Buffalo BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Woensdag 15 Februari 1939 7/ S - een kraan van een Amerikaan! De strijd in het Verre Oosten Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 SPORT KIN/T EN LETTEREN Olympische dag nader bepaald op 11 Juni Stud «ni en-veldloop te Leiden Algemeene Toestand De erkenning van Franco De Evian-conferentie Bezoek van president Lebrun Onze telefoonnummers: IIHHNIHIIIIliHIIIIIMHHIIIIIIHIIIUIIIlW BRANDGEVAAR BIJ LUCHTAANVALLEN. Opleiding van een vrijwilligerskorps. De besturen van de woningbouwvereeni- gingen alhier hebben van den heer ir. p. C. Ltndenbergh directeur der N.V. Leidsche Duinwaterleiding een schrijven ontvangen, waarin hij mededeelt, dat de af deeling Leiden van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming heeft opgedragen een organisa tie in het leven te roepen ter bestrijding van branden bij eventueele aanvallen uit de lucht. Het is gebleken dat in den mo dernen oorlog de branden, welke door luchtaanvallen worden veroorzaakt, ern stige gevolgen kunnen hebben. Ter bestrij ding hiervan is onze stad in 11 wijken verdeeld, waarvan elk wijk is onderverdeeld in blokken. Nu ligt het in het voornemen het daarheen te leiden, d»t voor elk blok een vijftal geoefende personen ter beschik king staat, die zoodanig met het blusschen van branden bekend zijn dat zij bij eerste alarmeering met succes hiertegen kunnen optreden. Het zal duidelijk zijn. dat de ge meentelijke brandweer bij een groote lucht aanval niet ter beschikking zal zijn voor het blusschen van talrijke kleine branden, doch zich zal moeten beperken tot hulp verleening in de meest ernstige gevallen. Het is de bedoeling tz.t. het noodige mate riaal voor brandblusschlne in de diverse wijken ter beschikking te stellen. De wo ningen der vereenigingen zijn in diverse blokken verdeeld. Met het oog op het bo venstaande wordt verzocht de namen van 5 personen in elk blok op te geven, welke volgens het inzicht der besturen geschikt en bereid zijn om de hier omschreven diensten te verrichten. In de eerste plaats komen diegenen in aanmerking, waarvan kan worden aangenomen, dat zij in geval van mobil'satie of oorlog niet spoedig tot de opgeroepenen zullen behooren. De be- doel'ne Is de personen, die zich bereid ver klaren op de hoogte te brengen met de behandeling van brandbluschmiddelen. het aansluiten van brandkranen enz. Tevens bestaat het voornemen, om na voldoende oefening een groote demonstratie te geven waaraan dan een geheele wijk onder leiding van een brandweerdeskundige zal deel nemen. MILITARIA. De reserve le luitenants B. J. Maarssen en F S. van Nierop van 6 R V A zullen van 27 Februari tot en met 4 Maart a.s. een cursus vuurregelingsdienst volgen bij dat regiment. De wachtmeester 1ste klasse J. F. Voorbij van 6 R.V-4 is aangesteld als fourier bij de tweede schoolbatterij van dat regiment. GEMEENTELIJKE HBS. MET 5-JARTGEN CURSUS. Viering van het 75-jarig bestaan. De gemeentelijke H.BB met 5-jarigen cursus alhier zal in October a.. vijf-en- zeventig jaren bestaan. Uit oud-leerlingen oud-docenten en docenten heeft zich een comité gevormd teneinde dit jubileum op luisterrijke wijze te herdenken. Voorloopige plannen zijn gemaakt voor een feest der leerlingen op 20 October en voor een reu- nistendag op 21 October. Na ontvangst der reünisten aan het station zal een rondrit worden gemaakt door de nieuwere stads gedeelten. In het gebouw der H.B.S. aan de Burggravenlaan zal vervolgens een feestver- gadering worden gehouden, gevolgd door een thee. Na een reunistendiner is als slot gedacht een feestavond in de Stadsgehoor zaal, waarvan het programma althans groo- tendeels zal worden uitgevoerd door leer lingen van de H.B.S. Voorzitter van het comité is dr. J. C. Schalkwijk, secretaris J. G. A. Janssen, Rijnsburgerweg 47. penningmeester D Jae ger. Nederlandsche Bank. K. Rapenburg 1. Reünisten van de Leidsche H.B.S kun nen zich onder opgeve van naam. adres en studietijd aanmelden bij mej. dr. A. Z. Huis man, De Sitterlaan 96. alhier. Morgenochtend om 11 uur zal aan den 6ergeant der militaire politie J. Pastoors in de Wittépoort kazerne de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. Het raadslid, de heer J. A. v. d. Rey- den verzoekt ons ter aanvulling vas ons raadsverslag mede te deelen. dat de be doeling van zijn voorstel om de presentie gelden af te staan aan de Spaansche vluch telingen was het verleenen van daadwer kelijke bemiddeling. Hij verklaarde zich be reid deze gelden eventueel op te zenden! 8439 (Ingez. Med.) Japanners bezetten havens. Gistermorgen om 5 uur 45 is bij de Golf van Samah een detachement Japansche landingstroepen ontscheept. Een uur later bezetten de militairen Samah. Samah ligt op 5 KM. ten westen van Yoelin, de beste haven van het eiland Hai nan. Het bevindt zich op ongeveer 100 K.M. ten Zuid-Oosten van Aihin. Samah zelf heeft geen goede haven, zooals Yoelin, doch het is een centrum voor de zout- en visch- industrie. Later is ook Yoelin bezet. Het gerucht doet de ronde, dat de Japan- neezen ook troepen aan land gezet zouden hebben té Tinghai, de hoofdstad van het eiland Tsjoetsjan. ongeveer 140 kilometer ten Zuiden var. Sjanghai. Tinghai is een belangrijke haven, voor den Internationalen handel opgesteld. Op deze wijze zouden de Japanneezen alle be langrijke punten langs de kust willen be zetten. Motie tegen de sovjets. Een door de gezamenlijke partijen inge diende motie betreffende de beveiliging der Japansche rechten en belangen in Sovjet- Rusland Is door den Japanschen landdag eenstemmig aangenomen In de motie wordt er op aangedrongen, dat de regeering niets ongedaan zal laten, om de belangen en rechten van Japan in Rusland, die, aldus de motie, met vernieti ging bedreigd worden door de toenemende onderdrukking van de zijde van Sovjet- Rusland, vastberaden té verdedigen. De resolutie noemt in het bijzonder de Japan sche vischrechten in de Japansche Zee, de Beringzee en de Zee van Ochotsk. „De toestand tusschen beide landen, al dus vervolgt de motie, Is thans ongekend gespannen". Er wordt verder in herinnerd aan de Japansche petroleum- en steenkolenconce6- sles op Noord-Sachaiin. De minister van buiténlandsche zaken, Arita, zeide, dat de regeering geen moeite heeft gespaard om de Japansche belangen in sovjet-Rusland té behartigen. Onder de bestaande omstandigheden echter zal zij haar krachtsinspanning nog verdubbelen en de noodige tegenmaatregelen nemen. Aan de grens van Mandsjoekwo heeft weer een grensincident plaats gehad. „GROOT SLEM". Het bestuur van het Nederiandsch Olympisch Comité meldt ons nader, dat in verband met enkele gerezen bezwaren tegen den datum van 18 Juni. thans de a.s. Olympische dag is vast gesteld op Zondag 11 Juni. Vrijdag 24 dezer komt het gezelschap ..De Schakel" hier een voorstelling geven van het blijspel „Groot Slem' een lachsucces. Daarin treden o.m. op Coert van Kerkhoven. Tilly Lus. Louis Gimberg e.a. ATHLETIEK. Op Zaterdag 25 Maart wordt alhier door de vereenlging ..Holland' een veldloop over onge veer 3'j K.M. gehouden om het nationale sludcntenkampioenschap. Er wordt in twee klassen geloopen en wel voor K.N.A.U.-leden en n'-t-K N A U -leden waarbij alleen in eerst genoemde klasse een titel op het spel staat. Het ligt in de bedoeling van ..Holland" om het parcours uit te zetten op het Schuttersveld. ZWEMMEN HET '-'"PrXDRECORD 100 Y/IDS RUGSLAG VERBETERD. Dc Amerikaansche zwemmer Adolf Kiefer heet zijn eigen wereldrecord op de 100 vards rugsiag met 1 sec. verbeterd, door den afstand In 58.8 sec. af te leggen. Het oude record stond op 59.8 sec., gevestigd op 2 Maart 1935. GYMNASTIEK. OM DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Voor de Nederlandsche kampioenschappen, welke op Zondag 19 Februari te Leeuwarden worden gehouden, hebben dertig heeren en negentien dames ingeschreven, waaronder velen zijn, die tot de beide keurcorpsen van het K.N.G.V. behooren. Ook enkele juniores komen uit op de kam pioenschappen. mej. Paezcns, die in 1938 kam pioene werd. komt haar titel verdedigen, terwijl Wiesje Rietveld-Wolzac, de oud-kampioene, na een afwezigheid van drie jaar. weer onder de deelneemsters is. Bij de heeren kunnen Kok uit Rotterdam en Melkman uit Vlissingen door blessures niet uitkomen. De wedstrijden staan onder leiding van den heer G. J. W. Brand, technisch bestuurder van het K.N.G.V. PAARDENSPORT. LEIDSCHE OFFICIERS-JACHTVEREENIGING Naar wij vernemen zal aan de door de Haar- lemsche Rij- en Jachtvereeniging uitgeschreven cross-country op Zaterdag a.s. door de L.O.J.V met de volgende leden worden deelgenomen: de heer Blanken, mej. den Brinker, 2e luit. Snorn en 2e luit. Stam. Het gaat naar erkenning van Franco! Na Zwitserland zullen waarschijnlijk de Zuid-Amerikaansche landen Brazilië, Ar gentinië en Uruguay volgen en misschien deze week nog Engeland en Frankrijk. De Fransche kabinetsraad was gisteren geheel aan de buiténlandsche politiek ge wijd. Na een uiteenzetting van Bonnet in zake het Spaansche vi-aagstuk. was de ministerraad van oordeel, dat het wensche- iijk zou zijn Berard te verzoeken zich weer naar Burgos te begeven met een officieele zending ten einde het aanknoopen van di plomatieke betrekkingen voor te bereiden. Terwijl Berard zich de laatste keer met een officieuze zending naar Burgos had be geven, besloot de raad thans, ten einde aan deze nieuwe zending een officieel karakter te geven, er melding van té maken in het communiqué omtrent de bijeenkomst der ministers. Havas wijst er op. dat het de feitelijke erkenning van de rechtsche Spaansche re geering door Frankrijk insluit. De dag van het vertrek van Leon Berard naar Burgos is nog niet vastgesteld, even min trouwens als de duur van zijn verblijf in Spanje. Het is waarschijnlijk, dat Be rard vanavond of morgenavond zal ver trekken. In bevoegde kringen bewaart men het grootste stilzwijgen ten aanzien van de missie van Berard. Daar hij, naar men gelooft, ook de kwestie der vluchtelingen zou bespreken, wijst men er in bevoegde kringen op. dat het aantal miliciens, dat de Pyreneeëngrens ls gepasseerd. 202 000 bedraagt. Heden zal Engelsohe kabinet de erken ning de jure van de regeering van Franco bestudeeren. In diplomatieke kringen ver wacht men, dat de minister-president en minister Halifax de noodige volmachten zullen ontvangen om tot deze erkenning te besluiten, zoodra het oogenblik hun ge komen lijkt. Het kabinet zullen drie rapporten wor den voorgelegd, teneinde het in staat te stellen, een beslissing te nemen in de kwestie der erkenning van Franco. Het cerate is dat van de juristen over dit vraag stuk, dat zeer ingewikkeld is. Het gaat er b.v. om, hoe een ambassadeur geaccredi teerd kan worden bij een staatshoofd, dat zelf in het buitenland vertoeft, en hoe een zending gehandhaafd kan worden in een land, waarheen men zich in verband met een feitelijke bestaande blokkade over land nooh over zee kan begeven, behalve onder bescherming van een oorlogsschip. Het tweede rapport is dat van het Foreign Of fice. waarin de politieke overwegingen voor en tegen wor3ën r,uiteengezet, doch dat, naar men meent.'ïonclusies bevat, die ten gunste van de erkenning zijn. Het derde is een financieel rapport van het ministerie van financiën over de goudvoor raden van de bank van Spanje in Frank rijk en Engeland en de eigendomsrechten hierop. Men acht het zeker, dat het kabinet zich in beginsel voor erkenning zal uitspreken, doch het aan den minister-president en den minister van buiténlandsche zaken zal overlaten, het tijdstip hiervoor te be palen, hetwelk zal afhangen van het verzet der linkschen, doch meer nog van de hou ding van Franco ten opzichte van de even tueele overwonnenen. Tegen het einde van het vragenuur in het Britsche Lagerhuis wilde AtUee van den president weten, of de regeering het parlement zou raadplegen, alvorens over te gaan tot erkenning van de autoriteiten van Burgos als een de jure- cf de faeto-regee- ring, voorwaardelijk of definitief. Chamberlain antwoordde: De Britsche regeering zal natuurlijk iedere beslissing, welke zij nemen zal. zoo spoedig mogelijk aan het parlement meedeelen. Ik kan het huis echter niet de verzekering geven, dat het mij mogelijk zal zijn, een of andere handeling, welke de regeering opportuun zou kunnen toeschijnen, uit te stellen. De kamer zal echter gelegenheid krijgen, haar meening té zeggen over de politiek der re geering, indien deze een of andere beslis sing neemt. Inmiddels antwoordt thans de Fransche pers op de verontwaardiging in Duitsch- land en Italië over het optreden der demo cratieën in Spanje. Zoo zegt het „Journal des Débats": ..Opgemerkt zal worden, dat deze erger nis nog al onhandig is, want zij toont, dat Italië en Duitschland zich geen zorgen ma ken om wat wellicht goed kan zijn voor Spanje, maar uitsluitend om de mogelijk heid om van dit land hun instrument te maken. De Italiaansche en Duitsche dag bladen zien in hun ergernis zelfs niet, dat er iets grotesks is in hun tegenspraken. Vroeger verweten zij den westerschen mo- gendJieden de rechtsche regeering niet te erkennen, thans klagen zij in deze erken ning een somber complot aan." De „Tsmps" schrijft: „Men kan moeilijk begrijpen, dat van Italiaanschen kant en :elfs van Duitschen kant gereageerd wordt met zooveel ergernis op iedere kans op toe nadering tusschen Frankrijk en Engeland en Burgos, terwijl het toch evident is, dat eën regeling van de Spaansche kwestie in een werkelijken geest van Europeesche toenadering er ten zeerste door vergemak kelijkt, kan worden. De taal. die de fascistische pers gebruikt in verband hiermede, vooral jegens Enge land. wekt nieuwe spanning in de betrek kingen tusschen Italië en Engeland, en de sfeer, die geschapen werd door het Britsch- Italiaansche accoord van April 1938 en door het bezoek der Engelsche ministers aan Rome, loopt gevaar er ernstig door té wor den benadeeld De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de Ita liaansche minister van buiténlandsche za ken, graaf Ciano, den Britschen ambassa deur te Rome heeft bevestigd, dat Italië een leger van 60.000 man in Lybië heeft geconcentreerd. Graaf Ciano voegde hier aan toe, dat deze legermacht nog versterkt zou kunnen worden. De berichten volgens welke Mussolini Zondag a.s. té Turijn een groote redevoe ring over de buiténlandsche politiek zal houden, worden té bevoegder plaatse vol komen ongegrond verklaard. De Bvian-commissie heeft kennis geno men van het vertrouwelijk verslag van Rublee over diens besprekingen té Berlijn en heeft van hem een verklaring ontvan gen over hetgeen de Duitsche regeering. eenzijdig optredend, bereid zou zijn te doen ten einde een ordelijke emigratie van niet vrijwillige emigranten te vergemakkelijken. De commissie heeft nota genomen van het verslag van den directeur en heeft hem gemachtigd de Duitsche autoriteiten er van op de hoogte te stellen, dat zij, on afhankelijk handelend, alle mogelijke pogingen doet en zal doen, om in de vol gende vijf jaren de gelegenheid te ontwik kelen voor een duurzame vestiging van onvrijwillige emigranten uit Duitschland, binnen de grenzen en gebruiken der leden- regeeringen. De commissie heeft kennis genomen van de voorgenomen vorming van een particu liere internationale corporatie, die zal die nen als algemeen agentschap voor de financiering der emigratie uit Duitschland en de handhaving van contact met de Duitsche autoriteiten op een wijze als voor dit doel noodig zal zijn. Robert Peil, de tegenwoordige assistent directeur, werd benoemd tot vice-directeur der commissie met uitvoerende bevoegdheid en verantwoordelijkheid voor de uitvoering der beslissingen van de commissie bij af wezigheid van den directeur. Den in overeenstemming met de vice- voorzitters optredenden voorzitter werd machtiging gegeven een specialen onder handelaar te benoemen voor de voortzet ting van de onderhandelingen wanneer dat noodig is ter verbetering der voorwaarden voor het vertrek uit de landen van oor sprong. Men maakt zich echter weinig illusies over de mogelijkheid Duitschland er toe te kunnen brengen verder té gaan dan het huidige plan. Vruchten in blik: ..Maar Pieter, dat ij immers de wekker, die je daar hebt ojen- gemaaktI" gekomen. Engelschen, Amerikanen en Euro peanen zal vergund worden binnenshuis alcoholhoudende dranken té gebruiken De maatregel zal 'n j aarlij ksche belastingder ving van ongeveer 1 millloen pond veroor zaken. De minister van financiën heeft daarom het voornemen té kennen gegeven den belanghebbenden autoriteiten te ver roeken er in toe te stemmen de salarissen bij alle takken van dienst té verlagen. HONGARIJE. Kabinet Imredy afgetreden De geruchten over aftreden van het kabi net Imredy waren juist, het ministerie is afgetreden. In niet-officieele kringen wordt mede gedeeld dat Imredy is afgetreden omdat hij zich in zijn werk gehinderd voelde door de persooniyke animositeit van zyn tegen standers. ROEMENIË. Documenten der IJzeren Garde in handen der politie. Tengevolge van een vliegtuig-ongeluk naby Boekarest zijn de politie talrijke do cumenten van de IJzeren Garde in handen gevallen. In het vliegtuig zaten twee jon gere vrouweiyke leden van de garde, die brieven by zich hadden voor de leiders, die naar het buitenland zijn gevlucht. De be stuurder en nog een lid der IJzeren Garde zyn ernstig gewond. DUITSCHLAND. Het tekort aan werkkrachten. De gevolmachtigde voor het vierjaren plan, Goering, heeft zich in verband met het toenemende tekort aan arbeidskrachten genoodzaakt gezien, maatregelen te nemen om den arbeider meer aan de plaats van zyn arbeid te binden. De rijksminister van arbeid is gemach tigd. uit byzondere motieven van staats- politiek de beëindiging van arbeidsovereen komsten afhankelyk te maken van de toe stemming van het arbeidsbureau. Hamsteraar gearresteerd. Te Breslau is een Inwoner gearresteerd, die er in geslaagd was groote hoeveelheden boter en eieren te hamstéren, welke hy in twee winkels had gekocht. Ook de beide winkeliers bèvinden zich in hechtenis. Zoo als bekend, ls ln het geheele Duitsche ryk de boter gerantsoeneerd. De Joodsche boete. De tweede betaling ten bedrage van 200 millloen Mark van de den Joden wegens den moord op von Rath opgelegde boete van 1 milliard mark moet vandaag worden be taald. Reutér verneemt, dat zij ongeveer als de eerste betaling zal geschieden, n.l. door het overgeven van kasmiddelen, gebouwen, land. juweelen, aandeelen en andere voor werpen van waarde. Bij decreet heeft Funk de ariseering van den groothandel en de Industrie gelast Dit decreet is evenwel niet van toepassing op de Joodsche liefdadigheidsinstellingen en de emigratie-bureaux. ENGELAND. Het bezoek van den president der Fran- sohe republiek. Lebrun, en zyn echtge- noote is thans officieel op 21 Maart be paald, wanneer zij in de middaguren té Londen zullen arriveeren. Ook een bezoek aan het parlement op 23 Maart staat op het program als een de monstratie van solidariteit der democra tieën. Een Witboek inzake de landsverdediging. De regeering zal vandaag een Witboek publiceeren over de landsverdediging en de financiering hiervan. Het programma, waarvoor 400 millloen pond sterling was goedgekeurd, verdeeld over vyf jaar, is on voldoende gebleken. De komende begroo ting voor de landsverdediging voorziet in een uitgave van 500 millloen pond sterling. In het Witboek zal uiteengezet worden hoe de regeering dit bedrag byeen wil brengen. Bombay drooggelegd. In overeenstemming met een verzoek van Gandhi worden de stad Bombay en de voorsteden met ingang van Augustus a s. een gebied, waar het verbruik en de ver koop van alcoholhoudende dranken ver boden ls. In de bij de wetgevende vergadering in gediende begrooting ls dit tot uitdrukking VEREENIGDE STATEN. Het defensie-program By de opening van de debatten over het defensieprogram heeft Andrew May, de voorzitter van de militaire commissie uit het Huis van Afgevaardigden, ln het Huls de waarschuwing laten hooren, dat de tijd niet ver meer was, dat een overval op de Vereenigde Staten mogelijk zou'zyn. Nage zegd te hebben, dat de Vereenigde Staten, indien zy zouden talmen met het verster ken der landsverdediging, wellicht bij een aanval onvoorbereid zouden zyn, verklaar de May, dat, als Frankrijk en Engeland zouden vallen, zy onvermydeUjk in de macht zouden komen van de dictaturen, die dan in staat zouden zyn haai leger, vlqqt en luchtstrijdkrachten te mobllisee- ren en waarschynlijk luchtvaartbases zou den kunnen oprichten op het Westelijk halfrond. Thomason zeide, dat Duitschland volgens officieele gegevens een massa-productie capaciteit had bereikt van 1,200 vliegtuigen per maand. Duitschland, zoo voegde hij er aan toe, heeft thans 9,800 vliegtuigen, Engeland 7,100, de Sovjet-Unie 7,000. Italië 4.000 de Vereenigde Staten 3,500. Japan 3,100 en Frankrijk 2,700. De republikein Wardsworth zeide. dat de Vereenigde Staten buiténlandsche militaire actie in het Westelijk halfrond moeten verhinderen en de veiligheid van be' Panamakanaal dienen té verzekeren, In de nabijheid van het kanaal moeten de zee en de lucht daarom door de Vereenigde Staten worden beheerscht, terwyi voorkomen moet worden, dat ln Midden- en Zuid-Amerlk» vyandeltjke steunpunten worden gevormd. De uitbreiding der luchtmacht zal waar- schyniyk met vrijwel algemeene stemmen worden aangenomen. Frankrijk heeft inmiddels een nieuwe order voor 500 vliegtuigen in Amerika ge- plaats voor 60 millloen dollar. Philjppynen annuleeren pachtverdragen. De Philippijnsche minister van landbouw heeft bekend gemaakt, dat binnenkort alle pacht-contracten, die door buitenlander! zonder toestemming van overheid zijn aan gegaan, geannuleerd zullen worden. Deze bepaling zal het eerst worden toegepast °P de provincie Davao, waar uitsluitend Ja panneezen getroffen worden. Er wonen daar omstreeks 10,000 Japanneezen. Japansche kringen in Sjanghai zien in <j' bepaling een zuiver anti-Japansche maar regel, die aan Amerlkaansche invloeden zou zyn te wyten. iiMiHipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiN1 (op 2 lijnen) 91—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2