaagd is en hoe het percentage gewijzigd is. Is dit na verloop van tijd zoo, dat slechts een klein gedeelte van de in om loop zijnde dubbeltjes uit muntstukken be staat. welke vóór 1926 aangemunt zijn, dan zal om ook dit aan de circulatie te ont trekken de medewerking van het publiek worden ingeroepen. Tenslotte vermelden wij nog, dat de dubbeltjes, welke na 1926 zijn aangemunt denzelfden beeldenaar heb ben als de thans in omloop zijnde guldens en rijksdaalders. iNadruk verboden). VERGADERING TE 's-GRAYENHAGE. In den Dierentuin te Den Haag is gister avond de partijraadsvergadering der R.K. fltaatspartij aangevangen. De voorzitter mr. T. J. Verschuur sprak •en openingsrede, waarin hij het overlijden van Paus Pius XI herdacht, In enkele voorstellen, welke in onze ver gadering ter tafel komen, aldus zei spr. o.m. is een hernieuwde verontrusting on der onze menschen aan het woord. Er moe ten zoo dringt men aan afdoende maatregelen worden genomen en op korten termijn door de overheid om het misbruik van macht te keeren. Daarmede zouden wij in een ommezien klaar zijn. als iemand kon aanwijzen: daar zit het misbruik, sla daar dus toe. Bij zooveel verscheidenheid van bestrij ding althans is een enkele wet echter niets, maar is de geest, welke de regeering be zielt en een reeks van kabinetten bezielt, alles. Spreker pleitte vervolgens voor ordening en prees het kabinet dat het, ook op het gebied der handelspolitiek, aan kloekheid niet heeft ontbroken. Bij het zittend kabinet hebben wij het vertrouwen, dat op grond van gemeen schappelijke basis, de traditioneele christe lijke beginselen, gearbeid wordt. Dat daar bij wrijving optreedt, ook over belangrijke zaken, doet aan onze overtuiging niet af. Die wrijving, al moet men zich hoeden voor overdrijving, is voor den buitenstaander merkbaar waar het betreft de bestrijding der werkloosheid. Door werkverschaffing, door openbare werkéh. door het werkfonds, door scheppen of verbeteren van cultuur gronden (plan-Westhoff) ontplooit dit kabi net een werkzaamheid van geweldigen om vang. Maar toch wijzen de uiterlijke tee kenen erop, dat binnenskamers is geremd met maren en bezwaren. Plannen, die toch wel vóór den laatsten winter gereed hadden moeten zzijn. komen nu langzamerhand tot een begin van uit voering. Het tempo voldoet ons echter niet. Spreker sloot zich aan bij de defensie plannen der regeering en spoorde de leden aan bij de verkiezingen op hun post te zijn. De heer Witteman deed mededeeling over de verzoening met de K D.P. Het initiatief is niet van de R.K.S.P. uitgegaan, al waren er in de partij voorstanders eener verzoe ning Die verzoening is nu op een oor na ge vild." aldus mr. Witteman. De partij heeft iets moeten doen om het bliiven zitten van sommige statenleden mo gelijk te maken. Dit is in Tilburg geschied. Natuurlijk zal de toekomst moeten leeren of de aanhangers van mr. Arts hem in de Staten kunnen krijgen. De partij kon niet verder gaan dan het openen van de loyale mogelijkheid door het wegnemen van eenige reglementaire beletselen. De voor stellen hieromtrent van het partijbestuur werden bij acclamatie aangenomen. Er werd verder een aantal voorstellen van de verschillende kringen ter tafel gebracht, o.a. was er een voorstel-Den Bosch tot het instellen eener commissie betreffende ver vroegde arbeiderspensionneering. Eenige stemmen gingen op ten gunste van staats pensioen, en wel ter bestrijding der struc- tureele werkloosheid. Het partijbestuur ad viseerde zich te beperken tot het raadolegen der sociale organisaties ten deze. Na uit voerig debat werd het devies van het partij bestuur gevolgd. De kring Arnhem-Niimegen kwam op voor een spoedige invoering van wetteliike maatregelen tegen de machtspositie van groote concerns. Het bestuur adviseerde het den betrokken minister over te laten wan neer hij deze materie In zijn wetgevenden arbeid wil betrekken. De woordvoerder van de vonrste'lers was de heer B. van der Dun- gen. die zich on nartii urogram en katho lieke mp°tseha>enijleer beriep. Mr. Beaufort, lid der Tweede Kamerfractie, ontkende te genover dezen soreker de mogelijkheid van misbruik der wet op ondernemers-overeen komsten. Mr. Verschuur vond het denkbeeld van een «Igemeene anti-trustwetgeving wat naief. De strijd tegen de poliep wordt reeds langen tijd gevoerd. VCT.oz,r,DE BERICHTEN. G'st.eren is te Den Briel op 93-jarigen leeftijd de heer J. K. Overbeeke oprichter en d recteur-uitgever van de N'euwe Briel- sche Courant" overleden. Hij was de oudste uitgever van Nederland. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling der hooger-onderwijswet. Daar aan is het volgende ontleend: Eenige leden meenden, dat de minister beter zou hebben gedaan, indien hij, in stede van een voorstel te doen tot wijzi ging van de hooger-onderwijswet, de rege ling van de tandartsenopleiding in het academisch statuut had geplaatst. Het voordeel van deze regeling zou zijne dat de studie van de aanstaande tandart sen tot en met het eerste gedeelte van het medisch doctoraal-examen gelijk zou loo- pen met die van de aanstaande artsen Het tweede gedeelte zou dan een speciaal theo retisch karakter verkrijgen. De aanstaande tandartsen zouden hun theoretische r.plctcung geheel of gr >.iten- ecels aan een andere universiteit dan de Utrechtsche kunnen ontvangen. Indien men alleen voor het tweede deel van het docto raal-examen en voor de practische vor ming vorderde, dat de aanstaande tand artsen de opleiding van de Rijksuniversi teit te Utrecht volgen, zou het bezwaar vervallen, dat Utrecht het monopolie bezit van de geheele tandartsenopleiding. Andere leden konden zich met 's minis ters voorstel in dezen vorm vereenigen. Sommige 'eden bec-uiden echter, dat ae opleiding tot tandarts alleen aan de Rijks universiteit te Utrecht zal geschieden. Het is van algemeene bekendheid, aldus deze leden, dat deze universiteit in dit opzicht reeds overladen is. Met het oog daarop zouden deze leden het gewenscht achten, indien de tandartsenopleiding ook elders dan te Utrecht zou kunnen geschieden. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Aipotih. en Drog. 5 (Ingez. Med.) OVEREENKOMST INZAKE DEN CARTONVERKOOP. Ook Nederland erbij betrokken. Tusschen de Zweedsche, Finsche en Noor- sche cartonfabrikanten en de desbetreffen de verkoopsorganisaties in Groot-Brlttan- nië en Nederland is te Stockholm een be langrijke overeenkomst getroffen. Deze overeenkomst, welke eveneens wordt ge steund door de Engelsche fabrikanten, be oogt meer geordende toestanden te bren gen op de Engelsche en Nederlandsche car ton markt. Wat Nederland betreft, heeft deze over eenkomst betrekking zoowel op den prijs als op andere verkoopscondities. Voor de Britsche markt werd geen prijsovereen- komst getroffen. De Zweedsche productie van carton is, sinds de oprichting van de eerste fabriek, ongeveer 10 jaar geleden, snel toegenomen. Op het oogenblik bestaan er in Zweden 13 fabrieken met een totale capaciteit van 140.000 ton. Hierdoor komt Zweden, dat omgerekend per hoofd der bevolking zelf de grootste cartonverbruiker ter wereld is, in de rij van cartonproduceerende landen op de tweede plaats, voorafgegaan door de Vereenigde Staten. GEORGANISEERD OVERLEG BIJ DE P. T. T. In de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van de commissie van overleg van het staatsbedrijf der P.T.T. is het feit herdacht, dat deze commissie 20 jaar ge leden, ni. op 19 Februari 1919 door den toenmaligen directeur-generaal den heer E. P. Westerveld, werd geïnstalleerd. ZEEP VfrIM ONBEKENDE HERKOMST BEZOEK VAN FRANSCHEN MINISTER VAN ONDERWIJS. De Fransche minister van onderwijs, de heer Jean Zay, heeft glstermidag, na aan een lunch te hebben aangezeten in het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, zich doen inschrijven in de registers ten palelze Noordeinde. Ook heeft de minister bezoeken afgelegd bij de ministers Colijn, Patijn en Slotemaker de Bruine en bij den burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy. De minister was vergezeld door den Franschen gezant baron De Vitrolles en den directeur van zijn kabinet Marcel Abraham. Met minister Slotemaker de Bruine heeft de heer Zay het Mauritshuis bezocht. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft zich met minister Zay onderhouden over de vraagstukken op het gebied van onderwijs, welke in de beide landen aan hangig zijn. Minister Slotemaker de Bruine deelde den heer Zay mede. dat het H. M. de Ko ningin behaagd had hem te benoemen tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau, waarbij de minister zijn collega de ver sierselen dier onderscheiding ter hand stelde. Minister Zay dankte in hartelijke bewoordingen voor deze door hem zeer ge waardeerde onderscheiding. SPOORWEGEN EN LUCHTBESCHERMING. Naar wij vernemen, jieeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen voor haar be drijf een zgn. urgentie-plan voor bescher ming tegen luchtaanvallen doen opstellen. Bij de laatste groote luchtbeschermings- oefeningen in het Westelijk deel van ons land heeft men namelijk vele ervaringen opgedaan, die een juist inzicht hebben ge geven in de moeilijkheden, die op het ge bied voor de spoorwegen zijn te overwinnen. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft 2ijn Instemming met de plannen betuigd. Wat betreft de afscherming der verlich ting, het eventueel aanbrengen van nood verlichting, de aanschaffing van gasmas kers, de bestrijding van brandbommen, enz. zijn verschillende maatregelen in voorberei ding. Bovendien zal, naar wij vernemen, bin nen afzienbaren tijd een reglement voor de luchtbescherming bij de Nederlandsche Spoorwegen verschijnen, o.m. regelende het oprichten van brandploegen, ploegen voor de eerste hulp. ontsmettingsploegen. enz. NIEUWE KAMERHEER VAN DE KONINGIN. Het heeft H. M. de Koningin behaagd Haar Kamerjonker mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, Ingaande den isten Maart 1939 te bevorderen tot Kamer heer ln gewonen dienst en hem met ge lijken datum werkzaam te stellen op Haar secretarie. door JAC. ROELOFS. Kapitein Ramshorst keek bezorgd naar de zware, dreigende wolkbank, die haar zwarten monsterkop boven de Zuidoostelijke kim gestoken had. Een onheilspellende vreemdheid lag over dit gedeelte van de Chineesche Zee. In den loop van het laat ste etmaal was de. anders in dit jaarge tijde zoo hard doorstaande, Zuld-West- moesson zwakker en zwakker geworden een grijs floers, was als een sluier, den hemel gaan bedekken, waardoor de zon nog maar juist als een goudharige schijf zicht baar was geweest. Een broeierige en voch tige hitte had zich op de „Ruurlo", die op haar reis van Singapore naar Amoy de Zuid Chineesche kust genaderd was, ge legd. De kwikbarometer, die als een stille, trouwe wachter in de kaartenkamer hing, was eerst langzaam, toen sneller, gedaald. Een feller en feller blazende Noordelijke bries joeg met rukkende vlagen over het steeds grauwer en donkeTder wordende watervlak. Hier en daar begonnen grimmige golven hun witgrijnzende koppen op te ste ken. Een enkele zeevogel repte zich in snelle vlucht, als trachtte hij te ontkomen aan den beangstigenden druk, dien de na tuur op mensch en dier uitoefende. Alles wees op de nadering van den gee- sel der Oost Aziatische watereneen typhoon. De „Ruurlo" een kleine vrachtvaar der stampte koppig op de even van bak boord inkomende zeeën. Kapitein Rams horst staarde nog altijd naar het Zuid- Oosten. waar de inktzwarte wolkbank de richting aanduidde, waarin zich het cen trum van den orkaan moest bevinden. Dan keerde hij zich met een ruk om, liep den wachthebbenden stuurman voorbij, die in het midden van de brug stond, en ver dween in de kaartenkamer. Kwam een oogenblik later weer te voorschijn. „Vermaas wanneer we zoo door blij ven loopen is het zoo goed als zeker, dat we midden in den typhoon terecht ko men", wendde hij zich tot den stuurman. „Geef »ter streken bakboord, we zullen trachten Swatow te bereiken; en zeg tegen den machinist, alles uit de machine te halen wat er in zit." Even later draaide het schip langzaam bakboord uit. „Koers", meldde Vermaas dan. „Noorden ten Westen half West". Kapitein Ramshorst tuurde gespannen door zijn kijker naar voren. De hooge kaap, die den ingang van de Swatowbaal markeerde, moest reeds lang in zicht zijn, maar de zware regensluiers, die door den, naar het Noordoosten geloopen, steeds fel ler wordenden, wind over de brug van het schip gezwiept werden, maakten iedere oriëntatie onmogelijk. De „Ruurlo" slingerde nu zwaar op de aanschietende zeeën, die met woest geweld op den stalen romp braken. Af en toe klet ste de top van een kruller over het dek, terwijl de tot stormkracht aangegroeide wind de witte schuimvlokken ln wilde werveling meevoerde. Het begon don ker te worden. Ook de wachthebbende stuurman zocht in de vallende schemering naar de donkere landmassa, die zich ergens aan bakboord moest bevinden. Plotseling boog hij zich naar voren, bracht snel den kijker voor de oogen. „Land, kapitein!", riep hij ineens. „Daar! De witte toren is ook doorgekomen!" Kapitein Ramshorst had den ronden landhoek al merkt - hij herkende de kaap. Dichter onder de kust komend begon het schip zwaar te werken de mannen op de brug konden zich nog maar met moeite staande houden. Met woest geweld spoel den de brekers van stuurboord dwars over voor- en achterdek. Het opspuitende buis water sloeg, alles doorweekend, meters hoog over de commandobrug. Duisternis hing om het schip. Alleen het licht van den vuurtoren priemde nog zwakjes door het regengordijn. Dan deed eensklaps een alles-doorlrll- lende windstoot de mannen naar een hou vast grijpen, als een waterval stortte zich het hemelwater op de „Ruurlo". Geen land geen vuur was meer te zien. „Vermaas!!" schreeuwde de kapitein den eersten officier naast hem toe „wc ko men niet naar binnennaar buiten kunnen we niet meerga naar voren enprobeer de ankers klaar te maken". Zich vastklemmend aan de leuning, daalde Vermaas tastend de trap af hij moest met den bootsman over het donkere, zeeën-overspoelde voordek het ankerspil trachten te bereikenhet behoud van schip en bemanning hing op dat oogen blik van hen beiden af, wist hij Kapitein Ramshorst stond in het mid den van de brug, de handen om de reeling geklemd tot op de huid doorweekt de oogen dichtgeslagen, door striemend geeselend zee- en regenwater, dat werd voortgezweept door den joelenden, met helsche fluittonen om het schip razenden orkaan. Hij voelde zich machteloos Machteloos, tegen dat verpletterende ge weld, dat op zijn schip aanstormde... Waterbergen, waarvan alleen de, ln het duister witgrijnzende, toppen zichtbaar wa ren, kwamen aanrollen. Hieven de „Ruurlo" als een veer fn de hoogte; waarna ze zich met duivelsche woede op het dek stortten, als wilden ze het schip verzwelgen. Met volle kracht vooruit draaiende ma chine lag de kleine zeeboot achter de stijf naar voren staande ankerkettingen. En kapitein Ramshorst bedacht het met een huivering wanneer die braken De orkaanwind kwam nog steeds uit het Noord-Oosten aanrazen, scheurde alles weg wat niet muurvast stond aan boord. De aanstormende brekers schenen het schip te bedelven. Tot plotseling met een donde rend gekraak, dat boven het vernielende geweld van den typhoon uitklonk, de twee stuurboords-reddingbooten door een over komende zee werden verpletterd. In het volgende oogenblik sloeg een enorme krul ler aan stuurboord over de onderbrug scheen een moment het geheele brughuis, dat in zijn voegen kraakte, mee te zullen sleuren. De kapitein en de roerganger gre pen zich vast, om niet door het water weg gespoeld te worden. Een oorverdoovende slag „Vermaas!!" schreeuwde de kapitein. Hij liep, voorzichtig tastend, naar stuurboord zijde. Toen bleef hij plotseling staan. Op de plaats waar de eerste officier zich be vonden had, was een gedeelte van de hrug weggeslagen. Aan redding viel niet te denken En dan gebeurde wat kapitdlh Rams horst reeds lang verwacht had: de anker kettingen brakenI Bijna op hetzelfde moment flauwde de wind af ging eindelijk geheel liggen. Een benauwende stilte hing eensklaps om het schip terwijl de woest kokende en kolkende golven het nog steeds bestorm den, het. „oog" van den typhoon trok over de „Ruurloo". Aangstwekkend werkten die absolute windstilte en die wild dooreen tuimelende zeeën. Machteloos geeselde de schroef het water de eenige kans op behoud be stond daarin, te trachten uit de kust te komen, wist kapitein Ramshorst. Maar hij wist ook, dat die poging vruchteloos zou zijn. De regen had opgehouden. Vreemd helder, als een vertrouwde vriend bijna, werd het vuur van de kaap weer zicht baar. Daar doemde ook het land aan de andere zijde van de baal op. De kapitein schrok. Vlakbij was het zette hard doorü,... Ze dreven er naar toe!!Dichter en dichter bij kwamen zwarte landbrokken, duidelijk zichbaar in den donkeren nacht, Eilanden?? vroeg hij zich, verbijste rend, af. Maar hier waren toch vroeger geen eilanden!! wist hij met zekerheid. Mijn hemel, ze zouden stranden!.... Rondom eilanden, waar ze in snelle vaart langs dreven. Werktuigelijk haalde hij de handel van de telegraaf over: Stop machines. Die konden nu geen dienst meer doen. En dan ineens wist hij het: „De vloed golf!!".... Die eilanden waren heuvels Ze dreven boven het land....! Daar stootte het schip een lichte schok; dan een zware. Een siddering voer door de „Ruurloo". Dan lag ze stil Ze zaten geboeid. Het schip viel op een zijde. Bleef zoo liggen. De bemanning drong samen op de halfvernielde commandobrug En dan zonder overgang beukten plotseling weer felle windstooten het ge strande vaartuig. En een oogenblik later floot en siste rukte en scheurde de or kaan weer met verdubbelde woede; maar nu uit tegenovergestelde richting Zuid west. Opnieuw zwiepten striemende regenvlagen over het schip. Maar het zeewater rondom, waar de typhoon flarden van af scheen te scheuren, die hij in dolle woede voor zich uit joeg, begon te zakken. De vloedgolf liep terug. Dan lag de „Ruurloo" bijna droog. Hulpeloos als een op het strand ge slagen walvisch. Een wrakver het land in. Verloren was zemaar de orkaan kon haar niet meer deren. En haar bemanning was zich dat dankbaar bewust, terwijl ze op een beschutte plaats het einde van den typhoon afwachtte. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) Een tip voor laatkomers! De laatste sprint voor de Nationale Geluksrace 1939 is begonnen. De race nair drie volle jaren uit de zorgen Uw tic. naar het Geluk De vele administratie noodzaakt ons dt trekking te verschuiven tot Woensdag 15 Maart a.s. Dus voor alle laatkomers nog een laatste kans. Grijpt die kans vfór het te laat is. De trekkingsdatum is oy. HERROEPELIJK vastgesteld: 15 Maart 15 Maart, dan zal het lot (onder toezicht van Notaris Mermans te Utrecht) beslissen over Uw lot! Met 5000 gulden voor drie jaren uit de zorgen!! 10.000 gulden aan praohtlge prijzen! Zendt thans de beroem de gele kaart naai- Utrechten verzekert U van drie zonnige jaren I Mocht U noi niet in het bezit zijn van een gele kaart. U kunt ze, op aanvrage kosteloos bekomen bij het Comité tot verzorging van dak- looee Vrouwen en Meisjes van alle gezind ten te Utrecht. Postbus 2004 De trekkingslijst wordt U binnen U dagen na de trekking, gratis toegezonden. De termijn van inzending der gele kaar ten siuit definitief Maandag 13 Maart 10 uur v,m. (Ingez. Med.) MOLENAAR ZAT IN DE SCHULD. In den namiddag van 9 December, om streeks kwart voor zes, zagen passeerenda voorbijgangers plotseling vlammen slaan uit de raampjes van den molen ,De Wal visch". staande aan de Westvest te Schie- dam. Hoewel het interieur nagenoeg geheel uitbrandde, kon de molen, welke aan de vereeniginE ..De Hollandsche Molen" toe behoorde. behouden worden. De omstandigheden, waaronder de brand was ontstaan, bleken nogal verdacht ie zijn en reeds spoedig na den 9en December werd een drietal mannen gearresteerd als verdacht, betrokken te zijn bij den brand, De politie had de juiste mannen te pakken en toen wist zij ook spoedig hoe en waarom de brand ontstaan was. De zaken van den molenaar on expedi teur, den 33-jarigen J-, gingen namelijk zeer slecht. Hij had twee personen In zijn dienst, den 54-jarigen machinist v. d. v. en den 32-jarigen expeditieknecht S„ bei den wonende in Rotterdam. J. had tegen zijn knechts ai het plan geopperd den molen in brand te steken. Op den 8sten December- had hij gezegd: Ik zit omhoog, de boel moet maar in brand. Morgen zal het gebeuren". Dit verklaarde v. d. v. althans op de terechtstelling van de Rotterdamsche rechtbank bü de be handeling van deze zaak. J., die ook te recht stond, was bij v. d. V. gekomen, doch deze had voor de brandstichting bedankt. S. voelde er wel iets voor en toen hij een maal de zaak aanpakte, deed v. d. V. toch ook maar mee. Toen de president, mr. Huyser, hem vroeg waarom hü dit gedaan had antwoordde verd., dat het een goede patroon was, dien hü wel een vrienden dienst wilde bewijzen, alhoewel hun niets voor dien dienst was toegezegd. Op 9 December zou het dan gebeuren. Samen heschen zü 25 ton grondnotenschll- len met de machines op en verspreidden die over drie etages. Verd. S. heeft daarna op aanwijzing van den molenaar J. «en fleschje aceton over een der zakken ge gooid en verd. V. had met een lucifer de licht-ontvlambare stof doen ontvammen. Samen hebben zij het toen op een loopen gezet en zijn in de stad eenige borrels gaan drinken, v. d. V. en S. stonden voor brandstichting terecht. J. voor uitlokking Alle drie verdachten bekenden. Het bleek dat verd. J. zijn machines had verkocht bi October, doch later had hü deze onvereen- komst geannuleerd en op 19 November had hü de machines weer aan anderen ver kocht. Zün eigendom bestond feitelijk alleen uit de schillen. HU had een groote schud, door verschillende financieele strop pen gekregen. Verd. had den raad om den molen ln brand te steken, weer van an deren gekregen, naar hü zelde. Het O. M.. waargenomen door mr. Reu- mer, achtte de verschillende ten laste ge legde feiten bewezen. Verdachte v. d. V. en S. hebben den brand gesticht, maar het is niet zeker hoe verd. J. den brand heeft uitgelokt. Een belooning heeft hil niet gegeven. Zoowel v. d. V. als S. hadden een blanco strafregister en zün nu feitelijk van J. dupe geworden. Spr. elschte tegen v. d, V. en S. ieder een jaar gevangenisstraf van één iaar en tegen J. twee iaar. ieder met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. J. R. penterman vroeg voor vera, J„ indien de rechtbank tenminste een strafbare uitlokking aanwezig achtte ver in ndering van straf. Mr. J. Cohen bepleitte voor beide andere verdachten clementie. De uitspraak werd bepaald op 10 Maan- Hier is het antwoord! 1. Johannes Brugman was een we'° spraatt Nedeiïandsch kunstreoenaai- Hij was een minderbroeder (eeazteb* uit het Keulsche land die in l»oa - Amsterdam onder een grooten toeiow van volk preekte. 2. Oorlogsschip. 3. Het woord Jaco'-s'adder is ontleen aan het bekende droomgerbht van aartsvader Jaoob. In een droom zag een ladder waarvan de voet °b aarde rustte en het boveneinde hemel raakte. Gods engelen klom'1 langs dezen ladder op en neder '°en 28 12). 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10