BINNENLAND Wa!!^™.Jwr Bij den dood van Deibier LEID5CH DAGBLAD - Derde Biad Zaterdag 4 Februari 1939 Extra dienst op Nieuwjaarsdag noodzakelijk Anli-Rev. Partijconterentie automobilisten De kanonnen voor Leeuwarden LAND- EN TUINBOUW De varkensprijzen Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Een tragisch einde van een tragisch leven PUBLIEKE BELANGEN GEDOOGDEN NIET MEER VERTRAGING. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Roosjen: is het juist, dat aan het personeel van het bureel brievenpost, af deeling expeditie binnen- en buitenland, te Amsterdam c-s.. op Zondag 1 Januari JJ. extra-dienst is opgelegd? heeft de minister de minister van blnnenlandsche zaken bevestigend ge antwoord. Op de vraag: indien ja. is de minister dan niet van oordeel, dat deze maatregel in strijd is met de verklaring in ae memorie van ant woord op de pastbegrooting voor 1939. waarin gezegd wordt dat door de bedrijfs leiding gestreefd zal worden naar verdere beperking van den Zondagsdienst? heeft de minister geantwoord, dat deze maatregel met bedoelde verklaring niet In stfljd is, aangezien wegens de opeenhooping van correspondentie bij de jaarwisseling een belangryk omvangrijker Zondagdienst op gelegd had moeten worden, indien niet juist door de bedrijfsleiding ook in dit bij zondere geval gestreefd was naar de grootst mogelijke beperking van dien dienst. De publieke belangen, die aan het P.T.T.-bedrijf zijn toevertrouwd, gedoo- gen niet belangrijke vertragingen op de eerste werkdagen der weck in de uit reiking der poststukken te doen ont staan. Ten einde den Zondagdienst tot den kleinst mogelijken omvang te be perken. is in dit geval, waar de Maan dag na den Nieuwjaarsdag, die op Zon dag viel, niet geheel als een normale zakendag behoefde te worden be schouwd, met een vrij belangrijke ver traging in de uitreiking der stukken op dien dag genoegen genomen. Alleen daardoor is het mogelijk geworden den dienst op de groote kantoren op Zon dag 1 Januari JJ. binnen redelijke gren zen te houden. De gisteren in hotel De Witte Brug te Scheveningen voortgezette tweedaagsche conferentie vanwege de Anti-Rev. Partij werd ook gedeeltelijk bijgewoond door den minister-president, dr. H. Colijn, die door den voorzitter, den heer J. Schouten met een enkel woord werd toegesproken waarin hij de blijdschap der aanwezigen vertolkte over de aanwezigheid van den bewindsman wien hij Gods zegen toebad om in onge broken kracht zijn verantwoordelijk werk voort te zetten tot heil der gemeenschap. Later op den dag heeft dr. Colijn zelve ook het woord gevoerd, waarbij hij mede deelde niet de ge'neele zitting te kunnen bijwonen. Spr. had met belangstelling het referaat van den heer Schouten en het deoat gevolgd en vond daarin aanleiding er op te wijzen dat het onjuist is van een plan-Westhoff te spreken, wijl de Regee ring niets anders heeft gedaan dan ir. Westhoff opgedragen een inventarisatie te maken van de werken die voor uitvoering in aanmerking komen. Het rapport van den heer Westhoff zal dan dienen tot basis voor de regeeringspiannen. Alsvorens de vergadering te verlaten heeft ds. M v. Grieken. Ned. Herv. predi kant te Rotterdam, wn. vice-voorzitter van het Centraal-Comlté der A.R. partij tot dr. Colijn onder instemming der conferentie een vriendelijk woord gericht. Voor het debat met den heer Schouten over diens referaat over: „De financiering der Overheidsuitgaven voor werkverschaf fing en werkverruiming" gaven zich niet minder dan 14 heeren op, nJ. D. Gosker. wethouder van Apeldoorn, P. Goedendorp. schoolhoofd te Rotterdam. A. v. Rij van Rotterdam, dr. J. Ridder van Den Haag, A. Warnaar. burgemeester van Hazers- Woude, ir. G. Keiler van Zwolle, C. Maris van Den Haag, A. Bootsma van Enschede, mr. E. J. E. G. Vonkenberg, wethouder van Gorlnchem. dr. F. L. v. Muiswinkel van Den Haag. B. Meilink van Zwolle en dr. J. W. Noteboom van Scheveningen. Uitvoerig heeft de heer Schouten de verschillende debaters beantwoord waarbij hij gelegenheid vond op tal van actueele zaken rakende de financiering van de werkverschaffing en de Overheidsfinan ciën nog in den breede in te gaan. De heer K. Kruithof van Utrecht heeft als lid van het Centraal-comité, den heer Schouten onder instemming der conferen tie dankgezegd voor zijn instructief betoog dat een geanimeerd debat uitlokte en voor Zijn argumenteerende repliek. De heer Schouten heeft aan het slot van dc conferentie een woord van opwekking gesproken in verband met de komende j Statenverkiezingen en er opgewezen dat de werfkracht van het A.R. beginsel daarbij moet worden tentoongespreid, waarna hij de bijeenkomst, die ook den tweeden dag werd bijgewoond door den minister van F'nr--i»n. mr. J. A. de Wilde, met dank gebed sloot. op zeer ernstige wijze gedupeerd zijn door de hoogst onrechtvaardige inhouding van 10"op hun pensioen. Als wij opmerken, dat een groote meer derheid der Tweede Kamer aan de regee ring heeft duidelijk gemaakt, dat deze kor ting ongedaan gemaakt moet worden en deze desondanks toch nog wordt toegepast, dan meenen wij, dat Uwe Majesteit's op merking: „Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn, indien de omstandigheden nog drukkender en benau wender zouden worden en hij zich niet ge dragen zouden voelen door de gemeen- sohapsgedachte" precies het gevoel van de gepensionneerden bij de Spoorwegen weer geeft. waar deze een pensioen, meestal onvoldoende voor een behoorlijk levenson derhoud. ziet gekort en dit alles gebaseerd op' financieele overwegingen. Inderdaad voelen zach de gepensionneer- den de paria's onzer samenleving en dat te meer waar vrijwel een enkel persoon, ge zeten in hoogheid, zijn macht misbruikt tot handharing van dezen onredelljken toestand. Wanneer Uwe Majesteit dan ook zegt: „Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw", dan ls dat een woord geheel volgens onze eigen gevoelens, die mee willen bouwen 3an de „breede ge meenschapegedachte" door Uwe Majesteit voorgestaan. De gedachte van moreele en geestelijke herbewapening, kan alleen gebaseerd zijn op rechtvaardigheidszin, deze kan alleen gefundeerd worden bij een volk hetwelk niet eiken dag het hoofd breekt hoe den dag van morgen te bereiken. Dit is nu met een zeer groot deel van de geoensionneerden het geval Zij worden op zeer onrechtvaardige wijze behandeld en weten niet hoe zij van hun eeriijk verdiend, maar te klein pensioen moeten rondkomen. En wanneer Uwe Majesteit te verstaan geeft, dat het noodlg is te streven naar voorziening in de nooden van hen „die buiten hun schuld slachtoffer zijn gewor den van de huidige economische omstan digheden" dan is dat zeker noodlg voor de gepensionneerden bij de Spoorwegen. Wij doen daarom een eerbiedig beroep op Uwe Majesteit om aan de Regeering duidelijk te maken, dat het uit dient te zijn met de onrechtvaardige korting op de pensioenen van de gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen. De K.N.A.C. waarschuwt de wegge bruikers voor de mogelijkheid van gladheid op de gedeelten van wegen, waarlangs zich boomen bevinden. De mogelijkheid is namelijk niet uitgeslo ten dat bij opvriezend weer de van de boomen gedooide rijp gladde plekken doet ontstaan, waarop plotseling rem men zeer gevaarlijk kan zijn. Den weggebruikers wordt er op gewe zen dat zij goed zullen doen daarmede bij hun gedrag op den weg rekening te houden. WEDEROM LEIDER N. S. B. IN INDIK AFGETREDEN. Gelijk dezer dagen uit de procedure van ir. v. d. Laaken contra ir. Mussert nog eens in herinnering werd gebracht, werd de heer v. d. Laaken juist een jaar geleden ont slagen. Als zijn tijdelijke opvolger op Java werd benoemd de heer De Jong. die sinds dien echter voor de N.S.B. bedankte. Daarop volgde de benoeming van kapi tein Becking. Ook deze is dezer dagen als zoodanig verdwenen en al opvolger is aan gewezen de heer Boldingh. „Vad." VRAGEN VAN DEN HEER POLLEMA AAN DE REGEERING. Het Eerste Kamerlid Pollema heeft den ministei van algemeene zaken en aan de ministers van defensie en van buitenland- sche zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat door de regeering aan Gedeputeerde Staten van Frieland, desge vraagd, te kennen ls gegeven, dat een vol doende luchtverdediging van het Provin ciaal Electriclteitsbedrijf slechts kon wor den verkregen, indien dit- bedrijf, al of niet met financieelen steun van enkele particu lieren. bereid was de kosten van het nood zakelijke afweergeschut benevens een eer ste munitieuitrusting aan het Rijk te ver goeden? Heeft de regeering er kennis van geno men, dat Gedeputeerde Staten voornoemd, van oordeel, dat dus Rijksdefensie geen voldoende bescherming bood. voor de win- terzitting 1938 bij de Provinciale Staten een voorstel aanhangig hebben gemaakt tot het wijzigen van de kapitaalsbegrootlng van het P.E.B voor het jaar 1939 door verhoo ging met f. 60.000, welk bedrag zal worden besteed voor het doen aankoopen door het Rijk van een batterij luchtafweergeschut, welke uitsluitend bestemd vcor het. P.E.B. bediend zal worden door eigen personeel der centrale, niet of buitengewoon dienst plichtig. toegevoegd aan den vrijwillegen landstorm? Heeft- de regeering kennis genomen van de bezwaren tegen dit systeem, ontwikkeld in „Het Volk" d.d. 24 Januari en ..De Stan daard" d.d. 1 Februari j.l. en ls de regee ring niet van oordeel, dat de defensie uit sluitend rijkszaak behoort te blijven en dat elke inbreuk daarop het nationaal karak ter ervan zou schaden? Is de regeering bereid, indien bovenbe doeld systeem onverhoopt toch Ingang mocht vinden ondanks de daaraan ver bonden grondwettige en practlsche bezwa ren. met de meeste nauwgezetheid tc be vorderen. dat de volkenrechtelijke positie der vrljwilllgers-bedlenlngsmanschappen volstrekt zuiver zij en ls zij alsdan niet van oordeel, dat te dien einde deze man schappen bij voorkeur niet deel behooren uit te maken van het eigen personeel der te verdedigen centrale of fabriek. Dagbladreclame is direct merkbaar. De Amerikaansche Ohevrolet-dealers verkochten in Juni j.l. 45.610 wagens. De cijfers wezen er op, dat voor de maand Juli een omzet van 38.000 auto's te verwachten was. Optimisten becijferden dat de verkoop in elk ge val niet boven de 45.000 uit zou komen. De verkoopsorganisatie ont wierp echter op korten termijn een reclame-campagne, uitsluitend in dag bladen, en ziet, de verkoop in Juli steeg tot 51.071 of 33 °/o boven de ver wachting. Doelmatige dagbladreclame zorgde er tevens voor, 135.669 tweede- handsche Ohevrolets te verkoopen. De dagbladreclame bleef nog resultaten afwerpen in Augustus. Het is te be grijpen, dat de dealers, die zooveel wagens, nieuwe zoowel als tweede- handsch, waren kwijtgeraakt, in een buitengewoon gunstige positie waren gekomen. Zij stemden dan ook op hun congres wederom eenparig voor het machtige verkoopshulpmiddel dagbladreclame. 7888 EERVOL ONTSLAG VAN MR. G. KIRBERGER. Bij Kon. Besluit is aan mr. G. Kirberger op zijn verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rechte lijke betrekkingen aan den lande bewezen. Mr. G. Kirberger ls 8 Februari 1869 te Amsterdam geboren. Hij volgde het gym nasium te Nijmegen en promoveerde op 26 November 1893 te Utrecht op het proef schrift: „Eenige vragen betreffende het endossement en de orderclausule". In dat jaar vestigde hij zich als advocaat en pro cureur te Amsterdam, waar hij in 1912 tot raadsheer werd benoemd. In die functie bleef hij werkzaam tot zijn benoeming op 26 Februari 1925 als raadsheer in den Hoogen Raad. In 1929 is hij op zijn verzoek eervol ont slagen als plaatsvervangend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Hij is lid geweest van het algemeen college van toe zicht, bijstand en advies voor het rijks tucht- en opvoedingswezen en voorzitter van den marineraad. De heer Kirberger is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Mlchiel Adr. Z. de Ruyter-eereteeken in goud. Dampo-verkoudheids-baisetn, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbon bons. Doos 25 c. Dampo-neusdruppels, Flacon m. druppelspuitje 60 c. 7924 angcZ' Med BOND A AN GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Door aen Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen is het vol gende adres gezonden aan H. M. de Ko ningin: Met zeer veel belangstelling hebben wij kennis genomen van Uwe Majesteit's rede voering voor de radio op Vrijdag 27 Januari 1939. In deze rede troffen wij gedeelten aan, vaarln Uwe Majesteit blijk gaf niet alleen de ernsrige moeilijkheden, waarin een deel van het. Nederland'che Volk verkeert fe kennen, doch ook een bercep deed hierin zooveel mogelijk te voorzien. BIJ dat deel ls een groep van 20.000 ge pensionneerden bij de Spoorwegen, welke (Van onzen Parijschen correspondent) Bijna eiken morgen zagen de bewoners van de Avenue de Versailles bij de Porte de St. Cloud sinds jaren reeds een oud heertje, simpel, bijna armoedig gekleed, met een valiesje in de hand de breede straat af wandelen en verdwijnen in den gapenden metromond. In de treinen, boordevol met arbeiders en vroege werkers, kende iedereen dat stille mannetje met (het puntige grijze sikje en ofschoon hij steeds in zich zelve gekeerd was en nooit het woord tot ande ren richtte, wist iedereen, dat hij handels reiziger was in parfumerie-artikelen en dat hij met zijn valiesje met monsters de kap perszaken afging om bestellingen op te nemen Ook gistermorgen zag men hem weer de metrotrappen afdalen, langzaam met moeilijken, aarzelenden stap. Plotseling wankelde hij en in zijn volle lengte viel hij neer op den harden grond, bezgisteloos, de oogen gesloten, de lippen samengeknepen. Enkele oogenblikken later werd hij weg gevoerd in een ijlings geroepen ambu- lr. nee-auto en tijdens dien rit naar het ziekenhuis onderzocht een politie-agent zijn zakken om de identiteit van den ouden man. dien iedereen uiterlijk kende, doch wiens naam niemand wist. te weten te komen. In een binnenzak vond hij een por tefeuille met papieren en onwillekeurig kon hij een I-reet van ontoteld? verbazing niet weerhouden: die onbekende was Anatole Deibier. de beul van Frankrijk. Anatole Deibier! Hij heeft wel een tra gisch einde gehad na een tragisch leven. Als lcind was hij vroolijk geweest, had hij gelachen cn gestoeid cn gevochten met zijn kameraden. maar hij hrd toch nooit goed begrepen, waarom zoo dikwijls zijn school kameraadjes hem vermeden, hem nariepen en uitscholden voor beul. Tot hit eindelijk lator. teen hij het lyceum van zijn geboor testad Rennes bezocht, de reden begreep, die zijn ouders zorgvuldig vcor hem ver borgen hadden gehouden: hij was zoon. I-)"in7"on en achterkleinzoon van b"ul»n Die afstamming is d" toe-Ht eewer-t van de f-miiie Paju:-r die rcren-o-nkelifk km. ten waren te Altenberg in Beieren Dc overgrootvader van Anatole Deibier Louto Joseph, emigreerde naar Frankrijk en ves tigde zich te Lyon, waar hij gedurende eenigen tijd cafébaas was, doch de zaken gingen slechts en in 1820 trok hij naar Lyon. waar hij knecht werd van den stadsbeul Desmouret. Hiermede begon het tragisch lot van de familie Deibier, een lot, waaraan geen hunner meer ontkomen zou. De zoon van LoUls Joseph, Joseph Deibier, werd in 1858 door Keizer Napoleon III be noemd tot „grand executeur de toute la Bretagne", een titel, waarop hij niet weinig Irotsch was en die hem zelfs zoo naar het hoofd steeg, dat hij meende een gepre destineerde rol te vervullen. Zijn zoon, Louis, zag met afgrijzen zijn toekomst te gemoet, hij trachtte aan den greep van het noodlot te ontkomen, werd ambtenaar aan een ministerie. Doch het was nu een maal voorbestemd, dat de Deiblers beulen zouden zijn en ook Louis ontsnapte niet aan dit lot. want toen in 1871 de Fransehe regeering besloot, dat er nog slechts één beui zou zijn voor heel Frankrijk, werd Deibier benoemd tot dien post. Tot 1898 nam hij zijn functie waar, meer dan duizend onthoofdingen waren door hem verricht en toen kon hij niet meer. Bloedige hallucinaties stegen voor hem op en wanneer hij een terechtstelling moest verrichten verbeeldde hij zich met bloed bedekt te zijn, ofsohoon zijn kleeren even schoon en zuiver waren als die der hem om ring ene'.? magistraatsnersonen Den toten Januari 1899 verscheen een decreet in de staatscourant, waardoor zijn zoon Anatole tot zijn opvolger benoemd werd. 31 jaren was hij toen oud en even als zijn voder had ook hij liet onmogelijke geprobeerd, om aan zijn noodlot te ontko men. Op 20-jarigen leeftijd was hii winkel bediende geworden en liij droomde reeds van een rustig leventje van kleinen burger. Fen jong meisje had bij ontmoet, dochter van den timmerman Heurteioup, fabrikant van guillotines, leverancier van de heeie wereld enkele jaren geleden werden er nog drie door China besteld en in zijn verbeelding had hii zich al e?n heelp toe komst ongebouwd Pech de fabrikant van guillotine" vel "ere!» de hand van -.(In ter ran d"b ronn van dvt h"ul Ttof den jongen Delbler verschrikkelijk aan, hb' werd stil en in zichzelve gekeerd en hi' I begreep, dat niets hem aan zijn lot Iron 1 doen ontsnappen. Wel troostte (hij zich in zijn vrije uren met wielrijden. nam zelfs met succes deel aan wielerwedstrijden, doch zijn levenslot was afgeteekend, hij zou de opvolger worden van zijn vader. Het was gedurende een nacht in Maart 1882 Voor het eerst werd hij door zijn voder wakker geschud: ..Het ls tijd, Ana tole". Hij voelde zich zelf als een ter dood veroordeelde, toen hij daar voor het eerst zijn vader hielp bij de tcreohtstelling van den vadermoordenaar Lantz. Tot 1899 stond hij zijn vader als hulp bi], doch gelukkig had hij één troost in het leven, zijn vrouw, die hij tijdens wielerwed strijden ontmoet had en die door haar op offerende liefde vergoedde, wat de men- schcn hem met instlnctmatigen afkeer ont hielden, een afkeer, die zoover ging, dat hij een bijnaam had aangenomen, om niet overal onmiddellijk uitgesloten te worden en die zelfs de oorzaak was, dat zijn eenige dochter tot groot verdriet van haar vader ongehuwd ouder en ouder werd. In 1899 volgde Anatole Deibier zijn vader officieel op en gedurende 40 jaren ver vulde hij zijn lugubere taak door heel Frankrijk. Meer dan 400 terechtstellingen heeft hij verricht en hij beroemde er zich op de guillotine zoo geperfectioneerd te hebben, dat binnen 30 sec. nadat de beuls knechten den veroordeelde aangegrepen hadden, het vonnis ten uitvoer was gelegd Wie zijn opvolger zal worden? Zijn neef, want het zoontje van Deibier. die waar schijnlijk door het noodlot gedwongen zou zijn geweest het beroep van ziin vader uit te oefenen, stierf reeds op viifjarigen leef tijd door de noodlottige vergissing van een apotheker, die in plaats van een onschul dig drankje een zwaar vergif voor het kind klaar maakte. Ook In dit opricht heeft de tragiek in het leven van Deibier dus niet ontbroken. Deibier. „Monsieur de Paris", zooals de volksmond den beul genoemd had, werd ooor den Staat slechts zeer karig voor zijn diensten beloond, daar hij een traktement van slechts duizend gulden per jaar ont ving met bovendien de verplichting de "iif'c'ine in eoeden staat te houden, op zioh genomen had. Wel werd hem voor elk- ,,rcj.' nog een schadeloosstelling van 125 gulden uitgekeerd, doch alles bijeen was bet niet voldoende om de kosten van de huishouding zijn schoonzuster en haar vier zoons, de beulsknechten van Delbler woonden bij hem in te bestrijden. En daarom zagen de bewoners van de Avenue de Versailles iederen morgen een ouden man met een vall-sie naar r'c metro wan- ('eton cn -ine; Deiblc dc kaoborszak°n af cm onder oen aangenomen naam bestellin gen op te nemen, tot nu een tragisch einde dit tragisch leven heeft afgebroken. (Nadruk verboden) ADRES DER LANDBOUW ORGANISATIES. De drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christelijke boeren- en tuinders bond. de katholieke Nederlandsche boeren^ cn tulndersbond en het Koninklijk Neder' landsch landbouwcomlté, hebben in een schrijven aan den minister van economi sche zaken aangedrongen op verhoogin» I van den prijs, waarvoor de bacon- en I zware varkens uit de markt worden geno men. De organisaties betoogen o.m. het vol. gende: „De varkenshouders hebben steeds te- ieurstellingen ondervonden in den prijs bij den afzet van hun varkens. Eind September, begin October, zjjj 10.000 zware varkens uit de markt geno men, welke in geslachten toestand nam Duitschland zijn uitgevoerd. De overname prijs voor deze varkens was per k.g, ge slacht gewicht 64 cent voor varkens boven 150 k.g. geslacht gewicht en 65 cent vcor varkens beneden dit gewicht Met ingang van 21 November volgde de extra-afname van zouters, waarvan tot midden Januari 50 a 60.000 stuks zijn ge leverd en die nog steeds doorgaat. Thans eohter ls de overnameprijs bepaald op 5) cent per k g. geslacht gewicht voor varkens boven 135 k.g. en 58 cent voor varkens beneden dit gewicht. Dit is pl.m. 23 cent per pond levend gewioht. Tegelijk met het besluit om zware var kens uit de markt te nemen, is besloten om de prijzen van de baconvarkens. welke oo 30 October en op 14 November 1938 reeds telkenmale met 4 cent zijn verlaagd, wederom met 4 cent per k.g. te verlagen. Dit beteekende dus voor de varkenshou ders in drie maanden tijds een verlaging van 3x4 cent is 12 cent per k.g. Deze prijspolitiek wijst in de richting van een aanpassing van de overnameprij zen aan de door vraag en aanbod bepaalde prijzen op de vrije markt. De prijs dei baconvarkens zal dan ongeveer bedragen pi. m. 59 cent per kg. levend gewioht. Onze organisaties mogen er beleefd op wijzen, dat het bij dezen prijs niet moge lijk is de baconmextorii ioonend te maken. Zij vestigen daartoe de aandacht op een artikel van ir. W. de Jong. voorkomend In het Nederlandsch landbouwweekblad van 18 November 1938,. Hierin wordt berekend, dat een prijs van 63.5 cent per k.g. ge slacht gewicht voor baconvarkens voor de inesterij reeds verliesgevend ls. Hoeveel te meer is dat het geval met een prijs vow de baconvarkens van pl.m. 50 cent per kg, levend gewicht. Volgens een recente productiekosten berekening voor zware varkens van de selectiemesterij Giessen-Nieuwekerk geelt een prijs van 27 cent per pond levend ge wicht een winst van slechts f. 5 per varken. Dit cijfer toont aan, welke verliezen er worden geleden bij een prijs van 23 cent. Aan een varken van 300 pond wordt dus bij een prijs van 23 cent ongeveer 7 gulden verloren. Thans worden tegen dezen verliesgeven dere prijs zware varkens uit de markt ge nomen. Het ls zeer te betwijfelen of door dea handelwijze de prijs van de zware varkens tot een ioonend peil zal stijgen. Daar de voederprljzen onveranderd zyn gebleven en door de varkenshouders door deze maatregelen zeer ernstige verliezen worden geleden, worden de klachten steeds luider." Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Aankoopen voor de blikvleeschprodiictle afgeloopen? Van welingelichte zijde werd ons medegedeeld dat de aankoopen van minderwaardige koeien voor de blikvleeschproductle op Zaterdag dezer zulen worden beëindigd. Door een ow commissionairs die op de Leidsche markt gis termorgen nog een 35-tal van deze beesija voor dit doel aankocht, werd zulks aan ons w- vestigd, daar thans de tijd aanbreekt, dat dj weiders inslag moeten doen voor de vetweiding en men wil de prijzen niet noodeloos drijven. Reeds werden gistermorgen nier op de Leidsche markt enkele guste koeien voor» welde aangekocht. Om eenigen indruk van de prijzen te krijgen, willen we deze eun mededeelen. Voor twee stuks goede maar toen reeds afgewisselde beesten werd f. 160165 n* taald en voor een zwaardere f. 195. WIJ taxeeren dat er per Kg. levend gewicht van 34—36 een voor werd besteed en de prijzen zijn momenwei ruim zoo hoog als verleden Jaar om dezen tija. terwijl de slachtveeprljzen met enkele centen per Kg. zijn gedaald. Best staat het er dus mei de veeweiderij op het oogenblik niet voor. de weiders wordt dan ook op het oogenous moeite gedaan om prijsnormen door dc regee ring vastgesteld te krijgen. Een door vakkun* digen vastgesteld schema is daarvoor reeds op gesteld en hierover is J.l. Woensdag beraaoj slaagd. Overigens is er van den veenanoe» weinig bijzonders te vermelden. De toestand in gebruiksvee was zeer traag. moeilijk of niet geheel prijshoudende notccrn1* gen. Het slachtvee ging te Leiden benoprixj vlot van de hand. In het Noorden des W® was gisteren evenwel een flauwe handel me gedrukte prijzen. De wolveemarkt, verliep vooral te Lelden oc vredigend en iets duurder met flinke ww voor export. Men zocht vooral naar beste kws liteit. Ook voor het binnenland was voldoeno vraag. De varkensmarkt was deze week vast. van den boer wordt momenteel 2424 Vit pond betaald. De vraagprijzen zijn thans v> Hier is het antwoord 1. Kort Rapenburg 12. Gerard Dou een Leidsch schilder; hij leefde ïan 1613—1675. 2. Gregoriaanschc tijdrekening. Dit is de in 1852 door paus Gregorius verbeterd® Jullaansche tijdrekening. 3. Struisvogel 120 KM per uur. D" heden der andere dieren zijn: oluW' 20 K.M.; haas 65 K.M.; adelaar 86 K-M en windhond 90 K.M. per uur. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10