7FpSjn? De Leidsche begrooting Instantine Vrijdag 10 Februari 1)3) Afdfct! Loonbelasting zal 90 millioen opbrengen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Luchtaanvallen B. en W. antwoorden op sectie-verslag Overige beschouwingen over het algemeen beleid LAND- EN TUINBOUW met Brandbommen Minister De Wilde aan het woord m. B. en W. handhaven hun (afwijzend) stand- punt ten aanzien van het houden van optoch- j ten op Zondag. Over den gang van zaken by den bouw van het Stadhuis het volgende: Op zichzelf is het verklaarbaar, dat men, indien een werk reeds pijn. 3S jaar heeft ge duurd. naar de voltooiing gaat verlangen en onwillekeurig gaat denken, dat niet voldoende wordt opgeschoten. Indien men echter de zaak nader overdenkt en in aanmerking neemt, dat het hier niet een gewoon bouwwerk, doch een monument voor eeuwen geldt, een werk nog in het byzonder gecompliceerd vanwege de aan sluiting aan den ouden gevel, dan zal men tot een ander en beter inzicht komen. Bij een monumentaal bouwwerk als de bouw van het Leidsche Stadhuis, een werk. dat zyn eigen methode en zyn eigen tempo eischt. mag het eenige maanden vroeger gereed komen geen rol spelen. Wil de bouw van het Stadhuis een succes worden in dien zin. dat het aan alle te stellen eischen zal voldoen, dan is het noodzakelijk, dat de architect, wiens ijver niemand in twijfel kan trekken, zich rustig aan zijn taak zal kun nen geven. Het is dan noodzakelijk niet in het publiek over allerlei vermeende tekortkomin gen te spreken, maar wat meer zyn aandacht te schenken aan datgene, wat is tot stand gebracht. In dit verband mogen wij er op wyzen, dat moeilijkheden, in het begin van den bouw ondervonden, nu nog steeds nawer- i ken en de architect ook in het afgeloopen jaar nog heel wat van zijn tyd heeft moeten geven aan de arbitrage-proecedure Ook mag niet worden vergeten, dat er veel van den architect wordt gevraagd voor overleg met zyn adviseurs ten opzichte van de tech nische installaties. Met den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en Ged. Staten van de provin cie Zuid-Holland, zijn wij in overleg getreden, ten einde subsidie in de kosten van restau ratie van Gravensteen te verkrijgen. Binnen niet te lang tijdsverloop hopen wij den raad op de hoogte te kunnen stellen van het resul taat van de subsidie-aanvragen en van de aan Gravensteen te geven bestemming. Bij de beslissing van de vraag, waar een centraal vliegveld moet komen, spelen belangen een rol. vergeleken bij welke de belangen van Lelden, hoewel voor Leiden zelf van groot ge wicht, slechts van ondergeschikte beteekenis zyn. Het belang van de geheele Rijnstreek bij een centraal vliegveld in de omgeving van Lei den is uiteraard van meer beteekenis en daarom diende een actie voor zulk een vlieg veld uit te gaan van een lichaam, aan hetwelk de behartiging van de belangen van die streek is opgedragen. Als zoodanig kwam in aanmer king de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, welk lichaam dan ook ter zake heeft verricht, hetgeen het dienstig achtte. Openbare veiligheid. De meening, dat door de politie te veel pro cessen-verbaal worden opgemaakt voor kleine, te goeder trouw begane, overtredingen, speciaal op het gebied van het verkeer, wordt niet ge deeld. Integendeel is naar de meening van den Commissaris van Politie het aantal opgemaakte processen-verbaal ter zake van verkeersover tredingen, dat door het politle-personeel hier ter stede wordt opgemaakt, te gering in verhou ding tot het groote aantal verkeersovertredin gen, dat dagelijks gepleegd wordt. Overigens is de grens tusschen kleine en groo- tere overtredingen niet gemakkelijk te trekken, terwijl in de meeste gevallen ook moeilijk is te beoordeelen, of een overtreding te goeder of te kwader trouw wordt begaan. Bij het constateeren van overtredingen wordt veel waarschuwend opgetreden. Indien in alle gevallen, waarin door auto's met een grootere snelheid wordt gereden dan 25 K.M. per uur, proces-verbaal moest worden opgemaakt, zouden heel wat meer agenten van politie noodig zyn. Er is nagenoeg geen auto. die niet steeds met grootere snelheid rydt. Ook het taxi-verkeer zou bij strenge handhaving van het verbod zeer geschaad worden. Dat het ook in het algemeen praktisch onmogelijk is gebleken, om in het hedendaagsche verkeers beeld voor motorrijtuigen een maximum-snel heid van 25 KM. per uur te handhaven, moge blijken uit het feit, dat in het nieuwe, zy het ook nog niet in werking getreden. Wegenver keersreglement de maximum-snelheid binnen een bebouwde kom is bepaald op 45 K.M. per uur. Vervanging van trams door autobusverbin dingen zou in het algemeen verkeersbelang en zeer zeker voor onze gemeente met haar nauwe binnenstad zeer zijn toe te juichen. Of de maatschappijen, welke de tramlijnen hier ter stede exploiteeren. tot deze vervanging be reid zouden zyn, wordt echter sterk in twijfel getrokken. Besprekingen, welke dienaangaande hebben plaats gehad, leiden tot deze conclusie. Voor invoering van éénrichtingsverkeer op het Rapenburg Z.Z. tusschen Kaiserstraat en Dof- zastraat en voor de andere zijde van het Ra penburg tusschen Kloksteeg en Nieuwsteeg be staat wel aanleiding. Deze kwestie wordt onder oogen gezien. De noodzakelijkheid voor invoering van één richtingsverkeer voor de Oude Vest tusschen Pelikaanstraat en Voldersgracht en voor do Oostdwaisgracht wordt niet inge?ien. Het luchtbeschermingsplan voor deze ge meente ls gereed, doch behoeft nog de goed keuring van hoogere instanties. Welke de financieele consequenties daarvan voor -de ge meente zullen zijn, is nog niet te bepalen. Aan schaffing van gasmaskers voor de bevolking ligt niet in de bedoeling. Bij den huidigen stand van het luchtbeschermingsvraagstuk moet de bevolking zelve voor aanschaffing van gasmas kers zorgen. Het Rfik verstrekt alleen gasmas kers voer den Iuchtbe.c"bérrnin2sdien6t en dan no? maar tot een beperkt aantal. Een p'an voor den aanleg van schuilkelders en schuilloopgraven is ontworpen In. hoeverre het plan verwezenlijkt kan worden, hangt af van de financieele middelen, welke de gemeente en het Rijk 'bii bepaalde verbouwingen") voor dat doel beschikbaar willen stellen. Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling. Naast het saneeringsplan Geeregracht4de Binrenve-.tgracht. zyn nog twee saneeringspl&n- nen WeverstraatLooierstraat en in het zgn. Klooster, waarvan het eerstgenoemde het verst is gevorderd. Zoodra de voorbereiding van het saneeringsplan WeverstraatLooierstraat haar beslag zal hebben gekregen, zal het. saneerings plan in het zgn. Klooster, waarvoor de wontn- g*""» reed11 gedeeltelik zlm opgenomen, verd°v v'en nltg"werkt. F"1" ic ^-kend dat in dV 1 «•-•-Hpoj h-f o^ui-ies worden aangc- troffen zeed-u het bij dit. plan meer om stads verbetering, dan om verbetering van de volks hui-vesting door opruiming van krotwoningen gaat. Krotopruiming is het meest doeltreffend, In dien deze gepaard kan gaan met nieuwbouw ter vervanging van krotten. Dit neemt echter niet weg, dat ln gevallen, waarin zulks noodig is. ook voorstellen tot on bewoonbaarverklaring van verspreid liggende woningen worden gedaan. Hoewel de in Juni j.l. gehouden halfjaar- lijksche telling van leegstaande woningen een Inkrimping van de reserve der bruikbare arbei derswoningen aangaf, waren de uitkomsten niet van dien aard. dat reeds op grond daarvan tot den bouw van arbeiderswoningen met rijksvoor- schot diende te worden overgegaan. Het was wenschelyk. voorloopig ook nog het resultaat van de inmiddels in December j.l. ge houden telling af te wachten. De vraag of instelling van een schoonheids commissie gewenscht is, komt aan de orde by de vaststelling van de thans in voorbereiding zynae nieuwe bouwverordening. Met de wenschelijkheid om tUdig terrein te reserveeren voor den bouw van scholen wordt reeds zooveel mogelijk rekening gehouden, het geen o.a. moge blyken uit de omstandigheid, dat een terrein aan de Thorbeckestraat langen tyd voor dat doel is gereserveerd geweest, totdat ten slotte het meer gewenscht bleek een ander terrein (aan de Kernstraat) daarvoor de finitief te bestemmen. Zulks geldt uiteraard slechts voor openbare scholen, doch ook voor andere scholen kan aan de hand van het uitbreidingsplan naar ge schikte plaatsen worden omgezien. Omtrent de met het oog op de belangen van het verkeer noodzakelijk te achten vervan ging van de bestaande smalle en hooge Trek- vaartbrug door een breedero en lagere brug, werd reeds in 1937 een plan opgemaakt. Ged. Staten verwierpen dit. Nagegaan wordt thans, wat nu is te doen. Zooals bekend, is de Minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen slechts bereid zyn bezwaren tegen de demping van het gedeelte Levendaal nabij de Garenmarkt te laten val len. indien kan worden aangetoond, dat zeer klemmende eischen van het verkeer hierbij zijn betrokken. Aangezien het vooralsnog niet mo gelijk bleek uit verkeersoogpunt de zeer klem mende noodzakelijkheid van de demping aan te toonen, is besloten het onderhavige vraagstuk opnieuw aan de orde te stellen, zoodra de ver nieuwing van de Karnemelksbrug en de over kluizing van het Gangetje tot stand zullen zijn gekomen, teneinde alsdan na te gaan, of de daarna te verwachten toeneming van het ver keer op het kruispunt Breestraat-Gangetje- Hoogewoerd-Korevaarstraat het noodzakelijk maakt, om een gedeelte van dit verkeer buiten dit kruispunt om te leiden, waarmede dem ping van het onderhavige grachtgedeelte urgent zou worden. Voor de doortrekking van den Wassenaar- scheweg is een plan in voorbereiding. Zoolang de tegenwoordige leerlingenschaal niet door een voor de gemeente gunstiger wordt vervangen, zal de wensch, dat het instituut van de kweekelingen met akte wordt afgeschaft, of dat anders aan deze groep een billyker loon wordt uitgekeerd, wel tot dc „vrome" blijven behooren. Overigens bedenke men. dat deze toelage de vergelijking met die, welke in verreweg de meeste gemeenten wordt gegeven, glansrijk kan doorstaan. Sociale voorzieningen. De bestrijding van de werkloosheid door werk verruiming verdient zeker aanbeveling. De geld middelen laten echter niet toe, uitsluitend op deze wijze de werkgelegenheid te vermeerde ren, al wordt ook een groot aantal openbare werken als normaal werk of als werkfonds- werk uitgevoerd. Uit den aard der zaak wordt er naai- gestreefd slechts werken uit te voeren, waarvan de uit gaven gerechtvaardigd worden door het met het werk te verkrijgen nut. Intusschen willen wy er hier nogmaals op wijzen, dat het effect van het doen uitvoeren vaji werken ten opzichte van den stand der werkloosheid helaas betrekkelijk gering is. Verruiming van de werkgelegenheid in het particuliere bedrijf, waarop zooals bekend de gemeente slechts in geringe mate invloed kan uitoefenen, heeft bij voortduring onze aandacht. Ons College houdt zich, gelijk u ls gebleken, inzonderheid ernstig bezig met het vraagstuk van de bevordering van de vestiging van in dustrieën door het beschikbaarstellen van ge schikte industrieterreinen, aangezien het hierin ziet het meest doeltreffende van de, overigens weinig talrijke, beschikbare midde len. Aan verruiming van de werkgelegenheid door herscholing van arbeiders, heeft ons College, geljjk bekend is, reeds geslaagde me dewerking verleend en zal het ook in de toe komst gaarne medewerking verleenen. Ten aanzien van de uitvoeripg van werken in werkverschaffing is ons collége diligent. Inderdaad duurt de voorbereiding van ver schillende werken dikwijls lang. Dit mag echter geenszins worden geweten aan de door den dienst van Gemeentewerken of de door ons College betoonde mate van activiteit, doch is voornamelijk een gevolg van de omstandigheid, dat ln den regel verschillende instanties moe ten worden geraadpleegd Vergunning en mede werking van derden voor de uitvoering moeten worden verkregen. Ter zake van de reorganisatie van de Stede lijke Werkinrichting hoopt ops College binnen niet te lang tydsverïoop nadere inlichtingen te verstrekken, waaruit zal blyken, dat de plannen niet eerder volledig tot de meest gewenschte oplossing konden worden gebracht en dat in tusschen ter zake niet werd stilgezeten. De volgende werken komen, naast de sport en speelvelden nabij den Leidschen Hout o.a. naar onze méening nog voor uitvoering in werk verschaffing1 in aanmerking en bevinden zich in een meer of minder vergevorderd stadium van voorbereiding: het doortrekken van den Wassenaarscheweg; het maken van eeri open zweminrichting op het zeer onlangs daarvoor aangekochte terrein in den Meerburgerpolder, beoosten het RiJn- Schiekanaal; het verbeteren van de Hooigracht met het vernieuwen van de Gepekte Brug. Met den Inspecteur van de Werkverschaffing en via dezen Inspecteur met den Minister van Sociale Zaken wordt no" over andere en ook kleinere in werkverschaffing uit te voeren ob jecten overleg gepleegd. Ook wij betreuren het, dat Leidsche arbei ders. in het bijzonder bouwvakarbeiders, bij wer ken in gemeenten in de omgeving van Leiden geen emplooi kunnen vinden. Ons College is evenwel niet in staat daar iets tegen te doen. Maatschappelijk Hulpbetoon. Aangezien de Armenwet voorschrijft, dat on dersteuning aan armlastigen naar behoefte ge geven moet worden, kan niet altyd vastgehou den worden aan den leidraad en kan volledig gelijkheid bij de uitkeeringen niet worden be reikt. Hoewel zooveel mogelijk getracht wordt dezelfde soort gevallen ook naar eenzelfde maatstaf te beoordeelen, kan het voorkomen, dat in bepaalde gevallen, hetzij naar boven, het- naar beneden, moet worden afgeweken, zonder ö?t hierin een onbilliikheid tegenover anderpn behoeft te worden gezien. Van fraude op groot? schaal ls geen sprake. Onder alle omstandigheden blijft van gewicht een zoo effectief mogelijke controle op de on dersteunden en in dit verband moet dan ook beoordeeld wordên de verplichting tot stem pelen, zoowel voor de door Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunden als de via den Dienst voor Sociale Zaken gesteunden. Met betrekking tot het geven van gelegenheid aan gesteunden om, met vrijstelling van stem pelen. aan ontspannings- en ontwikkelingswerk deel te nemen of arbeid te verrichten, wijzen wij er op, dat de door ons ingestelde Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werk- loozen, reeds enkele jaren cursussen, enz. doet geven en dat deelnemers aan dat werk vrijge steld zyn van stempelen op de tijden, waarop zij cursussen, enz. volgen. Intusschen zijn wij bereid te overwegen of en zoo ja, op welke wijze, hetzij door de gemeente, hetzij door het particulier initiatief, uitbrei ding is te geven aan de gelegenheid om door het volgen van cursussen als anderszins, vrij stelling van stempelen te verkrijgen. Het vestigen van gesteunden van elders te Lelden wordt reeds zooveel mogelyk tegenge gaan en zulks, voor zooveel armlastingen be treft, door in het algemeen gedurende eenlgen tijd hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, steun in natura te verstrekken en voor zooveel valide werkloozen betreft, door steun te verleenen naar lagere normen, dan gelden voor Leidsche werk loozen. Aan personen, die het gezinsverband hebben verlaten, wordt- alleen ondersteuning verleend, indien het verbreken van het gezinsverband niet. aan henzelf te wijten is en herstel van dat verband niet kan plaats vinden. Er wordt op gelet, dat gesteunden. die bij den Dienst, voor Sociale Zaken thuis behooren, niet naar Maatschappelijk Hulpbetoon worden over geheveld. Ook overigens wordt naar een goede samenwerking tusschen beide diensten ge streefd. Bovendien is een betere organisatie door samenvoeging van beide diensten, gelijk bekend, in voorbereiding. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van ons College heeft de Minister van So ciale Zaken goedgevonden, dat door de werk- looze vaste transportarbeiders slechts één keer per dag wordt gestempeld. De Minister be paalde daarbij evenwel uitdrukkelijk, dat ge noemde arbeiders tweemaal per 'dag moeten stempelen, zoodra zij lossen arbeid aanvaarden. Voor losse transportarbeiders moet derhalve de verplichting to( tweemaal stempelen per dag gehandhaafd blijven. Omtrent de voortzetting van de regeling in zake het verleenen van een reductie op de zie kenfondspremie aan gesteunden .is binnenkort een voorstel te verwachten. De posten. Hieruit zij nog het volgende gelicht: Voorgesteld wordt een subsidie ad f. 2745 aan de afd. Leiden van de Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming. De verlichting aan de Heerenbrug zal wor den verbeterd. Gestreefd zal worden naar verbetering van de zuiverheid van het water in de zweminrich ting „De Zyl". Het salaris van accountant mr. Knol zal van f. 1000 op f. 1500 worden gebracht. De Papengracht alsmede de Mare zullen wor den gereconstrueerd. De volière ln het Plantsoen zal worden ver nieuwd. O BROS reepen voor 5 cent BROS ALS BESCHUIT rollp melk chocolade 6168 &IJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPÓTS «Wset. M(d DOODGEVROREN WINTERTARWE. Het Tweede Kamerlid, de heer Droesen, heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat zeer veel. ln sommige deelen des lands bijna alle, wintertarwe ls doodgevroren? 2. Acht de minister het niet zeer ge wenscht, dat de mislukte tarwe zooveel mogelijk vervangen wordt door zomer- tarwe en niet door gerst, aardappelen en andere gewassen, waarvan de afzet toch reeds groote moeilijkheden ontmoet? 3. Zoo Ja, ls de minister dan bereid het ter' bereiking van dat doel meest geschikte middel aan te wenden, namelijk een ver hooging van den tarweprljs voor het oogst jaar 1939? 4. Is de minister bereid, met het oog op den aanstaanden zaaitijd, zijn beslissing spoedig bekend te maken? Wlat U, dot bl) de beat uitgeruste brandweer niet ln staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huls zeli ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9. Leiden. van M(J. Nederland MARNIX VAN ST ALnr GONDE, uitreis. 9 Febr. te Southampton JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thulT reis, 9 Febr. van Soerabaya SOEMBA 4 Februari van A'dam te Batavia cm HUYGENS. thuisreis, 9 Febr. van Algiers POELAU TELLO, uitreis, 9 Febr DJeddah. Java-New York LUn SALABANGKt Batavia naar New York. 9 Febr. van Sabang! Roti. Lloyd BUITENZORG, uitreis, 9 Feb- van Lissabon KOTA NOPAN. 9 Febr van' R'dam te Liverpool SIBAJAK. thuisreis e Febr. te Suez; wordt 14 Febr. 8 uur vm'te Marseille verwacht. Kon. Hol!. Lloyd AMSTELLAND, 8 Febr. van M8r del Plata naar Santos SALLAfiD 9 Febr. van A dam te Hamburg WESTLAND 9 Febr. van A'dam naar B. Aires. Kon. Ned. Stoomb. Mü. TIBERIUS, 9 Febr van Klmassl te Lissabon. Holland-Australië LUn GAASTEESCERg uitreis. 9 Febr. van Suez GROOTEKERK uitreis, 9 Febr. te Melbourne. Holland-Britsch Indië LUn HOOGKERK thuiarels, pass. 9 Febr. Gibraltar. Holland-O. Azië LUn TJIKEMBANG, uitreis 8 Febr. te Manilla. Diverse Stoom vaart berichten NOORDPLEIN Antwerpen naar Hamburg, pass. 9 Febr' Vllsslngen THEANO, 8 Febr. van Cellest' naar- Fowey IJSSEL. 8 Febr. van Aniwer- pen te Miami BERKEL. 8 Febr. van R'dam te Bordeaux MOORDRECHT, naar R'dam pass. 8 Febr. Flores PRINS MAURITS. n. Jaffa, 8 Febr. Ouessant. 8163 Het moderne pijnstillende middel 't is van fiay&if (Ingez. Med.) Eerste Kamer. (Van onzen parlementairen medewerker). Van een kikker plukt men geen veeren; van een distel geen vijgen; op een onbe langrijke discussie kan zelfs Minister Colijn geen wereldschokkend antwoord geven. Wat hij zeide, heeft men gisteren reeds ln ons blad kunnen lezen. Minister de Wilde heeft vervolgens nog eens in het bijzonder het financieele beleid toegelicht, daarbij meedeelend, dat over de voorgenomen belasting-herziening nog in terdepartementaal overleg wordt gevoerd. Ook deze bewindsman verzekerde, dat wij de vergelijking met andere landen, wat de toestanden hier betreft, gerust kunnen door staan. Zijn ideaal blijft: een sluitend budget, maar zoover zijn we nog niet, en vooral de defensie vormt in de eerste jaren een struikelblok. Ten aanzien van de nleuw- voorgenomen loon-beiasting bij de bron (die netto 90 millioen per Jaar moet opbrengen) herhaalde de Minister, dat een bedrag van 10 millioen gulden wordt geschat voor ont lasting van grooter^ gezinnen (met 3 of meer kinderen) Van die 90 millioen gaan weer 40 millioen voor hoogere uitgaven af. Hierna kabbelden de replieken eenigen tijd voort, waarbij de heer van Vessem uit- vordert", zoodat er een ernstig motief dient te zijn. Alvorens de Minister aan het woord kwam hebben nog eenige afgevaardigden gesproken. Hierbij verklaarde de heer de Geer, dat hij met den algemeenen opzet van het ont werp instemt, maar de formuleering hier en daar wat te ruim acht. zoodat het wellicht zijn doel zal voorbijstreven. Doch overi gens waarschuwde hij er tegen om zich niet al te sombere gevolgen van de nieuwe be palingen voor te stellen. Hij meende, dat het recht tot binnen-treden in een besloten vergadering afhankelijk zou kunnen wor den gesteld van een machtiging van een buiten de politie staand orgaan. Minister Gosellng heeft er in zijn ver dedigingsrede nog eens op gewezen, dat ook de nieuwe regeling geen preventief toezicht schept, en dat de toetsing van de toepas sing der wet, ook wat het verbieden van vereenlgingen betreft, is gebracht bij den rechter. Deze beslist, al moet het initiatief komen van het Openbaar Ministerie: ln ieder geval heeft de Minister geen beslis sende bevoegdheid. Ook stelde hij nog eens ln het licht, dat alle vereenlgingen onder de regeling vallen en niet alleen staatkun dige. Wat de uitwerking van de principes ln het ontwerp betreft waaromtrent hier drukkelijk alle geestverwantschap afwees en daar meeningsverschll bestaat ver- tusschen de N.S.B. ,,en de zich nationaal- klaarde de Minister zich bereid daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen Maar van Rappard", en de heer de Zeeuw zeide, dat het hem niet kon schelen of het Plan van den Arbeid dan wel het plan-Westhoff zou worden gevolgd, als er maar werk kwam. Vermelden wij tenslotte nog de opvatting van Minister Colijn. dat het parlementa risme zeker niet feilloos is, maar dat ons volk er nooit toe zal overgaan het natlo- naal-socialisme te aanvaarden, omdat dit met zijn opvattingen en tradities ten eenenmale in strijd is. Het algemeen debat is gesloten. Tweede Kamer. RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Bij den aanvang der vergadering dei- Tweede Kamer lag er een wijziging van het ontwerp op tafel. Het ontwerp (herziening der bepalingen recht van vereeniging en vergadering) be paalt o.a., dat de politie vrijen toegang heeft: ie tot alle openbare vergaderingen en 2e. tot nlet-openbare vergaderingen van meer dan tien personen, uitsluitend of mede door vreemdelingen bijgewoond. Tegen dit laatste (nieuwe) punt 2e. had o.a. mr. Joe- kes ernstig bezwaar gemaakt; de Minister dus de Minister moeten blijven heeft nu de bepaling aldus aangevuld, dat vreemde smetten vrij." dit recht van toegang tot niet-openbareZij mogen gerust contact houden met vergaderlngpn alleen geldt „indien het be-geestverwanten elders, zij mogen alleen hun lang der openbare orde dat bepaaldelijk arbeid niet „uitstrekken tot" het buiten hij voelde er niet voor, aan het ontwerp een tijdelijk karakter te geven; dit zou niet ra tioneel zijn voor een goede regeling en bo vendien, hoeveel tijdelijke wetten zijn er, die toch telkens worden verlengd? Het doel van het ontwerp ls zoo schet ste de Minister voornamelijk de preven tieve werking ervan, ten aanzien van alle vereenlgingen. Welke vereenlgingen verbo den zullen zijn, moet de rechter bepalen. Dit geldt ook voor den Nieuw-Malthuslaan- schen Bond. De rechter dus bepaalt, of een vereeniging ln strijd komt met de goede zeden. Op de vraag, hoe het begrip „goede zeden" wordt opgevat, antwoordde de Mi nister voor zichzelf: volgens de christelijke moraal. Maar herhaalde de Minister de beslissing Is bij den rechter Wat de vreemdelingen betreft vond de Minister het noodzakelijk, dat alle vormen van steun aan staatkundige vereenlgingen zouden worden verboden, ook de financieele steun. Vindt men dit nu zoo erg? vroeg de Minister, dat een vreemdeling geen geld mag geven aan een politieke partij? Een Nederlander, die zich in het buitenland vestigt, mag van daar uit wèl geld blijven sturen, dit valt niet onder de formule, dat die vereeniging haar werk niet tot het buitenland mag uit strekken. Onze Nederlandsche vereenlgingen al- van land en dit gebeurt tegenwoordig. Om dit aan te toonen liet de Minister een orgaan van de N.S.B. zien, dat in Duitschland ver schijnt voor de daar wonende Nederlan ders. Zooiets zal voortaan niet meer mogen, voor geen enkele partij. De Minister heeft ook nog verdedigd de bevoegdheid der politic, om in niet-open bare vergaderingen toegang te verlangen, en kwam er tegen op. dat men hier te schrille gevolgen aan verbindt. Alleen de openbare orde mag hier het criterium zijn; zonder een gewichtige reden mag zulk een toegang niet worden verlangd, en ln dien zin zal de Minister te zijner tijd nog een circulaire tot de parketten richten. Na de rede des Ministers had er nog, bi] de replieken, geschermutsel tusschen ver schillende afgevaardigden plaats, waarbij de heer Rost van Tonningen volhield, dat het ontwerp regelrecht tegen de N.S.B. is ge richt. Overigens was er nog al verschil van opvatting over de rede van den Minister. De heer Albarda meende dat zij een hand leiding vormde voor de rechterlijke macht om zeer ingrijpend op te treden, maar de heeren Wendelaar en Joekes vonden zijn mondelinge toelichting milder dan zijn schriftelijke. De Minister herhaalde, dat men van een klein stukje vrijheid zal moe ten afzien, ter wille van een goed doel, en vooral om te beletten dat vreemdelingen Invloed oefenen in Nederlandsche staat kundige vereenlgingen. Overigens liet de Minister niet na, bij herhaling uitdrukkelijk te constateeren, dat er over de hoofdlijnen van het ontwerp overeenstemming bestond. De Kamer ls daarna begonnen met de behandeling van verschillende amendemen ten, hoofdzakelijk van den sociaal-demo craat mr. Donker, die enkele succesjes kon noteeren. Zoo had hij een voorstel, om de nieuwe bepaling, dat een vereeniging ver boden kan worden niet alleen wanneer zij ln de wet genoemde gevolgen „tot doel heeft" (zooals er thans staat), maar ook wanneer zij die door haar „feitelijke werk zaamheid teweegbrengt", te vervangen door deze andere, dat het verbod kan worden uitgesproken wanneer die werkzaamheid ,i> gericht op," enz. Het „teweeg-brengen'" zou dus vervangen worden door het „gericht zijn op" de in de wet genoemde, verboden doeleinden. Deze redactie van mr. Donker, die Iets strenger ls, werd door den Minister overgenomen. Hetzelfde geschiedde met enkele amendementen, welke ten doel had den te bepalen dat de behandeling van zaken, waarin een eventueel vereenlgings- verbod wordt behandeld en uitgesproken, in het openbaar moet plaats hebben. Daaren tegen had mr. Donker geen succes met amendementen, die beoogden wijziging te brengen in de bepalingen inzake het deel nemen van buitenlanders aan den arbeid van staatkundige vereenlgingen en het wer ken van zulke vereenlgingen ook ln het buitenland. Deze bepalingen bleven onge wijzigd, want de desbetreffende amende menten werden verworpen met 47/36 en 42/41 stemmen. Deze laatste cijfers be troffen het amendement, dat wilde schrap pen de bepaling, die verbiedt dat staatkun dige vereenlgingen haar werkzaamheden uitstrekken tot het buitenland. Vóór het amendement om deze bepaling te schrap pen stemden de sociaal-democraten, de communisten, de nationaal-soclalisten, de vrijzinnig-democraten, de liberalen 'be halve dr. Vos) en de christelijk-hlstorlschen. Was de liberaal Vos niet afgeweken van tijn groep, dan zou dit amendement zijn aan genomen. j De heer Wendelaar heeft nog 8eP°?;c om een bepaling in te lasschen, die wilde voorkomen dat een verbods-zaak zou wor den behandeld ln een streek, waar men over de betrokken aangelegenheid sterk pro of contra gestemd is. Maar de lieer van Maarseveen en de Minister stelden d»M" tegenover, dat elke zaak in beroep bij den Hoogen Raad kan komen, zoodat de rechts zekerheid gewaarborgd ls. En in ons land-p aldus de Minister is het Openbaar Mj- nisterle voor partijdig optreden niet te ge- bruiken. Het amendement ls met 4?(36stem men verworpen. Er zijn nog meer amende menten. die Dinsdag worden behandeld Tijdens dit debat werd den heer R|,s,iJrJl Tonningen, na herhaalde waarschuw" weer eens het woord door den voorzltt* ontnomen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10