Nieuws uit de Filmwereld Lord Halifax waarschuwt tegen dwalingen Töjjal/ De Belgische regeering voor het Parlement LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Februari 1939 Vierde Blad No. 24208 hc&iai J9sie Jaargang Onvoorwaardelijke solidariteit met Frankrijk (IIN/TINICTTEREM Arthur Briët overleden De zaak Martens in onderzoek In antwoord op de vraag van het lid der labouroppositie, Lord Addison, of de re- eeering een verklaring kon afleggen be treffende de betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland, heeft de Engelsche mi nister van buitenl, zaken Lord Halifax een redevoering uitgesproken in het Hooger- huis. Hij zeide o.m.: Het zou een groote dwaling zijn te veronderstellen, dat cenigerlei onuit gesproken voorbehoud van eenigerlei Lord Crewe sprak over de geschilpunten tusschen Italië en Frankrijk. Aan den eenen kant is het zoo, dat welke ook de Ita- liaansch-Fransche punten van geschil mo gen zijn, zij primair dit land niet aangaan, maar aan den anderen kant hebben zij rechtstreeks betrekking op dit land, omdat wij met Frankrijk de relaties onderhouden, waarover wij zoo juist spraken en omdat wij tevens verheugd zijn onze betrekkingen met Italië te hebben hersteld en verlangend zijn die te handhaven. Ik moet er op wijzen, aldus de minister aard gepaard ging met Chamberlains verder, dat noch de Fransche, noch de Ita- woorden betreffende de solidariteit met Frankrijk. Die verklaring was duidelijk en on dubbelzinnig. Lord Halifax. Wanneer ik het in de bewoordingen van ten huiselijke vergelijking zou mogen zeg gen, dan was de verklaring van den aard dier borden, die wij thans op vele gevaar lijke punten in het land zien: „Halt, krui sing met voorrangsweg". En dat was de bedoeling er van, aldus Halifax. Er bestaat geen verschil van mee- ning over eenig onderwerp tusschen ons en Frankrijk. Bijgevolg was er noch in Frankrijk, noch In Engeland eenigerlei verbale bevestiging van onze solidariteit opnieuw noodig. Bin nenkort zullen wij de gelegenheid hebben de solidariteit in het licht te stellen, wan neer wij het hoofd der Fransche republiek verwelkomen (toejuichingen). De zaak is geweest, dat verkeerde voorstellingen in ze kere kringen dit land gedwongen hebben in toenemend nadrukkelijke en ondubbel zinnige bewoordingen te verklaren, wat reeds lang als een waarheid aanvaard was door onze beide landen. Niet alleen onze aardrijkskundige ligging trekt ons dichter tot Frankrijk, maar ook de gelijkheid van belangen en de volledigheid van begrip. Deze factoren, aldus vervolgde Halifax, vormen derhalve den besten waarborg te gen het in sommige geesten bestaande ge vaar. dat er onder zeker omstandigheden een zeker risico zou bestaan, dat het eene land verbonden zou kunnen worden of be reid zou zijn of in de verleiding zou kun nen komen om zijn politiek ondergeschikt te maken aan die van het andere land. Dat gevaar bestaat niet. Er is nog één punt, waarop ik den nadruk zou willen leggen, n.l. dat de Engelsch-Fransche solidariteit niet de bedoeling heeft en nooit heeft gehad om eenigerlei bedrei ging van welken aard ook te vormen jegens een derde partij. liaansche regeeringen getoond hebben, ver langend te zijn naar de bemiddeling van een derde partij en natuurlijk kan niets van dien aard verwacht worden, tenzij en totdat beide partijen die wenschen. In feite heeft op dit oogenblik de Italiaansche regeering nog niet formeel aangeduid wat naar haar meening de nauwkeurige punten zijn van geschil tusschen Italië en Frankrijk. De kwestie is, dat de positie van dit land vrij vaak in het buitenland verkeerd voor gesteld wordt. Ik heb gezien, dat in het buitenland verklaard is, dat wij niet alleen wapenen voor veiligheid, maar voor een pre ventieven oorlog en er is ook gezegd, dat de regeering wel voorstandster van den vrede kan zijn, maar dat er anderen zijn, die voor een oorlog zijn. Een ieder moet zich er thans van be wust zijn, dat er in dit land geen oor logspartij is, aldus spreker. Er bestaat geen partij en geen staats man, die ook maar voor een oogenblik een aanvalsoorlog zou kunnen overwe gen, noch steun zou kunnen krijgen van ons volk voor zoo'n politiek. Aan den anderen kant zijn er som mige lieden in andere landen, die in een tegenovergestelde dwaling verval len. Die lieden trachten onzen wil tot vrede uit te leggen ais een bewijs voor onze zwakheid, lafheid of gebrek aan vastberadenheid. Ik zou, voor zoover mij dat mogelijk is, volkomen duidelijk willen maken, verklaarde spreker, dat het. een even ongegrond en even volkomen onjuist is als het ander. Verantwoordelijke hoofden van Europee- sche regeeringen hebben op verschillende tijdstippen verklaard, dat oorlog geen voor deel brengt aan de overwinnaars. Dat is een verklaring, welker waarheid den volkeren van Groot Brittannië en Frankrijk nog tij dens het leven der huidige generatie aan het verstand is gebracht en het is derhalve niet verrassend, dat zij in de voorhoede staan, wanneer het gaat om veroordeeling van den oorlog als instrument van natio nale politiek. Ik kan het Hoogerhuis verzekeren, zoo ging Halifax ten slotte verder, dat voor zoo ver wij daartoe in staat zijn, wh moesten wenschen, dat onze gedachten dichter na derden tot die van andere regeeringen, hoe die ook mogen zijn, welke zich zouden wil len aansluiten bij ons in die politiek van afschaffing van den oorlog als instrument der nationale politiek. Dat wil niet zeggen, dat de menschen in dit land of Frankrijk zich er van zouden weerhouden om met ge weid weerstand te bieden tegen iedere be dreiging van hun leven of onafhankelijk Te Nunspeet is gistermiddag de bekende kunstschilder Arthur Briët op 72-jarigen leef tijd overleden. A. C. H. Briët werd op 25 Januari 1867 te Madioen geboren. In 1868 keerde hij met zijn moeder naar Nederland terug. Op jeugdigen leeftijd gaf Arthur Briët blijk, dat hij een hoog ontwikkeld kunstgevoel bezat. Hij studeerde te Antwerpen en Parijs. Binnenhuis en landschap waren de genres, die Briët bij voorkeur beoefende. Hij wist zich als tekenaar een eigen school te vormen. Te Nnuspeet, waar hij langen tijd. tot zijn dood toe, woonde, richtte hij een werkplaats in, waarvan hij een gedeelte als boerenarbeiders woning opzette. Briët heeft een goeden naam in de kunstwe reld verworven, welke gevestigd is als een be gaafd tijdgenoot der meesters van de Haagsche school. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaar dag werd hij in Hamdorff te Laren gehuldigd, terwijl in Pulchri Studio te 's-Gravenhage een eeretentoonstelling van Briët's werken werd ge organiseerd. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal geschieden op Maandag a.s. op de nieuwe be graafplaats te Nunspeet. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. „Veel leven om niets". In aansluiting op hetgeen eenigen tijd gele den in ons blad is medegedeeld over deze voor stelling, kan thans nader gemeld worden: ..Veel leven om niets" (Much ado about nothing) is een van de latere Italiaansche blijspelen van Shakespeare en is betrekkelijk zelden in ons land gespeeld. Het verhaal is gebaseerd op de geschiedenis van „Arisdonte en Ginevra" uit het beroemde dichtwerk „Orlando Furioso" van den Italiaanschen dichter Ludovico Ariosto. welke intrigue „de beroemde Renaissance-kunstenaar Shakespeare aanvult en verruimt met verschil lende figuren zijner eigene fantasie". Zoo ein digt het stuk geheel anders dan de oorspronke lijke opzet der eenvoudige fabel aangaf, maar de Italiaansche sfeer is gehandhaafd. De heer Ad. Hooykaas, die de regie voert, heeft hiervoor geheel nieuwe decors ontworpen. In het stuk, dat gespeeld wordt in de vertaling van Burgersdijk, komen enkele oud-Engelsche dansen voor, welke ingestudeerd zijn door mej. Hans Snoek, terwijl het Leidsche studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo" de bege leidende muziek zal spelen. Zooals men weet worden van dit stuk drie opvoeringen gegeven te Leiden op 3, 5 en 6 Maart, waarvan de eerste uitsluitend voor corps leden en enkele genoodigden. „HET RESIDENTIE-ORKEST". Donderdag 9 Maart a.s. zal het 4e Abonne- ments Concert in de Stadsgehoorzaal onder lei ding van prof. Georg Szell plaats hebben. Soliste is Erica Morini, viool, die het vioolconcert van Tschaikowsky ten gehoore zal brengen. Het pro gramma bevat orkestwerken vanBeethoven. Wagenaar en als eerste uitvoering „Drie Ricer- cari" van Martinu. heid of van wat wij gelooven, dan hun vi tale belangen zijn. Onze hulpbronnen, aldus Halifax, blijven ontzaglijk en de geest van ons volk is niet gewijzigd. Wij verlangen geen krachtproef, omdat wij gelooven, dat er geen problemen bestaan, die niet, wanneer goede wil aan wezig is, tot een oplossing kunnen worden gebracht door openhartige besprekingen. De Britsche regeering zou niets liever wil len dan dat de omstandigheden zich zoo zouden ontwikkelen, dat behandeling van de vele kwesties, waarbij wij betrokken zijn, mogelijk zou worden. Aan den anderen kant zal niemand, die den Britschen geest kent, er aan twijfelen, dat, mocht de noodzakelijkheid ons ooit worden opgedrongen, ons volk heden ten dage niet minder hardnekkig zijn vrijheid zal blijken te verdedigen dan ooit tevoren (toejuichingen). wordt voorkomen en bestreden door het pro bate en onschadelijke middel Bij alle apolh. *n drog. ranaf f, 0.80 p. f/oc (axel. O.B.) 8942 (Ingez. Med.) Gisteren heeft de regeering Pierlot in het parlement de regeringsverklaring afgelegd. Daarin wordt hulde gebracht aan het kabinet-Spaak, dat in September de vre delievendheid en onafhankelijkheidswil van België wist te bevestigen. De nieuwe regee ring zal geen partijpolitiek maar een politiek, geïnspireerd door het nationale gevoelen, volgen. De regeering legt er in haar verklaring den nadruk op dat de staatsinstellingen hervormd moeten worden en kondigt aan. dat zij de tot dit doel uit gewerkte voorontwerpen weer ter hand zal nemen. Pierlot. Met de hulp van den Senaat zal zij de instelling van een Raad van State vol tooien. E>e administratieve hervorming zal gecompleteerd en toegepast worden. Od het gebied der financieele politiek wil de regeering het begrootingsevenwicht handhaven: zij zal de vraagstukken, voort vloeiende uit de begrooting van pensioenen, onderzoeken en streven naar bezuiniging bij de cumulaties. In de begrootingen der verschillende departementen zullen de ver beteringen die mogelijk zijn, aangebracht worden. De regeering zal voorstellen een matige belasting te heffen van de winst, door zekere ondernemingen met een mo- nopoliekarakter gemaakt, vooral van de winst van electriciteitsmaatschappijen. Met ingang van 1 April zullen alle staatsuitgaven, die daarvoor in aan merking komen, met 5 procent verlaagd worden. Dit geldt in de eerste plaats voor salarissen en pensioenen met uit zonderingen van werkloosheidsuitkee- ringen. invaliditeits- en ouderdomsuit- keeringen. Op economisch gebied zal de regeering een levende, constructieve politiek volgen om de welvaart te doen terugkeeren en het Inkomen der natie te vergrooten. De positie van den middenstand is een functie van de algemeene welvaart: de regeering geeft de verzekering, dat zij te dien opzichte diligent blijft en wenscht, dat de middenklassen zich kunnen aan passen en haar plaats in de bedrijvigheid van het volk kunnen behouden. De studie van een verplichte werkloosheidsverzekering zal worden voortgezet en de regeering weer aan den arbeid te helpen: met dat doel zal zij de luchtverdediging blijven versterken en credieten ter beschikking stellen voor den bouw van schepen en hui zen, voor de automatiseering van de tele foon en voor groote werken. Od het gebied der cultureele politiek zal de regeering een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van administratieve decentralisatie van het ministerie van on derwijs. met het doel de cultureele verlan gens te bevredigen en de eenheid van België te beveiligen De koloniale politiek zal met omzichtig heid gevoerd worden. De buitenlandsche politiek blijft ongewijzigd, evenals de zorg voor defensie. Antwoordend op een vraag van Carton de Wiart. verklaarde Pierlot, dat het inci dent Martens ernstig is. Het werd op par lementaire wijze geregeld, doch sinds eenige dagen zijn ten nadeele van Martens ern stige feiten gesignaleerd, dateerend uit den tijd der bezetting, welke, indien zij waar zouden blijken een hatelijk karakter dra gen. Pierlot deelde mede. dat een onpar tijdig onderzoek zal worden ingesteld, zon der dat sprake zal zijn van een herhaling van het proces tegen de activisten. De re- greering is voornemens een onderzoek te doen instellen in het dossier van het on derzoek en zal zelf de beslissing nemen. Wanneer de regeering haar besluit zal hebben genomen, zal de Kamer eveneens kennis kunnen nemen van het dossier en zich er over uitspreken. Pierlot doet een opwekking op het land het onderzoek in onpartijdigheid te doen geschieden. Gutt. minister van financiën, zeide, dat het deficit op de gewone begrooting voor 1938 wordt geschat op 1085 millioen. voor 1939 verwacht men een deficit van 353 millioen. De buitengewone begrooting en de lucht verdediging voorzien in uitgaven van drie milliard Daar de schatkist over 500 mil lioen beschikt, zal dus nog een bedrgg van 2500 millioen moeten worden gevonden. De regeering moet een politiek van voor zichtigheid toepassen. Het is noodig bezui nigingen in te voeren Er zal direct een plan worden uitgewerkt, dat beoogt het deficit op de begrooting voor 1939 te doen verdwijnen. De regeering zal voor 1 Juni de noodige maatregelen indienen. ALS U VOOR TENMINSTE Fl. 2.50 KOOPT, ONTVANGT U HET GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN 8944 (Ingez. Med.) CURK GABLE ALS „VRIJHEIDSHELD" ®jrk Gable en Myna Loy spelen deze ilk 'n de f"m •■De liefde van een volks- ntuun" Hij vervult de tragische rol van kmï?e"' die d€ tachtiger jaren de onge- koning van Ierland heette en J™stone wist te winnen voor Ierland's testuur. Tengevolge van een geraffi neerd echtscheidingsschandaal werd hü echter ten val gebracht. Clark Gable geeft hierin verrassend goed spel te zien, evenals zijn trouwe vrouwelijke partner Myrna Loy, die de rol speelt van Katie O'Shea, die verward raakt in poli tieke intriges. Hierboven Clark GaJble en Myrna Loy. EEN PRAATJE MET FRITS V. DONGEN. De Hollander Van Dongen is een bekende filmacteur geworden. Hij verliet zijn va derland reeds vroeg, want als kind was het thuis al te klein, te benepen voor hem. „Of het nu komt, daar ik in Scheve- ningen ben geboren", vertelde hij ons, „weet ik niet, maar ik schijn echt zeemansbloed in de aderen te hebben. Toen ik zestien was, ging ik er thuis vandoor. Maar nu moet ik vooropstellen, dat u zich vergist, als u denkt, dat ik matroos werd. Integen deel. Ik heb wel al heel wat dagen van mijn leven op zee gezwalkt, maar als ac teur. Want ik werd acteur. Misschien niet zoozeer uit een innerlijken drang, dan wel uit zucht naar avontuur. Het onbekende, het nieuwe lokte mij onweerstaanbaar aan. Mijn debuut vond plaats in een circus Er is niets zoo heerlijk als de reuk van een circus. Dat ik acteur we'd, kwam mis schien ook wel een beetje omdat ik eerlijk gezegd, een broertje dood had aan stu- deeren, of om geregeld werk te doen. Van het circus kwam ik bij het tooneel en zoo doende kwam ik op tournée in Indië en later in West-Indië. Op Sumatra kreeg ik de gelegenheid mee te werken aan een film, en dat werk was me best bevallen. Na onze tournée in West-Indië werkte ik in Holland mee aan eenige films. Maar hield nog steeds niet van „zitten." In 1937 werd ik geëngageerd door de Tobls en draaide mijn eerste film in Dultsch- land: „Der Tiger von Eschnapur" en „Das Indische Grabmal". Voor de opnamen moesten we naar Engelsch-Indië. Terug in Berlijn werd er dapper verder gewerkt: de eene film volgde op de andere. Ik werkte onder regie van Veit Harlan en Karl Heinz Martin. De film biedt ontelbare mogelijkheden voor een ernstig kunstenaar. Maar de re- glsseuT moet dan ook het streven hebben om alles uit zijn spelers te halen, wat zij kunnen geven. En op dit gebied heb ik gelukkig nog geen klagen! In „Der Hampelmann", mijn laatste film treed ik op met Hilde Krahl. een char mante actrice. Mijn volgende film voor de Tobis zal waarschijnlijk ook te Weenen worden opgenomen en weer met Hilde Krahl als partnerm. Ik ben nu met het tooneel en de film zóó vergroeid, dat ik me niet meer kan voor stellen, dat ik mijn tooneelloopbaan aan gevangen heb uit zucht naar avontuur. En ik geloof zulks ook niet meer, eerlijk ge zegd. Want, weet men eigenlijk wel goed wat men wil op zestienjarigen leeftijd? Ik hoop daarom, dat ik weer eens op de planken voor het voetlicht zal kunnen op treden. en ik maak hiervoor een ernstige kans. Ik ben in onderhandeling met ver schillende Duitsche theaters en ik hoop, dat ik dan van de planken af de filmrollen zal kunnen veroveren, die ik het allerliefst zou spelen." FRANCES MERCER IN „THE CASTLES". Hiernaast een fraaie foto van Frances Mercer, de nieuwe jeugdige RKO Radio filmster. Zij treedt op in een scène van „The Castles" met Fred Astaire en Ginger Ro gers als Mr, and Mrs. Castle, een beroemd danspaar van 25 jaar geleden. Frances Mercer stelt een prima donna uit 1910 voor en merkwaardig is, dat zoo wel de haardracht als de snit en het ka- DAMELLE DARRTECX ALS „DE PARIJSCHE ONDEUGD". Hierboven een scène met Danielle Dar- rieux en Douglas Fairbanks Jr. en links Louis Howard in de film „De Parijschc On deugd". welke hier deze week vertoond wordt. Met élan heeft Henry Koster, de regisseur van de alom bekende Deanna Durbin-films „Drie schattige meisjes en, „Honderd man en een meisje", ook dit vlotte verhaal gedraaid en hij verkreeg een frisch en onderhoudend resultaat. Te za- men met Douglas Fairbanks Jr., die even- rakter van de kleeding uit dien tijd weer eens een humoristische rol speelt, biedt zij geheel modern aandoen. „The Castles", die geregisseerd wordt door Henry Potter, na dert haar voltooiing en zal eind Februari haar première beleven. een alleraardigste creatie. De regisseur Henry Koster, liever gezegd Herman Kosterlitz, maakte indertijd de Hollandsche film „De Kribbebijter",

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13