LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Februari 1939 OFFICIEELE KENNISGEVING YiSSCHERIJ-BERICHTEtl Vrijwilligers gevraagd voor E.H.B.O.-diensten HET IS NOG NIET TE LAAT! Het hoofd van den Luchtbeschermings- Geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst schrijft ons: De beruchte Septemberdagen, die achter ons liggen, hebben aan ingewijden duide lijk getoond, welke de tekorten zijn van de bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Dat deze tekorten niet alleen in ons land voor den dag kwamen, ontheft niet van de verplichting voorzieningen te treffen. Groote zorg baarde het gebrek aan ge schoolde krachten voor E.HB.O. Laat ons dezen toestand eens voor Leiden bezien. Zoodra gemobiliseerd wordt of reeds eerder, worden in de stad 19 Eerste-Hulp- posten betrokken. Op elke post moeten zich bevinden: Eén leider, drie leden en een ordonnans, te zamen dus 95 personen. Dezen hebben tot taak de gewonden en gaszieken uit de getroffen stadsgedeelten weg te halen en naar de plaatsen, waar zich geneesheer en bevinden (geneeskun dige hulppostente vervoeren- Acht het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst permanente bezetting der Eerste-Hulpposten noodig en dit kan voor weken en maanden het geval zijn dan zijn voor één post drie ploegen van 5 personen noodig. dus voor 19 posten 285 personen7 Dit moéten allen geoefende E.H.B.O.'ers zijn en 40 jaar of ouder: de jongeren zullen voor militaire doeleinden worden opgeroepen. Rekent men nu nog. dat ook in de geneeskundige hulpposten personeel noodig zal zijn. terwijl het vervoer van de geneeskundige hulpposten (vier in j getal) naar de ziekenhuizen eveneens in hoofdzaak door E.H.B.O.'ers zal moeten geschieden, dan bü$tt dat alleen voor den Geneeskundigen Lucht beschermingsdienst op minstens 300 a 350 personen. E.H.B-O.'ers van 40 jaar en ouder (vrouwen en mannen) zal moeten worden gerekend. Aangezien ook vervoer uit gaszones tot hun taak behoort, dienen zij geoefend te rijn met gasmaskers. Ik richt daarom hierbij een dringenden oproep tot allen die in onze Gemeente in aanmerking komen: .iaat U opleiden tot E-H-B.O.'er, opdat wij in tijd van nood op U kunnen rekenen. Het is nog niet te laat! Aanmelding schriftelijk Mare 13a LGD., waar ook inlichtingen omtrent de opleiding kunnen worden ingewonnen. Alleen stalenboeken met dit merk op.de kaft, bevatten R&D behangsels in de* mooie, aparte „Fixa-color" kleuren. Vraag ze Uw behanger nog heden op zicht! Al» U de nieuwe R&D series 16 47 48 49 - 50 of 51 doorbladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! *n Nieuwe kamer, kunstzin nige wanden, lichter, zonniger, rui mer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Rat h a Roodeheef ver BEVORDERINGEN EN MUTATIES BIJ 4 R. I. Bij beschikking van den Minister van Defensie is De sergeant-majoor-administrateur E. J. de Geus tijdelijk ontheven van de functie bij de Intendance Troepen en ter beschik king gesteld van den Commandant 4 R.I.; de adjudant onderofficier J. M. H. Bergas van ÏI-4 R.I. in zijn rang overgeplaatst bij 1-2 R I.; de seTgeant-majoor administrateur J. Trippenzee van 4 R.I. met ingang van 16 Februari e.k. bevorderd tot adjudant onder officier administrateur bij 1-4 R.I.; de ser geant majoor administrateur A H. Bionda van 1-15 R.I. bevorderd op gelijken datum tot adjudantonderofficier administrateur bij ü-4 R.I.; de sergeant le kl. B Beinema van 4 RX op 16 Februari e k. bevorderd tot ser geant majoor administrateur en werkzaam gesteld bij het Landstormkorps Motordienst te Den Haag: de sergeant majoor instruc teur H. van Daalen met ingang van 16 Fe bruari e.k. bevorderd to adjudant onderoffi cier instructeur bij II-4 R.I te Weert; de sergeant majoor instructeur E. C. de Jager van 4 R.I. met ingang van gelijken datum bevorderd tot adjudant onderofficier in structeur bij 11-22 R.I. te Ede: de sergeants le kl. J. G W. v. Kaldekerken, J C Lam- merse, H. C de Vriend en L. J. L M. Haer- deh van 4 R.I met ingang van 16 Februari e.k. bevorderd tot sergeant majoor instruc teur, resp. bij het Infanterie-schietkamp te Harskamp. 1-4 R I 1-1 R.I. en II-9 RX; de sergeant le kl. M. Verdaasdonk van den Staf van 3 R.I. tot sergeant majoor instruc teur bij II-4 RI. 7830 (Ingez. Med.) CHR. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. OOSTERSTR. 16 (HOOFD: W. A. BODEtVES) ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD. De begrooting. Ter kennis van de leden van den Gemeen teraad is gebracht dat de eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats heb ben op Maandag 13 Febr. a.s. De vergadering van den Raad. waarin o.a. de begrooting vpor het jaar 1939 aan de orde zal worden gesteld, zal aanvangen op Maandag 20 Februari as., des namid dags te twee uur. en, zoo noodig, zal wor den voortgezet: Op Maandag 20 Febr des avonds te 8 uur; op Dinsdag 21 Febr. des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Woens dag 22 Febr., des namiddags te 2 uur; op Donderdag 23 Febr., des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 24 Febrdes namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur. A. KIEL Sr. t Trouw dienaar van het Zondagsschool- onderwijs. Gisteren is op den leeftijd van 74 jaren overleden de heer A. Kiel Sr.. die in 1895 oprichter en sindsdien voorzitter is geweest van de Zondagsschool Pred XIla Voor dien tijd was hij reeds 15 jaren aan ver schillende Zondagsscholen verbonden. Dit werk had de liefde van zijn hart. Vele oud-leerlingen zagen in hem een geliefd onderwijzer, dien zij zeker niet gemakkelijk zuilen vergeten. Zijn geheele leven heeft hij aan dit werk gegeven. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Pred. XI la werden zijn verdiensten door HM de Koningin beloond, door hem de zilveren medaille in de Orde van Oranje- Nassau te verleenen. De vele gaven, welke hem geschonken waren, heeft hij te allen tijde besteed aan •het werk dat hem lief was. Op 18 Mei 1938 bedankte hij als lid en werd hij benoemd tot eere-voorzitter. nadat hij 57 jaren het Zondagsschoolonderwijs had gediend. Maandag om halftwaalf vindt de ter aardebestelling plaats op de begraafplaats ..Rhijnhof". CANDIDAATSTELLING PROVINCIALE STATEN. Door de S. D. A. P. Door de afdeelingen van de SXl.A.P. in den Staten-kieskring Leiden is het refe rendum over de candidaatstelling voor de Provinciale Staten thans beëindigd. In de voordracht der Partij-instanties heeft het referendum geen wijziging aan gebracht, zoodat candidaat zullen worden gesteld: 1. H VAN WOUDENBERG, Leiden. 2. J J. VAN STRALEN. Leiden. 3. T GROENEVELD. Leiden. 4 D KRUITHOF. Voorhout. 5. Mevr J. C DE CLERDE BRUIN. Lelden. 6. C. M SIMONSZ. Wassenaar. Met het oog op het bereiken van de eenige jaren geleden door het Partij-con gres vastgestelde leeftijdsgrens zal de heer mr. D A. van Eek geen deel meer kunnen uitmaken van de Provinciale Sta ten. Voor het lidmaatschap van den gemeen teraad heeft de heer Van Eek echter vam het Partijbestuur der S.D.AP. dispensatie gekregen van genoemd besluit. HET THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. „Is de dood een vernietiging?" Men schrijft ons: In het Federatiehuis (Gerecht 101 is een studie-avond van het Theosophlsch Ge nootschap (leider dr. G. de Puruckeri ge houden. met als onderwerp: „Is de dood een vernietiging?" Het antwoord, dat de theosophie op deze vraag geeft, is beslist ontkennend, maar dit korte antwoord vor dert een nadere omschrijving en vooral ook een logische motiveering. Wanneer we in de natuur om ons heen zien, dan wordt het ons duidelijk, dat het geheele leven is onderworpen aan een pro ces van komen en gaan. Menschen, dieren en planten worden geboren, om na een kor ter of langer verblijf hier op deze aarde weer door den dood te worden weggenomen. Dit is ook het geval met werelden, geheele zonnestelsels, die uit een nevel worden ge boren, en na periode van manifestatie, die alleen lang is in verhouding tot den le vensduur van den mensch, weer van het zichtbare gebied verdwijnen. We kunnen ons voorstellen, dat het leven op dit stoffe lijk gebied zich afspeelt op een reusachtig groot tooneel, waar aan den eenen kant de spelers, als de oneindig gevarieerde levens vormen opkomen, om na hun rol te hebben gespeeld, aan de andere zijde weer achter het scherm te verdwijnen. De eerste vraag, die bij het beschouwen van dit beeld in ons opkomt is: „Vanwaar komt deze nim mer ophoudende levensstroom en waar gaat zij heen?" Kan de bron, waaruit zij voort komt niet uitgeput geraken en kan er aan de andere zijde niet een opstopping ont staan?" In de levensbeschouwing van den materialist, ontstaat het leven a. h. w. op den drempel van het tooneel des levens en verzinkt aan de andere zijde, zonder meer in het niet, waardoor het geheele levens- tooneel in de lucht komt te hangen, want er gaat niets aan vooraf en er volgt ook niets op. Dit nu is een consequentie, welke voor den mensch, die ook maar iets in zich voelt van de harmonie, die aan alles ten grondslag ligt, onmogelijk kan worden aan vaard Toch komt ook de leer van onze gods diensten, voor alle levensvormen buiten den mensch. die alleen een bestemming tege moet gaat, feitelijk op het zelfde neer. De theosophie geeft ons echter een verklaring, die aan alle eischen voldoet, die de feiten, zooals wij ze waarnemen, met elkander ver zoent. Spreker zet dan uiteen, dat in het heelal verschillende gebieden van bewust zijn bestaan. Dit, ons stoffelijk gebied, is slechts één daarvan en om hier ervaringen te kunnen opdoen, zijn wij gehuld in een lichaam, dat met dezen toestand van be wustzijn overeenkomt. Dit lichaam is ech ter tevens oorzaak, dat wij op andere be- wustzijnsgebieden niets kunnen waarnemen en daardoor ontstaat de illusie, dat de ver schillende levensvormen uit het niets op komen en later ook weer in het niet terug zinken. In werkelijkheid is het leven van den mensch hier op deze aarde slechts een klein deel van de reis. de kringloop, die de Ego door de verschillende bewustzijnsge- bieden van het heelal maakt. Het aantal spelers op het tooneel des levens, dat b.v. deze aarde is, is onnoemelijk groot, maar beperkt, doch zij keeren telkens terug in een nieuw lichaam, om weer de nieuwere rol te spelen en de ervaringen aldus opge daan weer in zich op te nemen. Is de rol ten einde, dan werpt de mensch zijn stoffe lijk lichaam als een versleten kleedingstuk af en verdwijnt van de aarde, om in andere gebieden rust te vinden en de opgedane er varingen te verwerken. Deze kringloop zet zich voort, totdat de mensch alle ervarin gen, die hier op deze aarde kunnen wor den opgedaan, in zich zal hebben opgeno men Er is dus in het geheel geen sprake van dood, in den zin van vernietiging, maar alleen van een overgaan, van het eene be- wustzijnsgebied naar het andere. STRATENBOEKJE VAN LEIDEN. Bij de N.V. Leidsche Uitgeversmij. alhier verscheen de vierde druk van het officieele Stratenboekje der gemeente Leiden, met plattegrond naar de laatste gegevens van het Bureau van Gemeentewerken, samen gesteld door den heer K. W. Wijk, inspec teur van politie 1ste klasse. Achter het alphabetisch register is nog een lijst van musea en de voornaamste be zienswaardigheden opgenomen. De heer Wijk heeft met deze nieuwe be werking van dit handige gidsje wederom een goed werk verricht, waarvan ongetwij feld velen een dankbaar gebruik zullen maken. Ouderavond. Gisteravond hield bovengenoemde school haar vijfden jaariijkschen ouderavond. Omstreeks halfacht was het feestelijk verlichte gymnastieklokaal geheel gevuld met ruim 300 belangstellende ouders. Ook het Schoolbestuur, vertegenwoordigd door den heer Lourens Bosch, de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden en het bestuur van dg Buurtvereeniging ..Eensgezindheid" gaven door hun tegen woordigheid van hun belangstelling blijk. Na de gebruikelijke opening betraden de leerlingen van het zesde en zevende leer jaar het podium; onder leiding van den heer J. W. van Daalen zongen zij een vier tal liederen. Hierna volgden gymnastiekoefeningen door een groepje meisjes en jongens. De gymnastiekleeraar, de heer J. Wassenaar, kan met voldoening terugzien op de ver richtingen van zijn leerlingen, de standen der jongens hadden ieders verbazing. Het volgend nummer was „Muziek op doek". Het optreden der kleintjes heeft al tijd de warme belangstelling der ouders en de leerlingen met hun onderwijzer, den meer H. v. Westering, moesten nog eens extra op het podium terugkeeren. Het laatste stuk voor de pauze was een „Kleurenspel", voorgedragen door een der tiental groote meisjes. Duidelijk was haar voordracht en lief haar samenzang. De da mes J. W. Boehmer etl M. Langman moesten gelijktijdig met haar leerlingen een dank baar applaus in ontvangst nemen. Van de gelegenheid om een enkel woord te spreken werd gebruik gemaakt door het bestuurslid der school, den heer Inspecteur van het L.O.; den tweeden voorzitter der Buurtvereeniging, den heer de Groot, en namens de ouders door den heer Laman. Hierna volgde een korte pauze, waarin een kopje koffie werd gedronken en door de heeren een sigaartje werd opgestoken. Het laatste nummer van het programma was getiteld: „Het Kind en het Verkeer". Deze lezing met lichtbeelden werd gehou den door den heer D. W. v d Wal, inspec teur van politie der gemeente Leiden, afdee- ling Verkeer. Deze gaf eerst een overzicht van de wording van het verkeer en wees aan de hand van verschillende statistische gegevens op de noodzakelijkheid zich streng te houden aan de algemeene verkeersvoor- schriften. Dit alles werd verduidelijkt door lantaarnplaatjes, waarin het gevaar voor het kind op den openbaren weg in hoofd zaak naar voren werd gebracht. Aan het eind van zijn leerrijke lezing bewezen alle aanwezigen den referent hun dankbaarheid voor hetgeen zij mochten hooren en leeren. Na de sluiting .gingen de ouders in de schoollokalen het werk van hun kinderen bezichtigen en zoo mogelijk met den onder wijzer of onderwijzeres spreken Vooral de tentoonstelling van handwerk stukken van alle leerjaren trok de belang stelling der moeders en het was ook de moeite waard, deze uitstalling te zien. Om halftwaalf volgde sluiting. Heden werden alle leerlingen der school verrast met een versnapering aangeboden door het Schoolbestuur en door het bestuur der Buurtvereeniging, terwijl een belang stellende in de school een keurig uitgevoerd programma, geheel in het teeken van het „Verkeer" staande, den ouders en den ge- nooddgden had aangeboden. 7425 (Ingez. Med.) veel tentoonstellingsruimte, en is het we tenschappelijk gedeelte op een bovenver dieping opgeborgen. Na San Francisco en Honolulu, ging de reis verder naar Australië, waar Sydney, Melbourne, Adelaide, Brisbane en Port Darwin werden, bezocht en vervolgens naai de Aquaria te Soerabaja. Pasar Ikan te Batavia en dat van Onrust, die lang niet de slechtste warén Prachtig was een be zoek aan de koraalriffen, waar de visschen in de vrije natuur konden worden waarge nomen. Van Java ging het naar de Philip- pijnen en Manilla, om ten slotte via een bezoek aan Monaco, huiswaarts te keeren. Naast het wetenschappelijk werk betref fende de Gobioidea. heeft dr. Koumans prachtige exemplaren weten te bemachti gen van de Molusken. Veel materiaal zal bij een excursie nader door spr. worden toegelicht. De voorzitter dankte spr. hartelijk voor zijn interessante voordracht, welke werd verduidelijkt door een groot aantal foto's, gedeeltelijk in kleuren. VIERDE PROT. GETUIGENIS AVOND. Ds. G. Bos over „Wie is de plaatsbekleeder van Christus op aarde?" Evenals de vorige Prot. Getuigenisavon den was ook de vierde en laatste samen komst, welke gisteravond in de Marekerk werd gehouden, zeer druk bezocht Spreker voor dezen avond was ds. G. Bos, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, die sprak over „Wie is de plaatsbekleeder van Christus op aarde?1' In zijn inleidend woord wees ds. Bos op het getuigenis van de Heilige Schrift en van het Gerformeerde Protestantisme, dat de Heilige Geest is. Spr beschreef in het eerste gedeelte van zijn toespraak de oor sprong en de geschiedenis van het paus dom. Voor het ontstaan van het eenhoofdig be stuur (bisschop) in de oude kerk was het Romeinschc wereldrijk het parodisme Het bisschopsambt is echter reeds een verkeer de figuur. Langzamerhand treden de bisschoppen naar voren en*Tn hun midden de aartsbis schoppen en metropolieten. Deze hiërarchie werd door de resp. keizers gesteund met het staatsgezag. Rome kreeg den voorrang. Eeuwenlang stonden het algemeen conci lie en de paus naast elkander. In 1870 werd deze aangelegenheid op het Vaticaansche concilie beslist: de paus was onfeilbaar, Spr wees er op. dat het pausdom op his torische. psychologische en Bijbelsche gron den is te verwerpen. Vervolgens schetste ds. Bos aan de hand van Joh. 16, dat de Heilige Geest de plaats bekleeder van Christus op aarde is. De H G. wordt door Jezus genoemd „de andere Trooster". Hij woont in de gemeente en werkt in de wereld. Hij leidt in alle waar heid. verkondigt de toenemende dingen en verheerlijkt Christus. „Die zal het uit het Mijne nemen en U overhandigen". Hij over tuigt de wereld van zonden, omdat zij niet in Jezus Christus gelooft; van gerechtig heid en wel omdat Jezus aan de rechter hand Gods verhoogd werd. Het werk van den Heiligen Geest is geen mislukking maar dient tot heil der wereld. Nooit kan een mensch, zoo besloot spr., de plaatsbeklee der van Christus zijn, want een mensch kan wel het evangelie aan anderen door geven maar nooit een menschenhart om zetten. Dit doet de Heilige Geest en in de R.K. Kerk is voor dezen geest geen plaats. Aan de firma van Halem en Doornik alhier is gegund het aanle:gen ih werk verschaffing van sportvelden te Haarlem voor f. 33.650 en het aanleggen van een verkeersweg met kunstwerken tusschen Nieuwenhoorn en Rockanje voor f. 39.200. j LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERKARIUM- VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". Lezing van Dr. F. P. Koumans. Dr F. P. Koumans, die een groote reis maakte voor de bestudeering van de vlsch- groep Gobioidea, en in verband hiermede de voornaamste Aquaria ter wereld be zocht, hield voor bovengenoemde vereeni- ging daarover een voordracht. Nadat de voorzitter, de heer W. Zwart, allen hartelijk welkom had geheeten, in het bijzonder den heer W. J. M. Deutz, rédac teur van het Ned. tijdschrift „Aqua-Terra" den heer C. Kramer, medewerker van dit blad, den heer v. Dalen, chef van den Die rentuin in Den Haag, en de vele belang stellenden van zusterver. uit andere plaat sen, nam dr. Koumans het woord. Spr. voelde zijn gehoor mee naar een aquarium te New-York en stond geruimen tijd stil bij de inrichting daarvan. Na Washington en Philadelphia, waar de aquaria van min der belang zijn, ging de reis naar Chicago, waar een prachtig aquarium is, waarvan spr. tal van foto's liet zien. Visschen van elke landstreek zijn hier te bewonderen. In tegenstelling met deze prachtige Inrichting liet spt de gebrekkige propaganda-lectuur zien, welke in Nederland veel beter is ver zorgd. In tegenstelling met Leiden, waar het wetenschappelijk gedeelte op hoog peil staat, doch waar tentoonstellingsruimte vrijwel ontbreekt, is er in Amerika juist HERSCHOLINGSCURSUS VAN HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANTBEDLENDEN. Excursie. Gisteren hebben de deelnemers aan bo- vengenoemden cursus een excursie gemaakt naar de distilleerderij De Fransche Kroon" van de firma Hartevelt en Zn. aan de Langegracht. Op het kantoor der firma werden de cursisten ontvangen door de heeren Ver koren en Chlstiaanse, resp. directeur en adjunct-directeur. De directeur gaf een uiteenzetting van de stichting en ontwik keling van het bedrijf waarna het bedrijf werd bezichtigd, het stoken van jenever, het filtreeren enz. Een en ander werd uit voerig toegelicht. Na deze rondleiding werden de cursisten in het kantoor in de gelegenheid gesteld het product der firma te keuren, wat op zeer hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter der commissie sprak na mens alle cursisten een dankwoord. DISTRIBUTIE ERWTENSOEP IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden, naast de tomatensoep, ook erwtensoep in blik, bij wijze van proef, beschikbaar wordt ge steld aan hen. die thans voor tomaten soep in blik in aanmerking komen. De erwtensoep is verkrijgbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en tegen betaling van 15 cent per blik. 7869 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Drietal in de vacature ds. de Meyere. In de vacature van ds. Ohr. de Meyere is door den kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente alhier het volgende drietal op gemaakt: Ds. J. N. Bieger van Bergen op Zoom; Ds. G. J. Duyvendak van Haarlem; Ds. W. J. Kooiman van Amsterdam. DE PRINSES BEATRIX-BAZAR. Opbrengst bedroeg f. 1600. De in de af^eloopen dagen alhier gehou den Prinses Beatrix-bazar ten bate van het Centraal Genootschap van Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies heeft het prachtige saldo van f. 1600 opgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde: de heer F. W. Henderson (Oegstgeest). Voor het artsexamen le gedeelte: de hee ren J. H. Jaarsma 'Rotterdam». H. A Schreuder (Voorburg) en mei. E Hooykaa;. (Arnhem). Bevorderd tot arts: de heeren J. Auei Voorburg) G. W. v. d. Vorm (Rotterdam), K. Waldeck (Den Haag) en C. de Langen (Rotterdam). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. Afd. Arbeidsbemiddeling, stonden giste ren als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Behangers 27; Baggerlie- den 1; Betonvlechters 30; Betonwerkers 79; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 2; Gla- zenwasschers 14; Granietwerkers 14: Grond werkers 116: Heiers 1; Metselaars 111; Opper lieden 109; Schilders 243; Sloopers 6; Steen houwers 2; Straatmakers 10; Hulp-Straatma kers 14; Stucadoors, Witters 64; Timmerlieden 261; Uitvoerders 10; Voegers 22; Ongesch. Bouwvakarb. 18. Totaal 1155. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 17; Bleekers 20; Vellenblooters 3; Vuurwerkmakers 1: Steenfabr. Arb. 117; Zeepfabr. Arb. 4; Ongc-sch. Fabr. Arb. 63. Totaal 225. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 77; Rei zigers, Colp. 38; Winkelbedienden 31; Etaleurs 3: Incasseerders 17; Musici 6; Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 12. Totaal 187. Hotcl-Café-Pers.: Huispersoneel 14: Huis jongens 3; Kellners 63; Koks 9. Totaal 89. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 69: Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijsten makers 3: Mandenmakers 1; Meubelstoffeer ders 14; Meubelmakers 39; Politoerders 2; On gesch. Fabr. Arb. 43. Totaal 188. Kleermakers: Kleermakers 81; Kappers 5; Schoenmakers 19 Totaal 105. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 44; Land arbeiders 52; Tuinlieden 32; Warmoeziers 15; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 151. Metaalbewerkers: Bankwerkers 88; Blikbe- werkers 27: Burgersmeden 35; Electrlciens 47; Gasfitters 15; Gasmetermakers 1; Gereedschap-, makers 1: Instrumentmakers 1; Isoleerders 7; Kettingsmeden 16, Klinkers 9; Koperslagers 4: Lab. Bedienden 3; Lasschers 9; Loodgieters 34: Machinisten 14; Metaalboorders 5; Metaal draaiers 4: Metaalslijpers 3; Monteurs 29: Pianostemmers 2: Polijsters 2; Ponsers 4; Rij wielherstellers 16: Rijtuigschilders 2; Scheeps timmerlieden 5; Stokers 22; Tegenhouders 11: Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaanders 8: Voorwarmers 3; Vuurwerkers 9; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 45: Zandspuiters 1; Zantivor- mers 4; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 45. Totaal 550. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20; Sigaren- sorteerders 1; Sig. Strippers 3. Totaal 24. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 7; Inge nieurs 1; Teekenaars 11; Werkmeesters 8. Totaal 27. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk- kers 21; Kluwers c.a. 8: Luikers 12; Plaatsnij ders e.a. 10; Spinners 44; Spoolers 2; Sterkers 3; Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 6; Wevers 54: Wolbewerkers 33; Ongesch. Textielarb. 70. Totaal 271. TransportarbeidersEmballeurs 2; Chauf feurs 141; Exp. Knechten 24; Koetsiers 12: Loopknechten 40; Magazijnknechten 68: Schip pers 103; Spoor- en Tramp. 17: Wakers 5: Transportarbeiders 63; Losse Arbeiders 492. Totaal 967. Typografen: Boekbinders 32; Boekdrukkers 15: Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 4; Let terzetters 29: Steendrukkers 1. Totaal 86. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 86: Ovenisten 2: Slagers 62; Suikerwerkers 19; Wfjnkoopers- knechten 13: Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr. Arbeiders 47. Totaal 233. Vrouwen: Kapsters 1; Strijksters 1; Naaisters 13; Winkeljuffrouwen 13; Serveersters 1: Kan toorbedienden 34: Ass. bij Tandarts 1: Ver pleegsters 5; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 2; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 3; Ass. en Huishoudsters 10; Dagmeisjes 8; Dienstboden 12; Kinderjuffrouwen 3; Werksters 42; Fabr. Arbeidstêrs 5; A.V.O. 8. Totaal 164. Alg. totaal (w.o. 14 werkverschaffing) 412 3 Februari 1938 4873 4 Februari 1937 5M0 Ben. 29 Ged. Werkloozen en 40 Vorstwerk- I loozen. Gistermddag is in de aula der Chf- H.BS. wederom .Een uur muz'ek" gehou den waarbij voor de tweede maal in onze stad de heeren Cor de Groot (piano) en Plet Lentz (celloi hun zoo zeer gewaar deerde medewerking verleenden. Zij speel den een interessant programma dat een geestdriftig applaus ontlokte. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN 3 Februari. Per Kr.: Tarbot 1—0.74: Ton-: 0.78—0 58. p« 50 Kg.: Griet 28—11.50; Groote schol 7.50—5»»; Middel schol 7,60—7.10; Zetschol 15.50—11: Kt :chol 15.50—5.30; Boi 2.60-2.10; Schar 7-4'-'») Groote gul 4.80—4.40; Kleine gul 3.60: 'ing 2.90—2.60. Per 125 Kg.: Kabeltcuw 2C- Besommingen trellers: .Vlos" IJM 102 f. I--™; Raaf" IJM 432 f. 1490: Zeeleeuw" IJM f. 1350; „Jennv Elsa" IJM 88 f 1600. i Logger: SCH 19 f. 1370. 1 Kotter: E 315 f. 370.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2