DE „OFFERTE" VAN ROOSEVELT LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Februari 1939 Derde Blad No. 24191 j?sie Jaargang 1BUITENL. WEEKOVERZICHT Spanning en ontspanning „Zoo'n degenparapluie lijkt mij juist iets voor U, mevrouw". Vrouw tusschen twee wagens bekneld Zvrare verkoudheid C3SM KARSOTE GEMENGD NIEUWS Misdrijf in het spel Veerboot loopt aan den grond Het ijs is nog zwak De wereld blijft ten prooi aan elkaar opvolgende ups and downs! Zoo schijnt het pat er eenige verbetering aan den horizon zichtbaar wordt, zoo wordt het zwerk we derom zwaar bewolkt. En met dit al is er natuurlijk van werkelijke ontspanning nog geen sprake Vele woorden zijn deze afgeloopen week gesproken en, iaat ons eerlijk zijn, veel wij zer is de wereld er niet door geworden. Men Praait om elkaar heen, doch de kaarten «orden niet open en bloot op tafel gelegd. Noodwendig gevolg: een gissen en raden r.aar elkaar"s troeven en zwakheden, zeer citeenloopende oordeelen en oordeelvellin gen. Het begon met de rede van den Fuehrer! Over het algemeen waren de prognoses te voren nog al gunstig, verrassingen waren i.g. niet te verwachten. Het is zoo uitge komen, Hoewel enkele malen nog bitter en verbitterd, vooral tegen de Joden en „oor logshitsers" samen zijn beide categorieën nu volgens Duitsch oordeel eenmaal oor- taak van de spanningen in de huidige we reld was de rede in algemeenen zin ge matigd van toon en inhoud. Weliswaar moet dit mede worden toegeschreven aan het niet-aanroeren van diverse gevaarlijke aangelegenheden, doch het verraste niet temin aangenaam en hoewel in zekere kringen het wantrouwen natuurlijk niet als bij tooverslag verdween, dat mocht ook niet worden verwacht, openden zich toch eenige verre perspectieven op de mogelijk heid van vader overleg. Waarmede reeds heel wat zou zijn gewonnen, dat zal ieder moeten erkennen. De wereld van het oogenblik is nu eenmaal weinig geëigend om over te gaan tot directe conferenties. Deze zullen naarstig en voorzichtig moeten vorden voorbereid, opdat niet door te veel haast en onvoorbereidheid eer kwaad dan goed wordt gedaan. Voor het eerst erkende Hitier feitelijk, oat de economische situatie in het Derde Rijk niet bepaald rooskleurig is, al werd dit uit den aard der zaak niet ronduit ge legd. Maar de dringendste en dwingendste passage was toch wel die. waarin de Fueh rer den eisch stelde omtrent meer export als noodzakelijk om het Duitsche volk in het leven te houden. Men mag zich even wel afvragen, hoe dit met het Duitsche systeem der autarkie in overeenstemming is te brengen Politiek was de toezegging van steun aan Italië bij een aanval op dat land het be langrijkste. doch hoever die toezegging be slist gaat, is moeilijk uit te maken. In Ita lic neemt men het zoo op, dat Duitschland zich zonder meer achter de Italiaansche fischen heeft gesteld, ook al zou Italië ter verwezenlijking daarvan de aanvaller zijn. Of dat de juiste uitleg is? Laat ons ho- pen, dat de practljk hierop geen antwoord tehoeft te geven: Italië blijft zich echter ag hullen In geheimzinnigheid ten aan- Èn van zijn eischen. Wel worden niet- sfficieel alle reeds vermelde eischen over eind gehouden, doch officieel is nog altijd sten enkele eisch gesteld en daarop komt het toch aan. Wanneer het wachten is op het einde van den oorlog in Spanje, mag men nog eenig geduld hebben, want de re publikeinen denken er nog niet aan om het verat op te geven. Blijkbaar verwachten zij nog, dat de toestand in Europa hen te hulp zal komen, doch veel kans op ver wezenlijking geven wij hun niet meer, daar voor is het voor hen te kort dag geworden. Hun positie is zoodanig geschokt, dat een lang volhouden vrijwel tot de onmogelijk heden is gaan behooren. Zelfs in landen, die in meerderheid ideologisch achter de tepublikeinen staan, ziet men de realiteit zich baan breken, zie hoe Frankrijk blijk baar een aparten onderhandelaar naar Burgos heeft gezonden! Of zou hedenavond de Duce den sluier opheffen, nu de groote fascistische raad bijeen komt? Zoo zeker is het echter nog niet, want de verdere ontwikkeling van de algemeene situatie is niet bepaald gunstig voor vérgaande eischen. Want hoezeer algemeen wordt erkend, dat Hitier gematigd heeft gesproken en de Britsche premier zich reeds uitliet, dat er misschien aanleiding in gevonden zou kun nen worden voor verder contact, de oppo sitie ten spijt, toch wordt evenzeer toege geven, dat met woorden alleen de verbete ring niet is te bereiken. Op de woorden tullen daden moeten volgen en juist hier hokt het nog altijd. Goed beschouwd is men zelfs nog geen stap verder gekomen in dit opzicht. Men was echter al zeer tevreden, dat de atmosfeer was verruimd, dat de stemmin- «en waren opgeklaard en meende, dat zoo doende wellicht de kiem zou zijn te leggen voor besprekingen, die tot ware ontspan ning zouden kunnen voeren, maar men had te vroeg gejuicht Daar kwam opeens van over den haring- vijver een geluld, dat ln Europa momen teel eerder zorg baart dan dankbaarheid wekt, hoewel men het andersom zou mo gen ver,vachten. Zooals bekend, hadden de Vereenigde Staten totduver pertinent ge weigerd om ook 'maar eenige kleur te be kennen in de Europeesche aangelegenhe den, al was bekend, dat in breeden kring de sympathie uitgaat naar de Westersche democratieën, gelijk ook moeilijk anders te verwachten was. Steeds heeft Amerika zich verre gehouden van den Volkenbond, wei gerde het om zich op eenig punt vast te 'eggen in ons werelddeel Wel waren de verhoudingen met Duitschland reeds zoo danig afgekoeld, dat men niet ver meer af was van het afbreken der betrekkingen, d°ch dit was meer ideologisch aan om an- «ere redenen. En nu heeft president Roo sevelt plotseling verklaard al is officieel nog gezwegen! dat de Westersche de mocratieën legen contant geld zooveel oor logstuig in Amerika kunnen koopen als zij wollen, zelfs staats-materiaal. waardoor op overduidelijke wijze partij wordt gekozen 'egen de totalitaire staten! Het beteekent een volkomen ommekeer in Amerika's hou- djng en tevens een totale ommekeer ln de a'?emeene verhoudingen. Men kan immers licht bevroeden, wat het leggen wil. dat Amerika zijn onnoemelijke Productie-mogelijkheden achter de demo cratieën wil stellen! Onnoodig te zeggen, ™t dit de positie van Engeland en Frank- ''rt niet weinig versterkt Het bewijs 111 net negatieve wordt overigens gelevera, 115 men ziet, hoe Duitschland en Italië "Keren. Er zijn bijkans geen scheld woorden genoeg tegen Amerika en tegen NOODLOTTIGE BOTSING IN DEN MIST. Op den nieuwen weg te Poeldijk is gis teravond om acht uur de 24-jarige mej. H. van der K.. wonende aldaar, bij een bot sing tusschen een paard en wagen en een bestelauto om het leven gekomen. Mej. van der K. stond aan de achter zijde van den stilstaanden bodewagen van den heer Paalvast uit Poeldijk om een pakje in ontvangst te nemen. Terwijl de voerman den wagen openmaakte naderde uit de richting 's Gravenhage een bestel auto uit Naaldwijk. Door den zwaren mist zag de bestuurder den stilstaanden bodewagen te laat en met een luiden klap botste de auto tegen den wagen. Hierbij geraakte de vrouw tus schen de beide voertuigen bekneld. Zij werd zes meter meegesleurd en was op slag dood. Een jongen, die bij het paard stond, sloeg door den schok tegen den grond en liep een hersenschudding op. De chauffeur en de voerman bekwamen geen letsel. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. onmiddellijk verlicht door ln- haleeren van de bacteriën- doodende Ka r*o te-dampen. F 0.70 en F 1.— per flacon.' 7885 (Ingez. Med.) president Roosevelt! Natuurlijk hebben de Joden het weer gedaan, zooals alles wat den totalitairen staten niet aangenaam is, op den rug der Joden wordt geschoven. Men vraagt zich echter af, wat president Roosevelt kan hebben bewogen om juist nu aldus uit den hoek te komen, nu voor het eerst sinds langen tijd ln Europa een kans, hoe klein dan ook nog. was geboren om verder te komen. Meent hij oprecht, dat er van de totalitaire staten in wezen niets is te verwachten, dat zij op denzelfden voet zullen doorgaan als totdusverre? En vrees de hij voor een herhaling van Muenchen, waar de democratieën immers zijn versla gen? Het Is nog niet te beoordeelen, maar gezien de actie rondom Roosevelt's aan kondigingen zal dit raadsel vermoedelijk wel worden opgelost. Te meer, waar in Amerika degenen, die willen vasthouden aan de oude neutraliteit, zich opmaken voor krachtig verzet. Democraten en repu blikeinen zijn beide tegen het dictatuur stelsel, maar de scheidingslijn omtrent de wijze van optreden daartegen loopt dwars door deze partijen heen. En hoe zullen Frankrijk en Engeland reageeren op Roosevelt's geste, die uitein delijk nog niet is goedgekeurd in Amerika zelf? Frankrijk, dat zich door Italië het meest bedreigd voelt, is vrijwel unaniem ingenomen met Roosevelt's optreden, waar door steun in het vooruitzicht wordt ge steld, die niet hoog genoeg is aan te slaan. In Engeland zijn de meeningen meer ver deeld. daar men voelt, dat Chamberlain's politiek eenigszins doorkruist wordt door de nieuwe Anierikaansche houding; ook al voelt men blijdschap over het eindelijk meer openlijk partij-kiezen van den groo- ten broer vanover den Oceaan. Nieuwe onzekerheid ligt over de wereld! ARBEIDER DOOR AS VAN MACHINE GEGREPEN. Doodeüjk ongeluk te Woerden. Gistermiddag om ongeveer twaalf uur is de negentienjarige H. Stuivenburg. werk zaam bij de pannenfabriek de Rijn, te Woerden, door een drijfas van zijn ma chine gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer ls naar het algemeen zie kenhuis te Woerden vervoerd en daar en kele uren later overleden. BRAND TE OUDE PEKELA. Gistermiddag omstreeks twee uur brak te Oude Pekela door onbekende oorzaak brand uit in de aan de zg. Grootstukken gelegen behuizing, toebehoorend aan den heer A. Eefting en bewoond door het ge zin H. Bruintjes. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. bestreed het vuur met drie stralen doch kon niet verhinderen, dat de geheele behuizing tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon slechts weinig wor den gered. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. En nu hebben wij kwesties van het twee de plan althans voor het oogenblik als de Duitsche eischen inzake koloniën, door Hitier wel aangeroerd maar niet rechtstreeks gesteld, de moeilijkheden der Belgische regeering-Spaak etc. nog niet eens ln het geding gebracht. Evenmin als het plotselinge verzet der sovjets tegen de antl-komintern-actie, tot uiting gebracht in het sluiten van het gezantschap te Boe dapest, daar Hongarije toch geen zelfstan dige politiek meer blijkt te voeren, doch aan Duitschen leiband heet te loopen. Men mag het beschouwen als een waarschuwing aan het adres der overige landen in Europa's Oosten om zich daarvan verre te I houden. Actie verwekt tegen-actie! DE DOOD VAN DE OUDE VROUW' OP DE LIJNBAANSGRACHT TE AMSTERDAM. Bü de politie te Amsterdam heeft zich een vrouw aangemeld, die in de woning Lijnbaansgracht 308 aldaar, waar eergis teren de 67-jarige vrouw M. E. Kerkelaan- Mulder levend is verbrand, heeft geslapen, doch die ree ds vroeg in den ochtend naar haar werk is gegaan en eerst van het drama vernam, toen zij 's avonds thuis kwam. Deze vrouw heeft verklaard, dat zij dien morgen, ln denzelfden tijd, dat een buur vrouw een man naar de woning van het slachtoffer heeft zien gaan, een twist gesprek bii juffrouw K. heeft gehoord, dat ongeveer een kwartier duurde. Zij heeft hier echter geen verdere nota van geno men en is kort daarop naar haar werk gegaan. Voorts is komen vast te staan dat dertig gulden, welke de oude vrouw iedere eerste van de maand van haar zoon krijgt zijn verdwenen. Het vermoeden dat hier van misdrijf sprake moet zijn, neemt thans vasteren vorm aan. PASSAGIERS PER ROEIBOOT VAN BOORD GEHAALD. Gistermiddag om vijf uur is de stoom- veerboot „Hoofdingenieur van Elzelingen", welke van Maassluis naar het eiland Ro zenburg was vertrokken, ten gevolge van den mist cn den sL.rken stroom afgedre ven en tegen een steenen dam in de rivier gevaren, waardoor de roerketting brak. Het schip is daarna nog een heel eind door de eb meegevoerd en op een zandplaat geloo- pen, 150 meter van den oever en ander halve kilometer van het eiland verwijderd. Er bevonden zich 25 passagiers aan boord o.w. de burgemeester van Rozenburg, mr. N. Vernède en de predikant, ds Brouwer. Voorts waren er drie personenauto's en een autobas van den dienst MaassluisBrielle op de boot. De passagiers zijn in het be gin van den avond met een roeiboot van het schip gehaaid en naar het eiland ge bracht. De mist bemoeilijkte deze wijze van transport zeer. De veerboot kwam na eeni- gen tijd vrijwel droog te zitten als gevolg van het ebgetij. Getracht zou worden bij hoog water het schip met behulp van een sleepboot vlot te krijgen. WAAGHALZEN IN LEVENSGEVAAR. Gistermiddag waagden zich te Opheus- den (Geld.i vijf jongens op het ijs van de onder water geloopen uiterwaarden, dat pas sedert een nacht was dichtgevroren. Aangezien het nog niet sterk genoeg was zakten de jongens er allen doorheen. Een hulpbehoevende, die in de omgeving woont, zag van zijn woning uit het ongeluk ge beuren en waarschuwde door luidkeels roe pen eenige voorbijgangers, die onmiddellijk reddingspogingen in het werk stelden. Met veel moeite konden de kinderen op het droge worden gebracht. Vier hunner kwa men er met een nat pak af. De vijfde, een jongen van tien jaar, was buiten bewust zijn geraakt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij kon spoedig bij kennis worden gebracht, waarna de knaap naar zijn woning werd vervoerd. Een vierjarig jongetje B. G„ wonende in de Bullstraat 38, te Den Haag, is gister middag door het ijs in de Laakkade gezakt en verdronken. Hij had een takje op het ijs gegooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jon gen verdween in de diepte. Zekere B., wo nende Spilstraat 26 bracht den knaap op het droge en de geneeskundige dienst ver voerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar men nog geprobeerd heeft met toepassing van kunstmatige ademha ling den jongen in het leven te houden. Zuiks tevergeefs want de jongen heeft dit waagstuk met den dood moeten bckoopen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ OUDEMOLEN. De dieseltreln, waarvan gistermorgen de eerste truck door een botsing op den on- bewaakten overweg bij Oudemolen ont spoorde, heeft men ln het begin van den middag in de rails kunnen brengen. De trein is vervolgens naar Groningen ge sleept. Omstreeks drie uur werd het verkeer, dat over enkel spoor werd onderhouden, over beide sporen hersteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRIE DOODEN BIJ ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK. In een munitiefabriek bij Warschau is tijdens het laden van munitie een granaat ontploft. Drie personen werden gedood en verscheidenen ernstig gekwetst. ZEVEN AUTO'S BOTSTEN OP ELKAAR. Tusschen Delft en Overschie. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie kwam gisteravond tengevol ge van den mist een auto in botsing met een tegenligger. De defect geraakte wagens vormden een groot gevaar voor het ver keer, zoodat al spoedig op de eerste aan rijding een tweede, een derde en een vierde volgden. Tenslotte stonden niet minder dan zeven auto's gehavend op den weg. Drie der voertuigen waren zoo bescha digd. dat ze moesten worden weggesleept. De bestuurder van de bestelauto uit Den Haag werd gewond. Hij is in het gasthuis te Delft verbonden en kon toen naar zijn woning worden overgebracht. DE MOONEYS GAAN VAN ELKAAR. Tom en Rena Mooney zijn u't elkander gegaan, omdat, naar Tom Mooney, de vrij gelaten oud-leider in de V c... neen klaard. in de afgeloooen 16 jaar hun levensopvattingen geheel en volkomen on- vereen'gbaar met e"'-ander zijn «eweden. BRANDWEERLIEDEN DOOR PUIN BEDOLVEN. Bü een brand in een pakhuis te Syra cuse Italië i is het dak ingestort waardoor acht brandweerlieden onder ru n bedolven werden. Hoewel de berging werkzaamheden nog worden voortgezet heeft men de hoop opgegeven deze mrnschen nog levend te voorschün te brengen. SLACHTOFFERS VAN OVERSTROOMINGEN. Ten gevolge van overstroominzen van den Ohio en zijn rivieren zün naar be kend is. in Oh o Maryland en West r- ginia iV. St. i dertien personen om het leven gekomen. Men vreest dat er nog vier dooden zullen zijn. Tal van personen zün dakloos geraakt.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9