LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 Februari 1939 De strijd in het Verre Oosten i i I i~n Irlv INGEZONDEN /TUKKIN VRAGENRUBRIEK Binnenland Onderhandelingen Nederlandsch- Duitsch handelsverdrag Autobus maakt Luchtsprong Buitenland Hitier opent auto en motortentoonstelling SPORT BEURSOVERZICHT MARKT ii ('Li i P (Bulten verantwoordelijkheid dei Redactie) Copie van de al oi niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WfeTHOTJDERSFUNCTIES. ne heer J. Bakker schryft in zijn ingezonden stukje in het nummer van 15 Februari j.l. van dit blad. dat de burgerij niet bepaald ingeno men geweest zal zyn met de verdeeling der wethoudersfuncties in den raad van Leiden. Hij heeft daarbij in het bijzonder het oog op het wethouderschap van openbare werken. Zeer begrijpelijk! Meer zal ik daarvan op dit ogenblik althans niet zeggen. Daarna heeft de heer Bakker het over de vervulling van het Wethouderschap van sociale zaken. Hier wijst hij vooral op de politieke kleur van den betreffenden wethouder, die lid 15 van de S.D.A.P. en releveert even. dat deze wethouder, voordat hij het wethouderschap be kleedde. jaren achtereen als raadslid scherpe critiek op zijn voorgangers uitoefende; h(j stelt de vraag «niet klaarblijkelijke zekerheid, hoe het antwoord luiden zal), of de laatste vier jaren de .zorg .voor sociale zaken zooveel beter Is geweest, dan die was onder de voorgangers van den huidlgen functionaris Waar de heer Bakker dan op deze vraag een volgende laat hooren en wel deze. of het niet zewenscht zou zijn, dat voor de komende vier jaren weer eens een wethouder werd aangc wezen, die geen S.D.AP.'er is, niet iemand is. afhankelijk van de arbeidersbeweging", daar moeten mij een paar opmerkingen van het hart Mij is geen geval bekend, waarin een wet houder, lid eener politieke partij en als can- didaat dezer partij als raadslid en daarna als wethouder gekozen, steeds geheel onafhanke lijk en zelfstandig de belangen der gansche burgerij behartigde en steeds het belang zijner partij hij behoeft allerminst altijd bewust le kwader trouw te zijn geweest! scheidde vin het belang der gansche stedelijke ge meenschap. Wanneer er morgen in plaats van den sociaal-democratischen wethouder een Roomseh-Katholieke of een anti-revolutionaire of een liberal kwam. zou de nieuwgekozene zijn werk allicht niet slechter, maar ook niet beter doen dan zijn voorganger; hij zou allicht even wast zitten aan zijn partij en derzelver „begin selen" als zijn voorganger gedaan had en het wonderwel verstaan, de belangen van de ge- beele burgerij met die der eigen partij te doen «menvallen. Onze democratie wordt heden ten dage heftig aangevallen; ze is grootendeels reeds in het defensief gedrongen; maar de democraten kun nen of willen het, naar het schijnt, maar niet den. Het is de partijenpolitlck, en dan vooral ln de gemeenteraden, die voortdurend de blij ken geeft van kleinburgerlijke politiekerigheid. waardoor zoozeer de reinheid, de breedheid, de hoogheid van het doen en laten der gemeente raden 'hoe goed en eerlijk ettelijke gemeente raadsleden het individueel ook mogen meenen). in het gedrang komen en daardoor het aanzien van en het vertrouwen ih deze gemeenteraden Mozeer daalt. Dat de huidige wethouder van sociale zaken vroeger zoo heftig tekeer ging tegen het werk van zjjn voorgangrs. terwijl hij blijkbaar, naar c> meening van den heer Bakker, thans bewijst, fat hij „het waarlijk niet beter kan", vindt zijn corzaak in het feit. dat hij voordien gemakke- Hk heftig tekeer gaan kón, aangezien hij wei nig of geen verantwoordelijkheid te dragen had cn niet als lid in den Raad zat ln de eerste plaats als vertegenwoordiger van aller belan- gen. maar als" vertegenwoordiger en pleitbezor ger van de sociaal-democraten, van zijn partij. Eenmaal wethouder geworden zijnde, zal hij aüengi wel ervaren hebben, dat hij nu veel heer verantwoordelijkheid te dragen kreeg niet alleen, ook tegenover buitenstaanders zijner party, maar tevens de waarheid ervaren heb ben van de spreuk, die zegt, dat de kritiek erg gemakkelijk, de kunst daarentegen erg moei- HJk is Hij zal in dat opzicht weinig of niets verschillen van wlen ook. die een party verte genwoordigt en min of meer als een gevangene der partij praten en zwijgen en handelen moet. Daar behoorde geen partijenpoli Mek in een gemeenteraad te zijn! Het is al ellendig genoeg, dat ze zoozeer in onze volksvertegenwoordiging hoogty viert! De heer Bakker wil, gelijk, iedereen, wlen hen ernaar vraagt took de partijcandidaten willen het, volgens hun zeggen), dat het ge meentebelang steeds ga „boven eigen of parti culiere belangen" (hy zal daarmee, naar ik hoop, ook bedoeld hebben; partijbelangen). Welnu, waarom stichten de gemeentenat, die denken zooals de heer Bakker, dan niet samen met hem een organisatie, die by raadsverkie- j-togen enkel en alleen uitgaat van den eisch, dat de candidaten niets anders dan de belan gen der gansche gemeenschap zullen beharti gen onverschillig of zulks ln het voor- of na deel van welke partij ook kan zijn? Ik stelde de oprichting van zulk een organi se al eens voor, ongeveer een half jaar gelc- oen. in een ingezonden stukje, dat ik stuurde Jhar de redacties der vier dagelijks in Lelden verschijnende kranten, t.w. het vrywel neutrale Leidsch Dagblad, de R.K. Leldsche wurant, de anti-revolutionaire Nieuwe Lcid- ■cne Courant en de sociaal-democratische «voorwaarts". Alleen het Leidsch Dagblad nam Oljf stukje op; de overige drie bladen, alle partybladen, weigerden opname (de Nieuwe f^Bche 9°urant beging daarbij nog de onwel- •wgiykheid eenige zeer eenzydige zelfs insi- u ..*nde beschouwingen aan myn stukje )LW1J n dat de eigen lezers nota bene r.iet onaer oogen kregen! 'Tja, zoo zyn misschien X Persmanieren!) Op mUn betoog in het dsch Dagblad jcwam en dat ig wej rgste] het bewijst, hoe ongelukkig het met. de langstelling en de zelfstandige fierheid der c denaren gesteld is! geen enkel antwoord, mL naan* van een zakelijk antwoord ver enen kon. t,JJj8ns zend ik weder een stukje, ln. in ver- .r;a.met de noodzakelijkheid, de democratische arden te redden door de partijenpolltiek, «over ze ziekelijk is uitgegroeid, aan ban- kjj leSgen. Maar ik zend het nu alleen in hi®.1edactie van het Leidsch Dagblad Ik J*jP, dat deze redactie het zal willen plaatsen. 00 'r°P geageerd worden zal. mag ik echter. I niet Vnn mI^n vroeEer opgedane ervaring. veSl/00 ,z,u11-n tobbend en kankerend wel VoVukkelen-.. 200 goed1 "h bb^ we*' da^ tiet nog Dr. J. W. WICHERINK. k'den. 16 Februari. '39. "J* d. S te L Het Amerikeansche vo'ks- "««ie Yankee Doodle. e, J»en wordt hier ter stede een col li '1'*e"ou<'en ten bate van de Ver. „Hulp - Huishouding en Wijkkraamverple- tf S ;.Jwe d plomatleke geschiedenis aan lid *un'versileit alhier is gekozen tot Pari] de l'hlstoire de Droit" Op 20 Februari as. zullen in Den Haag de onderhandelingen over een nieuw handels verdrag tusschen Nederland en Dultsch- land worden aangevangen, in verband met het afloopen van het bestaande verdrag op 1 April a.s. De leider der Duitsche delegatie dr. Wal ter Is met eenige leden dezer delegatie be reids hier te lande gearriveerd en in hotel Paulez te Den Haag afgestapt. EENIGE GEWONDEN. Vanmorgen omstreeks zeven uur is bij de brug bij de Ronduite op den weg van St. Jansklooster naar Wanneperveen O.) een bus van de firma Stutvoet en van Dooren, uit Kampen, die 22 tewerkgestelde arbei ders naar de centrale werkverschaffing in het Land van Vollenhoven bij Steenwijk vervoerde, door den afsluitboom het om- hooggeheven brugdek opgereden. Onder het gewicht van de bus zakte de brug naar be neden en door de snelheid vloog de bus door den boom aan den anderen kant van de brug heen. waar zij zwaar beschadigd tot stilstand kwam. Zeven werkloozen en de chauffeur wer den gewond en zijn door dr. Punselie uit Ambt Vollenhove verbonden. Twee hunner zijn naar het ziekenhuis te Kampen over gebracht. waar één ter verpleging is opge nomen. De overige inzittenden van het ver ongelukte voertuig konden ter plaatse door den geneesheer Ethraim. uit Giethoorn, behandeld worden. Zli hadden slechts lichte kwetsuren veroorzaakt door glasscherven Later zijn zij met een andere bus naar hun woonplaats vervoerd. DE „KLIPFONTEIN" WORDT 4 MAART TE WATER GELATEN. De eerste van drie nieuwe schepen. Het M.S. Klipfontein", het nieuwe mo torvracht- en passagiersschip voor de Hol- iand-Afrika lijn, gebouwd in opdracht van de Vereenigde Nederl. scheepvaartmaat schappij te 's-Gravenhage, door de n.v. machinefabriek en scheepswerf van P, Smit Jr. te Rotterdam zal 4 Maart a.s. te water gelaten worden. De ..Klipfontein" is dé eerste van een serie van drie nieuwe vracht-passagiers schepen. De andere twee schepen, die ..Elandsfontein" en ..Oranjefontein" zullen worden gedoopt, komen ln 1940 gereed. Dit drietal aanwinsten zal afwisselend in den sneldlcnst op Zuld-Afrlka en in den snel- dienst via Zuid-Afrika rondom Afrika emplooi vinden. EEN ZWEVENDE PONT TE MAARSSEN. Vermoedelijk de volgende week in werking. Aan de Oostelijke zijde van het Merwede- kanaal de Maarssen wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de pont-transbor- deur. welke waarschijnlijk in den loop van de volgende week door het bruggenbureau aan de afdeeling bruggenbouw van den Rijkswaterstaat zal worden overgedragen. Maarssen heeft dan de eerste hangende pont ln den lande. De firma Hensen te Rotterdam, welke deze pont heeft gebouwd, heeft reeds wel elders een pont-transbor- deur aangebracht, doch dat Is er een, welke op rails loopt, die op den bodem van het water liggen. De pont-transbordeur te Maarssen echter „zweeft" langs rails, welke aan de onderzijde van de hooge brug zijn aangebracht. Het gevaarte heeft een lengte van 7'/« Meter, een breedte van pl.m. 3 Meter. Het laadvermogen bedraagt circa vijf ton. De electro-motor van 25 pk kan de pont een snelheid geven van 1 meter per sec., zoo dat de pont in ongeveer l</« minuut naar de overzijde zweeft. De bezetting van Hainan. De Times bevat een ernstige waarschu wing aan het adres van Japan, inzake de bezetting van het eiland Hainan. Het blad zegt: Het is twijfelachtig of de huidige regen ten van Japan zich realiseeren. hoe hun luchthartig optreden in deze zaak schade lijk zal blijken voor hun land. Wat betreft de verdere strategische ver wikkelingen is de bezetting van Hainan op het oogenblik niet alarmeerend. De „Times" besluit met de verklaring, dat zelfs de meeste roekelooze Japannees zich er soms over moet verwonderen, hoe Japan nog langer kan vertrouwen op de lankmoedigheid van Groot-Brittanië en Amerika om niet in antwoord op de tal- looze kwellerijen die economische wurging toe te passen, welke voor Japan het grootste gevaar beteekent. Op een vraag van een buitenlandschen journalist, of de bezetting van Hainan ge schied is ter versterking van het anti- kominternpact of uit zuiver militaire nood zaak, en of Dultschland en Italië van het voornemen vooraf op de hoogte zijn ge steld. heeft de woordvoerder van het Japansche departement van bultenland- sche zeken geantwoord dat de bezetting van het eiland uitsluitend geschied is uit strategische noodzaak, en dat de Japan sche regeering nooit eenig ander land voor af van de militaire verrichtingen bij Hainan op de hoogte heeft gesteld. GIFTEN VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Bij het bestuur van den centralen bond voor Inwendige zending en christelijke philantropisehe inrichtingen te Amsterdam zijn belangrijke giften ingekomen van HM. de Koningin en H.KH. Prinses Juliana. DE INDIË-VLUCHT VAN DE HEEREN ROUS EN HEYMANS. Hedenmorgen uit Vlissingen vertrokken. De heeren Heymans en Rous die gisteren van Schiphol zijn opgestegen voor hun sportvlucht naar Indië en tot tweemaal toe naar Vlissingen moesten terugkeeren in verband met de slechte weersomstandig heden boven België ziin vanochtend te 7 40 van Vlissingen vertrokken met Turijn als eindbestemming voor heden. GEREPATRIEERDE NEDERLANDERS In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat hij na overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken, heeft besloten, dat in de kosten van de onder steuning van gerepatrieerden krachtens de uit het werkloosheidssubsldiefonds gesub sidieerde steunregeling en/of in de kosten van hun plaatsing in de uit dat fonds ge subsidieerde werkverschaffing van 1 Ja nuari J.l. af door zijn departement niet meer zal worden bijgedragen. Mt besluit is genomen op grond van de overweging, dat de werking van de subsidie schaal van het werkloosheidssubsldiefonds, al of niet in combinatie met het stelsel der extra-bijdragen, toekenning van eenige bijdrage door zijn departement overbodig maakt Voor de gevallen, waarin ondersteu ning krachtens de armenwet wordt ver leend. blijft, behoudens het hieronder vol gende, de bestaande regeling gehandhaafd. De ondersteuning, in den aanvang be doeld, zal ook worden toegepast op gevallen, waarin repatrieering plaats had door tus- schenkomst van een Nederlandschen con- sulairen ambtenar en voorts op gevallen, waarin, in verband met bijzondere omstan digheden, naar het oordeel van den mi nister toekenning van een tegemoetkoming billijk is te achten. Voorts kwam het wenschelijk voor, niet langer vast te houden aan de bepaling, dat voor toepassing van de regeling de gerepa trieerde vóór 1 Jan. 1934 in het buitenland c.q in Nederlandsch-Indië moest zijn ge vestigd. In verband daarmede zal thans de regeling gelden voor "hen, tusschen wier vertrek uit en terugkomst in Nederland ten minste drie jaren zija verloopen. EEN GEDENKSTEEN VOOR Dr. A. MATHIJSEN TE BUDEL. Ter huldiging der nagedachtenis van den uitvinder van het gipsverband. Het is dit jaar 60 jaar geleden, dat een Nederlander van beteeker.is. dr. Antonius Mathijsen, geboren te Budel iN.Br.) op 4 November 1805. is overleden. Een wereldvermaardheid heeft zich deze medicus verworven door zijn uitvinding van het gipsverband, welke uitvinding heden ten dage voor de geheele mensch- heid nog ais een weldaad is te beschouwen. Vele Nederiandsche en ook talrijke bui- tenlandsche hoogleeraren en doktoren van naam verklaren dat er alle redenen zijn, om voor den uitvinder een blijvende her innering op te richten. Er heeft zich een comité gevormd, om de herinnering aan den uitvinder levendig te houden en om te geraken tot het stich ten, in den loop van 1939, van een monu ment te Budel, aan de nagedachtenis van dr Mathijsen gewijd In het eere-comité heeft o.m. prof. dr. Suermondt, uit Leiden, zitting. WILDE STAKING IN TWEE FABRIEKEN TE HELMOND. In de textielfabrieken der N.V. Prinzen en van Glabbeek en de N.V. J. A. Raymakers te Helmond zijn gisteren twee wilde sta kingen uitgebroken, waarbij in het geheel circa tachtig arbeiders zijn betrokken. Bij eerstgenoemde firma legden twee ploegen wevers, ieder van twintig man, het werk neer. Hierna vervoegde de fabrieks- commissie uit het personeel zich ten kan tore om een onderhoud met de directie Deze stelde als voorwaarde dat eerst het werk zou worden hervat, alvorens tot een bespreking zou worden overgegaan. De arbeiders waren hiertoe niet bereid en verlieten de fabriek. Bli de NB. J. A. Raymakers kwamen ln de flnishafdeeling circa veertig arbeiders niet naar hun werk. hoewel daar de fa- briekscommi's'e wel een onderhoud met de directie had gevoerd. Zoowel de directies der betrokken bedrij ven als de werknemers-organisatie nemen voorloopig een afwachtende houding aan. FRANCO DOET EEN VEROVERING TE BRUSSEL. Aanhangers van generaal Franco hebben gisteravond te halfclf een inval gedaan in het Casa de Espana ln de Wetenschap- stisat te Brussel. Zij hebben den concierge en zijn vrouw opgesloten en vervolgens ge- I wacht tot de secretaris kwam. Dezen heb ben zij gedwongen een document te on derteekenen, waarbij hij het Casa de j Espana overleverde aan den vertegenwoor- diger van generaal Franco. Vanochtend hielden de aanhangers van Franco het gebouw nog bezet, OOK GOEBBELS SPREEKT. Rijkskanselier Hitier heeft vanochtend de internationale automobiel- en motor rijwieltentoonstelling te Berlijn geopend. Hitler zeide in zijn toespraak, dat op het gebied der auto-indüstrie nog eenige be langrijke taken vervuld moeten worden. Het is minder zaak klanten te zoeken dan de bestaande klanten tevreden te stellen De behoefte aan auto's is enorm groot. Om daaraan te voldoen is een lage prijs nood zakelijk. De productie van modellen moet geor dend worden. Hitier deelde mede. besloten te hebben kolonel von Schell te benoemen tot gevolmachtigde voor de oplossing van deze vraagstukken. Von Schell moet in het kader van het vierjarenplan de ver ordeningen uitvaardigen die voor de be treffende instanties bindend zün. Hitler wees op de beteekenis van den „volkswagen" en zeide in verband daar mede dat de toeneming van het motor- verkeer dwingt tot uitgebreide maatregelen tegen de verkeersonveiligheid. Het Duitsche verkeer eischt in zes jaar evenveel dooden als de oorlog van 1870 gekost heeft. Dat is een onhoudbaren toe stand. De menschen, die verantwoordelijk zijn voor den dood van 7000 en de ver wondingen van 30.000 tot 40.000 medemen- schen per jaar, benadeelen het volk Het is on-nationaal-socialistisch roekeloos tegenover anderen te zijn. Bovendien is het uit economisch standpunt zinneloos in een tempo te rijden dat tot dubbel, drie- en viervoudig bandenverbruik en tot groot brandstoffenverbruik leidt De staat is vastbesloten beroovers van auto's en der gelijke misdadige elementen onbarmhartig uit te roeien. Ook rijksminister Goebbels voerde het woord. Hij zeide onder meer dat in 1938 583.145 motorvoertuigen geproduceerd zijr. een stijging van 9 procent tegenover 1937. Het totale aantal motorvoertuigen be draagt thans 3.36't 503. Ook de uitvoer is gestegen, van 11.000 voertuigen in 1932 tot 78.116 in 1938. In de auto- en motor- industrie ziin 139.000 menschen werkzaam De opening d£T tentoonstelling werd bijgewoond door vrijwel alle ministers en het diplomatieke corps. SUMMER WELLES OVER DE BEWAPENING. Summer Welles heeft in een vergadering van studenten van de universiteit van Maryland een rede gehouden waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de bewapeningswed loop slechts kan leiden tot een oorlog of tot verlaging van den levensstandaard, zoodat hieruit revoiut'e en de chaos zullen voortkomen. Spr. wees er verder op dat de Vereenig de Staten noodzakelijk de overige staten moeten volgen in de herbewapening en tenslotte zeide hij, dat de Vereenigde Sta ten d'kwijls het. verlangen te kennen heb ben gegeven tot beperking der bewacening, doch zoolang zekere staten niet bereid zi.hu te onderhandelen over ontwapening moe ten de Vereenigde Staten bewar>enen tot bescherming van den vrede op het vaste land. WIELRENNEN. GEEN ITALIANEN JN DE TOVR. DE FRANCE. L'Auto heeft een brief van generaal Vacarro, den president van het Italiaansch Olympisch Comité ontvangen, waarin deze mededeelde, dat de Itailaansche wielrenners geen toestemming krijgen van de Italiaansche Wielren-Unie om mee te rijden in de Tour dé France, welke van 830 Juli wordt gehouden. Zelfs de Italianen, die in Frankrijk wonen, mogen niet deelnemen. De Fransche industrieel Mercier. die reeds een equipe voor de ronde van Italië had ingeschreven, heeft zich thans terug getrokken. ROEIER. ROEIEN EUROPEESCHE KAMPIOENSCH. OP 1, 2 EN 3 SEPTEMBER. De F.I.S.A. heeft aan het bestuur van den Nederiandsche Roeibond medegedeeld, dat de Europecsche kampioenschappen definitief 1. 2 en 3 September op de Boschbaan te Amsterdam worden gehouden. De loting geschiedt op 30 Aug. op het congres van de F.I.S.A. te Amsterdam. EEN TOESPRAAK VAN MEVROUW ROOSEVELT. Mevr. Roosevelt heeft in de landbouw- faculteit van de Cornell-universiteit te Ithaca een toespraak gehouden, waarin zij stelling heeft genomen tegen het isolatio nisme. „Het is natuurlijk," zeide zij. ..dat de staten die nog niet bevredigd zijn, voort zullen gaan met het verwekken van onrust. Wij moeten weten, wat Amerika zal doen in geval van oorlog. Wij kunnen in deze zaak geen beslissing nemen, doch wij moe- ten vastbesloten zijn onze rol te spelen in de beslissing. In het tegenovergestelde geval zou de wereld op een helling komen en het volgende geslacht het einde van de bescha ving kunnen zien. RASSEN- SCHANDE. Het landgerecht te Neurenberg heeft een Jood. die tot Juli 1938 een verhouding met een niet-Joodsch meisie had gehad wegens rassenschande veroordeeld tot acht jaar tuchthu sstraf en vijf iaar verlies van eer. EEN REDE VAN ARANHA. De Braziliaansche minister van huiten- landsche zaken. Aranha. die op het oogen blik in de Vereenigde Staten vertoeft, voor besprekingen met president Roosevelt en andere Amerikaansche staatslieden, heeft gisteravond een rede gehouden in de Na tional Press-club. Hij verklaarde o.a. dat. wanneer de Amerikaansche staten niet voorbereid zijn, dit niet zal nalaten verlan gens aan te trekken, welke thans nog over de wereld dwalen. Spr. spoorde derhalve aan tot het vor men van een sterken bond van staten in het Westelijk halfrond. Verder zeide hij, dat Amerika alleen nog beschikt over niet ontgonnen vruchtbaar land. De ideologieën van de totalitaire regeeringen dreigen hier binnen te drin gen. Amerika moet op zijn hoede zijn in een wereld vol gevaren. Het pan-Amerikanisme is tot nu toe sleohts een idee geweest en op het oogenblik eerst tracht men het te verwezenlijken. AMSTERDAM 17 Februari. Het schijnt wel alsof de beurshandel altijd nog voor inkrimpen vatbaar is. Hoewel de laat ste dagen de omzetten van uiterst geringe af metingen waren, waren de omzetten vandaag, voor tenminste uiterlijk te beoordeelen viel. nog verder ingeschrompeld. Van werkeiyke affaire was eigenlijk geen sprake. Niemand wenschte iets te ondernemen en er was noch vraag, noch aanbod. Onder dergeiyke omstandigheden kon een bepaalde stemming niet worden aangege ven. aangezien de koersen ten opzichte van gis teren zoo goed als onveranderd waren en onder beurstijd slechts onbeteekende fluctuaties wer den meegemaakt. De koersstijging in Wall- street werd goed opgenomen, doch gaf toch geen aanleiding tot omvangrijken handel in Amerikaansche fondsen. In de Staalaandeelen en Anaconda 's was, evenals in enkele spoor- wegshares, wel iets te doen, maar de belang stelling was toch niet groot. In overeenstemming met New York. werd op een hooger peil afge daan. en de behaalde koerswinst, die bü de ope ning viel te constateeren. kon tijdens de mid daguren gehandhaafd blijven. De locale markt was zeer stil. Op de afdeeling der industrieelen werd eenige beweging ten toon gespreid door Aku's die. na goed prijshoudende opening, zich niet onaardig konden verbeteren. Unilevers waren mede wat vaster. De Philips- aandeelen waarin slechts te hooi en te gras iets werd gedaan, waren in doorsnee bijna onver anderd. De Suikermarkt was zeer stil. Zelfs in H.V.A.'s kon het slechts moeizaam tot enkele transacties komen. De incouranten waren van het tooneel verdwenen. Voor zoover noteeringen tot stand kwamen, waren deze hier en daar iets hooger. Het bericht omtrent een flinke afdoening door de Nivas werd in hoofdzaak voor kennisgeving aangenomen. De Scheepvaartafdeeling lag weer geheel verlaten. De markt was prijshoudend en de gisteren behaalde koerswinsten konden over het algemeen gemakkelijk behouden blijven. Op de Petroleumafdeeling werden Koninklijken op bescheiden schaal verhandeld. Desniettemin was er iets meer te doen dan gisteren het geval was. De koers onderging zoo goed als geen wijziging. Tabakken waren, verwaarloosd, Voor Rubberfondsen was de belangstelling bijna ge heel verdwenen. Zelfs Amsterdam Rubbers ga ven nauwelijks bljjken van aanwezigheid. Het koerspeil kon overigens gehandhaafd blyven. Aan beleggingen werd büna geen aandacht geschonken. De Nederiandsche Staatsobligatiën werden tegen ongeveer de prijzen van gisteren verhandeld en eveneens was dit het geval met de obligatiën Nederlandsch Indië. Voor Fran sche fondsen bestond bijna geen interesse. Ook de Duitsche markt was stil. WISSELKOERSEN. Londen 8.74 5/8 (8.73 3/8); Berlijn 74.90 (74.75>: Parijs 4.94 3/4 (4.93,/'i); Brussel 31.46 (41.43Vs); Zwitserland 42.38 f42.32'/t); Kopenhagen 3905 (39.00»; Stockholm 45.07',i f44.971*); Oslo 43.95 (4390); New York 1.86 11/16 (1.83 3/8); Praag 6.40 6.40); Lire Bankpapier 5.75 (5.75). Prolongatie V«; Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 27 1/4; Handelssperr- marken 71/4; Reismarken 45V«; Bank papier 21 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. I M I I I I I I „Pardon, juffrouw, mijn plaats zitl" ik geloof, dat u op LEIDEN, 17 Febr. 7 Stieren; 1066 Kalf- en Melkkoeien f. 18J)290 per stuk. iets vlugger; 183 Varekoeien ea. f. 120180. mat; Vette koeien f. 180300, 4872 ct. per K.G. (schoon gewicht), tam. vlug; 23 Vette kalveren f. 50105 6090 ct,, mat; 380 Nuchtere slachtkalvereri f. 5—10 mat; 200 Vette schapen f. 1725. 38 46 ct.. mat; 1009 Vette Zuiglammeren f. 1018. 3850 ct., mat; 17 Zeugen f. 4065. mat; 297 Mestvarkens f. 1834, tam: 355 Biggen f. 7 12. iets vlugger; 3 Paarden; 11 Bokken en geiten f. 38, mat. Kaasmarkt. 17 Febr. Gousche kaas le soort f. 241 u25% per 50 K.G.. idem 2e soort f. 23 24, 19 partijen; Leidsche kaas le soort f. 23— 25. 7 partijen. Handel matig. BODEGRAVEN. 16 Febr. Eierveiling B.P.K.V. 10.599 Kippeneieren, wit 2.90—3.30, bruin 3.20 —3.50; Eendeneieren 3.20. HOOFDDORP. 16 Febr. 1939. Rogge f. 7.50—7.70 per 100 kilo. Chevalier gerst f. 7.758.10. winter- gerst f. 7.507.70haver f. 6.206.40, duiveboo- nen f. 1112. paardeboonen f. 8.85—9.15. groene erwten f. 8.759.50, vale erwten f. 1618. gele mosterd f. 1517, kanariezaad f. 7.50-8,00. karwij- zaad f. 23.5024.50, blauwmaanzaad f. 3132. LEIDSCHENDAM. Vrye Veiling. 16 Febr. 6000 kipeieren f. 3.303.80 per 100 stuks. LEEUWARDEN. 17 Febr. Zuivel: Sleutelkaas 1017; Nagelkaas 1025; Goudakaas 2738; Edammerkaas 1940; Aanvoer 2636. Veiling- boter f. 1.441,39 per K.G.; Aanvoer 5/6 vaten; Commissie 87. Vereeniging van Zuivelmaatschappüen: Edammerkaas 20 plus f. 991-.- per 100 K,G idem 40 plus f. 1717't> idem; Goudsche kaas 20 plus f. 9—9% idem; idem 40 plus f. 17—17% idem; Volvettekaas 40 plus f. 22%23 idem; Broodkaas 40 plus f. 17%—18 idem; Leidsche kaas 20 plus f. 9%10 idem. NIEUWVEEN. 16 Febr. Kipeieren, aanvoer 2350 stuks. Prys per 100 st. f. 2.40—3.35; Kool rapen per stuk 5 cent. RIJNSBURG. 16 Febr. Bloemenveiling. Cop land 18—24. Bartigon 20—28. Pitt 21—27. Oli- veira 20—25, Castor 21—26, Weber 20—24, Kre- lage 16—20, Gele Prins 14—19. Cramoisle bril- lant 16—18. Murillo 14—20. Van der Hoeff 20— 2S. Couronne d'or 16—24. Ibis 12—17 Sc "ja 1" "8. M-orc 11-14 Ryzenic Zon 28-31. VOORHOUT. 16 Febr. Slachtkonynen 0.80 —1.40; Jonge konynen 0.35; Slachtkippen 0.65. Jonge hanen 80. WOUBRUGGE, 16 Febr. Eierenvelling. Aan* voer 1400 kipeleren. Pry's f. 3—3.40 per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3