STADSNIEUWS BUITENLAND MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 No. 24198 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang Brandweer rukt uit naar het Stadhuis De gevolgen van hef missen van de laatste tram Algemeene Toestand Het spel om Spanje Keert Rubiee naar de Vereenigde Staten terug Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-'en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» DE OORZAAK MINDER ERNSTIG DAN 10 JAAR GELEDEN Evenals tien jaar geleden Is ook gisteren de brandweer uitgerukt naar het Stadhuis. De oorzaak was echter heel wat minder ernstig: door den hevigen wind was een stuk zink van het dak losgeraakt, dat door de politiebrandweer met behulp van de Ma- girusladder ls verwijderd. Eenige deelen van de schutting werden bovendien met touwen extra vastgesjord. EEUWFEEST L. S. C. Voor het Eeuwfeest van het Leidsch Stu dentencorps. waaraan door circa 1000 gecos- tumeerden wordt deelgenomen, wordt op het atelier van het costuumhuis „Erato" (corpsleverancier) onder hoogen druk ge werkt. Ook zal het Korps der Leidsche Vrijwillige Jagers van 1830 (10-daagsche veldtocht) in vol orn-aat verschijnen. De regehhgscommaasie voor den werkloo- zen-vischwedstrijd, welke ter gelegenheid van het Eeuwfeest van het Leidsche Stu dentencorps op Vrijdagochtend 3 Maart zal worden gehouden, is er in geslaagd het aan tal deelnemers nog met ruim 150 uit te brei den, zoodat in totaal 460 werkloozen den vischstand in het Rijn- en Schiekanaal en elkander zullen bekampen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Schakelen en schakelaars. Zaterdag j.l. hield Ir. Y. Ylkema in de col legezaal van het Kamerlingh Onnes labora torium voor de V. v. M. een lezing over schakelen en schakelaars. Alvorens de lezing aan te vangen gaf spreker een inleiding tot het bezoek aan de Electriciteitsfabrteken alhier, dat de leden 18 Februari zullen brengen. Ir. Ykema begon zijn lezing met uiteen te zetten hoe bij het schakelen van electrlsche stroomketens steeds vereffeningsstroomen optreden. Deze vereffeningsstroomen be- teekenen voor de schakelaars bijna altijd een aanzienlijke extra belasting. De con structie der schakelaars wordt dan ook practisch geheel beheerscht door de vraag hoe deze extra belasting te weerstaan. Hoewel de optredende verschijnselen theoretisch vrijwel geheel verklaard kunnen worden biedt het beheerschen en dooven van de bij het schakelen ontstane lichtboog zooveel moeilijkheden, dat ondanks het in tensieve werken van vele onderzoekers ge durende de laatste 15 jaren men er nog pas hl geslaagd is voor het belangrijke deel der constructie eenige algemeene richtlijnen op te stellen. De schakelaars worden dan ook grooten- deels in de laboratoria opgebouwd. De op- richtings- en bedrijfskosten van dergelijke laboratoria zijn zoo groot, dat zij alleen door wereldfirma's kunnen worden gedra gen. Dank zij de samenwerking van electri- citeitsbedrijven en industrie ls thans ook in Nederland een dergelijk laboratorium, het „kortsluithuis" der K.E.M.A. te Arnhem tot stand gekomen. Hierna dankte de voorzitter, de heer J. freeke, ir. Ykema voor de leerzame en in teressante lezing. SCHOOL MEDUSASTRAAT A EN B. Ouderavond. Bovengenoemde school heeft een gecom- {Meerden Ouderavond gehouden met de ouaercommissies. Het doel van dezen ?^raY°nd is geweest een bespreking over m 30-jarig bestaan der Medustraat-school. Uit beide oudercommissies is een feest commissie benoemd, bestaande uit de hee- A. van Poelgeest, voorzitter; A. Verlint, ^pretaris, H. van Homburg, penningmees- rj"®11 als adviseerende leden de beide joolden der school de heeren J. G. A. van luijs en A. w. I. Korswagen, zoomede de oames I. Neuteboom, A. van Tricht en J Bruin. De voorzitter zette het feestplan uit- Aan de leerlingen der laagste klasse een feestavond worden aangeboden 5 toegang voor alle ouders, terwijl de 4e, je en 6e klasse een 2- a 3-aaagsche reis ™ten maken naar Limburg, waarvoor de werking der ouders werd verzocht, knfr de pauze werd als gewoonlijk vine met een koekje rondgediend en voor oe heeren een sigaar. "hjiz sloot de voorzitter dezen eersten gecombineerden ouderavond met een har- woord van dank voor de opkomst. RIJKSPOSTSPAARBANK. vwh11 kantoor der posterijen te Leiden J" in den loop der maand Januari op 4Urpank'ooekjes ingelegd f. 264.663.08 en wnigbetaald f. 204.853.15. Derhalve meer in- dan terugbetaald f. 59.814.93. Het 257 ni£uw uitgegeven boekjes bedroeg EEN VEELBELOVENDE STADGENOOT. Gisteravond vervoegde zich een jongeman op het politiebureau aan den Rijswijksche- weg te Den Haag, die mededeelde de laatste tram naar Leiden te hebben gemist. Aan gezien hij geen geld op zak zeide te hebben verzocht hij de poiltie om onderdak. De jongen was minderjarig en daarom telefo neerde de Haagsche politie naar de Leid sche politie om de ouders van den jongen op de hoogte te brengen. Toen bleek dat de jongen weliswaar 20 jaar oud was zooals hij had opgegeven maar dat de opgave van zijn naam en adres valsch was. Daarop fouilleerde de politie hem en zij vond op den jongeman een zwart leeren etui met verschillende foto's, circa f. 10.aan divi dendbonnetjes en een legitimatiekaart ten name van een bewoonster van het Groene- wegje. De politie vroeg den jongen hoe hij aan dit etui kwam, waarop hij mededeelde het in Leiden gevonden te hebben. Nu had echter de dame, wier legitimatie- kaart ter tafel was gekomen, op 7 Februari aangifte gedaan van diefstal van haar handtasch, inhoudende f. 128.Deze dame had dien avond getelefoneerd In een pu blieke cel in het Huygenspark, nadat zij een versleten dubbeltje geruild had tegen een bruikbaar dubbeltje. Zij was met een vrien din, die op eenigen afstand van de cel op haar wachtte. Behalve de wisselaar was er nog een man met een fiets dien avond op eenigen afstand van de cel. Tijdens dit tele- foneeren zette de dame haar handtasch op den grond. Toen het gesprek was afge- loopen was de tasch weg en de mannen eveneens. De dames hebben hen nog nage roepen, echter tevergeefs. De dame van het Groenewegje. heeft gis teravond als den wisselaar herkend den Leidschen jongeman, N. de W. geheeten, die ruu in arrest wordt gehouden. Naar num mer 2 wordt nog gezocht. NED. CHR. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. De Ned. Chr. Handelsreizigersvereeniging, afd. Leiden hield haar 40ste ledenvergade ring in café-restaurant „Royal" welke op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer H. de Graaf werd geopend. In zijn openingswoord heette spreker allen hartelijk welkom, inzonderheid een nieuw lid, terwijl hij zijn voldoening uit sprak over de groote opkomst. Na voorlezing der notulen, welke onver anderd werden vastgesteld, werden de inge komen stukken behandeld. Vervolgens hield de heer Perk een refe raat over ..De Buchman-beweging", dat een aandachtig gehoor vond. De voorzitter bracht dank aan den heer Perk voor zijn duidelijk en uitvoerig betoog, waarna een bespreking over dit onderwerp volgde. Hierna kwamen de financieele verslagen van den gehouden feestavond en de verlo ting aan de orde. waaruit bleek, dat de afd. Leiden dit jaar wederom een flink bedrag kon afdragen aan het ondersteuningsfonds van de N.C.H.V. Met de controle van deze verslagen wer den de heeren A. Giezen en Chr. Wetselaar belast. Na de rondvraag werd de welgeslaagde vergadering door den heer J. van Dijken met dankzegging gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Selecta. S. de Roos, Oude Zeeweg 42, Noordwijk aan Zee. Handel in tabak en si garen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: groothandel in Hollandsche en Briggs strijkpatronen (transfers). De 31-jarige R. R. uit Zoeterwoude is Zaterdagavond met zijn rijwiel op de Haar lemmerstraat geslipt, waardoor hij het lin kerbeen brak. In den afgeloopen nacht heeft op de Beestenmarkt een vechtpartij plaats gehad tusschen een jongeman, die een meisje naar huis wilde geleiden en een tweetal schip pers, die dit blijkbaar met leede oogen zagen. De liefde schonk den eerstgenoem- den jongeman zoodanige krachten, dat hij beide belagers van zich af wist te houden, waarbij hij zich echter bediende van een knipmes, waarmede hij beiden niet ernstig verwondde. De twee aanvallers moesten zich beiden in het Acad. Ziekenhuis laten ver binden. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is in een logement in de Groenesteeg twist ont staan tusschen den 42-jarigen logement houder H. B. L. en zijn 68-jarigen gast S. K. De ruzie liep zoo hoog. dat L. een steenen aschbak greep en naar K. wierp, waardoor deze bloedend werd verwond. K. greep ver volgens een zakmes en bracht L. daarmede een haal over het linkeroor toe. Beiden zijn door den E. H. D. ter behan deling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het derde Regiment Huzaren te Den Haag, heeft H. M. de Koningin vanmorgen de troepen op het kazerneterrein geïn specteerd. De aankomst van de Koningin. De Spaansche kwestie domineert nog altijd. Engeland en Frankrijk maken zich blijkbaar met spoed op, de regeering van Franco de jure te erkennen. Zelfs verluidt, dat dit nog deze week. misschien zelfs reeds Donderdag as. zal plaats vinden. Dit om te bevorderen, dat Spanje vrij wordt van ..buitenlandschen dwang". Ierland heeft Franco reeds erkend, de gezant bij de linksche regeering is nu te Burgos geaccrediteerd en ook Zwitserland zal vermoedelijk spoedig volgen. Onnoodig te zeggen, dat Duitschland en Italië den gang van zaken met leede oogen aanzien. Zij verzekeren om het hardst, dat Franco de spil niet in den steek zal laten. Trouwens. Franco heeft Hitier een per soonlijken brief geschreven, waarvan de inhoud echter niet is medegedeeld. Semi-officieel wordt uit beide kampen vernomen: Ten aanzien van de vorming van een nieuwe regeering in Spanje over- heerscht in Britsche diplomatieke kringen de meening, dat deze geen noemenswaar dige verandering in den toestand mag brengen, noch de erkeninng van Franco door de West-Europeesche mogendheden mag vertragen. Men is namelijk van oor deel. dat de erkenning niet geheel meer mag afhangen van den duur van den te genstand der linkschen, die in elk geval niet zeer lang meer zal zijn en zeker geen wijziging meer zal brengen in den be- staanden toestand, waarbij Franco drie kwart van Spanje beheerscht. In de tweede plaats kan uit de berich ten. welke uit Madrid binnenkomen, opge maakt worden, dat omtrent het beginsel van het bieden van tegenstand bij lange na geen overeenstemming heerscht en men acht het waarschijnlijk, dat er in de ko mende dagen vooral op zal worden aan gestuurd. dat staking der vijandelijkheden onder de minst drastische voorwaarden wordt verkregen. Hoe het ook zij, de meening in politieke kringen is. dat de houding van Engeland en Frankrijk vooral zal worden bepaald door overwegingen van de toekomstige po litiek, meer nog dan door den aard en de positie van de te elfder ure gevormde link sche regeering. Daartegen wordt van Italiaansche zijde gesteld: De vertwijfelde pogingen van Frankrijk er. Engeland om de gunst van Franco te veroveren en als „vrienden van het laat ste oogenblik", Franco van Italië en Duitschland te scheiden, worden een arg listig spel genoemd, dat uitsluitend het egoïstisch doel der Geneefsche democra tieën dient. Met een dertig maanden lang geweigerde vriendschap wil men thans, ge- Zaterdagmiddag omstreeks halfzes is de 70-jarige mej. V. op de Haven bij het oversteken van de straat tegen een wiel rijder opgeloopen, waardoor zij viel en een hersenschudding bekwam. De E.HX). ver voerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 6 Febr. 55 volwassen personen. Dins dag 7 Febr. 57. Woensdag 8 Febr. 57. Don derdag 9 Febr. 57. Vrijdag 10 Febr. 58. Za terdag 11 Febr. 58. Totaal 342 personen. lijk de bladen eenstemmig vaststellen, met alle middelen trachten Franco af te hou den van een toetreding tot het antikomin- ternpact en hem te lokken met economi sche beloften De „Giomale d'Italia" legt er den na druk op. dat deze verandering van gezind heid der Westelijke mogendheden Italië niet overmatig kan Interesseeren. Italië kan er mee volstaan met bevrediging te constateeren. dat Frankrijk en Engeland, zij het ook met een vertraging van dertig maanden, de zoo lang bestreden politiek van Italië en Duitschland gelijk geven, en zich er over te verheugen, dat Franco in geheel Europa instemming vindt, wanneer niet achter deze wijziging van gezindheid een nieuwe, duidelijke val verborgen ligt. Het is duidelijk, dat Frankrijk en Engeland pogen de natuurlijke politieke resultaten te benadeelen, door het nationale Spanje te willen scheiden van de solidariteit met Duitschland en Italië om het te isoleeren en willig te maken voor den Fransch-En- gelschen druk. In Spanje echter vergeet niemand, dat vooral Frankrijk schuldig staat aan de verlenging van het bloedver gieten. Ook het nationale Spanje doorziet thans het dubbele spel van Frankrijk, dat het zijn vriendschap en samenwerking aanbiedt, terwijl het verder de roode Span jaarden ondersteunt. Italië heeft, aldus de „Giomale d'Italia" verder, uitsluitend het voornemen Franco bij zijn nog van buiten bedreigde politieke overwinning, waar dat noodig lijkt, te steunen. Wat ten slotte den economischen steun van Engeland en Frankrijk betreft, aldus de „Giomale d'Italia", heeft het nationale Spanje op grond van de ervaringen van den burgeroorlog alle aanleiding om voor zichtig te zijn met het terstond al te ver openen van de grenzen der Pyreneeën en van Marokko. Intusschen blijven Italiaansche persor ganen de bekende eischen tegen Frank rijk stellen, die daar echter even beslist als altijd van de hand worden gewezen. De Turksche openbare meening is geër gerd over de publicatie in enkele Italiaan sche dagbladen van kaarten, waaruit blijkt, dat de Italiaansche eischen zich eveneens uitstrekken tot sommige Turksche gebie den. De geheele Turksche pers is veront waardigd over deze nieuwe eischen en tart Italië de Turksche integriteit aan te tasten. i BINNENLAND. De heer Frank van der Goes gehuldigd (Binnenland, 4e Blad). De wijziging der Hooger Onderwijswet; voorloopig verslag Eerste Kamer (Bin nenland, 4e Blad). Verdacht sterfgeval te Rotterdam Ge mengd, 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Weifelende stemming Nauwelijks veranderde koersen Beleggingsmarkt vrijwel onveranderd Amerika kalm. BUITENLAND. Het diplomatieke spel in Spanje (Buiten land, le Blad). Legt Rubiee zijn functie neer? (Buitenland, le Blad). Samenzwering in Roemenië ontdekt (Bui tenland, le Blad). Jaspar in België kabinetsformateur (Buiten land, le Blad). Spoorwegongeval in Catalonië eischt 53 doo- den (Buitenl. Gemengd. 3e Blad). Redevoeringen van Huil en Flandin (Bui tenland. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Aanvanke lijk nog tijdelijk stormachtige, la ter krachtige tot matige Noorde lijke tot Westelijke wind. Regen- of hagelbuien. Wisselende bewol king. Zelfde temperatuur. Voor het binnenland: Krachtige lot matige Noordelijke tot Weste lijke wind. Enkele regen- of ha gelbuien. Wisselende bewolking. Zelfde temperatuur. De diplomatieke correspondent van de „Times" verneemt, dat Rubiee, de voorzit ter van de inter-gouvernementeele com missie voor de vluchtelingen te Evian, zal aftreden en naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Dit. zou het gevolg zijn van de onderhandelingen, welke hij met de Duitsche regeering heeft gevoerd over de Joodsche emigranten. De correspondent verneemt verder, dat het Duitsche memorandum inzake de vluchtelingen voorstelt 150.000 tot 200.000 Joodschen pioniers toe te staan uit Duitsch land te vertrekken en deze emigratie te financieren na de vestiging van hun ver wanten. die beter zuUen worden behandeld door de Duitsche autoriteiten. Er moet een trust worden gevormd van het Joodsche eigendom in Duitschland, waaruit de Jood sche emigranten, naar gelang van hun welvaart, zullen kunnen putten: ten eerste de benoodigde gelden voor overtocht en .borgstelling in de landen, waarheen zij gaan, voor zoover dit in marken zal kun nen geschieden en ten tweede voor het aanschaffen van machines en verder ma terieel, welke meegenomen kunnen worden tot beperking van de vestigingskosten. De koloniën. Het Britsche conservatieve Lagerhuislid Amery, die o.a. minister van Koloniën, Marine en Dominions is geweest en een groep van Lagerhuisleden voor de verde diging der koloniën heeft gevormd, had den wensch te kennen gegeven, in contact te komen met Fransche persoonlijkheden, ter gemeenschappelijke bestudeenng van de groote koloniale problemen. In het gebouw van de Fransche koloniale unie te Parijs heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad. Amerike zette uiteen, dat het reeds niet meer gaat om de teruggave van de gewe zen Duitsche koloniën, maar in werkelijk heid om de wereldhegemonie. De Britsche en Fransche regeeringen, aldus spreker, moeten zich met elkaar verstaan voor het geven van een vastberaden, nauwkeurig omlijnd n"aatief antvoo' d oi deze eiser en Tusschen de kolonir.'e, militaire, lucht vaart- en vlootautoriteiten van het Fran sche en Britsche rijk moet de nauwste sa menwerking tot stand worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1