Pijn Instantine Chamberlain vertrouwt gegeven beloften van Italië Thi Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Februari 1939 Derde Blad No. 24188 Zijn visie op Hitler's rede Luchtaanvallen Oppositie niet bevredigd Chamberlain over zijn bezoek aan Rome 't is van fiayc?t GEMENGD NIEUWS Ernstige instorting te 's-Hertogenbosch met Brandbommen LAND- EN TUINBOUW Een slag voor onzen tuinbouw In het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren het aangekondigde debat plaats gehad over het buitenlandsche beleid der re geering. De discussie werd, namens de labour- parlij. ingeleid door Attlee. die ten aanval trok tegen de politiek, welke de Britsche regeering ten aanzien van Spanje heeft gevoerd. Chamberlain antwoordde met een uit voerige uiteenzetting en motiveering van de Britsche zienswijzen in Spanje en elders, waarbii hij gelegenheid vond. te wijzen op reeds behaalde successen der Engelsche pacificatie-politek en enkele woorden te wijden aan de rijksdagrede van Hitier. ATTLEE. „Onder het Britsche volk is een groeien de beroering merkbaar", aldus Attlee bij de inleiding der debatten, „over het onver diende lijden dat Spaansche vrouwen en kinderen hebben te verduren door lucht bombardementen. honger en al die dingen, die zich invermijdelijk voordoen, wanneer een groote bevolking uit haar haardsteden verdreven wordt. Ook krijgt men in Enge land meer en meer oog voor het groote belang, dat de Spaansche strijd voor de toekomst van vrijhgid en democratie in de wereld heeft. Meer en meer krijgen dege nen. die aanvankelijk geneigd waren, den strijd als zuiver Spaansche aangelegenheid te beschouwen, besef voor de gevaarlijke gevolgen, welke een voortdurende inmen ging der continentale mogendheden kan hebben en voor den weerslag op de veilig heid van Engeland en Frankrijk". Attlee zeide te gelooven. dat Chamberlain in het land een groeiend gevoel van afkeer over de houding, welke de Britsche regee ring gedurende den geheelen burgeroorlog heeft aangenomen, zou waarnemen. Alle pogingen, om de Italiaansche deel neming aan het Catalaansche offensief te verkleinen, zijn dwaas, gezien de in Italië zelf afgelegde verklaringen". Zoodra wU merkten, dat de niet-inmen- ging een comedie was. hebben wij voorge steld. dat. de Spaansche regeering gebruik ïou kunnen maken van de rechten, die uit het internationale recht voortvloeien, doch de Britsche regeering heeft dat steeds ge- 1 reigerd". CHAMBERLAIN ANTWOORDT. Minister-president Chamberlain, die met toejuichingen werd ontvangen, zeide. dat Attlee zich tot Spanje beperkt had, afge zien van zekere bittere opmerkingen over de reis naar Rome", waaruit hij afleidde, dat Attlee tegen die reis was (gelach). Wat Spanje betreft, heeft Attlee twee zijden van het conflict aangeroerd. De eene heeft betrekking op de algemeene politiek. Daarover aldus Chamberlain, kunnen wij natuurlijk onmogelijk tot overeenstemming komen. Ten aanzien van het andere, dat ik zou willen noe men het menschelijkheidsaspect, be staat er geen verschil van meening tusschen ons. De berichten over den erbarmelijken stoet van gewonden, ouden van dagen. iTOuwen en kinderen, verminkten, die in bittere omstandigheden zwoegen in de nooge bergen, die Spanje van Frankrijk scheiden, kan niemand lezen zonder ie be seffen, welk een vreeselljk ddng de oorlog is. zelfs in zijn begeleidende verschijnselen en hoeveel verschrikkelijker die oorlog nog zal zijn, als het gebied van het conflict nog zou worden uitgebreid (toejuichingen op de ministerbanken). Ieder moet getroffen zijn door de hulp. die Frankrijk aan de ongelukkige vluchtelingen verleent. Frankrijk heeft alles gedaan, wat eenig volk in derge lijke omstandigheden zou kunnen doen: men is het alle eer verschuldigd. De Britsche regeering helpt zooveel zij tan en zal dat blijven doen. Wij hebben reeds 20.000 pond sterling afgestaan aan het internationale comité voor hulpverlee- Hng aan gevluchte kinderen en wij hebben oog eenzelfde bedrag ter beschikking van het comité gesteld. Ten aanzien van het Fransche voorstel tot het instellen van een vluchtelingenzone aan de grens, zeide Chamberlain te hopen, dat Franco de verzekerine wil geven, dit gebied niet te zullen aanvallen. Het oogenblik aldus Chamberlain is zeker n'et geschikt voor een wijziging van de ori nche politiek van niet-inmenging in opanje. ik ben niet van meening, dat de situatie in Spanje op het oogenblik den Europeeschen vrede bedreigt, doch het is zeer zeker mijn opvatting, dat de vrede bedreigd zou worden indien wij de niet-inmenging zouden prijsgeven en ep een uitgebreide interventie ten gunste van de Spaansche regeering tot s'and zou komen. ]pise,?er.e himenging van dien aard moet epen- uitbreiding van het conflict, het- Brit .1? 5tr«d zou zijn met de politiek der beid wb regeering, die strikte onpartijdig- rech't ret*en' waarom wü Franco niet de kenri Van oor'0f5voerenrie hebben toege- eèn 'S- c'f7e dat hier geen sprake is van toest Zlilveven burgeroorlog, maar dat de van üd gecompliceerd is door inmenging !reemde mogendheden. om,„'„.eei.i zinspeling op wantrouwen der sXini 'P de woorden van Hitler en Mus- Mide Chamberlain: „De slechtste wijze om te bereiken, dat een man, die zijn woord gegeven heeft, het zal houden, is ongetwijfeld hem te zeggen, dat men hem niet gelooft en dat men dan zijn houding baseert op de veronderstelling, dat hij in derdaad zijn woord niet zal houden. Ik ben er zeker van, dat Attlee zich vergist. Te Rome hebben wij opnieuw de verzekering gekregen, dat Mussolini en Ciaho niets van Spanje hebben te eischen, wanneer de oorlog voorbij zal zijn. De politiek van pacificatie blijft voort gang maken. Het bezoek aan Rome heeft onze betrekkingen tot Frankrijk niet ver zwakt." Sprekende over de rede van Hitier zeide de minister: „Ik heb den zeer stelligen indruk gekregen, dat dit niet de taal is van een man, die werkt aan liet plan, Europa in een nieuwe crisis te storten. Er zijn vele passages in zijn rede, waarin hij spreekt van de nood zakelijkheid van vrede, voor Duitsch- Iand, zoowel als voor de andere lan den. Het vertrouwen in Europa wordt ech ter niet gemakkelijk of snel hersteld. Alvorens wij op een definitieve rege ling ingaan, zullen wij verlangen, dat men duidelijk bereid is tot een over eenkomst, zoo niet over algemeene ont wapening dan toch over beperking der wapening. Ik weet, dat, wanneer die tijd komt, dit land bereid zal zijn, zijn bijdrage tot een algemeene pacificatie te leveren". Na nogmaals verklaard te hebben, dat hij van Mussolini en Ciano de bijzondere verzekering had gekregen, dat zij niets van Spanje hadden te eischen, zeide Chamber lain: „Natuurlijk heb ik de gelijke verze kering van Hitier ontvangen." Waarom is het bij de oppositie gewoonte geworden, de beweegredenen van andere volken in een zoo slecht mogelijk licht te zien? Men versterkt het donkere aspect nog door onzen eigen herbewapeningsarbeid voortdurend te kleineeren. Het is een ge woonte. die verantwoordelijk is voor veel onnoodigen angst in het eigen land en tot gevaarlijke misverstanden in het buiten land kan leiden. Ons prestige in het buitenland is echter nooit grooter geweest dan thans: Er is nooit een tijd geweest, waarin onze vriend schap gretiger door andere landen gezocht werd. De betrekkingen tot Frankrijk zijn nau wer en vertrouwelijker dan Wij ons kunnen herinneren, dat ze ooit geweest zijn. Zij gebaseerd op wederkeerig vertrouwen. Met de grootste voldoening hebben wij kennis genomen van de Duitsch-Fransche overeenkomst." Met een verwijzing naar Hitler's rede ging Chamberlain voort: wij allen hebben onze binnenlandsche vraagstukken: nie mand van ons zal afkeerig staan tegenover het denkbeeld, dat de staatslieden van ver schillende landen zich wijden aan de ver betering der omstandigheden van hun eigen wolk." Chamberlain herhaalde wat hij te Bir mingham gezegd heeft, nJ. dat er geen vraagstukken, hoe ernstig ook, zijn, die niet door besprekingen kunnen worden opgelost en voegde daaraan toe, dat het nutteloos is. dergelijke besprekingen te be ginnen. tenzij degenen, die aan de confe rentietafel komen, er allen van overtuigd zijn dat de aanwezigen vrede en tevreden heid willen en geen boosaardige gedachten hebben. VRAAG EN ANTWOORD. Ook in den voor het stellen van vragen bestemden tijd heeft minister-president Chamberlain gelegenheid gevonden, zijn meening te zeggen over de rede van Hitier. „Met instemming," aldus de premier, „heb ik kennis genomen van de passages ln de Rijksdagrede, waarin Hitier den wensch naar meer vertrouwen en samenwerking tusschen onze beide volken uitte. Ik maak van de gelegenheid gaarne gebruik om dezen wensch, die door de regeering en het volk van ons land volkomen gedeeld wordt, te herhalen. Op het oogenblik bestaan er echter geen plannen voor onderhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Enge land. Het verheugt mij in tusschen te kun nen vermelden, dat onlangs besprekingen tusschen vertegenwoordigers der nijverheid in beide landen over verschillende handels aangelegenheden zijn gevoerd." De minister van mijnbouw. Crookshanks. deelde mede. dat. nu de BritschDuitsche steenkolen-onderhandelingen met succes bekroond zijn, de besprekingen tusschen alle belanghebbende landen hervat zullen worden. Het is de bedoeling, dat een alge meene overeenkomst, die door de Britsche regeering altijd als de meest bevredigende oplossing van het vraagstuk van den steenkolenuitvoer beschouwd is, bereikt wordt. DE LIBERALE LEIDER. Na Chamberlain kreeg de liberale leider, Sinclair, het woord Hij zeide er zich over verwonderd te hebben, dat de minister president geen melding had gemaakt van Hitler's aanvallen op drie conservatieve leden van het lagerhuis. Het feit, dat Hitier zekere heeren heeft uitgekozen, die wellicht geroepen zouden kunnen worden in een niet ver verwijderde toekomst een hoog ambt te bekleeden. be- teekent, aldus Sinclair, een inmenging in onze politiek, die den minister-president van deze regeering of van welk opvolgend kabinet ook in verlegenheid moet brengen. Sinclair zeide, dat er op het oogenblik zonder twijfel een gevoel van ongerustheid in de wereld heerscht. Het economische leven is ontwricht, de handel gaat achter uit. Men zal thans de spil RomeBerlijn dwars over de kaart van Europa kunnen zien. Sovjet-Rusland wordt van Engeland vervreemd, terwijl een Duitsche handels missie de Duitsch-Russische handelsbe trekkingen tracht te verbeteren, In Oost en Zuid-Oost-Europa past de eene staat na den andere zijn politiek bij die der tota litaire staten aan Ten aanzien van Nederland zeide Sinclair: „Ik heb gisteren menschen ge sproken, die uit Nederland waren teruggekeerd en tot de conclusie wa ren gekomen, dat daar een ernstige twijfel heerscht. Ik persoonlijk ben een groot bewonderaar van het Nederland- sche volk en ik geloof, dat de Nederlan ders, indien hun onafhankelijkheid be dreigd zou worden, achter hun dijken zouden vechten, wat er ook gebeurt. Wij behooren Nederland de verzeke ring te geven, dat wij het in de ure des gevaars zouden bijstaan, indien het voorwerp van een niet uitgelokten aan val zou worden." Sinclair sprak vervolgens over het Spaan sche vraagstuk en zeide: „Het is hoogtijd, dat wij tot Duitschland en Italië zeggen: Wat ge ln Duitschland en Italië doet, is uw eigen zaak. maar het Britsche volk zal niet dulden, dat ge u bemoeit met de vrij heden van Europa en alleen het Spaansche volk heeft het recht over zijn eigen lot te beslissen." Sprekende over de Italiaansche inmen ging in Spanje zeide de liberale leider: „Ik verzoek den premier vast te houden aan de pogingen zijner regeering, zooals die in December 1937 is bekend gemaakt, toen Eden te Genève een resolutie steunde, waarvan de inhoud was, dat alle partijen de niet-inmengingspolitiek zouden moeten herzien, tenzij spoedig de niet-inmenging werkelijkheid zou worden." Sinclair beschuldigde de Duitsche en Ita liaansche luchtmacht er van, dat zij de laatste twee, drie weken opzettelijk boven steden en dorpen ver achter de vuurhnie, waar geen militaire objecten zijn, vliegen, de vluchtelingen met bommen en machine geweren bestoken, om verwarring te ver oorzaken en de bevolking dwars door de republikeinsche verbindingslijnen te doen vluchten. Sinclair drong er verder op aan, dat de regeering met edelmoediger hand zou geven, om te voorzien in de behoeften der vluchtelingen. Sinclair besloot zijn rede met de opmer king, dat de minister-president één post aan de credietzijde van de vredesrekening heeft geboekt: „Hij heeft een groot deel van het Duitsche en Italiaansche volk overtuigd van den goeden wil en de vreedzame be doelingen, die niet alleen hijzelf, maar al zijn aanhangers in Engeland koesteren. Er zyn ln Duitsahland en Italië vele menschen, die in Chamberlain en zijn parapluie sym bolen van fatsoen, verdraagzaamheid en rust zien, welke gunstig afsteken bij het lawaai en de zelfverzekerdheid van de lei ders der totalitaire staten. VERDER DEBAT. De Labourafgevaardigde Greenwood zeide: Wij vragen niet om inmenging in Spanje. Wij van de arbeiderspartij verlangen, dat aan de republikeinsche regeering weer het recht wordt gegeven, wapens te koopen wanneer en waar zij wil Butler, die namens de regeering sprak, zeide, dat de Fransche regeering haar grens voor een gedeelte der Spaansche vluchtelingen had opengesteld en een be roep had gedaan op de Britsche regeering om bij te dragen tot de voeding en huis vesting van deze vluchtelingen. Wij heb ben aan dezen oproep gehoor gegeven al dus Butler. Butler las verklaringen voor van Negrln en van de autoriteiten te Burgos, die beide den nadruk legden op den wil, dat Spanje onafhankelijk zal zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de Spanjaarden een trotsch, dap- j>er en onafhankelijk ras zijn. Aan beide kanten mogen zij dan al in de ure des ge- vaars buitenlandsche hulp hebben aan vaard; na den oorlog zullen zij terugkeeren tot hun trotsche positie van onafhankelijk heid. Ik blijf ervan overtuigd, dat onder de gegeven omstandigheden onpartijdigheid ln den oorlog de mooiste basis is voor vriendschap gedurende den vrede, die erop zal volgen. Een motie tot verdaging van de zit ting werd daarop aangenomen met 258 tegen 133 stemmen; de Labouropposi- tie heeft tegen gestemd. In antwoord op een vraag betreffende zijn bevindingen bij Mussolini heeft Cham berlain in het Lagerhuis nog medegedeeld, dat de besprekingen te Rome in een sfeer van volkomen openhartigheid gevoerd zijn. „Wij hadden, aldus de Britsche pre mier, niet verwacht, dat de eene partij alle door de andere zijde voorgedragen meeningen zou aanvaarden, doch, hoe wel wij geen overeenstemming op alle punten konden aankondigen, hebben wij ons doel bereikt, daar wij na de besprekingen een helderder inzicht in het standpunt van den ander hadden. Er is in geen enkel opzicht sprake ge weest van een formeele conferentie of van onderhandelingen: de besprekin gen waren informatief en informeel". Chamberlain gaf daarna zijn algemeene Indrukken over de besprekingen weer, „Mussolini zoo zeide hij heeft bo venal duidelijk gemaakt, dat de politiek van Italië een vredespolitiek is en dat hij zijn invloed gaarne ten bate van den vrede zou aanwenden, als de noodzakelijkheid zich te eentger tijd zou voordoen. Onze gastheeren hebben ook verklaard, dat de spil Rome-Berlijn een essentieel punt der Italiaansche buitenlandsche poli tiek is. Wij van onzen kant hebben duide lijk doen uitkomen, dat een nauwe samen werking tusschen Engeland en Frankrijk den grondslag vormt der Britsche politiek. 7707 Het moderne pijnstillende middeA (Ingez. Med.) GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN DOCH GROOTE SCHADE. Gisterochtend heeft in de St. Jorisstraat te Den Bosch in een complex woningen, gelegen achter de drukkerij der firma Smits een instorting van ernstigen aard zich voorgedaan. De bovenwoning, die door de familie van den Griend was bewoond, is gelegen achter de genoemde drukkerij en grenst onmiddellijk aan de Dieze, die tus schen het huis en het tegenover gelegen pand van het fotoatelier Schreurs zijn weg zoekt. Op een gegeven oogenblik liet een tamelijk groot stuk pleister van den schoor steenmuur in de keuken los. Kort daarop hoorden de bewoners met schrik een hevig gekraak. Een deel van den schoorsteen- wand liet los en stortte met veel geraas op den grond neer. Vanzelfsprekend was de ontsteltenis van de bewoners groot en men begreep, dat het huis aan het gevaar van een algemeene instorting bloot stond, een gevaar dat elke seconde grooter werd, omdat het huis naast het water van de Dieze ligt. Hals over kop vluchtte de familie van den Griend dan ook het huis uit. Aan deze snelle vlucht hebben de bewoners het te danken, dat zij niet het slachtoffer geworden zijn van de groote instorting, welke binnen drie minuten volgde en waarbij de gehecle zijwand der woning, ook die van het op de benedenverdieping gevestigde ma gazijn der firma Wiggers, onder groot geraas instortte en in de Dieze terecht kwam. Ook een deel van den gang van het pand der drukkerij Smits stortte in, terwijl het achtergedeelte van het huis der firma Verhulst werd ontzet en losgescheurd. De omliggende panden kregen eveneens te lijden. De aange richte schade is zeer gToot. De gehavende perceelen zijn erg oud. De instorting is waarschijnlijk veroor zaakt, doordat de fundamenten waren ondermijnd. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. De 20-jarige mevrouw Mercy v. d. Lin den. die eergisteravond in haar woning aan den Feyenoorddijk te Rotterdam te dicht bij een kachel kwam. waardoor haar kleeren vlam vatten, tengevolge waarvan zij met zware brandwonden in het zieken huis aan den Coolsingel moest worden opgenomen, is aan de bekomen verwondin gen bezweken. NEDERLANDER IN BELGIË LEVENS GEVAARLIJK GEWOND. Op den straatweg van Kortrijk naar Gent, bij St. Martin (België), is een auto, bestuurd door den 56-jarigen G. de Lange, die van Nederlandsche afkomst is, in volle vaart tegen een tractor met aanhangwagen gereden. De aanhangwagen van den trac tor was geladen met tien ton kunstmest stoffen. Hij stond aan den kant van den weg. De auto van den heer de Lange werd volkomen vernield. De bestuurder bekwam zoo zware verwondingen, dat hij ln hope- loozen toestand naar een ziekenhuis te Gent moest worden overgebracht. De heer de Lange woonde in St. Denis Westrem. KIND VERDRONKEN. Het 2"/i-jarig zoontje van de familie Vaar tjes te Oost er zee (Fr.) is gistermiddag nabij de ouderlijke woning in een vaart geraakt en verdronken. Mussolini verklaarde zich voldaan over de Britsch-Italiaansche overeenkomst ten aanzien van de Middellandsche Zee en her haalde met nadruk, dat Italië voornemens is, zijn uit die overeenkomst voortvloeien de verplichtingen loyaal na te komen. Wij zijn overeengekomen, binnenkort be sprekingen te houden over de grenzen van Italiaansch Oost-Afrika, den Soedan en de aangrenzende Britsche gebieden. Het spreekt van zelf, dat Egypte zal deelnemen aan de besprekingen over den Soedan. Wij hebben niet verheeld, dat wij het be treuren. dat de Italiaansche betrekkingen met Frankrijk den laatsten tijd slechter zijn geworden. Uit de daarop volgende bespreking is ge bleken, dat de Spaansche kwestie de groote slagboom tusschen Frankrijk en Italië is: zoolang de oorlog niet geëindigd is, is het niet waarschijnlijk, dat onderhandelingen tusschen de beide landen nut zouden heb ben. Mussolini heeft duidelijk verklaard, dat Italië niets van Spanje zou eischen, als de oorlog voorbij is. Daarna heeft Ciano lord Halifax nog de verzekering gegeven, dat Italië geen territoriale ambities in Spanje heeft. Over het vraagstuk der ontwapening heb ben we een nuttige bespreking gehad, waarbij is gebleken, dat Mussolini voor stander is van kwalitatieve beperking, zoo dra de omstandigheden gunstiger voor on derhandelingen zouden zijn. Het was verder duidelijk, dat naar de meening van Mussolini, het Joodsche vraagstuk een internationaal vraagstuk is, dat niet door één staat kan worden opge lost." MOTOR TEGEN VERKEERSBORD GEREDEN. Gistermiddag is de 26-jarige P. Bakker, reiziger bij een drukwerkfirma te Hoorn, met zijn motorfiets op den Westerdijk met groote snelheid tegen een verkeersbord ge reden. Hij liep zeer ernstige verwondingen aan het hoofd op en bleef hevig bloedend liggen. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP IN CHILI. Verhoogde werking van vulkanen. Een vleeschspeculant is in Chili doodge schoten en een ander koopman is veroor deeld tot 25 zweepslagen. In de gebieden nabij het terrein van de aardbevingsramp doet zich naar gemeld wordt een verhoogde werking voor van de vulkanen Chilian en Antuco. De aarde beeft herhaaldelijk en de overlevenden ver- keeren in een voortdurenden toestand van alarm. CLARENCE HATRY VRIJGELATEN. Clarence Hatry die in 1930 in Engeland werd veroordeeld tot 14 jaar dwangarbeid wegens het verduisteren van fondsen, is de vorige week vrijgelaten. Bij zijn arrestatie was Hatry een der meest bekende personen uit de city. Hatiy en drie andere personen, die te zamen de leiding vormden van een aantal maat schappijen. bekend onder den naam .Matry-groep". bekenden schuldig te zijn aan valschheid in geschrifte. Hatry is eerder vrijgelaten om zijn goed gedrag in de gevangenis. VONNIS TEGEN DE WEDUWE BECKER DEFINITIEF. Het Belgische hof van cassatie heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de weduwe Becker, die door het assisenhof van Luik ter dood was veroor deeld wegens vergiftiging. Het hof heeft geen aanleiding gezien om dit vonnis te wijzigen, zoodat het doodvonn's thans dus definitief is. DE STORMEN IN HET OOSTEN DER VEREENIGDE STATEN. Naar Reuter uit New York meldde, heeft de sneeuwstorm in het Oosten der Ver- eenigde Staten ten minste 32 dooden ge- eischt. EEN BOM ONTPLOFT. In het gebouw van de commissie tot hulp aan het republikeinsche Spanje te Brussel is een bom ontploft. De helsche machine bevond zich in een pakket, dat den avond tevoren was aangekomen, volgens opgave uit Sint Nicolaas. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat het adres van den afzender te Sint Nicolaas niet bekend is Gelukkig bevond zich op het oogenblik van de ontploffing niemand in het gebouw. Wel werd het huis ernstig beschadigd en zijn talrijke documenten vernield door het begin van brand, dat ontstond. Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Engeland gaat een deel van onzen export verbieden. VREES VOOR DEN COLORADOKEVER. Naar het „Alg. Handelsbl." van een En gelsche relatie verneemt, die nauw betrok ken is bij den invoer van Ned. tuinbouw producten, heeft de Britsche regeering in principe besloten, om den invoer van Ned. versche groenten, niet geteeld in kassen, benevens van aardappelen, met ingang van 15 Mei as. te verbieden, voor zoover deze producten zijn geteeld ten Zuiden van een lijn. welke loopt langs het Noordzeekanaai, via Hilversum en Arnhem naar de Duitsche grens. Deze drasnsche maatregel wordt ge motiveerd met de vrees voor insluiping van den Coloradokever of eieren en larven daarvan. Door dit verbod zal vooral worden ge troffen de export van aardappelen, sla, bloemkool en peen. Wat laat-tgsnoemde twee producten betreft bestaat de moge lijkheid. dat zy alsnog zullen mc-rn wor den ingevoerd, ir-ar dan 011'aan van blad. waardoor dc mri.twaavde ec r sterk zou dalen Hieiover wordt te Londen nog onderhandeld door ir. Gerritzen, rijks- tuinbouweonsulent, verbonden aan ons gezantschap aldaar.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9