laatste berichten De ineenstorting van Catalonië IflDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 Februari 193? Stadsnieuws 369ste Dies Natalis der Universiteit Binnenland De verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten Fransche grenzen geopend Buitenland Uit de Omstreken AALSMEER. BEURSOVERZICHT WAIKÏ RIJJOOL DER STUDENTEN. De eerstejaars-leden van het Leidsche Studentencorps zullen a.s. Woensdagmid dag ter gelegenheid van den 369sten Dies Natalis der Leidsche Universiteit, zooals te doen gebruikelijk, een gecostumeerde rijjool houden. Er zullen vijf groepen zijn, welke voorstellingen zullen geven van Robin Hood, het vertrek der Duitsche dienstmeis jes, het bezoek van Daladier aan Tunis, Sneeuwwitje en een conferentie van ver tegenwoordigers van vele mogendheden. Ce stoet vertrekt om 2 uur van de Bloem- markt; na afloop vindt op „Den Burcht" de prijsuitreiking plaats. Alle costumes zullen worden geleverd door het Costuumhuis „Erato", aan hetwelk ook de leverantie is opgedragen van alle ouder- wetsche costuums, welke tijdens het a.s. Eeuwfeest zullen worden gedragen. 's Avonds omstreeks 10 uur, zullen de leden van het L.S.C. den hoogleeraren tij dens een gemeenschappelijken maaltijd in Maison Bruyns, de gebruikelijke serenade aanbieden, waarbij de vaandels der corps geselschappen zullen worden meegevoerd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. „De burcht der Stilte". Iedere vereeniglng kont hoogtepunten, waarvan getuigd kan worden, dat ze nog lïhg in de herinnering zullen voortleven. Zoo zal het ook ongetwijfeld zijn met de bijeenkomst, welke 'het Instituut voor Ar beidersontwikkeling gisterochtend in het Luxor-theater belegde. Het begon al met een goede opkomst, waardoor de zaal bijna geheel gevuld was en de bemoedigende opening van den af- deelingsvoorzitter H. van Woudenberg. Een zang- en muziekfilmpje, dat na het Jour naal werd gedraaid werd getuige het ap- laus ten zeerste gewaardeerd. Voorafgaande aan de hoofdfilm gaf de «cretaris Jan Wolfslag een korte beschou- «ing over „De burcht der stilte", een film, naruit duidelijk spreekt dat in den mensch (?n onverwoestbare drang naar vrijheid tlijft leven, al kunnen de omstandigheden nn dien aard zijn, dat deze vrijheidsge dichte wordt onderdrukt door overheer- I sching door anderen. „De burcht der stilte", de film van Mau rice l'Herbier, geeft een episode weer uit tien vrijheidsstrijd van Polen. De Russische werheersching brengt velen in verzet, aan slagen volgen en enkele daders worden ge grepen. Indrukwekkend ls de gevangenis scène, waarin plotseling het verlangen naar vrijheid oplaait en het FoOlsohe onafhan- kelijkheidlied door de ruimte klinkt, ge zongen met verbeten gezichten, waarop de geestdrift ondanks dreiging van folte rende mishandeling te lezen staat. Machtig zijn de gedeelten bij het gevan- genisoproer. indrukwekkend het spel van Renoir en Annabelie. En het slot van de film is geenszins alledaags, doch een ge tuigenis, zooals ook uitgedrukt in de woor den van Viana, als zj) zich heeft opgeof ferd voor de bevrijding van de politieke gevangenen: ,,De offers, ze zijn niet ver geefs gebracht". MILITARIA. De lichting 1938II vertrekt op 24 Fe bruari e.k. met groot verlof, ln verband waarmede de lichting 19391 op dien datum wordt overgeplaatst naar de II Bataljons der regimenten infanterie. Gedurende de afwezigheid uit het gar den van 6 t/m 9 Februari van den luite nant kolonel H. D. Buurman van het 4e jwpment Infanterie, zal de luitenant kolo- Drijfhout van Hooff, commandant van K V A het commando over het garnizoen waarnemen. J®® reserve le luitenant J. de Rijk, van net 4e Regiment Infanterie ls aangewezen •oor het volgen van een cursus voor offi cier van wapening aan de Artlllerie-lnrich- ungen aan de Hembrug. beschikking van den comm. nder eerste divisie wordt met ingang van 15 Fe- re ï'i a,c' (,e zeveren medaille voor 24 ja- ini.it toegekend aan den fouriei» der L G. Stbik, van het 6e Regiment onderscheidingsteeken zal hem op februari a.s, worden uitgereikt. v~ hoer J. Brandenburg alhier slaagde r™L examen in Engelsche handelscor- ujR^Huentie, afgenomen door de Ver. voor •anaelsexamens op Practlschen Grondslag. I hi de Stedelijke Werkinrichting zijn d, uigeloopen week opgenomen: Maan- da» i i, Dinsdag 31 Jan. 59, Woens- daf a r 5R' Donderdag 2 Febr. 59. Vrij- Febr. 58 en Zaterdag 4 Febr. 59 per pen. Totaal 353 personen. i liedê ^ktbi'ddag is tusschen twee echte- hui 1 twist ontstaan, omdat de vrouw des 5 "et niet goedkeurde, dat haar man rlatcl0ns a' heel vroeg zijn woning had d om te gaan visschen en eerst 8s om half zes huiswaarts keerde, hij VZ.ntnnkte zich hierover zóó boos, dat EEN SCHRIJVEN VAN HET N.V.V. AAN DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft zich met een schrijven gewend tot den minister van Sociale zaken in verband met den onbevredigenden gang van zaken ten aanzien van de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten krachtens de wet van 25 Mei 1937. Het bestuur acht het op zichzelf reeds teleurstellend, dat niettegenstaande de vele aanvragen, tot dusverre slechts één collec tieve arbeidsovereenkomst algemeen ver bindend is verklaard, n.l. die voor de schoenindustrie, omdat het onwaarschijn lijk wordt geacht, dat geen der andere aan vragen voor inwilliging ln aanmerking kwam en het heeft den indruk, dat de be handeling der aanvragen geschiedt in een tempo, dat niet in overeenstemming is met het belang van de verbindendverklaring zelve. Als bijzonder sprekende voorbeelden hiervan worden in het schrijven genoemd de aanvragen tot verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst ln het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf en die voor het bouwbedrijf. Trouwens ook andere gevallen wijzen er op, dat de behandeling der aanvragen zeer veel tijd in beslag neemt In dit verband wijst het bestuur er op, dat de Inschakeling van den economischen raad als advies-Instantie op dit gebied, waartoe ln enkele gevallen is overgegaan, de toch al tljdroovende procedure nog be langrijk verlengt. Het betrekken van den economischen raad in deze aangelegenheid wordt dan ook betreurd, eenerzijds, omdat de noodzakelijkheid daarvan niet wordt ingezien, maar ook, omdat dit een nieuwe schakel vormt in de procedure, die nood wendig een stroeve werking bevordert. Alleen reeds het feit, dat sommige aan vragen hierdoor behandeld worden in voer Instanties, t.w.een sub-commissie uit den economischen raad een sub-commisie uit de commissie van den hoogen raad van arbeid, de volledige economische raad, en de groote commissie uit den hoogen raad van arbeid, bewijst wel, dat de procedure zeer omslachtig is. Wanneer inschakeling van den economischen raad beslist nood zakelijk ls, dan nog meenen adressanten, dat het verre de voorkeur zou verdienen aan de commissie hit den hoogen raad van arbeid eenige leden van den economischen raad toe te voegen, omdat daardoor de be handeling der desbetreffende aanvragen belangrijk kan woeden vereenvoudigd. Zooals echter uit het. vorenstaande blijkt, is ook de duur der behandeling van de aan vragen die niet den economischen raad pas- seeren, veelal buitengewoon lang, zoodat het bezwaar zich niet tot de gevallen, waar in de economische raad is ingeschakeld, beperkt. De gang van zaken, zooals deze tot nu toe was. maakt zoowel iri de kringen der werkgeversorganisaties als in die van de werknemersbonden een zeer onaangena- men indruk. Mogelijk geheel tén onrechte wordt de gedachte gewekt, dat weerstre vende krachten niet zonder succes pogen, de practische toepassing van de wet te be moeilijken, aldus het adres. In elk geval blijft het resultaat tot nu toe ver beneden de verwachtingen, welke aanvankelijk wer den gekoesterd Het bestuur doet dan ook een dringend beroep op den minister, om maatregelen te treffen, waardoor een vlottere afwikkeling der aanvragen kan worden bevorderd, op dat tegemoet gekomen kan worden aan de groeiende ontstemming, welke in ver schillende kringen van het bedrijfsleven bestaat. VROUW VERBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn te Den Haag door onbekende oorzaak de kleeren van een 34-jarige bewoonster van een perceel aan de Van Egmondstraat, mej. Z. P., in brand geraakt. Hoewel buren de bTandende kleeding doofden en de vrouw naar het ziekenhuis Zuidwal werd overgebracht, is zij toch in den nacht van Zaterdag op Zondag over leden. EEN POP IN SOESTER BOERENCOSTUUM VOOR PRINSES BEATRIX. mijJ m te gaan visschen en eerst •middag. jjj man n MMS óién^ee/ui'en insloeg, waarbij hij een door in den rechterpols opliep en demisoh ^e,rste Hulpdienst naar het Aca- btarht kcnhuis motst worden overge- waar hij werd verbonden. Hedenmiddag aangeboden. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix hebben vanmiddag te ruim 12 uur vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, als geschenk van de ge- heele schooljeugd van Soest een pop in Soester boerencostuum aangeboden. Verleden zomer is reeds de Prinses ter gelegenheid van den eersten landbouwdag een pop ln Soester boerencostuum aange boden. H. K. H. Prinses Juliana heeft de school kinderen zelve ontvangen. Bij het geschenk was een gedichtje ge voegd, opgesteld' door Benny Vreden, te Soest. Een bouquet van rose anjers en gele fresia's, gebonden met wit-groene linten, werd Prinses Juliana aangeboden. Alle schoolkinderen van Soest en Soester- berg hadden een paar centen voor dit aar dige cadeautje geofferd, HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN LETLAND. De Regeerlngspersdienst meldt: Een Lettische delegatie, onder leiding van den heer Kampe. chef van de afdeeling „verdragen" van het ministerie van buiten- landsche zaken, heeft gedurende de afge- loopen week te 's-Gravenhage onderhande lingen gevoerd met een Nederlandsche de legatie. onder leiding van mr. A. van Klef- fens, adjunct-directeur van de handels- aceoorden. Deze onderhandelingen hebben geleid tot een overeenkomst, regelende de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Letland, welke overeenkomst op 2 Februari j.l. op het departement van économische Zaken is geteekend door de leiders der belde de legaties. Vluchtende burgers en soldaten stroomen binnen. Te 7,45 uur hebben de Fransche militaire autoriteiten te Perthus de afsluitingen, die de menigte van vluchtelingen nog tegen hielden, geheel doen openen, zoodat de massa zonder ophouden binnenstroomt. Men ziet steeds meer soldaten, ook eenige subalterne officieren. Aan de grens worden de binnenkomen den snel gefouilleerd en ontwapend. Het is van La Junquera tot Perthus één menschenmassa, die zich langzaam voortbeweegt. De ravijnen aan de Spaansche zijde der grens zijn bezaaid met geweren en andere schietwapenen, die de vluchtende soldaten hebben weggeworpen. Afdeelingen karabiniers houden toezicht bij de aankomst v&n vrachtauto's, waarop zich gewonden en vrouwen bevinden. Volgens bewoners van La Junquera strekt de kolonne vluchtelingen zich uit tot vijf kilometer van Figueras. Daar bevinden zich ook republikeln- sche afdeelingen, die in voortdurende gevechten met de voorhoede van Franco zeer langzaam terugtrekken. Vanochtend zullen de laatste 5000 leden van de internationale brigades over de Fransche grens trekken langs een pas bij de Perthus, die geheim gehouden wordt uit vTees voor luchtaanvallen. Duizenden vrouwen en kinderen hebben geen voedsel en zelfs geen water, zoodat velen sterven. De Fransche autoriteiten laten de vluchtelingen toe ln afdeelingen van 2000 personen, die van voedsel voorzien worden, zoodra eij zich op Fransch gebied bevinden. Te half zeven zijn de Spaansche minister van openbare werken, Velas Ouate, en de minister zonder portefeuille de Los Rio6, over de Fransche grens gekomen. Vredesvoorstellen door Franco afgewezen? In de .Epoque" publiceert Donnadieu het volgende bericht, dat Havas met het ge bruikelijke voorbehoud doorgeeft: „Franco's antwoord op voorstellen der regeering-Negrln is nègatief geweest. Franco heeft punt twee. dat het houden van een volksstemming voorstelde, verwor pen en eischt volledige overgave. Zaterdag middag heeft de Brltsche ambassade de weigering van Franco aan de autoriteiten te Figueras overgebracht Onmiddellijk daarna werd een belangrijke beraadslaging gehouden, waaraan niet alleen de minis ters, doch ook andere vooraanstaande per sonen deelnamen. Er bleken ernstige mee- nlngsverschlllen te bestaan, die tot een ware scheuring leidden. Minister-president Negrin en de minister van buitenlandsche zaken, del Vayo, ver zetten zich tegen capitulatie. Gisteravond heeft del Vayo besprekingen gehad met dede diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland. Over die bespre kingen hebben wij geen inlichtingen kun nen krijgen". VERKLARING VAN AGUIRRE. De president der Baskische regeering, Aguirre, is van Perpignan te Parijs aange komen. Bij zijn aankomst verklaarde hij: „De troepen hebben bevel gekregen Catalonië te ontruimen De soldaten komen in kleine afdeelingen. in goede orde, over de grens". Toen journalisten hem vroegen, wat hij wist van vredesonderhandelingen, zeide hij ontwijkend: „Ik heb al veel over vredes onderhandelingen hooren spreken". Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen over winnen". De Britsche pers over den toestand. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de snelle opmarsch van Franco in Catalonië ongetwijfeld de sensationeelste episode van den Spaanschen burgeroorlog is. De op marsch is in 45 dagen volbracht en belooft een einde te maken aan den bitteren strijd. Als het pleit thans, zooals het schijnt, beslist is, zoo vraagt het blad, wat kan men dan nog bereiken met een tegenstand tot den laatsten man, hoe heldhaftig die ook mag zijn? Spanje, dat reeds zoo veel heeft geleden, kan er aanspraak op maken voor verdere ellende gespaard te blijven. Tegelijk met de berichten over de Catalaansche ineenstorting komt het niet veel goeds voorspellende nieuws uit Rome. De verklaring van den fas- cistischen raad bevat geen verrassin gen, doch men wordt er aan herinnerd, dat het einde van den burgeroorlog nog niet het einde van de Europeesche spanning, welke door dien oorlog ver oorzaakt werd, behoeft te beteekenen. VRIJWILLIGE DIENST OP MALAKKA. De regeering zal binnenkort te Singa pore overgaan tot een registratie van de beschikbare mannen en vrouwen die in ge val van nood het land van dienst kunnen zijn. Het plan heeft alleen betrekking op de Engelsche en Europeesche onderdanen. De niet-Europeanen worden ingedeeld bij de organisatie voor luchtbescherming. JAPAN STUURT „VREDESKLOK" NAAR NEW-YORKSCHE TENTOONSTELLING. Men is in Japan gereed gekomen met de vervaardiging van een „vredesklok", ter waarde van 1 millioen dollars, welke naar New-York verscheept zal worden om een plaats te krijgen ln het Japansche pavil joen der aldaar op 30 April a.s. te openen wereldtentoonstelling. De klok is van een model van de z.g. vrijheidsklok welke in Philadelfia hangt. Zij is gemaakt uit zilver en bezet met 11.600 paar len en 360 dia manten. De naam van het schip waarmede het kostbare voorwerp over den Stillen Oceaan zal worden vervoerd, wordt ge heim gehouden. Het vervoer van San Fran cisco naar New-York zal geschieden in een door G-men begeleide pantserwagen, JAPAN S NATIONALE VERDEDIGING. De Japansche minister van oorlog Ita- gaki heeft tijdens de parlementaire be- grootingsdebatten zijn volledige instem ming betuigd met de administratieve her vormingen, zooals aangekondigd door den vorlgen premier Konoye, en den nieuwen premier, Hiranoema. De hervormingen, welke de nationale verdediging dienen aan te vullen, moeten, volgens Itagakl, de vol gende vijf punten behelzen: 1. versterking van den nationalen geest, 2. aanvulling van de nationale verdediging. 3, uitbrei ding der productie-capaciteit van de in dustrie. 4. bevordering van den buitenland- schen handel, 5. een nieuwe regeling van door G-men begeleiden pantserwagen. VRIJWILLIGE DIENST IN AUSTRALIË. Het federale Australische kabinet, dat voor het eerst vergaderd heeft-, heeft be sloten voor Australië den vrijwilligen na tionalen dienst in te voeren. CHINEES TE SJANGHAI VERMOORD. Tsjien-hwa, een vooraanstaande figuur in de Chineesctie klantenwereld en advi seur van het onder Japansche controle staande censuurbureau, is in de internatio nale nederzetting neergeschoten. Hij is ln het ziekenhuis overleden. Men gelooft, dat de aanslag gepleegd is door het „corps tot verdelging van verraders". De Snijbloemenhandel. De handel ls hier in de afgeloopen week in het algemeen gunstig verloopen. De se ringen bleven, dank zij vooral het feit. dat een belangrijk gedeelte van het kortere goed voor de Engelsche markt werd ge kocht, bevredigende prijzen opbrengen. Voor de allerbeste takken van Mad. Fl. Stepman werd van 2035 ct. betaald, ter wijl dc eveneens witte Marie Legraye van 1218 ct. kan opbrengen. Mooie kwaliteit blauwe seringen werd van 1424 ct. ver handeld, terwijl de kortere takken als re gel van 25—60, soms tot 70 ct. per 10 stuks noteerden. Rozen kwamen er langzamer hand wat meer ter veiling. Mooie kwaliteit was gevraagd; de beste koopen werden ver handeld van 20—35 ct. per. stuk. Van Am. anjers breidde het aanbod zich nog weinig uit; den laatsten tijd zijn deze kasproduc- ten door het veelal zonlooze weer slecht ontwikkeld, terwijl de kwaliteit hierdoor ook niet uitmuntte. Dit wordt nu allengs beter en spoedig mag weer verwacht wor den, dat de anjers zich onder meer gunstige omstandigheden zullen ontwikkelen en een goede bloem voortbrengen. Hoewel nog weinig, kon de prijs van deze bloemen iets verbeteren; goede kwaliteit werd van 7-12 ct. betaald, voor zoover het de gewone soor ten betrof. Jap. lelies werden heel weinig aangeboden en hierdoor kan het voorko men, dat dit product soms tot 34 ct. per kelk werd betaald; ook de calla's, welke tot 30 ct. per stuk noteerden. Het aanbod van freesia's was beperkt zoowel van witte als gele. Deze bloemen werden verhandeld per bos voor zoover het de witte betrof van 1830 en de gele van 3565 ct. Prunus- lakken, veel aangeboden, bleven flink op prijs; ze noteerden van 715, ook de Jap. kerstakken, welke van f.0.661.15 en de sneeuwballen, welke van 1522 cent kon den opbrengen. Als regel werden de bol- bloemen goedkooper: de snijtulpen (p. 12) noteerden van 1738, de narcissen fp. 12) van 16—30 ct. en de boltulpen <p. 100) van f. i3 Er werden af en toe uit het Noor den van Frankrijk sneeuwklokjes aange boden, welke van 4—9 ct. per bos konden opbrengen. Het beste plumosus-sn ij groen noteerde tot 60 ct. per 10 ranken. Aan de veilingen van potbloemen en -planten was steeds een flink aanbod van velerlei gewas sen. waarbij de azalea's de massa vormden. Begonia's komen weinig meer voor. terwijl de cyclamen steeds meer, ook door het ach teruitgaan der kwaliteit, op den" achter grond geraken. Hortensia's kwamen er al bij flinke hoeveelheden, ook verschillende primula's terwijl de cineraria's eveneens haar intrede deden. De handel droeg als regel een levendig karakter en voor goede producten golden bevredigende prijzen. Hetgeen omtrent het zakenleven ln de UnH vernomen wordt, is van dien aard, dat men zich geen goede voorstelling kan vormen van de oogenblikkelljke verhoudingen, omdat aan den eenen kant van vooruitgang en aan den anderen kant van een kleine inzinking melding wordt gemaakt. Waar de Amerikaansche beurzen echter ge- ruimen tijd in hooge mate onder den invloed hebben gestaan van de gebeurtenissen ln Europa, daar kan een politieke ontspanning ln het oude werelddeel aan de ontwikkeling van de Amerikaansche fondsenmarkten wellicht be vorderlijk zijn. Zaterdag viel te New York een kleine verbetering waar te nemen, maar de stijging was niet indrukwekkend. 0 De middagbeurs. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was bij den aanvang van de week van kalmen aard en niet noemenswaardig toe genomen Desniettemin gaven verschillende spe cialiteiten duidelijke teekenen van aanwezig heid. waardoor op de markt nog een zeker cachet van activiteit werd gedrukt. De stem ming was echter aanmerkelijk verbeterd. De koersen verschilden wel niet veel bij die van Zaterdag, maar onder beurstijd werd toch op vrijwel alle afdeelingen een opwaartsche rich ting gevolgd en het beste bewijs, dat de markt veel beter was gedisponeerd, werd wel hierdoor geleverd, dat van realisaties vrijwel geen sprake meer was. De kalmer beoordeeling van de poli tieke situatie speelde hierbij een voorname rol. Het vastere verloop van Wallstreet en de aan gename tendenz. die vandaag te Londen viel waar te nemen en die overigens ook grooten- deels op rekening van de politiek kon worden gesteld, droegen tot het betere beurssentiment het noodige bij. De belangstelling werd in de eerste plaats ge trokken door de claims Billiton Mij., die onder beurstijd geregeld in een grooten open hopk werden verhandeld. De eerste transacties wer den afgesloten tegen omstreeks f. 410, hetgeen dus. rekening houdende met den koers der aan- deelen zooals die Zaterdag j.l. was. beneden de theoretische waarde kon worden genoemd. Reeds spoedig echter openbaarde zich goede vraag, zoodat in een snel tempo een stijgende lijn werd gevolgd en midden-beurs werd gehandeld tegen prijzen in de omgeving van f.460, waarna on geveer een evenwichtstoestand intrad. Op de Petroleumafdeeling was weinig te doen. De belangstelling was verre van groot. Bij de opening werd gehandeld op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen en heel lang zaam aan trok de noteering een kleinigheid naar boven. Van de Suikerfondsen brachten H.V.A.'s eenig leven in de brouwerij en daarby kon een be paald vaste stemming worden waargenomen. Bij de opening werd op ongeveer het vorige slot peil afgedaan en daarna kon een koerswinst van een goede vijftal punten worden geboekt. De min der courante Suikeraandeelen waren door elkan der genomen prijshoudend. De Scheepvaartmarkt was stil en gaf niet veel bijzonders te zien. Scheepvaartunies werden aanvankelijk een paar punten beneden Zater dag afgedaan, doch later op den middag kon een klein herstel worden geconstateerd. Tabakken waren verwaarloosd, waarbij slechte betrekkelijk geringe koersverschillen waren op te teekenen. Rubberfondsen hadden een zeer beperkte markt. Amsterdam Rubbers bewogen zich echter aanhoudend boven de 200 grens'. Diverse In- couranten trokken een kleinigheid aan. Aan Industrieelen werd nauwelijks aandacht geschonken. De koersen van de toonaangevende aandeelen waren nauwelijks veranderd. Voor Amerikaansche fondsen was de tendenz eveneens verbeterd en verscheidene der toon aangevende aandeelen werden iets boven de Amerikaansche pariteiten genoteerd. De om zetten waren echter klein. Een groote hoek vormde zich in de aandeelen Common Wealth and Southern in verband met de berichten inzake de overneming der be zittingen door de Tennessee Valley Autority,. Anaconda's gaven slechts geringe affaire te zien De belegglngsmarkt was stil. De Nederland sche staatsobligatiën en de obligatiën Neder- landsch-Indië waren zoo goed als onveranderd. Voor de Fransche fondsen was de stemming niet slecht, maar het was niet gemakkelijk transacties tot stand te brengen, De Duitsche markt was kalm en ongeveer prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.671/*: Berlijn 74.32Parijs 4.90'/i; Brussel 31.29; Zwitserland 4185; Kopenhagen 38.70; Stockholm 44.67*/*; Oslo 43.60; New York 1.85 3/16; Praag 6.37; Lire Bankpapier 5.65. Prolongatie Part. dis. 1/8; Daggeld 1/4;- Registermarken 27 13/16; Handels- sperrmarken 7 5/16; Reismarken 46; Bank papier 21. AMSTERDAM. 6 Februari. De verklaringen in den grooten fascistischen raad afgelegd, hebben niet veel nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Wel is gebleken, dat de onrustbarende geruchten, welke, met betrek king tot de door Mussoli te houden redevoering, de ronde deden, uit de lucht waren gegrepen. Desniettemin hebben die geruchten in het laatste gedeelte van de afgeloopen week hun werk gedaan, in zooverre de beurshandel door de onzekerheid, die er door te voorschijn werd geroepen, werd geschaad, terwijl de stemming op ongunstige wijze werd beïnvloed. Het gaat er echter veel op lijken, alsof de geruchten, welke omtrent, de politiek herhaaldelijk in om? loop komen, worden gelanceerd door elemen ten, welke er zeker niet op uit zijn. om een gevoel van gerustheid te voorschijn te roepen. Hoewel ae politieke situatie nog allerminst is opgeklaard en de uitlatingen van Roosevelt inzake de gedragslijn van de Ver. Staten met betrekking tot de Europeesche politiek, aardig wat verwarring hebben gesticht, ziet het er op het oogenblik toch niet naar uit, dat catastro- phale gebeurtenissen voor de deur staan en kan weer aandacht worden geschonken aan aange legenheden van zuiver economischen- en financieelen aard. Met groote belangstelling wordt het verloop van zaken in de Ver. Staten gevolgd, omdat men er allerwege van overtuigd is. dat een flinke op leving in Noord-Amerika aan den economischen toestand over de geheele wereld in het bijzon der ten goede zou komen. AMSTERDAM, 6 Febr Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 375 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 68—76 ct.; 2e kw 58 —66 ct; 3e kw. 50—56 ct. per K.G. slachtge- wicht; 85 Melk- en Kalfkoeien f. 180260 per stuk; 37 Vette kalveren: 2e kw. 52—60 ct; 3e kw. 4453 ct. per K.G. levendgewicht; 123 Nuchtere kalveren f. 5—8.50 per stuk; 44 Scha pen f. 14—25 per stuk: 532 Varkens: Vleesch- varkens. wegende van 90—110 KG. 57—58 ct- Zware varkens 56—57 ct; Vette varkens 55—56 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken LEIDSCHENDAM. 4 Febr. Blesse Paard 2692 kipeieren f. 3.40—1.10 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. Vrije Veiling 4 Febr. 5700 kipeieren f. 3,15—4.25 per 100 stuks. ROTTERDAM. 6 Februari. Aanvoer totaal 2400: Vette runderen 647: Vette kalveren 229: Nuchtere kalveren 15; Schapen en lammeren 804; Varkens 704. Prijzen per K G Vette koeien le kw. 72. 2e kw. 60, 3e kw. 38—48 ct: Vette ossen 66. 58 3848 ct; Vette kalveren f, 1.35, 95, 6575 ct:»Varkens c levend gewicht) 48 47 45 ct; Schapen 49. 43, 33 ct; Lammeren 53 47] 42 cent. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. f. 21. 3e kw. f. 18; Lammeren 20. 17. 13. ROTTERDAM. 6 Febr. Buitenlandsche granen, tOp de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs, bij minstens 5 last gezond, boordvrij). Stemming flauw. Rogge: Bahia Blanca 74/75 K.G. stoomend f. 8.75. La Plata 74/75 K.G. aangekomen f. 8.65 N - Russische 76 77 K.G. disp. f8.75. Zuid- Russische 76 77 K.G. disp. f. 8.75. Donau 73/74 K.G. disp. f. 8.40 Gerst iper 2000 K.G.) La Plata 64/65 K.G. stoomend f 156. La Plata 68/69 K.G. stoomend f.158 50 Amerik. No. 3 disp. f.156 Poolsche 70 71 K.G. dagel: verwacht f.158 Donau 61 62 K.G. disp. f. 156, Zuid-Russische 65 K.G. disp. f.158. Haver (per 100 K.G.i La Plata Clipped 55 56 K.G. stoomend f 6.90. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata aan gekomen f. 160, stoomend f 160.50. La Plata cinquantino disp. f. 193. Amerik. gele No. 2 dagel. verwacht f. 158.50, stoomend f 159. Gele Braziel aangekomen f158. Mixed Ben- guela aangekomen f. 158 Donau Gele aan gekomen f 157, Gele Zuid Russische disp. f. 159. Donau Gaifox/Besaraab dagel. verw. f. 158, stoomend f. 157. Boekweit (per 100 K.G.) Poolsche Herrschafts geladen ge -t. f. 8.05. Manchoerijsche disp. f. 9.05. Amerik. Canad. disp. f. 8.75. Binnenlandsche granen 'per 100 K.G.) Haver f 66.50. Gerst Chevalier f.7.75 8.15. Gerst Winter f7.50—7.80. Rogge f7.70 —8.10: Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kl. groene f 9—10.35. Schokkers f. 10.5012.50.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3