H.M. de Koningin naar België Prof. mr. F. G. Scheltema overleden WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 No. 24200 PER LUXE TOURINGCAR LEIDEN-AMSTERDAM v.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKENf STADSNIEUWS Nagr van officieele zijde wordt mede gedeeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H.M. de Koningin aan Z.M. den Koning der Belgen zal plaats met 26 Mei a.s. vinden van 23 tot en Leiden, Beestenmarkt8rTel. 1259 Amsterdam, Rokin 30,Tel. 34189 In den ouderdom van 47 jaar Dit nummer bestaal uit VIER bladen verwacht 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen geresQgil zijn: Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.1# per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f.0.30 per 3 mndj Zilveren jubileum B. M. Noach ALS LEEKAAR AAN DE GEM. H.B.S. Een zeer gezien docent aan de gemeente lijke H.B.S. met 5-jarigen cursus te dezer stede, de heer B. M. Noach, herdenkt, ge lijk gemeld, morgen het feit, dat hij voor lijfentwintig jaren zijn taak als leeraar in het Nederlandsch, aan genoemde school aanvaardde. De heer B. Noach. De heer B. M. Noach werd 17 December 1381 te Deventer geboren. Hij bezocht de rijkskweekschool aldaar en was na zijn on derwijzers-examen van 19001907 bij het lager onderwijs te Wormerveer werkzaam. In 1907 deed hij examen Nederlandsch M. 0„ waarna hij enkele jaren Nederlandsche taal- en letterkunde doceerde aan het In- itituut De Graaf te 's-Gravenhage. In 1910 werd de heer Noach leeraar op „Beresteijn" !n Voorschoten en in 1914 werd hij alhier benoemd. Een merkwaardigheid is het zon der twijfel, dat zeven broers en zusters uit let gezin Noach, allen op één na, hij het onderwijs werkzaam zijn geweest. Toen de heer Noach zijn intrede deed op de Leidsche H.B.S. het was nog in het oude gebouw aan de Pieterskerkgracht heeft de schooljeugd hem niet die plage rijtjes bespaard, waarmede een nieuweling nu eenmaal pleegt te worden begroet. Maar lang heeft het niet geduurd, want de heer Noach won al gauw de harten van zijn leerlingen door zijn rustig en vooral kame raadschappelijk optreden en de wijze, waarop hij dorre gramatica naast zooveel moois in de Nederlandsche taal- en letter kunde wist bij te brengen. De heer Noach behoefde niet streng te zijn, behoefde geen straffen uit te deelen maar hield zijn leer lingen rustig en ordelijk door zijn manier van lesgeven. De heer Noach is trouwens r.iet louter docent. Hij heeft belangstelling voor de prestaties en ambities van zijn leerlingen ook buiten zijn eigen vak. Zoo beeft hij vele jaren de H.B.S.-vereeniglng •Lmtégeës" in velerlei opzichten geholpen. Een eigenschap van den jubilaris is dat hij contact blijft houden met zijn oud-leerlln- :en. Hij heeft een merkwaardig goed ge- leugen en hij weet van nagenoeg al zijn oud-leerlingen hun loopbaan na het eind examen. Voor vele oud-leerlingen is de heer Noach ook in latere jaren nog dikwijls een vraagbaak. In het docentencorps der H.B.S. neemt hij ook door evenwichtigheid en col- egialiteit een bijzondere plaats in. Van de lerarenvergadering is hij de zeer nauwge zette secretaris. Gelijk wij reeds eerder hebben gemeld, tal de heer Noach Zaterdagmiddag te 3 uur jn de gymnastiekzaal van de H B.S. ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum wor den gehuldigd. Wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen van deze gelegenheid ge bruik zullen maken om te getuigen van hun dank en waardeering voor den leermeester en collega Noach, maar vooral ook van hun vriendschap voor den mensch Noach, Voor de H.B.S., voor de huidige en toekomstige leerlingen, mogen wij hopen, dat de heer Noach die in die vijfentwintig jaren kraar heel zelden onder de absenten heeft behoord de nog restende jaren voor zijn gedwongen afscheid van de school, welke bem lief is, met dezelfde opgewektheid zijn lessen in de Nederlandsche taal- en letter kunde zal mogen geven en de vriend zal Worden van die jongeren, zooals hij het voor de ouderen steeds is geweest. nederlandsche REISVEREENIGING. Zwitserland-avond. In de geheel gevulde kleine Gehoorzaal ™erd gisteravond door de afd. Leiden der NR V. een Zwitserland-avond gegeven met medewerking van de bekende j odelaars brio Neuhaus en Adolf Bergen uit Bern. "adat de afdeelingsvoorzitter, de heer J. J. 'an den Horst den avond met een korte mieiding had geopend, betrad de algem. om u lleer J- Panman, het podium vm jodelaars aan de talrijke aanwezigen oor te stellen. Hierna zong Otto Neuhaus, 1»;? Berger op de harmonica bege- Zwii een'Se vroolijke liederen waardoor de h» l,rsclle sfeer er al direct inkwam. De Panman bracht toen in een gloedvolle SM, j Jenot van een vacantie in Zwit- snr ar voren. Hoe komt het toch zegt lanrt duizendon bewoners van dc lage h °en Zwitserland hun vacantie door- tn 5? Het komt door de tegenstellingen omdat alles, van het kleine tot het groote, geperfectioneerd is. Alles wordt ge daan om het de toeristen zoo aangenaam mogelijk te maken, zoodat Zwitsersche vacantie dubbele vacantie beteekent. Het bekende bordje „verboden toegang", kent men daar niet! In 1938 heeft de N.R.V. circa 8000 leden naar Zwitserland gebracht en zeer waarschijnlijk worden het er dit jaar, mede door de Pinkster-Generale naar Axenstein nog veel meer. In 1937 werden door de Zwitsersche hotelmeisjes voor 180 millioen Zwitsersche francs aan spijzen en voor 30 millioen Zw. francs aan dranken voor de gasten neergezet. Verschillende aar dige bijzonderheden en gewoonten van het Zwitsersche land en volk, de enorme voor uitgang van de vervoermogelijkheden, dank zij de verbluffende techniek en de schoone flora passeerden de revue, evenals de be roemde edelweiss die met levensgevaar door vaders en broers in de bergen werd geplukt en die voor 75 in werkelijkheid in Hol- landsche kassen is gekweekt. Alle jaarge tijden leenen zich voor een vacantie in Zwitserland, maar elk jaargetijde heeft zijn eigen bijzondere bekoring. Daarom, aldus besloot spr. zijn vaak humoristische inlei ding, allen met de N.R.V, naar het mooie Zwitserland, dan zal Uw vacantie geen dub bele maar een driedubbele vacantie worden. De jodelaars kwamen toen weer aan de beurt en na de pauze vertelde de heer Panman nog eenige vroolijke anecdotes over de langzame Berners, die het in traag heid van de slakken nauwelijks winnen! Doch dit was niet van toepassing op de Bernsche gasten die in een vlot tempo de aanwezigen amuseerden met hun vroolijke muziek. Tot slot werden nog eenige interessante films vertoond, o.a. fabricage van verschil lende export-artikelen zooals chocolade, schoenen, kaas van een halve meter mid dellijn, diverse takken van industrie. De laatste en zeker de mooiste film bracht de wintersport in beeld met prachtige tegen- lichtopnamen van Ski- en springwedstrij- den. kunst-schaatsenrijden en het naar boven brengen van de ski-liefhebbers per ski-lift. De heer v. d. Horst was de tolk van allen om den heeren Panman, Neuhaus en Berger hartelijk dank te zeggen voor al het. gebo- dene. hetgeen met een daverend applaus werd bekrachtigd. Het was voor de afd. Leiden weer een succesvolle avond. N.Z.H.TJM. Conferentie van directie en vakbonden. Gistermiddag heeft het gebruikelijke driemaandelij ksche overleg tusschen de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij en de drie Vakorganisa ties van haar personeel plaats gehad. Een zeer groot aantal agendapunten maakte onderwerp van bespreking uit, zoo dat wij ons tot de meest belangrijke zullen moeten beperken. De directie verklaarde zich bereid, de hergroepeering van be paalde groepen van functionarissen onder de oogen te zien, doch kan ter' zake niet de geringste toezegging doen. Een hergroe peering over het geheel ligt niet in de be doeling. De aanstelling in vast dienstver band van het z.g.n. reorganisatiepersoneel kan niet in overweging genomen worden, omdat de uitkomsten van het bedrijf nood zaken tot het aanstellen van jeugdige arbeidskrachten. Bij wijze van proef wordt binnenkort een gewijzigd systeem van af rekening aan de remise Leidschevaart te Haarlem ingevoerd, tengevolge waarvan het nachtwerk van de afrekenaars komt te ver vallen, Slaagt deze proef, dan is het voor nemen, aan het gewijzigde systeem uitbrei ding te geven. Omtrent de verlofindeeling van het rij dend personeel werd zeer uitvoerig van ge dachten gewisseld. De directie verklaarde zich bereid nader met den Chef van den Vervoersdienst te overleggen, of alsnog aan het verlangen van het personeel te dezer zake kan worden tegemoet gekomen. De vergoeding, welke wordt gegeven voor het waarnemen van een hoogere functie gedu rende 3 of meer achtereenvolgende dagen per week, zal evenals voor het rijdend per soneel voortaan algemeen voor een waarne ming per dag worden verleend. Nagegaan zal worden, of zonder bezwaren voor den dienst de gemiddelde arbeidstijd van de haltechefs in Waterland, gelijkge steld kan worden aan dien van de overige haltechefs. In Den Haag slaagde gisteren mej. W. v. d. Riet voor het diploma leerares Cou peuse en mej. R, de Jong voor het diplo ma Coupeuse. DE BETEEKENLS DER EXPERIMENTEELE PSYCHOLOGIE IN DE GENEESKUNDE. Openbare les van dr. B. Stokvis. In een openbare les, gehouden bij den aanvang zijner werkzaamheid als privaat docent in de experimenteele psychologie aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft dr. Berthold Stokvis, leider van het Experi menteel-psychologisch laboratorium der psychiatrische kliniek der Rijks-universi teit alhier, vandaag gesproken over: „De beteekenis der experimenteele psychologie in de geneeskunde". Uit hoofde van zijn zuiver natuurweten schappelijke opleiding pleegt de medicus met geringschatting te oordeelen over die takken van wetenschap, voor wier bestu deering geen exacte, systematische me thoden van onderzoek worden aangewend. Ook de experimenteele psychologie wordt dikwijls het verwijt gemaakt, dat zij zich niet van dergelijke onderzoekingswijzen bedient, een verwijt, dat geenszins ge rechtvaardigd is. Na de ontwikkelingsgeschiedenis der ex perimenteele psychologie als exacte weten schap te hebben geschetst, waarin hij een critisch overzicht gaf van de verschillende psychologische stroomingen, welke dezen vorm van psychologie hebben beinvloed, ging spreker over tot de beschouwing der vorderingen, die in het bijzonder de medi sche experimenteele psychologie sinds de dagen van Lotze heeft gemaakt. Zij heeft ons o.m. het inzicht geschonken, dat psy chologische feiten in den loop eener soma- togene ziekte kunnen worden beinvloed; het behoort mede tot de taak van den ex- perimenteelen psycholoog, de psychische functie van de ziekte op te sporen. Hier voor zal hij van de moderne hulpmiddelen in den zin der exacte waarneming van het eigen-zelf moeten gebruik maken, waar bij de situatie-als-geheel in aanmerking moet worden genomen, teneinde de situatie, waarvoor het individu door het leven wordt geplaatst, zooveel mogelijk te benaderen. Het geheele arsenaal der experimenteel- psychologische onderzoekingmethoden en psychotherapeutische hulpmiddelen staat hem daarbij ten dienste. Hierop ging spreker over tot het tweede gedeelte van zijn betoog: de bespreking van het bestaansrecht der experimenteele psy chologie en de rechtvaardiging harer werk- f. 0.50 enkele reis. STANDPLAATS 8470 (Ingez. Med.) wijzen. Er is in wetenschappelijke kringen, voornamelijk onder de wijsgeeren en hier en daar ook onder de geneeskundigen, een strooming merkbaar geworden zich van de experimenteele psychologie af te wenden. Men liet zich ten onrechte hierbij leiden door de gedachte, dat door de „laboiato- riumpsychologie" slechts zeer oppervlakkige lagen van den geest worden bereikt, ter wijl al die processen, die den wil, het drift en het affectleven betreffen, ten eenen- ma.le voor het experiment ontoegankelijk zouden blijven. Hiertegen verzet spreker zich op grond van experimenten, die in het experimenteel-psychologisch laboratorium der Leidsche psychiatrische kliniek zijn verricht. Men tracht de werkelijkheid te benaderen door proefondervindelijk, die dynamische systeem-structuren te ontwik kelen. waarvan men de wetmatigheden wil bestudeeren: men wil daarbij de qualita- tieve verschillen in het gemoedsleven meet baar en quantitatief aantoonbaar maken. Hierop ging spreker uitvoerig na, welke de beteekenis is van de experimenteele psychologie als geneeskundige wetenschap. Het is in hoofdzaak de diagnostiek en de dlfferentieele diagnostiek, doch ook de therapie, voor welke de toegepaste psycho logie van belang is. Ten aanzien van de diagnostiek stond spreker eerst stil bij de waarde van de experimenteele psychologie voor de kliniek: zoowel op aetiologisch als ook op symptomatologisch en differentieel- dlagnostisch gebied, komt hier het expe rimenteele onderzoek, zoowel het testoq- derzoek als de psychophysiologische uit drukkingsmiddelen een belangrijke plaats toe, hetgeen de spreker mede aan de hand van eigen onderzoekingen staafde. Aldus heeft de experimenteele psychologie voor de geneeskunde in het algemeen en voor den pharmacoloog, den hygiënist, den in- ternist in het bijzonder, vruchten afge worpen. Vervolgens ging spreker de beteekenis der experimenteele psychologie voor de be roepskeuze na, waarbij hij o.m. het rou tine-onderzoek besprak met betrekking tot zgn. testprofiel en met een enkel woord van de - zij het zijdelingsche - belangstel ling van den medicus voor de psychotech niek gewag maakte. Vervolgens kwam een korte beschouwing der medisch-forensi- sche beteekenis van de experimenteele psy chologie aan de orde, waarbij o.m. de toe rekeningsvatbaarheidsverklaring, de waar de van een getuigenverklaring, de hypnose de zgn. Tatbestand-diagnostiek en andere problemen ter sprake werden gebracht. Na de differentieel-diagnostlsche waarde der experimenteele psychologie te hebben belicht, stond spreker lang stil bij de be schouwing der therapeutische beteekenis Hedenmiddag is in zijn woning te Amsterdam op 47-jarigen leeftijd over leden prof. dr. F. G. Seheltema, thans hoogleeraar in het staats- en admini stratief recht aan de gemeente-univer siteit te Amsterdam, en vroeger te Leiden. Foppe Gabbe Scheltema werd op 1 De cember 1891 te Groningen geboren. Hij doorliep daar de H.B.S., deed staatsexamen en studeerde aan de rijksuniversiteit in de rechten. In 1916 promoveerde hij tot doc tor, in de rechtswetenschappen. Gedurende één jaar was hij als ambte naar aan de provinciale griffie werkzaam, doch in 1917 vestigde hij zich als alvocaat te Rotterdam, waar reeds spoedig de aan dacht op hem viel, zoodat hij in 1923 be noemd werd tot hoogleeraar ln handels- vecht aan de Leidsche universiteit, waarna hij in 1927 aan. de Amsterdamsche univer siteit werd benoemd tot hoogleeraar in het staats- en administratief recht, later ook In het handelsrecht en het internationale uvivnr.trecht. Hij was lid van verschillende staatscom missies. o.a. voor burgerlijke wetgeving en voor waterstaatswetgeving. In 1934 werd hij bovendien plaatsvervangend raadsheer en plaatsvervangend lid van den raad van beroep. Tal van publicaties zijn, na zijn disser tatie in 1916 over overheidszorg voor wa terstaatswerken van zijn hand verschenen. O.a. in 1921 beschouwingen over de grond slagen van het vereenigingsrecht, in 1925 een praeadvies voor de Nederlandsche ju- ristenvereen. over administratieve recht spraak: in 1932 een studie over wisselrecht, beschouwingen over het grensgebied tus schen overeenkomsten en testamentaire beschikkingen, over rechten van tweede en verdere hypotheekhouders, over hulpverlee ning en strandvonderij en over het burger lijk bewijsrecht. Als docent was prof. Scheltema bij zijn studenten een zeer geziene figuur door zijn prettige karaktereigenschappen en zijn vlotte wijze van voordragen, waardoor hij ook in wetenschappelijke kringen een graag gezien spreker was. Behalve de ge noemde publicaties van grooteren omvang schreef prof. Scheltema ook verscheidene artikelen van kleineren omvang en gedu rende een aantal jaren was hij vast mede werker van „De Groene Amsterdammer", van welker redactie hij geruimen tijd deel uitmaakte. Ruim een jaar geleden moest prof. Schel tema wegens een ernstige nieraandoening rust nemen en juist eenige weken geleden =ch-en het alsof er een gunstige wending in zijn z::k':e was gekomen. Hij lieerde van zijn verblijf buiten de hoofdstad naar zijn woning in Amsterdam terug, waar hij van daag omstreeks 12 uur toch nog vrij plot seling is overleden, EERSTE BLAD BINNENLAND. De wet op het recht van vereemffin# en vergadering door de Tweede Kamer aangenomen. (Pari. Overzicht, 3e Blad) Rapport inzake overneming der landbouw crisismaatregelen door de bedrijfsge- nooten. (3e Blad). Afweergeschut voor Leeuwarden. (Binnen land, 4e Blad). amsterdamsche beurs. Prijshoudende markt - Weinig affaire - Kleine koersverschillen - Amerika vrijwel onveranderd - Beleggingen kalm BUITENLAND. De erkenning van Franco. (Buitenland, ie Blad), Het Evian-comité en het vraagstuk der Duitsche Joden. (Buitenland, le Blad), In Hongarije is het kabinet-Imiedy alge- treden. (Buitenland, le Blad). Paus Pius XI ten grave gedragen. (Buiten. land, le Blad). Hoe de nieuwe Paus wordt gekozen. (4e Bi.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur ervan, met name die voor de psychothera pie. Aan de hand van eenige voorbeelden en ervaringen uit zijn practijk toonde spr. aan, dat de experimenteele psychologie ten nauwste aan de psychotherapie is gekop peld. Beide streven na de individueele, eigen geaardheid van ieder geval en van iedere situatie op concrete wijze te begrijpen. Spreker besloot zijn toespraak met een analyseering van het doel der medische experimenteele psychologie, dat hij scherp omlijnd wil zien als het nastreven eener ontwikkeling der experimenteele psycho logie in dienst der geneeskunde op mo dernen grondslag met gebruikmaking van alle nieuwe middelen deT algemeene psy chologie in den ruimsten zin des woords. De beleving van het experiment, de syste matische, experimenteele zelfwaarneming in den zin van Ach moet hierbij op den voorgrond worden geschoven; de tradiiio- neele banden tusschen de psychologie en de wijsbegeerte weer aangeknoopt worden. Zóó kan de weg, dien groote vaderlandsche onderzoekers, met Donders aan het hoofd, hebben gebaand, worden voortgezet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde mej. J. S. M. L. 'sGravesande (Den Haagt; Idem hoofdvak natuurkunde de heer J. P. Steiler (Leiden): idem hoofdvak nharmacle de heer J. C. Mertens (Voorburg); voor het ce-d dsa'-examen w - en natuurkunde, le.ter L mei. E van Konmienburg (Oegst- sreest) en voor het cand daatsexamen In disch recht de heeren C. H Hins (Leiden) en O. F. W. Baker (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Fa J Elsinga Kcozrtraat 5 L-'ien, drogist; handel in vergiften en bijtende stoffen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in parfumerieën.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1