BUITENLAND Aspirin IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Februari 1939 0pqep*6tqftep{ Algemeene Toestand De Spaansche kwestie Roosevelt in actie De Britsch-Duitsche handelsbesprekingen Badoglio naar Tripolis De verkiezing van den nieuwen Paus JEUGDCONCERT GYMNASIUM. AVRO.-BRIDGEDRIVE 1939. Hans Grays en dr. A. Koster. Zaterdag waren wij getuige van een der meest geslaagde jeugdconcerten in dit sei zoen. waarvan honderden jongens en meis jes een ganschen avond onder stille en bij voortduring groeiende aandacht genoten hebben Onze vroegere stadgenoote, mej. Hans Gruys gaf n.l. in de Aula van het Gymna sium. in samenwerking met dr. A. Koster, leeraar aan die school, een liedsrenavond. Slerhts weinigen bezitten de capaciteiten, om op een dergelijke interessante, intel ligente en suggestieve wijze, door middel van rake. typeerende en zuivere toelich tingen en vergelijkingen, de beteekenis van van tekst en lied te illustreeren. gelijk Hans Gruys dat benijdenswaardig knap en vlot weet te doen. Hoe heerlijk moet het voor de jeugd zijn. ieder genre zóó als het ware ..voor-gelegd" en uitgebeeld te krijgen. Wellicht is zij er zich niet voldoende be wust van, wat dit zeggen wil. Met een lich telijk gevoel van afgunst denken wij in dit opzicht aan onze eigen jeugd terug. Wat wij ouderen dikwijls zelf moesten analy seeren. wordt hier op éénmaal duidelijk en met fantasie in een helder licht voor den geest gesteld. Zoo wordt het luisteren naar een lied onmiddellijk tot een genot en wat men anders wellicht zonder eenig begrip langs zich heen laat gaan. wordt thans na de voorgaande explicatie gretig op genomen en dadelijk naar waarde verstaan Men zou haast wenschen. dat zoo óók een liederenavond voor de ouderen werd toe gelicht. overtuigd als wij zijn, dat ook dan talloozen een grootere vreugde aan de lied kunst zouden beleven! Bij een zangeres als Hans Gruys, wier gunstige stemkwaliteiten wij onbesproken laten, omdat hier geen sprake is van een werkelijk concert, vallen wel allereerst de declamatorische gaven op, steunend op een glasheldere en beschaafde uitspraak van iedere taal en een spiritueel tekstbegrip, waardoor het speciale karakter van elk lied zijn volledige uitdrukking krijgt. Hiertoe draagt ook bij de telkenmale op juiste wijze zich aanpassende kleuring van het timbre Zij zong liederen van Schumann. Wolf. Fauré, Debussy en Roussel, na de pauze een gansche serio kinder- en volks liederen in diverse bewerkingen, waarbij duidelijk de uiteenloopende behandeling en visie der componisten over eenzelfde ma terie naar voren kwam. Meer en meer wist zij het jeugdig audi torium te boeien door haar charmante voordrachtskunst, zóó zelfs, dat de Fran- sche liederen na afloop gebisseerd moesten worden. De talentvolle zangeres vond in den heer Koster een uitstekend en muzikaal pianist. Ook hij bleek volkomen tegen zijn moei lijke taak opgewassen. Mej. de Haas heeft bij verhindering van den rector de con certgeefster geïntroduceerd en na afloop met bloemen gehuldigd. De president-cu rator. prof. dr. F. Muiier. bracht den dank over van het gehoor, waarmee mej. Gruys onmiddellijk het juiste contact had ge vonden Hij gewaagde met recht van een ,.voor-tooveren" der liederen en van een onvergetelijke» avond! 100 deelnemers in de Sleutelstad. In de Avro-bridgedrive-tournée, welke achtereenvolgens 43 plaatsen van ons va derland bezoekt, was Zaterdagmiddag de beurt aan Leiden, dat met 100 deelneem sters en deelnemers een goed figuur maakte De wedstrijdleider, de heer J. H. Gilkens sprak een kort welkomstwoord, waarin hij de toenemende populariteit van deze drives met getallen demonstreerde en waarin hij voorts den wensch uitsprak, dat ook het Leidsche „treffen" zich zou kenmerken door een prettigen Avro-sfeer. Onmiddellijk daarna nam de drive een aanvang. Ei* werd gespeeld volgens het z.g.n. Scheveningsch systeem met match- puntberekening per tafel. De deelnemers waren verdeeld in 4 groepen waarbij prijzen beschikbaar waren voor de nrs. 1 en 2 in elke groep. De nummers 1 en bovendien allen, die hun serie beëindigden met een totaal van maximum 17 matchpunten (in de Oost- Westlijn van groep A 19V- punt), plaatsten zich voor de kwartfinale om het kampioen schap van district VI, welke op 25 Maart a.s. in Rotterdam zal worden gespeeld. De organisatie was in alle opzichten voor treffelijk. zoodat na ruim 3 uur spelen de winnaars bekend waren. Het waren: Groep A. Oost-Westlijn: le prijs W. J. Wijnnobel en P. J. Roem 19'/- m.p.; 2e pr. M. de Nie Rotterdam en G. Spie renburg Voorburg 21*/* m.p. Noord-Zuidlijn: le pr. P. de Waal en J. W. M. Valk beiden Den Haag 15 m.p.; 2e pr. P. G. A. Vermeulen en Daliloedin 17 m.p.; de heer en mevrouw P. J. Schouten van der Lee uit Alphen met 17 m.p. vielen buiten de prijzen, doch plaateten zich wel voor de kwartfinale. Groep B: Oost-Westlijn: le pr. P. P. M. van Dooren, Roelofarendsveen en W. N. Gieskens 13 m.p.; 2e pr. mr. W. de Clercq en mr. E. J. Gelderman 16 m.p. Noord-Zuidlijn: le pr. A. J. J. van der Zanden en J. Leenhouts 16 m.p.; 2e pr. A. de Ronde en J. de Ronde Den Haag 18 m.p. Groep C: Oost-Westlijn: le pr. mevrouw K. van Nes, Noordwijk en mevrouw Jos. S. de Regt. Noordwijk 13 m.p.; 2e pr. mevr. E. Sloosvan der Baan Oegstgeest en mevr. A MulderGroen, Oegstgeest. 18'/* m.p. Noord-Zuidlijn; le pr. H. J. J. Krone, Den Haag en C. A. Durang Den Haag 15' m.p.; 2e pr. de heer en mevrouw J. de Wilt —van Leeuwen. Oegstgeest 17 m.p. Groep D: Oost-Westlijn: le pr. H. du Pon en S. Buys Voorburg 18 m.p.; 2e pr. W. van Wijk Alphen en D. Falkema Alphen 19 m.p. Noord-Zuidlijn: le pr. J. Ottens Alphen en H. van Winkel Alphen*, 13 m.p.; 2e pr. mr. W. F. Hofsteenge, Dordrecht en M. Dirks Den Haag 17 m.p. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden; de met een sterretje gemerkte pa ren gaan over naar de kwartfinale. Na afloop reikte de heer Gilkens met een toepasselijk woord de prijzen uit, welke be stonden uit kunstvoorwerpen. jongen man, die eerherstel zoekt voor zijn jaren geleden onschuldig veroordeel den vader. Het verhaal speelt zich groo- tendeels af bij de imposante Brooklyn-brug waaronder de trage East River doorstroomt en hoog daarboven de spanning van de brug in den nevel van de groote wereldstad New-York verloren gaat. Over het geheele werk een verfilming van een tooneelstuk „Winterset", dat maan den achtereen op Broadway voor uitver kochte zalen liep hangt een stille drei ging; het slot, met zijn sterke en beklem mende spanning, brengt een meesterlijke oplossing. De typen zijn zorgvuldig gekozen en vooral Mio (Burgess Meredith), zoon van den ter dood veroordeelden socialist Ro- maga, valt op door zijn uitstekende vertol king van den naar recht zoekenden mensch. i Trock, een gangster, een onheilbrengende en huiveringwekkende figuur wordt voor- j treffelijk uitgebeeld door Cianelli, terwijl ook Edward Ellis in zijn rol van rechter 1 Gaunt met overtuiging speelt. „Ben mensch stierf onschuldig" is een film, waarin het 'scherpe contrast tusschen realisme en romantiek een sterke werking heeft, waardoor ze behoort tot een van de beste producten van de R.K.O. Voor de hoofdfilm draaide nog een uitge breid voorprogramma, waarin o.a. een mooi filmpje over „Marokko, de voorhof van j Afrika". Zaterdagmiddag is een 7-jarig meisje, G. v. d. L„ tijdens het spel van de stoep der sociëteit ..Minerva" aan de Breestraai gevallen, waardoor het kind het rechter- onöerbeen brak. De E.H.D. vervoerde het kind naar het Academisch Ziekenhuis. dngez Med.) CHR. WIJKVER. „LEVENDAAL". Jaarverslag der Ziekenverpleging. Aan het jaarverslag over 1S38 van de zie kenverpleging Levendaal" ontleenen wij. dat in dit jaar werden uitgereikt 1916 liter melk. 64 eieren, 170 porties soep en 248 maal tijden. Menig pakje gebruikte kleeren werd aan het wijkgebouw bezorgd, doch er is een tekort aan nieuw lijf- en beddegoed. De bus van de zuster leverde een totaal van f. 223.75. terwijl de busjes van de kin deren f. 114,14 opbrachten. De zuster behandelde 5360 patiënten in de kliniek en bracht 3725 ziekenbezoeken. Voor hoogtezon waren er 25 patiënten, die niet begreoen ziin in het getal der „patiën ten in de kliniek" Het offeren in de busjes is voor de kas een groote steun. De jaarlijksche contribu ties verminderen steeds, nieuwe contribuan ten komen er niet bij. en wanneer ook de ODbrenest van de busjes verminderde zou het uitreiken van versterkende middelen moeten worden beperkt. Het dringend ver zoek van het bestuur is dan ook de busjes niet te vergeten. VEREEN. „KATHOLIEK LEIDEN". „Amor in de pastorie". Gisteravond heeft de Vereeniging ,,Ka- thohek Leiden" haar winterprogramma be sloten met een tooneelvoorstelling in de groote Stadsgehoorzaal, welke tot in de uiterste hoeken bezet was. De voorzitter de heer Kriek herdacht bij ziin onenin""woord het overlijden van paus Pius XT. er werd een „Onze Vader" gebe den voor 's oausen zielerust De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit. dat meerderen dezen avond zijn teleur gesteld, daar alle plaatsen waren uitver kocht. Spr. heette deken Homulle in het bijzonder welkom, alsmede de aanwezige geestelijkheid uit stad en omgeving. Een collecte, welke tijdens de pauze werd ge houden voor de drie onderaf deelingen van den R.K. Vrouwenbond „Hulp in de huis houding en de baby", Missie naaivereeyi- ging St. Franciscus Xaverius en Sancta Veronica, bracht ver over de honderd gul den op. Daarna werd het blijspel „Amor in de pastorie" van Jac. Ballings door de „Ver- eenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierre Balledux op meesterlijke wijze ten tooneele gebracht. Het stuk is reeds zoo vaak besproken, dat wij er hier niet over behoeven uit te weiden. Den spelers werd na afloop een ovatie ge bracht. E«n bal onder leiding van Evert Castelein en met muzikale medewerking van het R.K. Leidsch Dansorkest, o. 1. v. Adolf Brunt bracht het slot van dezen avond en tevens van het wel geslaagde winterprogramma van „Katholiek Leiden". Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 8705 (Ingez. Med.) NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Excursie der afd. Leiden. Onder leiding van het afdeelingslid, den lieer P. C. Blommendaal, bezocht de afdee- ling Leiden der N.N.V. Zaterdagmiddag het geologisch museum aan de Garenmarkt alhier. Daar het vorig jaar de mineralogi- sche afdeeling reeds bezocht was. werd nu een rondgang door de palaeontologische verzameling gemaakt. Nadat de heer Blommendaal een kort inleidend woord had gesproken, werden de verschillende vitrines met de planten- en dierenfossielen bezichtigd, waarbij de leider van allerlei vertelde en verklaarde en tevens de vele vragen der excursisten be antwoordde. Sommige fossielen trokken vooral de aandacht, zoo de trilobieten, ammonieten, zeelelies, het reuzenhert, de mammouth, de Maashagedis en de varens. Nadat nog de collectie Staring, bevatten de Nederlandsche grondsoorten, mineralen en fossielen, was bezichtigd, werd den heer Blommendaal hartelijk dank gezegd voor zijn leerrijke uiteenzetting, en hiermede was deze excursie weer ten einde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 13 Febr. 59, Dinsdag 14 Febr. 58, Woensdag 15 Febr. 58, Donderdag 16 Febr. 58. Vrijdag 17 Febr. 56. Zaterdag 18 Febr. 58 volwas sen personen. Totaal 347 personen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling ..Een mensch stierf onschuldig". Men zal moeilijk kunnen beweren, dat de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling geen afwisseling brengt in haar filmprogramma's in dit sei zoen: gistermorgen draaide in het Trianon- theater de Amerikaansche film van de R.K.O.een première voor Leiden: „Een mensch stierf onschuldig". Deze film, met een eigenaardige menge ling van romantiek en realiteit is van een voortreffelijk gehalte en werd dan ook op de Biënnale te Venetië bekroond met een der hoofdprijzen. Het thema behandelt het streven van een De Fransche Senator Berard is te Burgos goed ontvangen. Een officieel vertegen woordiger der regeering-Franco zeide: ..Be rard is de persona gTata in het nationalis tische Spanje, zooals alle groote Franschen dit hier zullen zijn. Berard heeft direct de besprekingen in gezet met Jordana e. a. Jordana is later naar Barcelona gegaan om Franco te ont moeten. Berard gaat heden naar San Se bastian na in den ochtend den Britschen zaakgelastigde Hodgson te hebben ontmoet. Het is mogelijk, dat Berard zich morgen naar St. Jean de Luz zal begeven om zich telefonisch met Bonnet in verbinding te stellen. Berard moet Woensdag naar Burgos terugkeeren, waar hij een nieuw onderhoud met Jordana moet hebben. De algemeene indruk was te Burgos goed. De Italiaansche pers kan nog altijd niet de ergernis verbergen over de ontwikkeling der betrekkingen tusschen het rechtsche Spanje aan den eenen en Frankrijk en En geland aan den anderen kant. Zoo is er in de pers sprake van z.g.n. beleedigingen van het oordeelsvermogen en het eergevoel van het Spaansche volk door de kabinetten van Londen en Pariis. voorts van z.g.n. inmen ging van Frankrijk en Engeland in de bin- nenlandsche zaken van Spanje en van druk op Franco. Engeland heeft te Burgos geprotesteerd tegen het opbrengen door de Franco- vloot van het Britsche schip Stangevou naar Palma de Majorca Golding, de plaatsvervangende Britsche consul te San Sebastian, die op 2 Jan. j.l. gearresteerd was, in verband met de ont dekking van een verdacht palcie in een Britsche consulaire tasch, is. naar officieel wordt medegedeeld, op eerewoord voorloo- pig op vrije voeten gesteld. Ook mevrouw Golding is vrijgelaten Waarschijnlijk heeft de Bntsche regee ring, zonder voor de erkenning van Franco voorwaarden te stellen, duidelijk doen uit komen, hoeveel gemakkelijker het zou zijn, de erkenning voor de openbare meening in Engeland aanvaardbaar te maken. Indien daarbij de verzekering zou kunnen worden gegeven, dat er niet op groote schaal dood vonnissen tegen de verslagen repubiikein- sche leiders zullen worden uitgesproken. Polen en Egypte hebben Franco's bewind erkend Zaterdag is Del Vayo. de minister van buitcnlandsche zaken der regeering-Negrin naar het republikeinsche Spanje vertrok ken na zijn besprekingen met president Azana. die in de Spaansche ambassade te Parijs verblijf houdt, te hebben beëindigd. Del Vayo is per auto naar Toulouse ge reisd, vanwaar hij per vliegtuig is doorge reisd naar Valencia Het laatste onderhoud van Del Vayo met Azana heeft de betrekkingen tusschen Azana en zijn regeering niet verbeterd. Het is weinig waarschijnlijk, dat er een nieuw contact zal plaats vinden. De laatste woor den tusschen Azana en Alvarez del Vayo gewisseld, hebben de klove, welke tusschen de leiders der republiek sinds eenige maan den bestond, verbreed. Azana blijft van meening dat verdere weerstand tegen Franco nutteloos is en onnoodig bloedver gieten beteekent. Officieel wordt volgens een bericht van Associated Press uit Key West (Florida) medegedeeld, dat het mogelijk is. dat pre sident Roosevelt zijn afwezigheid uit Washington de president is n.l. naar de vlootmanoeuvres vertrokken! zal bekor ten In verband met berichten, welke hem bereikt hebben over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het buitenland. „Het verluidt aldus het bericht dat het bericht lat hem sedert zijn vertrek uit Washington aeworden is betrekking heeft op een mogelijke vernieuwing der eischen van de totalitaire staten in de naaste toe komst Aan deze eischen zou wsarcchijn'iik kracht worden bii vezel door gebruik te maken van bevreesdhe'd voor aanval'_n in plaste van gebruik te ma'-en van de no-male diplomatieke kanalen". Rome en Berlijn toonen zich eensdeels verbaasd anderzijds verbolgen over dit be richt, dat een nieuwe „oorlogshetze" wordt genoemd. President Roosevelt heeft per radio de internationale tentoonstelling van San Francisco geopend en daarbij een rede ge houden, waarin hij zeide: ..De volkeren van het Amerikaansche continent zouden door een voorbeeld te geven van internationale solidariteit, we- derzijdsch vertrouwen en wederzijdsche hulpvaardigheid in de harten van de be angstigde menschheid de hoop levendig kunnen houden en tevens de democratie verre doen uitsteken boven de kwaadaar dige bitterheid der autocratie. Het bewaren van den vrede in het Westelijk halfrond moet een zaak zijn, welke voor alles alle Amerikanen belang inboezemt". Onmiddellijk daarop opende Roosevelt, eveneens per radio, een andere tentoon stelling, die van Tampa in Florida. De pre ssent gaf een uiteenzetting van de Ameri kaansche en buitenlandsche politiek en zeide: „Wij wenschen met alle wettige middelen de vrijheid van handel en toerisme, en de vrije uitwisseling van cultureeie denkbeel den onder de landen te bevorderen. Wij streven niet naar territoriale expansie. Wij werpen geen begeerige blikken naar de be zittingen van onze buren. Wij zullen onze medewerking verleenen aan een eerlijk ge daan voorstel om de bewapening te beper ken. Wfj hebben een afschuw van elk be- ïoep op geweld, uitgezonderd wanneer het er om gaat een agressie af te weren, doch wij zeggen tot de geheele wereld, dat in het Westelijk halfrond in de drie Amerika's de instellingen der democratie een regeering met .instemming van hen, die ge legeerd .worden moeten en zullen ge handhaafd worden." Nog wordt bekend, dat Morgenthau in de Senaatscommissie heeft medegedeeld, dat een Fransche luchtvaartmissie naar Ame rika was gezonden met machtiging tot een bedrag van 65 millioen dollar aan vlieg tuigen te besteden, mits de aflevering bin nen zes maanden geschiedt. Pratt Whitney Corp. bereidt, volgens een bericht van Reuter uit New-York, de afle vering voor van machinerieën, welke be stemd zijn voor een vliegtutgmotorenfa- briek in Frankrijk. De maatschappij zal een fabriek inrich ten. welke onder licentie zal werken. Het verluidt voorts, dat vertegenwoordi gers der H'spano Suiza belangen in de Ver. Staten een groote bestelling in machi nerieën hebben gedaan voor een motoren- fabr ek in Frankrijk Zoowel in Engeland als in Duitschland toont men warme belangstelling voor de komende economische besprekingen. Zoo zeide minister Stanley o.a. in een radio-rede naar aanleiding van de Britsche jaarbeurs: Evenals wij meer aan Duitschland willen verkoopen, zijn wij bereid de waarde van onze aankoopen in Duitschland te vergroo- ten. Dit kan geschieden door de industrieën van beide landen bij vriendschappelijke be raadslagingen plannen te doen uitwerken voor de ontwikkeling van den handel in het eigen land en in het buitenland. De voorbereidingen voor dergelijke be sprekingen zijn tusschen verschillende tak ken van bedrijf in een vèrgevorderd sta dium. Indien allen zich inspannen een re delijk duurzame regeling te verzekeren, in- dien zij bereid zijn te geven en te nemen, zal succes verzekerd zijn. Dit succes zal op grootsche wijze bijdragen tot een beter be grip tusschen de beide landen. Op deze boodschap van Stanley volgde de mededeeling, dat hij en Hudson de volgen de maand een bezoek aan Duitschland zul len brengen ten einde er te spreken over de handelsbetrekkingen. I De diplomatieke correspondent van de I „Financial Times" bericht vernomen te heb ben. dat de Britsche industrie het voorne men heeft na dc Britsche besprekingen te Dusseldorf besprekingen te voeren met de landen in centraal en Zuidoost-Europa. De „Daily Mail" bericht, dat Hitier aan de Reichsgruppe-industrie strenge opdracht heeft gegeven met de Britten tot een over eenkomst te komen. Te Berlijn wordt vernomen, dat aan de voorbereidende besprekingen geen limiet zal worden gesteld, zoodat een zeer ruim terrein besproken zal kunnen worden. Niet-officieel wordt vernomen, dat maar schalk Badoglio naar Tripolis is vertrokken mat een speciale missie, waaromtrent tal van geruchten de ronde doen. De voor de h'#nd liggende conclusie is, dat de reis ver band houdt met de Italiaansche verdedi gingsmaatregelen in Noord-Afrika. Er wordt niet ontkend, dat de garnizoenen aldaar de laatste weken voortdurend krachtig ver sterkt zijn en thans ongeveer vier divisies sterk zijn. Ook wordt toegegeven, dat maat regelen zijn genomen om het garnizoen binnen den kortst mogelijken tijd nog ver der te versterken. Ministerieele reizen. De Poolsche minister Beek wordt einde Maart te Londen verwacht. De Roemeensche minister Gafenau komt 4 Maart te War schau. Heden komt de Bal kan-conferentie te Boekarest bijeen. Metanas vertoefde tevo ren te Belgrado. Eind van deze maand wordt de Bulgaar- sche premier te Ankara verwacht. Bij de doorreis van den Turkschen minister van buitenl. zaken door Bulgarije heeft reeds een ontmoeting plaats gehad. BELGIË. De crisis LIBERALEN VOLHARDEN. Waar ook Zaterdag Pierlot niet kon sla gen. heeft de koning ingegrepen. Hij voerde besprekingen met diverse leiders doch hand haafde Pierlot als formateur. Deze heeft gisteren zijn besprekingen hervat, doch stuitte opnieuw op den onwil der libera len. Pierlot zeide, dat de liberale partij volhard heeft in haar besluit, niet tot de regeering toe te treden. De Koning had hem opgedragen de hem toevertrouwde taak voort te zetten en hij zou thans trachten een regeering te vormen, die bij gebreke van den steun der liberalen, op de andere elementen van de oude meerderheid steunt. Indien, tegen alle verwachting in, volgens deze formule geen regeering zou kunnen worden gevormd, zou in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd een ministene worden gevormd, dat zich begin der week aan de Kamer zal voorstellen. De koning zal dan een „werk-kabinet vormen Pierlot heeft verder nog erklaard, dat zijn regeering tien ministers ou omvatten, met ervaren figuren voor de ministeries met een technisch karakter. Voor de libe ralen zullen geen portefeuilles worden gere serveerd. Het program zal in de eerste plaats gericht zijn op het verwezenlijken van financieel evenwicht, op een economische politiek en een nationale politiek, .die 'e gemoederen kan kalmeeren. Pierlot zat trachten een regesring met normaal ka rakter te vormen, die op een parlementaire meerderheid zal steunen en meerendeets uit parlementsleden zal bestaan. VATICAANSTAD. Het conclaaf dat een nieuwen Paus benoemen, is nu toch op 28 bezci' vastge steld, daar de kardinalen uit Amerika cia aanwezig zullen zijn. Schrijvende over het conclave, zegt Relazloni Internazionali: „De keus zal u gaan naar een „goeden herder", die e- homo novus is ten aanzign van de w'er sehe machten, een kardinaal derhalve, in zijn vorige werkzaamheid niet met eei gen politieken factor in conflict is geraas De kardinalen zullen volgens het blad z tevens uitspreken over de keuzen van kardinaal-staatssecretaris. Hiermede een toestand uit het verleden terugkce. waarin onderscheid gemaakt werd tuss^' .e het geestelijk gezag van den paus en politieke verantwoordelijkheid van staatssecretaris, zooals het geval 's weest ten tijde van Pius Vlil met ka naai Consalvi en van Leo XIII met ka naai Rampolla. ie De eerste kardinaal, die per vliegwtg Rome is aangekomen is )de patriaren Lissabon, kardinaal Concalves Conei - De kardinaal is 51 jaar en tien jaren 8 den benoemd. Hij is de jongste der k vorsten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2