THEE doet je goed! Alphen's nieuwe Raadhuis Het 40-jarig jubileum der Gasfabriek te Katwijk aan Zee LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Februari 1939 Vierde Blad Ho. 24204 Het zilveren jubileum der Ver. „De Narcis" Feestelijke bijeenkomst te Haarlem Een drukbezochte receptie VOORSTELLEN AAN DEN LEIDSCHEN RAAD 79sie Jaargang „De gezondmaking der Narcissencultuur' Influenza Hedenmiddag kwam de Ver. „De Narcis" In liet gebouw St. Bavo te Haarlem in feestelijke vergadering bijeen ter gelegen heid van de viering van haar zilveren ju bileum. De voorzitter de heer H. van Zonneveld sprak de navolgende openingsrede uit: Openingsrede van den heer H. van Zonneveld. De heer H. van Zonneveld. De teelt van narcissen is van betrekke lijk recenten datum. Voor honderd Jaar bestond de teelt van bloembollen voorna melijk uit hyacinthen, alleen in de om- itreken van Uitgeest werden eenlge Tros- narcissen (Tazetteni geteeld. Eerst later rijn de soorten Golden Spur en Von Sion gekomen, de daarmede gepaard gaande uit breiding van teelt en handel had plaats in de laatste 15 jaren der vorige eeuw. In de eerste Jaren van deze eeuw ls men begonnen met de teelt van Bicolor Victoria, toen werden Emperor, Empresse, Henry Irving en enkele andere soorten als aan vulling gebruikt. In dezen tijd verscheen de King Alfred, de narcis die de laatste 15 jaren zoo'n groote rol heeft gespeeld. Het was in dezen tijd van opkomst der narcissenteelt, in het jaar 1914, dat de vereeniging „De Narcis" werd opgericht. Te Sassenheim werd de narcissenteelt voor al op de armere geestgronden met succes beoefend. Daar kwamen enkele narcissen- kweekers te zamen om met elkaar een ver eeniging te stichten. Het initiatief daar toe ging voornamelijk uit van de heeren H H. Beerhorst en ds. Wüstenhoff, die ons ook verrijkt hadden met een boek over de narcis. Er werd begonnen met een proeftuin, en al was het op zeer bescheiden schaal, het sas voor allen leerzaam. De heer Beer horst was de voorzitter, hij verzorgde ook den proeftuin en gaf den leden menige practische les. Het was in de eerste jaren van het bestaan van onze vereeniging dat zich hef aaltjes ziek openbaarde. Al spoedig bleek dat het voor de narcissencultuur een ramp zou beteekenen, tenzij met vereende krachten tegen de ziekte kon worden opgetreden. Daarom werd be sloten de Sassenheimsche vereeniging in een Nationale om te zetten en het le dental aanzienlijk uit te breiden. Een van de eerste daden der nieuwe ver eeniging was een keuringsdienst in het •even te roepen en rapporten te verstrek ten omtrent den gezondheidstoestand. Tot onze voorzitter werd gekozen de heer C. Grullemans. de leider van den keurings dienst was de heer W. van der Laan te Voorhout. De bestrijding was een zeer moeilijk werk daar niet alle kweekers overtuigd waren Wn het gevaar der ziekte en er velen wa- jtn die zelfs geleerd moesten worden wat ziek was. De controleurs van onzen dienst waren hierin zeer behulpzaam, en tdo werd de strijd aangevangen, v kü sroote teleurstelling was het invoer- jftbod voor narcissen dat Amerika in 1925 het verwonderlijke was, dat dit iSv reeds twee iaren tevoren n.l. in «3 werd afgekondigd. De belanghebben ds kregen den tijd om voldoende plant- tult 'n voeren- teneinde de narcissen- Ul|r in Amerika te vestigen. Hoewel I j~;B ^us bevreesd was voor den invoer van I ""are bollen omdat het aaltjesziek ar vrijwel alle narcissenkweekerijcn in ;eSchillende landen voorkwam, was men oevreeds om dit materiaal als plant- croote hoeveelheden toe te later.. hi'«H voor ons nog steeds een vraag of iln ook protectie een rol speelde. Hoe p ||1'de Ver. Staten van Amerika waren c 15cb voor de narcissen gesloten. Groote en „r n''ngen hadden daar te lande plaats -r werd op zelfvoorziening aangestuurd Inmiddels werd het werk der gezond making van onze cultures met kracht er hand genomen. Het Laboratorium door een warmwaterbehandeling aaltjes te dooden, terwijl dit aan bollen geen schade deed. Het bezwaar van den besmetten bodem bleef echter bestaan. Dit was bij de zeer Intensieve cultuur een groote moeilijkheid. Wel werden de besmette plekken ruim schoots uitgegraven, maar dit alleen' was niet afdoende. Diep spitten, en eenige jaren onbeteeld laten was noodzakelijk Alle perceelen land waren echter voor diepspitten niet geschikt daar zich op som mige nlaatsen teveel klei of veen bevond om een goede teeltlaag uit de diepte naar boven te werken. Het is ons echter na veel arbeid ge lukt in Nederland een toestand te krij gen die ons met gerustheid de toekomst doet, tegemoetgaan. Evenwel is het noodzakelijk, en de kweekers zijn daar van ook doordrongen, dat waakzaam heid een eerste vereischte is? Het moet tot eer van den Nederlandschen narcissenkweeker gezegd worden, dat hij zich gevoegd heeft naar de strenge maat regelen die de keuringsdienst, in overleg of op voorschrift van het bestuur, bijge staan door deskundigen, hem heeft opge legd. Te moeilijker was dit, daar de Jaren waarin hem deze lasten werden opgelegd, voor hem zeer slechte jaren waren De prijzen van zijn product waren zóó laag, dat van een loonende productie niet meer kon worden gesproken. Nu heeft hij echter de voldoening dat de buitenlandsche des kundigen zijn artikel als gezond hebben erkend, boven dat van andere landen. Intusschen had ook op andere wijze de vooruitgang van de narcissencultuur voortgang. Nieuwe aanwinsten kwamen in den handel, een keur van trompet narcissen, rood-cups en Poetaz deed zijn intrede, de een al deugdzamer dan de ander. Welk een aanblik boden onze narcissententoonstellingen Niemand had dat ooit ten tijde van de oprichting onzer vereeniging, nu 25 jaar geleden, durven denken! Men zegt wel eens in den volksmond: „wij leven snel", maar de ontwikkeling ook op dit gebied met haar wetenschappelijke hybridisatie is een vooruitgang in de bo tanie die met verwonderende oogen wordt gadegeslagen. Als gevolg van de studiën om door koeling vervroeging te verkrijgen is het tegenwoordig mogelijk reeds met Kerstmis eén Narcissen-tetoonstelling te organiseeren, iets wat 10 jaar geleden voor totaal onmogelijk werd gehouden. Daaren boven is het door een systeem van verwar ming en koeling mogelijk gebleken, nar cissen voor het Zuidelijk Halfrond geschikt te maken, zoodat ze gedurende de winter maanden van het Zuidelijk Halfrond 'van Juli tot September i kunnen bloeien. Deze vooruitgang is verkregen met veel moeite en kosten, en ook onze vereeniging heeft daartoe het hare bijgedragen. Wij erken nen hiervoor gaarne den krachtigen steun van onze regeering, die steeds getoond heeft een open oog te hebben voor de be langen van het bloembollenvak. Tegenwoordig tracht eik land dat zich voor de narcissenteelt interesseert, zich ook te verrijken met den technischen voor uitgang. dien wij hier bereikt hebben. Dit maakt den strijd voor het behoud van onze markten steeds zwaarder. Ik denk b.v. aan de jaren die kort achter ons liggen. Toen wij in 1936 in het midden van December ln Amerika waren voor de hearing over het nematode vraagstuk, waren daar reeds volop narcissenbloemen in den handel. Het waren Amerikaansche narcissen, be handeld met de in Holland uitgevonden methoden, en daardoor met succes ver vroegd. Omdat ons product op de Ameri kaansche markt niet was toegelaten, had den wij op dit groote afzetgebied geen voordeel van de door ons bereikte resul taten. Zou zouden er meerdere voorbeelden genoemd kunnen worden. Wat zou er b.v. van de Amerikaansche narcissencultures terecht gekomen zijn indien daar het systeem warmwaterbehandeling van prof. van Slogteren niet had kunnen worden toegepast? Er zijn echter ook verblijdende gevolgen. Onze keuringsdienst is zéér streng, en ver schillende leden hebben daarover wel eens geklaagd, doch over het algemeen heeft men de strenge maatregelen aanvaard, om dat men overtuigd was dat het de eenige weg was om ons product tot het beste op de wereld op te voeren. Ziehier een der resultaten. In een cir culaire, uitgaande van het Departement van Landbouw van de Ver. Staten van Amerika, gedateerd te Washington den lOen Nov. 1938. staat het volgende: „Op verzoek van de Nederlandsche Regeeving werd een commissie van Nederlandsche en Amerikaansch tech nische deskundigen benoemd met het doel in Holland te onderzoeken of het noodzakelijk was, dat narcissenbollen aan een warmwater behandeling zou den worden onderworpen, als voor waarde om in de Vereenigde Staten te worden toegelaten. Dezfe commissie Hierboven een foto van het exterieur van het fraaie nieuwe Raadhuis te Alphen aan den Rijn gebouwd onder architectuur van architect ir. C. J Blaauw. waarvan de officieele opening tegemoet gezien kan worden in de .eerste week van Maart. hield verschillende bijeenkomsten in Holland gedurende de maand April '38. De meeste hiervan hadden plaats in de velden beplant met narcissen waar elke gelegenheid werd geboden om de bollen te inspecteeren, zoowel het blad als de bollen zelf door ze uit den grond te nemen, terwijl tevens kennis werd genomen van de cultuur-methoden en gezondheidsmaatregelen aangewend met het doel om de aantasting door het bollen-aaltje tot een minimum te beperken. Uit de inspectie te velde bleek dat aantastingen door het bollen- aaltje bijna geheel afwezig waren. Met het oog op dezen toestand en de toegepaste gezondheidsmaatregelen, welke inhouden herhaalde keuringen te velde gedurende het groei-seizoen, aangevuld met inspectie en afgifte van certificaten voor de bollen ten tijde der verscheping, is het duidelijk dat, zoo lang deze toestand voortduurt het aaltjes-risico verbonden aan den im port van Hollandsche bollen niet recht vaardigt de handhaving van het voor schrift dat alle import van deze bollen de warmwaterbehandeling moet onder gaan om toegelaten te mogen worden. Dit voorschrift zal daarom vanaf 15 Augustus 1939 niet van kracht zijn." Het geciteerde gedeelte uit een officieel besluit in Amerika genomen geeft onzen kweekers een sterk wapen in de hand om hun goed recht te bepleiten, voor de ver koop van hun artikelen in het buitenland. 7346 (Ingez. Med.) Foto Kruyt. Hierboven het bestuur der jubileerende gemeentelijke Gasfabriek te Katwijk aan Zee. Zittend van 1 n. r.: de waarnemend gemeente-secretaris J. C. Tieleman. wethouder J. Dubbeldam, burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop wethouder C. A. Veltkamp, directeur der gemeentebedrijven E. A. van Daalen. secretaris der directie ir. C. A. Doets. tii Prof. 'sse onder de energieke leiding van E. van Slogteren slaagde er in De Zaterdagmiddag in de Raadzaal van het gemeentehuls van Katwijk ge houden receptie van het 40-jarig jubileum der Gasfabriek aldaar, werd zeer druk be zocht. Tal van prachtige bloemstukken werden aangeboden. Er was een bijzonder groot bloemstuk van de Staa. mijnen aan wezig; voorts waren er vele van leveran ciers. waarmee de D rectie in connect'e staat. Ook uit Katwijk aan Zee waren vole b'oemstukken toegezonden o.a van het p^'soneel van de gemeentebedrijven éen van de Gebrs. Kuyt Gesink Bloot en J. Dubbeiaar gezamenlijk van dr. j c. I Cleveringa en echtgenoote van de Sociëteit van Chemische Industrie enz. Een stapel brieven en telegrammen met gelukwenschen was binnengekomen, o.a. van het gemeentebestuur van den Briel. van den directeur" dei- Leidsche Duinwater Mij., van notaris J. K. C. Matthijs en den heer A, den Dikken. Van half drie tot half vijf was het een gestadig komen en gaan van hen. die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, o.a. van de raadsleden, het gezamenlijk personeel der gemeentebedrijven en de gemeente ambtenaren. van den oud-burgemeester van Maassluis C. P. I Dommisse, van de Herv. predikanten ds R. P. A. Rutgers en as. P. Pras van den Geref. predikant ds. H. Ph. Ingwers-en van dr. J. C. A. Cle veringa van mr. dr. J. van Hettinga Tromp en vele particulieren Tal van af gevaardigden van vereenigingen en corpo raties waren aanwezig o.a. het bestuur van V.V.V.. van de Reederijvereen. ..Vuurbaak", van de Katwijksche Reddingsbrigade van afdeelingen der Chr. Jeugdorganisatie enz. Eveneens werden opgemerkt vele reeders en hoofden van scholen. Ook van buiten de gemeente was er groote belangstelling voor dit jubileum. Vertegenwoordigd was de Vereenig ng van Gasfabrikanten; ook directeuren van gas- Dat desniettegenstaande telkens weer moeilijkheden worden opgeworpen vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in den geest van autarkie die in den inter nationalen handel bijna overal zijn in vloed doet gelden. Aan den anderen kant moet het ons, kweekers van nar cissen, ertoe dringen om onze cultures steeds meer te verbeteren. Dit is het meest op den voorgrond tre dende doel van onze vereeniging. en het is een verblijdend teeken dat wij in dezen de volle medewerking van de Regeering hebben Juist dezer dagen is door ons ont vangen de Kon. goedkeuring op onze ge wijzigde statuten en keuringsreglement, waarbij wij erkend zijn als vereeniging, mede belast met de uitvoering van de bloembollenziektenwet. Dit heeft tengevolge, dat, indien zich hier of daar een kweeker zou bevinden, die weigert zijn bloembollen vrijwillig or'1?»- de keuring te plaatsen, hij nu met de wet daartoe kan worden ge dwongen. Dit is een belangrijke stap voorwaarts, omdat wij nu in staat zul len zijn eiken besmettingshaard uit te roeien, waar deze zich ook mocht be vinden en het is onze plicht toe te zien dat dit ook inderdaad geschiedt, in dien noodig zelfs tegen het ongegronde protest van den eigenaar in. Zoo gaan wij moedig voorwaarts, krach tig omdat we vereend zijn door dezelfde gedachte, ons artikel blijvend te besten digen op een peil dat overal zal worden gerespecteerd, omdat wij strijden voor een rechtvaardige zaak. en wetende dat onze Regeering ons steeds^in deze moeilijke taak zal steunen. Onze wensch is dat wij met Gods hulp slagen mogen om dat doel te bereiken. Nog werd het woord gevoerd door mr. Wintermans, waarn. directeur-generaal van den Landbouw, als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken; ir. N. van Poeteren. hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst; prof. dr. E. van Slogteren. technisch adviseur der vereeni ging, e. a. Hierop komen wij nader terug. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst «n rug m te wrijven met deze krachtige zalf- Verwijden congestie, vergemakkelijkt t ademhaling en helpt spoedig. 8713 angez. MedJ AMBTENAREN BURG. STAND. Tengevolge van het aan de heeren J. Bots, Mr. A. J. Romijn, T. S. Goslinga en Prof. Dr. B. D. Eerdmans verleend eervol ontslag als Amb tenaar van den Burgerlijken Stand., uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken, en het overlijden van den heer J. A. Bots. zijn geleide lijk 5 vacatures ontstaan. Ter voorziening in de vacatures bieden B. en W. de volgende aanbevelingen aan: lo. a. H. L. J. Tobé, b. H. Lombert. 2o. a. W. van der Laan. b. Dr. M. Key. 3o. a. F Eikerbout, b. P. van der Tas. 4o. a Mr. N. G. Geelkerken, b. Mr. C. Bee kenkamp. 5o. a. F. A. Schilthuizen Sr.. b. J. Broeze. VERKOOP PERCEEL OUDE VEST. Voor aankoop van het perceel aan de Oude Vest No. 137 heeft zich een tweetal gegadieden aangemeld. Dit perceel werd indertijd ten behoeve van de gemeente onteigend, omdat het bijbehooren- fabrieken van elders boden hun feLcitaties de open terrein begrepen was in het saneerings- aan- plan BouwelouwensteegParadijssteeg. Het Eenige jonge dames serveerden verschil- Panc* zelf was daarvoor niet benoodigd en kan lende tractauas. derhalve worden verkocht. "an de ontvangen aanbiedingen komt in aan- De heer W van Beelen uit Casa Cara merking die van den heer A. J. Langeveld al- had voor de thee- en koffieschenkerij zorg hier. De door hem geboden koopsom van f 3110 gedragen. 'Is aannemelijk te achten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13