BUITENLAND TRIUMPH IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 24 Februari 1939 'N TRIOMF VAN SMAAK PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN 1 CENT VIRGINIA 'N TOPPRESTATIE tr5: VOOR DEN l PRIJS EN Algemeene Toestand De erkenning van Franco Handgeknoopte Oostersche tapijten Handelsbesprekingen De nafionaal-socialisfische partij ontbonden FROTESTANTSCH JEUGDTOONEEL. Opvoering van Madeleine Bölitlingk's ..Astrid", Gisteravond vond in den Leidsehen Schouwburg" door de leden van het Pro- testantsch Jeugdtooneel te Utrecht onder de ausp'ciën ran den Chr. Kunstkring een opvoering plaats van het drama ..Astrid". van de hand van Madele.ne Böhtlingk. dat sinds de verschijning daarvan in 1920 reeds met succes meermalen vertolkt is, Spelend in het Noorwegen en Zweden der Middeleeuwen, behandelt deze tragedie diverse dlep-menschelijke problemen, waar van wel het voornaamste Is zooals Dirk Co-ter het in zijn inleid ng tot dit drama opmerkt .de werking van het geweten": een ziel ondergaat, met vertwijfelingen, den onverbiddellijken doem om te stijgen. Hier ziet men den strijd uitgebeeld van de bastaard-dochter Astrid van den hei- denschen Zweedschen koning, die onder bedrog, n.l. het voorgeven als zou zij In- gegerd, de echte dochter van dien koning zijn als toekomstige echtgenoote van den chrlstelijken Noorschen koning Olaf in d en: paleis haar intrede doet. Olaf heeft n.l. Ingagerd ten huwelijk gevraagd, een huwelijk dat de s'nds lang begeerde vrede tus-ch?n de beide landen zou brengen. Zelf heeft Astrid deze list verzonnen teneinde den christelijken koning smaad en hoon te berokkenen. Doch ziet: éénmaal aan het hof als koningin liefderijk begroet begint haar innerlijke ommekeer Zij zocht eer, levensvreugd en hartstocht met haar slu- wen opzet en onder den invloed van mach ten. die dit he'densche kind nog vreemd waren en waarvan zü het bestaan n'et vermoedde, wordt haar het verblijf naast den nobelen Christenkoning tot een nood lot een kwelling en dreigt het leven in deze heilige sfeer haar te verpletteren. Langzaam wordt zij zich bewust van het goed en kwaad, van hetgeen verantwoor delijkheid en genade in het leven beteeke- ner. Het proces der ommekeer, totdat zij Olaf haar schuld bekend heeft, waarna vergeving haar ten deel valt en loutering haar geschonken wordt, is in deze tragedie door Madeleine Böhtlingk scherp en inner lijk juist geteekend. Verschillende drama tische scènes houden ondanks inz r.kingen de aandacht vast. Madeleine Böhtlingk. wier verheven, dichterlijk-rhythmisch proza op hoog ni veau staat, is er in geslaagd ook de andere geestelijke sferen harmonisch in deze tra gedie op te nemen en te verwerken. Het schuld en boete"-proble.em wordt hier treffend en overtu'gend uitgebeeld. Wij kunnen op dit alles in kort bestek niet nader ingaan Het Protestantsch Jeugdtooneel heeft van deze veele'schende tragedie een verdienstelijke uitvoering ge geven en onder leiding van den heer C. A Schdo het bewijs geleverd, zich dep in het werk te hebben ingeleefd Vóór alles heb ben wü lof voor de hoofdvertolkster Aja Schilp-Jansen (Astrid i. d e de u'teenloo- cende facetten van dit karakter met groote innerlijke bezieling wist te belichten. Naast haar noemen wij Wim v. Beusekom als de blinde zanger Hjalte vriend van Olaf Ha- raldszoon de heilige koning van Noorwegen \v!ens ontroerend spel vooral te zamen met AstLd. de aandacht trok. Ook Gerrit Schilp als de Noorsche kon'ng en Chris Leeflang in de rol van den koopman Eyvind Sver- risson hadden zich uitstekend ingeleefd. De vele kleinere rollen waren eveneens in goede handen. Voor ons gevoel had het spel In verschillende scènes heftiger, be- wogener kunnen zijn. doch dit neemt niet weg. dat het ons vele malen vermocht te interesseeren. Enkele vergissingen of on zekere momenten vergeven wü dilettanten gaarne. De art'stieke en ln fraaie kleuren ge houden décors naar het ontwerp van P. van Gastel en de daarbij zich zuiver aan passende costuums. vervaardigd door de c'amiesleden van het gezelschap droegen n'et weln'e bit tot het welslagen van het erheei dat aan een beschaafde en van religieuzen ernst doordrongen vertolking gen geringe eischen stelde. Het n'et talrüke puble'k heeft door een ha-telHk aoolaus blijk ran zün waardee ring voor het gebodene betoond. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. Filmavond. Voor de Ned. Christelijke Grafische Bond afd. Leiden heeft gisteravond de firma van Gelder Zonen haar nieuwe bedrijfsfilm ver toond in het gebouw Prediker. Voor dezen avond bestond zeer groote belangstelling. Na de opening door den voorzitter hield de heer Pels een korte inleiding, waarin hij de geschiedenis van het papier behandelde en de papierbereiding in het bijzonder. Hierna werd de film vertoond, welke een j duidelyk overzicht gaf van dit zeer om- j vangrljk bedrüf. Nadat drie acten ge draaid waren werd gepauzeerd, waarin de 1 heer Pels de vele vragers tevreden stelde. Was voor de pauze de papierbereiding ge toond. hierna kregen de aanwezigen de ver schillende producten te zien. van het schit terende postpapier tot de papieren kolen- zak toe. Te ongeveer halfelf gingen de 500 bezoekers, dankbaar voor het genotene, naar huis. dracht had spr. dus 1 dag; de uit- en thuis reis duur n.l. 10 dagen. Een dag nadat spr. In Nederland terug was, hadden alle 21 opdrachtgevers een rapport over de resultaten ln hun bezit, VUfttg procent moet de ontvangst van dit rapport nog bevestigen! Een algemeen rapport werd uitgebracht aan het hoofdbestuur der vereeniging. doch tot spr.'s grooten spüt is dit rapport niet gepubliceerd. De ervaring tijdens deze reis opgedaan is. dat men van Nederiandsche züde abso luut onvoldoende aandacht aan Indië schenkt. Nederland zal zich, wil het Indië niet geheel ais export-gebied verliezen, dienen aan te passen aan de Indische ge woonten en zal zün producten in overeen stemming moeten brengen met den smaak van den Indischen afnemer. Te weinig Nederiandsche industrieelen kennen de Indische toestanden en zoo lang zü hier in Holland achter hun bureau blij ven zitten, zullen zü er dan ook niet in slagen de Indische markt terug te winnen. Voor Nederland is in Indië nog zeer veel op handelsgebied te doen. al was het alleen maar op het gebied van vlschconserven, chemische producten, asbest, touw. emaille en eenvoudig aardewerk Hoe meer Nederlanders er naar Indië 8943 (Ingez. Med.) THEOSOFISCHE VEREENIGING. CHF. HIST. JONGERENGROEP. Mr. L. Bosch van Rosenthal tot voorziter gekozen. In het gebouw Rehoboth kwam gister- a-rond de Chr. Hist. Jongerengroep büeen onder leiding van den waarn, voorzitter, den heer H. J. v. d. Weerthof. Deze samen komst. welke zeer druk bezocht was, werd n» gebrulkelüke opening, met het lezen van een gedeelte uit het Johannes-evangelie, geo-end De heer v. d. Weerthof heette hierna allen welkom om vervolgens een ko-t inleidend word te spreken, waarin hij uiteenzette, dat er ln Leiden nog een groot, aantal jongeren geen lid is. Na lezing der mtulen sprak mr. L. Bosch Ridder van Peeenthal over ,,De werking van ons hul- d'g regeerlngssysteem." De secretaris van de Chr. Hisl. Kiesver- fr.iging deelde daarna mede. dat het 30- jarig bestaan der Kiesvereeniging op 10 Maart herdacht zal worden. Als sprekers zullen op dezen avond het woord voeren minister Van Boeyen en het Eerste Ka merlid. prof. jhr. mr. B. C. de Savornln Lohman. Na de Dauze had een bestuursverkiezing plaats. Met on één na algemeene stemmen v erd mr. L. Bosch Ridder van Rosenthal, die een zoon van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht is, tot voor zitter der groep gekozen. Mr. Bosch van Rosenthal werd direct di- r--t hieroo door den heer v. d. Weerthof ris vcc-vitter geïnstalleerd. Met een korre r "-n'-aardde de nieuwe voorzitter zijn fi—ctle. C-r die allereerst dankte voor het in hem ge-telde vertrouwen, hoopte in pret- t'ee samenwerking nog veel in het belang der groep te kunnen doen In het büzon- öcr richtte spr. zich tot den heer v. d Weerthof. die gerulmen tijd op prijzens- v-irdite w'izs de voorzittersfunctie heef' v---omen. De verdere bestuursverkiezing had to' tot vice-voorzitter werd ge- 1 Ce heer K. van Houten en tot be stuurslid mej. M. G. Schinkel. Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan werd de vergadering met een kort woord en dankgebed door den voorzitter gesloten. Vergadering van het Centrum Leiden. Gisteravond trad als spreekster voor dit Centrum op mevr. W. A. L Ros—Vrijman van 's-Gravenhage met het onderwerp: ..Occulte merkteekens ter herkenning van lichte en duistere machten In haar inleiding wees spreekster er op hoe volgens theosofisch standpunt het verloop der dingen in de wereld zich vol trekt. De godheid als primaire kracht door dringt alles met geestelijk leven, terwül de stof secundair is. Door de wisseling van deze krachten ontwikkelt zich het groote gebeuren der wereld, het organisch gebeu ren, dat verloopt volgens de wetten der evolutie en het oorzakelük verband. Vervolgens doet spreekster uitkomen.dat het leven zich telkens een nieuwen vorm kiest en hoe de ervaring van vorige levens telkens weer in nieuwen vorm wordt mede gedragen. Het leven ontwikkelt zich van onbewust tot bewust, daarna wordt men zelfbewust om te nsiotte te komen tot albewustzyn, de gedachte dat wij allen broeders 2ün als kinderen van één Vader. Tegenover de lichte machten, den geest van de goddelijke wüsheld, staan de duis tere machten, verbonden aan het dierlijke in den mensch. Teneinde de centra van goede krachten de overhand te doen be houden boven de centra der afbrekende machten, moet de mensch komen tot gees telijke en moreele herbewapening, opdat de Dtoederschap in alles wat leeft, zloh ont wikkelde en een merkteeken worde van lichte machten Dit geldt zoowel voor de ontwikkeling van een ras als van een volk en een land. Alle groei is vrijmaking van den geest in en door het lichaam. Een be perking, een aanslag op die vrijheid is een aanslag tegen den heiligen geest. Spreek ster bedoelt hier natuurlijk geen bande loosheid, maar vrijheid in den goeden zin van liet woord. Zün de wetten, welke ons beperkingen opleggen, niet goed. dan trachte men deze langs evolutionnairen weg en niet door revolutie verbeterd te brij gen. Na gewaarschuwd te hebben voor de geestelijke leiders, die het wagen een vinger uit te steken naar de vrijheid wijst, spreekster op voorgangers als Olcott 'mevr Blavatsky, dr. Annie Besant en anderen' die gestreden hebben voor de vrijheid. Het licht kan een tüd lang verduisterd worden, maar telkens zal de fakkel weder worden aangestoken aan het Eeuwige Licht. Zü die krachtens het Eeuwige Licht werken zul len geen wreedheid bedrljvin, want de wreedheid is een der grootste misdaden en een kenmerk van de donkere machten. Met tal van voorbeelden toonde spreek ster aan hoe door vrees-aanjaging en val- sche voorstellingen de duistere machten trachten de overhand te behouden, terwül Zü. die werken uit het Licht geen vrees ?ZTinlai"' !'efde versPreiden, om ten Sictte te komen tot de algemeene broeder schap der menschen. Met een opwekking om te werken voor de vrijheid, die wij nog hebben, om XI het LicM behoud"n zoodoende net Licht te doen zegevieren, besloot spreekster haar rede. die door een talriik gehoor met belangstelling werd gevolgd VEREENIGING ..NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Leiing van jhr. dr. Mollerus. rtoDfrib?langi.teI"ng voor de gisteravond ln de Kleine Stadszaal door de afd Leiden kaat'^beWd6e"h-ln8 w'"Nederlandsch Fabri kaat belegde bijeenkomst was zeer gering De voorzitter, de heer Hk. Pel sprak hier over zün teleurstelling uit en spoorde de raTP aan het vergaderlngbezoek aan te bevelen De heer Pel deelde mede. dat hU In ver band met zijn vestiging elders binnenkort als voorzitter zal aftreden en dat zün maats zal worden Ingenomen door dr. ir. P Fehmcrs. De heer Pel zal echter een be stuursfunctie blyven bekleeden De heeren H. Pel en mr. dr P. G. Knibbe werden als bestuurslid herbenoemd, terwül het be stuur werd uitgebreid met den heer W. Zwart, die den middenstand zal vertegen woordigen. Met enkele hartelijke woorden dankte mr dr Knibbe den heer Pel voor het vele werk door hem als voorzitter verricht Hierna was het woord aan den secretaris van de Kamer van Koophandel te Haar lem. jhr. dr. J. C Mollerus, die zooals hij mededeelde voor de 182 ste maal sprak over .Ervaringen omtrent de zakenvllegreis in Junl-Juli 1938 per K L M naar Java en te rug. in opdracht van het bestuur der Ver eeniging ..Nederlandsch Fabrikaat" Op zeer levendige en vaak humoristische wijze gaf jhr. dr Mollerus een beschrijving van de vliegreis naar Indië, waarbij hij volop gelegenheid vond de prachtige orga nisatie van de K.L.M. te roemen. In vogelvlucht schilderde hü de route waarlangs zich 3 maal per week een K L. M.-vogel begeeft en vertelde verschillende byzonderheden van de steden, welke wor den gepasseerd. De opdracht, welke de heer Mollerus van de vereeniging kreeg was: maak ln 31 da gen een reis naar Indië en terug en voer op Java 21 opdrachten uit. Voor elke op DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Behangers 24; Baggerlie- den 1; Betonvlechters 32; Betonwerkers .67; Glazenmakers 1; Glazenwasschers 15; Graniet werkers 14; Grondwerkers 113; Helers 1; Met selaars 105; Opperlieden 103, Schilders 217; Sloopers 9; Steenhouwers 2; Straatmakers 7; Hulp-Straatmakers 12: Stucadoors, Witters 63; Timmerlieden 235; Uitvoerders 11; Voegers 22; Ongesch. Bouwvakarb. 15. Totaal 1059. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 18; Bleekers 20; Vellenblooters 3; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 115; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb 68. Totaal 229. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 72; Rei zigers, Colp. 37; Winkelbedienden 37; Etaleurs 2; Incasseerders 16; Musici 6, Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 12. Totaal 185. Hotel-Café-Personecl: Huispersoneel 12; Hulsjongens 1; Kellners 59; Koks 7. Totaal 79. Hoütbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbewer kers 63; Kistenmakers 8; Kuipers 3; Lijsten makers 4; Meubelstoffeerders 6: Meubelmakers 34; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 38. Totaal 102 Kleermakers: Kleermakers 70; Kappers 2; Schoenmakers 12. Totaal 84. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 41; Land arbeiders 49; Tuinlieden 33; Warmoeziers 13; Ongesch. Landarb. 7. Totaal 143. Metaalbewerkers: Bankwerkers 86; Bllkbe- werkers 29; Burgersmeden 29; Electriciens 39; Gasfitters 16; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 1; Isoleerders 8; Kettingsmeden 16; Klinkers 10; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 11; Loodgieters 43: Machinisten 11; Metaalboorders 4: Metaal draaiers 4; Metaalslijpers 3; Modelmakers 1; Monteurs 16; Planostemmers 3; Polijsters 2; Ponsers 4; Rijwielherstellers 17; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Stokers 23; Tegen- houders 12; Hulp-Verw. Monteurs 13: Voor- slaanders 8; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 8; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 45; Zandspuiters 6; Zandvormers 4; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 47. Totaal 544. Sigarenmakers: Sigarenmakers 21; Sig. Strip pers 3. Totaal 24. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 7; Inge nieurs 1; Teekenaars 10; Werkmeesters 9. Totaal 27. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 19; Kluwers e.a. 9; Luikers 11; Plaatsnij ders e.a 10; Spinners 47; Spoelers 2; Sterkers (Ingez. Med.) trekken om zich op de hoogte te stellen van de Indische toestanden, des te gemak kelijker het zal zijn onzen export uit te breiden. Op een vraag van een der aanwezigen waarom het rapport aan het hoofdbestuur uitgebracht niet is gepubliceerd, ant woordde de voorzitter, dat het hoofdbe stuur dit niet gedaan zal hebben, omdat het daarin althans voorlooplg geen voor deel ziet. Na de pauze vertoonde jhr. dr. Mollerus verschillende lantaarnplaatjes, gemaakt tijdens zijn vliegreis naar Indië. De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Lei den werd bij deze lezing vertegenwoor digd door mevr. A. GroenNieuwenhuizen Segaar. Onze stadgenoot, de heer B. C. Schalks, thans werkzaam ter secretarie van Zoeter- woude, ls toegelaten als volontair teT ge meente-secretarie te Noordwijk. Gistermiddag Ls de zes-jarige J. L, J. v. d. P. uit de Magd. Moonsstraat bij het speien op het Steenschuur gevallen, waar door het kind verscheidene hoofdwonden en vermoedelijk ook een hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. (Ingez. Med.) 3; Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 5: Wevers 54; Wolbewerkers 33; Ongesch. Textielarb. 71. Totaal 272 Transportarbeiders: Emballeurs 3; Chauf feurs 144; Exp. Knechten 25: Koetsiers 11; Loopknechten 40: Magazijnknechten 07; Schip pers 97; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 6; Transportarbeiders 64; Losse Arbeiders 463. Totaal 938. Typografen: Boekdrukkers 13; Boekbinders 27; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 5; Letter zetters 27; Steendrukkers 1. Totaal 78. Voedingsmiddelcnarb.: Bakkers 89: Ovenisten 2; Slagers 64; Suikerwerkers 19; Wijnkoopers- knechten 13; Zulvelbereiders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 243. Vrouwen; Kapsters 1; Naaisters 10; Winkel juffrouwen 11; Serveersters 2; Kantoorbedien den 34; Ass. bij Tandarts 1; Verpleegsters 5; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 2; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 2; Ass. cn Huishoudsters 7; Dagmeisjes 14; Dienstboden 2: Kinderjuf frouwen 1; Werksters 50; Fdbr. Arbeidsters 4; A.V.O. 6. Totaal 154. Alg. totaal (v.o. 20 Werkverschaffing) 4221 25 Februari 1938 4626 25 Februari 1937 5005 Ben. 27 Ged. Werkloozen. De besprekingen, welke Leon Bérard en zün medewerkers met Jordana hebben ge had. hebben gisteravond geduurd van 21 uur tot 22.45. Bérard heeft aan de pers verklaard, dat deze lange bespreking alles heeft gebracht, wat ervan werd verwacht, doch vermoedelijk zal vanochtend een laatste bespreking worden gehouden. In een officieel communiqué dat na de bespreking is gepubliceerd, wordt slechts gezegd dat Bérard een onderhoud heeft gehad met Jordana waarbü de besprekin gen. welke Maandag zün begonnen en welke werden onderbroken door de reis van Jordana naar Barcelona en Tarragona werden hervat. Op den correspondent van Havas hebben dit laconieke communiqué en de zwüg- zaamheid van degenen, die aan de bespre kingen deelnemen, een gunstigen indruk gemaakt. Bérard heeft aan de pers gewei gerd nadere inlichtingen te verstrekken. In welingelichte kringen wordt ver klaard. dat de erkenning van Franco tot een voldongen feit zal worden in een bijeenkomst van den ministerraad in Parijs op .Maandagmiddag as. Men gelooft, dat de Brltsche regeering. waarschijnlijk eveneens Maandag, een aankondiging het licht zal doen zien. gelijkluidend aan die van het Fransche kabinet. Naar Havas u't Parijs meldt, zou een interpellatie, welke gistermiddag ls inge diend door de Fransch-Spaansche vrlend- schapsgroep in de Kamer en welke beoogt, zich te verzetten tegen erkenning de lure van de regeering te Burgos door Frankrijk, het vraagstuk der erkenning, tegen alle verwachting in naar parlementair terrein verleggen nog vóór het door de regeerlng ls afgehandeld. Daladier zal zich tegen het houden van een onmiddellük debat verzetten en aan een verzoek om de behandeling der inter pellatie op te schorten, de kwestie van vertrouwen verbinden. In de wandelgangen van de Kamer acht men het nagenoeg niet twüfelacht'g dat de meerderheid de meening van de regee ring zal onderschrüven en men meent dan ook. dat deze stilzwUgcnd gemachtigd zal zün Burgos te erkennen. Naar verluidt, heeft de Britsche regee ring den wensch uitgesproken, dat een verzekering zou worden gegeven, voor zoo ver dit mogelijk was. dat er volledige terug- houding en gematigdheid betracht zou worden ln de behandeling van linksche personen De Techtsche autoriteiten ant woordden. dat hun politiek blijft, zooals die tevoren uiteengezet is n.l. dat misda digers fcestraft zulen worden na een wet tig proces onder dezelfde voorwaarden als voor den aanvang van den burgeroorlog en dat politieke overtreders wier daden vüandig zün geweest aan de nationallst'sche be weging zullen worden gestraft volgens de beginselen, die uiteengezet zün ln het recente decreet van Franco dienaangaande na de bezetting van Catalonië. Het recht- sche antwoord besloot met de verklaring, dat de nationalistische politiek niet gewij zigd zal worden door welk voorschrift of welke poging tot overtuiging ook. doch onafhankelük blijft van bultenlandschen Invloed van lederen aard. De Itailaansche minister Ciano is op weg naar Warschau. Goerlng wordt in Italië verwacht. '8-G RAVENHAGE NOORDEINDE 140 C zijn mooi en niet duur. 8933 (Ingez Med DUITSCHLAND. Joden moeten kostbaarheden inleveren. Het .Reiohsgesetzblattpubliceert een verordening, waarin gezegd wordt, dat alle Duitsche of statenlooze Joden verplicht zijn binnen twee weken al hun voorwerpen van goud, zilver en platina en al hun edelstce- nen en paarlen in te leveren. De inlevering geeft recht op schadevergoeding volgens de aanwijzingen vast don minister van eco nomische eaken. .1 engel- herinneringen. ouderlijk tehuis, 't Gele gaslicht raet dat tcere, witte ..kousje", misschien wel die oude koperen olielamp met haar grillige vogeltjesmotie- ven, dat ouderwetsche be hang, knalrood, felgroen of donkerbruin, gestreept of met meloenjiroot patroon, we herinneren 't ons als den dag van gister. Veel is veranderd, doch kinderen hechten nog evenzeer aan hun ouderwo ning. Verwen Uzelf, verwen Uw kinderen en kies een licht, zonnig R&D behang uit de splinternieuwe R&D stalenboeken. Vraagt ze vrij blijvend aan Uw behanger. Seri e 50. de keurverzamehng. Series 47-18 en 49, die extra laag geprijsd zijn. Als het R&D lettermerk op de kaft staat hebt U zekerheid, de origineele R&D behangsels vóór U te hebben, gedrukt in de mooie, transparante „Fixa-Color" kleuren. FABRIKANTEN: Bath a Doodeheef ver Levering via Uw behanger. Toonkamert te Leiden, Hooigracht S6. 8954 (Ingez. Med.) ROEMENIE. De naar Berlün teruggekeerde leider der Duitsche economische delegatie naar Roe menië, Wohltat, heeft voor zün vertrek nog een slotbespreklng gehad met Bujol, minis ter van volkshuishouding, aldus de .Finan cial Times". De delegatie heeft, wat betreft de besproken vraagstukken, in beginsel overeenstemming bereikt. Men heeft den indruk dat de besprekingen in de laatste 48 uur aanztenlyk zün bespoedigd. Het schijnt echter, dat hij niet is ge slaagd in zyn poging, concessies te verkrij gen voor het boren naar petftleum en het eventueel ontginnen van nieuwe petroleum- velden. Naar verluidt wordt binnenkort een Fransche delegatie verwacht voor het be- studeeren van eeu uitbreiding van den Fransch-Roemeensohen handel. Deze dele gatie zal onderzoeken welke nieuwe midde len er gevonden kunnen worden voor een groote afneming van Roemeensche petro leum. Naar verwacht wordt, zullen tevens met Frankrijk nieuwe 'bewapeningsplannen worden besproken. HONGARIJE. De nationaal-socialistiscbe partij, welke onder leiding stond van majoor Szalassy, is ontbonden. Den laatsten tüd werden talrijke huiszoe kingen verricht in het centraal bureau van de i»rty, in verband met den anti-Jood- schen aanslag in de Dohanystraat te Boe dapest. Vanochtend hebben 600 politieman nen de verschillende bureaux van de partij bezet; men. verwacht dat talrüke arrestatie! zullen worden verricht. Men kan thans verwachten, dat na het verbieden van een partü. waarvan de kracht reeds aanmerkelijk was verminderd, majoor Szalassy toch is tot drie jaar dwang arbeid veroordeeld en het blad van de be weging is verboden, het extremisme meer tot uiting zal komen in de ni6uwe regee- ringsparty, welke een sterken radicalen vleugel heeft, waarvan de meest, gezien» leider de vroegere minister-president lm- redy is. Deze heeft, onmiddellük na zt)n aftreden en niettegenstaande de omstan digheden. welke tot dit aftreden noopten, besloten den stryd voort te zetten. Men weet zeer we], dat Imredy en zün vrienden streven naar een totalitairen regeeringe- vorm met een fascistische strekking. VEREENIGDE STATEN. De verbetering van de haven van Guam. Het Huls van Afgevaardigden heeft het voorste] verworpen 5 milltoen dollar uit te geven voor de verbetering van de haven van Guam door met 193 tegen 161 stenlJ men een amendement aan te nemen tot schrapping van dezen post van de begroo ting voor landsverdediging. Ook de recente manifestatie van oen ..Dultsch-Amerikaanschen Bond" is te' sprake gebracht. De republikeinsche senator Martin ver klaarde: Deze meeting is een demonstratie le* weest van vreemdelingen, waarvan velen de uniformen droegen van een buitenlano- schen dictator, een vijand van hetgeen Washington voorstaat. Indien ik aan het bewind was. zou ge- enkele van die manifestanten nog lange' dan vicr-cn-twintig uur de vrije lucht m Amerika ademen. De leden van den ..Bund" Ple°,enJL raad jegens het Amerikaansche vaderisu ZUID-SLAVIË. Het blad Balkan verboden. Het te Belgrado tweemaal per week ver schijnende blad Balkan is verboden. Dit blad was na den val der |'e6eeLj van Stojadlnowitsj wegens zijn feilen m*j tweemaal gewaarschuwd en vervolgens beslag genomen. ,- Op de derde waarschuwing ls thans™ definitief verbod gevolgd. De Balkan een fel antl-semietlsch orgaan. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2