STADSNIEUWS VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 No. 24196 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD „VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mededeeling voor de jeugd Dil nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jnf per 3 maanden f. 2.3S per week t.'.f.0.1S Franco" per "post Lf. 2:35 per 3 maanden ■^•'portokosten. (voor binnenland f.0.80 per S mnd> ACTCIE-COMITÉ „LEVENDAAL". Propaganda-samen komst. Het Actie-Comité Levendaal", dat reeds vele malen aan het wijkwerk in wijk LX der Ned. Herv. Gemeente krachtig steun heeft mogen verleenen en daarin dan ook als een onmlsbaren schakel Is opgenomen, heeft in den laatsten tijd niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Integendeel wordt, zooals gisteravond een propaganda- samenkomst georganiseerd, dan zijn wijk- bestuur. leden en belangstellenden in grooten getale aanwezig en gaven door hun aanwezigheid blijk van hun instem ming met het streven van het Comité. In de groote zaal van het wijkgebouw Levendaal. welke alle belangstellenden niet eens kon bevatten velen moesten worden teruggestuurd merkten wij o.m. op den wijkpredikant, ds. M. J. Punselie, den godsdienstonderwijzer, den heer J. G. M. Hakkert en de leden van het wijkbestuur, de heeren Van Borsselen, Bodewes en Fontein. De voorzitter van het Actie-Comité, de heer J. W. van Daalen heette allen welkom om daaraan de mededeeling te verbinden, dat voor hen, die op dezen avond werden teleurgesteld, een tweede samenkomst zal worden belegd op 23 Februari. Spr. wekte tevens op om als con tri- buant(e) toe te treden aan welk verzoek tijdens de pauze door een vijf-en-twlntig- tal aanwezigen werd gehoor gegeven. Nadat de heer Van Daalen nog de mede werkende vereenigingen had voorgesteld werd een aanvang gemaakt met de afwer king van een zeer gevarieerd programma. Het eerst hoorden wij het gemengde C. J. M. V -zangkoor, dat onder leiding van den heer Boseke, in een tweetal liederen blijk van zijn kunnen gaf. Direct hierop was het de Mondaccordeonclub „Kunst en genot" onder leiding van den heer H. F. Loman Jr. die zich in enkele nummers liet hooren. Zender ook maar iets te kort te doen aan de overige onderafdeelingen, die op dezen avond voor het voetlicht traden, hebben wij hier een woord van groote waardeering voor dit zich nog steeds uitbreidend gezel schap, dat een ongemeen succes had. Van de „Driehoek-afdeeling" zagen wij een opvoering van „De radio-gymnastiek les". terwijl tenslotte de C. J. M. V.-voor- drachtenclub na de pauze kwam met het bekende stuk van H. Heyermans „De brand in De Jonge Jan". Dit stuk, dat aan de opvoerenden hooge eischen stelt, be leefde een vlotte opvoering, dank zij mede de regie van den heer H. v. d. Broek. Het Actie-Comité kan op een geslaagden avond terugzien. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Lezing van den heer D. Hendriks. In de bijeenkomst, welke de Leidsche Chr. Besturenbond gisteravond in het ge bouw voor Chr. Sociale Belangen heeft ge houden, heeft de heer D. Hendriks, voor zitter van de afd. GJir Technici, gespro ken over „Het ecofWmische leven in ver band met de technische ontwikkeling". In het begin van zijn rede zette spreker uiteen, dat bij de volkeren der oudheid de mensch als regel aangewezen was op hrt resultaat van eigen arbeid. De heidensche opvattingen met hun geringe waardeering voor den arbeid, die veelal aan vrouwen en slaven werd overgelaten, maakten dat de technische hulpmiddelen tot aan de Middeleeuwen betrekkelijk eenvoudig ble ven. Met het christendom kwam de waar deering voor den arbeid, welke een radi cale verandering teweeg bracht. Geheel andere maatschappelijke verhoudingen ontstonden. Nieuwe vindingen spreker noemde de uitvinding van het buskruit, boekdrukkunst, kompas werkten hiertoe mede. Nadat de heer Hendriks dan stilgestaan had bij den gildentijd wees hij er op dat in het begin der 19de eeuw de komst van de stoommachine weer een radicale veran dering in het maatschappelijk leven teweeg bracht. Tal van ontdekkingen en uitvin dingen op wetenschappelijk gebied bezor gen deze eeuw den naam van „Wonder eeuw". De machine verlicht de arbeidstaak en vergroot de voortbrengingsmogelijkheid. Vakbekwaamheid kreeg hierdoor minder beteekenis. In de fabrieken kwam vrou wen- en kinderarbeid. Het gebruik van stoom, electriciteit en andere krachtbron nen. de bestudeering der natuurwetenschap in de ten top gevoerde rationalisatie der bedrijven heeft, vooral in de eeuw, waarin wij leven, groote veranderingen in de voortbrenging gebracht. Door de technische ontwikkeling, aldus spr., is het mogelijk geworden om voldoende goederen te produceeren teneinde aan steeds stijgende behoeften te kunnen vol doen en deze zoo goedkoop om te zetten, dat veel meer onder het bereik van de groote massa der bevolking komt dan ooit het geval is geweest. Nadat spr. had gememoreerd, dat onder invloed der inmiddels ontstane vakbewe ging, diverse verbeteringen in de positie der arbeiders bereikt werden, wees hij er op, dat sinds de crisis van 1929 permanent in Amerika en Europa 10 a 12 millioen ar beiders zonder werk zijn geweest. Naast overproductie treedt ook onder-consumptie Hedenmorgen is Paus Pips XI overleden. vannacht tegen 4 uur werd de Paus door een nieuwe crisis overvallen, die zijn om- sevjng het ergste deed vreezen. Dr. Rocchi, die sinds gisteravond de ziekenkamer niet aten had, begaf zich toen per auto naar professor Milani, die, hoewel zelf ziek, J™ terstond naar het ziekbed begaf. Zijn pogingen mochten echter niet meer baten. bjtestand van Pius XI werd steeds slechter en na de laatste H.H. Sacramenten te "ben ontvangen uit handen van mgr. Deromanis, stierf hij. (Men zie voor bijzonderheden het Derde Blad) op. Het geheele maatschappelijk raderwerk is hopeloos vastgeloopen. Wederom, aldus betoogde spr., breekt in de historie van het arbeidsproces een phase aan. waarin slechts een radicale verandering der maatschap pelijke structuur, uitkomst kan brengen. Tal van ideologiëen 'Planwirtschaft, corporative staat, Bellamy beweging) en diverse welvaartplannen (plan van den arbeid, plan Sickesz, plan Weethoff) zijn ontworpen om uit de impasse te geraken, In onzen kring propageert men de orde ning van het bedrijfsleven. Alhoewel al deze pogingen goede gedachten te onder kennen zijn, kan volgens spr. de verwer kelijking van geen dezer ontwerpen een af doende oplossing geven voor het nijpende probleem. De huidige ontwrichting der maatschappij is slechts te herstellen bij con sequente toepassing der christelijke begin selen. Een radicale wijziging, aldus spr., waarbij vele heilige huisjes omver gaan, zal in vele misstanden een grondige verande ring kunnen brengen. Deze regeling is geen kwestie van studeerkamer-economie, maar oen zaak van practische bedrijfsvoering. Voor de verwezenlijking ervan, die zeer wel mogelijk is, dient de overheid stimu- leerend op te treden, teneinde uiteindelijk het recht van den arbeid te doen zege vieren in een samenleving waarin de chris telijke beginselen den toon aangeven. Na deze lezing was er gelegenheid tot dis cussie. R.K. DIOCESANE VROUWENBOND. Zilveren jubileum der Leidsche afdeeling. De afdeeling Leiden van den R.K. Dioce- sanen Vrouwenbond heeft gisteren op fees telijke wijze haar zilveren jubileum ge vierd. Zooals gebruikelijk werd deze viering kerkelijk ingezet met een H. Mis in de Kapel van het St. Elisabeths-Gasthuis, waarbij de geestelijk adviseur, kapelaan F. Bernefeld, een toespraak hield. Voor het avondfeest bestond zeer groote belangstelling. De Schouwburg was geheel gevuld, toen de presidente, mevrouw J. MandersVermeulen een openingswoord sprak, waarin zij allen, in het bijzonder de heer Homulle, pastoor Beukers, pastoor Smitz, prof. Cleophas en vele andere gees telijken, de eere-presidente mej. Roos Dries- sen, alsmede de bestuursafgevaardigden van diverse vereenigingen en onderafdee lingen van den R.K. Vrouwenbond, een har telijk welkom toeriep. Mevrouw Manders gaf vervolgens een kort historisch overzicht, waarin zij de oprichting der afdeeling op 21 Januari 1914 met aanvankelijk 80 leden memoreerde. Zij bracht daarbij hulde aan het oprichtingsbestuur, waarvan mevrouw Weijers de eerste presidente was. Mej. Roos Driessen was haar opvolgster in 1915. On der haar leiding groeide het ledental tot over de duizend. Toen zij ln 1921 aftrad, werd zij tot eere-presidente benoemd. Mej. Elshof volgde haar op. Ook zij heeft veel en goed werk voor den R.K. Vrouwenbond ver richt. Nu bij het zilveren jubileum, behoort de Leidsche afdeeling tot een der grootsten en telt zij de meeste onderafdeelingen. Spr. betreurt het, dat mevr. Weijers wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Aan mej. Roos Driessen werden bloemen aangebo den, waarna mevr. Manders haar rede be sloot met den wensch, dat de Leidsche af deeling in groei en bloei moge toenemen en kwantitatief nog eens zoo groot moge wor den als in de oorlogsjaren onder leiding van mej. Driessen. MejElshof sprak vervolgens woorden van hulde en dank aan het adres van mevr. Manders. Het geschenk, dat de afdeeling haar als presidente had willen aanbieden, was helaas nog niet gereed, doch even zeker als zij het had verdiend, zal dit komen. Hierop bood mej. Roos Driessen mevrouw Manders een gouden kruisje aan, dat haar zelf bij haar aftreden als presidente door de afdeeling was aangeboden, met het verzoek dit te dragen, totdat haar het bovenbedoeld geschenk zal zijn aangeboden. Hierop volg de een daverend applaus. Nadat de heer Homulle in een korte toe spraak zijn gelukwenschen aan de jubilee- rende vereeniging had aangeboden, ging men over tot de afwerking van het pro gramma. dat vermeldde het optreden van de Vereenigde Haagsche Spelers, onder lei ding van Pierre Balledux met het tooneel- spel „Rond een half millioen", hetgeen bij de talrijke aanwezigen, gehoord het dave rend applaus na elk bedrijf, bijzonder in den smaak viel en dat onder regie van Jan van der Linden voortreffelijk ten tooneele werd gebracht. Van de gelegenheid tot feliciteeren tij dens de pauze werd een zeer druk gebruik gemaakt, waarbij vele hartelijke woorden werden gesproken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechten de heeren W. H Somer- meyer lOegstgeest), P. H. C. de Jager (Rotterdam) en J. C. van Dorp (Baarn). en mej. E. P. C. van Gheel Gildemeester ('sGravenhage). Voor het propaedeutisch examen theolo gie de heer E. J. Fokkema (Delft). Voor het artsexamen ie deel: de heer B. W. Bussemaker (Twello). Bevorderd tot arts: mej, Chr. L. H. Groote Haar ('sGravenhage), en de hee ren L. Ph. Schreinemachers (sGraven hage), G. A. Catalan! (Leiden) en G. M. van Heliemondt (Delft). De Zaterdagsche Kinderkrant is reeds in het Blad van heden opgenomen. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Tibor de Machula (celio). Theo t. d. Pas (piano). Tibor de Machula. Wij herinneren ons na het vorige optre den van den Hongaarschen cellist Tibor de Machula geschreven te hebben, dat diens naam binnenkort de reputatie zou verkrij gen van een Casais of een Hekking, hoewel het karakter van diens spel weer geheel anders is. Het kamt ons voor, dat hij die reputatie thans veroverd heeft. Zijn ge ïnspireerd, forsch soms wel eens tè forsch spel is zóó weergaloos krachtig van uitdrukkingsvermogen, de klank uit zijn prachtige Carlo Bergonzi zóó sonoor, zijn fenomenale techniek zóó allesbeheer- schend en zijn muzikaliteit zóó veelzijdig, dat hier niets te critiseeren, doch slechts bewonderend te prijzen valt Zeker: er zijn goede, uitstekende, zelfs voortreffelijke cellisten, doch sleóhts een enkele verdient het praedicaat, „begena digd", een woord, waarmee men voorzich tig moet zijn. En tóch: bij iemand als de Machula is het volkomen van pas. Want wat deze nog jonge Hongaarsche cellist presteert, grenst schier aan het ongeloof lijke. De zwaarste techniek men denke aan de „Hongaarsche Rhapsodie" van Pop per en diens „Spanisches Karnaval", dat als toegift gegeven werd, Hjkt geheel in dienst gesteld van het werk zelve en zoo komt het, dat zelfs een ietwat banale compositie, onder zijn handen, in zijn visie en door de talrijke brillante facetten, ver heven wordt tot een niveau van de hoog ste orde. Ook de ons onbekende melodieuse, uiterst dankbaar voor het instrument en vloeiend geschreven Sonate van den En- gelschen componist Bridge, die wij welis waar niet onder de banale, doch toch ze ker ook niet tot de belangrijke of zeer origineele composities mogen rekenen, werd in zijn vertolking tot een bezielde en fantasievolle uiting van groote bekoor lijkheid. Hoe zeldzaam wist de Machula de enorme overgang tusschen deze Sonate en het daarop zoo sterk contrasteerende thema van Popper's „Rhapsodie" in een oogwenk te overbruggen, een ongewone durf. waaraan slechts een enkeling zich met succes kan wagen. Hij was, alsof hij zélf de daarin besloten humor aanvoelde. Maar met een verbluffende vanzelfspre kendheid, die slechts den héél grooten ei gen is, vatte hij dit waagstuk aan en sleepte zélfs hen. die met angst en beven deze halsbrekende toer tegemoet hadden gezien, met zich mee. Het heeft weinig zin uitvoerig de wer ken van vóór de pauze te bespreken. De Sonate in F. gr. t. van Brahms en Bach's Sonate no. 2 in d kl. t. voor cello-solo zijn té bekend, dan dat wij daarover in een analystische beschouwing behoeven te treden. Wonderbaarlijker vertolkingen zijn haast niet denkbaar. Brahm's warme lyriek en Bach's vergeestelijkste gedachtenwereld werden door de Machula nobel, met in nerlijke spankracht en absoluut doorleefd, gespeeld. Zóó, dat men zich eigenlijk met verwondering afvroeg, hoe iemand daarna met evenwel overtuiging en klaarblijke lijke liefde zich aan Popper kon wijden, ofschoon deze zich in zijn meesleepende Rhapsodie haast nog Hongaarscher dan Hongaarsch betoont. Het heeft evenmin zin uit te wijden over de Machula's fantastisch technisch mees terschap. zijn besliste en merkwaardige stokvoering. zijn gedifferentieerd" toon. Wij zouden slechts kunnen herhe'en. wat wij daarover enkele jaren geleden schre ven. Het zij genoeg te constateeren. dat deze oelllst alle mogelijke en onmogelijke „kunstgrepen" zonder weifeling beheerscht BINNENLAND. De loonbelasting moet 90 millioen gulden opbrengen (Pari. overeiebt, 3e Blad). Voorzieningen inzake de tandheelkunde memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 4e Blad Twee K.N.V.B.-elf tallen samengesteld (Sport, 4e Blad). De begrafenis van sir Henri Deterding (le Blad). AMSTERDAM5CHE BEURS. Kalme handel - Lustelooze stemming Gedrukte markt met slechts geringe verschillen Amerika lager - Beleg- gingsafdeeling stil. BUITENLAND. Franco's troepen bereiken de Fransche gTens en bezetten Minorca, (le Blad). Het aftreden der Belgische regeering: Spaak (le Blad). Weer eenige predikanten in Dnitschland afgezet. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Zacht weer. Meest zwaar bewolkt, nu en dan eenige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige Zuid westelijke wind. Voor het binnenland: Zacht weer. Meest zwaar bewolkt, nu en dan eenige lichte regen of mot regen. Meest matige Zuidweste lijke wind. Aan alle pasten werd heden morgen geseind: „ATTENTTESEIN NEERHALEN".. en zijn auditorium effecten vertoovert, waarvan het bestaan nauwelijks werd ver moed. Het spreekt vanzelf, dat iemand als Theo van der Pas, die anders dikwijls zijn part ners te inspireeren weet, ditmaal zélf door iemand als de Machula geinspireerd werd, zoodat nadat de accompagnateur in Brahm's eenigszins te veel gedomineerd had een samenspel ontstond, waarin de hoogtepunten elkaar opvolgden. Voor beide artisten moet deze samen werking een vreugde en een voorrecht ge weest zijn .gelijk het dit was voor het ademloos luisterende publiek, dat zijn dankbaarheid op ondubbelzinnige wijze getoond heeft. IN EEN SLOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks kwart over één uur is de 14-jarige J. W. wonende aan de Toussaintkade alhier en werkzaam bü P. J. K. te Oegstgeest bli zijn arbeid terwijl hii over een over de sloo: liggende plank liep. uitgegleden, in de sloot gevallen en jammerlijk verdronken. Hij werd spoedig u:t. het water gehaald waarna dr. Vare kamp geruimen tijd kunstmatige adem haling heeft toegepast echter zonder resultaat te mogen bereiken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: D. Uythoven „Het Voederhuis" (Beper kende Bepalingen i, Piet Heinstraat 47, Noordwijk; handel in graan, zaden, pluim vee. enz. Vennooten C. Ph. Uythoven en D. Uyt hoven. Noordwijk. Be'-e"—id filiaalhouder Vischxar'ct 1. L- D. Lflhovsn. w; Naamiooze Vennootschap Clichéfabriek „Correctum", Rapenburg 26. Leiden. De heer G. Jurgens is afgetreden als procuratiehouder en benoemd tot directeur.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1