2 OOGEN 45 WILT U Fry's methode De tercio van Millan Astray [FID5CH DAGBLAD - Tweede Bïad Woensdag 15 Februari 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VIS5CHERIJ-BERICHTEN STEUNSCHOENEN „De Vooruitgang" paes, Het Spaansche vreemdelingen-legioen Hoe laat wordt de hoofdkus gelicht? VRAGENRUBRIEK 1/TiNIETTiRE* Buslichtingen aan Het station te Leiden NETTE MEISJES EN JONGENS STEUNZOLEN, RECHTHOUDERS, APPARATEN enz. HYPOTHEEKGELDEN Viva la muerte! Leve cie Dood! Zoo luidt de verschrik kelijke kreet, waarmee de Tercio, het klas sieke Spaansche Vreemdelingenlegioen, rijn leiders toejuicht of waarmee het ten aanval gaat: de kreet waardoor het Le gioen zoowel uiting geeft aan vreugde als aan smart. oprichting van het Legioen opnieuw aan heeft willen geven. „De legioensoldaat is het kind van zijn eigen daden" zegt het „credo" van het Le gioen, zooals Millan Astray dat formuleer de. Hij kan zich dus bij het Legioen onder eiken naam. die hem goeddunkt laten in lijven, zonder daarbij identiteitspapieren te moeten overleggen. Het Legioen vraagt immers niet naar zijn verleden; het wil alleen maar weten, of de man wenscht, dat iemand te zijner tijd van zijn dood in kennis wordt gesteld. Wil hij dit inderdaad, dan schrijft hy den naam en het adres van den te waarschu- wen persoon op een stuk papier en stelt Kent ge iets. dat griezeliger is. van meer dit in een verzegelde enveloppe geslo- zelfverloochening getuigt en in wezen ten zyn commandant ter hand. Dat is meer „Spaansch" is, dan deze macabre alles. smeekt ,waarurt de Seest van den Tercio Thans heeft de burgeroorlog in zooverre Want nfaehnnn i. -.r een wyriging in dit gebruik gebracht, dat rie' if^enleot^i^heef k het Br°s der legioensoldaten, die zich thans i 13 Ja~ laten aanwerven, geenerlei redenen heeft na.enoeg uit Soantaarden zijn waren naam te verzwegen. „De legioensoldaat houdt van zyn offi- ren nagenoeg uit Spanjaarden. In den aanvang was het niet aldus Toen op 4 September 1920 de Tercio door den toenmaligen kolonel Millan Astray ge vormd werd, om een einde te maken aan den wreeden en voor Spanje zoo smade- lyken guerilla-oorlog in het Marokkaan- sche Rifgebied, was de opzet het Legioen geheel uit buitenlandsche vrijwilligers te laten bestaan en het aldus gelyk een twee lingbroeder van het Fransche Vreemdelin- legioen te doen zyn. En inderdaad waren de legioensoldaten In het begin ook vreemdelingen: een gewe zen kapitein der Keizerlyk-Russische Gar de. een gedroste Japansche scheepsjongen, een weggeloopen monnik, wien na zyn be- rouwvollen terugkeer door den klooster overste de uitzonderlyke penitentie opge legd werd eerst in het Legioen te dienen, alvorens weer in de kloosterorde te worden opgenomen: kortom alle denkbare scha- keeringen van internationale avonturiers en met het leven in conflict gekomen mannen waren in den Tercio vertegen woordigd. Al spoedig echter begonnen ook Span jaarden tot het Legioen toe te treden; hun aantal werd voortdurend grooter, totdat tenslotte de Tercio nagenoeg geheel uit Spanjaarden bestond. De aangeboren zucht naar avontuur, de hun ras kenmerkende moed der nazaten van Don Quichote, en de mogelykheid in Marokko zonder ancienniteitsbelemmerin- gen snel carrière te maken, waren de oor zaken van dat verschynsel. Om dezelfde redenen gingen ook veel officieren van de Spaansche landmacht, die het langdurige wachten op promotie in een provinciaal garnizoensplaatsje beu waren, naar den Tercio over. Een geheele generatie van jonge, roerige officieren mannen als Millan Astray, Franco, Varela, Telia, Yague, enz., die thans het comman do der nationale strijdkrachten vormen ging aldus indertyd naar het campamento van het Legioen in het Marokkaansche Rifgebied. Zoo werd dan de oorlog tegen de Rif- kabylen door een voor driekwart uit Span jaarden bestaanden Tercio uitgevochten. Een meedoogenlooze kryg in de woeste Rif en Yebala-gebergten, een oorlog van hin derlagen en verraad, van heldhaftige blok huisverdedigingen en afslachtingen, totdat de campagne, ondanks de onverschillig heid, ja. tegenkanting zelfs, van de rijde der Spaansche natie, tot een goed einde was gevoerd. Altoos in de eerste linie strijdend nam de Tercio aan alle gevechten van dezen heroveringskrijg deel, hetgeen het corps tenslotte een aureool van legendarische dapperheid bezorgde, terwyi rijn grondleg ger, Millan Astray, reeds thans by zyn leven tot een heroiche sagenfiguur werd, die door de literatuur en de film (o.a. de rolprent La Banderal vereeuwigd is. Om welke redenen is de Tercio een zoo weergaloos heldhaftige troep geworden? Welke zyn de karakteristieke eigenschap pen van het corps? En voor alles, waarom heet Spanje's koloniale keurcorps eigen- lyk Tercio? Deze naam dan is sederi eeuwen verbon den geweest aan het puik der Spaansche troepen, sedert de vermaarde regimenten voetvolk, welke Karei V en Philips in de Nederlanden op de been hielden, tercios geheeten waren. Omtrent de juiste beteekenis van dezen naam loopen de opvattingen uiteen. Vol gens sommigen heetten de regimenten al dus, wyl zie elk uit drie compagnieën be stonden. Anderen daarentegen beweren, dat de tot die keur-regimenten behoorende solda ten, die allen van hun geboorte af voor den dienst in de tercios opgevoed waren, zonder uitzondering leden van de derde orde der Franciscanen of Dominicanen waren. Aldus aan God en het Vaderland gewijd, gevoelden die mannen zich wage kruis vaarders. Op die wyze kreeg het woord „Tercio" dan ook al het ware een mystie ke beteekenis, en het is juist deze mystieke eieren", zegt voorts het „credo" van den Tercio. En inderdaad heeft zich in dat leger een sterk gevoel van saamhoorigheid tusschen meerderen en minderen ontwik keld. een op wederzydsch begry'pen geba seerde verstandhouding, welke daarom zoo verwonderlyk is. wyl het hier menschen van zoo geheel uiteenloopende geaardheid, geloof en taal betreft. In dit verband wyzen wy er op, dat de eerste officier, die door Millan Astray aan gezocht werd om in den Tercio te komen dienen, dezelfde Franco was. die thans op perbevelhebber der nationalisten is. Voor iederen legioensoldaat staat de ge legenheid open zelf officier te worden en op te klimmen tot en met den rang van „commandant", overeenkomende met den rang van majoor in ons leger Het regle ment schrijft zelf voor en dit is wel een bewys van psychologisch begrip dat tot elke compagnie een officier dient te be- hooren, die zelf als gewoon soldaat begon nen is. De traditie van het Legioen eischt. dat de officier steeds voor zyn troepen uitgaat en nimmer bukt of liggen gaat om dekking te zoeken, want zyn soldaten moeten hem steeds kunnen zien. Ook mag hy nimmer den vyand levend in handen vallen; hy is immers de ten doode gewyde! „Het Legioen zingt steeds" is een andere stelregel. Twee der bekendste liederen van het Legioen zyn de „Cancion del Legiona- rio". dat thans tot volkslied van Franoo- Spanje geworden is, en de „Novio de la Muerte", hetgeen „de Verloofde van den Dood" beteekent en welks lugubre tekst in tegenstryd is met het vlugge rhythme der opgewekte melodie. Ook vrouwen kunnen tot het Legioen toetreden. Of liever gezegd: ze worden er geduld, volgens een traditie, welke nog van' de eerste veldtochten in Marokko tarnt. In die beginjaren kwam het meermalen voor. dat een uitgestooten vrouwspersoon, een bandera een compagnie dus op marsch vergezelde en teneinde haar aanwezigheid by den troep te verantwoor den zich op allerlei wyzen nuttig trach- te te maken; b.v, door voor de soldaten te wasschen en hun kleeding te verstellen. Niemand was er, die deze vrouwen naar haar verleden vroeg: zy waren dood voor de burgermaatschappy, gelyk de legioen soldaten en droegen gelyk dezen de distinc tieven van den Tercio. De officieren lieten dat oogluikend toe, mits de discipline maar ten volle gehandhaafd bleef. Het commando besloot echter, toen de Tercio in den aanvang van den burger oorlog naar Spanje vertrok, de vrouwelyke legionnairs in Afrika achter te laten, en liet in verband hiermede een scherpe con trole aan boord van de troepentransport- schepen instellen. Maar toen de Tercio op Spaanschen bodem aan land ging, kwamen er 10 a 12 vrouwen als bij tooverslag uit het scheepsruim te voorschyn; dezen kre gen tenslotte toestemming om by den troep te blyven. Tot op den huidigen dag zyn ze nog by haar respectieve bandera's, waarmede ze al marcheerende half Spanje doorkruist en alle gevechten, waaraan het Legioen deel nam, meegemaakt hebben. Zoo trekken ze ook op Europeeschen bodem met het Le gioen mee op, koken het eten voor de sol daten, repareeren hun kleeding, verplegen zieken en gewonden en toonen op die wyze. dat tenslotte in elke vrouw een moe der leeft. Onder haar is er een, Obdulia geheeten, die zoo nietig klein en zoo bewegelyk is, dat ze by den Tercio slechts bekend is on der een bynaam, welke in 't Nederlandsch „pietje" imet een kleinen p> zou luiden. Dat „pietje" heeft steeds de 2de bandera gevolgd en zy onderscheidde zich menig maal zoozeer door haar moed, dat de sol daten haar tot korporaal bevorderd heb ben. ,A ml, la Legion!" „Legioen sta me by!" zoo luidt de noodkreet in den Tercio, de schreeuw waarmede de legioensoldaten wyi nimmer een kameraad in den steek mag worden gelaten. Nog niet zoo lang geleden is het in het hospitaal te Grinon, achter het Madrileen- sche front gebeurd, dat een doodelyk ge wonde luitenant van den Tercio in zyn doodsstryd de verschrikkingen der laatste gevechten nogmaals doorleefde. Geen der aanwezige verpleegsters noch de andere gewonden in de zaal durfden spreken, toen de stervende met een stem, welke reed het timbre van den dood had, commando's schreeuwde. Plotseling richt te de luitenant zich echter op zyn ellebo gen overeind, rolde met de oogen en kreet: „A mi, la Legion!" Zeven, acht gewonden, waaronder eenige verminkten, richtten zich bleek en koort sig eveneens op, alsof een geheimzinnige bovenmenschelyke kracht hen daartoe dwong ;met moeite stonden zy op en strompelden naar het bed van den ster venden luitenant. Nonnen en verpleegsters poogden hen tegen te houden: „Wat doen jullie? Zijt ge gek geworden? Merken jul lie dan niet, dat hy ylt?" „Dat doet er niet toe", was 't antwoord. „Hy roept ons. Hooren jullie dan niet. dat hy ons roept?" en de mannen bleven rond om het bed van den stervende toeven, om de wacht te houden by den luitenant, die den noodkreet van den Tercio had laten hooren. beteekenis, welke Millan Astray er by de om bystand vragen, de tradltioneele kreet, Millan Astray, de man, die dit merk waardige Legioen schiep, is ongetwyfeld na Franco de populairste figuur van Franco-Spanje. Zyn broodmagere, door de Afrikaansche zon als uitgedroogde lichaam draagt de sporen van een leven van vechten en oor logvoeren: zyn rechter oogkas is ledig, de linkerarm ontbreekt, een wang is door een kogel doorboord, een been door schroot ontvleeschd. Aldus doet zyn verschyning aan als een symbool van het Legioen. Niet alleen met het woord, doch voor al met zyn daden heeft hy over den Ter cio dien geest van zelfopoffering en doods verachting doen vaardig worden, welke door hem by de oprichting van het corps in het „Credo van den Legioensoldaat" werd vastgelegd. Oorspronkelyk in vrijwillige ballingschap naar. Zuid-Amerika gegaan, toen de Volks- frontregeering in Spanje oppermachtig was, keerde hy onmiddellijk naar zyn land terug, toen Franco hem riep. Thans is hy zoowel de vertrouwde ondergeschikte als de enthousiaste medewerker van den mian, wiens leermeester en chef hy eens was. Voor de legioensoldaten is hy echter ge bleven. wat hy was: hun commandant, dien ze nog steeds „mi coronel" noemen, in plaats van „mi general". Hoe onvoorwaardelyk die soldaten van den Têrcio in Millan Astray gelooven blijkt uit een voorval, dat einde van het vorig jaar te Talavera de la Reina plaats had. Op de wyde, open ruimte voor de Plaza de Toros stonden drie bandera's, welke grootenóeels uit recruten bestonden, aan getreden, om te luisteren naar wat Millan Astray den mannen te zeggen had. „Legioensoldaten! Een ongehoord schan dalig feit is over den Tercio gekomen!" zoo ving Astray aan. „Met verontwaardi ging heb ik vernamen, dat velen uwer spaarpenningen bezitten; niet alleen in hun portemonnaiemaar zelfs op de bank! Zooiets is nog nooit voorgekomen in de geschiedenis van den Tercio, en dat mag ook nooit meer voorkomen. „Sparen wil zeggen; denken aan den dag van morgen; het wil zeggen: hopen zich aan de gevaren van het gevecht te kun nen onttrekken, zich onttrekken aan den dood, teneinde eens op een dag van de spaarduitjes te kunnen profiteeren. Wie deel uitmaakt van het Legioen moet daarentegen alleen aan het heden denken; dus niet aan het verleden, hetwelk nog meer voor hem, dan voor de anderen, dood is; en ook niet aan de Toekomst, want toen hy teekende voor den Tercio wist hy, dat hy zyn eigen doodvonnis teekende. Men leeft heden, men vecht heden, men sterft heden! Sterven, dat"is jullie plicht. Geen uwer duizenden en duizenden kame raden. die als helden voor Spanje gevallen zyn, had spaarduitjes opzy gelegd. Het Le gioen is opgericht voor de dapperen en niet voor de kleine spaarders. Legioensoldaten! Gaat heen en eischt uw spaarduitjes weer op. Ge krijgt allen tyd, om ze uit te geven, want ge hebt alfen permissie tot morgenochtend twtee uur. Ik vertrouw er op, dat morgen geen „uwer nog een spaarbankboekje bezit. Legiaensolda- ten Leve Spanje! Leve Franco. Viva la muerte Een donderend gejubel was het ant woord van den troep: als bezetenen her haalden de manschappen den vreeselyken kreet van den Terció: Leve.de Dood! wijl ze hun gelederen, verbraken, om K Astray op hun schouders in triomf ro: te dragen. Deze glimlachte, want op dat oogenbhk» wist hy, dat hy al die nieuwelingen in derf ban van den Tercio-geest gebracht had. Hy wist, dat Talavera de la Reina tot aan het vroege morgenuur zou daveren van het rumoer der hun spaarpenningen verbras sende legioensdldaten, en dat ze morgen met dezelfde onverschilligheid den dtwdl tegemoet zouden gaan als al die anüerén,' die hun voorgingen,.... (Nadruk verboden). H, H. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Nieuw Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. du Marchie van Voorthuizen van Urk. Rynsburg Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. v. d. Ven, van Den Haag. VOOR DONDERDAG 16 FEBRUARI. RÜnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Henstra van Haarlem. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. half- acht, ds. de Brutfne. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Doornenbal van Woubrugge. Nieuwe Vennep: Ned. Herv. Kerk Nam. 7 u. ds. Mulder van Rotterdam. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van R'dam. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Midlum (toez.), S. van Sinde- ren, cand. te Kralingen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Dokkum W. Ramaker te Kam pen. Aangenomen naar Gelselaar P. L. Schoon- helm. cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Tweetal te Drachten <vac. H. Zandbergen) D. Ringnalda Jr. te Weesp en W. Adema te Zuid- horn. DS. N. W. POSTHUMUS f In den ouderdom van 65 jaar is te Hil- varenbeek <N. Br.) plotseling overleden ds. N. W. Posthumus, predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds. Posthumus werd in 1873 geboren en in 1901 candidaat in Noord-Holland, om 1 December van laatstgenoemd jaar te Otto- land in het predikambt te worden beves tigd. In 1905 vertrok hij naar Hem, welke standplaats in 1910 met Rijsden verwisseld werd. In 1912 werd de overledene predi kant te Schoondijke. om in 1918 eervol emeritaat te ontvangen. In 1923 trad hij opnieuw in den actieven dienst en verbond zich 8 April van dat jaar aan de gemeente van Hilvarenbeek. Ds. Posthumus was scriba-quastor van den ring Oisterwijk. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmid dag om 2 uur te Hilvarenbeek worden teraardebesteld. P. PH. LOEFF. Loeff. predikant bij de DS J Ds. J. P. Ph. Ned. Herv. Gem. van Nootdorp (Z.H.) heeft tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat aange vraagd. Ds. Loeff werd in 1872 geboren en in 1897 candidaat in Noord-Holland om zich 8 Aug. van laatstgenoemd jaar aan zijn eerste en eendge gemeente te Nootdorp te verbinden. Ds. Loeff heeft dus ruim 41 dienstjaren. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoornende voor de Donderdagmarkt* ..Erin" IJm, 12: 15 m. schelvisch, 45 m. braad- schelvlsch, 60 m. gul. leng en kabeljauw 50 m. wijting. 500 m. koolyisch, 200 m. makreel 200 m. haring, 40 m. hake, 60 m. roodbaars en paling, 120 m. haaien. Totaal 1290 manden. ..Jacqueline Clasine", IJm. 10: 5 m. schel, visch. 40 m. braadschelvisch, 50 m. radio. 50 m* platvisch, 120 m. gul. 160 m. varia. Totaal 425 m. en 30 st. stijve kabeljauw. BOUW NIEUWE TRAWLOGGER. De scheepswerven der firma A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJssel. ontvingen van de firma A. v. d. Zwan te Scheveningen opdracht voor den bouw van een stalen logger. De af- metingen van het schip zijn: lengte 35 m breedte 6.80 m. en holte tot dek 3,15 m. Het schip wordt uitgerust met een 4 cylinder 240 pi industriemotor, te leveren door de firma J. Boot te Alphen aan den Rijn. Deze logger, die bestemd is voor de treilvis- scherij. is het vijfde schip, dat de firma voor de reeder ij bouwt. Dit schip krijgt een ronden plaatsteven en achter een kruiserhek. YISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 15 Febr. Tarbot 7260 ct. per K.G.; Tong 9(1—66 ct idem: Heilbot f. 1—0,70 idem; Griet f. 28—12 per 50 K.G.; Groote schol f. 7.50—6.80 idem- Middel schol f. 10,209,40 idem; Zetschol f. 30 —19 idem; Kleinschol f. 197,90 idem; Bot f. 6 idem; Schar f. 10,505,30 idem; Tongschar 1.37 —17 idem; Poontjes f. 53 idem; Groote schel, visch f26—20 idemMiddel schelvisch f. 25,50— 17 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 21—15 Idem: Kleine schelvisch f. 16,509,50 idem; Groote gui f. 8.10—5.10 idem: KI. gul f. 8,20—5.10 idem Wijting f. 5,90—2.40 idem; Makreel f. 5.8O4,50 idem; Versche haring f. 64,30 idem; Kabel- jauw f. 349.60 per 125 K.G.; Vleet f. 2.50—2,00 per stuk: Leng f. 1,600,60 Idem; Koolvisch 556 ct. idem; Rog f. 208 per koop. Besomming treilers: Betje RO. 16 met f. I860; Dirkje RO. 53 met f. 3090; De Hoop IJm. 46 m'. f. 2560; Zwarte Zee IJm. 94 met f. 2030; Irene IJm. 89 met f. 1680; Maria IJm. 95 met f. 2090; Neptunus IJm. 87 met f. 1610; Benelope IJm. 64 met f. 1380; Vios 5 IJm. 102 met f. 1010; Gloria IJm. 37 met f. 4150; Swald IJm. 48 met f. 3020; Utrecht IJm. 73 met f. 4040: Christine IJm. 2 met f. 3490; Condor IJm. 72 met f. 1840; Raaf IJm. 432 met f. 1190: Aneta IJm. 82 met f. 2650; Loggers: KW. 76 met f. 1500. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding ln de richting van: Abonné te L. - Beide rijksdaalders zijn echt. Het door U bedoelde teeken is het zgn. muntmeestersteeken. dat van iederen munt meester (d.i. de titel van den directeur van sRijks Munt te Utrecht) verschillend is Dr. C. Hoitsema (1909— 1 November 1933) voerde als teeken een zeepaardje, zijn opvolger dr. W. J, van Heteren (1 November 1933 heden» een druiventros. De gevleugelde Mer- curiusstaf ter rechterzijde van het wapen is een waarborg, dat de munt te Utrecht is geslagen DERDE TOONKUNST-CONCERT. Het derde gewone concert der Maatschappij voor Toonkunst zal plaats vinden op Dinsdag 21 dezer in den Leldschen Schouwburg. De bariton Mack Harrell en de pianist Coenraad V. Bos zullen ten gehoore brengen een aantal minder bekende liederen van Schubert en Hugo Wolf. Van dezen laatste zullen o.a. de Michel Angelo-Lieder worden uitgevoerd. Amsterdam Rotterdam 2.40a 1) 15.05 2) 2.40a 1) 15.40 8.15 3) 16.00 2) 7.00 2) 16.00 2); 9.05 4) 17.20 9.45 19.102) 10.20 18.35 10.20 19.40 11.20 19.10 11.20 20.45 2) 12.05 20.45 2) 13.15 2) 22.20b 13.15 2) 22.20b 14.15 2) 23.452) 22.25 2) 23.45 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen op Maandag, Woensdag en Vrydag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.05 6.30 le bestelling 5.00 16.00 2) 13.40 2e bestelling 5.45b 20.15 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tydstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met by aangegeven tydstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een feestdag. Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- sluitenden trein. Alleen op Maandag. Niet op Maandag. 2) 3) 4) „Goed dat u komt, mama, ik wou u juist vragen, of ik de jam wël mag op eten!" Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.55 Werkkid.: 4.55 Werkd.: 5.35 13.15 11.20 6.15 16.10 13.15 1215 17.00 16.10 17-30 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 4.10 Z.-en F. 5.40 Oegstgeest. Werkdagen: 4.10 4.55 12.05 16.10 17.30 Zon- en feestd:! 4.10 BUS STATIONSPLEIN EN PERRON. De buslichtingen aan het Station ge schieden ongeveer 10 a 15 minuten ni de hierboven vermeide lichtingen ten Postkantore. Gevraagd (Jongens niet boven 17 jaar). Aanmelden Banketfabriek „HET LEYDSE WAPEN" 3458 Langebrag. heeft U voor heel Uw leven Het is dus zaak hiervoor steeds het beste te nemen, dit behoeft echter niet het duurste te zyn, bedenk dit bil het koopen van Uw bril en komt U eens by C. v. MUIJEN, Ged. Opticien, HOOIGRACHT 34 - LEIDEN 2410 Telef. 251. Ondergeteekende, L. J. PLATTEEL, brengt hierby ter kennis, dat met ingang van 16 Febr. 1939 de exploitatie van Hotel-Café-Restaurant „BELLEVUE" Steenstraat 58, is overgegaan in handen van den heer W. L. STEENBAKKERS. Hij betuigt bij deze zijn geachte clientèle zijn oprechten dank voor het vertrouwen, dat hy byna 25 jaar heeft mogen genieten en beveelt zyn opvolger gaarne by het publiek aan. L. J. PLATTEEL. Hiermede bericht ondergeteekende, dat hy het HoteL Calé-Restaurant „BELLEVUE", Steenstraat 59, Leiden, van den heer L. J. PLATTEEL in exploitatie heeft genomen vanaf 16 Februari 1939, 8465 Refereerende aan bovenstaande, hoop ik door goede consumptie en prima service Uw gunst waardig te worden en het vertrouwen te verwerven, hetwelk myn voorganger zoo lange jaren heeft mogen genieten. Beleefd aanbevelend: W. L. STEENBAKKERS. m 8466 nieuwe modellen geëtaleerd, in de bekende verrukke lijke pasvorm en anatomische bouw. Dames:4.50-4.75- 5. 50-5. 90 Heren: 5. 90-6.'5O Haarlemmerstr. 192 Tel. 3178 Gedipl. pedicure- voetkundige. Orth. Instrumentmakerij ft r r r vt a r v 11 KL jePAJ I IC* Telef. 3803 (Leliestraat) Beschikb. f.20.000.- tegen 3'). voor post met 50 overwaarde Makelaarskant. E. A. FREIJSEK Stationsweg 45 - Telef. 418. 8429 Engelsch, Fransch, Duitsch werkeiyk in woord en geschrift machtig zyn Volg dan de doelmatige, interessante lessen volgens 843 (clubles ad f. 10.— p. 3 mnd.) FRY'» Taal Inst 52 BREESTR. (ing. VrouwewM 4-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8