STADSNIEUWS BUITENLAND WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 No. 24194 Dankbetuiging Prinselijk Paar HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bijzondere leerstoelen aan de Leidsche Universiteit Het overweg-vraagstuk van het Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Algemeene Toestand LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjnr per 3 maanden (.235 per week (.0.1# Franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland (.0.50 per 3 mmLI, IX VERGELIJKEND KOLONIAAL STAATS RECHT EN IN DE ECONOMISCHE GESCHIEDENIS. Gisteren is uitgegeven Staatsblad 1362 houdende Kon. Besl. van 16 Januari 1939, tot aanwijzing overeenkomstig art. 170 der Hooger-onderwijswet van de stichting .Leidsch Unlversiteits-Fonds", als bevoegd om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzon- deren leerstoel te vestigen in het verge lijkend koloniaal Staatsrecht. Bovendien is uitgegeven Staatsblad 1363. houdende Kon. Besl. van 16 Januari 1939. tot aanwijzing overeenkomstig art. 170 der Hooger-onderwijswet van de stichting .Leidsch Universiteits-Fonds". als bevoegd om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzon- deren leerstoel te vestigen in de econo mische geschiedenis. DE EGYPTISCHE MONUMENTEN LN DE OASE EL-CHARGEH. Voordracht van dr. XV. D. van Wijngaarden In het Rijksmuseum van Oudheden hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden de eerste der aangekondigde voorjaarslezingen over dit onderwerp. Bij zijn bezoek, dat de spreker in het najaar van 1937 aan deze. om verschillende redenen zoo interessante, oase bracht, trof het hem. welk een rijk veld hier nog op systematisch onderzoek wacht. Hier liggen monumenten uit de oudheid, welke bewijzen, dat deze oase ook voorheen een bloeiende cultuur bezat. Het belangrijkste daarvan is de tempel van Hibis, gesticht door Darius I. Spreker behandelt uitvoerig dezen tempel, die een mooi voorbeeld is van laat-Egyptische architectuur. Vooral de reliëls daarvan zijn van groote beteekenis voor onze kennis van de laat-Egyptische mythologie. In de jaren 1908—1910 is deze tempel door een Amerl- kaansche expeditie van het stuifzand be vrijd en gerestaureerd. De overige ruïnen in de oase dateeren uit den Grieksch-Romeinschen en den vroeg- Christelijken tijd. Spr. behandelt daarvan twee door hem .bezochte tempels en de Christelijke necropolis. Deze laatste be staat uit ongeveer 200 bovengrondschc grafkapellen, van tegels gebouwd, belang rijk om hun architectuur. Enkele daarvan vertoonen van binnen nog wandschilderin gen. die een aantal Bijbelsche en allegori sche figuren voorstellen. De genoemde Amerikaansche expeditie heeft ook deze begraafplaats, dateerend uit de 3e4e eeuw na Chr. met de daarbij behoorende graven onderzocht. Tenslotte wees spr. er op, dat na de verovering door de Arabieren in de 7e eeuw na Chr. de oase ln verval geraakte en vergeten werd. Eerst in de 19e eeuw trok sii weer de aandacht der Europeesche ge leerden Spr. Is er van overtuigd, dat verder systematisch onderzoek rijke resultaten ian opleveren voor onze kennis van de laatste perioden der oud-Egyptische kunst en beschaving. MILITARIA. Voor de dienstplichtigen der lichting 1927 en 1928. die in Maart a.s. voor her halingsoefeningen onder de wapenen moe ten komen en gedurende dien tijd thuis jnllen overnachten, zij in herinnering ge bracht. dat daartoe een schriftelijk verzoek aan den Korpscommandant moet worden gedaan en wel één maand vóór opkomst. In verband met de late oproeping zal hier aan wel niet streng de hand worden ge houden, doch het is noodzakelijk het ver- aoek zoo spoedig mogelijk in te dienen. De fourier le klasse Th. Kramp van het Regiment Infanterie', thans gedeta cheerd bli het le Regiment Wielrijders te sBosch, wordt met ingang van 1 Maart m. overgeplaatst bit het 2e Regiment Wiel- hjders te Apeldoorn. De reserve-eerste-luitenante G. V. J. Koopman jhr. L. G. Just de la Paisières, Schreuders en jhr. A. van Lennep. allen van 6 R.V.A.. zijn met ingang van 1 Jan. 1' benoemd tot reserve-kapitein bij dat mgiment. Acn den reserve-kapitein T. J. B. van der Widen eveneens van 6 R.V.A. is cd zijn rerzoek eervol ontslag uit den mllita.ren dienst verleend. SPOEDIGE OPLOSSING VERTRAAGD DOOR KOSTENVERDEELING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving Runo" Chemische Producten. Haagwez Le.den Groot- en kleinhandel in "emische producten. Vennooten: H Chr. n, Kol, Voorschoten en A. Dittmer, "-Gravenhage. De beruchte overweg aan den Rljnsbur- gerweg heeft ons op papier en velen met ons ln feite reeds tallooze zuchten doen slaken van het antwoord, dat het college van B. en W. dezer gemeente met betrek king tot deze kwestie geeft op het sectie- verslag van den gemeenteraad, biedt wei nig hoop, dat in dezen toestand binnen kort de zoo dringend gewenschte verbete ring zal worden gebracht. Zooals wij reeds herhaaldelijk meldden, heeft de directie der Ned. Spoorwegen hiervoor een plan ontworpen, dat het om hoog brengen van de geheele spoorbaan van de Haagsche zijde van de Vink tot voorbij de Haarlemmervaart benevens den bouw van een nieuw station, ongeveer op de plaats van het bestaande, omvat. Waar dit werk ook als een zeer belangrijk object voor werkverruiming kan worden be schouwd, is dienaangaande uitvoerig over leg gepleegd met het Werkfonds. Omtrent dit overleg, deelen B. en W. thans mede. „dat hoewel het Werkfonds in technisch opzicht zich met het plan kan vereenigen, de kwestie van de verdeeling van de kosten, globaal geraamd op 3 a 3.5 millioen gulden, vooralsnog een struikel blok schijnt voor de verwezenlijking van dit plan. Tot op heden althans mochten B. en W. tot hun spijt nog niet de defini tieve medewerking van het Werkfonds toegezegd krijgen, hoewel zij zich bereid hebben verklaard te willen bevorderen, dat voor dit plan van de zijde der gemeente een belangrijk, met hare draagkracht over stemmend, financieel offer zal worden ge bracht". Vooralsnog blijft de oplossing van dit steeds nijpender wordende vraagstuk dus tot de vrome wenschen behooren. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Ledenvergadering der afd. Leiden. In een der bovenzalen van café-restau rant ,.In den Vergulden Turk", hield gis teravond de af deeling Leiden der Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding haar jaar- lijksche ledenvergadering. De voorzitter, dr. K. Simon Thomas heette allen welkom en wijdde eenige woorden aan de aangekondigde wijziging der Begrafeniswet. Bijzonderheden dien aangaande zijn nog niet bekend, doch ln ieder geval is een spoedige regeling van het crematievraagtuk zeer gewenscht. De secretaris-penningmeester, de heerL. Gerverdinck, las vervolgens de notulen der vorige ledenvergadering, welke werden goedgekeurd. Aan zijn jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental in 1938 steeg van 233 tot 298. De ontvangsten bedroegen f. 241, de uit gaven f. 213. zoodat er een batig saldo Is van f. 28. Het reservefonds is daardoor ge stegen tot f. 374. De begrooting voor 1939 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 220. De kascommissie, bestaande uit de hee- ren D. van Lith en G. E. E. Kuyntjes ver klaarde de boeken in volmaakte orde te hebben bevonden en adviseerde tot déchar- ge-verleening. waartoe werd besloten. Tot leden der nieuwe kascommissie wer den benoemd de heeren D. van Lith en H. J. M. Vrolijk en als plaatsvervangend lid de heer Aeckerhng. Dr. Simon Thomas, die periodiek aftre dend was, werd bij acclamatie als bestuurs lid herkozen en, eveneens bij acclamatie, wederom als voorzitter aangewezen. Bij de rondvraag werd vooral de pro paganda in de omliggende gemeenten be sproken. waaraan het bestuur aandacht zal schenken. Hierna volgde sluiting der vergadering. NACHTELIJKE SCHIETOEFENINGEN. Op het Scheveningsche strand. De nachtrust van velen in Leiden en naaste omgeving is op minder aangename wiize beïnvloed door het doffe gedreun van kanonschoten, welke gedurende den ge- heelen nacht met slechts korte tusschen- poozen van gisteravond 7 uur tot heden morgen 7 uur zijn afgevuurd. Naar wli bli informatie vernamen, stond deze hinderlijke geluidsbron opgesteld op het strand te Srheveningen waar van wege de Comm'ssie voor Prcelnem'meu proeven werden gehouden met nieuw ge schut. waarbli ook tal van Uchtkogels en raketten zijn afgeschoten, STICHTING VAN MONTESSORI ONDERWIJS. Lezing van prof. dr. Jordan. In een der bovenzalen van ..In den Ver gulden Turk" hield prof. dr. H. Jordan uit Utrecht gisteravond op uitnoodiging van de Stichting van Montessorionderwijs te Lei den en omgeving een lezing over „Probec- ren, leeren en zelfwerkzaamheid". Prof. Jordan werd ingeleid door den voorzitter der Leidsche Stichting, dr. H. A. Snellen. In het eerste deel van zijn cau serie liet prof. Jordan aan de hand van zijn eigen biologische methode de beteeke nis der zelfwerkzaamheid bij dieren zien, terwijl hij zijn woorden met verschillende lantaarnplaatjes verduidelijkte. Tusschen het dier en zijn omgeving, aldus spr., be staat een zeer nauw verband, de natuur biedt als het ware aan het dier een be paalde hoeveelheid mogelijkheden, waarbij een zekere vrijheidsmarge wordt gelaten, die al naar gelang de ontwikkeling van het dier grooter of kleiner is. Het lagere dier heeft een doel. doch ziet dit niet direct. Door zijn instinct gedreven, verricht het verschillende handelingen, maakt het be wegingen, net zoo lang totdat het den juisten weg om tot het doel te geraken heeft gevonden. Zij probeeren en vinden, doch leeren niet. Bij meer ontwikkelde die ren, zooals inktvisschen. zien wij dat zij door ondervinding leeren. Eerst zoeken zij den juisten weg en wanneer zij dien een maal hebben gevonden, gebruiken zij hem een volgend maal direct. Het verband wordt door deze dieren echter niet gezien en zoo- ara wij dan cok de omstandigheden wijzi gen, moet opnieuw door probeeren naar de juiste methode worden gezocht. Het onderlinge verband tusschen de din gen wordt slechts begrepen door de hoo- gere apen. Zij hebben n.l. een bewogen ver beelding. Ook ons denken baseert zich op de voorstelling. Het causale verband tus schen de verschillende dingen openbaart zich reeds in onze verbeelding. Ook wij menschen leeren door probeeren met be wegingen. Wanneer wij een bepaald woord hooren, dan wekt dat bij ons een reactie, ln onze verbeelding komt een geheel com plex gedachten naar voren, omdat wij de beteekenis van dat woord door ervaringen hebben leeren kennen. Hebben wij in een bepaald geval geen ervaring dan zal onze verbeelding ook positief blijven, omdat woorden zelf geen beteekenis hebben, doch slechts een objectleven Inhoud ontvangen, Indien zij in verband met beleving van werkelijkheid in gebruik worden genomen. Het is nu onze plicht voor onze leerlin gen een werkelijkheid te doen ontstaan, die volkomen met de buitenwereld overeen stemt. Alleen door ervaring, door zelf on derzoeken, door probeeren zal dit kunnen geschieden. Het Montessorionderwijs wil den mensch ziende maken, wil menschen vormen, die zich door zelf probeeren een binnenwe reld hebben gevormd, waarin alle woorden en alle begrippen wortels vormen van eigen ervaring. Bij het gewone onderwijs wordt dit doel niet nagestreefd. Men over laadt er de leerlingen met feiten in blik. die geen wezenlijke beteekenis hebben. De kennis is er wel, doch doordat we ze niet ervaren hebben, doch slechts aange leerd, grijpt ze niet in elkaar en vormt ze geen geheel. Slechts degene die Innerlijk ziet, kan iets. H. M. de Koningin, zoo ver volgde spr.. heeft ons een nieuw begrip ge geven: Geestelijke en moTeele herbewape ning. Deze herbewapening eischt echter inzicht in den strijd, in de verderfelijkheid der verbrokkeling en de veelheid van leu zen. We moeten inzicht krijgen in het wezen der alverbondenheid van het zijnde en deze alverbondenheid kan slechts ge zien worden door het geestelijk oog. Slechts hij die dit inzicht heeft, een inzicht dat niet geleerd kan worden door feiten te ver zamelen. doch dat we moeten zien kan den strijd met succes beginnen. Sléchts het Montcssori-onderwijs kan dit Inzicht bijbrengen en kan menschen op voeden met eenheidsbesef, menschen. die zich niet door hun dierlijk instinct, doch die zich vrijelijk in dienst der gemeenschap stellen. Nadat een vraag was beantwoord dank te dr. Snellen prof. Jordan en sloot de goed bezochte bijeenkomst. INTERNATIONAL STUDENT SERVICE. Jaarvergadering van het Nederlandsch Comité. Onder voorzitterschap van prof. dr. N. van Wijk is in de Senaatskamer der Uni versiteit de jaarvergadering van het Neder landsch Comité van International Student Service gehouden. Het van de zich steeds meer uitbreidende werkzaamheden getuigende jaarverslag werd goedgekeurd. Aan de internationale conferenties te Lund. Le.s Avants en Arflina werd door een Nederlandsche delegatie deelgenomen, terwijl alhier een Engelsch-Nederlandsch-Indische con ferentie plaats vond, die de onderwijspro blemen in Britsch- en Nederlandsch-Indië besprak. De bestudeering van enkele vraagstukken, die zich in verband met het door de Commissie Limburg opgestelde rapport over de overbevolking der univer siteiten voordeden, werd met kracht voort- gezet. Ook werd voor enkele internationale enquêtes op universitair gebied het benoo- digde materiaal voor Nederland verschaft. De hulpverleeningsaetie ten bate der DEN HAAG, 8 Febr. '39. Hoewel zeer erkentelijk voor de vele blijken van belang stelling, welke wij bij gelegen heid van den eersten verjaar dag van onze dochter mochten ontvangen, is het ons tot ons leedwezen niet mogelijk een ieder daarvoor persoonlijk dank te zeggen. Daarom ver oorloven wij ons langs dezen weg allen', zoowel onbeken den als vrienden, die ons een schriftelijken gelukwensch de den toekomen, of op eenige andere wijze van hunne ge voelens van sympathie of medeleven blijk hebben ge geven, onzen diepgevoelden dank te betuigen. De hartelijke ontvangst, welke ons op onzen rijtoer door de stad is ten deel gevallen en de gevoelens van aanhankelijkheid, waaraan op zoo velerlei wijze uiting werd gegeven, hebben ons diep getroffen en zullen voor ons onvergetelijk blijven. JULIANA/BERNHARD. Chineesche universiteiten bracht ruim f. 2600 op. Na een bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden, deed de secretaris eenige mededeelingen over de in 1939 door I. S. S. te organiseeren conferenties. Besloten werd de actie, die thans in alle landen gevoerd wordt om te komen tot de stichting van een „Sanatorium Universi taire International" te ondersteunen. Een langdurige gedachtenwisseling ont spon zich over de nieuwe hulpactie ten bate van noodlijdende buitenlandsche stu denten uit Ohina, Tsjecho-Slowakije. Oos tenrijk en Duitschland. De verschillende plaatselijke vertegenwoordigers van I. S. S. brachten verslag uit van de werkzaam heden dienaangaande in hun universiteits stad. In deze maand zal vrijwel in Iedere stad, die een universiteit of hoogeschool bezit, een beroep gedaan worden op de academische wereld om deze actie te doen slagen, zoodat ook Nederland aan de leni ging van den grooten nood onder vele buitenlandsche studenten zijn deel mag hebben. Wederom zal dit jaar de organisatie van een werkkamp plaats vinden onder de ge zamenlijke auspiciën van Studiosi Iuvare Delectamur en het Ned. Comité van I. S. S. BINNENLAND. De 364ste dies natalis der Leidsche Univer siteit (3de Blad). De belasting op dieselauto's verdubbeld (Pari. Overzicht, 2de Blad). Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begrooting. (2de Blad). Het Utrechtsche station nog dit jaar ge reed (3de Blad). Jaarvergadering der Staatk. Geref. Partij (Binnenland, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Kleurlooze markt Geringe koersverschillen - Amerika iets lager - Beleggingen kalm. BUITENLAND. De Fransche Senaat geeft na een uiteen zetting van Bonnet de regeering een motie van vertrouwen (3de Blad). Het republikeinsche Spanje besluit in de centrale zone den strijd voort te zetten (lste Blad). Wat zal Italië doen na Franco's overwin ning? (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Nevelig tot zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis. Zelfde temperatuur. Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Voor het binnenland: Mistig of nevelig tot gedeeltelijk bewolkt. Geen regen van beteekenis. Iets zachter des nachts, overdag de zelfde temperatuur. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zui delijke wind. Met vertrouwen mag het Nederlandsch Comité de toekomst tegemoet zien. De werkzaamheden van International Student Sendee verkrijgen grootere bekendheid en ondervinden van vele zijden waardeering. Italië blijft zich in geheimzmivgheid hullen. Chamberlain's verklaring vindt in Enge land zoowel als in Frankrijk de grootste voldoening. Bonnet's rede men zie het 3e Blad draagt daarvan ook duidelijk de sporen! Italië begint nu ook bij te draaien. Geen verrassing zegt thans de „Giornale d'Italia". aangezien niemand in Italië ooit er aan getwijfeld he,ft, dat in geval van een oorlog Groot-Brittannië aan den kant van Frankrijk zou staan. Het gaat er alleen om, aidus voegt het blad hier aan toe, of de huidige Britsche regeering haar goedkeuring geeft aan de onverzoenlijke en sectarische politiek van Frankrijk tegen Italië en Duitschland en de eischen dezer landen, welke politiek in strijd lijkt te zijn met de politiek van vrede door onderhandelingen, zooals die door Chamberlain wordt bepleit, en welke poli tiek overigens het motief kan worden van de openlijkste internationale conflicten. Dus toch nog pogingen voor de splijt zwam Onnoodig te zeggen, dat daar van geen sprake is! Te Rome verluidt, dat Mussolini eerlang in ondubbelzinnige bewoordingen de door hem aan Chamberlain gegeven verzekerin gen, dat de Italianen Spanje zullen verla ten, wanneer Franco de regeering van Madrid zal hebben verslagen, zal herhalen. Graaf Ciano zou zich reeds zoo hebben uiteelaten tegenover den Britschen gezant. Een antwoord door Butler op een in het Lagerhuis gestelde vraag gegeven, dat hij er de voorkeur aan geeft de verzekeringen van Mussoiini tegenover Chamberlain te vertrouwen boven het maken van voorba rige gevolgtrekkingen, gebaseerd op Ita- liaansch perscommentaar, wordt te Rome met instemming begroet. Hoewel geen officieel dementi te ver wachten is op het Zondag van de hand van Gayöa in de Voce d'Italia verschenen artikel, dat de Italianen zich niet zullen terugtrekken aleer Franco een volledige militaire en politieke overwinning zal heb ben behaald, wordt er de nadruk op geves tigd. dat de bladen de openbare meening weergeven en niet noodzakelijkerwijs het officieele standpunt. Wat volkomen juist is. maar men ve"- cete niet. dat in de tc:?lit-!re lenden ëe pers riechts schrijf! v::t de rep "ring wil.. Het is daarom frappeerend, dat Gayda in de „Giornale d'Italia" van gisteravond •schrijft, dat de terugtrekking van de Ita-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1