PRIJSVERLAGING Ons contact met Zuid-Afrika LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Februari 1939 Derde Blad No. 24200 RENAULT JUYAQUATRE Het zilveren j'ubileum der Veiling vereen. „Flora" te Rijnsburg 79sfe Jaargang Prof. dr. H. J. Lam over zijn reis naar de Unie Madagascar en n. DANK ZIJ EEN FLINKE kunt U nu autorijden voor MINDER DAN EEN CENT PER K.M. PASSAGIER Alleen met de populaire A. C. MEESTER, Zijlpoort-Garage D a g b 1 a tl r e c lame is niet te vervangen Drukbezochte receptie en prachtige feestavond Van Port Elisabeth ging de tocht per tre;n naar Pretoria, via Bloemfontein en Johannesburg, vervolgens als gasten in particuliere auto's tot nabij de grens van Zuid-Rhodesia; daarna werd een tocht ge maakt door het wereldberoemde Kruger- park in gesloten auto's, in verband met de troepen wilde dieren, die hier in de vrije natuur rondzwerven. Een der vele merkwaardige boomen, die men in de onwezenlijke natuur van Madagascar aantreft. „Weliswaar heb Ik daar persoonlijk geen bijzondere sensaties beleefd", zoo zegt prof. Lam, „maar het bezoek is op zichzelf al spannend genoeg. Wel hebben collega's een IJ. „kill" gezien, waarbij leeuwen in een minimum van tijd een wildebeest (gnoe) verslonden, gevolgd door jakhalzen en gieren Daarna maakten wij nog een tocht door de Britsche enclave „Swaziland", terwijl eer. deel der excursie nog de Drakensber- pen in Natal bezocht. Wat het natuur schoon betreft, de ook den Afrikaners zoo sterk ingeboren liefde tot den geboorte grond doet hem zijn land tegenover vreem delingen ook wel eens al te zeer prijzen. Er zijn zonder twijfel zeer mooie of liefe lijke streken, vlakten indrukwekkend door haar wijdheid (al danken ze haar ontstaan aaa den menschi en voor den botani cus de onvergelijkelijke en overweldigende Kaapflora en de Karroo e.d., maar dat pakt een gewoon toerist minder maar \<mi wie wat meer van de wereld gezien hebben, is de lof van eigen land, die men Afrikaners zoo vaak hoort zingen, wel eens een beetje een deel van het zooeven ge teemde chauvinisme. „Heeft U nog Afrikaansche aanwinsten voor Leiden kunnen medebrengen?" „Zeker, de collectie in het Rijksher barium is met bijna 1200 nummers ver rijkt. Een waardevolle collectie is bij eengebracht, dank zij de boven allen lof verheven medewerking der Afri kaansche botanici, die allen uitstekende floristen zijn. Specialen dank zij wij verschuldigd aan de directie van het Bolus Herbarium te Kaapstad, mrs. E Bolus, en aan den directeur van het National Herbarium, dr. E. P. Phillips, te Pretoria, die onze collectie verzorg den en verzonden. Deze collectie zal, dank zij de bemoeienis onzer consuls, gratis door de Holland-Afrika Lijn ver voerd worden". „In Durban is onze excursie uiteenge vallen. De heer Meeuse en ik zijn toen met het m.s. „Ruys" van de K.P.M. naar de Engelsche kolonie Mauritius, vervolgens naar de eilanden Réunlon en Madagascar, beide Fransche kolonies, gereisd. Het is mij gebleken ik zeg dit met nationale trots welk een voortreffelijken naam zich de KP.M. met haar drie nieuwe schepen, de ■•Ruys", de „Tegelberg" en de „Boissevain" ia den Indischen Oceaan heeft verworven. De luxe. de snelheid, het comfort en de hoffelijkheid der bemanningen worden alom terecht geroemd! De Afrika-lijn wordt binnenkort waarschijnlijk naar Zuid Ame nta verlengd. Tenslotte wil ik U nog iets vertellen over h» botanisch zoo merkwaardige eiland Madagascar, een van de oudste landen der aarde en het vierde eiland ter wereld, na Groenland, Nieuw-Guinea en Borneo. Het bezit een zeer oude ontwikkeling; daar naast hebben de flora en fauna, vooral in het Noorden, vele Indische elementen. „Wat was de bedoeling van Uw be zoek aan Madagascar?" „Behalve dc bestudeering der merk waardige flora, de overweging, dat er met, uitzondering van Parijs, welhaast geen collecties van Madagascar op de wereld aanwezig zijn. Thans heb ik voor het Rijksherbarium een collectie van ongeveer 1000 nummers verworven, als ook voor het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie een collectie dieren, vooral insecten en reptielen. Het Fransche Gouvernement heeft ons tijdens de omzwervingen over Ma dagascar, dat even groot is als Holland. België en Frankrijk te zamen, en meer dan vier en een half maal zoo groot als Java, op buitengewone wijze ge steund. Ik heb groote bewondering voor hetgeen dc Franschen hier in „Ia Grande lie" op het gebied der koloni satie gedurende 40 jaren hebben ge presteerd. Dc Franschen maakten in dien tijd van Madagascar een moderne en in alle opzichten goed bestuurde kolonie. Ik had het voorrecht in audiëntie te wor den ontvangen door den Gouverneur-Ge neraal, den heer Léon Cayla, die sinds jaren Madagascar met vaste hand bestuurt en mocht met hem vele problemen van bota- nischen aard bespreken. Tengevolge van roofbouw en van boschbranden b.v. zijn het areaal van het bosch en de voedingswaarde der prairieën in hooge mate achteruitge gaan en deze punten vormen eenige van de grootste zorgen van het Gouvernement. Er zijn natuurlijk ook vele landbouwpro blemen op te lossen. Men interesseert zich sterk voor Ned.- Indië en de heer Cayla bleek van onze ko loniën tot in de details op de hoogte zijn, al was hij er zelf nooit geweest. Met velen zijner ambtenaren zag hij het nut van een beter contact met Java ln. Mogelijk zal ik in die richting iets kunnen helpen bevor deren. Ook tracht men naast de winstge vende kruidnagelcultuur nieuwe cultures aan te vatten. In het Noorden neemt men b.v. proeven met kina. In de suiker steunt men voor een groot deel op de resultaten van het Proefstation te Pasoeroean. De onwezenlijke flora van sommige deelen, b.v. het Zuiden van Madagascar, heeft ons buitengewoon geboeid. Wij verzamelden ook hier vele merkwaar digheden en brachten levende zaden mede, die wij in den Hortus hopen te kweeken, o.a. van de geslachten Didie- rea en Alluaudia. Interessant was ook de vondst van over blijfselen der eierschalen van een soort enorme struisvogel, verwant aan de Austra lische Emoe. de voorwereldlijke Aepyornis, een dier met reusachtig dikke pooten, dat nog samen met den mensch in Zuid Ma dagascar heeft geleefd. Slechts 5 volledige eieren, die een lengte van 40 c.M. bezitten, zijn op de wereld bekend. Grappig was tevens de ontmoeting met de talrijke op Madagascar levende „halfapen". Zij zijn aardige huisdieren, spinnen als poezen, hebben een spits hondesnuitje, een vaak mooi geteekende, pluizige vacht en ele gante bewegingen. Het is mij gelukt, zoowel in Zuid- Afrika als op Madagascar, ten bate van het Rijksherbarium een aantal ruilcon- necties tot stand te brengen, zoowel wat plantenmateriaal als wat publicaties betreft." „Heeft Madagascar reeds een typisch Fransch cachet getogen?" „Lang zoo sterk niet als Réunion, dat sinds 1638 a. h. w. een „province frangaise" is geweest Intusschen is Madagascar's hoofdstad Tananarive, waar het Gouver nement is gevestigd, een der merkwaardig ste steden, die ik ken. Het eiland heeft drie 4 pers. 4 Cyl. stalen Carrosserie onspl. glas rondom f.1150. 4 onder de kap1.1390. Vraagt U zonder de minste verplichting eens een demonstratie of prijscourant met de verschillende afbeeldingen. HAVEN 3 - TEL. 67. 345/7 (Ing«z. Med.) Vroolijk lachende Hova-meisjes. (Midden Madagascar). en een half millioen inwoners en sinds Madagascar in 1896 na een veroverings oorlog zijn onafhankelijkheid verloor, wordt het geregeerd door enkel© tienduizenden Franschen, doch zij hebben het land vol komen doordrongen na de pacificatie door Galliëni. Er zijn uitstekende elementen, door wie er zeer hard is gewerkt en tot in de uiterste uithoeken is Madagascar thans onder daadwerkelijk Fransch bestuur. De jonge ambtenaren zijn frissche, energieke menschen. De inheemschen begroetten ons vaak met een „Bounjour monsieur" en toen wij ergens ver in het binnenland zaten voor het „lo geerhuis voor reizende ambtenaren" zong de jeugd luidkeels de „Marseillaise". Op de scholen in de kleinste en meest afge legen dorpen wordt dan ook het Fransch onderwezen. De op Madagascar verschijnende Fran sche couranten bevatten ook dikwijls af beeldingen uit Holland en van onze Ko ningin. Het land deed mij overigens veel aan Java denken. Ook de taal en de bevol king vertoonen verwantschap met Nederl.- Indië. Over den tijd van de indringing van deze Indonesische elementen is weinig be kend. Zeker is, dat zij de oorspronkelijke bevolking hebben verdrongen of geassimi leerd. Het spoorwegnet is beperkt wij hadden er vrij reizen op doch daarnaast bestaat er een aantal door het Gouvernement ge subsidieerde autobusdiensten over zeer lange afstanden. Zoo legden wij per auto bus het traject van Tananarive naar het Zuiden 1000 K M. in 1 dag trein en 3 dagen per autobus af. In hooge mate interessant is het paleis der voormalige koningin van Madagascar, dat zich in de op 1400 M. hoog gelegen hoofdstad Tananarive bevindt. Het bevat o.a. in tal van kleine kamers en groote zalen een keurcollectie van de meest zonderlinge attributen, o.a. de Europeesche staticge waden der vorsten, die reeds lang door Fransche adviseurs, voordat zij hun onaf hankelijkheid moesten prijsgeven, werden bijgestaan. Voorts is er een beroemde pa leontologische (voorwereldlijke dieren) verzameling. In Tananarive is er nog een „Pare Zoölogique et Botanique". alsmede bij Tamatave een cultuurtuin, de „Jardin d'Essai" te Ivoloina. Een geleerd genoot schap is de „Académie Malgache", in 1902 door Galliéni opgericht. Haar zetel is Ta nanarive. Met een der booten der Fransche maatschappij, de „Messageries Maritimes" zijn wij door het Suez-kanaal naar huis gereisd en wij behouden aan onze tournee de aangenaamste herinneringen." „In het algemeen heeft dus de reis aan haar doel beantwooTd?" „Zeker, onze tournee heeft zonder twijfel op verschillend gebied contact gebracht en banden gevestigd. Ik heb niets dan lof voor de organisatie en de overal ondervonden sympathieke ont vangsten. Deze waren, omdat de excur sie een scmi-officieel karakter droeg, overal zoo allerhartelijkst en zoo tal loos, dat wij er sommige wel moesten afslaan, omdat ons eigenlijke werk anders daaronder te zeer zou hebben geleden. Verschillende deelnemers hiel den colleges of voordrachten: zoo heb ik zelf tc Johannesburg en Pretoria over mijn werk en over Ned. Indië ge sproken. Wederkeerig zullen nu. naar gehoopt wordt, biologen uit Zuid-Afrika in ons land lezingen komen houden. Verschillende plannen moeten thans nader uitgewerkt worden, hetgeen den band tusschen de bezochte landen en het onze niet dan ten goede kan komen. Het viel ons moeilijk van prof. Lam af scheid te nemen, want wanneer deze een maal op zijn praatstoel zit en nog wat verder vertelt van zijn vele omzwervingen over de aarde in vroeger jaren, waarvan ook de talrijke zonderlinge of artistieke voorwerpen getuigen, die zijn werkkamer aan een klein museum doen herinneren, is het middernacht geworden, vóór men het weet. Het verheugt ons uitermate, dat prof. Lam behoort tot degenen, die den uitste kenden naam van Holland als wetenschap pelijk centrum ook in het buitenland hoog houden en daarbij zijdelings bijdragen tot de zoo zeer gewenschte samenwerking tus schen de volken. Dat speciaal de band met Zuid-Afiika nauwer aangehaald wordt, kan de Neder lander slechts toejuichen! Foto van Vliet. Hierboven d© bestuursleden der jubileerende veilingvereenigine .Flora" te Rijnsburg, met hun dames. Het zilveren jubileum van de Veiling- Vereeniging „Flora" te Rijnsburg is giste ren op grootsche wijze gevierd. De groote zaal van „Flora" was buiten gewoon smaakvol versierd, terwijl een af zonderlijke ontvangkamer was ingericht. Daar hield het Bestuur 's middags een drukbezochte receptie. De loco-burgemees- ter, de heer C. D. v. d. Vijver bood namens het gemeentebestuur van Rijnsburg, het bestuur van Flora en den voorzitter, den heer T. Kralt, zijn gelukwenschen aan. onder het uitspreken van den wensch, dat „Flora" ook in de toekomst moge groeien en bloeien. Talrijke sprekers. Talrijke sprekers voerden daarna het woord. Zij allen complimenteerden de jubi leerende vereeniging. inzonderheid het be stuur en brachten hulde voor den ijver en de werkkracht, de durf en den onder nemingslust van de Rijnsburgers. Achtereenvolgens spraken: de heer Smits, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, de heer Mensing, voorzitter van de Sierteelt Centrale en de groep Bloemisterij; de heer W. v. Egmond, wethouder van Oegstgeest, ae heer Van Iterson namens de Coöp. Veiling „Bloemenlust" te Aalsmeer, de heer v. Haasteren, namens den Kring van Bloemenveilingen, de heer Van Idsinga. namens de K.L.M. (veel bloemen worden per vliegtuig vervoerd); ir. K Volkersz van Lisse, als Rijkstuinbouw consulent, de heer Maarsen, voorzitter van de Centrale Aals- meersche Bloemenveiling, de heer L v Til burg namens de Coöp. Boerenleenbank, de heer Jac. Kromhout, kassier van die instel ling, de heer D. v. Egmond Nz. namens de Rijnsburgsche Groentenveiiing, d? heer A. Kraan van Oegstgeest als architect van Flora, onder wiens leiding vele verbouwin gen tot stand zijn gekomen. De heer Thim als voorzitter der Ver. van Bloemen-winke- liers. de heer Van Delft namens de Ver. van Snij bloemenhandelaren Velen lieten hun gelukwenschen gepaard gaan met stoffelijke blijken van waardee ring, bloemstukken enz. o.a. een voorzit tershamer van de drukkerij ..de Rijn". Vervolgens dankte de heer Kralt, de voorzitter van „Flora" alle sprekers voor hun goede wenschen en beval de Vereeni ging in aller belangstelling aan. Van den Minister van Economische Za ken en van den Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland was bericht van verhinde ring ingekomen. Voorts waren er vele schriftelijke gelukwenschen o.a. van den oud-burgemeester van Rijnsburg, den heer Bosschi©ter Aanbieding van gedenksteencn. Daarna had bij de tribune de aanbieding plaats van een groote tegel namens het personeel van Flora. Dit geschiedde door den hoofdboekhouder, den heer Bos. die de goede verstandhouding prees tusschen be stuur en personeel. De tegel stelt voor. de industrie, de handel en de bloementeelt. Een tweede gedenksteen werd aangebo den door den heer P. v. Delft, namens de plaatselijke vereenigingen, welke voor haar jaarfeesten en uitvoeringen zoo vaak van ae lokalen van Flora gebruik mogen maken. De voorzitter, de heer Kralt aanvaardde 'oeide huldeblijken met eenige toepasselijke woorden. Vervolgens werd op voorstel van den heer Van der Vijver een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin en vervolgens op het bestuur van Flora. Daar werd ook liet woord gevoerd door den heer mr. dr. Knibbe. namens de Kamer van Koophandel voor het District Rijnland. De Feestavond. Inmiddels was de groote zaal van Flora geheel gevuld met de leden der Vereeni ging met hun dames. Daar Flora ruim 950 leden telt wordt deze avond ook morgen gehouden voor het overige deel der leden De heer C. D. v. d. Vijver sprak als eere voorzitter van de feestcommissie, in het bijzonder tot de leden van Flora en wekte hen op met dezelfde energie, als tot dus ver is betoond, het bedrijf voort te zetten. Hij prees de goede verstandhouding tus schen bestuur en leden. Hierna hield de voorzitter, de heer T. Kralt een gedachtenisrede, waaraan het volgende is ontleend: Gedachtenisrede van den heer T. Kralt. Spr. gaf eerst een uitvoerige historische inleiding waarin hij er o.a. op wees, dat omstreeks 1890 de aardappelen- en kool teelt verdrongen werd door de bloemen en bloembollenteelt. De bloembollenteelt was echter iets eerder. Voor de bloementeelt en -handel moeten wij 50 jaar terug; er zijn hier menschen die 40 a 50 jaar geleden reeds gingen ven-, ten in Den Haag en Rotterdam met bloe men, hoofdzakelijk met tulpen en cro- cussen. Op 14 Februari 1914 kwam de oprichting der Veilingvereeniging „Flora" tot stand met een ledenaantal van 17. Breedvoerig ging spr. de geschiedenis der Veiling na (wij gaven hier over reeds een beknopt overzicht, Red. L. D waarin hij de „ups en downs" onder het oog zag. Hij herdacht den steun dien hij van den heer G. van Delft heeft gehad, zijn rech terhand juist in moeilijke omstandigheden. Voorts dankte spr. den heer Mensing. den heer Admiraal, resp. voorzitter en secreta ris der Groep Bloemisterij voor hun steun en raad. Vele bestuursleden zijn gekomen en ge gaan: van de opriohters zit er nog één in het bestuur, n.l. de heer J Heemskerk. De resultaten mogen bevredigend genoemd worden; de gansche inrich ting van ons Veilings-apparaat heeft ongeveer f. 350.000 gekost. En onze laatste balans was zóó, dat er geen schuld op Flora rust. Een resultaat dat vooral in deze tijden een groote ge ruststelling is voor de leden, maar vooral ook voor het bestuur. In deze 25 jaar is onze veiling een lichaam geworden, dat voor Rijnsburg en om streken niet meer kan worden ge mist. Honderden, ik kan wel zeggen duizenden menschen hebben in het bloemenbedrijf in den loop der jaren hun brood gevonden zoowel door het bedrijf zelf, als door de ncvenbedrijven. Spr. constateerde, dat men met groot© dankbaarheid in feestelijke stemming bij een mag zijn. Spr. eindigde met er op te wijzen dat de Veiling in het buitenland overbekend is. En in het binnenland? Dagelijks zwermen de Rijnsburgers met hun auto's met bloemen door Nederland. Van Uithuizermeeden in het hooge Noorden tot Catzand in het lage Zuiden en Maasstricht. overal is Rijnsburg bekend, vooral door de bolbloem. Door een leger van handelaars wordt daardoor dage lijks reclame gemaakt, duizenden men schen worden bezocht. De beste reclame is voor den kweeker een product en voor den handelaar eerlijke en prompte bediening. Spr. heeft getracht op te wekken tot dank baarheid voor de vele zegeningen door den Schepper aller dingen, ook voor de bloe men niet het minst, bewezen. Op te wek ken deze vijf en twintig jaar nooit te ver geten. En deze avond zóó door te brengen, in dankbare feeststemming en in zoo'n geest, dat allen zonder onderscheid van dezen dag en dezen avond zullen zeggen: „het was voor ons allen een onvergetelijke avondI" De Revue. Daarna werd aangevangen met de op voering van de succesvolle revue „Flora Express", geheel door plaatselijke krachten samengesteld en uitgevoerd. De muziek werd voortreffelijk verzorgd door „The Blue Rhythm Boys" onder leiding van den heer J. Schoneveld Jr. Tusschen de bedrijven door wist de beken de Haagsche conférencier, de heer H. Nol- les. de aanwezigen uitbundig te vermaken. Tevens werd nog het woord gevoerd door den secretaris van Flora, den heer Alb. D. de Haan, die inzonderheid den heer Kralt huldigde voor zijn vele bemoeiingen in dienst der Vereeniging. In die hulde betrok hij ook mevr. Kralt en bood haar een prachtige vaas met anjers aan. De heer T .Kralt richtte woorden van waar deering tot den heer W. v. Egmond Azn.. die 25 jaar Flora als afslager op uitsteken de wijze heeft gediend. Als blijk van waar deering izijn woning is door F!m a~ Te- kocht) heeft het be'tuur besloten hem „vrij wonen" te verleenen en tevens zijn woning van clectrisch licht met bijbehoo- rende lampen, te voorzien. De volgende jubilaris was de heer J. HeemskerK. die van de oprichting van Flora af, lid van het bestuur is geweest. Hem werden verschillende stoffelijke blijken van waardeering aangeboden, o.a. een klok, schemerlamp, spiegel, enz. De heer Mensirg, vr-vzitter van dc N^d. Sierteelt-centrale hul 'i-rie de vereniging en het bestuur en prees de uitstekende verhoudingen, welke in Flora onderling blijken te bestaan. Flora kan terugzien op een mooien dag, als inzet van haar jubileumfeest.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9