BINNENLAND Opqepa/Jïqrtepi Hoe de nieuwe Paus wordt gekozen Aspirin 79$(e Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Februari 1939 Vierde Biad No. 24200 GEMENGD NIEUWS Autobus tegen een boom gereden Schutting valt om in Den Haag Tijdens de verkiezing zijn de kardinalen geheel van de buitenwereld afgesloten Oud-minister Verschuur over zijn tweede Indische reis Afweergeschut voor Leeuwarden De erfpachtskwestie Amsterdam te CARNAVAL. LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK flfilE PERSONEN ERNSTIG EN ENKELE ANDEREN LICHT GEWOND. Gistermiddag om vier uur is een auto- tlis van den dienst Heerenveen-Groningen op den weg van Beetsterzwaag naar Lip penhuizen. bij hot uitwijken voor een and're autobus, in volle vaart tegen een toom geredon, welke afknapte. In de bus raten twaalf personen. De conductrice werd veer ernstig gewond, terwijl twee passa giers eveneens ernstige verwondingen oo iiepen. namelijk de 40-jarige mevr. Evsinga uit Zuidhorn en de 19-jarise mei Stuiven- uald. uit Heerenveen. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Van de overige inzittenden liepen enkeJen snijwonden van glasscherven op. De drie mistig gewonden zijn naar hel ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Vooral de rondiuc- trioe van de bus is er ernstig aan toe. De autobus werd zwaar beschadigd. Twee voorbijgangers bedolven. ONGEDEERD, DOCH. DOOR EEN HOND GEBETEN. Gistermiddag omstreeks drie uur werd in In alle deelen van de wereld maken de kardinalen zich thans op om op 1 Maart te Rome deel te nemen aan de belangrijkste gebeurtenis, die in de Katholieke wereld kan plaats hebben: de verkiezing van een nieuwen Paus. Eeuwen geleden werd het hoofd van de Katholieke kerk gekozen door de geestelijk heid en het volk van Rome. Tegenwoordig is echter het kiesrecht uitsluitend toegekend aan de kardinalen, die uit hun midden een opvolger voor den overleden Paus aanwij zen. Theorethisch bestaan er voor deze aan wijzing drie mogelijkheden. Zij kan nJ. ge schieden door het sluiten van een compro mis. door inspiratie en door gewone verkie zing met stembiljetten. Practisch geschiedt de verkiezing steeds op de laatste manier. De verkiezing met behulp van stem briefjes is geheim. De stembriefjes worden door den kiezer zoodanig opgevouwen, dat ALGEMEENE STEMMING ONDER DE ONDERNEMERS IS MAT. Drie jaar geleden reisde mr. T. J. Ver schuur voor het eerst naar Nederlandsch- dinalen elkaar niet persoonlijk en de lange tUd tusschen twee stemmingen ,s dan ook beaoeld om door persoonlij* contact de ,J maakte deze reis in zijn hoeda- keuze te vergemakkelijken. Bij de eerste stemmingen worden in den regel de meeste stemmen uitgebracht op den bekendsten kardinaal, wat echter in het geheel nog geen aanwijzing behoeft te zijn voor den uite n- delijken uitslag. De stemmingen vinden plaats in de Ca- pella Sixiina, waar voor eiken kardinaal ter zijn er hoogstens 70) een troon is ge plaatst. Zijn de stembriefjes ingevuld, dan be geven de kardinalen zich een voor een naar het altaar waar zij hun stembriefjes in een gouden kelk leggen, onder het uitspre ken van den eedik verklaar voor onzen Heer Christus, die mij oordeelen zal, dat ik dengene kies. dien ik voor God meen te moeten kiezen". Wanneer alle stembriefjes gedeponeerd me held van lid van den raad van beheer der Nederiandsch Indische Aardolie Maat schappij, een gemengd bedrijf, waarin het aandeelenkapitaal voor de helft aan den staat behoort en voor de andere helft aan de Bp taaf.sehe Petroleum Maatschappij, welke vennootschap tevens directrice van de N.I.A.M. is. De regeering benoemt drie leden in den raad van beheer van dit ge mengde bedrijf en de B P.M. heeft op twee zetels in dit college recht,. Na de spannende dagen aan het einde van September is oud-minister Verschuur, vergezeld van mevrouw Verschuur voor de tweede maal naar de Oost gevaren, en hij is hedenochtend teruggekeerd met den Lloyd-rapide, den boottrein van de Rotter- öamsche Lloyd, die de passagiers van de „Sibajak" in Marseille heeft opgenomen. Te ruim 7 uur reed deze trein vanoch- aan den buitenkant slechts den naam van 7''n ti®n worden zij door drie stemopnemers tend voor het tweede-perron van het sta- den gekozene is te lezen, terwijl binnenin gecontroleerd, waarna het resultaat bekend - - den naam van den kiezer vermeld is. Dit wor<" gemaakt. Heeft niemand het ver- laatste is gedaan om. wanneer de nieuwe Paus is gekozen, te controleeren of hij zijn „.li. t .4 s. i- 1 aL4° 10 bc tuiibiujcexe.il ui uil zijn S^erinnes^ï^f 1 5ttm niet op rich zelf heeft uitgebracht. ce Herderinnestraat te Den Haag een pa niek verwekt doordat een lange schutting, die voor een winkelhui* in aanbouw was geplaatst, plotseling, slagzij maakte, een tweetal voorbijgangers meesleurde en de zen volmaakt aan het oog onttrok. Ver schillende winkelende dames, die het onge luk zagen gebeuren, stoven gillend weg. ter wijl een der heeren, die juist voorbijkwam, r.a van den eersten schrik te zijn bekomen een zaak binnenholde om de politie en den Geneesk. Dienst te alarmeeren. Eerst geruimen tijd later, toen verder on heil niet scheen te dreigen, stapten eenige stoere kerels op de schutting af. om ze met vereende krachten overeind te zetten. Daar op deed men de ontdekking, dat een man en een vrouw het slachtoffer van het on geluk waren geworden. De vrouw, die later ek te zijn de 36-jarige mej. A. H. uit de Deimanstraat, wsls buiten bewustzijn, ter wijl den man. den 58-jarigen arbeider A. v. D van de Schedeldoekshaven. niets zou hebben gemankeerd, indien zich geen ver- éere complicatie had voorgedaan Het toe- Til wilde echter dat ook een hond door de consternatie de kluts kwijt was geraakt en Vin D.. zoodra hij zich onder het getim merte vandaan had gewerkt, in den arm beet! De inmiddels gearriveerde auto van den Geneesk. Dienst vervoerde den man en de i Trouw naar den centralen post. alwaar ??rd vastgesteld dat beiden er uitstekend waren afgekomen. De óp het bouwwerk werkzame arbeiders werden pas later gewaar wat er gebeurd was. doordat zij zich in een opslagplaats aan de Herderinnestraat hadden bevon den. Zoodoende waren zij niet in de gele genheid geweest de helpende hand te bie den. Waaraan het ongeluk te wijten is. kon men nog niet meedeelen. De schutting stond steeds met een stel dikke touwen vastgesjord en volgens een der werklieden was dat ook gistermiddag het geval; de veronderstelling werd daarom geopperd dat baldadige jongens deze touwen hebben losgemaakt. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het maar weinig heeft gescheeld of ook een derde voorbijganger was onder de schut ting terechtgekomen. Dit betrof den 32-ja- rigen wielrijder G. K uit de Oog in 't Zell- straat, dit op het laatste nippertje nog kans zag den dans te ontspringen. Zijn fiets werd evenwel vernield. (Tel.) huwelijkszwendel. Twee meisjes voor f. 2300 opgelicht. Naar wfj vernemen heeft een der afdee- lingen van de centrale recherche, te Am sterdam. gisteren drie beruchte Amster- damsche mannen gearresteerd wegens hu- weiyksz wend-el. Een hunner, die zich „Van Spandau" noemde,-had een huwelijksadvertentie ge plaatst en twee meisjes, een uit Ams ter en een van elders, werden het slachtoffer 'an oe zwendelpractijkón. De eerste raakte daardoor f. 500 de tweede f. 1800 kwijt. -•Van Spandau" werd door twee vrienden bijgestaan, een hunner noemde zich „Ma- rane", de ander werkte zonder pseudoniem. Van Spandau, die bovendien reeds ge trouwd was, ..verloofde" zich met een der meisje Op allerlei manieren wist het drie tal beiden meisjes telkens diverse bedra gen afhandig te maken. „Van Spandau" vertelde o.a. dat hij geld moest storten om vertegenwoordiging te krijgen cn om ten motorrijwiel te koopen. enz. Nummer teie van het complot bedreigde de meisjes ten slotte toen zij het waagdenhaar geld terug te vragen. De kans bestaat, dat •te mannen nog meer slachtoffers hebben gemaakt. in elk geval heeft de politie met te arrestatie van het driemanschap een Steden greep gedaan! (Hbld.) felle brand te ammerzoden. Drie arbeiderswoningen in de asch gelegd. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft in de buurtschap Horenkamp te Ammer- Wlen (Geld een felle brand gewoed, welke drie arbeiderswoningen in de asch neeft gelegd. wat verboden is en waardoor de verkiezing ongeldig zou zijn. Zoodra een Paus overleden is. verliezen alle kardinalen hun rechts- en bestuurs macht totdat een nieuwe Paus is benoemd. Het bestuur van de kerk staat geheel stil en daardoor is het uitgesloten, dat de kar dinalen eigenmachtig de voor de verkiezing gestelde voorwaarden veranderen. De eenige geestelijke, die in den tijd. dat er geen Paus is. naar voren treedt, is de kardinaal kamerheer. die met de bijeenroeping van het conclaaf de vergadering van kar dinalen is belast. Op den dag waarop het conclaaf zal wor den geopend komen de kardinalen in de Capella Paolna te aamien, waar een Mis wordt gelezen. Vervolgens trekken zii in processie naar de Capella Sixtina 'Sixtijn- sche kapel», waar zij zweren, zich bij de verkiezing aan de kerkelijke wetten te zul len houden. Hier worden ook de door den overleden Paus nagelaten stukken voor gelezen. „Extra O rones". Zijn deze formaliteiten vervuld, dan wordt het conclaaf gesloten, d.w.z. iedereen die er niets te maken heeft, moet het paleis ver laten. De kardinaal-kamerheer, vergezeld van twee andere kardinalen loopt over alle kamers en gangen en roept met luide stem „Extra Omnes" (allen naar buiten). Is aan deze voorwaarde voldaan, dan wordt niemand meer toegelaten en leven de kardinalen als het ware in gevangenschap. Zij zijn geheel van de buitenwereld afgesloten, de telefoon verbindingen zijn verbroken, de ramen en deuren verzegeld, terwijl bovendien voor eiken uitgang een wacht van Zwit sers staat opgesteld. In een der buitendeuren is echter een luik, waardoor brieven en kranten kunnen worden aangereikt. Alle post staat echter onder censuur van den kardinaal-kamer heer en het is den kardinalen verboden zelf brieven te verzenden. Deze strenge maat regelen zijn genomen om allen invloed van buiten bij de verkiezing uit te sluiten. Een klein wereldje. Intusschen ontbreekt het den kardinalen aan niets. Zij mogen ieder twee bedienden meenemen in de meeste gevallen een geestelijke en een leek aan wie zooals begrijpelijk ook geheimhouding van alles wat binnen het paleis geschiedt, is opge legd en verder zijn er de gouverneurs en de secretaris van het conclaaf, een koster, een biechtvader, drie doktoren, twee apo- eischte aantal van twee derden der stem men behaald, dan worden de briefjes aan een rood koord geregen en in een oventje, waarvan de pijp boven het Vaticaan uit- tion Delftsche poort te Rotterdam, van waar hij, na een kort oponthoud, naar Den Haag doorreed. In den gang van een der slaapwagens keek mr. Verschuur in den grauwen och tend uit. Onmiddellijk was hij bereid een steekt, verbrand. Aan dg kleur van de rook verslaggever van het Algemeen Neder- kunnen de duizenden, die buiten wachten zien of de stemming geslaagd is ja dan neen. want in het eerste geval worden slechts de briefjes in het vuur geworpen en is de rook wit terwijl bij niet slagen van de stemming mèt de briefjes een bos stroo wordt verbrand, waardoor de rook zwart gekleurd wordt. Dit is de eenige uit gaande verbinding van het conclaaf met de wereld. Zij heeft reeds vaak aanleiding tot vergissingen gegeven, daar niet altijd duidelijk valt waar te nemen hoe de kleur van de rook was. Een. nieuwe Paus. landsch Persbureau in zijn compartiment te woord te .staan. Mr. Verschuur vertelde dat de Djambi- pijpleiding, waarvan hij drie jaar geleden de ingebruikneming bijwoonde, nu op ver dubbelde capaciteit werkt, in vergelijk met het begin. De groote installatie van de Ba- taafsche in Balik Papan bezocht hij ook en verder zeer veel industrieele onderne mingen van suiker, rubber, tabak, sisal, textiel, batik etc. De algemeene stemming onder de ondernemers noemde de heer Verschuur mat. De internationale politieke toestand, verklaarde hij nader, vervult de industrieele leiders met groote zorg. Ook Heeft tenslotte een van de kardinalen gaan zij gebukt onder tal van restrictie- het vereischte aantal stemmen behaald, maatregelen, waaronder de .suiker zich dit geschiedt meestal na 3 tot 9 dagen overigens niet al te slecht bevindt. (het is echter ook eenmaal gebeurd, dat Wat de politieke belangstelling in het een conclaaf 106 dagen duurde), dan be geeft de voorzitter van de kardinalen ver gadering zich naar de plaats van den ge- overzeesche gebied betreft, deze is, aldus de heer Verschuur, veel geconcentreerder dan het moederland Drie jaar geleden, bij kozene en vraagt hem: .Neemt gfj uw]zUn eerste bezoek, ging die belangstelling verkiezing tot Paus aan?". Klinkt het ant- vrijwel geheel uit naar de economische ver woord bevestigend dan is de gekozene op houding tusschen Nederland en Indie. Toen hoorde men in Indië als d e opvatting ver kondigen. dat Nederland meer geholpen wordt door Indië dan Indië door Neder- hetzelfde oogenblik Paus. Zoodra dit is geschied, laten alle kardinalen als bewijs van onderdanig heid aan den nieuwen kerkvorst het baldakijn voor hun troon neer, (slechts de troon van den nieuwen Paus blijft open), de enorme klokken van de St. Pieter beginnen hun lied over Rome te zingen en in minder dan geen tijd stemmen alle andere kerkklokken met dezen vreugdezang in, witte rook stijgt op uit het schoorsteentje boven het Vaticaan, overal klinkt gejuich en in weinige uren is het over de geheele wereld bekend: er is een nieuwe Paus gekozen. De eerste zegen. Nadat de Paus in de sacristie zijn waar digheden heeft ontvangen en de kardinalen hem hun hulde en onderdanigheid hebben betuigd, begeeft hij zich naar het balkon van de St. Pieter om zijn eersten zegen „Urbi et Orbi" (aan stad en land) te geven. Oo den eersten Zondag na de verkiezing wordt de Paus door den oudsten kardinaal gekroond. Ls hem de driedubbele kroon, als zinnebeeld van het geloof der Katho lieke Kerk. het geheim der Heilige Drie vuldigheid en als teeken van de hoogste macht, de eer en het rechterlijk gezag in geestelijke zaken over de geheele Kerk th.ln.ra 7pifs zieken nirwpn hpt naleis °PSezet. dan houdt de ceremoniemeester LS.. i den Kerkvorst een zilveren kandelaar voor, niet verlaten keukenpersoneel. een ar chitect en eenige ambachtslieden voor het geval het gebouw herstellingen zou behoeven enkele brandweerlieden, kap pers en nog anderen, in totaal ongeveer vijfhonderd personen. Elke kardinaal heeft drie kamers te zijner beschikking, een voor hemzelf en een voor elk van zijn bedienden. Dc verkiezing. Per dag vinden twee stemmingen plaats een des morgens en een des middags, uit hoogste functie in de len aard der zaak kennen de meeste kar- gekozen. waarop een brandend bosje stroo ligt. ter wijl hij driemaal achtereen zingt: Pater Sancte, sic transit gloria mundi" (Heilige Vader zoo vergaat de roem van deze wereld). Sinds haar bestaan heeft de Katholieke Kerk 259 pausen geteld. Het meeren-deel was van geboorte Italiaan (214). Eenmaal in 1522 is een Nederlander tot deze Katholieke wereld land. Men is thans tot ander inzicht geko men. althans dit punt is niet meer het hoogtepunt van een politiek gesprek in In dië. Tegenwoordig spreekt iedereen over de defensie en de algemeene opinie is, dat In dië 6 flinke kruisers a-klassenoodig heeft dat is dus meer dan in het vlootplan- Deckeis is voorzien. Den financieelen toestand van Indië be sprekende, zeide de heer Verschuur, dat de landsfinanciën in 1940 een grooter tekort zullen vertoonen dan in 1939. Het perspec tief voor het komende jaar ls slecht. De belastingen zijn in Indië zeer hoog en men maakt nu de naweeën mede van jaren van bezuiniging. Alle bezuinigingen geven als het ware een tegendruk. Men kan de alge meene ontwikkeling eenige jaren stuiten, maar dan aoen zich allerlei eischen voor zooals vernieuwing van materiaal, waaraan niet te ontkomen Is. Tenslotte maakte de heer Verschuur eenige opmerkingen over de belangstelling in Nederland voor Indië. Daarover is men in Indië slecht te spreken en zulks met re den meent de heer Verschuur. Die belang- steliing noemde hij ergerlijk, bedroevend Hij is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat er meer Nederlanders naar Indië moe ten reizen. In Engeland is men veel meer doordron gen van de plichten die het bezit van een imperium het moederland oplegt. Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs- bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen I HET BEPROEFOE GENEESMIDDEL BIJ OMEPI 8435 (Ingez. Med.) VOORSTEL VAN GED. STATEN VAN FRIESLAND AANGENOMEN. In de middagzitting van gisteren hebben de provinciale staten van Friesland zich bezie gehouden met het voorstel van ge deputeerde staten dier provincie, om zes tigduizend gulden uit te trekken teneinde daarvoor afweergeschut aan te sëhaffen en dit te plaatsen op de centrale van het pro vinciaal electriciteitsbedrijf te Leeuwarden. Bij de behandeling van dit punt kwam de heer S.kkema (S.D.A.P.) met het voor stel, het voorstel van gedeputeerde staten aan te houden tot een volgende vergade ring. Dit werd verworpen met 37 tegen 12 stemmen. Het voorstel van gedeputeerde staten werd hierna aangenomen met 32 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de leden der christelijk democratische unie, de S D.A.P., uitgezonderd gedeputeerden Geerts en mevrouw Besuyen-Lindeboom mevrouw de Jong (V.D.) en Roorda (communist). HET BEZOEK VAN MINISTER PATIJN AAN LONDEN. COMMISSIE KAN NOG GEEN MEDEDEELINGEN DOEN. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE DIAMANTENDIEFSTAL AAN BOORD VAN DE ..ELIZABETHVILLE". Een vertegenwoordiger van het parket van Antwerpen is met de Elizabethville" teruggekeerd uit den Belgischen Congo, waar hij een Aiderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van den aan boord van de Ellzabethville" gepleegden diefstal van goud en diamanten. Op de thuisreis van het mailschip heeft htj de hutten van de bemanning doorzocht en daarbij heeft hij, verstopt in het bed van den officier L.. een pakje, inhoudende een halve kilo diaman ten gevonden. Bij aankomst van de boot te Vlissingen heeft het inmiddels gewaar schuwde parket zich aan boord begeven en L. aan een lang verhoor onderworpen, 'uur is ontstaan in de woning van j waarna hij ter beschikking van den procu- MET ONZE AANGENAAM LUXE REISWAGENS NAAR HET Vraagt programma. Autoreisbureau „BOLHUIS" APOTHEKERSDIJK 2 - LEIDEN - TEL. 3«2 8460 (Ingez. Med.) oe familie De Gocy. De vlammen sloegen spoedig over naar de aangrenzende wonin gen van de families Dekkers en Van Mil. D? brandweer van Ammerzoden was na ^ruSen tijd op de plaats van den brand aar>-„e2lg en be5tl.ec(j het vuur in samen- ;,erkmg enkele burgers. Niettemin ^erden alle drie woningen een prooi der •wnmen. De inboedels konden voor een Beteelte worden gered ue oorzaak van den brand moet naar alle .^sehUniykheid worden •gezocht in een "r in den schoorsteen. De schade wordt Wf bekering gedekt. reur des konings is gesteld. VLIEGTUIG CIRKELT TWEE UUR BOVEN CROYDON. Landingsgestel weigerde te functionneeren. Ambulance-auto's en brandweerlieden met asbestkleeding stonden gereed, om zoo noodig terstond hulp te kunnen verleenen. Ten slotte maakte de piloot met het landingsgestel van zijn machine nog steeds ingetrokken een onberispelijke landing, waarbij het toestel slechts licht aan den romp werd beschadigd. Passagiers en bemanning bleven onge deerd. Het onderzoek van de Amsterdamsche raadscommissie van onderzoek inzake erf- vrnu'.vunc pacht wordt naar a-U vernemen met «LKtvAKMUt. toacht voortgezet. De commissie vergadert gewoonlijk 3 a 4 maal per week, telkens ge durende ruim drie uren. In de tot nu toe gehouden vergaderingen zijn reeds zeer vele personen gehoord. Uit den aard der zaak vorderde de besprekingen met hen en de daaruit voortvloeiende onderzoekingen veel tijd. Het stemt de commissie tot vol doening. te kunnen mededeelen, dat zoowel de personen die eigener beweging aan haar geschreven hebben, als zij die op initiatief der commissie zelf tot een bespreking wer den uitgenoodigd. met zeer groote bereid willigheid aan haar verzoek tot een be spreking hebben voldaan. Het ligt in het voornemen, ook verder met de werkzaam heden den grootst mogelijken spoed te be trachten. Het Ls thans echteT nog niét mogelijk, omtrent den stand van het on derzoek of omtrent den duur. nadere mede- deelingen te doen. Beleefdheidsbezoek aan Lord Halifax. De Nederlandsche minister van bulten- landsohe zaken. mr. J. A. N. Patijn, die te Londen vertoeft, waar hij heden de ont hulling zal bijwonen van het monument voor Grotius, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan lord Halifax in diens werk kamer in het Hoogerhuls. Het geldt hier een beleefheidsbezoek. daar lord Halifax eveneens aanwezig zal zijn bij de onthulling van het monument in de Hollandsche Kerk. DE HEER VAN TIJEN TERUG UIT INDIË. Lof voor de Indische luchtmacht. Met het K.L.M.-vliegtuig ..Valk" ls gis teren uit Nederiandsch Indie op Sch phol teruggekeerd de heer J. J van Tijen, onder-directeur van de N V. Nederlandsche Vliegtulgenfabriek Fokker, die enkele we ken geleden naar Indië vertrok voor een kort bezoek, tijdens hetwelk hij besprekin gen zou voeren, voornamelijk met autori teiten der Nederlandsch-Indische weer macht over de levering van vliegtuigen ten behoeve van de luchtmacht van marine en leger en Nederlandsch-Indië Uiteraard kon de heer van Tijen weinig bijzonderheden omtrent zijn besprekingen met de militaire autoriteiten mededeelen. Wel verklaarde hij dat hij bijzonder ge troffen was door de groote veranderingen, die er in de Nederlandsch-Ind'rche lucht macht zijn gekomen sedert hij tijdens zijn voorlaatst bezoek in 1930 de militaire luchtbases te Bandoeng en te Soerabaya had bezocht. op noodlottige wijze om het leven geko- Een vliegtuig van de Brlt'sh Airways, dat men. Een aceacia viel plotseling om u t Parijs kwam heeft twee uur lang boven wellicht waren de wortels verrot want de Croydon gec'rkeld zonder te kunnen lan- boom vlei in de geheele lengte cn de den daar het intrekbare landingsgestel jongens, dertien cn zestien iaar oud wer- weigerde te functionneeren. Het toestel had den getroffen. Een van hen was op slag zeven passagiers en drie leden der beman- dood de ander stierf na eenige oogen- DOOR OMVALLENDE ACCACIA GEDOOD. Twee jongens, padvinders, die met hun troep den Zondag hadden doorgebracht In het park van Sa nt-Cloud (bti Parijs) zijn Ter cering van de nagedachtenis van den overleden stichter van het Nederiandsch H M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. H.M. de Koningin is gistermiddag om streeks kwart over drie per auto van Soest- dUk vertrokken. De reis ging over Utrecht naar de resi dentie terug. HET NEDEELANDSCH LEGERMUSEUM „GENERAAL HOEFER". ning aan boord. blikken. 'egermuseum. generaal-majoor b.d. F. A. Koeler, werd door het bestuur dezer stich ting besloten, den naam van generaal Hoefer aan dien van zijn levenswerk, het Nederiandsch legermuseum, te verbinden. Hiertoe werd de goedkeuring van den minister van defensie verkregen. DE POSTVXD0HTEN. Gisternamiddag om 6 uur is de Indië op Schiphol teruggekeerd. .Valk" ulü Chr. S. Indien U geen nacfïre omschrij ving geeft, kunnen w(j uw vraag niet beant woorden. H de L. te L. - Is het vermogen f. 30.000 of meer. dan Ls verschuldigd f. 1 voor elke ge heele som van f. 1000. Opcenten provincie 13. De gemeente O. heft 33 opcenten. Het totaal aantal opcenten bedraagt 193. H. te L. - De personeele belasting bedraagt in totaal f. 46.68. K. L. te L. De manufacturer N.Z. Voor burgwal 278, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13