Leiden's Stadhuis in aanbouw Blijde gebeurtenis te verwachten 79ste Jaargang VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 No. 24190 Architect Blaauw zegt: „Bouw kan en moet niet vlugger" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Men kan een Stadhuis niet telefonisch bestellen" Voor de tweede maal op schaatsen I Twee dooden op onbewaakten overweg Omstreeks half Augustus Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Actie voor loonsverhooging en betere loonregeling LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.33 per week .'t. (.0.13 Franco per post f. 2-.3S per 3 maanden t- portokosten.' (roor binnenland f. 0.80 per 3 mn<L> Gezicht uit de hall op de zaal voor officieele ontvangsten. Officieele opening vermoede lijk in het voorjaar van 1940. Het is al weer ruim een Jaar geleden, dat wij in de gelegenheid werden gesteld om onder leiding van den bouwmeester, den heer C. J. Blaauw. kennis te nemen van den stand van zaken, betreffende den Leidsche Stadhuisbouw. Het belonframe was toen juist voltooid en sindsdien zijn de werkzaamheden, zoo als trouwens iedere voorbijganger kan con- stateeren, een heel eind gevorderd. Er wordt wel eens geklaagd, aldus zeide ons de heer Blaauw tijdens een bezoek, dat wij dezer dagen wederom onder zijn leiding aan het bouwwerk mochten brengen, over het langzame tempo, waarin ons Stadhuis verrijst. Die klacht is mijns inziens onjuist en on rechtvaardig. Het is per slot van reke- n!ng niet van belang of een Stadhuis, dat voor eeuwen gebouwd wordt, een half jaar eerder of later gereed komt. Men kan een stadhuis nu eenmaal niet telefonisch bestellen: zóó hoog, zóó lang en zóó breed. Een dergelijk werk kan niet vlugger worden uitgevoerd; 'tmoet het m.i. ook niet. Het zou er noch aes- thetisch, noch technisch belangrijker door worden. De samenwerking met de diverse ge meentelijke en andere instanties heeft niets te wenschen overgelaten. Het tempo van den bouw zou alleen ver sneld kunnen worden, wanneer wij het geld maar voor het grijpen hadden. Wij moeten evenwel trachten binnen de bouw som van 11/4 millioen gulden te blijven, zoodat voor elk onderdeel een kostenbere kening in diverse uitvoeringen wordt ge vraagd. Dat kost extra-tijd, doch het is noodig om straks te kunnen garandeeren, dat het beste resultaat bereikt is met de minste middelen. Ernstige tegenvallers zijn ons tot dus verre bespaard gebleven; alleen heeft de devaluatie ons een strop van f70.000 be- z°rgd, doch dat is algemeen bekend. D? Douw nadert thans een stadium, waarin het gemeentebestuur zelf zal moe ten beslissen met welke kunstwerken het het stadhuis wil verrijken. Ik denk daarbij beeldhouwwerk aan den Vischmarkt- gevel en kunstwerken voor het intérieur: sculptuur, mozaiek, snijwerken, gobelins, taPÜten. elas-in-lood, wandbeschildering, en dergelijke. Het is heelemaal niet moeilijk om hier voor voor een bedrag van f. 100.000 aan op drachten voor verschillende kunstenaars Je besteden, doch daarover moet het ge meentebestuur zelf beslissen. voorzoover den gevel betreft, is de voor Peeldhouwwerk vereischte natuursteen door ons bereids aangebracht. Maar terzake: De bouw in vogelvlucht. ft/ïv 0ctober 1934 betrok mijn staf het oradhuisbouwbureau; de ontwerpen en be efRekeningen waren toen gereed. Het cer$te bestek, dat moest worden gemaakt, was dat voor de slooping der panden in de Koornbrugsteeg en aan de Vischmarkt. Deze perceelen kwamen met uitzondering van den winkel der firma Bernard in April 15)35 vrij. De firma Bernard bleef tot Octo ber aan de Vischmarkt gevestigd. In Juni van dat jaar werd de onderbouw aanbe steed, waarmede in Augustus een aanvang werd gemaakt. Deze duurde precies een jaar, zoodat in Augustus 1936 het beton - frame kon worden aanbesteed. Ook deze bouw vorderde ruim een jaar en kwam in October 1937 gereed. Op 17 November cLa.v. vond tenslotte de aanbesteding van den bovenbouw plaats. Er werden in het bestek daarna nog eenige bezuinigingen aange bracht. zoodat de firma Korswagen in het begin van 1938 met den afbouw begon. Wij zijn nu dus weer ruim een jaar verder en ik mag wel zeggen, dat er in dat jaar vrij veel is gepresteerd. Er is gedurende dien tijd gemiddeld met 50 man gewerkt en momenteel zijn wij LEIDSCHE IJSBAAN GAAT MISSCHIEN MORGEN OPEN |j Voor de tweede maal in j§ dezen winter ligt de baan van E de Leidsche IJsclub geheel E dichtgevroren en op sommige E H plaatsen had de ijslaag he- j| E denmorgen reeds een dikte E j bereikt van 4 a 4l/a centi- E meter. Op andere gedeelten evenwel was deze aanzienlijk minder, zoodat de kans nog E niet groot is, dat de baan E reeds morgen geopend zal E E zijn. De mogelijkheid is ech- E E ter niet geheel uitgesloten; E zulks hangt voornamelijk af E E van de mate, waarin de na- E tuur zich storen zal aan de E voorspelling van de Bildt: E E „lichte tot matige vorst". E De Enkhuizer almanak, die E E wij er ook op hebben na- E geslagen, noemt het tijdvak 14 Februari „winderig en §j §j kouder", doch kondigt van E 58 Februari „nevel" aan. E E m E E Voor hen, die reeds van- daag de schaatsen willen E onderbinden bestaat daartoe. voorzoover onze informaties §j strekken, in Leiden en naaste E omgeving uitsluitend gele- |j E genheid op de banen van hel E tennispark De Krogt te E E Oegstgecst. zoover gevorderd, dat we staan op den rand van de voltooiing van het exte rieur en het begin van den inwendigen afbouw. Over eenige dagen gaan wij hiermede ten volle beginnen. De stucadoors staan om zoo te zeggen klaar, maar ze moeten nog even wachten, totdat de kap geheel dicht is ende temperatuur weer iets stijgt. Wat het Bouwbureau deed. Het is wel eens aardig u het een en an der te vertellen over de werkzaamheden van het Bouwbureau. Totdusverre werden er alleen ten be hoeve van de constructie van 't bouw werk zelf 630 werkteekeningen ge maakt. In dit aantal zijp niet begrepen de on telbaar vele ontwerp-schetsen evenmin als de talrijke teekeningen voor de afzonder lijke bestekken, zooals voor de leidekking, de stalen en bronzen binnen- en buiten ramen, de centrale verwarming, welke tus- schen haakjes nagenoeg is voltooid, de electrische installatie, de bliksembeveili ging, de liften, het carillon, de bekroning van den toren. enz. Het totaal aantal tee keningen bedraagt stellig 2 a 3 maal het aantal, dat ik zooeven noemde. De plaat sing van het carillon maakte diverse wij zigingen van het aanvankelijke torenpro- VRACHTAUTO BIJ ASSEN DOOR TREIN GEGREPEN. Een ernstig ongeluk, dat twee slachtoffers heeft ge- ëischt, is vanmorgen om streeks 9 uur gebeurd ter hoogte van het station Oudemolen, gelegen tus- schen Assen en Vries. Een vrachtauto van den bode Ganzeveld uit Vries, komende uit de richting Oudemolen, is op den onbe waakten overweg bij dit plaatsje door een Dieseltrein gegrepen. De twee inzitten den zijn hierbij om het leven gekomen. Het zijn de 16- jarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-jarige Meer- tens uit Grootegast. (Voor nadere bijzonder heden zie men onder Laatste Berichten). Men meldt ons van officieele zijde, dat het Prinselijk gezin zich tegen het einde dezer maand voor eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoogheid zal aldaar de wintersport beoefenen, terwijl Prinses Juliana op medisch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandigheid, dat er gegronde hoop bestaat, dat in het Prinselijk gezin dezen zomer tegen half Augustus wederom een blijde gebeurtenis mag worden verwacht. BINNENLAND. Moeder en drie kinderen te Amsterdam van 15 M. hoogte uit brandend huis ge sprongen (3de Blad). Regeling van het eindexamen bij lycea met een bijzonder leerplan (4de Blad). De opleiding voor tandarts (4de Blad). Vijf jongens te Leeuwarden door het ijs gezakt; twee dooden (Gemengd, 3de Blad). Wijziging van het karakter der werkver schaffing ingaande 2 April a.s. (2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Zwakke markt - Ach teruitlopende koersen - Amerika lager Nederlandsche Staatsfondsen prijshou dend. BUITENLAND. Nog altijd commentaar op Roosevelt's ver klaringen (Buitenland, 4de Blad). Sovjet-Rusland heft de legatie te Boeda pest op en verwacht, dat Hongarije het zelfde zal doen te Moskou (Buitenland, 4de Blad). Gafencu's bezoek aan Belgrado (Buiten land, 4de Blad). Nieuwe bomaanslagen in Engeland (Bui tenland, 4de Blad). De moeilijkheden in België. Spaak zelfs aangevallen en mishandeld (3de Blad). Tal van personentreinen in Duitschland zullen vervallen (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ject noodzakelijk, hoewel het beginsel het zelfde is gebleven O.a. werd de klokkekamer aanmerkelijk vergroot, terwijl nog tal van andere ver beteringen en verrijkingen werden aange bracht. Bovendien bevat het bestek een groot aantai stelposten, welke de leiding gedu rende den bouw nader moet uitwerken, zooals 't maken van een specialen schoor steen, bronswerken, smeedijzeren hekken, ventilatiekokers, een kap op den schoor steen der centrale verwarming, enz. Werkzaamheden op het terrein. In de bekleeding van het betonframe ls in het afgeloopen jaar niet minder dan 360 kubieke meter zandsteen verwerkt, in to taal liefst 10.000 stukken, die alle afzon derlijk genummerd en op maat gehakt zijn. Voorts zijn 750.000 stuks roode baksteenen verwerkt van een speciaal vastgesteld mo del, welke werden gebakken in de steen- afbriek „Ouderzorg" te Leiderdorp. Voor de dakbedekking is ongeveer 3000 vierkante meter Walesleisteen gebruikt, waarvan de keuze werd bepaald in overleg met het Rijksbureau voor Monumentenzorg. De ko peren torenspits, ontworpen en vervaardigd door de Utrechtsche edelsmeden de gebroe ders Brom. is juist gisteren gereed geko men Op deze spits is de windvaan van het oude Stadhuis geplaatst, welke in de La kenhal is bewaard en die aanmerkelijk is versterkt. De aanleg der electrische installatie is thans in vollen gang, terwijl de ontwerpen voor de intérieurs grootendeels gereed zijn en nog nader worden uitgewerkt. Ook het bestek voor de inarmerbekleeding is gereed. Met. inbegrip van de vloeren zal ongeveer 5000 vierkante meter marmer worden ver werkt; dit lijkt erg veel, doch Ls het in derdaad voor een gebouw van deze propor ties niet. J. De steiger rond den toren verdwijnt bin nenkort; de restauratie van den Breestraat- gevel zal vermoedelijk in Juni van dit Jaar gereed komen, waarna ook de schutting zal worden opgeruimd. En de officieele opening??? Dat kan ik u onmogelijk met eenige nauwkeurigheid zeggen. Dit tijd stip houdt ook al weer verband met den omvang en den aard der op te dragen kunstwerken voor het in- en exterieur. Ik verwacht evenwel: in het voorjaar van 19401 Na afloop van het bovenstaande onder houd. dat plaats vond in het Bouwbureau, maakten wij onder geleide van architect Blaauw nog een rondwandeling door den aanbouw. waar voor den niet-ingewijde nog weinig interessants te genieten valt. Het geheele Stadhuis Ls een aaneenbouwsel van groote. minder groote en kleine ruimten, waarvan de vloeren en plafonds bestaan uit beton, de muren zijn bekleed met een gele Lim- burgsche steen en de zolderingen en op staande wanden worden onderbroken door zware beton-balken en -kolommen Overal in de vloeren zijn vierkante gaat jes uitgespaard voor de lichtleiding, welke ten deele ls aangebracht. De bestemming der diverse zalen blijkt momenteel alleen uit haar afmetingen Het duidelijkst laten zich onderkennen de ruimten voor de officieele ontvangsten, waarvan wij hierboven een foto geven en de raadszaal. Ook dc ruimten voor den ge meente-ontvanger zijn gemakkelijk te her kennen aan de zware kluis en de tralie werken voor de loketten! Zooals men weet worden in het nieuwe Stadhuis alle gemeentediensten onderge bracht. t.w. Gemeentewerken met Bouw en Woningtoezicht, onderwijs, financiën, algemeene zaken, militaire zaken, burger lijke stand en ontvanger. Een uitzondering vormen de geneeskundige dienst, die aan de Mare gevestigd blijft en de Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, die ge combineerd wordt met den Dienst voor Sociale Zaken. Voor het geheele land: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke of Zuid-Westelijke wind. Nevelig tot licht of half be wolkt. Later wellicht toenemende bewolking. Droog weer. Lichte tot matige vorst. IN HET TEXTIELBEDRIJF. De samenwerkende textielarbeidersbon den hebben hier ter stede ledenvergaderin gen gehouden, waar verslag werd uitge bracht van de conferentie met een com missie ad-hoc uit de werkgevers in de textielindustrie alhier. In deze vergaderingen, dringen de arbei ders sterk aan om met alle beschikbare middelen de actie voor verbetering der loonen en een behoorlijke loonregeling voort te zetten Van de zijde der besturen werd er de aandacht op gevestigd, dat de commissie en mr. F. J. J. Trapman, de secretaris der Leidsche Vereeniging van Tndustrieelen, niet bevoegd waren tot het doen van be paalde toezeggingen. Zij hadden zich ech ter bereid verklaard met de overige werkgevers de verlangens der arbeiders nader te bespreken. In de verschillende vergaderingen werd op spoed aangedrongen. Op voorstel der besturen werd besloten het antwoord der werkgevers af te vach ten. Zoodra dit is ontvangen. zullen opnieuw vergaderingen worden gehouden, teneinde indien noodig, te bespreken op welke wijze de actie zal worden gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1