De ineenstorting van het Catalaansche front Jecovitol LEIDJCH DaGRLAD - Derde Blad Maandag i Februari 1939 Verzet zal worden voortgezet in de centrale zone KERK- EN SCHOOLNIEUWS De vluchtelingen Voorkomt verkoudheid en keelpijn. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN Zooals moeilijk anders meer te verwachten was, is het Catalaansche front thans ineengestort. Fran co heeft in het Noorden Seo de Urgel bezet en staat nu vlak bij Pulgcerda; in het centrum zijn de rechtsche troepen voorbij Gerona opgerukt. Of Figueras al bezet is. is twijfelachtig. Aan dc kust is Palamos gepasseerd. Daarmede is het pleit beslecht. Er blijft regeering en troepen der republikeinen niets anders meer over dan te vluchten. De regeering zal naar centraal Spanje gaan, de troepen over de Fransche grens in concentratiekampen. wal gebracht. Ten slotbe wachten in den Col des Abeilles od het geb.ed van Banyuls aan zee 4009 soldaten od machtiging om Fransch gebied te betreden: er zijn schik kingen getroffen om hen naar een con centratiekamp in Argelès aan zee te ver voeren. Een Spaansch ministerie in Frankrijk gevestigd. Het linksche Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft zijn bureaux in de Franschb stad Perpig- nan gevestigd. Zijn voornaamte taak zal bestaan uit het aanleggen van dos siers, waarin de Spanjaarden, die naar Frankrijk zijn gevlucht, worden inge schreven. De Fransche autoriteiten zien toe. dat de werkzaamheden van dit ..ministerie" zich uitsluitend bepalen tot deze admini stratieve werkzaamheden, en dat geen po litiek werk in welken vorm ook wordt verricht. Tegenstand van eenige beteekenis wordt nergens meer geboden. Hoogstens kan men nog spreken van eenige schermutselingen. De opmarsch geschiedt overal in vracht auto's d e voorafgegaan worden door tanks en met machinegeweren bewapende auto's. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Figue ras gistermorgen een bombardement heeft doorgemaakt, dat tot de ergste van den oorlog behoorde. Het aantal slachtoffers is niet bekend: den avond tevoren had vrijwel de geheele burgerbevolkine de stad verlaten. Stroomen vluchtelingen trekken naar Frankrijk De prefect van het departement Pyrenées Orientales raamde Zaterdag het aantal in Frankrijk vertoevende Spaansche vluchtelingen reeds op 80 000. waarbij nog komen 10.000 a 15.000 geïnterneerde mili tairen e.a. Twaalf honderd miliciens van het repu- bükeinsche leger afkomstig uit Catalonië. zijn te Bayonne aangekomen, vanwaar zij naar nationalistisch Spanje werden gediri geerd. Allen hadden namelijk voor Franco geopteerd. Negrin is te 3.45 uur de Fransche grens gepasseerd in gezelschap van den m'nUter van staat Hospitaiet. den minister van onderwijs Blanco, den minister van iustitie Pena en den minister van binnenlandsche zaken. Komez. Het geheele gezelschap reisde in acht auto's waarvan een de sporen van schoten vertoonde. Een correspondent van Havas, die kon doordringen tot in de nabijheid van Negrin eenige andere ministers, heeft vernomen, dat alle schikkingen zijn getroffen voor het overbrengen der regeering naar de centrale zone. De nieuwe zetel der regeering staat echter nog niet vast: Valencia, Murcia en Carthagena zouden in aanmerking komen. De minister yan buitenlandsche zaken, del Vayo. die gistermiddag naar Perpignan was vertrokken is gisteravond in Spanje teruggekeerd in gezelschap van den minis ter van financiën. Mendez Aspe. Gisteravond te 20 uur is de regeering in de nabijheid van Acullana bijeengekomen. Besloten werd. dat Negrin onverwijld naar de centrale zone zou vertrekken. Azana. de president der Spaansche republiek, is Zondagnacht bij den grenspost Las Ilias over de Fransche grens gekomen. Na een diplomatiek paspoort verkregen te hebben, begaf hij zich onverwijld naar Parijs, waar hij eenigen tnd zal blijven. Martinez Barrio was ook in zijn ge- zeischap, evenals minister Giral. De laatste is me* naar Parijs, de eerste niet. Uit Le Perthus wordt gemeld, dat gis tel ochtend talrijke officieele auto's zich een weg door de menigte baanden. In deze auto's was het personeel van het huis van Azana gezeten. Geruchten over oneenigheid tusschen Azana en Negrin de eerste zou den strijd n.et willen voortzetten! vinden tot dus ver geen bevestiging. Ook Companys, de leider van Catalonië en Aguirre, de Backische leider, zijn reeds over de Fransche grens. G stermcTgen is te Port Vendres in twee schepen uit Las Ro^as een dertigtal offi cieren en onder-secretarisssn. die te zamen den generalen staf van de vloot vormden, aangekomen. De beide oorlogsscheepjes, snelvarende vaartuigen elk voorzien van twee lorpedo- lanceerbuizen. maar zonder brandstoffen, kregen verlof cm 48 uur in Port Vendres te blijven in afwachting van instructies c:r adm-ralite't te Toulouse Voorts zijn twee kleine scheepjes met zestien regee- rinzsofficieren door de douane in beslag genomen Eer zeer belangrijke hoeveelheid wapens van Duitsche herkomst werd aan De regeling voor de vluchtelingen. Te Le Perthus is een conferentie gehou den waaraan is deelgenomen door den Franschen generaal Fagalde, de Fransche grensautoriteiten. de Spaansche autoritei ten van La Junquera en voorts o.m. kolo nel Somossa. militair bevelhebber van La Junquera. De conferentie heeft zich bezig gehouden met de regeling der modaliteiten voor het overschrijden der Fransche grens door Spaansche troepeneenheden der re geering. die thans aan de grens staan en naar Frankrijk zullen uitwijken. Eenige duizenden burgerlijke vluchtelin gen wachten nog aan de grens, om tus schen La Junquera en Le Perthus naar Frankrijk te kunnen uitwijken. Zij zullen de grens moeten passeeren voor dat de troepen hun uittocht aanvangen om den weg vry te maken. De uittocht der regeeringstroepen naar Frankrijk werd als volgt geregeld: Eerst zullen alle burgerlijke uitwijkelingen de grens paseeren, dan volgt het automobiel park. en daarop komen de troepen over de grens. Zij zullen, zoodra zij over de grens lijn zijn, de wapens neerleggen. De mitrail leurs worden links van den weg neerge legd. de geweren, handgranaten en andere individueele wapens rechts van den weg. De soldaten zullen door het plaatsje Le Perthus trekken, tusschen rijen Fransche troepen door. Op drie kilometer aan den anderen kant van Le Perthus, zullen zij geconcentreerd worden op een sportveld onder aan den weg van Perpignan. Aan den Spaansohen kant van de grens neemt de menigte, ondanks den ernst van den toestand en de dreigende nabijheid van de rechtsche troepen, van minuut tot minuut toe. De menigte blijft echter rustig en volstrekt lijdzaam. Er worden in de Zuid-Fransche de partementen voorzieningen getroffen voor de interneering van 100 tot 140.000 soldaten van het Spaansche re- geeringsleger. Het concertratiekamp te Argeies, bestaan de uit voorloopige onderkomens, welke in allerijl gebouwd zijn door een deel der reeds ontwapende Spanjaarden, zal 100.000 man kunnen opnemen. Twee andere kam pen. een te Carcassonne en het andere te Prades, zullen de rest van de te internee ren soldaten herbergen. Omstreeks half vijf kwam de eerste re- publlkelnsche legereenheid, een peloton cavallerie, over de grens. De mannen wer den onmiddellijk ontwapend. Thans komen de afdeelingen in onafge broken stroom over de grens. Spaansche kunstschatten naar Frankrijk. Alle vrachtauto's met Spaansche kunst schatten zijn over den pas van Perthus Frankrijk binnengekomen. Zy bevatten 400 schilderijen van groote meesters. Behalve ce werken van de meest representatieve i schilders der Spaansche scholen, n.l. Velas quez, Murillo, Goya en Greco, waren er ook doeken bij van beroemde buitenlandsche meesters, als Rubens, Rembrandt, en van schilders uit de Fransche school. 80 vliegtuigen. 80 vliegtuigen der republikeinen zijn over de grens gebracht. Fransche officieten naar het rechtsche Spanje. De Fransche generaals Dufflcux. Duval, Tillion en kolonel Seganne zijn, vergezeld i van journalisten, te Irun de grens over gestoken. D:ze officieren brengen geen of ficieel bezoek aan het rechtsche Spanje. Zij geven alleen maar gevolg aan de uitnoo- niging van Franco, die vervat was in het I te Burgos gepubliceerde communiqué, waar in aan buitenlanders de gelegenheid werd geboden, zich ter plaatse te komen over tuigen van de onjuistheid der berichten, i volgens welke aan de Fransche grens ver- sterkingswerken werden aangelegd. Geen Italianen in de grens- sectoren. De Fransche militaire autoriteiten te Perpignan hadden zich min of meer bezorgd getoond in verband met de mogelijkheid, dat zich onder de recht sche troepen in de nabijheid der Fran sche grens Italiaansche vrijwilligers zouden bevinden. Franco zelf heeft nu den Franschen medegedeeld, dat hij de Italiaansche divisie, die in den betref- fenden sector opereerde, heeft terug getrokken. FRANKRIJKS HOUDING TEGENOVER IMMIGRANTEN. De Fransche minister van Binnenlandsche Zaken, Albert Sarraut, heeft een rede ge houden, waarin hij o.m. het volgende zeide: ..Frankrijk, dat een land is van 40 millioen inwoners, zag in enkele jaren tijds het aan tal buitenlanders tot boven de drie millioen toenemen, hetgeen dus bijna een tiende van zijn bevolking vormt." De minister gaf voorts een opsomming van de maatregelen om den toevloed van emigranten te beper ken. „Frankrijk", zoo vervolgde hij. ..wil echter geen afstand doen van zijn geest van vrijheid en humaniteit, welke een van zijn edelste kenmerken is. Laten wij den mensch als zoodai^g, wat ook zijn geloof of huidskleur moge zijn, respecteeren. op voorwaarde echter, dat hij in zijn denken, in zijn doen. in zyn levenswijze respectabel is gebleven." Tegen de centrale zone. De rechtsche luchtmacht heeft weer ver schillende plaatsen in de centrale zone ge bombardeerd. waarbij tal van lachtoffers gevallen zijn. Het hevigst waren de gevol gen voor Cartagena, waar voor zoover tot dusver bekend veertig personen ge dood zijn Hiertoe behooren ook twee Brit- sche zeelieden. Zestig personen zijn ge wond. M:n vreest, dat men onder de puin- noopen J-.r getroffen gebouwen nog vele slachtoffers zal vinden. Het afweergeschut heeft een der aanvallende vliegtuigen neer gehaald; dc miachlne stortte brandend in Verder hebben de vliegers een aanval gedaan op Alicante, waar een dertigtal slachtoffers dooden en gewonden te betreuren is. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tand pasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. 7980 (Ingez. Meel.) KANTONGERECHT TE ALPHEN. Aanrijding. Een chauffeur uit Rotterdam had langs den Steekterweg onder Alphen een aanrijding ver oorzaakt. waarvoor hij zich thans moest ver antwoorden. Dr. A. Sch. die met zfjn auto uit Zwammerdam reed, zag de vrachtauto plotse ling op zich aankomen en remde. Door de glad heid van den weg ging de wagen slingeren en botste tegen hem op. De schade bedroeg onge veer f. 50 en voor dit bedrag stelde hij een civie le vordering in. De verdachte verklaarde echter dat de dokter te snel gereden had en dat dit de oorzaak van de aanrijding was geworden. Hij was wel geslipt, doch had door remmen ge tracht een aanrijding te voorkomen. De ambte naar eischte tegen verdachte een geldboete van f. 10 subs. 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering. De veroordeeling luidde conform den elsch. Levenslang invalide. Een vrachtwagenbestuurder had een ongeluk veroorzaakt in den Hoorn, doordat een dekzeil van de auto was gevallen; dit wapperde achter den wagen aan. De motorrijder H. uit den Haag was gevallen, doordat het zeil tegen hem was opgeslagen. H. verklaarde dat de auto met groote snelheid reed en de duo-passagier den chauffeur nog een teeken had gegeven te stop pen. Door den val was zijn bovenarm gebroken, waardoor hij thans voor zijn geheele verdere leven invalide was. daar bekwame doktoren geen hoop gaven op een volledig herstel. Het bleek dat het ongeval te wijten was aan nalatigheid; de ambtenaar eischte een geldboete van f. 10 subs. 10 dagen, waarmede de kantonrechter zich kon vereenigen. Op trottoir gereden. Een inwoner van Bodegraven was met een Fordauto uit de richting Woerden de Noord- straat in gereden en op den hoek op het trot toir gevlogen. De getuige-veldwachter V, uit Bodegraven had het ongeval gezien en ver klaarde dat dit door de groote snelheid was ge komen. By het onderzoek van den wagen was vast komen te staan, dat een stang was gebro ken en verschillende onderdeelen in zulk een slechten toestand verkeerden, dat een breuk on vermijdelijk was. De kantonrechter eischte een geldboete van f.50 subs. 25 dagen. De kantonrechter veroor deelde verd. tot f.35 subs. 10 dagen. Het in be slag genomen motorrijtuig zal worden terugge geven. Water bij de melk. Een veehouder uit Hazerswoude was verbali- seerd wegens het feit dat zich in zijn melk 18% water bevond. Dit feit was geconstateerd op een Zondag; de ambtenaar merkte op, dat ook reeds vroeger op Zondag een dergelijk feit was gecon stateerd. De verdediger erkende het feit. De oor zaak was echter, dat het z.g. blestmelk was. die zeer vet was. De landbouwer had er wat warm water bü gedaan om de melk vlugger te doen doorzakken, daar hij om 8 uur zijn godsdienstige plichten wilde waarnemen. De verdediger legde ook een bewijs van een semi-officleel over waar in wordt verklaard, dat de landbouwer steeds goede melk heeft gehad. De ambtenaar was van meening, dat verdachte goed knoeien kan, dooi er zooveel water bij te doen dat het vetgehalte nog net behouden blijft. Hij wilde echter reke ning houden met de omstandigheden en de gun stige verklaring van het semi-officieele lichaam en cischt een geldboete van f. 75 subs. 30 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot f50 subs. 25 dagen. die alle ouders weten moeten! 1 cm3 Jecovitol garandeeren wij minstens 600 internationale een heden vitamine Afgroei- vitamine) en 100 inter nationale eenheden vitamine D (tegen rhachitis of Engelsche ziekte). Op vitaminen gnjklc laertraan 7994 8R0CA0ES-STHEEMAN A PHARMACIA (Ingez Med.) PREDIKBEURTEN. Boskoop Ons Lokaal i Nleuwstraat)Dins dag nam. 7 uur, de heer J. A. Vellekoop van Alphen. RÜnzaterwoudc Chr. Geref. Kerk: Dinsdag nam. 7 uur, ds. de Smit van Utrecht. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Dinsdag nam. 7 uur. ds. H. A. Lecnmans van Ede. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zetten (als dir. v. d. Heldring- gestichten» K. O. Finkensleper te Oosthem. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Almelo (als hulppred.) J. C. Seegers. cand. te Weesp. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Tweetal te Harlingen: J. P. H. Grootes te Workum en A. P. v. d. Water te Oldeboorn. DS. W. J. J. VELDERS t Na een ernstige ziekte van enkele weken is g.stermorgen te Rotterdam in den ouder dom van bijkans 59 jaar overleden ds. W. J. J. Velders. predikant bij de Geref. Kerk van Rotterdam-Centrum Ds. Velders werd 10 Febi 1882 te Hoorn geboren en was aanvankelijk weikzaam in het banklersbedrijf. In 1919 werd hij can- didaat en deed -n hetzelfde Jaar. op 2 Nov. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Rotte- valle met een predikatie over 1 Cor. 3 7 en 8. na tevoren te zijn bevestigd door ds. D. Hoek van Enkhuizen. Op 18 Juni 1922 werd afscheid genomen van deze gemeente daar ds. Velders het beroeD had aangeno men ,op hem uitgebracht door de Geref. Kerk van Amsterdam voor de Zending on der de Joden. Na bevestigd te zijn door ds. Jac. van Nes Czn. van Den Haag verbond hlf z'.ch op 28 Juni 1922 voor zijn specialen arbeid, aan de Geref. Kerk van Amsterdam met een predikatie over Hand. 5 2931. Vier jaren heeft ds. Velders onder de Joden te Amsterdam gearbeid, waarna hij het beroep aannam, door de Geref. Kerk van Rotterdam-Centrum op hem uitge bracht. Na op 4 Juli 1926 door ds. F. C. Meljster van Rotterdam bevestigd te zijn deed hij op 6 Juli d.a.v. intrede in zijn laatste gemeente, met een predikatie over Deut. 4 1. Bijna 12'/, jaar heeft ds. Velders dus in de Maasstad mogen arbeiden. Na tuurlijk had ook hier de arbe'd onder de Joden zijn volle belangstelling, doch zijn gewone ambtelijke arbeid stond toch steeds od den voorgrond en vooral het zieken bezoek nam veel van zijn tijd in beslag. De overledene was deputaat der Classis Rotterdam voor Kerkvisitatie en voor de Zending onder de Chineezen; deputaat van den kerkeraad voor de zending in de Resi dentie Banjoemas en voorzitter van Ge committeerden van den kerkeraad voor de Zending onder de Joden. Voorts was hij eer-voorzitter van de Jongelingsvereeniging od G.G. „Daniël" en 2e voorzitter van het Werkcomité voor den arbeid in Baltisch- Rusland. Van zijn hand zag het licht: ..Een Oud- Testamentlsch Hervormer (Ezra)" en „Joden en Jodengenooten". terwijl hij ook medewerker was aan het Noord-Hollandsch Kerkblad en aan ,Op den Uitkijk". Ongeveer 2 jaar geleden is ds, Velders ook reeds ernstig ziek geweest. Het nog vrij onverwacht heengaan van ds. Velders heeft in de gemeen .e groote ontroering gewekt. VRACHTAUTO'S REDEN OP ELKAAR. Vier gewonden te Voorthuizen. Onder Voorthuizen op den rijkswee AmersfoortApeldoorn ongeveer 4 KM bulten het dorp, zijn Zaterdag een zware tractor met oplegger en een vee-auto. ge. laden met koeien in volle vaart tegen elkander gebotst, waardoor de vier inzit tenden uit beide wagens wonden opliepen Een aantal koeien uit de veeauto. welke uit Teuge kwam. liep eveneens kwetsuren op. De materleele schade was zeer aanzien lijk: het mag een wonder heeten. dat er geen dooden zijn te betreuren. Vooral de inzittenden van den trailer uit Hengelo zijn op wonderbaarlilke wijze aan den dood ontsnapt, daar de cabine totaal ingedrukt was. De vee-auto was door de kracht van de botsing over den berm, het fietspad en de sloot heen in een naast den weg gelegen weiland geslingerd. De oplegger versperde gedeeltelijk den rijweg. De belde wagens waren geheel vernield. De botsing is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den bestuurder van de vee-auto. die, uit de richting Apeldoorn komende een stilstaande vrachtauto oas- seerde op hetzelfde oogenblik dat de zware treiler met oplegger van den anderen kant naderde. TUSSCHEN WAGEN EN MUUR BEKNELD Landbouwersknecht om het leven gekomen. Zaterdagmiddag om vier uur liep de 26- jarlge landbouwersknecht B Ploeg te Ro- aerwolde, gemeente Roden (Dr.) naast een met paarden bespannen wagen, welke hij de schuur binnenstuurde. Hij raakte hierbij bekneld tusschen den wagen en den muur, De man bekwam zware Inwendige kneu zingen en werd in levensgevaarlijken toe stand naar het R K. ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Hier is hij in het begin van den avond aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. VERDRONKEN TOEN ZIJ HAAR BROERTJE WILDE REDDEN. DS. E. SCHIMMEL. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds. E. Schimmel, Ned. Herv. predikant te Ameide tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Schimmel die nog maar 40 jaar oud is werd reeds een jaar door ongesteldheid verhinderd zijn ambtsbezigheden te ver richten. Hii werd 3 Sept. 1898 geboren en in 1921 candidaat om 21 Jan. 1922 het pre dikambt te aanvaarden te Jaarsveld. In 1925 vertrok hji naar Lunteren welke standplaats 4 Nov, 1928 met zijn tegen woordige verwisseld werd. Ds. Schimmel, die scriba is van het class'caal bestuur van Gouda en praetor van den ring Vlanen behoort tot den Geref. Bond en ontving in zijn ambtelijke loopbaan een groot aantal beroepen. DS. B. C. KOOLHAAS. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds B. C. Koolhaas, Ned Herv. pre dikant te Utrecht, tegen 1 Juni a.s, eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Koolhaas werd in 1874 geboren en in 1901 candidaat in Friesland om 13 April 1902 het predikambt te aanvaarden te Genderen. Vandaar vertrok hit in 1911 naar Zuidland welke standplaats in 1918 met Nij kerke veen verwis eld werd. Sedert 3 Nov. 1919 dient ds. Koolhaas de gemeente van Utrecht. Ds. Koolhaas heeft zich op verschillend gebied bewogen. Hii maakt deel uit van het hoofdbestuur van het Ned. Jongelings verbond, idem van de Confessioneele Ver eenig ng van d- Etangelische Alliantie, van de Algemeene Protestanten; ereen'ging en diende het Chr. ->vmnasium te Utrecht als curator, terwijl hij ook als veldprediker dienst deed en zich voor de Chr. drank bestrijding zeer heeft beijverd. In Utrecht was de wijk „Oranjekerk" aan zijn herder lijke zorgen toevertrouwd. Beiden door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag, omstreeks kwart voor een, was de 14-jarige A. Neven, wonende te Etten (N.-Br.i. op het ijs van een nabij zijn woning gelegen z.g. leemput, een groot stuk land, waaruit men tot op groote diep te het leem had uitgegraven, aan het glij den. terwijl zijn 11-jarig zusje Elizabeth toekeek. Plotseling zakte de Jongen door het ijs. Zijin zusje begaf zich eveneens op het ijs om haar broertje te helpen, reikte hem de hand en trachtte hem uit het wa ter te trekken. Hierdoor brak het ijs onder haar af en geraakte ook zij te water. Een in de buurt spelende knaap snelde weg om hulp te'halen. De heer C. Voesene. begaf zich zonder bedenken te water en wist het Jongetje, dat reeds bewusteloos was, op het droge te brengen. Het meisje kon hij echter niet meer redden. Na een uur dreg gen werd ten slotte het lijkje van het meisje opgehaald. Door toepassing van kunstmatige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten van den jongen op te wekken. (De Crt.) PLOTSELING DEN RIJWEG OVERGESTOKEN. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur stak te Veghel het zesjarig dochtertje van de familie van den Broek bij het spelen plot seling den rijweg over. Od hetzelfde oogen blik passeerde een motorrijder. Het kind werd gegrepen en met hevige wonden opgenomen. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is het meisje overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER DOODEN BIJ BRAND TE LONDEN. Zaterdagmorgen Is brand uitgebroken in een woonhuis in Pentiy Fields, in het Eastend te Londen. Een gezin van vier per sonen is in de vlammen omgekomen. ONGELUK OP DE ITALIAANSCHE VLOOT. Tijdens Italiaansche marine-oefeningen in de Golf van Napels heeft een torpedo torpedoboot Dezza geraakt. Het a artdS® kreeg lichte averij en kon op eigert kracht de haven bereiken. Evenwel bleek, dat de stoompijp defect was geraakt en dat de heete stoom de machinekamer binnendrong. Twee hierin aanwezige militairen liepen hevige brandwonden op, waaraan zij l3tef zijn bezweken, een derde militair werd ge kwetst. FAMILIEDRAMA IN DEN ELZAS. De Poolse he mijnwerker Andreas Hirak, die werkzaam is in de domaniale pota'ch- mijnen van den Elzas, heeft zijn vrouw en zijn vier kinderen van negen tot vijftien Jaren met bijlslagen gedood. De moordenaar is verdwenen. Men ver onderstelt, dot hij in een vijver is gespron gen, welke in de nabijheid van zijn woning is gelegen en waarvan het ijs op vijftien meter van den kant was gebroken. DE- GEZONKEN JAPANSCHE DUIKBOOT. Men meldt, dat zes opvarenden van de Japanschc duikboot, die ter hoogte van Kioesjoe is gezonken, gered zijn Het lot van de 81 andegpn ls niet bekend. Aan de N.V. „De Overdekte", ten doel heb" bende de verkrijging enz. van aandeelcn baden en zweminrichtingen enz., gevestigd Haarlem. Wllsonpleln 9 rood. Is voorloops surséance van betaling verleend. Bewindvoer der is mr. Julius Hoog te Haarlem. in de week van 30 Jan. t/m. 4 Febr. werden in Nederland 47 faillissementen uitgesproken. O 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10