BINNENLAND SCHUDT UW LEVER WAKKER LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 Februari 1939 Derde Blad No. 24192 Sir Henri Deterding overleden Een man van groote gaven 79sfe Jaargang Begrafenis jE. G. Schürmann De nood onder de varkenshandelaren Natuurbescherming is dringend noodig Aanhangers van Hongaarsche nationaal-christelijke beweging in ons land Verbruik van bier en afzet der brouwerijen in 1938 Dr. De Vlugt trekt Qanvraag tot ontslag in De „Koninklijke" werd door hem een wereldonderneming GROOTE BELANGSTELLING OP CROOSWIJK. Zaterdag is op Crooswi]k te Rotterdam het stoffelijk overschot van den heer E. G. Schürmann ter aarde besteld. Tot de vele aanwezigen behoorden o.a. de voorzitter van de K. v. K. en Fabrieken te Rotterdam mr. K. P. v. d. Mandele. voorts vele directeuren van middenstands- honden, winkellersvereenigingen en vak bonden. Toen de kist de kapel was binnen gedragen. trad allereerst de heer I. de Groot naar voren om namens den Kon. Ned. Middenstandsbond en alle onderafdee- gen woorden van dank en afscheid tot den overledene te spreken. De dood is in onze rijen getreden, de levensdraad ls afgesne den van een onzer beste medewerkers, die 20 jaar lang bü vrije keuze aangewezen werd de leider te zijn. aldus spreker. In dien ik evenveel kwartier zou spreken als het aantal minuten mii toegemeten, dan zou ik hier kunnen uitwijden over den scherpen geest, de knappe leiding, de groote wetenschappelijke kennis van den thans overledene en meer nog over den nobelen mensch, die voorging in liefde. Vooral hieraan dankte hij het groote gezag, dat hii in onze kringen genoot en daarvoor werd hij telkens weer tot leider gekozen. Spr. sprak den wensch uit dat zij, die met den heer Schürmann mochten samen werken. iets van zijn helderen kyk op de dingen zullen hebben overgenomen. Kort geleden heeft er een Koninklijk woord ge klonken over de geestelijke herbewapening. De heer Schürmann heeft die gedachte reeds 40 jaar geleden gegeven aan den middenstand, naar wien zijn hart uitging. Moge God ons helpen den weg. dien hij voorbereid heeft, te volgen. Spreker bracht nogmaals dank aan den thans ontslapene, die, zoo zeide hij, ons zooveel heeft gegeven en zoo weinig heeft geëischt. Het was de heer A. Bos. die daarna na mens den Christelijken Middenstandsbond het woord voerde en die wees op de twee kwaliteiten, die in den heer Schürmann vielen te loven, zijn beminnelijke persoon lijkheid en zijn groote toewijding. Hij heeft de hechte samenwerking tusschen de drie Nederlandsche middenstandsbon den tot stand gebracht en was een der pioniers van den bond. De heer De Boer sprak daarna namens de Liberale Staatspartij woorden van af scheid. De waarnemend voorzitter van de mid- denstandsvereeniging Handel en Nijverheid de heer C. van der Linden zeide: Het spijt ons, dat hij niet langer bü ons is kunnen blijven om te zien. hoe de jongeren in zün geest arbeiden voor het belang van den middenstand. Ten slotte werden namens de jeugdgroep van den Kon. Ned. Middenstandsbond woorden van afscheid gesproken. Nadat het orgel „Wenn lch einmal soil scheiden" van Bach ten gehoore had ge bracht, werd de kist naar de groeve ge dragen. MEN MOET HANDELEN ZONDER VERWIJL. Bij de installatie van de commissie voor de voorbereiding van een wetsontwerp op ae natuurbescherming heeft de minister van economische zaken, mr. P. L. M. Steen- berghe, heden de volgende rede gehouden: De instelling der commissie is van vele zijden met instemming begroet. Hier en daar echter heeft men zich afgevraagd, waarom de regeering uitsluitend ambtena ren als leden heeft benoemd. Gretig maak ik daarom gebruik van de ongezochte ge legenheid. welke de Installatie der com missie mij biedt, om de redenen van deze handelwijze te ontvouwen. Ik geef toe, dat de instelling van een staatscommissie in grooten stijl geheel in overeenstemming zou zijn geweest met het belang, hetwelk het Nederlandsche volk heeft bij en gelukkig ook stelt ln het ge- houd van de natuur van zijn land. Ik geef toe, dat in voldoenden getale ter beschik king zouden hebben gestaan personen, die buiten elk ambtelijk verband hun sporen hebben verdiend In den strijd voor het in meer dan één opzicht schoone Ideaal der natuurbescherming. Er is echter een factor, welke deze over wegingen van haar kracht berooft en die is: tijdsgebrek. De natuurrulmte ls zoo be perkt geworden ln ons land, dat het thans levende geslacht gevaar loopt de ongerepte natuur goeddeels te zien verdwijnen en aan zün opvolger weinig of geen ruimte meer voor natuurgenot en recreatie te kunnen nalaten. Wie dit wil voorkomen, moet han delen zonder verwijl. In het besef hiervan streeft de regeering naar het meest vol maakte ontwerp van een natuurbescher mingswet, doch naar het meest gereede. Het is duidelijk, dat zij onder die omstan digheden de voorbereiding het beste kon toevertrouwen aan een commissie uit hare naaste medewerkers. Dit bekort het inter departementaal overleg en verzekert een handelen in den geest der regeering. terwijl niettemin door het hooren van derden pro fijt kan worden getrokken van de bulten de ambtelüke practijk gewonnen ervaring. Dat de tijd op dit gebied dringt, biykt ook uit de tweede, aan de commissie gege ven opdracht. Ons volk heeft van oudsher toegetast ln de goederen der natuur. Dat was zijn goed recht, wan God heeft ze den mensch ter beschikking gesteld om ze te gebruiken voor zijn Instandhouding en vol making. Het ls heden ten dage nog zijn goed recht. De regeering ls dan ook ook bereid daarbU tot leniging van den nood der werkloozen de behulpzame hand te bieden. Ik doel hier op het voornemen om in het belang van de werkverschaffing grond te ontginnen op ruimere schaal dan tot nu toe geschiedde, zulks naar aanlei ding van het rapport van ir. J. Th. West- hoff, die aan de uitvoering van de tweede opdracht der commissie zijn gewaardeerde medewerking verleent. Nu ls de oppervlakte nog niet in cultuur gebrachte, doch voor ontginning vatbare grond in Nederland niet meer zoo uitgestrekt, dat aan het ont- ginningsbedrijf de vrije loop zou mogen worden gelaten De ministers, die de ver antwoordelijkheid voor dat bedrijf zullen aanvaarden, zijn dan ook van meening, dat tweeërlei voorziening behoort te worden getroffen. De eerste geldt de bij de natuur bescherming betrokken belangen. Vervol gens moet worden voorkomen, dat de ont ginningen de vrijheid prejudicieeren, om nu of in de toekomst ten aanzien van de aan den Nederlandschen bodem gegeven of te geven bestemmingen orde te schep pen. Nederland tot voorbeeld van hun beweging gekozen. Dank zij de medewerking van ondeme- merszüde ontvangen, is het centraal bureau voor de statistiek thans in staat enkele voorloopige cijfers mede te deelen aan gaande het binnenlandsche verbruik van bier en den afzet der brouwerüen in 1938. Ter vergelyking zijn de overeenkomstige cijfers over 1935, 1936 en 1937 tevens ver meld. Afzet met binnen landsche bestemming 1935 1936 1937 1938 van alle Nederland sche brouwerijen 126 8 116.5 118 7 125.9 Invoer 2.4 2.5 2.5 2.6 Binnenl. verbruik in totaal 129.2 119.0 121.2 128.5 Uitvoer 10 5 9 7 11.1 11.2 Totale afzet der Ne derlandsche brouwe rijen 137.3 126.2 129.8 137.1 Binnenlandsch ver bruik per hoofd der gemiddelde bevolking 15.3 14.0 14.1 14.8 De vermindering van het bierverbruik, welke in 1937 tot staan kwam, heeft in het afgeloopen jaar plaats gemaakt voor een zij het nog geringe toeneming. BRIEF VAN Dr. COLIJN IN DE „MAGYAR NEMZET" In November van het vorig jaar zyn drie ministers uit het Hongaarsche kabinet ge lreden. die zich met de richting, welke de regeering insloeg, niet konden vereenigen. Tegelijkertijd traden om dezelfde reden 140 leden uit het Hoogerhuis en 80 uit het Lagerhuis. Zij vormden een beweging, die zich meer in nationaal-christelijke richting wilde begeven. Twee vertegenwoordiger van deze beweging vertoeven thans in ons land Het zijn de heeren graaf Gabor van Haller en baron Nicolaas Wesselenyi, die ons een en ander van deze beweging hebben verteld Juist aan ons land brachten zij een bezoek, omdat zij Nederland als voorbeeld voor hun politiek willen nemen. Hun principes zijn: vryheid naar binnen, onafhankelijkheid naar buiten, gebaseerd op den christelijken godsdiensten verwezenlijkt door parlemen taire democratie. Hun banden met Nederland zijn wel zeer versterkt door een onderhoud, dat graaf von Haller eenige weken geleden had met minister-president dr. Colijn. toen deze in Klosters vertoefde. Over dit onderhoud heeft in het /nimmer van 27 Januari j.l. van de „Magyar Nemzet" een hoofdartikel gestaan van de hand van graaf von Haller. waarin dr. Colijn zijn zienswijze over de Hongaarsche beweging en over het Calvi nisme in het bijzonder gaf en een in het Nederlandsch geschreven boodschap tot het Hongaarsche volk richtte Dr. Colijn zeide daarin, dat men moet volharden in de be leving van de Ordonantiën Gods, daardoor invloed uitoefenen op zijn omgeving en te allen tijde toonen. dat de beste calvinisten ook de beste vaderlanders zijn. Gisteren hebben de beide Hongaren ln Den Haag een onderhoud gehad met prof. C. A. Macartney, hoogleeraar te Oxford, die een kenner van de Donaulanden en van het minderhedenprobleem is. Tevens hebben zü voeling gehad met vooraanstaande leden van de A. R. partij hier te lande. wan doet je q oed! 6918 (Ingez. Med.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en TT zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn- Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers ea drogisten, f. 0.75. 2412 ingez Med.) BELASTING OP DIESELAUTO's. TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Het hoofdbestuur van den Bond van Varkenshandelaren heeft in een telegram aan de Koningin Hare Majesteit verzocht bemiddeling te willen verleenen voor ver betering van bestaansmogelijkheid der varkenshandelaren. Via het thans gevolg de systeem, aldus adressant, worden zij willekeurig, doch volstrekt onnoodig, door de veehouderijcentrale uit hun kostwin ning en bestaansmogelijkheid gestooten en kunnen zij niet deelnemen aan levering van de door de regeering over te nemen var kens, die de helft bedragen van den ge- heelen afzet in Nederland. Den boeren is wel de productiemogelijkheid gelaten, den handelaren evenwel wordt deelname aan het bedrijfsleven meer en meer onmoge lijk gemaakt. Als compensatie voor de uit schakeling bij aankoop en export van de baconvarkens wordt gedupeerden hande laren door de Veehouderycentrale een schadeloosstelling verstrekt per maand ten bedrage van twee gulden vijf en twintig •ot ongeveer zeven gulden per gezin, mits het hoofd daarvan op andere wijze niet in het gezinsonderhoud kan voorzien, noch reserve bezit of redelijke inkomsten uit andere bron of bezigheden verkrijgt. Voor <le regeeringsaankoopen van zwaardere varkens, welke hoofdzakelijk en ook voor heen door de handelaren werden aange kocht en afgezet, wordt hun geen enkele tegemoetkoming gegeven. Tengevolge van het thans vigeerende systeem, terzake de varkensafzet en aan- koopen, is de toestand absoluut ondraag lijk geworden. Bij rechtvaardiger methode oenoeven de varkenshandelaren niet de be- unjfs- en daarmee gepaard gaande welis waar sobere bestaansmogelijkheid te ver- do t?' Door een2ijdige toepassing, waarbü handelsbelangen verdrukt zün, worden r^ans tot werkloosheid gedoemd en on- imaig met hun gezinnen in armoede ge- ven- A's groep van Harer Majesteits oinaï?., onderdanen wenden zij zich uit- irmu „via 1161 hoofdbestuur van voor tuin611 d t0' de Koningin om Hare nulp en bijstand. hoüf'Ljreïn®men' da,t de burgemeester der Ten dr' W' de Wugt, d4e per schrij- tiin-It"December 1938 :ian H.M. de Ko- lai? gen bet laatst vair April van dit amtóet5TOl onts',a8 verzocht uit zijn hooge binnenkort in het openbaar bekend schilt bü. ih het Landsbelang zich Autorit1!?6 naar den wehscb der Hoogste tftr,,- °P zUn ontslagaanvrage is "biogekomen. Hbld. (Vervolg van pag. 1, Eerste Blad). Henri Wilhelm August Deterding, die Za terdag plotseling overleden is, werd den 19en April 1866 te Amsterdam geboren als zoon van Geertruida Kayser en Philip Jacob Deterding, kapitein ter koopvaardij. Zijn grootvader van moederszijde. Henry Kayser. was eveneens koopvaardij-kapitein Op 6-jarigen leeftyd verloor de jonge De terding zijn vader. Mevrouw Deterding bleef achter met weinig geld, een klein pensioen en 5 kinderen, waarvan Henri op één na de jongste was. In September 1872 ging Deterding naar de lagere school „Zeemanshoop" te Am sterdam; in Augustus 1879 ging hij naar de HBS. en in Juni 1882 behaalde hij het einddiploma H B S. 3-j. c. Reeds een maand later werd hij aangesteld als klerk op de effectenafdeeling van de Twentsche Bank- vereeniging te Amsterdam. In die functie bleef hij ruim 6 jaar werkzaam. Zijn hart trok echter naar Indië. In 1888 nam hij met succes deel aan het vergelijkend examen voor een positie bij de Nederland sche Handel Maatschappü. Er waren dat jaar 200 candidaten en slechts 10 plaat sen; Dteterding's examen was het beste van alle. In November 1888 vertrok hij naar de Oost met bestemming Batavia; reeds in 1889 werd hy benoemd tot plaatsvervan gend agent der Factory te Medan en in 1891, op zeer jeugdigen leeftyd dus, volgde zyn bevordering tot sub-agent te Penang op het schiereiland Malaka. Enkele jaren later, 1895, viel de aandacht van J. B Aug. Kessler, den toenmaals in Indië vertoevenden Directeur van de Ko ninklyke op den jongen bankier, dien hy nog uit Amsterdam kende Kessler wilde hem aan zyn maatschappü verbinden en na vry langdurige onderhandelingen stem de Deterding toe, verliet de Factorij en werd. in Mei 1896, aangesteld als inspecteur der Koninklyke Nederlandsche Maatschap pü tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië. Deterding's groote bekwaamheden en goed zakelyk inzicht kwamen in de nieu we functie volledig tot hun recht; groot waren zyn verdiensten jegens de Konink lijke en toen Kessler in 1900 overleed, werd Deterding dan ook, overeenkomstig Kess- ler's wensch, tot directeur der Maatschappij benoemd (15 December 1900). Twee jaar later, den 17en Decemhber 1902, volgde zyn bevordering tot directeur-generaal. De geschiedenis van Deterding en die van de door hem groot geworden maat schappü zijn nauw vervlochten. In 1903 bracht hy een samenwerking tot stand met de Russische maatschappü ..Bnito" en met de ..Shell"; in 1906 werd Roemenië in den belangenkring betrokken, in 1910 volgde Rusland, in 1911 Egypte. In 1912 verkreeg de Koninklyke/Shell Groep vasten voet ln de Vereenigde Staten en Mexico. Na den vrede van Versailles volgde de ontsluiting van het ryke petroleumland Venezuela. Enorm was de opbloei van de Koninklyke- Shell Groep en voor een groot deel mogen wü deze geweldige ontwikkeling toeschrij ven aan Deterding. Hy maakte deel uit van het bestuur van een groot aantal petroleum- en enkele an dere maatschappü en. Hooge binnen- en buitenlandsche onder scheidingen werden zyn deel. Reeds in 1909, was hy benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In Januari 1919 werd hy Officier in het Le gioen van Eer. December 1920 werd hij door Koning George V verheven tot Knight Commander of the British Empire. Aan deze hooge orde Is de persoonlijke titel van Sir verbonden In Juni 1922 werd hy be noemd tot Commandeur en in Februari 1924 tot Grootofficier in de Kroonorde van Italië; in November 1924 tot Grootofficier in de orde van St. Sava van Yougo-Slavië. In Augustus 1929 werd hy benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nas- sau en in Maart 1931 verleende Koning Carol hem het Grootkruis in de Orde van de Ster van Roemenië. Een zeer 'oüzondere onderscheiding viel hem te beurt, toen hij den 13en Maart 1S29 aan de Technische Hoogeschool te Delft krachtens Senaatsbesluit van 3 December 1928 „wegens zeldzame verdiensten als stichter en leider van een der machtigste industrieele concerns en als bevorderaar van de ontwikkling der techniek" tot Doc tor in de Technische Wetenschap honoris causa werd benoemd. Deterding was altyd een enthousiast sportbeoefenaar. Ook de wintersport be oefende hy gaarne en te St. Moritz in het Engadin had hü dan ook een villa gekocht. In dit verband is te memoreeren de schenking van het landgoed Te Werve met prachtige sportterreinen aan het Haagsche personeel van de Koninklyke Shell Groep. Kunsten en Wetenschappen hadden even eens zijn belangstelling. Bekend is zyn schenking van het „Straatje" van Vermeer aan het Ryksmuseum (1921) en van Ter- borch's ..Briefschrijfter" (1928) aan het Mauritshuis, benevens zijn ingrypen by de veiling van de collectie Six, dank zij het welk vele nationale kunstschatten voor Ne- derland behouden bleven Herinnerd moge worden aan Deter ding's vorstelijke gift (1925), dank zij welke telkenjare een aantal jongelui een studiereis door Nederlandsch-Indië kan maken, iVer. „Jan Pietersz. Coen."). Tenslotte kan nog in herinnering worden gebracht dat dr. Deterding, die de laatste jaren, nadat hij in het huwelijk was ge treden met een Duitsche dame. in Duitsch- land woonde, in December 1936 een bedrag van 1.10 millioen beschikbaar stelde tot aankoop van het surplus aan landbouw producten in ons land. ten behoeve van de Duitsche bevolking (het z.g. Plan-Deter- ding). In 1936 heeft de heer Deterding zyn ontslag genomen en sindsdien was hij commissaris van de Koninklijke. Als direc teur-generaal volgde Ir. J. E. F. de Kok hem op. Omtrent zijn plotseling overlyden meldt de „Tel." het volgende: De laatste dagen had Sir Henri zich min der goed gevoeld, zoodat ook eenige confe renties werden afgelast. Dr Gut. de arts die Sir Henri ln St. Moritz behandelde, bracht Zaterdagavond zijn gewoon bezoek. Deterding was vroolyk gestemd, zoo zelfs dat toen de dokter den polsslag wilde con troleeren, Sir Henri hem lachend afweer de. „Ik ben toch gezondzeide hij. De dokter bleef nog eenigen tijd in de kamer van Deterding en nam na een half uur af scheid. Niets wees er op, dat in den ge zondheidstoestand van Sir Henri eenige verandering was ingetreden. Ook mevrouw Deterding was by dit onderhoud aanwezig. De dokter was de treden naar de bene denverdieping nog niet af. toen er drin gend door mevrouw Deterding gebeld werd Bij zijn terugkomst kon de dokter slechts constateeren. dat Sir Henri was overleden. Amendementen ingediend. De Tweede Kamer-leden jhr. ir. Van Lidth de Jende, ir. Bongaerts en Drees heb ben op het wetsontwerp tot wyziging van de Motorrijtuigenbelastingwet een amende ment ingediend dat beoogt te geraken tot een geleidelyke invoering van de voorge stelde verdubbeling van de motorrijtuigen belasting voor auto's, welke door middel van andere dan benzinemotoren worden voortbewogen. De bedoeling is dat het eer ste jaar van die verhooging slechts 25 "'o wordt geheven en in elk der volgende jaren 25 "/o meer, totdat het volle bedrag is be reikt. Voorts heeft de heer Drees op ditzelfde wetsontwerp een amendement Ingediend, dat tot strekking heeft de verdubbelieg van de motorrijtuigenbelasting niet te doen gel den voor de autobussen van openbare lichamen en van semi-ojoenbare vennoot schappen, vereenigingen of stichtingen voor zoover betreft het vervoer van personen binnen een gemeente. VESTIGINGSWET VOOR KANTOOR MACHINE, KANTOORBOEKHANDEL SCHOENBEDRIJVEN. Nadat achtereenvolgens vestigingseischen tot stand zijn gekomen voor het slagers- bedrijf en het bakkersbedrijf, bevatten de Staatsbladen No. 642. 643 en 644 thans de algemeene maatregelen van bestuur waar- by vestigingseischen worden vastgesteld resp. voor den kantoormachinehandel. den kantoorboekhandel en de schoenbedrijven. Vanaf Maandag a.s. zal het slechts toege staan zün in bovengenoemd: bedrijfstak ken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, te vestigen, voort te zetten of over te nemen indien aan de ves tigingseischen wordt voldaan. Ten aanzien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformuleerd als voor het bakkers- en slagersbedrijf, terwijl als eischen van handelskennis voor deze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenst-ndsdiploma algemeene handels kennis zijn overgenomen, met uitzondering van h-i schoe"herstellersbedri.if, waarvoor zoowel voor vakbekwaamheid als handels kennis het diploma A van de Nationale Fe deratie voor de vakopleiding in de schoen- makery en den schoenhandel is aangewezen. In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor beide eischen slechts één diploma. DIRECTEUR DER HELDRING GESTICHTEN. Het bestuur der Heldringgestichten te Zetten heeft in de vacature van directeur benoemd ds. K. O. Finkensieper. Ned. Herv. predikant te Oosthem iF. De begrafenis. Het stoffelyk overschot zal worden over gebracht naar Dobbin in Mecklenburg, waar de overledene een bezitting had en de laatste jaren geleefd heeft. Ten teeken van deelneming in het over lijden is gisteren van het gebouw van de Koninklyke Petroleum Maatschappü en vam dat der Bataafsche Import Maat schappü te Den Haag de vlag halfstok ge- heschen. Ook van alle benzinelaadstatior.s in Nederland was de vlag halfstok ge- heschen. Aan den voet van het borstbeeld, voor stellende dr H W A Deterding. door den Amsterdamschen beeldhouwer Poiet ver vaardigd en dat in het trappenhuis van de Bataafsche Petroleum Maatschappü te den Haag is geplaatst, is hedenochtend een groote krans gelegd ter eere van dr. Deter- dings nagedachtenis. Het is een groote krans van laurierbladen, versierd met een paars-zilveren lint, waarop te lezen is: Per soneel van de Bataafsche Petroleum Maat schappü. Het borstbeeld stelt dr. Deter ding voor op zyn zeventigsten verjaardag. Het is aangeboden door het personeel van de Koninklyke Shell-groep over de geheele wereld. DE „BIJENKORF" STOPT DEN VERKOOP VAN WINDBUKSEN. Naar aanleiding van de voorgevallen in cidenten met windbuksen, heeft, de ver- eenicmg ter bestrijding der bandeloosheid zic~i onlangs in een erquest gericht tot den minister van justitie ten einde tot verkoop verbod van wihdbuksèn te komen Tege- lijkertyd richtte de vereeniging een ver zoek aan de groote warenhuizen om eige ner beweging den verkoop stop te zetten. Zaterdag ontving de secretaris der ver eeniging van de hoofddirectie der ..Bijen korf" een brief waarin wordt medegedeeld, dat van Zaterdag af het artikel windbuk sen niet meer verkocht zal worden, noch door het hoofdkantoor noch door de filialen SOIREE TEN PALEIZE SOESTDIJK. Van officieele zyde meldt men ons, dat Zaterdagavond in het paleis Soestdijk een soiree heeft plaats gehad, waar voor een aantal genoodigden uit de provincie Utrecht en de omgeving van Baarn een geluidsfilm werd vertoond. DREIGEND CONFLICT OPGELOST. Beide partijen betrokken by het dreigend conflict in de textielfabriek van Nico ter Kuile te Enschedé hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr A. C. Jo- sephus Jitta, aanvaard, zoodat het conflict is opgelost. ARTILLERIE WERKPLAATSEN GEDEEL TELIJK NAAR RIJSWIJK. Naar wü vernemen zullen de z.g. ontplof- bare-stoffenafdeelingen van de artiilerie- werkplaatsen aan de Hembrug. nl voor handjgranaten en pyriet, naar Ryswyk wor den overgeplaatst Reeds zijn groote per- ceelen welland naby den Kleyweg en het Jaagpad te Rijswyk aangekocht, waar vijf tig gebouwen, van bescheiden omvang zul len verrijzen. D? geheele omgeving zal nvt prikkeldraad worden afgezet. On"""3 man van de Hembrug zullen naa" Rijswijk worden overg-bv-cht H~t is b'do'llng, dat reads op 1 April een gedeelte der ge bouwen klaar zal zyn. Er wordt met groo ten spoed gewerkt „Tel." VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan Z. Th J. F. baron van Dorth tot Medler. op zijn ver zoek. met ingang van 1 Mei a s. eei vol ont slag verleend als bu gemeestcr der gemeen te Duiven. Verder is met. ingang van 15 Febr. benoemd tot burgemeester der ge meente Ritthem: P. Danielse.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9